AP7 Räntefond
112.76
AP7 Aktiefond
351.84

AP7 Aktiefond

AP7 Aktiefond är en global aktiefond med hög risk. Det innebär att avkastningen kan variera kraftigt mellan åren. Den långsiktiga avkastningen beräknas dock vara avsevärt högre än i en räntefond. Låg risk går inte att förena med hög avkastning.

AP7 Aktiefond är en av de två byggstensfonder som AP7:s övriga fyra portföljer skapas med.

AP7 Aktiefond fondbestämmelser

AP7 Aktiefond hållbarhetsprofil

Fakta

Start
2010-05-21
Förvaltat kapital (uppdaterad 2019-06-28)
541,3 miljarder SEK
Jämförelseindex (normalnivå)
MSCI ACWI 125 % SEK
Förvaltningsavgift per år
0,09%
Insättningsavgift
ingen
Uttagsavgift
ingen
Prestationsbaserad avgift
ingen
Årlig avgift
0,13%
Normanbelopp
1524 SEK
Morningstar Kategori™
Global, mix bolag
Risk/Avkastningsprofil
1 2 3 4 5 6 7
Fondnummer: 581371
ISIN-KOD: SE0003299999

Innehav

Branschfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2019-05-31

Regionsfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Nordamerika 53%
Europa 19.41%
Asien exkl Japan 14.42%
Japan 7.5%
Australien & Nya Zeeland 2.04%
Afrika & Mellanöstern 1.71%
Syd & Centralamerika 2.01%

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2019-05-31

Värdepapper

Värdepapper Marknadsvärde Andel Position
Microsoft Corp106935366518273867
Apple Computer Inc102955376045462659
Amazon.com Inc8493195511467141
Facebook Inc-A47323545522650070
Tencent Holdings Ltd424000005510030300
Johnson and Johnson41892401843131472
Alibaba Group Holdings Adr39353796392497058
JP Morgan Chase and Company38682163673694950
Alphabet Inc Class C3649882368347618
Alphabet Inc - Class A3549339433337375
Nestle SA34140710403529895
Visa Inc A Shares31620389331944886
Samsung Electronics30800413888386072
Taiwan Semiconductor305300289341172387
Procter and Gamble Co29317745022787519
Cisco Systems Inc29256452935472196
Berkshire Hathaway Inc28309444451437543
Verizon Communications27825370135069059
Bank of America Corp274441210610173985
Chevron Corp27337628812335497
Pfizer Inc27027007246522945
The Walt Disney Company26698751991989085
Unitedhealth Group Inc26292536531103310
Mastercard Inc Class A25980322581049599
AT T Inc25451408088244566
Home Depot Inc24693248151246738
Merck and Co24624649413028661
Roche Holdings AG GS2445157310915919
Intel Corp24420834385446924
Comcast Corp A21841023615315301
Coca-Cola Co21824288024482128
Novartis AG20866852962397513
Wells Fargo and Co20756318944773584
Pepsico Inc19847828761568507
Citigroup Inc18583508862886558
HSBC Holdings175279986522164033
Naspers N1749994273770255
Netflix Inc1670693998482507
Mcdonalds Corp1653007614848419
Toyota Motor Corp16455859432765591
Oracle Corp15618616993112661
Abbott Laboratories15574420741938942
Sap SE15064369511205464
Adobe Systems Inc1494132871538664
BP p.l.c146254323822444511
Intl Business Machines Corp14059859581076817
Medtronic Plc Npv13934708291481480
Paypal Holdings Inc13760392961233277
Total Fina ELF13685004812651416
China Construction Bank1344026504168794333
Philip Morris International13272934811817983
Amgen Inc1317744924756940
Starbucks Corp13132449381645072
AIA Group Ltd129845643113331075
Union Pacific Corp1295394101819619
Abbvie Inc12765705691726880
Costco Wholesale Corp1270560567505925
Royal Bank of Canada12701187851693602
Accenture Ltd1261769141720137
Salesforce Com Inc1240595971844987
Thermo Electron Corp1228652866440578
Allianz SE Germany1222337705540487
LVMH Moet Hennessy1201822628307379
LINDE PLC USD1199007513627549
Broadcom Ltd1192367634451126
Lilly (Eli) and Co11787000051073922
Glaxosmithkline Plc11297079395850207
Texas Instruments Inc11133575121050206
Toronto Dominion Bank11128527012027952
Nike Inc Cl B11075960691391778
Diageo Plc10926693822682539
AstraZeneca10888698891403125
Ping An Insurance Co10885998639825500
Commonwelth Bank of Australia10532837711956082
3M Co1046522575643462
Sanofi S.A10391161401248973
Nextera Energy Inc1038730895528768
Altria Group Inc10166404392138956
American Tower Corp Class A1016333961493601
Danaher Corp998492604735433
Siemens N986803948869149
Bristol Myers Squibb9822665222121479
American Express978379374823845
Novo Nordisk A/S B9619498551939401
General Electric Co9484121489629674
UnileverN Euro.169419216281614868
Gilead Sciences Inc9415335931448120
Qualcomm Inc9282329021357274
China Mobile (HK)91489920710773500
Nvidia Corp912990759625993
Lowes Cos884559284940617
Booking Holdnings inc USD 0.00887991291850150
Reliance Industries Ltd8733511175002247
ASM Holding NV871576265466264
Housing Dev Fin Corp Comstk8525060432867111
Mondelez International Inc8520818641624726
US Bancorp8410201151694092
ICBC830888855114505000
Softbank Group Corp825820501916951
Anthem Inc820196395295839
ConocoPhillips8141180331432887
Caterpillar Inc800826464643720
Automatic Data Processing796527754497028
British American Tobacco7815476182319944
Banco Santander Spain77860028817951611
L Oreal775577015285604
Goldman Sachs Group Inc762224860409035
Canadian National Railway Co751895840860780
CVS Caremark Corp7485511181431737
Unilever7474285531260861
United Parcel Service Inc741500988766521
TJX Companies Inc7397026011434412
Itau Unibanco Holding SA7382918268488961
Celgene Corp732717155786320
CME Group Inc732109238389529
Intuit Inc725542489290015
Rio Tinto7249548021296079
Chubb Ltd720750793506319
Sony Corp7127625201414230
Stryker Corp711732984372700
CSL Limited711365212498401
Westpac Banking Corp7055776713806622
Anheuser Bush Inbev699000156840384
Bank of Nova Scotia6881097361354420
Basf AG6770625341018951
Charter Communications Inc-A675482865178295
Biogen Inc672281657301769
Duke Energy Corp668531673800765
Australian and New Zealand Bank Group6654659813547641
CSX Corp663357958899908
Iberdrola SA6630543676966046
Becton Dickinson and Co662233411291831
Enel6558172319949759
Cigna Corp new USD 0.01640935033420036
Exelon Corp6397804391343371
Banco Bradesco SA pref6385142267058413
PNC Financial Svc Group Inc632731046498525
Infosys Limited6318073576147673
Dominion Resources Inc630479060857743
Colgate-Palmolive Co627728435896277
Intuitive Surgical Inc623055514125326
Air Liquide612866792474913
Boston Scientific Corp6099742731537189
Reckitt Benckiser Group Plc607827897776987
Norfolk Southern Corp606619567331014
Mitsubishi UFJ Financial Group60466381813562753
Bayer AG6038005921027091
S+P Global Inc603450761274773
AXA5954872072404772
Morgan Stanley5919777961440656
Lloyds Banking Group Plc59096477282969787
Crown Castle International Corp590779684453990
Simon Property Group Inc589648451374571
DowDuPont Inc586779241844239
Kimberly-Clark Corp581888887449593
KDDI Corp5817562442373979
Prudential5793968842886224
Zoetis Inc574875218528127
Progressive Corp-Ohio570697490733004
Adidas568455250199222
HCA Holdings Inc567466762457929
Keyence Corp56284116798900
BNP Paribas5627626271247586
Takeda Chem Ind5620105381673110
Blackrock Inc555212381128124
Aflac Inc5537787921054398
Bank of China Ltd H552933897139739000
Vinci550535043556050
MetLife Inc5492680431182891
General Motors Co5473807351562474
Baidu Inc Sp Adr547340283487806
Ecolab Inc546795628304430
EOG Resources Inc544259135644558
Zurich Insurance Group AG543987337167260
Waste Management Inc542903577498145
Bank of Montreal Canada539936745755440
Capital One Finan Corp539839268626393
Servicenow Inc539425720198356
Illumina Inc539309873160881
Sumitomo Mitsui Financial Group5387497401613570
Prologis Inc536803153691246
Sberbank RF USD53656845614987763
Schlumberger Ltd5352955061539277
National Australia Bank5304082283021559
Prudential Financial Inc530306067562546
Kering52995173397615
Schneider Electric526054498637369
Air Products and Chemicals Inc524982121250085
Suncor Energy Inc5240982241763284
Danone523897277660043
American International Group5201973751018916
SK Hynix Inc519943971955359
Marsh and Mclennan Co519460787557064
Nippon Telegraph and Telephone Corp5169614291169700
Walgreen Co5138320441019766
HP INC5121797942606503
Deere and Co511740961335914
Intercontinental Exchange Group505546316620914
Daimler AG504129562959162
Honda Motor Co5036401462029738
Schwab (Charles) Corp4991679681313765
Cnooc Limited49797374631414000
Petrol Brasileiros4969430857345858
Baxter International Inc495675828640013
Lauder Estee Inc495436908289258
Relx Plc4952696282149577
Illinois Tool Works493613479346549
Vertex Pharmaceuticals Inc492320156284386
Tata Consultancy4893222601584134
Hon Hai Precision48820508220809117
Target Corp484813986590751
Aon Plc483209194264222
Edwards Lifesciences Corp482531971265247
Ing Groep Nv4769595294360952
Telefonica SA4755100456049435
Autozone Inc47510070944430
UBS Group AG4728123624200020
American Electric Power468582049541437
Applied Materials Inc4660088231150360
Cummins Engine462260974288963
Hitachi4575337871312639
Canadian Imperial Bank of Commerce451682591607422
Micron Technology Inc4507216741394221
Ebay Inc4497162971176534
Vodafone Group44936516329362456
ENI-Ente Nazionale Idrocarburi SPA4492321262956821
Kinder Morgan Inc Del Com4452109282232154
Allergan Plc444443635364082
Kao Corp444144775595600
Hong Kong Exchanges and Clear4433924291310943
CIE Financiere Richemont440903178564410
FedEx Holding Corp439324390276917
Mizuho Financial Group Inc43364676132257374
Samsung Electronics Pref4313349261437493
Analog Devices427908580404582
Nintendo Co427350954128500
BBVA (Bilb-Viz-Arg)4262587147964352
Roper Industries Inc420326180121020
Koninklijke Philips N V4194179241037280
America Movil SA ser L41725819258800980
Marriott Intl Inc417135040322772
Travelers Cos Inc415721833287898
Manulife Financial Corp4154618372458806
Munchener Ruckvers N414873612173606
Glencore Plc41455960412509049
Fidelity National Information413876374352434
Equinix Inc Com41286275784796
Pernod Ricard409520534236123
Sherwin Williams Co40924229292398
Emerson Electric Co409240810676826
Rio Tinto Limited408508507590645
Ford Motor Co4076600354262844
Mitsubishi Corp4071330931596150
BB and T Corp400726455857717
Ross Stores400656437406884
Occidental Petroleum Corp399916300834711
Compass Group Plc3989874521747202
Qatar National Bank3967188347961105
Petrol Brasilerios com3951361845212148
Public Storage394470105170907
Epiroc AB B3938716694314038
Sempra Energy393717473297247
Autodesk Inc391593531248217
Vantiv Inc391289032328668
Cognizant Tech Solutions Crp390343427654543
Bank of New York Mellon Corp388034734954288
DOW Inc388034641839970
Recruit Holdings Co Ltd3878919331250960
Dollar General Corp387367875294337
Fast Retailing Co Ltd38587845265705
Valero Energy Corporation384968250517101
Central Japan Railway384437800194200
Allstate Corp382871914391169
Hoya Corp382187544539600
Fiserv Inc380002637443281
NTT Docomo3763384091723600
National Grid PLC3761842173748094
Sysco Corp371292604548331
Ambev SA3711880508296729
Anadarko Petroleum Corp370952406557155
Koninklijke Ahold Delhaize NV3703059291672961
Anglo American3701943421450330
Fanuc Corporation370040074215200
ABB Ltd CHF3685675212000971
Peugeot SA3684224271613825
Ingersoll Rand Plc366761346311228
YUM Brands Inc363817661348982
Humana Inc363302987148534
TE Connectivity Ltd362659432407737
Mitsui and Co3597965322314800
LyondellBasell Industries NV358326977436372
Activision Blizzard Inc Common Stock356201898824984
Eaton Corp PLC355574477466925
Tokio Marine Holdings354844468734811
Johnson Controls International354017871951542
Jd Com Inc Adr3528372351292508
Red Hat Inc352493923196847
Barclays35113375119047466
Volkswagen AG VTG Pref Npv350256595225557
Axis Bank India3497619773320270
Moodys Corporation349039761186905
Canadian Natural Resourses Ltd3484594381362581
Lam Research Corp348200594201502
Canadian Pacific Railway Ltd348023024155619
DBS Group Holdings3476567141961035
Daiichi Sankyo Co Ltd346685324644400
Daikin Industries346020483282706
Workday Inc345133790167939
Link Reit3451267042922366
Welltower Inc344895270432094
Amadeus IT Holding SA344613632471068
General Mills Inc344389189678101
Williams Co Inc3443238951341354
Bank Central Asia34391698517347600
Cadence Design Sys Inc342776582503738
Astellas Pharma Inc3420804712588599
Essilor Luxottica341932635286808
East Japan Railway340638662378598
Banca Intesa SPA33897085316637230
China Merchant Bank H3388849756864189
Best Buy Co Inc337380315523817
Seven I Holdings Ltd3359193021028000
United Overseas Bank3332798041828877
B3 SA-Brasil Bolsa Balcao3329166773622133
Shiseido Co332828986436200
Itochu Corp3326863551842500
Synchrony Financial3317021411029089
Nordea Bank ABP3308760694791833
Orange3302989512208483
Xilinx Inc329979894309760
Shopify Inc - Class A329679851106315
Nxp Semiconductors Nv327350197357176
Credit Suisse Group3240143422866058
Industria de Diseno Textil3238453431212586
Swiss Re Ltd323708108338779
Xcel Energy Inc323665482558800
Deutsche Post AG3235632281084434
Ericsson AB B3193479573433849
Hewlet Packard Enterprise3170390042262742
Fomento Econ Mexico (FEMSA UBD)3167442543421408
Public Service Entrp315530886547095
Shin-Etsu Chemical313675376379300
Japan Tobacco Inc3128813361424089
Tesco31189881211031281
O Reilly Automotive Inc31039190085984
Michelin308406844253130
Volvo AB B3079363382109153
Archer-Daniels-Midland Co307854154793924
McKesson Corporation307718697239431
Equity Residential306834848410731
VF Corp306751675364515
Woolworths Ltd3065956841430857
Suntrust Banks Inc306561289510062
Netease Icn Adr306541056123799
Tesla Inc306490825142108
Paychex Inc305719521368333
Standard Bank Group3055059592277612
Omnicom Group305240646396024
Novatek Pjsc-Spons GDR Reg S305083627160229
Newmont Goldcorp Corp303509921876363
Alimentation Couche Tard Inc302715572484312
Advanced Micro Devices3023808071040853
Discover Financial302098114411847
Engie3008155442085842
Alexion Pharmaceuticals Inc300775117255130
Avalonbay Communities Inc300613718150870
Fifth Third Bancorp3000957361154493
Vonovia Se299469644628399
China Life Insurance Co Ltd29895892613089000
Hyundai Motor Company298298727263089
Agilent Technologies Inc296974273429159
VMware Inc A296225171179332
Mercadolibre Inc29557723848382
Amphenol Corp Class A295309626328324
PPG Industries Inc294401409267234
Constellation Brands Inc A293756779167321
Heineken293565889281099
Shinhan Bank293361148787452
Tatneft2933397072551855
Oneok Inc292686807463823
Transurban Group2919011252984256
Consolidated Edison Inc291599244344443
Deutsche Boerse AG290592714215120
Wesfarmers2897883831220830
Vivendi SA2891063801102354
Motorola Inc288843425182087
Macquarie Group Ltd288626153351843
CGI Group Inc A288220996394175
Public Bank BHD2880094345462987
Electronic Arts Inc287155567325638
Imperial Brands PLC2870172061260194
MSCI Inc286857907127261
China Petroleum & Chemical28631287344878400
Experian Plc285398420996259
Sun Hung Kai Prop2853232881778073
Orix Corp2834251272045460
WEC Energy Group Inc283198660350037
Swiss Life Holding28316663861950
Akzo Nobel282170316324331
Hindustan Unilever Ltd2800078281130759
Bank Rakyat Indonesia27959248497636100
Canon Inc277733798993999
CK Hutchinson Holdings Ltd HKD 1.02776623002961788
Tyson Foods Inc -Cl A277439402374582
Nidec Corp277425612221884
Ally Financial Inc277257053978432
Regeneron Pharmaceuticals Inc27530841892989
PTT Pcl Nvdr27508453918796240
CRH Plc275018670906162
Hilton Worldwide Holdings Inc274768870301244
Givaudan27452350410298
Nokia2734681265731315
Smith and Nephew Plc2730609091327610
T Rowe Price272816918265599
Corning Inc272167465873823
SBA Communications Corp271555615122108
Digital Realty Trust Inc271024655229468
Firstrand2705966235920355
Yum China Hldgs Inc270582260633391
ALCON INC270378067483356
Monster Beverage Corp269741901454127
New Waste Connections Inc269548978296512
Global Payments Inc268758044175364
Dollar Tree Inc268610877257846
Standard Chartered2680123253132154
Neste Ojy267372705858605
Twitter Inc266763804771747
Paccar Inc266068325392327
Lonza reg26502066882752
Carlsberg B264488197209655
Fleetcor Technologies Inc26374444799736
Celltrion262874754153468
Eversource Energy262684234357372
Ameriprise Financial Inc261795194185597
Mitsubishi Electric Corp2607294392154184
Pioneer Natural Resources260574456184296
Ventas Inc Reit260150721392138
Iqvia Holdings INC. USD 0,01259781442176826
CBRE Group Inc259702292540657
Oversea Chinese Banking Corp2595042263329536
SunLife Financial Services of Canada Inc259074593677956
Willis Towers Watson Plc258952379143291
Veeva Systems Inc-Class A257802548159408
Formosa Plastics 13012560776057456960
KB Financial Group256077557691130
IAC InterActiveCorp255881830119190
Oriental Land Co255583008218708
American Water Works Co Inc255011372226927
Koninklijke DSM NV254835390218350
Zimmer Biomet Holdings Inc254443377223785
United Airlines Holdings252821524299379
E. On SE2528203832387141
Murata Mfg Co251885708597735
Sandvik AB2517184361516833
Kroger Co2513192081116126
Ctrip Com International Adr250948260719254
Waters Corporation249918452124712
Credicorp249337507119231
DTE Energy Co249012615200376
CP All Pcl Nvdr2486022729677902
Mitsui Fudosan Co2469996141051872
Verisk Analytics Inc-Class A245450382177241
SQUARE INC - A245265766354386
Wal-Mart De Mexico V (Walmex)2451962059111849
Cdw Corp244911245244834
Unicredit SPA2443684702146270
Mettler Toledo International24406868131362
Firstenergy Corp243605354588616
Verisign Inc242768442121711
Woodside Petroleum2427492891033487
LafargeHolcim Ltd CHF242162778514186
Grupo Financiero Banorte2418906294564843
Transdigm Group Inc Com24156022252040
Idexx Laboratories Inc24103343192261
Mitsubishi Estate2408256881320261
Icici Bank2406241624193561
Legal and General Group2405171487442522
Carnival Corp239822926476500
MMC Norilsk Nickel USD239391312108119
Viacom Inc Class B Common238810179822840
Ihs Markit Ltd238734028420889
Hermes International Npv23852619135509
Kla-Tencor Corp238487153223036
Telekomunikasi Indonesia23844755587126695
PPL Corp237776852795521
Align Technolgy Inc23731790383935
Bridgestone Corp236929387638078
Hongkong and China Gas23683870611205487
BT Group Plc2366948179517620
Mediatek Inc2365706742523332
Itausa Inv SA2364325847769105
M T Bank Corp235387919148997
Fresenius SE & KGaA235270951455357
Aptiv Plc234497195320353
Investor AB B234228740516036
Cerner Corp233148511344754
Sasol232139262988831
3I Group2318302401840363
Bayer Motoren Werke231570387337647
Las Vegas Sands Corp230499619410299
London Stock Exchange Group Plc228986039347303
ITC2286424776034619
Stanley Black and Decker228346698167097
Hartford Finl Service Group Inc228126296433489
LG Chem Ltd22780693880713
AmerisourceBergen Corp227153845277111
Tal Education Group Adr227056182625503
China Overseas Land2270405356744287
Kubota Corp2262716501446347
Realty Income Corp225471863323294
Parker-Hannifin Corp225278175141092
Sika AG224664503144223
State Street Corp224589964430588
Equinor ASA2245068501218244
Assicurazioni Generali2242395031260703
Host Hotels and Resorts Inc2238544741272430
New Oriental Educatio Sp Adr223484224251182
Softbank Corp2230136321800100
Royal Caribbean Cruises Ltd222736877190660
Tokyo Electron222151183171878
Dassault Systemes SA222148609147169
Fastenal Company221830720718806
Daiwa House Inds221705200754786
Goodman Group2210484892273580
NRG Energy Inc220968841666633
Unibail Rodamco220713382151028
Grainger (W W) Inc22006870684267
Wolters Kluwer220050256317096
NHN Corp219532147246425
UPM-Kymmene OYJ219520499867045
Ball Corp219430880345595
Chunghwa Telecom2194080726361000
Komatsu218607644987300
Boston Properties Inc218572305167132
Total System Sevices Inc218018394177655
Aviva Plc2179220784350858
Ulta Beauty Inc21784613963914
CK Asset Holdings Ltd2176173192951937
Essity Ab217332746742764
Hyundai Mobis216958215119861
Edison International215815142363338
Ameren Corp215641369294402
Kyocera Corp215195226350180
Essex Property Trust Inc21503437774841
Fuji Photo Film Co214818354445900
Lululemon Athletica Inc214687554120467
CORTEVA INC213477913825502
Centene Corp212855674402940
Xylem Inc212126419273157
Microchip Technology211723084262279
Swisscom AG21143878144641
SMC Corp21104422561635
MTN Group2107264112983038
Concho Resources Inc210697322215641
Sampo-Leonia Insurance Comp A209274413471023
Weyerhaeuser Co209120905842477
Fujitsu208588562314100
Kerry Group208178816181615
Hang Seng Bank208162977855300
Costar Group Inc20813576839254
Palo Alto Networks Inc207829515104339
Kraft Heinz Co207618941704046
MCcormick and Co Non VTG shares207271306139716
Singapore Telecom2071612288791700
Saint Gobain207067570560372
Nan Ya Plastic2068480988626670
Rogers Communication -Cl B206400720409249
Tractor Supply Co Com Stk205800460203373
Halliburton Co204984368986734
Societe Generale204825845869543
Wirecard AG204765687126897
Citrix Systems Inc204061457216533
Hershey Foods Corp204051837155350
Republic Services204041329247135
Largan Precision Co Ltd203455273168000
Kone B NEW202985631372718
Atlas Copco AB B202837892794508
Ametek Inc202543768244982
Agricultural Bank Of China-H20200352551367000
Clorox Co201953798138506
CLP Holdings2017938061852914
Pembina Pipeline Corp201767258577323
Rockwell Intl Corp201070825133017
Secom Co200986460242700
Formosa Chemical N Fiber Corp2003317125885730
Ferrari Nv200088679133977
UNI President Enterprises Co1994493398082491
Ferguson Plc198875737292870
Nucor Corp198638727384414
Japan Post Holdings Co Ltd1983674081879800
NetApp Inc198210632337160
Church & Dwight Co Inc198208750273124
Kohls Corp198142160443641
Block H and R Inc198096692726679
Chinatrust Financial Holding C19809351230317993
China Resources Land1977780164878222
Petrochina19745784237112544
Legrand197435313291508
Cap Gemini197309751181969
Sumitomo Corp1970772171371000
Fiat Investments NV1969287821512487
ACS Actividades Cons Y Serv196843436482614
Fortinet Inc196287192267770
Synopsys Inc196251756161409
Marubeni Corp1960149123051800
Banco Do Brasil SA Ord.1951464611512118
Northern Trust Corp195061765240222
Sunac China Holdings Ltd1948548474267836
Denso Corp193846528490700
Chipotle Mexican Grill Inc19376842227627
CBS Corp Cl B192270552405828
Constellation Software Inc18951850221727
Infineon Tech N1889014201228823
Henkel AG and Co KgAA VZ188616788202432
Kirin Brewery Co188467418933000
Country Garden Holdings Co18693869313328292
Vestas Wind System186764617227829
Laboratory Crp of Amer Hldgs186591164115573
Wellcare Health Plans Inc18648455266063
Terumo Corp185398998665000
Telia Co AB1853339104457285
DSV A/S184393155203294
First Abu Dhabi Bank1841689614792277
Incyte Corp184117358227759
DNB ASA1837550911083734
Samsung SDI Co Ltd18364200796696
South32 Ltd AU1832825828699751
Magna International -Cl A182642098405025
LG hsehold & healthcare18242892016478
Coloplast B181688338166620
Splunk Inc181513035156060
Fresenius Medical Care181377420241583
NN Group Nv181190400481982
Suzuki Motor Corp180785342395300
Telenor180700599885630
Astra International18066625435380000
China Mengniu Dairy Co.1801316924835000
Geberit Reg18004022140639
Asahi Group Holdongs LTD179603755408736
Keycorp1784198561104466
Ansys Inc17824926591712
CHINA TOWER CORP LTD-H17808569273874000
Shionogi and Co177214343326200
Citizens Financial Group176870144535594
Freeport McMoran Inc1767898871658679
Siam Cment Co THB1 Nvdr1765601671237351
RWE ST A176420072721153
WP CAREY INC176202511216084
MS&AD Insurance Group Holdng176039046575393
Continental AG175540820127519
Resmed Inc175218180152610
Dai-Ichi Life Holdings Inc.1748008641230700
Darden Restaurants Inc174741338156252
Bank Mandiri17452848032785200
Subaru Corp174080472766136
Poste Italiane Spa1739663241737592
WPP Plc1730799121453968
Delta Electronics Inc1729435653601770
Mega Financial Holdings Co Ltd17291386718207422
Snap-On Inc172440084109681
Seagate Technology172301886398095
Banco Bradesco Common1719261972123258
Alexandria Real Estate171693465120532
Intl Paper Co171541899419219
Dong Energy A/S171421367213433
CMS Energy Corp171361592305497
Newcrest Mining171338946857489
Keysight Technologies Inc170873671206700
China Pacific Insurance Gr-H1706476834633432
Lennox International Inc17060261866012
Pearson1699221591719394
Kimco Realty Corp169729273933928
Fortis Inc Canada169245769451652
Brown-Forman Corp -Cl B169078388322687
Hennes och Mauritz B1690500661147191
KBC Group SA168561645270834
Expeditors Intl lf Washington Inc168356068234481
Cooper Cos Inc16829866853299
JXTG Holdings Inc1680894103654332
Maxim Integrated Products167100578301122
Korea Tobacco and Ginseng Corp166975989205148
Tenaga Nasional1667506145501800
Vulcan Materials Co166613238132970
Hess Corp166560161296786
Restaurant Brands Intern166446958253076
Sanlam1663209393135075
Check Point Software Technologies Ltd166187344152740
Cincinnati Financial Corp166131257166364
Equifax Inc166124109130282
Shenzhou International Group1657660101319300
Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA1656639601539151
COPART INC165552327234654
Nissan Motor Co1655375312469200
Merck KGaA165479050164161
Biomarin Pharmaceutical Inc164931884203666
Arthur J Gallagher and Co164868705199436
D R Horton Inc164747379385648
Principal Financial Group164454752307381
Assa Abloy B163735641799881
Swedish Match AB163733843396546
Broadridge Financial163627052131577
Cathay Financial Holding Co Ltd16347712812642300
Xerox Corp163411811490735
Maruti Suzuki India163315429185979
Marvell Technology Group Ltd162573649702102
Expedia Inc162440703131550
Tokyo Electric Power Company Holdings Inc1623145243346591
Resona Holdings Inc1622651704195267
Airports Of Thailand Pcl Nvdr1622291337214610
Lojas Renner1621172031378261
National Bank Canada162075054363438
Teleflex Inc16166250950869
Eisai Co161605324290790
Teck Cominco Limited161147412754941
Voya Financial Inc160824945312734
Regions Financial Corp New1605931281157184
Veolia Environnement160478809701315
Scottish and Southern Energy1603041101193345
First Rep Bk San Francisco Calif New Com160098367175250
Lincoln National Corp159543183267059
West Japan Railway159348148205200
Hana Financial Group159067575527272
Centerpoint Energy Inc159043791556955
First Data Corp- Class A158931933623767
Panasonic Corp1589079572061963
Kia Motors Corp158632584462507
Idex Corp158598071101504
HCP Inc158366218512685
Pulte Group158295430515956
Lennar Corp CL A157583016317607
Kellogg Co156887122299148
TWILIO INC - A156131309111889
OTP Bank Regd155867051394023
Grupo Mexico Sa De Cv1558183266162289
Arch Capital Group Ltd155728390452893
Genuine Parts Co155482945158806
Loews Corp154864213303221
MGM Mirage154835764586003
Dover Corp154801138167651
Galaxy Entertainment Group Ltd1547980062468800
Svenska Handelsbanken A1544629101658395
Celanese Corp154021551154606
Franco-Nevada Corp153705850201544
BOC Hong Kong Holdings Ltd1536122424096405
Mitsubishi Heavy Ind153495920368400
Deutsche Bank1532331442211860
TD Ameritrade Holding Corp153110507326189
Bank Leumi Le Israel1529511662337001
Covestro Ag152869480327008
Intl Flavors and Fragrances151633029106878
Fubon Financial Hldg Co Ltd15155709511131839
Dxc Technology Co151346503299179
Diamondback Energy Inc151235849152495
Sompo Holdings Inc.150906851407954
Mitsubishi Chemical Holdings1505232932299800
Otsuka Holdings Co Ltd150361875479217
Brambles Inds Ltd1501884311765772
China Steel15010841919797172
Nippon Steel Co149379296921464
Delta Air Lines Inc149231483277987
Jardine Matheson149075642246046
Extra Space Storage Inc148423548142841
Dexcom Inc148149664101143
Spirit Aerosystems Hold -Cl A147653350189646
Barclays Africa Group Ltd1475898041262758
Conagra Brands Inc147399162529240
Huntington Bancshares1472738471169578
Bharti Airtel Ltd Comstk1472051343157384
Akamai Technologies146958669193877
Bajaj Finance Ltd146822066304689
Circuit City Stores Carmax146449427184157
SGS Holding N1457837975926
Liberty Global Inc C145426941567159
Swedbank AB1453849821033665
Scentre Group1451340805822184
Asahi Kasei corp1451322111434446
State Bank Of India1450043693130832
Sberbank-Sponsored Adr144935635988074
Amcor Limited1447544751419147
NVR Inc1443445214489
Sumitomo Realty and Development143554776399856
Hologic Inc143261892306576
Skyworks Solutions Inc143137889198962
Trimble Incorporated142714818343336
Intertek Group142185164210730
Fairfax Financial Hldg14215883730798
Arista Networks Inc14181474261230
Dentsply Sirona Inc141702661257609
Chugai Pharm Co141590501228900
Hcl Technologies141403568954283
Quest Diagnostics141364207145618
Deutsche Wohnen Ag BR141277602380569
Devon Energy Corp141249535551072
Kajima Corp1410731171064700
Cardinal Health Inc140690802327946
TRANSUNION140686651202721
Suntory Beverage & Food Ltd140507917343900
JM Smucker140477707122018
Mid America Apartment Comm140385195123646
Credit Agricole1400967681219929
Fortescue Metals Group Ltd1399389862441609
Southwest Airlines139897550285137
Hollyfrontier Corp139853988354401
Aena SA13964065673415
MTU Aero Engines Holding AG13961638565086
WH Group Ltd13942597814368557
Cheniere Energy Inc139372902218654
OKTA INC139275727110439
Malayan Banking1389584336810560
Thomson Reuters Corp138880236219861
EXACT SCIENCES CORP138803250125636
Swire Pacific A1386690931181491
SKF AB B138551075841233
Royal Bank of Scotland Group1384607985172219
Citic Pacific13789974310185596
Hexagon AB137677533277352
Telstra Corp1375697255475618
Heidelberger Zement137183055180917
Insurance Australia Group Ltd1364819612594542
Partners Group Holding Ag13629434819507
AXA EQUITABLE HOLDINGS INC136202030685495
Intact Financial Corp135670042154447
Tableau Software Inc-Cl A13556940884504
Phonak Holding Ltd13555879360647
Olympus Corp1355322131290800
GODADDY INC - CLASS A134977130195892
Atlantia SpA134314183524747
Geely Automobile Holdings1339446078649000
Pinnacle West Capital133927769143564
Varian Medical133734811103299
Markel Corp13353485312899
Annaly Capital Management Inc Reit1328472591514356
MEITUAN DIANPING-CLASS B1323286071740400
BURLINGTON STORES INC13226874081236
Ferrovial SA132179464552371
Ashtead Group Plc132079551522504
Nec Corp132051760363897
Kasikornbank Pcl-Nvdr1319896202248822
Informa Plc1318869751364087
Symantec Corporation131801119686719
Take-Two Interactive Software131584662124434
Beiersdorf131388767115214
Ss&C Technologies Holdings131283492234605
Kansas City Southern131206995117374
Edenred131069133276395
E Sun Financial Holding Company13066242316316941
CF Industries Holdings Inc130392086294587
Unicharm Corp130238420440100
Robert Half Intl130090058240411
Hormel Foods Corp129965028331341
UDR Inc129701594292775
Aristocrat Leisure Ltd129417863633785
Suncorp Group Limited1288981471459333
USX Marathon Group128767021991845
Hasbro Inc128440998125637
Symrise AG127932762136272
Empire Co Ltd A127777345555560
Emirate Telecom Group Co1276387433030890
Sumitomo Mitsui Trust Holdings INC127603457369722
Wynn Resorts127157631109139
Agnico Eagle Mines Common Stock127052955277021
FOX CORP - CLASS A126895692370169
Steris Plc12647177891540
KIRKLAND LAKE GOLD LTD126331009335406
Masco Corp126290000353003
Sysmex Corp125719073195842
Publicis Groupe125594943231797
Teleperformance12542612566333
Sm Prime Holdings12535085417779800
Anhui Conch Cement H1251810612146500
Sands China Ltd Com1249529612736800
UCB124873301162395
Comerica Inc124755079189163
Ugi Corp123932394246379
Enn Energy Holdings Ltd1236672711368000
Picc Property & Casualty -H12356651611996601
OLD MUTUAL LTD1235400728644631
CHR Hansen Holding A/S123443311114376
Baker Hughes A GE Co123358674555362
Nomura Securities1229843193707807
Western Digital Corp122892543332186
Heineken Holding NV122850959126581
Atmos Energy Corp122759140121954
Advance Auto Parts Inc12271794083786
Bid Corp Ltd122617021586336
Chubu Elec Power122494613908816
Intercontinental Hotels122380417194673
Martin Marietta Materials Inc12233152757795
Gartner Inc12231189880062
AGL Energy Ltd122076486931056
Cspc Pharmaceutical Group Ltd1220338618270000
TEMENOS GROUP AG-REG12201284871819
Australian Stock Exchange121914337226493
LG Electronics Inc121796389186124
Shimano Inc12172003384111
Snam SPA1216280012367028
Ralph Lauren Corp121069895112834
Vornado Realty Trust120937748189195
Sunny Optical Tech1207867061247900
Regency Centers Corp120678567181670
Advanced Info Service Nvdr1206196781948804
Henry Schein Inc120604395175713
C H Robinson Worldwide120529972151782
Discovery Communications A120459265414644
China Shenhua Energy1204125985866001
Alliant Energy Corp120310840254402
Ayala Land12031071612848870
Zebra Technologies A12007327362864
Bank Of Communications H11932850715219000
Duke Realty Corp119080124387294
Dollarama Inc119014447364880
Athene Holding Ltd-Class A118893414289477
KKR & CO INC -A118887806513860
Franklin Resources Inc118877514368376
Svb Financial Group11879525558351
FACTSET RESEARCH SYSTEMS INC11857951441216
Berkeley Group Holdings Plc118577596277466
Remgro118514464946093
Samsung Fire and Marine Insurance11847494853782
E*Trade Financial Corp118424327275921
Cboe Holdings Inc118293295116898
Powszechny Zaklad Ubezp.1182840691080617
Yangzijiang Shipbuilding11824125711460100
Norweigan Cruise Line holding118178302230146
Kon Kpn NV1181610123893300
Sumitomo Electric118157696971300
QBE Insurance Group1180580621492488
Anta Sports Products Ltd1180365351868000
Polski Koncern Naftowy118033987526647
Endesa SA117860934467887
Carrefour117784837640840
SUN COMMUNITIES INC11747253094899
Sage Group1174440561253387
Erste Group Bank AG117339463334979
Dominos Pizza Inc Us11707957843793
SK Holdings Co Ltd11705814460476
Sekisui House117046051737400
FMC Corp116934898149642
PAYCOM SOFTWARE INC11690515754334
SAUDI BASIC INDUSTRIES CORP116874436387335
Danske Bank A/S116705172773960
Sodexho Alliance116563580104265
Nasdaq Inc116543498126780
Garmin Ltd116510399149866
Open Text Corp116502792297433
China Telecom Corp Ltd H11646594824528000
FNF Group116324267303643
Whitbread Hldgs Plc116249998208911
Hd Supply Holdings Inc116045439309298
STMicroelectronics NV115954935732660
Jack Henry & Associates Inc11516219887492
Novozymes A/S B115057140253942
ArcelorMittal114636308701001
Nitori Holdings Co Ltd11450164998500
Samsung C&T Corp114308796150152
Bangkok Dusit Med Servi Nvdr11419129014544600
AL RAJHI BANK114087177632648
First Financial Holdings Co Ltd11395150116518205
Fortune Brands Home & Security Inc113908797219028
PTC INC113747334135766
Aegon NV1134657862434415
Cabot Oil & Gas Corp113462510494893
Sino Biopharmaceutical11343453312179000
ABIOMED INC11335735146434
Liberty Broadband C113119910115302
Power Assets Holdings Limited1131115551629896
Daito Trust Const11302178391683
Nedbank Group112936562650642
Mowi ASA112852676502087
Mirvac Group1127819175420681
Associated British Foods112657202388689
Tokyo Gas Co112561318489800
OGE Energy Corp112495508274664
WestRock Company112432482329259
Eastman Chemical Co112383503159767
Longfor Properties1119073513100000
Techtronic Industries Co Ltd1117813171546950
Dexus Property Group1112962231249867
Allegion Plc111274564109018
Nisource Inc111261778396774
TDK Corp110924937159199
CNH Industrial Nv1108186591150062
Raymond James Financial Inc110583194143101
ASE Industrial Holding Co1105308245837999
China Resources Ent. Wheelock and Co1105142182539042
Centurylink Inc1104838981023774
Coca-Cola European Partners Eur110449984203926
EQUITY LIFESTYLE PROPERTIES11040920393737
Everest Re Group Ltd11025947945943
Next Plc109796759165023
TechnipFMC Plc109758194480733
Toray Industries Inc1097313291534796
China Unicom Hong Kong Ltd10953199010584000
W R Berkley Corp109493373173123
Mahindra Mahindra1094289831301480
Perkinelmer Inc109414538119907
Ncsoft Corp10934926528943
United Utilities Group Plc1091621871106467
Arconic Inc USD 1.0109060957483325
Anglogold Ashanti108909033737511
Molson Coors Brewing Company108785435208947
Aercap Holdings Nv108758294225656
United Rentals Inc10830886090046
Loblaw Companies Ltd107702271214918
Federal Realty Investment Trus10750407083363
Apache Corp107386122393925
MTR Corp1069616571732798
Porsche Automobile Holding pref106922851173404
Samsung Sds Co Ltd10689948360687
Abu Dhabi Commercial Bank1068802334854711
Omron Corp106592529220571
Taiwan Cement Corp1065170147737300
Wheaton Precious Metals Corp106497010474358
Torchmark Corp106484351126179
China Gas Holdings Ltd1062533363122400
Adecco SA106240022188379
COLES GROUP LTD1062316711178274
Terna1059746791667808
Caixabank SA1059451903918357
Ageas105930895223838
Universal Health Sevices Inc10585096788705
Julius Baer Group Ltd105374183259853
Yahoo Corp Jp1053129083781000
New Melrose Industries PLC1052670425009610
Cemex Cpo10472253526627285
Nippon Building Fund Inc1045103501563
Avery Dennison Corp10442190098384
Energias de Portugal SA1043278122865599
APA Group Npv (Stapled Units)1039995541387038
Ultratech Cement103652265169084
Alleghany Corp10353540715927
Fortum OYJ103534867506228
Israel Chemicals Ltd1034443492037340
Live Nation Inc103415284163316
ZTO EXPRESS CAYMAN INC-ADR103175007571008
Straumann10315786412338
LG Chemical Ltd103116169166435
Macys Inc102930128488090
Henkel AG and Co KgAA102864782118438
Bandai Namco Holdings Inc102768515221100
SNAP INC - A102334923732367
Vail Resorts Inc10230718245578
Hannover Rueckversicherung AG10230186867869
Reinsurance Group Of America10219577470199
Auto Trader Group Plc1015320761477390
Naturgy Energy Group SA101517682378150
Segro Plc1015085571158278
Wabtec Corp101503251150367
Vereit Inc1013270501106973
Meiji Holdings Co Ltd100917288148200
INVITATION HOMES INC100774960381263
Localiza Rent A Car SA100532461998460
Dish Network Corp100327337270703
Oil Natural Gas Corp1003085774385292
Bluescope Steel Ltd1003030541306946
OLD DOMINION FREIGHT LINE10021130874075
Camden Property Trust10018157398260
Colruyt SA99904552174802
Cimb Group Holdings998828238320329
BorgWarner Inc99524087252141
Taiwan Mobile994129792703500
Rakuten Inc99184279895894
Aramark99057941298330
Guangdong Investment Ltd989817385152000
Noble Energy Inc98968922507098
HALMA PLC98686513413633
Securitas98625879590751
WAYFAIR INC- CLASS A9852483863666
Telefonica Brasil98309684804520
Woori Financial Group Inc98196797842004
Baloise Holdings9791796958711
Coca-Cola Amatil978792001442624
Micro Focus International97714839408407
58 Com Inc Adr97573325164985
Sirius XM Holdings Inc975706311803457
Metro Inc97556790266684
Schindler Holding AG Part Cert9739675946692
Cenovus Energy Inc972381211173740
Tiffany and Co97217315110008
Mylan NV97183634563702
National Retail Properties97086265184987
EPAM SYSTEMS INC9707655258732
Rumo Sa970628691928002
Ajinomoto Co Inc96940780577187
American Capital Agency Corp Reit Fund96846231600921
Interpublic Group Of Cos96469872451139
Burberry Group Pls96360979452489
Industries Qatar96323553318813
Sealed Air Corp95910807230052
S-E Banken A958851961087627
Shaw Communications Inc -Cl B95630511495690
Yuanta Financial Holding Co Ltd9554482216902964
Qiagen NV EUR95508334248344
Standard Life954950942826598
Western Union Co95388612508095
Asian Paints Ltd95377789505234
New World Development Co953159266438129
ELANCO ANIMAL HEALTH INC95264711301979
Titan Industries95238138546453
Genmab A/S9521512454441
Barratt Devel951801421406134
Inpex Corp951267471129994
Dentsu Inc95078531280700
Tokyu Corp94918991559732
China Vanke Co LTD H948828032650745
Shoprite Holdings94854148831195
BB Seguridade Participacoes947144091214312
Rentokil Initial Plc946516662008934
Taiwan Cooperative Financial9460827014895376
Kansai Elec Power94204377868489
Abn Amro Holding Nv Gdr Ipo94036633455151
AGC Inc94028149290800
Pentair PLC94018973271473
China Conch Venture Holdings938656312909300
PTT Explor & Prod Pcl Nvdr937454562338140
Vodacom Group936437471131308
Woongjin Coway Co Ltd93450433144235
Bancolombia Sa-Pref93407148790388
Persimmon Plc93192300399984
Juniper Networks Inc93128974364146
Qatar Islamic Bank930349032061780
Whirlpool Corp9300717268774
Discovery Communications C92953002348033
Qorvi Inc92940153148765
Kepco Korea Elect. Power92777572447489
NATIONAL COMMERCIAL BANK92553765619727
VISTRA ENERGY CORP92300425406815
Ionis Pharmaceuticals Inc92292583148521
Origin Energy922804882003451
Skanska AB B92177821551963
Dcc Plc Gbp92132853109614
Red Electrica De Espana Redesa92008069442359
Sumitomo Metal Mining91825480339200
Lenovo Group Ltd9180992812568000
Volkswagen AG9176322057361
Packaging Corp of America91041131101187
Carnival Plc90968597187475
Iron Mountain Inc90871433293007
Japan Exchange Group Inc90374960577522
THE SHANGHAI COMMERCIAL & SA900453395162000
Central Pattana Pcl Nvdr897369803847300
Dell Technologies Inc Class C89686600176262
Taisei Corp89593517254600
Wharf real estate investment895582521339865
Hengan Intl Group Co Ltd894949561263000
Beijing Enterprices Water GR8949347816667888
President Chain Store Corp89459783962000
Electrolux AB B89428278380384
Dai Nippon Printing Co Ltd89242672423200
RenaissanceRe holdings Ltd8914247151521
Santos Limited889885261931981
Lear Corp8897814268794
Crown Holdings Inc88969341157488
Bank Hapoalim889095381292076
Gildan Activewear Inc88804937239769
Lamb Weston Holdings Inc88775592151994
Power Grid Corp Of India887031943239996
Grifols Sa Par EUR 0.588591888334798
Mosaic Co/The88451380395664
F5 Networks Inc8828980165535
GPT Group881790492129135
Bdo Unibank Inc880284023434537
KWEICHOW MOUTAI CO LTD-A8802430168456
Nice Systems Ltd8798304266905
Tapestry Inc USD 0.0187919953302836
Bunge Limited87888144160863
Obayashi Corp87796702949832
Autohome Inc-Adr87742010103631
Japan Real Estate Investment877312201506
Cochlear Limited8766850164747
Lindt Sprungli AG87575077116
Jones Lang Lasalle Inc8756009466025
China Evergrande Group873147033282190
Bunzl87261936339709
Wipro871422462168172
Kingspan Group87135206176626
Mohawk Industries8704694061293
A2 MILK CO LTD86615581967282
Hydro One Ltd86608166530012
Seattle Genetics Inc86526284125506
Nielsen Holdings PLC86371511384232
Jazz Pharmaceuticals Plc8628988767723
Treasury Wine Estates Ltd85877118856762
Bausch Health Cos Inc85762678395440
National Oilwell Varco Inc85724924432484
Sonic Healthcare Ltd85645735473426
Bank Polska Kasa Opieki SA Pln185631007298916
Kakao Corp8562077386656
Steel Dynamics Inc85612850302532
Deutsche Lufthansa85269260530008
Tech Mahindra Ltd85245408847843
Hankyu Corp85186475253800
Spirax Sarco Engineering Plc8509212780141
China Minsheng Banking-H8506879012130412
NTT Data Corp84988489710700
Zions Bancorporation84880161200886
MARKETAXESS HOLDINGS INC8487169626888
UBER TECHNOLOGIES INC84843855198562
Kintetsu Group Holdings Co Ltd84806964183847
Electricite de France84774831658286
Aurizon Holdings Ltd846442222418160
JB Hunt Transport Services Inc8459659799235
Invesco Ltd USA84430657435797
Bouygues84393452243075
Middleby Corp8426013766966
WUXI BIOLOGICS CAYMAN INC84217054977000
Unilever Indonesia841032562745000
A P Moller Maersk A/S840227797495
Henderson Land Dev839769741662034
China Citic Bank H8397121415604000
Quanta Computer Inc839294034580000
Atos SE83860087108276
China Everbright Intl Ltd837266869343592
ADYEN NV8359584811593
Toyoda Auto Loom83489024159162
Croda International Plc82993989131894
Brenntag AG82831197180992
Isuzu Motors82829854763625
Stockland Trust Gp825239992873143
United Micro Electric8248777519885000
Samsung Life Insurance82409280121571
Growthpoint Properties Ltd823978215191540
Lindt Spruengli823500811233
St James Place Plc82314443643913
Liberty Media Group-C82225644229225
OBIC8222255171928
Zayo Group Holdings Inc82116859262122
Eiffage8200704885295
Sabre Corp81806642373094
Mondi Plc81775047386838
Asustek Computer Inc817112331195000
Swatch Group I8132753631881
Smiths Group81270878445864
United Phosphorus81196751625121
Ayala Corp81147062491090
Groupe Bruxelles Lambert SA8106194187825
Sl Green Rlty Corp8091278798880
Albemarle Corp Com Stk80859655123139
ON SEMICONDUCTOR CORP80697445433581
Brighthouse Financial Inc80659110222846
Mediobanca SpA80612425853427
Liberty Property Trust80593340166724
Exor NV80571386124294
Tripadvisor Inc80538678179180
Genting Singapore Plc8047929312756063
Telus Corp physical shares80456915231394
OMV AG80437060179404
Commerzbank AG804166731179517
Unumprovident Corp80349376259000
SEI Investments80191774154111
Coca Cola HBC AG80138830228656
Alstom80026010178999
CIT Group Inc79668636167016
Accor79504008205077
Kuehne and Nagel International AG7949816060380
Petronas Chemicals Group793714254160000
Suez SA79270224585895
Bco Santander Chile New78970523113661087
Wabco Holdings7869531762934
Banco Santander (Brasil) SA78589021716822
Amorepacific Corp (New)7854618356551
BCE Inc78515580182150
Targa Resources Corp78402658219383
Scor SE78392180188303
Momo Inc-Spon Adr78371437250471
Enel Americas SA7816586249241885
POSTAL SAVINGS BANK OF CHI-H7803113414055000
Hua Nan Financial Hldgs7797106812217514
Imperial Oil Ltd77832633297142
Centrica777972757119721
Orkla ASA77782792934315
HEICO CORP-CLASS A7758265179496
Bank Negara Indonesia7756953513057000
Sensata Technologies Hldg BV Common Stock77537583171993
Suzano Papel e Celulose SA NPV77461627954898
Mobile Telesystems ADR77389418913934
Kasikornbank Fgn770252971302200
Weg SA Pref769174871478048
LKQ Corporation76901952304438
Falabella768561371309344
Jardine Strategic Hldgs Ltd76769037218362
Campbell Soup Co76762232195323
Pan Pacific Intl76732812126200
Vedanta Ltd765925443325621
Sm Investments76375258426657
Aeon Co Ltd76365967460100
Johnson Matthey76337241202968
Chailease Holding Co Ltd762879401961167
Hong Kong Land Holding762300041194500
Atlas Copco AB A76059937267346
Saputo Inc75989852267399
Power Corp Canada75879132377679
Samsung Electro-Mechanics Co7584427197348
Hotai Motor Co75583689482000
Ricoh Co75569059800800
Elisa Communications OYJ75555572166415
Newell Brands Inc75522736527538
Bureau Veritas Sa Par EUR 0.1275507072324970
CCR Rodoviarias Companhia de Concessoes754515692187736
Pvh Corp Com USD17541109190101
Raia Drogasil Sa Com Npv75216812402611
Sun Pharmaceutical Ind751991321466345
Groupe Eurotunnel SA75174605491066
Formosa Petrochemical Corp751574682087000
Coal India750052902134816
Solvay SA7489303278612
RMB Holdings748825361344359
SK Telecom Co Ltd7484765235140
XPO LOGISTICS INC74832701139571
PTT Global Chemical747875963862797
Sekisui Chemical74724922524000
Ecopetrol SA746586658697786
Catcher technology746491951114000
Hanesbrands74614898454648
Flowserve Corp74571223156674
Land Securities Group Plc74544300740588
Yamaha Corp74271803163500
CAE Inc74263912296174
Sinopharm Group Co-H739927012162770
Bajaj Finserv Ltd7393504665511
Samsung Biologics Co Ltd7376569328915
American Financial Group Inc7352257374514
Commercial Intl Bank Egypt SA728742941711548
Grupo Televisa S A B De CV727902164212168
Surgutneftegaz Pref (RUB)7270843711814574
XIAOMI CORP-CLASS B726371306087800
Acuity Brands Inc7255851557479
Zhuzhou Crrc Times Electric Co Ltd724650111422200
DaVita Inc72370058148194
SARTORIUS AG-VORZUG7231405236296
Boliden AB72246405312755
Axalta Coating Systems Ltd72117796258146
East West Bancorp Inc72115332171565
Encana Corp720084211573221
Yakult Honsha Co71949269125400
Smith Corp71887687166496
Idemitsu Kosan LTD71865217257608
Magyar Olaj Gazi Regd (Mol)71808853688043
Hargreaves Lansdown Plc71769164320877
Toyota Tsusho Corp71735365247028
Tosoh Corp71690339557700
MONCLER SPA71687745183299
Sabesp Cia Saneame71619129608371
Daiwa Secs Group715651731708602
Taylor Woodrow715175313792146
Huazhu Group Ltd71473068227317
Keppel Corp714702521574800
Galp Energia71407473512210
British American Tobacco ADR71339762211157
Klepierre71124934218650
Gerdau pref711143911933794
Capri Holdings Ltd70996546217690
RSA Insurance Group PLC709505551030595
Osaka Gas Co70907155428800
Odakyu Elec Railway70636918297200
Wartsila70540494496480
Nexon Co Ltd Npv70494858502700
Ono Pharmaceutical70457096408185
Magnit GDR70368968514114
China Resources Gas Group Ltd703222311514000
Capitaland Ltd702887902872500
Banco De Chile7021924951600993
Ubisoft Entertainment SA7017619296208
Hitachi High Technologies Corp70067026142400
CDK Global Inc70041308148404
Gold Fields699815861446242
Ocado Group Plc69828802533931
Brasil Food SA69781351992562
M3 Inc69765649398000
FLIR Systems Inc69750156138167
HK Trust and HKT Ltd696974884557800
Dr Reddys Laboratories69555387199495
Peoples United Financial Inc69345391444195
Umicore69299208234526
Inter Pipeline Ltd69284465478484
China Taiping Insurance Hold692604102802314
Emaar Properties Pjsc691498806144342
Sumitomo Chemical689735731611900
Capitec Bank Holdings Ltd6897311381026
AAC Technologies Holdings689597171280000
Citic Securities Co Ltd-H688622553677500
Ramsay Health Care68734224144743
Fibra Uno Administracion SA686560305413395
PING AN INSURANCE GROUP CO-A68516228594468
Gecina6838700847036
Indian Oil Corp Ltd683468833238602
Taishin Financial Holdings Co6824221415703112
Swiss Prime Site6822596485700
SinoPac Holdings Company6821602517536588
Nitto Denko Corp68187737149788
Yara International ASA68178456151151
CYBERARK SOFTWARE LTD/ISRAEL6806788653354
China Communic Constru-H680271057675000
Pandora A/S67870943207256
MAGAZINE LUIZA SA67846304131429
Canadian Tire Corp l A6782190266491
MULTICHOICE GROUP LTD67772958791484
Vicinity Centres677475904029046
Alliance Data Systems Corp6773116451927
Fuji Electric Co Ltd67575176204000
Equatorial Energia SA67415526303037
Showa Denko K K67385915246600
Vifor Pharma AG6736907349391
PINDUODUO INC-ADR67361882337410
Empresas Copec SA67310168685789
Smurfit Kappa Group Plc67305780229105
Sprint Corp67092514945481
Ultrapar Participacoes SA Com Npv670826371302598
Great West Lifeco Inc66976754310351
NEKTAR THERAPEUTICS66932902198842
Valeo66815053239726
Power Financial Corp66802119308421
Kroton Educacional SA666844242586028
Altice USA Inc- A66533070290320
Bidvest Group66524194510993
Weston (George) Ltd6649455390930
Discovery Holdings66431779662034
Erie Indemnity Company6623401827510
Ascendas Real Estate Inv Trt662089473176337
INTOUCH HOLDINGS PCL-NVDR662016173649200
GEA Group65822833244701
Toho Co (Film)65643904155000
Orion Oyj65546949193191
Tabcorp Holdings Ltd655163522148846
X 5 RETAIL GROUP NV-REGS GDR65485368214111
British Land Co653086851008573
Campari65034715696146
Sino Land Co648365574034352
Yamato Transport64719960328100
Telecom Italia SpA Ord6464242612728387
Far East One Telecommunication646264062709000
Randstad Hldgs64602288120898
Arkema6460064875798
Liberty Sirius Group-C64486243178775
Assurant Inc6425530062689
Want Want China Holdings Ltd642510978694000
GRUBHUB INC6422403994211
Eicher Motors Ltd6406365423683
JFE Holdings Inc64033478476477
Computershare Limited63976302578594
Rollins Inc63946736177373
Ceska Energeticke Zavody (Cez)63910544281242
Li Ning Co638370473495500
CLICKS GROUP LTD63771633455093
Nestle India Ltd6376887740179
Nomura Real Estate Master Fund637560824395
ABB Ltd SEK63638963346052
Grupo Aeroportuario63535774636901
Kghm Polska Miedz63466083246399
Nomura Research Institute63445237133966
Stora Enso OYJ R63423991606685
SBI Holdings Inc63378049279470
Oil Search Ltd633066031351380
Signature Bank6316011657026
Flutter Entertainment Plc6308644789125
Hyundai Engineering And Const63040606138999
Uniper Se62875435224216
Digi Com628552095563800
Alnylam Pharmaceuticals Inc6283903591667
New China Life Insurance Co Ltd627828541438400
China Development Financial Hl6277759721813400
Byd Co H627708741104000
Rohm Co62682855102500
Honam Petrochemical6265918529872
Kyushu Railway Company62584534203800
Grasim Industries Ltd62526218518627
Shimizu Corp62443792778400
Metso OYJ62361493173170
Orica Limited62254427459443
Kose Corp6220170738600
Fisher and Paykel62095199648871
Siam Commercial Bank P-Nvdr620382421507203
JG Summit Holdings Inc620257365165650
CRRC Corp Ltd619854877564892
Innogy Se61891309153675
Masraf Al Rayan618022786402707
Lundin Petroleum AB61670682227148
CD PROJEKT SA61587073118573
Pao De Acucar Pn61570245286677
Alrosa AO615300704586753
SIEMENS HEALTHINEERS AG61427863152808
Yokogawa Electric61400756337100
Morrison Supermarket613512742561778
Banco de Sabadell SA613330526042191
Aisin Seiki Co61274732190800
Direct Line Insurance Group612674931578994
T D Holdings Inc61221485611200
Coca-Cola European Partners USD61212547111436
Japan Retail Fund Investment609700953217
Medibank Private Ltd609580092732234
Kinnevik Investment AB B60916807247730
Vipshop Holdings Adr60866211779287
GLOBANT SA6058437462273
Severstal60463267374618
Mr Price Group60153551453334
Severn Trent60127343239918
Bharat Petroleum Corp Ltd600903021158912
Yy Inc Adr6003562788724
United Urban Investment Corp600188163797
Autoliv Inc6000362294802
Soquimich B59713475201159
Ingenico Group5949806673110
Bank Zachodni5943065262609
Keyera Corp59345167247367
Admiral Group Plc59302058236398
Manpower Group5918624566097
Godrej Consumer Products59111602651609
Mitsui Chemicals59013958254700
Tata Motors Ltd Equity588658452784836
Grupo Aeroportuario De Sur-B58840131369131
Methanex Corp58710619136159
Nagoya Railroad Co58528600218400
Polaris Industries Inc5848469066755
Puma58472808100340
Gail India584070101388523
Coca Cola Femsa S A58267486923993
SAUDI TELECOM CO58223513208396
Yamaha Motor co Ltd58221650345118
Alibaba Health Information Technology Ltd581892426215043
Arrow Electronics Inc5816588188170
Shimao Property581557841982000
Axiata Group580914775040301
Sydney Airport580435091120134
Covivio5803207457002
Korea Zinc Co Ltd5796032615292
Minebea Mitsumi Inc57913546385000
Cognex Corp57889700132845
Meggitt Plc57772262919523
Bajaj Auto57704192149554
Helmerich & Payne Inc57683958123266
Adani Ports and Special Economic Zone576532331034592
Toppan Printing Co57491513385800
SES Global57419489374822
Ipsen5721666245428
DELIVERY HERO AG57140634131067
Enagas SA57138830217161
AROUNDTOWN SA57131149695986
Keisei Electric Railway Co57119166160118
MONGODB INC5710230434452
Auckland International Airport Ltd570861391017335
Brothers Industries57063980332200
GRUPO FINANCIERO GALICIA-ADR57017241183060
Evonik Industries AG57012668215283
CHINA MERCHANTS BANK-A569544361121784
LG Display56952275411239
Wilmar International Ltd569411372300800
Southern Copper Corp56902454156265
Novolipetsk Steel568582152204915
Wheelock and Company56827847841000
Grupo Bimbo Sa De Cv568270982808276
OTE (Hellenic Telecom)56817929422114
Harley-Davidson Inc56735509170624
Chang Hwa Commercial Bank566605708878310
News Corporation Inc Class A56648512444828
FINECOBANK SPA56625629561508
Home Product Center Plc-Nvdr5660266610488410
Genting566018843712700
FILA KOREA LTD5653856784517
Nepi Rockcastle Plc56508199666566
First Quantum Minerals Ltd56506725707027
Perrigo Co pLC56367932133376
Haier Electronics Group Co Ltd562803332196000
Marks and Spencer561422452200033
IRB BRASIL RESSEGUROS SA56094507232117
Under Armour Inc-Class A56065834218330
DOCUSIGN INC56052349110845
Schroders56027971152581
Empresa Bras De Aeronautica559440421224218
Kingfisher Plc558456622210295
Singapore Tech Enginering558156771920000
Woolworths Holdings557146681726634
Redefine Properties Ltd556644199306335
Qurate Retail Corporation55654297456839
Ingredion Inc5559292571649
Grupo Fin Inbursa SA (GFINBUR)555066984104967
Fosun International554792094476208
Toto55267141148700
Banco De Credito Inversion5526558885484
Semiconductor Manufacturing552225325342400
China National Building MA H552100456728000
United Tractors551833853006200
Charoen Pokphand Foods-Nvdr550033266329802
Caltex Australia54883894310917
EMS-Chemie Holding AG-Reg548239379023
Turkiye Garanti Bankasi548158623937213
Tenaris SA54798622463589
HEICO CORP5476917243927
Realtek Semiconductor54752610793684
Trelleborg B54660177408980
Weichaii Power Co Ltd-H546137073377780
Kurita Water Ind54383835237600
KNORR-BREMSE AG5427256752321
Buenaventura Minas ADR54206466359960
GAP Inc54156010315345
Wsp Global Inc54035259106299
Akbank539668715024965
Haitong Securities Co Ltd-H539217415222709
Tingyi Cayman Isln Hldg Co539088693380000
Seibu Holdings Inc53846717335800
Asia Cement Corp537903913734178
Pegatron Corporation537156203310000
CGN Power Co Ltd-H5366437319944427
Nordstrom Inc53616055169701
WORLDLINE SA5354875579946
Kinross Gold Corp535380311548325
West Fraser Timber Co Ltd53537627121079
Hamamatsu Photonics KK53526164150046
Aéroports de Paris5352064931176
Hindalco Industries Ltd535154632060144
Proximus SA53478749191217
Nippon Express Co53478650108300
Kyowa Kirin Co LTD53350912299700
YPF S.A.-SPONSORED ADR53345472317313
Cmpc Empresas532863032125644
Far Eastern Textile532577385270596
Lojas Americanas SA - Pref531899071335668
Leucadia National Corp53169121307044
China Jinmao Holdings Group Limited530759959236000
CCL Industries Inc Cl B53048852114685
Teva Pharmaceutical ADR53037958680720
Kangwon Land52988896210042
Amada Holdings Co Ltd52956566506900
Tobu Railway Co52920708190600
Jsw Steel Ltd528652381484449
Cimarex Energy Co5280355599599
Lanxess AG52772119103867
Cheung Kong Infrastructure Hldgs52518473674000
Brilliance China Automotive523315865210000
Melco Crown Resorts & Entertainment Adr52267119256299
Japan Air Lines Co52220700169954
Marui Co52199372259200
James Hardie Industries Ltd52125169426265
OWENS CORNING52079642112550
Shimadzu Corp52042726212600
FOX CORP- CLASS B52030328152840
Maxis BHD519810854052700
Persol Holdings Co Ltd51978796235500
NOTRE DAME INTERMED PAR SA51965421515854
Exxaro Resources51767515454102
L Brands Inc51713782233216
Natura Cosmeticos51653015351970
Electric Power D Ord51584252244009
WIX.COM LTD5156713537122
Alfresa Holdings Corp51541755213000
Spark New Zealand Ltd514457632114652
Recordati Spa51445379130225
Under Armour Inc-Class C51413414227273
Alfa S.A.B DE CV514031645538504
Leggett and Platt Inc51359953141155
Samsung Heavy Industries51333357790323
Flight Centre Travel Group Ltd51321161185921
Novatek Microelectronics Corp51187472985000
S-Oil Corporation Ord5108740977685
Anglo American Platinum5106354597659
IA FINANCIAL CORP INC51060685134420
Peoples Insurance Co5105722613840200
Minor International Pcl-Nvdr509902754207230
Capitalmall Trust509866432845800
BANCO MACRO SA-ADR5080881881626
Koito Manufacturing Co50758176103900
Hikari Tsushin Inc5065414425000
Hong Leong Bank506126641169651
Mexichem Sab De CVcom504586972434420
ITV Plc504416773844536
The Foschini Group50419537420229
LATAM Airlines Group SA50288991573613
PEPTIDREAM INC50228789101900
Guangzhou Automobile Group-H501941805526400
Mazda Motor Corp50178226503601
Santen Pharmaceutical50152395329365
IHH Healthcare BHD501464653895800
Komercni Banka AS CK 50050123601133691
Industrial Bank Of Korea50115369440427
Daelim Industrial Co Ltd5010746250922
Alibaba Pictures Group Ltd5010347024642179
Onex Corp4986723888932
Lend Lease Group49834040585901
Hyundai Steel Co49818382145939
Bim Birlesik Magazalar AS Bimas49815666381989
Energy Absolute Pcl-Nvdr497405552979700
Natixis Banques Populaires497031191179673
Kulun Energy Co Ltd496674576008000
Makita Corp49619657166096
Lite-On Technology Corp493021923549921
Dabur India Ltd49275095943859
Kimberly Clark de Mexico S A B492618752709712
Seek Ltd49039284345881
Havells India Ltd49005880457318
Daiwa House Reit Investment Co489623482181
Israel Discount Bank A489427481289499
QATAR FUEL QSC4870466486608
Schindler Holding AG Reg4863388723840
Klabin units485927071220980
Cencosud485748892611957
Liberty Global Plc A48501363184226
China Resources Power Holding484118893525094
Thyssen Krupp48290479372049
Trend Micro Inc48225946112819
AMUNDI SA4816583473075
Hyundai Robotics Co Ltd4816474218049
Comfortdelgro Corp Ltd481065762643900
ISS A/S48106421168804
Taiwan High Speed Rail Corp480607013412000
Bangkok Expressway And Metro Plc4801691513346220
Universal Robina Corp480088521503670
SAMBA FINANCIAL GROUP47986621511316
Nikon Corp47949019352300
Bangkok Bank Public Co-Nvdr47918343781901
Hypera SA47837724671053
SILLAJEN INC47747480105279
Dialog Group Bhd476725316407462
DROPBOX INC-CLASS A47486335206010
Advantech Co Ltd47470032599626
DP World Ltd47466122294871
NEC Electronics Corp474249311044000
Bank of Ireland Group Plc47418011945214
Affiliated Managers Group4726353957081
BR Malls Participacoes472278651365490
Electrecity General Pcl Nvdr47172228485000
Oji Holdings Co47105718867500
Mondi Ltd47019232223180
International Container Ter Se469571051745800
KION GROUP AG4693601880854
Zalando46920232111759
Tryg A/S46870585148244
Medipal Holdings Corp46863000221400
Flextronics International Ltd46857965526710
Netmarble Corporation4685398046098
Korea Investment Hldg4681189774009
Bic4674509166299
FUTURE LAND DEVELOPMENT HOLD466977083946000
Hang Lung Properties466353932171425
Swire Properties Ltd465025101157418
Banco Santander Mexico-B464180663250200
Canadian Utilities l A46278600171135
ASAHI INTECC CO LTD46192362101100
Mirae Asset Daewoo Co46137133713883
Dongbu Insurance Co4613271793381
CHINA DING YI FENG HOLDINGS460841811640000
Nokian Tyres Plc45800118156756
Alumina Ltd457083642851485
Eaton Vance Corp45686984114176
United Internet AG45637069141692
Hotel Shilla Co Ltd4562277654692
Inter Rao Ues CLS4552561662116189
Gudang Garam45446480869800
Commercial Bank Of Qatar Qsc454131133493095
Shin Kong Finl Hldgs4513454216374589
Hindustan Petroleum Corp449386821111685
Sainsbury (J)448241221899828
Cipla44764736613656
Sina Corp44750707112857
Hufvudstaden AB A44716135267441
Huatai Securities Co LTD-H447142722812100
H. Lundbeck A/S44675754119281
Evraz Group Sa Ord44571101548170
Toyo Seikan Group Holdings Ltd44558768226700
Cia Siderurgica nacional445264621091175
Japan Post Bank Co Ltd44503061465100
Nisshin Flour Mill44276545199255
Parsley Energy Inc-Class A44264593264647
Antofagasta plc44251183413252
Indocement Tunggal Prakarsa442481083167900
VITASOY INTL HOLDINGS LTD44240629812000
Kikkoman Corp44139397108500
Richter Gedeon Nyrt44052174261514
Hyundai Motor Co Ltd4402667462629
Rea Group Ltd4397202370426
Quebecor Inc - Cl B43947111194207
KINGDEE INTERNATIONAL SFTWR438940893923000
Bankinter SA43872525679940
Far East Horizon Limited438462384552853
Hyundai Glovis Co4378515033270
Atlas Copco Ltd -Class I43782399137199
Aspen Pharmacare Hldgs43774293656804
Bancolombia SA43715345385983
Tupras Turkiye Petrol Rafine43577921224363
Advantest43542179186300
Indorama Ventures Pcl Nvdr434925252956401
Konami Holdings Corp4349209698800
Emart Co4338896136821
Chemours Company43383286188132
Ppb Group Berhad432382521010960
Faurecia SA43209242105332
Zee Entertainment Ent43176943894877
Alfa Laval AB43154772211543
Hochtief4303004137090
Eurofins Scientific4302296010643
Tohoku Elec Power42993890448504
Compal Electronics429715247070000
Seiko Epson Corp42917881290400
Prysmian Spa42852334227917
ZIijin Mining Group Co Ltd-H4276481311988000
Coty Inc-Cl A42701388332820
Grupo De Inv Suramericana42632814426762
Surgutneftegaz USD4254308211242698
CARL ZEISS MEDITEC AG - BR4228529144177
Capitacommercial Trust422286642843864
Gvc Holdings Plc42105635554790
Tiger Brands42096624278466
Enel Chile4208513947484353
PSG Group Ltd42034441263318
Hirose Electric4200770240793
Au Optronics Corp4200159815039000
Lixil Group Corp41956289313944
Singapore Exchange Limited41952944775500
CI Financial Corp41909147274686
CELLTRION HEALTHCARE CO LTD4187895787793
Barry Callebaut AG418624062239
Kuala Lumpur Kepong41843769745300
City Developments Ltd41808978629300
Yes Bank Ltd417646142960840
Kuraray Co41746641363800
William Demant41681187134199
Beijing Enterprises Hldgs41668945861000
Spar Group Za41584600326682
Alpha Bank415815832387967
China Railway Construction-H414695173440500
Pou Chen Corp414580993590000
RIYAD BANK41411367627090
Norsk Hydro ASA412965971236071
Eurobank Ergasias SA412470504643501
Country Garden Services Holdings412391522009000
YIHAI INTERNATIONAL HOLDING41232164826000
Weibo Corp Adr41209056102473
Nabtesco Corp41153742159637
Group 4 Securior PLC411487151592958
Blackberry LTD41144390485367
Petronas Gas410875661022900
Shree Cement Ltd4108544614707
Taiheiyo Cement41035128143700
Sime Darby Plantation BHD409795693591144
Genting Malaysia408525445359300
Arca Continental40826868793364
Otsuka Corp40807382103900
OPAP SA40660349388581
Start Today Co Ltd40641054237200
Lpp Sa406402672207
Tim Participacoes SA406175361435564
ATACADAO DISTRIBUICAO COMERC40571504730616
A P Moller Maersk404744293857
Jollibee Foods Corp40305099781240
Gjensidige Forsikring ASA40300797210821
AVENUE SUPERMARTS LTD40298241220731
KOC Holding AS402869461418557
Metropolitan Bank & Trust402742492954349
NESTLE (MALAYSIA) BERHAD40229232118700
Qatar Electricity and Water Co4021387091235
SARTORIUS STEDIM BIOTECH4020101927711
AMP Limited401814372966857
Amerco Uhal4017841611054
Fukuoka Financial Group Inc40152534236900
Truworths International40008377814451
Reinet Investment SCA ZA40003946264451
Interconexion Electrica Sa40000451723201
China Galaxy Securities Co H398947817413471
Concordia Financial Group Ltd398766291134600
Sohgo Security Services3982566786500
BRITANNIA INDUSTRIES LTD39791690101236
Wynn Macau Ltd397913621927040
Samsung Enginnering Co Ltd39744499286149
Tata Steel39704617587912
Hugo Boss AG3966850867197
ANA Holdings INC39636810125100
Engie Brasil SA39625489371766
Bollore Investissement SA39597687941737
IPG Photonics Corp3956295329523
Boral Limited395603491132297
BANCO BTG PACTUAL SA-UNIT39511313324059
Polyus PJSC3946480647663
Pigeon Corp3939723899200
Cellnex Telecom SA39339586110189
Dubai Islamic Bank393357582956949
FamilyMart UNY Holdings Co Ltd39315277165600
Raiffeisen Bank International AG39288747179578
IQIYI INC-ADR39281531227095
USS Co Ltd39280114204600
Feng Tay Enterprise Co Ltd39161074536923
Bts Group Holdings Pcl NVDR3914320210698457
Giant Manufacturing39135692507000
Helixmith Co Ltd3911575825221
Keio Electric Railway3910482360800
Marico Ltd39073645785252
Hanmi Pharrm Co Ltd3906948611709
Aurobindo Pharma Ltd39055534466588
Huaneng Power390423286926000
Investec PLC38964675656109
CIFI HOLDINGS GROUP CO LTD389201636432000
Turkcell Iletisim Hizmet AS388939121909408
LAND & HOUSES PUB - NVDR3884479211477726
BEIGENE LTD-ADR3867638033863
Keikyu Corp38672180233368
PETROBRAS DISTRIBUIDORA SA38590643637644
CNP Assurances38467560179685
Polish Oil and Gas384337442956996
Eclat Textile Company Ltd38363092307892
Lupin38336375398518
Cameco Corp38222978388215
ICICI LOMBARD GENERAL INSURA38137321242258
Andritz AG38113425112193
Infraestructura Energetica38016479925046
Hankook Tire Co Ltd38003277131996
Cheng Shin Ind379781123104818
Fraport AG3793389646116
Charoen Pokphand Indon3792930712683500
Great Wall Motor Company H377084375550500
Bendigo And Adelaide Bank37684988494831
Husky Energy Ltd37626544417531
Clariant37609478203076
China Merchant Holding375746732330961
LIC Housing Finance37503358506989
Suzuken Co Ltd3748318863200
Bumrungrad Hospital Pu-NVDR37401773721588
Dairy Farm International37390388523400
Cyberagent Inc37291071101900
GENSCRIPT BIOTECH CORP372832461572000
Promotora y Operadoa De Inf37258197395060
Semen Gresik372343224808700
Wendel Investissem3719185628844
Plains Gp Holdings Lp Cl A37159472160744
Indiabulls Housing Finance37143934489204
Nissin Food Prods3714156961800
Indofood Sukses Makmur370329687869400
Shriram Transport Fin37031039254930
Tsingtao Brewery Co Ltd-H37013251636000
3Sbio Inc370022472305900
Jeronimo Martins36990075243758
China Resources Cement369759224166000
Life Healthcare Group369447322514782
Singapore Airlines36844319569513
Japan Prime Realty Investmen36785540865
Piramal Enterprises Ltd36697894154136
Tokyu Fudosan Holdings Corp36681845678829
PIDILITE INDUSTRIES LTD36652792215320
Kyushu Elec Power36621753393947
Korea Aerospace Industries36591998124640
Kerry Properties36547950942500
GS Engineering and Construction Corp36459664107700
CHINA INTERNATIONAL CAPITA-H364108281900000
Bank of East Asia363958351390404
GS Holdings Corp3635850787683
Sappi36338467978226
INTERGLOBE AVIATION LTD36251244164821
Siemens Gamesa Renewable Energy36139652222491
LOGAN PROPERTY HOLDINGS CO L360959312368000
Kalbe Farma3607894536520300
Hysan Development36029616733405
NGK Insulators35948618269700
Nanya Technology Corp358572141900000
Sumitomo Heavy Ind35809360114000
HM Sampoerna Tbk Pt3580840815965700
SEB SA3580362721749
Cyfrowy Polsat Sa35772425474068
Dassault Aviation Sa357371712700
Krung Thai Bank Public Co Ltd356966556003976
Jtekt Corp35678863323300
Wistron Corp356459674877126
NWS Holdings Ltd356109011848861
Sun Art Retail Group Ltd356100904160500
Altagas Ltd35602965255566
Coca-Cola Bottlers Japan Holdings Inc35467741147000
United Spirits35445251498510
NH Foods Ltd3543944986000
Multiplan Empreendim On35436246525349
China Cinda Asset Manageme-H3540536215978111
Hitachi Chemical35393004134900
Kobayashi Pharmaceutical3535545049800
Macerich Co35325780106055
China State Construction Int353183483524750
Thai Oil Pcl Nvdr351854191861303
Nippon Prologis Reit Inc348307911632
Chiba Bank34808368739100
JSR Corp34794810238700
Cielo SA347830302065671
Venture MFG34773744291700
Konica Minolta Inc34689170377800
Meridian Energy Ltd346890251208290
Teva Pharmaceutical Ltd34664095432218
YAGEO CORPORATION34660041432010
Biomerieux3465819141916
GDS HOLDINGS LTD - ADR34648699103637
Telenet Group Holding3461203766122
PETRONET LNG LTD345449561073654
Oest Elektrizitatswirts3450618869434
Continental Resources Inc Common Stock3450338392267
WIN SEMICONDUCTORS CORP34462311567000
Icade3445398540340
China Longyuan Power Group344128955653000
Bayerische Motoren Werke AG3438999459122
POPULAR INC3438908168340
Grupa Lotos SA34381364162242
Hanwha Chemical Corp34342636188047
Misc BHD343186772103100
CJ Cheiljedang Corp3427361514225
Stanley Electric34255820151700
MESAIEED PETROCHEMICAL HOLDI34251877496170
PAMPA ENERGIA SA-ADR REG S34229094110948
Globalwafers Co Ltd34213720362000
Toyo Suisan Kaisha3417256887300
WOOD GROUP JOHN PLC34080603707446
ZTE Corp-H339854891283400
American Airlines Group Inc33982189107428
Shizuoka Bank33979802482806
Ishikawajima-Harima Heavy Ind33971018146339
Hanon Systems33939641349225
Sul America Units33849116405117
China Life Insurance Co Ltd337544064561421
Alkermes Plc33721239158544
Gruma B Sa De Cv33663317375883
Tourmaline Oil Corp33622414292191
Corp Mapfre SA336141561153434
IOI Corp335567153364600
Mitsubishi Motor Co33533257757233
Cervezas33416129256239
WULIANGYE YIBIN CO LTD-A33363036228349
Hoshizaki Corp3335054848600
ENERGISA SA-UNITS33314742299835
Kawasaki Heavy Ind33276539149339
Eregli Demir Ve Celik Fabrik332375892751880
Weir Group Plc33234668185141
Jumbo SA33129976191081
Knight-Swift Transportation Holdings Inc33106141109059
Kumba Iron Ore33027014106298
Phil Long Distance Tel32995169145990
Millicom Intl Cellular3292915064252
Cosan SA32898564286579
Yamada Denki32876369786070
Samsung Securities Co Ltd32822857109093
Bankia Sau326894761443401
Agile Property Holdings Ltd326317772638000
Innolux Display Corporation3261069014821429
Shinsegae Co Ltd3255029212965
HLB INC3249995757083
NH Investment and Securities Co Ltd32499400277707
Wharf Holdings324288461308865
Vermilion Energy Trust32394180163442
Eurazeo3230613348002
Aboitiz Equity Ventures322620003272260
IND & COMM BK OF CHINA-A322524844044500
Axel Springer SE3224910048378
Navient Corp32212982255820
TOP GLOVE CORP BHD321848462878000
Moscow Exchange Micex321685822400134
51JOB INC-ADR3213801145534
Shandong Weigao Gp Med H321057153516000
Ryman Healthcare Ltd32005870440215
Metro Pacific Investments Co3195533838002200
Aldar Properties Pjsc318765376644665
Pennon Group31871772346822
Polska Grupa Energe-Pda-Allt318470331445486
Park24 Co Ltd31827356144200
VTB Bank (JSC) RUB318079125309083258
Teijin31770472199000
NSK Ltd31726702390362
Ryohin Keikaku3162918518700
Inventec Co Ltd315430154315755
Telkom South Africa31503844491107
Travelsky Technology314959381682000
Mitsubishi Gas Chemical Co31468164250800
China Communications Servi-H314556684160400
Banpu Public Co Ltd314534307017731
WPG Holdings Co314228372546760
Yuhan Corp3139499815506
RMI Holdings313811561401937
Thai Union Group PCL313482025587800
Dialog Semiconductor Plc3125554590135
Ambuja Cements312410891107127
NIO INC - ADR311718661194393
Kingsoft Corp Ltd311319121484911
NMC HEALTH PLC31123127106409
Hero Honda Motors3106914787220
Huaneng Renewables Corp H3105904411865264
Telecom Italia SpA Savings309588086286345
Orion Corp NE NPV3094918241856
LUNDIN MINING CORP30871088628455
SG HOLDINGS CO LTD30811470110100
INDUSTRIAL BANK CO LTD -A307696071231496
Mahindra & Mahindra Financial Services30767699579341
Worleyparsons Ltd30648776331992
BRP INC/CA- SUB VOTING3059918790969
BOC AVIATION LTD30518157371900
Moneta Money Bank As30509540957363
Barwa Real Estate30480589335799
Investec Ltd30459817507023
H&R Real Estate Inv-Reit Uts30423275182908
Malaysia Airports Hldgs303969571565078
CHINA RESOURCES PHARMACEUTIC303864952704000
Keihan Holdings Co Ltd3038413971300
Pickn Pay Stores30318873651196
BAOZUN INC-SPN ADR3028559765009
Stantec Inc30275863132045
Commscope Holding Co Inc30236038203356
Suntec Reit302301462258500
AIB Group Plc30185901784904
ASM Pacific Technology30182587315400
Hartalega Holdings Bhd300825292539700
McDonalds Holdings Co Japan2997706170200
Voest Alpine AG29968057110574
BANQUE SAUDI FRANSI29917794280122
Kingboard Holding298977631147500
Eutelsat Communications29870024166137
Sumitomo Dainippon Pharma Co Ltd29744043161200
Sumco Corp29734624278300
China Huarong Asset Managem2971871617688000
Hakuhodo Dy Holdings Inc29650203183000
Divis Laboratories Ltd29644059140796
DINO POLSKA SA2957567687824
Liberty Siriusxm Group2950002382392
Crown Ltd29449400372607
Tsuruha Holdings Inc2931964533503
Mitsubishi Materials Corp29266902110661
True Corp Plc-Nvdr2918098517244595
Guangzhou R&F Properties - H291700771696800
Bombardier Inc -Cl B291069081864204
Isetan Mitsukoshi HD29104509372600
NGK Spark Plug Co29073528167200
Jiangsu Express Co Ltd-H290638912094000
Fletcher Building ltd29056409861119
SHANGHAI PUDONG DEVEL BANK-A290274861771016
Cimic Group Ltd2898081397630
Hiwin Technologies Corp28980296374700
Valmet Corp28976240120552
GULF ENERGY DEVELOPMENT-NVDR28975498837300
Pola Orbis Holdings Inc28849314104900
Bosch Ltd2883111512973
BNK Financial Group28795165480471
Inds Penoles28790314241804
THK Co Ltd28760913131300
Perusahaan Gas Negara2869428620867500
Micro-Star International Co286844041125000
SAUDI ARABIAN MINING CO28678837215073
Air China Ltd H286682003058000
Foxconn Technology Co286275691516916
AMMB Holdings286051082874700
GF Securities Co Ltd H285185002591111
Container Corp of India Ltd28502976392645
Nippon Paint Co2836447574900
M Bank2834936026611
Powertech Technology Inc282097721223000
Singapore Press Holding281194691659900
AKER BP ASA28119342111084
AQUA AMERICA INC2811595070991
Braskem SA Pref A28110175319422
Lotte Shopping Co2800738421347
Motherson Sumi Systems Ltd279430161631580
Kungsleden AB27886000365000
J Front Retailing Co Ltd27823489267451
Hyundai Marine & Fire Insurance Co27816190116034
Vanguard International Semi277995981452000
Alps Electric Co27756801171500
Cheil Worldwide Inc27737587118304
Grupo Argos SA Nvp27715954548132
Acer Inc277117964688282
CJ ENM Co Ltd2767602918985
Remy Cointreau SA2766265721525
Yanzhou Coal Mining Co276184153236000
SHENZHEN INTL HOLDINGS276071781559500
Yuexiu Property Co Ltd2760044513180000
CHINA AOYUAN GROUP LTD275477022201000
Gamuda274747353391100
EssilorLuxottica2745876323063
RioCan Real Estate Investment27456178142738
Shanghai Pharmaceuticals274402211475000
Fuchs Petrolub Se -Pref2741835173415
Fuyao Glass Industri Group H27311591969000
AZBIL Corp27310043120800
Taiwan Business Bank272981646509131
Indofood Cbp Sukses Makmur Tbk272727314035300
Nomura Real Estate Holdings27190046129100
Synnex Technolgy Intl Corp271160632296700
IJM Corp271039515141100
MAGNITOGORSK IRON & STEEL WO270534123915166
Azrieli Group2704726344593
Koninklijke Vopak NV2701950163629
Iliad SA2696925224380
Disco Corp2694466619000
TELECOM ARGENTINA SA-SP ADR26929365160183
Dufry AG Reg2687249834358
Manila Electric Co26837934380670
Oracle Corp Japan2679353839500
Aguas Andinas SA-A267190774813808
Phosagro Oao-Gdr Reg S26713160219104
Cosco Shipping Ports Finance Co Ltd267064652882435
Sime Darby267054065109744
B2W Cia Global Varcom26700006318057
OCI Company2666103935021
Pargesa Holdings2658379736580
Taisho Pharmaceutical Holding2658002635800
VALMONT INDUSTRIES2657769422992
Hitachi Construction Machine26556918106500
Motor Oil Hellas Corinth Refineries SA26543363107562
Fortress Income Fund Ltd A265319571932840
PAGE INDUSTRIES LTD265036569519
Berli Jucker Public Co-Nvdr264795921736950
Medy-Tox Inc264592257775
Qatar Insurance Co26425312280610
Amorepacific Group2637867051132
Swatch Group N2636154954609
Zhongsheng Group Holdings Limited Reg262781571094500
Bank of Queensland Ltd26277688418367
Daicel Corporation26221853306400
Jiangxi Copper261923952105000
Grupo Carso Sa De Cv26171375722063
HUTCHISON CHINA MEDITECH-ADR2616751395823
Nissan Chemical Corporation2615388161500
Kumho Petro Chemical Co2606254032473
Grupo Aval Acciones y Valores259363877054429
First Capital Realty Inc25907274163907
GT Capital Holdings Inc25739956152388
Doosan Bobcat Inc2569505088376
China Everbright256159541774000
RATCH GROUP PCL-NVDR255684661310300
Atrium Ljungberg SER25560000150000
Shinsei Bank Ltd25541477178447
Rural Electrification Corp Ltd255193151202994
Commercial Intl Bank-GDR Reg25518024611657
Colbun2549375913437242
IGM Financial Inc2547095793353
National Bank of Greece254188571002705
China Oilfield Sevcices Ltd254119132867040
INDAH KIAT PULP & PAPER TBK254034804655300
Kansai Paint Co25372059129200
Mizrahi Tefahot Bank Ltd25331923118471
Entel25211354271652
Yue Yuen Indl Holdings25133041983000
Shanghai Fosun Pharmaceutical -H25080566911500
Mettro Wholesale & Foods Spec AG Npv25051943154129
Hap Seng Consilidated249947141109600
AGRICULTURAL BANK OF CHINA-A248549054935700
Sats Ltd24787113686400
Petronas Dagangan24763060425500
IRPC Pcl Nvdr2473466416224901
WALSIN TECHNOLOGY CORP24729899525000
JGC Corp24724961199008
Philips Lighting Nv2457497785645
Hyundai Motor Co Pref2457083437829
Aozora Bank Ltd24513948110275
Sinopec Shanghai Petrochem H245123675939000
Emaar Malls Group244661514717472
Bank Millennium S.A244091791009427
JIANGSU HENGRUI MEDICINE C-A24399544274701
Globe Telecom2438351958765
Challenger Ltd24381540579551
Lundbergs B2436321070618
Zhejiang Expressway Co-H242865802506000
MERITZ SECURITIES CO LTD24282332556264
Amano Corp2421629291900
TENCENT MUSIC ENTERTAINM-ADR24131330168449
Bank Of Phil Islands240797841639432
Chugoku Elec Power24044924199459
Ooredoo QSC24039335141491
Hk Electric Investments240304792495248
PIRELLI & C SPA23890624417232
S1 Corp Korea2383432029518
Westlake Chemical Corp2381741539887
Netcare237817172020108
Beijing Capital Intl Airpo-H237457382898000
Turkiye Is Bankasi C237272262633538
LG Innotek Co2370768627747
Mitsubishi Tanabe Pharma23646567218800
Polymetal International Plc GB23612637218160
Chicony Electronics Co Ltd23538683986691
Air Water Inc23531464143600
Aeon Mall Co Ltd23488427158180
Kakaku Com Inc23376154129400
Kcc Corp2322258010465
Lion Corp23163819128100
Nippon Yusen K K23116029162700
XINYI SOLAR HOLDINGS LTD230611025024195
RHB Bank229913051828300
KWG Property Holding Ltd229531942395500
Emera Inc2291040159830
CHINA VANKE CO LTD -A22870532597800
Zillow Group Inc - C W/I2285835952848
UNI President China Holdings Ltd228225012221000
CJ Corporation2278130127178
DALI FOODS GROUP CO LTD226541313613000
ALINMA BANK22617871366764
CHINA YANGTZE POWER CO LTD-A22560485919700
Nine Dragons Paper Holdings225595672816000
Winbond Electronics Corp225130675074000
HUBBELL INC2247733219077
Phison Electronics Corp22459155263000
CHINA HONGQIAO GROUP LTD224436853572500
Hanergy Thin Film Power Group Ltda224314054712024
Zhen Ding Technology Holding Ltd22276404736700
AMCOR PLC22265888220739
Megaworld Corp2219633720082400
Sino-Ocean Group Holding221839055676240
Aluminum Corp Of China Ltd H221521406452000
Hulic Co Ltd22150236290431
Mitsui Osk Lines22133901104700
Mebuki Financial Group Inc.22090976917590
Haitian International Holdings220638951127000
PRESS METAL ALUMINIUM HOLDIN220294752169100
Ashok Leyland Ltd219825431940035
Dip Corp21866669137800
GUOTAI JUNAN SECURITIES CO-H218517421337400
Shanghai Lujia B SS USD218049001940024
CCC SA2173662854641
CHINA STATE CONSTRUCTION -A216765212727700
Nippon Elec Glass2165721691800
WENS FOODSTUFFS GROUP CO - A21655372412299
Cycle and Carriage2165534586000
LG Telecom Ltd21582233183784
Inner Mongolia Yitai B215648862146000
EVOQUA WATER TECHNOLOGIES CO21560612171224
Haci Omer Sabanci Holding214688151558466
WUXI APPTEC CO LTD-H21448651257180
Telefonica Deutscland Holding AG21416054808356
Porto Seguro21326050161105
Lg Houshold And Heal Th-Pref213249503275
China Everbright Bank Co L-H213001494970130
MUELLER WATER PRODUCTS INC-A21288780220854
BGF Retail Co Ltd/New2127890913170
HANGZHOU HIKVISION DIGITAL-A21248169584481
Kamigumi Co Ltd2122689895300
BANK OF COMMUNICATIONS CO-A211750872463580
Turk Hava Yollari21152473999201
SINOTRUK HONG KONG LTD211368841194000
Misumi Group Inc2108990890100
SHENZHEN INVESTMENT LTD210806356012000
Korean Airline2101859582652
BARITO PACIFIC TBK PT210157099598700
Highwealth Construction210090821385400
Momentum Metropolitan Hld209965681640918
SJM Holdings209724472010000
KAISA GROUP HOLDINGS LTD209535274664000
PCCW Ltd208179643774573
SP Ausnet207964521630032
PICO HOLDINGS INC20750291198769
Deckers Outdoor Corp2074788812490
Bharat Forge Ltd20685668348310
SSY GROUP LTD205987932452000
Casino Guich-Perr2059509458598
TUI AG-DI20580026232786
Kobe Steel20556298337595
ALSEA SAB DE CV205113581065120
ARCADIS NV20431850114458
China Molybdenum Co Ltd-H203697806510000
Bharti Infratel Ltd20332159546690
LG Chem Pref2018522613015
Adaro Energy PT2017550523705900
MEGACABLE HOLDINGS-CPO20175182503949
CJ Logistics2016276816433
Chongoing Rural Commercial-H201096964009000
SPX Corp2002964165673
Itau Corpbanca20016325261442549
Orange Polska SA200081811116910
Robinsons Land Co199845474218960
FOSHAN HAITIAN FLAVOURING -A19974930143136
Iida Group Holdings Co Ltd19929247128800
TRANSPORTADOR GAS SUR-SP B19919554141975
Schibsted ASA - B shares1991720183505
China Power International198014228651000
CHINA TRADITIONAL CHINESE ME197433714158000
MUANGTHAI CAPITAL PCL-NVDR197194181144700
JC Decaux SA1971405668096
Sega Sammy Holdings Inc19673972172638
Tui AG19563438221065
TOTAL ACCESS COMMUNICA-NVDR195453671269400
Lawson1951023643200
CRONOS GROUP INC19505725130158
NOAH HOLDINGS LTD-SPON ADS1943701749881
Calbee Inc1940651273500
Gmo Pamyment Gateway Icn1939548531400
Embotelladora Andina-Pref B19369392583781
MERCARI INC1933151971900
SAUDI ARABIAN FERTILIZER CO1932179489183
PING AN BANK CO LTD-A193069411070699
PEARL ABYSS CORP1923165010568
BAIC MOTOR CORP LTD-H191914383325500
Welcia Holdings Co Ltd1913259350000
Gome Electrical Appliances1907259720887013
CHINA PACIFIC INSURANCE GR-A19058099383500
Nien Made Enterprise Co Ltd19046201265000
PTT190402431301000
China Medical System Holding190274032367900
Hisamitsu Pharmaceutical Co1896947248900
SAUDI ELECTRICITY CO18967561421912
Airtac International Group18879512186000
Cosco Shipping Holdings Co Ltd188787275117500
Southwestern Energy Co Common Stock18868474620985
ICA Gruppen AB1881415447248
Hino Motors18802519238300
Alliance Global Group187442796716700
RTL Group1874215838729
CHINA MINSHENG BANKING-A187397482142417
Mitsubishi UFJ Lease & Finance18731437372700
CITIC SECURITIES CO-A18653584627400
China Southern Airlines Co H186503322895734
Alior Bank SA18603146148829
Tatung Co Ltd185631513085000
S/Industrial Holding18557566916000
Glenmark Pharmaceuticals Ltd18498274265758
Pririesky Royalty Ltd18498118143984
Grupo De Inv Suramericana Pf18434196201037
NEXTEER AUTOMOTIVE GROUP LTD184162131574000
Luye Pharma Group Ltd183985602660500
YANBU NATIONAL PETROCHEMICAL18344165113918
HDC Hyundai Development Co1822785048143
FRASER & NEAVE HOLDINGS BHD18209381231400
JSB CO LTD1820588154100
United Overseas Land Ltd18178961351436
ALLISON TRANSMISSION HOLDING1815656442238
Yaskawa Elec Corp1808023460700
Century Tokyo Leasing Corp1807830144200
QL RESOURCES BHD179211961172000
Sinopec Engineering Group H179134552196000
M Dias Branco SA17905428183939
Aselsan Elektronik Sanayi17755639607736
Line Corp1771146568100
Dainichiseika Color Chemicals Mfg1770307469500
KINGBOARD LAMINATES HLDG LTD175656131990000
PABRIK KERTAS TJIWI KIMIA PT175605562375400
Vodafone Idea Ltd1751613811241381
CHINA REINSURANCE GROUP CO-H1750225410417000
Shanghai Elec- H174678475124000
Zhaojin Mining Industry H174646331832000
ALMARAI CO17456917126576
Transneft Pref17437752739
BYD ELECTRONIC INTL CO LTD174328801228000
STARS GROUP INC/THE17405781110270
Toshiba Machine Co Ltd1737783380300
El Puerto De Liverpool Sab De Cv17357153326089
Sanyo Denki Co Ltd1720852645600
Credit Saison Co17181815157700
CHINA LITERATURE LTD17168023428600
Japan Airport Terminal Co Ltd1706341743300
Abc-Mart Inc1703701427700
Lotte Corporation1703334648073
Shimamura Co Ltd1693148824300
CRRC CORP LTD-A169276301511018
Hyundai Dept Store1690213424524
WASHINGTON H. SOUL PATTINSON16899394113088
Harvey Norman Holding16810846611761
Brinker International Inc1680190846323
Telekom Malaysia167895051862414
Korea Gas Corp1664862248945
SAIC MOTOR CORP LTD-A16633704493711
Bangkok Dusit Med Service166231602117300
Argo Graphics Inc1662027083000
Cementos Argos Sa16499509755981
Smart Real Estate Investment1648723567421
Daewoo Shipbuilding & Marine1648335663802
Makino Milling Machine Co Ltd1641176744900
STX Pan Ocean16304892463882
CHINA FIRST CAPITAL GROUP LT162839905892000
Daihen Corp1625677358000
Denka Co Ltd1619526857600
Titan Cement Co1616063185758
Formosa Taffeta Co161188801360000
BANK OF CHINA LTD-A160714703081721
KS Holdings Corp16054859177400
Domtar USA1603681638291
Airasia BHD160322902545200
Siam Cement Fgn15945655113200
Eva Airways Corp159269223414225
Benesse Corporation1586606472900
Imerys1579106631558
Liberty Holdings15736912221742
Yokohama Rubber Co Ltd1572079790000
Comsys Holdings Corp1571250265600
Nipro Corp15694596149100
Lee & Man Paper156764042380000
Tatneft ADR1562183822779
Orange Life Insurance Korea Ltd1561602059604
TFI INTERNATIONAL INC1559465054290
CHINA RAILWAY SIGNAL & COM-H155375592417000
British Amer Tobacco My15520330249100
Yamazaki Baking Co15341220112500
Pakuwon Jati Tbk Pt1533278429076100
Easyjet Plc15325419146782
Alliance Bank Malaysia Berhad153092001769900
MMG Limited152675644560000
Hong Leong Financial Grp15225277359050
Foot Locker Inc1519922938331
Samsung Card1508458249015
Shangri-La Asia150386731280000
Gs Retail Co Ltd1491475849773
YUZHOU PROPERTIES CO149077713309320
Toyo Construction Co Ltd14884472404300
Nippon Shinyaku Co Ltd1487044020100
Aeon Financial Service Co LTD1480403298300
Sihuan Pharmaceutical Hldgs148025736908000
TPG Telecom Ltd14694168339770
Kaneka Corp1468328842200
Hikma Pharmaceuticals Plc1467680170087
Metallurgical Corp Of Chin-H146475115784000
INNER MONGOLIA YILI INDUS-A14644831334326
MIDEA GROUP CO LTD-A14602317203500
Sumitomo Rubber Inds14581935133300
SINCLAIR BROADCAST GROUP -A1456375728931
Jasa Marga(Persero)145493533725890
Hitachi Metals14468897132800
Ruentex Industries14436594634237
CHINA EDUCATION GROUP HOLDIN144338141015000
Aboitiz Power143709912236400
CHINA WATER AFFAIRS GROUP143614451524000
Datang International Power Gen143465926074000
Taimed Biolocigs Inc14319789310000
Legend Holdings Corp H14288468633000
HUA HONG SEMICONDUCTOR LTD14231708764000
CP All Pcl14135897550300
Bumi Serpong Damai Pt1413396814163322
Hanwha Life Insurance Co Ltd14112910525669
Golden Agri Resources Ltd140749877210594
ONEMAIN HOLDINGS INC1405626546319
Standard Foods14042054757477
Sra Holdings Inc1401015463400
Tadano Ltd14009847147500
TOWNGAS CHINA CO LTD140004151916538
AaronS Inc1394562823896
AALBERTS INDUSTRIES NV1387794240009
Daewoo Engineering and Construction13859237344320
JARIR MARKETING CO1382525132019
CHINA UNITED NETWORK-A138176041641846
BANK ALBILAD13801860200888
Dominos Pizza Enterprisec1372810553160
BANK TABUNGAN NEGARA PERSERO136847757482200
BBMG Corporation-H136605254561000
YTL Corp136549665248331
EMAAR DEVELOPMENT PJSC135888861319979
Magnit Ojsc1355379024209
Wesports Holdings135114181518000
China Coal Energy Co-H134802613460000
Sinotrans Limited H134384763928000
Tav Havalimanlari Hldg13407447312336
JIANGSU YANGHE BREWERY -A1331475283600
SP Setia132536222713665
Dainippon Screen1317961136900
Evergreen Marine Corp131308683556197
CHINA INTERNATIONAL TRAVEL-A13071055114602
GREENTOWN SERVICE GROUP CO L130524281772000
Monotaro Co Ltd1297679257400
China Airlines129677874314577
Dmci Hldgs Inc129160876712750
Nippon Sanso Corp1286622362100
Shui On Land Ltd128200425949000
ANHUI CONCH CEMENT CO LTD-A12785939234620
CHINA EASTERN AIRLINES CO-H127806322292000
Kitagawa Iron Works Co Ltd1276871969300
Soho China Ltd127578764061500
Ruentex Development Co12707862957981
TMB Bank Public Corp NVDR1269980420931000
XINJIANG GOLDWIND SCI&TEC-H126823701218322
Aida Engineering Ltd12682058183400
ZHONGAN ONLINE P&C INSURAN-H12674197459600
Nippon Suisan Kaisha Ltd12659916212200
SAUDI BRITISH BANK12539913118682
Sankyo Co1249593434900
ODELIC CO LTD1247093637400
NORMA GROUP SE1246008332096
Mgm China Hldgs Ltd12429475774578
Fuji Soft ABC Incorporated1237973230300
SAUDI KAYAN PETROCHEMICAL CO12361239388104
ETIHAD ETISALAT CO12349899203446
CHINA EVERBRIGHT BANK CO-A122927262227500
Shinagawa Refractories Co Ltd1224988546800
Ford Otomotiv Sanayi AS12248852124661
China Zhongwang Holdings Ltd122369602731200
GREE ELECTRIC APPLIANCES I-A12214760169900
Barco N.V.121296466315
SAVOLA12072259141040
Surya Citra Media Pt TBK1204592710371300
Anadolu Efes Biracilik VE11976158370769
OPT HOLDING INC1192640285800
Ottogi Corporation118993242090
Hanmi Science Co Ltd1182983220719
POLY REAL ESTATE GROUP CO -A11799791666099
SJW GROUP1178388020248
Cosco Shipping Energy117421942182000
CANADA GOOSE HOLDINGS INC1169895033543
Arcelik AS11675428381915
Itochu Techno-Science Corp1164968946900
Bunka Shutter Co Ltd11600915162400
Ube Industries1159556460900
HUNTSMAN CORP1153266763458
Nippon Soda Co Ltd1149537149000
Sulzer AG1146896011671
United Therapeutics Corp1141264915244
Genting Plantations11382483493800
Maanshan Iron Steel Co112961713042000
HUATAI SECURITIES CO LTD-A11281483402413
Rinnai Corp1126024518600
Showa Corp1125207391800
China Merchants Shekou Ind A11090046388698
Amorepacific Corp Pref1101473914962
Huadian Power Intl Corp H109608692858000
TONG REN TANG TECHNOLOGIES-H10950423933000
Angang Steel Company109226402678000
MEITU INC108899743427000
CHINA PETROLEUM & CHEMICAL-A107876551478090
Grafton Group Plc GBP10768275101821
Taiyo Yuden Co Ltd1075222765300
BANK OF SHANGHAI CO LTD-A10724181662103
Acom Co10711089320800
DAQIN RAILWAY CO LTD -A10699796899700
BANK OF BEIJING CO LTD -A106910501320115
Pagegroup PLC10677392170664
Sony Financial Holdings INC1067205946200
China Agri-Industries Hldgs106624583560000
Posco Chemical Co Ltd1062445923426
Hi-Lex Corp1062232862900
Security Bank Corp10611600350290
Fischer (Georg)-Reg105214481211
SAHARA INTERNATIONAL PETROCH10497665194774
LAMAR ADVERTISING CO-A1048447913318
CELLTRION PHARM INC1047104925008
GUOTAI JUNAN SECURITIES CO-A10395772450661
CHINA ORIENTAL GROUP CO LTD103856451952000
Toei Company103487347800
Citizen Watch Co10322902219600
Hengten Networks Group Ltd1031994844612000
Sundrug Co Ltd1031674241300
MIDDLESEX WATER CO1028528617997
BAOSHAN IRON & STEEL CO-A102675491152030
Nippon TV Network1025220574700
Uponor Oyj10183847102781
Sime Darby Property BHD101817984331344
GN Store Nordic1015743322125
Jastrzebska Spolka Weglowa S1009200490563
BANK OF NINGBO CO LTD -A9941614311000
SANY HEAVY INDUSTRY CO LTD-A9897271556103
ZTE CORP-A9874763231108
CHINA RAILWAY CONSTRUCTION-A9861088722700
WATTS WATER TECHNOLOGIES-A982021611481
MARUZEN SHOWA UNYU CO LTD976618932500
BEACH ENERGY LTD9751695810035
Sojitz Corp9677885314700
Oil & Gas Development Co Ltd96351921188900
NS Solutions Corp962868131000
PETROCHINA CO LTD-A96073601003400
CONSOLIDATED WATER CO-ORD SH958914371807
Toyoda Gosei Co Ltd946523452600
NEW CHINA LIFE INSURANCE C-A9329405130392
HUAXIA BANK CO LTD-A9294536879485
COSTAIN GROUP PLC9279200258806
Husqvarna B9261703108046
Azimut Holding Spa924026352185
Shindengen Electric Mfg919629729400
APPLUS SERVICES SA916776775878
Shikoku Elec Power9152514104900
BOE TECHNOLOGY GROUP CO LT-A91478661961700
MIZUNO CORP914516041800
Ohmoto Gumi Co Ltd909402220700
ASM INTERNATIONAL NV906185515697
CHINA SHIPBUILDING INDUSTR-A90615141248661
Sanki Engineering Co Ltd897988681500
Drillisch AG895207330406
Kandenko Co8896326112500
Inabata Co Ltd885985372700
Berli Jucker Public Co Ltd8835932579600
Chesapeake Energy Corp8778091503598
DAIHO CORP876259636800
Tambang Batubara Bukit Asam87485604442800
Turk Sise VE Cam Fabrikalari87408601045962
ALTIUM LTD874015640140
Nippon Carbide870034375300
QINGDAO HAIER CO LTD-A8506525373000
Hokuetsu Corporation8438989168500
CORECIVIC INC843001537031
Itron Inc840787414203
NICHIBAN CO LTD836240643300
Dicks Sporting Goods Inc Com U834361725878
Raysum Co Ltd830619099300
Robinson Dept Store -Nvdr8295074477300
Hitachi Transport Sys Ltd823329727200
Cia Saneamento Minas Gerais Com Npv822438349500
Zeon821490779300
C Uyemura Co Ltd811450414800
Nippon Chemi Con Corp810939060600
EASTERN TOBACCO8021963904326
CHEMTRADE LOGISTICS INCOM FD Unit Trust8014197120870
RETAIL PROPERTIES OF AME - A798668867730
SUNING.COM CO LTD-A7956590527156
OSG Corp793156942500
Minor International Pcl7910514652700
AMEDISYS INC78944436826
Tamron Co Ltd788852441700
NIPPON SYSTEMWARE CO LTD778725132500
Bed Bath and Beyond Inc775322069631
Tachibana Eletech Co Ltd774968952500
AIPHONE CO LTD773753752700
VA TECH WABAG LTD7637224181473
Seino Holdings Co Ltd760695260500
SHENWAN HONGYUAN GROUP CO-A75052891110199
Loomis AB750087322271
OSJB HOLDINGS CORP7499599317300
Greggs Plc748860727371
Central Glass Co742682935500
Tokyo Steel MFG Co Ltd7383467104000
Okamura Corp736921679800
CHINA SHENHUA ENERGY CO-A7346195266100
HAITONG SECURITIES CO LTD-A7306184404867
LPL FINANCIAL HOLDINGS INC72912409350
DAR AL ARKAN REAL ESTATE DEV7285412246425
NARI TECHNOLOGY CO LTD-A7280119292991
Saizeriya Co Ltd727677334900
BANK AL-JAZIRA7261324187101
Ishihara Sangyo Kaisha Ltd721828165200
MMC Norilsk Nickel Pjsc ADR718600532582
Airports Of Thailand Pcl7177594319200
LUZHOU LAOJIAO CO LTD-A711157072600
CHINA MERCHANTS SECURITIES-A7049932322800
Kewpie Corp702902033500
DKS CO LTD701961922600
BBVA BANCO FRANCES SA-ADR696532866600
MANILA WATER COMPANY69617181593200
MUYUAN FOODSTUFF CO LTD-A695765581405
Taihei Dengyo Kaisha Ltd695226137200
Nos SGPS6931758113241
Mcb Bank Ltd6858052650500
Delphi Techologies PLC684526939487
Fullshare Holdings Ltd684411610810400
ADVANCED PETROCHEMICALS CO683153944903
Tsubakimoto Chain678809523200
Pal group Holdings Co Ltd670897222100
BYD CO LTD -A669938497900
FOCUS MEDIA INFORMATION TE-A6699251892600
TENET HEALTHCARE CORP669192633093
Fujikura Kasei Co Ltd6669336132700
LUXSHARE PRECISION INDUSTR-A6664462210848
NATIONAL INDUSTRIALIZATION C6644442152627
SPACE CO LTD662791762600
YAMABIKO CORP655889980700
YONGHUI SUPERSTORES CO LTD-A6529543467200
SAUDI IND INVESTMENT GROUP6519729102677
EASTGROUP PROPERTIES INC65169115813
Seazen Holdings6483775120998
AIER EYE HOSPITAL GROUP CO-A6465958159627
DCM Japan Holdings Co Ltd639108667600
GF SECURITIES CO LTD-A6350966354100
Tokyo Seimitsu634525527200
KAWAI MUSICAL INSTRUMENTS MF633629323800
CHINA FORTUNE LAND DEVELOP-A6335009152600
Alps Logistics Co Ltd624647796200
ELSWEDY ELECTRIC CO6217658781646
Meitec Corp621424912300
POWER CONSTRUCTION CORP OF-A6213423856199
SAUDI CEMENT620675034910
BANK OF JIANGSU CO LTD-A6177049616700
BANK OF NANJING CO LTD -A6170377533700
SHAANXI COAL INDUSTRY CO L-A6167581505699
NEW HOPE LIUHE CO LTD-A6116166233199
Svenska Cellulosa AB B611437179490
EAST MONEY INFORMATION CO-A6099241343500
SODICK CO LTD608772374500
CHINA NATL NUCL A (HK-C)6086080800600
Nippon Pillar Packing Co Ltd605442265500
77Th Bank604127842600
INNER MONGOLIA BAOTOU STE-A59629032527500
Hiroshima Bank Ltd5921395124800
SHANGHAI INTERNATIONAL AIR-A591430556000
Sanwa Holdings Corp590461259000
HENAN SHUANGHUI INVESTMENT-A5897859175200
Mitsubishi Logisnext Co Ltd583440855800
TAKASAGO INTERNATIONAL CORP575814221700
LONGI GREEN ENERGY TECHNOL-A5731419185540
Wienerberger AG570276024465
Edion Corp568324665600
Ulvac Inc568266619900
CIRRUS LOGIC INC568004114467
Advanced Info Service558285790200
ICOM INC557424026600
Surgutneftegaz - Sponsored ADR5554303148228
KONTOOR BRANDS INC541774520774
CO FOR COOPERATIVE INSURANCE533886128521
Endo International PLC5322772140761
Tegna Inc532276236572
LINDSAY CORP52370466973
Seven Bank Ltd5215663212000
RABIGH REFINING AND PETROCHE5206228101979
SSAB Svenskt Stal AB B5165846180624
Kohnan Shoji Co Ltd515837526000
Penta-Ocean Construction Co5102924114100
COMPUGROUP MEDICAL SE50993586908
Mitsui E and S Holdings Co Ltd504984561600
AECC AVIATION POWER CO-A5006168164040
Daiichi Jitsugyo Co Ltd498862018800
GRANITE CONSTRUCTION INC494088411571
AMERICAN EQUITY INVT LIFE HL493573319044
UNIPOL GRUPPO SPA4893323107248
PTT Global Chemical Public Co Ltd Shs4797655247800
PTT Exploration & Prod4779208119200
IT Holding47216879700
Intl Flavors & Fragrances Inc46657463330
Fujitsu Frontech Ltd465270452900
Robinson Department Store4640236267000
SHIBUSAWA WAREHOUSE CO LTD450773629400
Tate and Lyle447716349616
EMAAR ECONOMIC CITY4428888178113
ASAHI KOGYOSHA CO LTD440897519000
Habib Bank Ltd4396066593600
Square Enix Co Ltd438885414800
MAGELLAN FINANCIAL GROUP LTD438801113223
Chioyda Integre Co Ltd434998324400
DANA INC433996426630
GAZTRANSPORT ET TECHNIGA SA42887434712
OUTFRONT MEDIA INC416657716557
Sinfonia Technology412965340000
JAIN IRRIGATION SYSTEMS LTD41121521527176
Regal Beloit Co41036195386
SNC Lavalin Group Inc407809021634
OSHKOSH CORP40434295307
Asahi C Ltd399662536100
SAUDI AIRLINES CATERING CO399655818710
Glory Ltd396727816000
SILTRONIC AG39560916639
Daiichikosho Co Ltd39381079000
Tohokushinsha Film Corp392890874900
BRAVIDA HOLDING AB387477644666
Louisiana-Pacific Corp386089216162
Okuma Corp38432138100
ZHANGZHOU PIENTZEHUANG PHA-A379883925100
Element Fleet Management Corp379077253980
Nachi-Fujikoshi Corp378258610000
FOXCONN INDUSTRIAL INTERNE-A3729307228300
HUAYU AUTOMOTIVE SYSTEMS -A3729141130200
Casio Computer Co368663831500
Sakata Seed Corp368373812900
Bangkok Bank Fgn366974759000
NEXSTAR MEDIA GROUP INC-CL A36676393849
Outsourcing Inc364639533200
FRANKLIN ELECTRIC CO INC36281338295
Central Pattana Pub Co Ltd3540684151800
Yamazen Corp353742538600
H.I.S Co Ltd352985115200
WELBILT INC351627123894
Dai Nippon Toryo Co Ltd350728837800
Dai-Ichi Seiko Co Ltd348844930400
YUNNAN BAIYAO GROUP CO LTD-A347367532300
WEICHAI POWER CO LTD-A3436500204000
CHINA CONSTRUCTION BANK-A3397464330100
Salmar Asa33733718612
SHANDONG GOLD MINING CO LT-A334518068300
HENGTONG OPTIC-ELECTRIC CO-A3334002145400
Nafco Co Ltd329937326500
Electricity Generating Pcl325828833500
BUPA ARABIA FOR COOPERATIVE315982112852
IFLYTEK CO LTD - A313778273200
Drax group309219389363
VTB Bank OJSC GDR Reg S3075630252661
Maruwa Co Ltd30669266500
Nishimatsuya Chain co ltd305559242000
YONYOU NETWORK TECHNOLOGY-A304165788010
CHINA SOUTHERN AIRLINES CO-A3041125299900
CHINA MOLYBDENUM CO LTD-A3020893547400
Yuasatrading Co Ltd301622811200
CHINA LIFE INSURANCE CO-A301199181400
ORIENT SECURITIES CO LTD-A2970121208000
Topy Industries Ltd296425613500
Takasago Thermal293866118800
Nittan Valve Co Ltd2926386112900
Asanuma Corp29016529600
Ya Man Ltd290066837600
Dainippon Ink and Chemicals283169411400
Bangkok Expressway & Metro P2827144785800
Banpu Public Company Limited2812003627400
Tsubakimoto Kogyo Co Lttd27793449600
Kasikornbank266465245400
SHENZHEN MINDRAY BIO-MEDIC-A253262411900
MARUHA NICHIRO CORP24978259200
Charoen Pokphand Foods2454807282500
DONGXU OPTOELECTRONIC TECH-A2423822347200
Whiting Petroleum Corp233819314717
CHINA EASTERN AIRLINES CO-A2313516274000
Indorama Ventures2284666155300
Thai Oil2264657119800
FUKUDA DENSHI CO LTD22525063400
WUHU SHUNRONG SANQI INTERA-A2228366122826
WALVAX BIOTECHNOLOGY CO-A221269159400
HUAXI SECURITIES CO LTD-A2208048151700
Surgutneftegaz Adr Pref219308935152
China Huishan Dairy Holdings21342074173640
TRANSFAR ZHILIAN CO LTD-A2134147189800
TONGWEI CO LTD-A2127961108466
SSAB Svenskt Stal AB A211661866103
HEILAN HOME CO LTD -A2112420173400
TBEA CO LTD-A2112075214108
CAITONG SECURITIES CO LTD-A2106885138200
GREENLAND HOLDINGS CORP LT-A2100872226600
SUZHOU GOLD MANTIS CONSTR -A2098505151800
Irpc Public Company20879391369600
GUANGZHOU BAIYUNSHAN PHAR-A208511739286
FF Group SA208227440608
GOERTEK INC -A2080487186400
TONGLING NONFERROUS METALS-A2079063617600
XIAMEN C & D INC-A2077107166725
GEMDALE CORP-A2070296126100
YANZHOU COAL MINING CO-A2066668146000
GUANGZHOU AUTOMOBILE GROUP-A2064516139200
CHONGQING ZHIFEI BIOLOGICA-A206359137300
WANGSU SCIENCE & TECHNOLOG-A2060818139600
HUADIAN POWER INTL CORP-A2060184394000
NINESTAR CORP-A205676863600
CONTEMPORARY AMPEREX TECHN-A205602621387
SHENZHEN INOVANCE TECHNOLO-A205436664100
TSINGHUA UNISPLENDOUR CO-A203502056320
SHANXI LUAN ENVIRONMENTAL-A2034358178300
HUNDSUN TECHNOLOGIES INC-A202577522400
GIANT NETWORK GROUP CO LTD-A202384380600
SDIC CAPITAL CO LTD-A2015210103300
HANGZHOU ROBAM APPLIANCES-A201196856810
WUXI LEAD INTELLIGENT EQUI-A200563151900
ZOOMLION HEAVY INDUSTRY S-A2003563253000
AIR CHINA LTD-A2002194157400
JOINTOWN PHARMACEUTICAL-A1987295113958
SHANXI XINGHUACUN FEN WINE-A198055524200
OFFSHORE OIL ENGINEERING-A1978512264100
S F HOLDING CO LTD-A197830945900
Suncall Corp197346442700
BEIJING DABEINONG TECHNOLO-A1969743252245
ALUMINUM CORP OF CHINA LTD-A1966091365400
HENGLI PETROCHEMICAL CO L-A196206084200
GD POWER DEVELOPMENT CO -A1946597549000
SHANGHAI ORIENTAL PEARL GR-A1931111134200
ZHEJIANG LONGSHENG GROUP C-A192254590900
GUOSEN SECURITIES CO LTD-A1908369114600
RONGSHENG PETRO CHEMICAL-A1906660115841
WESTERN SECURITIES CO LTD-A1898923137500
XCMG CONSTRUCTION MACHIN-A1889769308500
Bumrungrad Hospital Pcl188152336300
CHINA CITIC BANK CORP LTD-A1850297225400
SHANGHAI PHARMACEUTICALS-A184455074900
AVIC CAPITAL CO LTD -A1844273250800
CHINA NORTHERN RARE EARTH -A1838659101500
CHINA GRAND AUTOMOTIVE SER-A1837910317179
HITHINK ROYALFLUSH INFORMA-A181203915000
BANK OF CHENGDU CO LTD-A1811316146200
JINKE PROPERTIES GROUP CO -A1795976210300
CHAOZHOU THREE-CIRCLE GROU-A178492969000
TSINGTAO BREWERY CO LTD-A178390227400
HUANENG POWER INTL INC-A1774388193400
ZHEJIANG DAHUA TECHNOLOGY-A176618292900
HESTEEL CO LTD-A1758559426300
SHENZHEN KANGTAI BIOLOGICA-A175623225459
JIANGXI COPPER CO LTD-A174810083800
ZHONGJIN GOLD CORP-A1745186144400
HANGZHOU TIGERMED CONSULTI-A174283519800
BEIJING SHIJI INFORMATION -A172441736600
BANK OF HANGZHOU CO LTD-A1724326150400
COSCO SHIPPING HOLDINGS CO-A1717674259917
SINOPEC SHANGHAI PETROCHE-A1716181243906
DONGXING SECURITIES CO LT-A1714775109700
Osaki Electric Co Ltd171385929200
CHINA COMMUNICATIONS CONST-A1713680111600
SHANGHAI ELECTRIC GRP CO L-A1711296229700
INDUSTRIAL SECURITIES CO-A1703497196300
CHINA NATIONAL CHEMICAL-A1699299200600
BBMG CORPORATION-A1696413337800
EVERBRIGHT SECURITIE CO -A1695023114500
FANGDA CARBON NEW MATERIAL-A169292271800
CHINA SHIPBUILDING INDUSTR-A168433553103
SPRING AIRLINES CO LTD-A168194826900
TCL CORP-A1681678378544
RISESUN REAL ESTATE DEVEL-A1681661127500
SONGCHENG PERFORMANCE DEVE-A167795758500
JASTEC CO LTD167682319900
GUOYUAN SECURITIES CO LTD-A1674418135000
FUYAO GLASS INDUSTRY GROUP-A166960356000
OPPEIN HOME GROUP INC-A166275111232
AISINO CORP-A165652452000
SOOCHOW SECURITIES CO LTD-A1650197122300
DONGFANG ELECTRIC CORP LTD-A1636374113500
CHINA GEZHOUBA GROUP CO LT-A1633957190100
AVIC AIRCRAFT CO LTD-A163061177400
ZHENGZHOU YUTONG BUS CO -A163026092100
SICHUAN CHUANTOU ENERGY CO-A1626696129000
CHANGJIANG SECURITIES CO L-A1616932162100
HUADONG MEDICINE CO LTD-A161506640661
360 SECURITY TECHNOLOGY IN-A161129155800
BANK OF GUIYANG CO LTD-A1608747131460
TIANQI LITHIUM CORP-A160803845600
SINOLINK SECURITIES CO LTD-A1600229125800
SICHUAN KELUN PHARMACEUTIC-A159526742200
BEIJING TONGRENTANG CO-A158732640200
INNER MONGOLIA JUNZHENG EN-A1585782351500
SHENERGY COMPANY LIMITED-A1581590191700
ZIJIN MINING GROUP CO LTD-A1576970329400
Aoyama Trading Co15717288600
XINJIANG GOLDWIND SCI&TECH-A1571043101400
HENGYI PETROCHEMICAL CO -A157039588100
TONGHUA DONGBAO PHARMACEUT-A156611083100
TIANMA MICROELECTRONICS-A156305084800
LEPU MEDICAL TECHNOLOGY-A156135052200
CHINA RESOURCES SANJIU MED-A155943141102
SHENZHEN OVERSEAS CHINESE-A1527317158600
HUBEI BIOCAUSE PHARMACEUTI-A1526930173200
XINHU ZHONGBAO CO LTD-A1523948359800
SHANGHAI INTERNATIONAL POR-A1516253163300
GUANGHUI ENERGY CO LTD-A1513338315200
True Corp Pcl1510441892600
CHINA SPACESAT CO LTD -A150453649300
CHINA FILM CO LTD-A150341772502
AVIC SHENYANG AIRCRAFT CO -A149429939200
FOUNDER SECURITIES CO LTD-A1493184156400
MANGO EXCELLENT MEDIA CO L-A149191527600
JIANGXI GANFENG LITHIUM CO-A148324846300
DONG-E-E-JIAOCO LTD-A147019527500
SDIC POWER HOLDINGS CO LTD-A1464262132500
ANXIN TRUST CO LTD-A1426827226300
TASLY PHARMACEUTICAL GROUP-A142180162800
CHONGQING CHANGAN AUTOMOB-A1417080162520
OCEANA GROUP LTD140913130407
METALLURGICAL CORP OF CHIN-A1403713336900
Siam Cement Public13841139700
ZHEJIANG CHINT ELECTRICS-A135998142000
SHANGHAI FOSUN PHARMACEUTI-A128955238800
SANAN OPTOELECTRONICS CO L-A115968877400
MEINIAN ONEHEALTH HEALTHCA-A111221760980
Cookpad Inc95759635500
Capcom8604974600
HAPPINET CORP7779216800
Thai Union Group Pcl-F695953281800
Chubu Steel Plate Co Ltd56174710100
Bank of Kyoto5117251400
Severstal GDR Reg S4973893112
Nippon Seiki Co Ltd3853932600
Saint Marc Holdings Co Ltd3232021600
Damac Properties Dubai Co266585115510
Bank Danamon24476382400
CJ Corp - convert Pref2276673604
Banpu Public Company Limited (Foreign Line)19080542000
Banco Espirito Santo Nom SA1799141684144
Tata Steel Ltd - Partly Paid17199920697
MINOR INTL PCL -CW21126516109774
DORMAKABA HOLDING AG00
Zardoya Otis SA00
TGS Nopec Geophysical Co00
Ceconomy00
Atlas Copco AB B redemption 18050900
National Bank of Greece rights issue 10092100
Immofinanz AG00
OAO Rosneft Oil Company00
Fujitsu General00
NORDIC ENTERTAINMENT GROUP-B00
Intu Properties PLC00
Iluka Resources00
Vienna Insurance Group00
Tokyu Land Corp00
Home Retail Group00
Shire Pharmaceuticals00
Kabel Deutschland Holding AG00
Modern Times Group B00
Level 3 Communications Inc00
Exedy Corp00
Banco Santander Spain bonus issue 15102000
O2 Czech Republic AS00
Rosneft OJSC GDR00
Syngenta AG00
Reynolds American00
Nichias Corporation00
Zensho Holdings Co Ltd00
Fugro NV00
Corbion NV00
Lenzing AG00
Energa SA00
AURORA CANNABIS INC00
Gestevision Telecino00
QLIRO Group AB00
Elekta B AB00
Telekom Austria interim share00
Panalpina Welttransport -Reg00
Fancl Corporation00
HgCapital Trust Plc00
Sonae00
Nishimatsu Construction00
FLS Industries B00
Luxottica00
Takuma Co Ltd00
ZENRIN CO LTD00
BK Popular Esp00
Man SE00
Komeri Co Ltd00
Relx NV00
Hokkoku Bank Ltd00
Konecranes OYJ00
Gunze00
Fomento de Const Y Contra00
Atlas Copco AB A redemption 18050900
Atlas Copco AB A Redemption shares 15051500
Antena 3 Television00
Ebro Puleva00
Rhoen-klinikum AG00
Abertis Infraestructuras SA00
Prosieben Media AG00
Brait Se00
Westfield Group00
Nihon Kohden Corp00
JM AB00
HANWA CO LTD00
Yamaguchi Financial Group In00
ROYAL UNIBREW00
Tecnicas Reunidas SA00
NCC B00
Lagardere00
Scripps Networks Inter Cl A00
Fukuyama Transport00
Hitachi Zosen Corp00
Grifols SA B00
Novion Property Group00
Indra Sistemas SA00
XACTOMXS3000
AstraZeneca00
Dena Co Ltd00
Acerinox SA00
Fosters Group Limited00
Medco Health Solutions Inc00
Atlas Copco AB B Redemption shares 15051500
Innogy Se00
Hammerson00
Akastor ASA00
Eurocash SA00
Shinko Electric Industries00
Industrivarden AB A00
FUJI PS CORP00
Swiss Reinsurance00
SAAB B00
Royal Dutch Shell A00
SeaDrill00
Nippon Gas Co Ltd00
Osram Light AG00
Dfds A/S00
Unicredit rights 2012-01-0900
Salzgitter AG00
Core Laboratories NV Ord00
Oesterreichische Post AG00
Keihin Corporation00
K S AG00
Holmen AB B00
Inmobiliaria Colonial Sa00
Distribuidora Internacional00
Nissin Electric Co Ltd00
EVERGY INC00
Getinge Industrier AB B00
Topcon00
Fuji Oil Holdings Inc00
Nokia (AB) Oy SEK00
Ihara Chemical Industry Co00
Portugal Telecom00
Kaken Pharmaceutical Co00
Resort Trust00
Systemair AB00
International Consolidated Airlines Group00
Volvo AB A00
Japan Petroleum Exploration00
LINDE PLC EUR00
Aberdeen Asset Management Plc00
Xstrata Plc00
Eniro AB00
TDC A/S00
Sims Metal Management00
Kinder Morgan Management LLC00
Schibsted ASA00
JAPAN LIFELINE CO LTD00
Gemalto00
Shinmaywa Industries Ltd-996925-8300
Ebara Corp-1060205-4100
SANTEC CORP-1222729-9800
Sumitomo Osaka Cement Co Ltd-1422314-3700
WORKMAN CO LTD-1438174-3300
Via Holdings Inc-1518658-29000
Mandom Corp-1880310-8000
PRESTIGE INTERNATIONAL INC-1897268-13000
PACIFIC INDUSTRIAL CO LTD-2273400-17400
BP Castrol KK-2294769-18200
Sembcorp Ind-2488588-146300
Fresnillo Plc-2587507-26125
TECHNOPRO HOLDINGS INC-2661781-5100
JEOL LTD-2679240-12700
NSD Co Ltd-2849988-10200
COMPUTER ENGINEER & CONSULT-2900387-13800
ADVAN CO LTD-2901916-30300
Furukawa Sky Alumi-3062972-20000
Yamashin-Filter Corp-3204892-59600
Chiyoda-3292976-22700
IMMUNOMEDICS INC-3344716-26522
Matador Resources Co-3534964-20687
YAMAURA CORP-3556378-47900
Asos Plc-3560002-9863
ANTERO MIDSTREAM GP LP-3623821-32601
Sanrio Co-3719851-16800
Energizer Spinco Inc-3734547-10002
Avex Group Holding-3760813-30100
ACRODEA INC-3800361-126100
AMICUS THERAPEUTICS INC-3803261-32227
JUST EAT PLC-3828239-51771
MILBON CO LTD-3850594-8300
Hokuto Corp-3859029-24400
SENIOR HOUSING PROP TRUST-3889693-49499
JAPAN BEST RESCUE SYSTEM CO-3893190-30600
Mitsui Mining and Smelting-4007450-17900
Toridoll Holdings Corporation-4036287-22900
Maruichi Steel Tube-4084982-15900
Ain Holdings Inc-4086160-7100
CYBOZU INC-4117352-35500
Fireeye Inc-4157524-29314
SITEONE LANDSCAPE SUPPLY INC-4194924-6420
RELO GROUP INC-4222526-16600
ALD SA-4287864-30593
FUJIO FOOD SYSTEM CO LTD-4301780-17300
FLOOR & DECOR HOLDINGS INC-A-4330923-10896
MONOLITHIC POWER SYSTEMS INC-4406891-3605
Yamana Gold Inc-4407344-210267
COLUMBIA BANKING SYSTEM INC-4492285-13391
KAMAKURA SHINSHO LTD-4520124-36000
Aica Kogyo Co Ltd-4545254-14000
HUDSON PACIFIC PROPERTIES IN-4660867-14118
WATSCO INC-4748558-3094
KOTOBUKI SPIRITS CO LTD-4760874-10400
Autonation Inc-4984560-12613
DECHRA PHARMACEUTICALS PLC-5051763-15169
Plenus Co Ltd-5145371-32000
Banco BPM SpA-5328251-278642
BRINKS CO/THE-5423041-6892
Miura Co Ltd-5442179-18600
Sankyu-5501049-11200
Sharp Corp-5509765-56800
Autobacs Seven Co-5551308-35100
Musashi Seimitsu Industry Co-5750269-47700
PREMIUM BRANDS HOLDINGS CORP-5770511-9083
MEDIDATA SOLUTIONS INC-5806704-6675
SAREPTA THERAPEUTICS INC-5894295-4604
Mitsubishi Logistics Corp-6071820-22400
Kato Sangyo Co Ltd-6316392-21300
TOHO TITANIUM CO LTD-6455614-65600
Ams Ag-6496702-20420
Bluebird Bio Inc-6683539-5863
SOUTH STATE CORP-6807751-9756
OPTIM CORP-7236338-23700
Sumitomo Forestry-7236997-64600
SUMMIT MATERIALS INC -CL A-7333305-45129
Unipres Corp-7412902-47800
BBA Aviation Plc-7448126-228264
TAKEAWAY.COM NV-7459691-8987
PORTOLA PHARMACEUTICALS INC-7474485-28086
COHERENT INC-7558362-6330
Tokuyama Corp-7691873-33800
INTERXION HOLDING NV-7755762-10704
Chukyo Bank Ltd-8007353-41900
Tokyo Ohka Kogyo-8041049-27400
Rohto Pharmaceutical Co Ltd-8053218-30100
Shima Seikii Mfg Ltd-8061170-29500
CYRUSONE INC-8115070-13903
NEXTDC LTD-8148611-181817
GOYO INTEX CO LTD-8199425-20900
TKP CORP-8360350-17300
Systena Corp-8417111-54000
Zeria Pharmaceutical Co Ltd-8521494-43200
PIA CORP-8525888-20300
INSULET CORP-8942036-7776
Matsui Securities Co Ltd-9076449-100000
HIOKI E E CORP-9380418-30900
CALLON PETROLEUM CO-9522595-157193
Kumiai Chemical Ind Co Ltd-9813478-159100
DMG Mori Co Ltd-9909093-72200
TERILOGY CO LTD-10077662-125900
Hexpol AB-10491305-141107
TAKI CHEMICAL CO LTD-10493272-28100
UNIVERSAL DISPLAY CORP-10583368-6007
CANTEL MEDICAL CORP-10753375-14541
House Foods Corp-10774044-29300
FIXSTARS CORP-10906237-62500
Morphosys AG-10926750-11564
RUBIS-10974514-21664
Toagosei Co Ltd-11065773-106100
Nof Corp-11320081-31500
GRACE TECHNOLOGY INC-11401532-44500
MANI INC-11528057-19700
First Solar INC-11560738-19333
Aomori Bank Ltd-11586637-47900
POOL CORP-11672279-6528
LCI INDUSTRIES-11797901-13691
KITANOTATSUJIN CORP-11846902-241200
Capital Counties Properties Plc-11873145-445324
Finning International Inc-12697530-77099
KILROY REALTY CORP-12847578-17222
Elecom Co Ltld-13020531-42400
HEALTHCARE SERVICES GROUP-13384353-42620
Daifuku Co-13455638-26000
SANSHIN ELECTRONICS CO LTD-13472175-84200
Takamiya Co Ltd-13479845-199500
United Bankshares Inc-13546156-38709
Sangetsu Co Ltd-13617222-73000
RYOSAN CO LTD-13701028-59200
Kagome Co-13914135-63700
Jins Holdings Inc-14241239-26100
PEBBLEBROOK HOTEL TRUST-14370540-51971
Toho Gas Co Ltd-14428611-40900
Medicines Company-14514561-43254
Ito En Ltd-14613171-31800
Ritchie Bros Auctioneers Inc-15806168-46063
MARUWA UNYU KIKAN CO LTD-15913616-36700
NTN Corp-16588024-609000
Colowide Co Ltd-17158601-95400
IR JAPAN HOLDINGS LTD-17810744-71300
ATOM CORP-18040432-217500
Sho-Bond Holdings Co Ltd-18435824-26900
Idorsia Ltd-19770365-98766
RAKSUL INC-20115977-47400
Net One Systems-20617598-73100
Anritsu Corp-20636718-125800
Tele2 B-20916940-153350
Mabuchi Motor Co-21434391-66200
TRI CHEMICAL LABORATORIES IN-22526552-56100
Nihon M&A Center Inc-23223119-99700
BWX TECHNOLOGIES INC-24067808-50135
Towa Phatmaceutical-24885849-100400
Viasat Inc-25732077-30857
Daio Paper Corp-25862916-230500
Iriso Electronics Co Ltd-26185161-55600
Howard Hughes Corp-28995691-29836
Nifco Inc-30161155-123300
Nomura Co Ltd-30416790-247800
GOLDWIN INC-33658866-27500
SHOEI CO LTD-33865744-87300
Harmonic Drive Systmes Inc-33942011-95500
JAPAN ELEVATOR SERVICE HOLDI-36881137-159600
Galapagos Nv-37070506-31178
Axfood AB-38400000-200000
Fuji Kyuko Co Ltd-42119689-120900
Castellum-56001206-303283
Fabege AB-73190616-480411
Industrivarden AB C-107272417-521753
EPIROC AB A-292778842-3075408

Innehavet uppdateras dagligen med viss eftersläpning