AP7 Räntefond
112.61
AP7 Aktiefond
319.14

AP7 Aktiefond

AP7 Aktiefond är en global aktiefond med hävstång. Det innebär att avkastningen kan variera kraftigt mellan åren. Den långsiktiga avkastningen beräknas dock vara avsevärt högre än i en räntefond. Låg risk går inte att förena med hög avkastning.

AP7 Aktiefond är en av de två byggstensfonder som AP7:s övriga fyra portföljer skapas med.

AP7 Aktiefond fondbestämmelser

AP7 Aktiefond hållbarhetsprofil

Fakta

Start
2010-05-10
Förvaltat kapital (uppdaterad 2018-05-31)
431 miljarder SEK
Jämförelseindex (normalnivå)
MSCI ACWI 125 % SEK
Förvaltningsavgift per år
0,10%
Insättningsavgift
ingen
Uttagsavgift
ingen
Prestationsbaserad avgift
ingen
Årlig avgift
0,13%
Normanbelopp
1524 SEK
Morningstar Kategori™
Global, mix bolag
Risk/Avkastningsprofil
1 2 3 4 5 6 7
Fondnummer: 581371
ISIN-KOD: SE0003299999

Innehav

Branschfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2017-08-30

Regionsfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Nordamerika 51.9%
Europa 22.1%
Asien exkl Japan 12%
Japan 8.3%
Australien & Nya Zeeland 2.3%
Afrika & Mellanöstern 1.6%
Syd & Centralamerika 1.8%

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2017-08-30

Värdepapper

Värdepapper Marknadsvärde Andel Position
Apple Computer Inc85938416725273145
Microsoft Corp63445396887526999
Amazon.com Inc5777967640419553
Tencent Holdings Ltd39566251018639100
Facebook Inc-A39139729792449319
JP Morgan Chase and Company34752586143574986
Alphabet Inc Class C3013817124323096
Johnson and Johnson29989934222759514
Alibaba Group Holdings Adr29799312911746989
Samsung Electronics29484067397338350
Alphabet Inc - Class A2838106852303326
Bank of America Corp269443763310179296
Taiwan Semiconductor244100870937341387
Wells Fargo and Co22590065244809077
Intel Corp22473897104802232
Berkshire Hathaway Inc22354922731303475
Chevron Corp21827124171951553
Nestle SA21626191073202427
Unitedhealth Group Inc2129903300995293
Visa Inc A Shares21181747461863678
Home Depot Inc19684693531200691
Cisco Systems Inc19413992115136285
Pfizer Inc19088399756122804
Verizon Communications17725813614244654
HSBC Holdings177067827720497496
AT T Inc17682117076307028
Citigroup Inc16995718172777207
Procter and Gamble Co16729304622603782
Toyota Motor Corp16259022732717491
Mastercard Inc Class A1606480319964555
Abbvie Inc15532005091675414
Novartis AG15525199192301972
Coca-Cola Co15306558944148485
Naspers N1461687852664919
Merck and Co14457995482794765
Roche Holdings AG GS1427422398725760
DowDuPont Inc14147565132393571
The Walt Disney Company14127172391553935
Total Fina ELF13797055452459752
Comcast Corp A13723033834794633
Nvidia Corp1338783769622300
Oracle Corp13031816313216288
Netflix Inc1256780979443192
Pepsico Inc12467926121461718
General Electric Co11643982688891976
China Construction Bank1161220856127549333
Mcdonalds Corp1159910732823704
Intl Business Machines Corp1139770440904341
Philip Morris International11265836611594922
Amgen Inc1065852961691136
3M Co1063886365611291
Adobe Systems Inc1053271861505729
Medtronic Plc Npv10276302731387969
Royal Bank of Canada10206787171493257
Union Pacific Corp1013573440805777
AIA Group Ltd99350158512382875
Sap SE9929483301006182
Atlas Copco AB B9864674692967712
Toronto Dominion Bank9785393981906840
Texas Instruments Inc9758767111009239
Abbott Laboratories9626749911783375
British American Tobacco9590208792141166
Altria Group Inc9522708201960077
Siemens N947577775783017
Baidu Inc Sp Adr923317279417188
Schlumberger Ltd9232443381420708
Booking Holdnings inc USD 0.00890271193049942
LVMH Moet Hennessy900691947283113
Bayer AG897986904835753
Allianz SE Germany897952099455435
Glaxosmithkline Plc8949298355101919
Banco Santander Spain89032918516610720
Broadcom Ltd867524518420249
Basf AG861880180940904
Accenture Ltd856629137630539
ICBC841148729111829000
Commonwelth Bank of Australia8345126691800068
Caterpillar Inc833792445612153
Paypal Holdings Inc8258593191168603
Nike Inc Cl B8254630111323137
Unilever Cert8210700191667331
Diageo Plc8180808132571575
Gilead Sciences Inc8172262981373486
Novo Nordisk A/S B8112056061912564
AstraZeneca8007699691296282
Sanofi S.A7971996471165412
Salesforce Com Inc787680649709254
Costco Wholesale Corp784334055450665
Bristol Myers Squibb7770041861685190
Goldman Sachs Group Inc768009245370456
Thermo Electron Corp766006632407412
China Mobile (HK)7615649809311000
Qualcomm Inc7604197491511571
ConocoPhillips7548751651240785
US Bancorp7535423141704139
Starbucks Corp7345142321469016
BNP Paribas7314320771153656
Lilly (Eli) and Co7293078321015886
Mitsubishi UFJ Financial Group72018263312595953
United Parcel Service Inc712908508706353
ASM Holding NV698197798400793
Ping An Insurance Co6895104397902500
Bank of Nova Scotia6757392211238008
American Express668717248756977
Westpac Banking Corp6626819673493047
Nextera Energy Inc662349394483983
Morgan Stanley6616906101402890
Time Warner Inc661419992800560
EOG Resources Inc652128533592660
Daimler AG650516210937433
Rio Tinto6456992301262253
Schwab (Charles) Corp6405751301238247
Lowes Cos638787740845791
Anheuser Bush Inbev631753414766720
Vodafone Group63002059127669318
SK Hynix Inc629854003882810
PNC Financial Svc Group Inc627680917482360
Unilever6181821741267453
Suncor Energy Inc6035666971683195
Prudential5996007352630338
Occidental Petroleum Corp598979955801625
CVS Caremark Corp5836858391027825
Hon Hai Precision57904059423596397
Lloyds Banking Group Plc57394156973744945
Blackrock Inc573516499121755
Danaher Corp570763633644436
FedEx Holding Corp570316229261367
Glencore Plc56933694712699652
Australian and New Zealand Bank Group5671147063061464
Bank of China Ltd H564921475120418000
Sony Corp5595903021307430
Celgene Corp559168387815664
Canadian National Railway Co555313947762892
CSL Limited555108768461414
Chubb Ltd552878046473300
Biogen Inc548484419223617
Housing Dev Fin Corp Comstk5478280482299301
L Oreal545401853258786
Micron Technology Inc5420261181160590
Ing Groep Nv5416059573976176
Becton Dickinson and Co540162424274436
Softbank Group Corp538501209810151
Sumitomo Mitsui Financial Group5358296881439570
Mondelez International Inc5332529761537477
Anthem Inc530151563261381
American Tower Corp Class A529475204441657
Bank of New York Mellon Corp5265077891056704
Stryker Corp523335157346202
UBS Group AG5194763993707961
Reliance Industries Ltd5187419594320174
Itau Unibanco Holding SA5159373774896924
Aetna Inc New515746092333463
Valero Energy Corporation514728706488083
Honda Motor Co5143613001756738
Automatic Data Processing513986753455810
Keyence Corp51366473795000
Air Liquide506238733439015
Monsanto496747331451233
Walgreen Co495658021880683
CME Group Inc490001282350585
CSX Corp486977824873131
National Australia Bank4863993502697557
TJX Companies Inc481521837649217
Reckitt Benckiser Group Plc481121577686031
Allergan Plc479182751345766
AXA4775850202017248
Applied Materials Inc4720038131089861
Vinci469748777524793
Activision Blizzard Inc Common Stock469393014745389
Colgate-Palmolive Co467933529859751
BBVA (Bilb-Viz-Arg)4677941626905115
Duke Energy Corp466779277723059
Intuitive Surgical Inc463015824115372
Shire Pharmaceuticals458426905926254
Schneider Electric457957704572904
Bank of Montreal Canada454759095662023
American International Group452932384938872
S+P Global Inc445829316257512
Charter Communications Inc-A444122883187925
Cnooc Limited43713608427129000
CIE Financiere Richemont435757213530390
ENI-Ente Nazionale Idrocarburi SPA4334074022543243
Simon Property Group Inc431698222320089
General Motors Co4310674971304028
Enel4275642928478610
Zurich Insurance Group AG426582172154662
Capital One Finan Corp426196043505261
Barclays42575512517407951
Mizuho Financial Group Inc42403164526444974
KDDI Corp4236157401826379
Emerson Electric Co423584128662069
Samsung Electronics Pref4230634561309600
Banca Intesa SPA42229140913672030
Intuit Inc420209934252115
Halliburton Co419062969881938
Danone413808039619484
Praxair Inc413520805296310
Mitsubishi Corp4108983811610250
Nintendo Co409545664113400
Illinois Tool Works407775387317551
Cigna407307428261487
Sberbank RF USD40704322813124886
Cognizant Tech Solutions Crp403944642607293
Iberdrola SA4002013255885908
Prudential Financial Inc398042307444243
ABB Ltd CHF3978676931866258
Infosys Limited3968332312608416
Kering39361417879847
Adidas393152621195775
Humana Inc390571794152456
BB and T Corp388709132809267
Norfolk Southern Corp387541577290533
Telefonica SA3875261084722638
Canadian Natural Resourses Ltd3864352881180604
Deere and Co385614558283949
Linde AG Tender 171107385217337189396
Express Scripts Holding384025607580323
Shin-Etsu Chemical383390718420400
Ford Motor Co3820772643855137
Marriott Intl Inc379734864313391
Intercontinental Exchange Group379225102605907
Marsh and Mclennan Co378662115533304
Crown Castle International Corp377445805422080
Hitachi3771501755635197
MetLife Inc376939417901870
Banco Bradesco SA pref3741711465093050
National Grid PLC3721525253579390
Koninklijke Philips N V368306710977396
Boston Scientific Corp3680944001381944
Zoetis Inc367917576498341
America Movil SA ser L36593989751009061
Vertex Pharmaceuticals Inc362656395263664
Fanuc Corporation361197847190600
Canadian Imperial Bank of Commerce359943177455075
Electronic Arts Inc358614204310579
Credit Suisse Group3571242112448830
Deutsche Post AG3568598691017941
LyondellBasell Industries NV356331388350503
Petrol Brasileiros3563259115954432
China Petroleum & Chemical35533781738840400
Ecolab Inc352716941272761
Target Corp352594564530791
Wesfarmers3525730181191466
Twenty-first Century Fox Inc A3515072961067020
Dominion Resources Inc350928644633873
Manulife Financial Corp3500900502074517
Illumina Inc349783734148281
Constellation Brands Inc A346950392180041
Unicredit SPA3466879112076012
Exelon Corp3461548311003349
Ambev SA3440081347147428
Hong Kong Exchanges and Clear3433664451187882
Volkswagen AG VTG Pref Npv342352401192096
Anadarko Petroleum Corp342322961554542
DBS Group Holdings3417979321809935
Ebay Inc3410428491017424
Nxp Semiconductors Nv339764676349861
State Street Corp337212158388137
HP INC3357693501733732
Aflac Inc334322103842022
Societe Generale331382976774922
Industria de Diseno Textil3266205471142789
Kimberly-Clark Corp325888576359364
Travelers Cos Inc324257465285474
Analog Devices322622125388721
Air Products and Chemicals Inc321791163218657
Baxter International Inc320799809519455
Aon Plc320429391259244
Nippon Telegraph and Telephone Corp319771358763900
NTT Docomo3194475621437000
Mitsui and Co3189243152013300
Petrol Brasilerios com3186860254530603
Imperial Brands PLC317795988972660
Pioneer Natural Resources317710355173251
Canon Inc3176091811052099
Seven I Holdings Ltd315979987829200
Progressive Corp-Ohio315052132591112
Tata Consultancy315027803699606
Munchener Ruckvers N313917135157327
Brookfield Asset Management312088706883434
Pernod Ricard312003283218015
Allstate Corp311731649375441
Waste Management Inc311399217436903
Jd Com Inc Adr311050421995771
Eaton Corp PLC310127901451120
Prologis Inc310119266560603
Nidec Corp309633677224984
Orange3094550342088713
Nordea AB3087156503485162
Compass Group Plc3085396541645306
Amadeus IT Holding SA307537874451760
Fidelity National Information307214896337308
Tesla Inc305238289126055
Kraft Heinz Co304947302613863
Kao Corp301075467487000
Mitsubishi Electric Corp3007810542333584
Lauder Estee Inc300112578235814
Fresenius SE & KGaA300081725421553
Sherwin Williams Co29999298188487
Panasonic Corp2998406572357363
Suntrust Banks Inc299337437498470
Standard Chartered2976451423365656
Equinor ASA2974350941247770
Anglo American2963998511351982
TE Connectivity Ltd296326192355987
Infineon Tech N2962280011198828
Japan Tobacco Inc2943462151231289
American Electric Power292048326514195
East Japan Railway291898706343598
Komatsu291858268980400
Nokia2918409055368516
Tokio Marine Holdings291469109671811
CRH Plc290226191884775
Hyundai Motor Company285554002234538
China Life Insurance Co Ltd28420635011386000
Kinder Morgan Inc Del Com2840926552020983
Sysco Corp284022097511003
Bayer Motoren Werke283072139310422
Lam Research Corp282720748165330
Ross Stores282540779391655
Sasol282088105848843
Tesco2817248789724095
Volvo AB B2815088791747417
Tokyo Electron281140768167178
Las Vegas Sands Corp281044036412382
Public Storage280636735157582
Takeda Chem Ind280196396755991
Astellas Pharma Inc2795285102111099
Engie2781999681848844
McKesson Corporation277423171212965
Equinix Inc Com27725315882142
Fiserv Inc273753929428820
KB Financial Group273600157597659
Swiss Re Ltd271229154328660
Celltrion270969610123644
Johnson Controls International270930769861545
Servicenow Inc269991192177447
Oversea Chinese Banking Corp2698312143184978
Moodys Corporation268826832178136
Aviva Plc2683001214138701
Standard Bank Group2674863361967643
CK Hutchinson Holdings Ltd HKD 1.02669771892699549
Red Hat Inc263812557184706
Daikin Industries263493155255106
HCA Holdings Inc263032772292421
Itochu Corp2615080301559800
Koninklijke Ahold Delhaize NV2606703931300907
Netease Icn Adr259450265120408
T Rowe Price259287577245804
Edwards Lifesciences Corp259125372217896
Central Japan Railway258121094148500
Essilor Intl258021896211307
Macquarie Group Ltd257332452341621
Continental AG257280414111558
Hewlet Packard Enterprise2565809341670392
Roper Industries Inc255233602105921
United Overseas Bank2549798251324177
Woolworths Ltd2546884241334158
Murata Mfg Co254408504203045
Recruit Holdings Co Ltd2535189371107360
Discover Financial249740375369676
Vivendi SA2497108621062830
Synchrony Financial249680204805395
Shinhan Bank248885186642158
Alexion Pharmaceuticals Inc248661589234796
Dxc Technology Co248553571283492
Rio Tinto Limited248311485440052
Weyerhaeuser Co248061062778000
Autodesk Inc244877024201614
Fiat Investments NV2439552201277345
Amphenol Corp Class A242264128314792
Kirin Brewery Co2421351041026800
Shiseido Co241980338378400
Saint Gobain241493512514604
Dollar General Corp241464903285372
Deutsche Bank2413692612168694
Bridgestone Corp238796452662078
NHN Corp23814996242646
Canadian Pacific Railway Ltd238057313149131
YUM Brands Inc237541247329797
Aptiv Plc237292104278683
PPG Industries Inc236437868257545
VF Corp236211306337248
Oneok Inc236189745407439
Archer-Daniels-Midland Co235433914597836
Public Bank BHD2352166074380887
SunLife Financial Services of Canada Inc234734504618619
Heineken233465143264226
Nissan Motor Co2327415492569900
Fast Retailing Co Ltd23270897060305
Deutsche Boerse AG232580086202691
Danske Bank A/S230169200769717
Petrochina22982020031680544
PTT Pcl Nvdr22898712914788040
M T Bank Corp228075159143394
Woodside Petroleum2275360601008497
Newmont Mining Corp227439250663959
SMC Corp22742510865435
Western Digital Corp226969869306159
China Merchant Bank H2262217865944689
Ctrip Com International Adr225588542598493
Vantiv Inc225213081314745
Dai-Ichi Life Holdings Inc.2212748341213700
LafargeHolcim Ltd CHF219441080470580
Sun Hung Kai Prop2193476621545073
Orix Corp2191732871400360
Public Service Entrp219076168503611
Sempra Energy219061640245591
Ericsson AB B2189824703236513
Assicurazioni Generali2189234011319074
Corning Inc218065929900292
Northern Trust Corp216986761230066
Mitsui Fudosan Co216926888961972
Best Buy Co Inc216784183316710
Firstrand2159794745156685
Fomento Econ Mexico (FEMSA UBD)2153202512966353
Michelin215054509172983
General Mills Inc214416749586129
E. On SE2140091052204025
UPM-Kymmene OYJ213948221659481
Daiwa House Inds213925391644986
Denso Corp212837445462200
WPP Plc2119640341357226
Parker-Hannifin Corp211630970135091
Fifth Third Bancorp211553678720638
ArcelorMittal210763367677172
Cummins Engine210351689161499
Regeneron Pharmaceuticals Inc20963987079407
Hoya Corp208953068410700
Concho Resources Inc208656603155407
Zimmer Biomet Holdings Inc208345295208016
Rockwell Intl Corp207962193130383
CK Asset Holdings Ltd2078849732796937
Hilton Worldwide Holdings Inc207862920283429
Mediatek Inc2073851022265332
Align Technolgy Inc20719934479486
MTN Group2067612642600675
Regions Financial Corp New2067284121235389
BT Group Plc2063043958611599
Relx Plc2057404601077816
Freeport McMoran Inc2056332031393467
Magna International -Cl A204212933352537
Formosa Plastics 13012038854216223960
Consolidated Edison Inc203870866315078
Cap Gemini203845246171717
Hindustan Unilever Ltd202900546982695
Sampo-Leonia Insurance Comp A202743141453731
Mitsubishi Estate2026316991258761
Dr Pepper Snapple Group202629402193893
Tatneft2019566502123202
Hyundai Mobis201874838104064
Bank Central Asia20161926215029700
Henkel AG and Co KgAA VZ201619149183962
Keycorp2015152481137631
Akzo Nobel201355641256521
O Reilly Automotive Inc20134402484595
Williams Co Inc200573157824796
Paccar Inc199794849351336
Sandvik AB1997211021226035
Ingersoll Rand Plc199715619253935
Unibail Rodamco19959895499802
Vonovia Se199580873493377
Experian Plc199011750927967
Rockwell Collins Inc198341081166306
Legal and General Group1983246755933028
Xcel Energy Inc197903199517714
Stanley Black and Decker197755972156106
Devon Energy Corp197722762538691
Carnival Corp197351902347950
Credicorp197262643101842
Assa Abloy B1969115881023449
Yum China Hldgs Inc196565939589023
Dollar Tree Inc196316274241060
Hermes International Npv19615356431977
Intl Paper Co196049541407791
Cathay Financial Holding Co Ltd19588634812311300
Equity Residential195257045374335
LG Chem Ltd19510024969874
PG and E Corp194857593520709
Andeavor194817111153903
Avalonbay Communities Inc194666617141063
Oriental Land Co194030094216608
Fresenius Medical Care193652244217344
Legrand193623230281951
Digital Realty Trust Inc193357126210038
Geely Automobile Holdings1929431217561000
Citizens Financial Group192751768530202
Kroger Co191835772881096
KBC Group SA191287576262716
Kyocera Corp191242173359580
Telia Co AB1903237004377270
New Waste Connections Inc189676212289578
Microchip Technology188700887232458
Singapore Telecom1883280538481100
Asahi Group Holdongs LTD188246789410136
Agricultural Bank Of China-H18782378039847000
Agilent Technologies Inc187546266333335
Givaudan1874925309430
ITC1873460015161317
JXTG Holdings Inc1872800453105132
Relx NV186991657990836
Centene Corp186531237184816
NetApp Inc186324363308255
Paychex Inc186029648328089
Nucor Corp186024072324475
Lonza reg18580719079452
Cspc Pharmaceutical Group Ltd1855752707012000
Ameriprise Financial Inc185373230150285
Chunghwa Telecom1849314615748000
Welltower Inc184789683389257
Ihs Markit Ltd184145886409321
MS&AD Insurance Group Holdng183555538600493
Tenaga Nasional1834002885231000
Twitter Inc183286994642145
Scottish and Southern Energy1831884761096817
Covestro Ag183032040224123
Sumitomo Corp1828656221176100
Nan Ya Plastic1827881107158670
Svenska Handelsbanken A1823093711830783
Nomura Securities1812809413751307
Galaxy Entertainment Group Ltd1802746602412800
Suzuki Motor Corp179894797356800
Grupo Financiero Banorte1795690343808174
Largan Precision Co Ltd179447396153000
SBA Communications Corp179223544129930
Axis Bank India1792199752615578
Maruti Suzuki India178071600162721
Edison International177412730331129
Investor AB B177308532464280
China Overseas Land1768361765802287
Eisai Co176611019275090
Tyson Foods Inc -Cl A176598982297285
Sunny Optical Tech1759965611068600
Otsuka Holdings Co Ltd175203090417517
Hennes och Mauritz B1746970551207973
Transurban Group1745899242328946
Ferguson Plc174492217258001
Daiichi Sankyo Co Ltd174303352544600
Monster Beverage Corp173223496400298
Wal-Mart De Mexico V (Walmex)1728811057927623
E*Trade Financial Corp172071607304223
WEC Energy Group Inc171520019324260
Hartford Finl Service Group Inc171349482366620
London Stock Exchange Group Plc170937954320286
BOC Hong Kong Holdings Ltd1707292593839905
Terumo Corp170642051332200
Chinatrust Financial Holding C17062713026396993
Cerner Corp170234431317265
USX Marathon Group170227612908933
Royal Caribbean Cruises Ltd169808861181492
Koninklijke DSM NV169649361185726
Willis Towers Watson Plc169232208125374
Eversource Energy169014207337082
Japan Post Holdings Co Ltd1680771891660300
Link Reit1679838632238285
Hang Seng Bank167886142764000
Centurylink Inc167414221992153
British Sky Broadcasting1669937601045603
Sompo Holdings Inc.166957596427754
New Oriental Educatio Sp Adr166849204202829
Subaru Corp166719165591936
PPL Corp165964582710064
DNB ASA165940508996670
DTE Energy Co165663032189536
Fleetcor Technologies Inc16524972092391
Tal Education Group Adr165089509455097
Peugeot SA165071023776413
Hess Corp164787114291344
Boston Properties Inc164634116160738
Telekomunikasi Indonesia16455942476273795
Essity Ab164198422691653
Wirecard AG163573103120955
Itausa Inv SA1634992016041405
Palo Alto Networks Inc16316616792456
B3 SA-Brasil Bolsa Balcao1631280503138295
Ventas Inc Reit162836360361743
Hana Financial Group162529240447961
Pembina Pipeline Corp161857855536854
Skyworks Solutions Inc161700035187688
Autozone Inc16121463728239
TD Ameritrade Holding Corp160639808302590
Hongkong and China Gas1601380878443461
Motorola Inc159730845171603
Credit Agricole1594085911152434
CBS Corp Cl B158183329349437
Laboratory Crp of Amer Hldgs157862810102416
Mitsubishi Chemical Holdings1577220941886400
Alimentation Couche Tard Inc157384833439740
Mylan NV157312627453450
Teck Cominco Limited156676559634356
China Pacific Insurance Gr-H1565637483946632
Ametek Inc156284282236514
Asahi Kasei corp1561906161296446
Idexx Laboratories Inc15590115688775
Malayan Banking1557953786538153
CLP Holdings1555747251728948
Global Payments Inc155537669156302
Workday Inc155490878132180
SKF AB B155280760820506
Sika AG1551309062192
Rogers Communication -Cl B154861560364334
Fubon Financial Hldg Co Ltd15482958210006839
Cardinal Health Inc154713359331646
Omnicom Group154477793235589
CP All Pcl Nvdr1542491976966902
Bank Rakyat Indonesia15394116484700400
Xilinx Inc153852373246922
Nippon Steel and Sumitomo Metal Co153799160773364
Novatek Pjsc-Spons GDR Reg S153483273136386
Principal Financial Group152827290297127
Kone B NEW152817138354242
Noble Energy Inc152098836479928
Kla-Tencor Corp151881342158725
Comerica Inc151793344176422
Caixabank SA1517576493585462
UNI President Enterprises Co1517275827265491
TDK Corp151534345184199
S-E Banken A1515304281808239
Formosa Chemical N Fiber Corp1514796204407730
National Oilwell Varco Inc150765759396946
Grainger (W W) Inc15058810455964
Country Garden Holdings Co1504185908073292
Svb Financial Group15036418353420
Ferrari Nv150213600129515
Shionogi and Co149589502328800
Transdigm Group Inc Com14958577251804
Citrix Systems Inc148545219161207
Dassault Systemes SA148452247129899
Wolters Kluwer148355341310480
Verisk Analytics Inc-Class A148251260159420
Kerry Group147823736160781
Kubota Corp147386861980047
National Bank Canada147381463342898
Geberit Reg14722726937935
Seagate Technology147046104298529
Valeo146893439244472
Liberty Global Inc C146812225589720
Marubeni Corp1466398792105500
Wynn Resorts14656232788636
Deutsche Wohnen Ag BR146078731362315
Scentre Group1453528535391192
Old Mutual1447924884993635
China Resources Land1444321704208222
LG hsehold & healthcare14434638014025
Twenty-First Century Fox B143646228440609
Sino Biopharmaceutical1436382796770000
Maxim Integrated Products143582689283346
Vulcan Materials Co143476280126951
Dell Technologies Inc143339316207923
Apache Corp143201896372824
XL Group142805375294363
Korea Tobacco and Ginseng Corp142774624176607
AAC Technologies Holdings1426031761128500
WestRock Company142544794262451
South32 Ltd AU1423879555399754
Celanese Corp142343246142654
Telenor142238814774143
Sunac China Holdings Ltd1419903693645836
Grupo Mexico Sa De Cv1411169065713062
Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA1411139531448787
Eastman Chemical Co141102502148056
Huntington Bancshares1401102351059343
Fuji Photo Film Co139723976410700
Splunk Inc139444004136599
DSV A/S139344670190896
Vestas Wind System139094663223186
China Evergrande Group1386821314968190
Brown-Forman Corp -Cl B138372496267116
Clorox Co138275481134727
Fairfax Financial Hldg13799733928718
CGI Group Inc A137696459262128
Lincoln National Corp137588873228023
Republic Services137408763235827
Waters Corporation13735000480870
Kellogg Co137339350260849
First Rep Bk San Francisco Calif New Com137330631160150
STMicroelectronics NV137238085665149
Ulta Beauty Inc13709684961320
Biomarin Pharmaceutical Inc136893621176075
TechnipFMC Plc136704037457089
Constellation Software Inc13655061220138
Essex Property Trust Inc13649432568178
Swedbank AB136422475704116
Host Hotels and Resorts Inc136410438760698
Verisign Inc136361919122102
Smith and Nephew Plc136261850874147
Insurance Australia Group Ltd1359966782497716
MMC Norilsk Nickel USD13546671590438
United Rentals Inc13524810191046
Fastenal Company134904200292307
Stora Enso OYJ R134723357748375
Ashtead Group Plc134656354497361
Hollyfrontier Corp133681571209462
Conagra Brands Inc133571417408064
Publicis Groupe132739967209297
Firstenergy Corp132676719457127
Atlantia SpA132294493470675
Baker Hughes A GE Co132218092421384
Icici Bank1321396423592049
Sands China Ltd Com1321363232517600
D R Horton Inc132071613360858
Iqvia Holdings INC. USD 0,01131927207148399
Mettler Toledo International13180674026288
Samsung SDI Co Ltd13177052683253
Asahi Glass Co131708194353100
Swatch Group I13161809030945
Fujitsu1314004412427000
Qatar National Bank130744357351213
Amorepacific Corp (New)12996649448743
Mohawk Industries12982534468663
China Steel12960131418936172
MGM Mirage129585714458074
Hexagon AB128667627267167
LG Electronics Inc128049851160979
Resmed Inc127923136143895
CBRE Group Inc127844268308139
Mega Financial Holdings Co Ltd12781045016366422
Aena SA12737916872119
Sumitomo Mitsui Trust Holdings INC127351166334822
Jardine Matheson126917919232332
Ansys Inc12679173587884
Loews Corp126694854282277
China Shenhua Energy1262293185149001
Pvh Corp Com USD112607136292917
China Mengniu Dairy Co.1258537644183000
Equifax Inc125750600125322
Secom Co125497749194900
Total System Sevices Inc125411555165477
Costar Group Inc12530698837554
Sumitomo Electric125274017885100
SQUARE INC - A125118363259873
Autoliv Inc12501630295802
NN Group Nv124600572314178
Sumitomo Realty and Development124506498371756
Expedia Inc124034474123225
Astra International12356522830633300
SGS Holding N1232986585501
MSCI Inc12297301890001
Suncorp Group Limited1227713791343159
Julius Baer Group Ltd122623656224719
Nitori Holdings Co Ltd12251487683800
Realty Income Corp122471661271019
Erste Group Bank AG122349552314046
Xylem Inc122285354195136
Take-Two Interactive Software122214422120641
AmerisourceBergen Corp122157483164739
Quest Diagnostics122071715136614
OTP Bank Regd121884892360181
CNH Industrial Nv1215771351093884
American Water Works Co Inc121552171172725
Mahindra Mahindra1215184381130480
Lear Corp12135176368759
Umicore121239961240714
Voya Financial Inc120952093258838
Samsung C&T Corp120839203114962
Fortis Inc Canada120817418427317
Dentsu Inc120677113286500
ASE Industrial Holding Co1206396775240999
Genuine Parts Co120582172149235
Symantec Corporation120420592620386
Broadridge Financial120287208119825
Barclays Africa Group Ltd1199646151062124
Ameren Corp119498888242819
Lennar Corp CL A119400123262343
Bank Mandiri11931507228383400
Markel Corp11903223111985
West Japan Railway118922297190800
Origin Energy1186855691786988
EQT Corp118662949257702
SK Holdings Co Ltd11822260548070
Encana Corp1180031431003022
Carnival Plc117930082203236
Citic Pacific1177822658837596
Standard Life1177218522706678
China Unicom Hong Kong Ltd1176333379260000
Sysmex Corp117419142146242
Tiffany and Co116968566129383
Royal Bank of Scotland Group1169092393419062
Westfield Group1167976781991198
Synopsys Inc116615420149371
Partners Group Holding Ag11655276918031
TRANSUNION116164778193021
Hershey Foods Corp115796815144691
Unicharm Corp115575538456600
Extra Space Storage Inc115533557143593
Expeditors Intl lf Washington Inc115212605182449
Grupo Televisa S A B De CV1151844613703437
Kepco Korea Elect. Power115025802391474
Annaly Capital Management Inc Reit1150163151264284
Akamai Technologies115009806174513
Yes Bank Ltd1148977582586369
Mitsubishi Heavy Ind114871712338200
Remgro114793373800900
Resona Holdings Inc1146027932244167
Atos SE11453878896780
Shopify Inc - Class A11448563189008
CA Inc114285011371480
Dong Energy A/S114222824198705
Airports Of Thailand Pcl Nvdr1139987316016310
Aristocrat Leisure Ltd113985434610561
Merck KGaA113716404129941
Sekisui House113633049715200
Coloplast B113377079133176
Commerzbank AG1132165041085960
Dollarama Inc113160274110256
Cemex Cpo11293777622042355
Shenzhou International Group1128251061146000
3I Group112788944967556
Associated British Foods112718826347752
FMC Corp112231980140206
Franco-Nevada Corp112158754181146
Restaurant Brands Intern112032174229196
Incyte Corp111548426188001
Tapestry Inc USD 0.01110966713285198
Raymond James Financial Inc110870746127962
Henkel AG and Co KgAA110701467108498
Persimmon Plc110686110333833
Taisei Corp110635050226900
GGP Inc110615459623543
Aegon NV1105701351836422
Nitto Denko Corp110288643164788
Porsche Automobile Holding pref110278825156093
Goodman Group1101709231861528
RWE ST A109878420530428
Sumitomo Metal Mining109876632301600
Dover Corp109872049158953
Sanlam1098455032133089
Kia Motors Corp109838418400956
Picc Property & Casualty -H1098196856969734
CMS Energy Corp109778575284511
Shoprite Holdings109626002675075
Newcrest Mining109350034802554
Check Point Software Technologies Ltd109024402130263
Whirlpool Corp10901018676604
Ally Financial Inc109008007462572
C H Robinson Worldwide108785011140522
Mercadolibre Inc10872095642079
Packaging Corp of America108531857102387
Cdw Corp108488138157489
Carlsberg B108283146111068
Inpex Corp107945343994494
Beiersdorf107742886106653
Teleflex Inc10766711746561
OMV AG107573301194786
Steel Dynamics Inc107499608241629
Martin Marietta Materials Inc10738645955977
Masco Corp107312547324118
Thomson Reuters Corp107289840314776
Kasikornbank Pcl-Nvdr1071024472091522
Wyndham Destinations Inc106784144111657
First Quantum Minerals Ltd106681226715427
Heineken Holding NV106675223123567
Zions Bancorporation106636886211020
JM Smucker106489681112783
Isuzu Motors106426396809325
Church & Dwight Co Inc105598026261749
MCcormick and Co Non VTG shares105256281116880
Cimb Group Holdings1052164397025908
Toray Industries Inc1049757991392996
Kansas City Southern104955343110077
Cadence Design Sys Inc104923936286957
Swisscom AG10486187726487
Novozymes A/S B104740150233115
Chugai Pharm Co104652661225600
Intercontinental Hotels104630702184783
Aspen Pharmacare Hldgs104485796589280
Abn Amro Holding Nv Gdr Ipo103973784421658
Banco Bradesco Common1038046941526890
Anhui Conch Cement H1037565611892500
Tokyo Gas Co103672289442600
Arthur J Gallagher and Co103592560175368
Macys Inc103549767348578
Amcor Limited1033690851149919
Ajinomoto Co Inc103304670633187
Dominos Pizza Inc Us10330172448229
Franklin Resources Inc103105749345557
Cheniere Energy Inc102819781187289
BorgWarner Inc102651870226022
JFE Holdings Inc102549558521777
Henry Schein Inc102482017162853
Norweigan Cruise Line holding102375865220946
Enn Energy Holdings Ltd1022965641183000
VMware Inc A10219596484056
Swiss Life Holding10219558232555
Sirius XM Holdings Inc1020218631673320
GKN1018237291790802
Makita Corp101805150241696
Burberry Group Pls101765808446890
Loblaw Companies Ltd101721077227526
Sberbank-Sponsored Adr101574468788316
Spirit Aerosystems Hold -Cl A101558998133711
Cooper Cos Inc10151479349741
Samsung Fire and Marine Insurance10151314646929
Cenovus Energy Inc1014516781050459
Jazz Pharmaceuticals Plc10143144869223
58 Com Inc Adr101267363139211
Arista Networks Inc10122036346642
Circuit City Stores Carmax100642170174667
Centrica1005728945898864
Catcher technology1005295001005000
Emirate Telecom Group Co1004526652652904
Michael Kors Holdings Ltd100365896173424
Albemarle Corp Com Stk99950180108904
Bunge Limited99910422163963
Japan Exchange Group Inc99733157601822
Veolia Environnement99678464485289
Alliance Data Systems Corp9965576554227
Next Plc99585867146480
Banco Do Brasil SA Ord.994269881303676
Molson Coors Brewing Company99373658188584
Invesco Ltd USA99262695396354
Universal Health Sevices Inc9920654896226
NVR Inc991607543825
Lululemon Athletica Inc99085611110167
Yamato Transport99050278409200
Kohls Corp99032976177813
DaVita Inc98955984166068
Intertek Group98751397162936
China Resources Ent. Wheelock and Co987008272495042
Luxottica98639194176633
IAC InterActiveCorp9863341276187
Alexandria Real Estate9861296792999
JB Hunt Transport Services Inc9859586988849
Thyssen Krupp98556842443997
Bharti Airtel Ltd Comstk981701842112898
Vornado Realty Trust98155331170196
Diamondback Energy Inc9808224683316
Delta Electronics Inc977210102930770
CF Industries Holdings Inc97370816269198
Daito Trust Const9736567365483
Carrefour97180326580140
Hologic Inc97114324285987
QBE Insurance Group971054871411748
Varian Medical9706562493720
Wharf real estate investment970480361474865
Hcl Technologies97041972847335
Samsung Life Insurance96806952106489
Solvay SA9670071279562
Brambles Inds Ltd966974981591433
Fortum OYJ96515549453742
SSAB Svenskt Stal AB B961981212377023
Tenaris SA96162554546360
Cboe Holdings Inc96155556103157
Centerpoint Energy Inc96148462433936
Everest Re Group Ltd9599694148443
Idex Corp9598949278640
Qurate Retail Corporation95872299484957
Darden Restaurants Inc95513994128369
ACS Actividades Cons Y Serv95495959250751
Bunzl95415645356615
F5 Networks Inc9532645563259
Adecco SA95305480171734
T D Holdings Inc95265728618200
Cincinnati Financial Corp95243158153939
Samsung Sds Co Ltd9523328753090
Vodacom Group95142329920287
Nielsen Holdings PLC95030633349431
Bid Corp Ltd94792649510382
Bank Of Communications H9476897313393000
Cabot Oil & Gas Corp94736475465214
British American Tobacco ADR94312175211157
Snam SPA943107632425891
Intact Financial Corp94228821143167
Qorvi Inc94185316135283
Tata Motors Ltd Equity941259292403291
Perrigo Co pLC93948688140928
Aisin Seiki Co93565076197000
LG Chemical Ltd93542289144418
Hormel Foods Corp93516023297790
Newell Brands Inc93395581405657
Siam Commercial Bank P-Nvdr930374452555803
Mondi Plc92953228379877
Falabella927698231116471
Chipotle Mexican Grill Inc9270454124535
AGL Energy Ltd92411599660079
Meiji Holdings Co Ltd92278366128600
Yamaha Motor co Ltd92237081352618
Kansai Elec Power91640436714489
Ono Pharmaceutical91584006423885
Ferrovial SA91542334511728
Open Text Corp91515681307633
Polski Koncern Naftowy91263917453658
UCB91220227135267
Genmab A/S9111328851976
Omron Corp91073073190171
HCP Inc90958567451707
Nasdaq Inc90872041115337
East West Bancorp Inc90677186147079
Galp Energia90617500518342
Targa Resources Corp90602749214266
Ageas90571764195489
Teva Pharmaceutical ADR90134854485357
Agnico Eagle Mines Common Stock90063604238937
Neste Ojy89987605127707
Intl Flavors and Fragrances8996152381389
Alliant Energy Corp89894613253307
Bouygues89870367214627
MTR Corp897901931786643
Ball Corp89740366270259
Magnit GDR89571456507168
Sage Group895294071133020
Whitbread Hldgs Plc89503214182581
Chubu Elec Power89209154664616
China Citic Bank H8895645013740000
Pearson88879139828637
Arch Capital Group Ltd88847205129108
Toyoda Auto Loom88836729160362
Hengan Intl Group Co Ltd885806971101000
Asustek Computer Inc885470371089000
China Telecom Corp Ltd H8829148421242000
Juniper Networks Inc88227112378321
Woori Bank88166653714623
Banco de Sabadell SA881334315274292
Kon Kpn NV881152483536533
Empresas Copec SA88049058645737
New World Development Co874126336504476
United Micro Electric8726345818589000
E Sun Financial Holding Company8725407314105029
China Gas Holdings Ltd870627542600000
Sun Pharmaceutical Ind870492281456238
Mid America Apartment Comm87036978113158
Boliden AB86929774270220
FNF Group86896731258764
Chemours Company86858858190332
Jack Henry & Associates Inc8672959180997
First Data Corp- Class A86487860517384
Power Assets Holdings Limited864568491418396
Telecom Italia SpA Ord8633531811304300
Hasbro Inc86235356111130
Imperial Oil Ltd86093130300742
Ss&C Technologies Holdings85898324196711
Accor85827406175167
Phonak Holding Ltd8574651860449
Energias de Portugal SA856439772405547
Samsung Electro-Mechanics Co8559339387877
YAGEO CORPORATION85516323330000
Yamaha Corp85472915186800
Rohm Co85392782104100
RSA Insurance Group PLC852518591097550
Sl Green Rlty Corp85188412103306
Advanced Micro Devices85120360748529
MTU Aero Engines Holding AG8511323053507
Powszechny Zaklad Ubezp.85021788920427
Keppel Corp849907531593600
Affiliated Managers Group8491344457881
Cimarex Energy Co8490313298739
United Internet AG84714262146303
Wartsila84680079448338
Land Securities Group Plc84555806749222
Western Union Co84525104480977
First Financial Holdings Co Ltd8442450313877263
Delta Air Lines Inc84383526182184
Bank Leumi Le Israel842978081522871
Johnson Matthey84242963205381
British Land Co840300611028744
OLD DOMINION FREIGHT LINE8396287265181
Symrise AG83906859115271
Daiwa Secs Group839034411586302
Samsung Biologics Co Ltd8389727425303
Torchmark Corp83871278111958
Avery Dennison Corp8371434787719
Teleperformance8370898259959
Gartner Inc8348350271100
Vail Resorts Inc8343741939920
IPG Photonics Corp8342162439333
Dentsply Sirona Inc83390381200697
Viacom Inc Class B Common83282622349515
Smith Corp83240060149410
Treasury Wine Estates Ltd83228350763825
Bluescope Steel Ltd83083994703879
A P Moller Maersk A/S830659356648
LKQ Corporation82998981311298
Sm Prime Holdings8290758813299700
Sodexho Alliance8278830295772
Sumitomo Chemical826515081561000
Interpublic Group Of Cos82598748397249
Tokyu Corp82472150550132
PTT Global Chemical824161223201897
WH Group Ltd823522228787488
Olympus Corp82246418267200
Toyota Tsusho Corp82194254251228
Australian Stock Exchange81912696203272
Brenntag AG81723941155032
Teva Pharmaceutical Ltd81624755442958
Duke Realty Corp81608448340489
Faurecia SA81541053106250
Mosaic Co/The81538077333979
Aramark81432444244981
Brothers Industries81303979418900
Trimble Incorporated81233656267624
President Chain Store Corp81216816890000
Alnylam Pharmaceuticals Inc8110475690184
Kinnevik Investment AB B81059240250647
Hankyu Corp80967136231800
Enel Americas SA8088877543990301
Gas Natural80872617350511
State Bank Of India805610032623171
Santos Limited805266911959318
UDR Inc80457707265297
Telstra Corp804102514290537
Sensata Technologies Hldg BV Common Stock80072161173993
Eiffage7990529776614
Anta Sports Products Ltd798808851620000
Smiths Group79869586398601
Canadian Tire Corp l A7964877069719
Reinsurance Group Of America7952600761147
Cochlear Limited7944412661394
Regency Centers Corp79420922163004
Eicher Motors Ltd7941602620529
Ayala Land7938109711309000
Dai Nippon Printing Co Ltd78949620422600
Taiwan Mobile789077312486500
Grifols Sa Par EUR 0.578812955304128
Liberty Sirius Group-C78794850193507
Taylor Woodrow787072383281377
Atmos Energy Corp78644173105883
Vedanta Ltd786247152262247
Pandora A/S78593394113472
Garmin Ltd78529237150224
Advanced Info Service Nvdr785147131505304
Veeva Systems Inc-Class A78141854115579
Growthpoint Properties Ltd781058804197613
Nippon Building Fund Inc779018541624
Nomura Research Institute77850461179766
Dcc Plc Gbp7774950989442
ITV Plc777456143889161
St James Place Plc77739150547569
Klepierre77695731221172
Morrison Supermarket776533652588680
Bidvest Group77626725516362
Kingfisher Plc775061882237395
AMP Limited774341463003942
Croda International Plc77319926141225
Techtronic Industries Co Ltd772603001438450
Schindler Holding AG Part Cert7719331541068
Alstom76951904183685
Oil Search Ltd768764661367327
Arkema7686983268122
Ncsoft Corp7683669426817
Fosun International766632313995208
Shaw Communications Inc -Cl B76559313428634
China Taiping Insurance Hold763548832425514
Swedish Match AB76335160182620
Lojas Renner762503121085093
Lanxess AG76122148105743
Electrolux AB B76099183333038
Edenred75881970265977
Marine Harvest75730892417062
Hong Kong Land Holding756591441208000
Unumprovident Corp75658267223898
Taiwan Cement Corp756458535678000
Sealed Air Corp75606146194711
Bandai Namco Holdings Inc75480362222900
PTT Explor & Prod Pcl Nvdr754221361908140
Gecina7540570251145
Norsk Hydro ASA753306441362642
SEI Investments75292428132116
Fortune Brands Home & Security Inc74961493148313
Fortinet Inc74959166146433
Hd Supply Holdings Inc74955073211002
Kajima Corp748617021023000
Federal Realty Investment Trus7483355774559
Groupe Bruxelles Lambert SA7478291877651
Asian Paints Ltd74696705444022
Pinnacle West Capital74615751111445
Segro Plc74526908982433
Honam Petrochemical7440528923872
Ugi Corp74377501174023
Sonic Healthcare Ltd74373245478628
Robert Half Intl74270502131902
Formosa Petrochemical Corp740954272043000
Marvell Technology Group Ltd73994624394911
Citic Securities Co Ltd-H738279573349500
Pentair PLC73712734183111
Cielo SA737064081863871
Advance Auto Parts Inc7370326371211
Brilliance China Automotive734990174606000
Tractor Supply Co Com Stk73419388115260
Autohome Inc-Adr7340253881469
Power Corp Canada73395181360085
Red Electrica De Espana Redesa73278179409866
Bco Santander Chile New73202644101728150
Snap-On Inc7298141655499
Suzano Papel e Celulose SA NPV72901008676497
Telefonica Brasil72813673684429
American Financial Group Inc7275847475314
Vifor Pharma AG7260354652513
Exor NV72594486110343
China Development Financial Hl7241273221435400
Iron Mountain Inc72277145257564
Henderson Land Dev722689841275400
Kuehne and Nagel International AG7225842554562
Natixis Banques Populaires71953267993551
Terna718943731463924
Micro Focus International71748943446607
Aercap Holdings Nv71737646147792
Qiagen NV EUR71628768231904
Electricite de France71621890566948
Ingredion Inc7160673572449
Indiabulls Housing Finance71600540488878
NSK Ltd71579094636962
Jones Lang Lasalle Inc7156448848204
Petronas Chemicals Group715619753739300
Bajaj Finance Ltd71543550258839
Osaka Gas Co71384059377000
Obayashi Corp71372331777232
CDK Global Inc71335574127442
Great West Lifeco Inc71313370314151
Alleghany Corp7124816214091
Mazda Motor Corp71225309612701
Ecopetrol SA711949097539935
Sinopharm Group Co-H710333641850370
CHR Hansen Holding A/S7095584787228
Royal Mail Plc708652841101958
Nippon Express Co70806691109400
Southwest Airlines70806343155097
Lennox International Inc7066505239627
Hannover Rueckversicherung AG7059395660093
Bank of Ireland Group Plc70572149935767
Emart Co7052960332005
Cognex Corp70376535177016
Yakult Honsha Co70366909116700
Flextronics International Ltd70209904559326
Nisource Inc70187481328439
Bank Hapoalim701526511114177
Direct Line Insurance Group699444961596063
Ultrapar Participacoes SA Com Npv69909827549016
Jardine Strategic Hldgs Ltd69889078220465
OAO Rosneft Oil Company698728201293589
L Brands Inc69657517236016
Melco Crown Resorts & Entertainment Adr69656577259299
James Hardie Industries Ltd69548056470472
Baloise Holdings6953250951349
West Fraser Timber Co Ltd69427175109969
Minebea Mitsumi Inc69177575389400
GAP Inc69145017250383
Dexus Property Group691246241091570
Yara International ASA69032260185678
Soquimich B68999476144271
Mobile Telesystems ADR68960070769868
Tabcorp Holdings Ltd689214212288410
Grasim Industries Ltd68873107503970
Sina Corp6886782287574
Coca-Cola European Partners Eur68826702206326
Stockland Trust Gp686300382490837
W R Berkley Corp68574327102435
Shimano Inc6850860757411
Randstad Hldgs68410400122367
Concordia Financial Group Ltd683998581327500
Lend Lease Group68258171566597
Genting682506243574500
Leucadia National Corp68145578337244
Pulte Group67974401259805
Saputo Inc67756229232438
Bancolombia Sa-Pref67676052688320
Bdo Unibank Inc675033863052967
Lindt Sprungli AG67443041100
Nedbank Group67439519339300
FLIR Systems Inc67436624141767
Guangdong Investment Ltd673680524580000
China Minsheng Banking-H673523308134844
Hyundai Engineering And Const67213919118298
Helmerich & Payne Inc67092579106542
Bankinter SA67000472733497
Dish Network Corp66989291236728
Ultratech Cement66919504134872
Berkeley Group Holdings Plc66885892135563
BB Seguridade Participacoes667945641073491
China Conch Venture Holdings666775562442300
Bank Polska Kasa Opieki SA Pln166662033241726
Swiss Prime Site6662297181745
Allegion Plc6656639297101
China Communic Constru-H663450396883000
Toll Brothers65918851174601
OWENS CORNING65786947113950
Arconic Inc USD 1.065765925415835
LG Display65755159356094
Wheaton Precious Metals Corp65742221346576
Unilever Indonesia656618872300300
Endesa SA65544149318785
Capitaland Ltd652485342822500
Gerdau pref651812751573114
Metro Inc65167196223765
Tokyo Electric Power Company Holdings Inc651571401406991
Prosieben Media AG65138916231835
Lundin Petroleum AB64984644224472
Straumann6494291910944
Alkermes Plc64898354160344
Cmpc Empresas648774991894012
Suntory Beverage & Food Ltd64743616163200
Hargreaves Lansdown Plc64701575281505
Fibria Celulose64699622388241
Aeon Co Ltd64635942377000
Taiwan Cooperative Financial6455710512540938
Orkla ASA64530969806599
Quanta Computer Inc645077604193000
Wabtec Corp6439701477338
Emaar Properties Pjsc642607445259998
Liberty Broadband C64259573103539
SNC Lavalin Group Inc64226399171070
Harley-Davidson Inc64175842172624
APA Group Npv (Stapled Units)640449521220470
Barratt Devel64021039976206
INVITATION HOMES INC64017678332959
CIT Group Inc63975159133679
Paddy Power Betfair Plc6388883563320
Nec Corp63831245265697
Yuanta Financial Holding Co Ltd6376171715138964
Vipshop Holdings Adr63632382603684
Inter Pipeline Ltd63588227385974
American Capital Agency Corp Reit Fund63474541384137
Manpower Group6329114476194
S-Oil Corporation Ord6322386069859
Taishin Financial Holdings Co6320720414601703
United Utilities Group Plc63190189680000
Tech Mahindra Ltd63160001708871
Kuraray Co63082635436200
Shimizu Corp62912412717200
Weir Group Plc62901511234474
Telus Corp physical shares62787921202239
Mr Price Group62737827367757
Athene Holding Ltd-Class A62608579154453
Camden Property Trust6260006386263
Hyundai Steel Co62469667118771
Mediobanca SpA62163872657428
Redefine Properties Ltd620994297898963
Valeant Pharmaceuticals Intern CAD62055468319919
Hitachi High Technologies Corp61945759154000
Signature Bank6190237154726
Yy Inc Adr6187153065925
Turkiye Garanti Bankasi617884603536292
Trend Micro Inc61738649126619
Nikon Corp61614401411000
Ramsay Health Care61472976146501
FamilyMart UNY Holdings Co Ltd6139984465400
Osram Light AG61255502110464
Siam Cment Co THB1 Nvdr61165909487351
GPT Group611104411932037
Woolworths Holdings611010071483150
Ricoh Co61083738729200
China Vanke Co LTD H610663731785045
Tiger Brands60998133255329
TUI AG-DI60997757289274
Don Quijote Holdings Co Ltd60844524133900
Aurizon Holdings Ltd607052562141875
Scor SE60598264177710
Hanesbrands60564640376697
Wabco Holdings6049438553022
Weibo Corp Adr6042672367978
Lixil Group Corp60350424293044
Santen Pharmaceutical60207576398465
Ubisoft Entertainment SA6008696266064
Campbell Soup Co59986561199523
Volkswagen AG5985244833996
Want Want China Holdings Ltd598179407466000
Ayala Corp59802234385175
Kakao Corp5978941964900
Longfor Properties597181072247000
Axalta Coating Systems Ltd59635777211658
Industries Qatar59617875229748
Seattle Genetics Inc59544449119906
Coca Cola HBC AG59534231195470
Deutsche Lufthansa59217130233331
Discovery Communications C59160886315743
Haitong Securities Co Ltd-H591545845017509
Zee Entertainment Ent59058445809220
Liberty Property Trust58904964159120
Chailease Holding Co Ltd589045941899949
BCE Inc58862116159408
Goodyear Tire and Rubber Co58833882257202
Titan Industries58807889486584
Polaris Industries Inc5879101859731
Nexon Co Ltd Npv58651711440200
Computershare Limited58442926482489
Momo Inc-Spon Adr58340984167828
Sekisui Chemical58310538395000
Rakuten Inc58303344945494
Bharat Petroleum Corp Ltd582708301172998
Aéroports de Paris5826057232097
Hua Nan Financial Hldgs5825726911189966
Pegatron Corporation582510123064000
Arrow Electronics Inc5820435589170
Eaton Vance Corp58162559115576
Severn Trent58026216242632
Japan Real Estate Investment579730151303
Southern Copper Corp57965083129046
Haier Electronics Group Co Ltd579643721923000
Start Today Co Ltd57875417197400
Coway Co Ltd5785310178671
Bureau Veritas Sa Par EUR 0.1257798950265055
Fibra Uno Administracion SA576445654757063
Innogy Se57561223155170
Evonik Industries AG57493123176994
GEA Group57445646171890
Electric Power D Ord57438751230009
WOOD GROUP JOHN PLC57421000715368
Vereit Inc57418243956851
Seiko Epson Corp57415009352000
Onex Corp5739392189932
KION GROUP AG5734110775836
Gildan Activewear Inc57323321226240
Ceska Energeticke Zavody (Cez)57313233247708
Discovery Holdings57300181518344
Globalwafers Co Ltd57265050349000
Zalando57263201122238
NTT Data Corp57168683618300
CCL Industries Inc Cl B57092175131110
Akbank568880493423972
Byd Co H56844858962500
Macerich Co56730523118260
Ryohin Keikaku5668219518900
Groupe Eurotunnel SA56640419467801
OGE Energy Corp56525987193763
OBIC5645273178328
Kose Corp5636806532000
First Abu Dhabi Bank561215892058172
VISTRA ENERGY CORP56118348278809
Liberty Global Plc A56085393219426
Block H and R Inc55983469231213
Knight-Swift Transportation Holdings Inc55982943157517
Power Financial Corp55872157254590
Odakyu Elec Railway55848908300600
United Therapeutics Corp5580430860031
Nordstrom Inc55748992140502
Tohoku Elec Power55649214495904
Vicinity Centres556376773331044
Genting Singapore Plc554741986502963
Yahoo Corp Jp554617571745800
Ralph Lauren Corp5541763454870
Sainsbury (J)553377581536796
Continental Resources Inc Common Stock5526961993467
NTPC552359792578541
Mirvac Group550129373751501
Adani Ports and Special Economic Zone549366991096938
Kintetsu Group Holdings Co Ltd54900093158247
Uniper Se54887477195636
Nice Systems Ltd5488113360265
Zayo Group Holdings Inc54791103183470
Liberty Media Group-C54634405195853
Wipro546037071579277
United Tractors545272842462100
Blackberry LTD54453026539886
Medibank Private Ltd543831032765909
Hugo Boss AG5436079367674
Bank Negara Indonesia5435969111608400
Live Nation Inc54344164140207
Jsw Steel Ltd542227361320096
AMUNDI SA5418002373806
Tingyi Cayman Isln Hldg Co540941303034000
SK Telecom Co Ltd5409310329885
Japan Post Bank Co Ltd54019316469800
Voest Alpine AG54017113113537
China National Building MA H540150575246000
Far East One Telecommunication539835902419000
Challenger Ltd53730128619937
Eurofins Scientific5367600511529
Bank of East Asia535568711449830
Commscope Holding Co Inc53537216205656
Ipsen5353646338892
Marks and Spencer535120391556399
Raia Drogasil Sa Com Npv53509135346144
Sm Investments53450719362817
Elisa Communications OYJ53445970139808
Empresa Bras De Aeronautica533983211001225
NEC Electronics Corp53377115636600
Zillow Group Inc - C W/I53344123118023
M3 Inc53267181151300
Newfield Exploration Co53155462209613
National Retail Properties52984501154440
Xerox Corp52851520214329
Japan Air Lines Co52751253162254
Crown Holdings Inc52728627136285
Shizuoka Bank52650398583906
LATAM Airlines Group SA52642178458859
Kimco Realty Corp52637803428292
Bankia Sau526072731413838
Semiconductor Manufacturing525633704526900
RMB Holdings524193881069256
Schroders52368971129083
Randgold Resources Ltd5236580476415
Middleby Corp5229945057241
William Demant52275305163267
Kroton Educacional SA521945562104613
Hindalco Industries Ltd521196781750966
Caltex Australia52119304257248
Koito Manufacturing Co5210181681900
Group 4 Securior PLC520156711649743
SILLAJEN INC5192499183406
Seek Ltd51904834380395
Wheelock and Company51851425788000
Sydney Airport518022461133467
Enagas SA51724028207596
Flowserve Corp51694543132593
Prysmian Spa51667805196953
Industrial Bank Of Korea51619224384264
Peoples United Financial Inc51437456315635
International Consolidated Airlines Group51348098636380
Bombardier Inc -Cl B513218701772584
Tobu Railway Co51220591192900
Hyundai Robotics Co Ltd5116632614677
Genting Malaysia511556734441400
Alps Electric Co51146037243400
News Corporation Inc Class A51139327374037
New York Community Bancorp51116464485751
Cencosud510485972139294
New China Life Insurance Co Ltd510476021229800
Banco De Chile5099692037190612
Wynn Macau Ltd509473141573840
Yamada Denki508512251113270
SBI Holdings Inc50843527204570
Methanex Corp5075017282282
Tsuruha Holdings Inc5070200738603
Banco Santander (Brasil) SA50693465612074
SinoPac Holdings Company5068504616120185
CAE Inc50643653299374
Sino Land Co505848463337851
Sappi50571559822762
Godrej Consumer Products50442517361638
Fuji Electric Co Ltd50386544795000
Rumo Sa502203531575830
Shimadzu Corp50105368201600
China Resources Power Holding499744612897094
Ishikawajima-Harima Heavy Ind49930777155239
Guangzhou Automobile Group-H498596683196000
Tripadvisor Inc49771496118736
Nepi Rockcastle Plc49608287576208
Alrosa AO495654793849151
Axis Capital Holdings Limited USD4952784597975
CCR Rodoviarias Companhia de Concessoes494986491859465
Tosoh Corp49332014311500
Stericycle Inc4920238688204
Au Optronics Corp4912428413173000
CRRC Corp Ltd490203906195892
Admiral Group Plc48997534215668
Sabre Corp48974554237536
Abu Dhabi Commercial Bank489743143083186
Swire Pacific A48927218553685
Fortescue Metals Group Ltd489096681530395
Digi Com488834244673000
RenaissanceRe holdings Ltd4883480144304
SES Global48790651363832
Leggett and Platt Inc48691531132155
Lindt Spruengli48461241846
Clariant48345532225291
Magyar Olaj Gazi Regd (Mol)48265823551622
United Phosphorus48151641527857
Commercial Intl Bank Egypt SA480228201122824
Eregli Demir Ve Celik Fabrik479750802143002
ABB Ltd SEK47970000225000
Dufry AG Reg4785527338328
Kyowa Hakko Kogyo47824977264500
Antofagasta plc47770232374054
ISS A/S47712795160897
Boral Limited476243311112482
Hammerson47559655730980
CI Financial Corp47552769278086
Acuity Brands Inc4723132645696
Dassault Aviation Sa470087272721
EMS-Chemie Holding AG-Reg469815768342
Meggitt Plc46974330812011
China Huarong Asset Managem4689204615137000
Hyundai Motor Co Ltd4681463356824
Axiata Group467436434113397
DP World Ltd46719798242771
A P Moller Maersk465929823903
Tui AG46567573221065
Weg SA Pref465052451089259
Kghm Polska Miedz46494697207635
Toppan Printing Co46463745637000
Chiba Bank46414132661400
Lojas Americanas SA - Pref462759421101953
Jtekt Corp46229787325900
Konica Minolta Inc46160836559500
Shimao Property461554901781500
Korea Zinc Co Ltd4614573312819
New Melrose Industries PLC459695181647002
Oil Natural Gas Corp458917551928735
Bayerische Motoren Werke AG4585891157362
Shin Kong Finl Hldgs4583360313004558
Keio Electric Railway45807350117100
Nestle India Ltd4571894736719
Surgutneftegaz Pref (RUB)4566940710083459
American Airlines Group Inc45662467120334
Disco Corp4559611227900
Localiza Rent A Car SA45596055777396
Kawasaki Heavy Ind45581487161339
Hang Lung Properties455375272199425
Mitsui Chemicals45514557174000
The Foschini Group45492303342515
NGK Insulators45442105273300
Keyera Corp45402633194647
Klabin units45378964884122
Mondi Ltd45348136186571
Amorepacific Group4534605542810
Singapore Exchange Limited45337650910100
VTB Bank (JSC) RUB452572906332643258
Innolux Display Corporation4521542113501429
K S AG45081146180190
Lenovo Group Ltd4507706710730000
Hotel Shilla Co Ltd4507444846085
Grupo Aeroportuario De Sur-B45011965311447
Bank Zachodni4489621752511
Ascendas Real Estate Inv Trt448884132601237
Raiffeisen Bank International AG44752843151033
Rexel44702137335404
Japan Retail Fund Investment446876072798
Fukuoka Financial Group Inc44543479918000
China Everbright Intl Ltd445335413749000
Anglogold Ashanti44533515621321
Mirae Asset Daewoo Co44523776559164
Korea Investment Hldg4448541257813
Peoples Insurance Co4435661610643200
Nomura Real Estate Master Fund443171703611
Hochtief4421640628310
Kyushu Railway Company44210066163100
Securitas44205724315080
Investec PLC44177075664073
Turkcell Iletisim Hizmet AS441025011739677
Alpha Bank441005682141688
Aozora Bank Ltd44096583125675
Sime Darby Plantation BHD440073443620044
Fisher and Paykel44003250554469
Bajaj Finserv Ltd4391099859602
Coty Inc-Cl A43904554358509
Bim Birlesik Magazalar AS Bimas43833602316145
Bajaj Auto43715692121969
Husky Energy Ltd43590684329583
Cheung Kong Infrastructure Hldgs43580631654000
Hankook Tire Co Ltd43532148111155
China Resources Gas Group Ltd435269201340000
Lpp Sa434697612019
Kyushu Elec Power43467495427047
Singapore Airlines43368456576113
Swatch Group N4334427655292
Orica Limited43333401365690
Grupo Bimbo Sa De Cv432638682533176
Auto Trader Group Plc43196678971851
Rollins Inc4315186198445
Mitsubishi Motor Co43126140620133
Grupo Fin Inbursa SA (GFINBUR)430527193444314
Dr Reddys Laboratories43038533168881
Pao De Acucar Pn42915375235347
China Cinda Asset Manageme-H4285853113401111
United Continental Holdings4283827471576
USS Co Ltd42833541239300
Masraf Al Rayan42801730534201
NH Foods Ltd42736457115800
Alfa S.A.B DE CV427167964514826
IHH Healthcare BHD425915633149800
Far Eastern Textile425484875077596
Scana42542210141707
Gail India425154611028473
Assurant Inc4250319150656
Agile Property Holdings Ltd424924192328000
Daiwa House Reit Investment Co424240652035
Shriram Transport Fin42400910233684
Spark New Zealand Ltd423391381977266
Auckland International Airport Ltd422743751035380
NGK Spark Plug Co42220098168800
Misumi Group Inc42209192170100
Komercni Banka AS CK 50042192493117033
CELLTRION HEALTHCARE CO LTD4218253955228
Altice Nv A42155938480575
Severstal42128346303568
Hiwin Technologies Corp42054903308222
Petronas Gas419752511064800
Equatorial Energia SA41904154290871
JG Summit Holdings Inc418913194262880
Idemitsu Kosan LTD41890083130400
Coca-Cola Bottlers Japan Holdings Inc41825123118800
Seibu Holdings Inc41801225292400
THK Co Ltd41800467132900
OTE (Hellenic Telecom)41792574382944
Weston (George) Ltd4178019758854
Mexichem Sab De CVcom417425821650331
United Urban Investment Corp415479773039
H. Lundbeck A/S4152076370435
Huatai Securities Co LTD-H414276992380100
Truworths International41374223677061
HK Trust and HKT Ltd413428943743800
Alfresa Holdings Corp41291378190000
Kinross Gold Corp412666611308565
Wellcare Health Plans Inc4116730321599
WIN SEMICONDUCTORS CORP41117037547000
Taiheiyo Cement41090650123800
Novolipetsk Steel410614611810423
Buenaventura Minas ADR40879772301117
Motherson Sumi Systems Ltd40747907974350
China Medical System Holding406205242075900
Huaneng Power406095996626000
Tata Steel40606960534006
Banco De Credito Inversion4056505865707
Tim Participacoes SA405137801305664
Ingenico Group4044619756508
China Merchant Holding404370851982961
Grupo Aeroportuario40367732538693
Swire Properties Ltd403391801237618
Life Healthcare Group403088782134794
Hong Leong Bank40299273966151
Dabur India Ltd40274568836273
Otsuka Corp40266798117000
GS Holdings Corp4016645179304
Shinsegae Co Ltd4009673111240
Telecom Italia SpA Savings400397096014468
Kangwon Land40028929175191
Nisshin Flour Mill40025504221655
Polish Oil and Gas400134942752495
AIB Group Plc39969344794865
Cameco Corp39938576401115
Great Wall Motor Company H399017534579000
Central Pattana Pcl Nvdr398725141924900
Konami Holdings Corp3979129592900
Samsung Heavy Industries39681157618833
Grupo De Inv Suramericana39623397355335
Beijing Enterprices Water GR396014577879888
Proximus SA39561517166848
Kulun Energy Co Ltd395154144932000
Stanley Electric39472502129400
Enel Chile3945503039797546
Antero Resources Corp39443127235955
Asia Cement Corp394292723846178
Fraport AG3937154446669
Gold Fields393414191253507
Mitsubishi Gas Chemical Co39310719169600
CGN Power Co Ltd-H3930377016179427
Crescent Point Energy Corp39285191528838
Nokian Tyres Plc39064036115115
Wharf Holdings390628471350865
Cheng Shin Ind390626732977818
Spar Group Za38949681298596
Oji Holdings Co38853171641000
Kuala Lumpur Kepong38806305716300
Sega Sammy Holdings Inc38647975257938
Alumina Ltd386411332136792
ANA Holdings INC38632403116200
Hanwha Chemical Corp38622561166960
Poste Italiane Spa38539318491237
Surgutneftegaz USD385193639292272
Wilmar International Ltd385164951831200
Pola Orbis Holdings Inc3847834896800
Yanzhou Coal Mining Co384547042852000
Hanmi Pharrm Co Ltd382457649548
Indian Oil Corp Ltd381780911813813
J Front Retailing Co Ltd38150470270451
Nagoya Railroad Co38128340175000
Tupras Turkiye Petrol Rafine38124969189443
Richter Gedeon Nyrt38119778210396
Compal Electronics380802246559000
China Jinmao Holdings Group Limited380721767208000
CIFI HOLDINGS GROUP CO LTD380646885160000
Nine Dragons Paper Holdings379669382666000
Beijing Enterprises Hldgs37905255786500
Maxis BHD378145442970700
Coca Cola Femsa S A37778295739102
Brixmor Property Group Inc37647447298255
Piramal Enterprises Ltd37509637124280
Shanghai Fosun Pharmaceutical -H37498050754500
Sun Art Retail Group Ltd374851013746000
Dongbu Insurance Co3746281876163
ASM Pacific Technology37383519319200
Novatek Microelectronics Corp37372517943000
Isetan Mitsukoshi HD37308945343600
Tourmaline Oil Corp37267662213277
SEB SA3721603522014
Wendel Investissem3705571229190
Campari37038185566970
Man SE3701471238064
Korea Aerospace Industries37002855102101
Iliad SA3686759027408
HDC Holdings Co3683744197811
Lite-On Technology Corp368324863300921
LUNDIN MINING CORP36805699636355
Hyosung Corporation3679137933207
Pou Chen Corp366928733456000
Hindustan Petroleum Corp36619248912813
Zhuzhou Crrc Times Electric Co Ltd36612685837100
JSR Corp36578905207100
Jeronimo Martins36542044257191
China Longyuan Power Group365384434651000
IMI Plc36355398260950
China Molybdenum Co Ltd-H363360245574000
Travelsky Technology362969111392000
Cipla36245815528831
Chang Hwa Commercial Bank361824967109645
Keisei Electric Railway Co36173881124218
Thai Oil Pcl Nvdr361484471512103
Coal India361036951052429
3Sbio Inc360129571599900
Dialog Group Bhd360112854809362
Macronix International359458702719000
Capitec Bank Holdings Ltd3590199862502
Industrial Alliance Insurance3589665399691
Moscow Exchange Micex358774722194024
Yangzijiang Shipbuilding358515475193900
BNK Financial Group35741006421373
Barry Callebaut AG357279512275
China Life Insurance Co Ltd357236023746591
Hero Honda Motors3571001377990
Pririesky Royalty Ltd35677215184836
Hyundai Glovis Co3565626829384
United Spirits3564631187823
Finning International Inc35533318163636
Kimberly Clark de Mexico S A B355036172331084
Millicom Intl Cellular3548822065116
Hotai Motor Co35422968431000
Netmarble Corporation3541579231278
Medy-Tox Inc353350346581
Indorama Ventures Pcl Nvdr353216502122801
Cobham353086992504704
CJ Cheiljedang Corp3527700712507
Medipal Holdings Corp35147379175100
Nissin Food Prods3509854053900
Metso OYJ35088208112886
Weichaii Power Co Ltd-H350464983035780
Fuchs Petrolub Se -Pref3503513274331
Convatec Group Plc349533071316818
Coca-Cola Amatil34855558603702
Corp Mapfre SA348526951167697
Vermilion Energy Trust34837902108806
Chugoku Elec Power34802690304559
Travis Perkins Plc34756208225785
CNP Assurances34754449162289
Sprint Corp34748563777382
CD PROJEKT SA34456307102766
Ashok Leyland Ltd344423511805036
Hufvudstaden AB A34419657267441
Bancolombia SA34362459352720
China State Construction Int343251293188750
Fullshare Holdings Ltd343218298415400
Nanya Technology Corp341044821179000
AGCO Corp3410325058007
Fischer (Georg)-Reg340895933067
Greek Organization of Football Prognostics34068010357144
Micro-Star International Co34005885953000
Bollore Investissement SA33919598749096
Mebuki Financial Group Inc.33902278981690
Arca Continental33897840664554
Liberty Siriusxm Group3388375883392
Nabtesco Corp33795885112837
Imperial Holdings33756317240068
Alibaba Health Information Technology Ltd337051855233043
Hysan Development33659141662405
Advantech Co Ltd33658110558626
Brighthouse Financial Inc3365111581538
Hypera SA33634055524236
Icade3359006840756
Intesa Sanpaolo Rsp335869241035623
Singapore Tech Enginering335675991472800
Brasil Food SA33492643663089
IOI Corp334631263198900
Banco Santander Mexico-B334521492843013
Capitalmall Trust333904552477100
Crown Ltd33373913378181
Guangzhou R&F Properties - H333457411525200
Orion Corp NE NPV3332473931582
Hydro One Ltd33319197256670
Exxaro Resources33291668386349
WPG Holdings Co331771332669000
ARC Resources Ltd33092775341690
Siemens Gamesa Renewable Energy33056230225310
GF Securities Co Ltd H330512062171311
Puma330501046653
City Developments Ltd33023789430500
CHINA RESOURCES PHARMACEUTIC330122622738000
ZIijin Mining Group Co Ltd-H330028578296000
Kasikornbank Fgn32994431629300
Sats Ltd32973400930800
Ppb Group Berhad32970342749300
Altagas Ltd32824419187703
Kingboard Chemical32783200931000
Nippon Yusen K K32760073167900
Drillisch AG3271187552603
Inds Penoles32693433216719
Lotte Shopping Co3265741017268
Shanghai Pharmaceuticals325561771253900
Minor International Pcl-Nvdr325404123194230
Recordati Spa3249628598881
Parsley Energy Inc-Class A32484180117147
Bendigo And Adelaide Bank32467842444011
Sinopec Shanghai Petrochem H323986445325000
Gruma B Sa De Cv32323831343823
Beijing Capital Intl Airpo-H320727022460000
Polska Grupa Energe-Pda-Allt320683531303812
Skanska AB B32057403188962
Sharp Corp31998644122700
Lupin31967294334299
CJ Corporation3191569823616
Suez SA31899881246390
Healthscope Ltd318301571951786
Netcare317917401577590
Schindler Holding AG Reg3171285817357
Misc BHD315696512092700
HM Sampoerna Tbk Pt3155046314256100
Aurobindo Pharma Ltd31519785423089
Sabesp Cia Saneame31460337511368
Foxconn Technology Co314277711463916
ZTE Corp-H313339441098400
China Railway Construction-H313154693150500
Nippon Paint Co3127017878200
KOC Holding AS311809971155321
Plains Gp Holdings Lp Cl A31153718142744
Air China Ltd H311251632934000
Frutarom3107969636907
Tokyu Fudosan Holdings Corp31041931479029
Ryman Healthcare Ltd31017316445121
Aboitiz Equity Ventures310016732970360
Universal Robina Corp309908901368520
Tsingtao Brewery Co Ltd-H30967842582000
Teijin30872200174400
OCI Company3084210824674
BRITANNIA INDUSTRIES LTD3080682942807
Charoen Pokphand Foods-Nvdr308049544490902
Comfortdelgro Corp Ltd308016581979100
Phil Long Distance Tel30726758131795
Mitsubishi Materials Corp30710180121061
Singapore Press Holding306992651714300
Bharat Forge Ltd30691477330192
Samsung Securities Co Ltd30656469100718
Colruyt SA3054845161866
Discovery Communications A30543400154705
Jollibee Foods Corp30517095640700
Biomerieux3035597442423
Daelim Industrial Co Ltd3025162842401
Pickn Pay Stores30159867577968
Turkiye Is Bankasi C301598042490495
Kingsoft Corp Ltd301124901149911
Nippon Prologis Reit Inc301047181657
Minth Group Ltd30057433730000
Commercial Bank Of Qatar Qsc29842381318499
Park24 Co Ltd29816563123300
Japan Prime Realty Investmen29796609923
Canadian Utilities l A29671223139880
Eurazeo2966064941511
Huaneng Renewables Corp H296219448129264
Fonciere Des Regions2961624031750
Braskem SA Pref A29560431262545
Investec Ltd29509114450501
Telefonica Deutscland Holding AG29478992777415
Sino-Ocean Group Holding294477774660740
Rea Group Ltd2942470650063
Aluminum Corp Of China Ltd H293822596020000
Avnet Inc2926042185660
Powertech Technology Inc291596101142000
Gudang Garam29136190701100
Toto2910974963400
Infraestructura Energetica29069669848097
Orion Oyj29069581102188
Indocement Tunggal Prakarsa290242552811400
Sundrug Co Ltd2901570865800
Marico Ltd28990394708567
Promotora y Operadoa De Inf28982789368685
BR Malls Participacoes288675731239824
LIC Housing Finance28827487465723
Kikkoman Corp2880123074000
NESTLE (MALAYSIA) BERHAD2877166790100
Under Armour Inc-Class A28693067163030
Hirose Electric2862775824593
Eurobank Ergasias SA286203293071624
Daifuku Co2861393762000
Far East Horizon Limited286113843138853
Kobe Steel28566912298995
Sony Financial Holdings INC28556342164400
China Galaxy Securities Co H285233705098971
NH Investment and Securities Co Ltd28468114216501
Axel Springer SE2845472542519
Hyprop Investments Ltd28434395392536
True Corp Plc-Nvdr2838925814514295
Indofood Sukses Makmur283315707189000
Turquoise Hill Resources Ltd282996281095749
Acer Inc282044454001282
RMI Holdings281585291053449
Wr Grace Co2810319543800
Sumitomo Heavy Ind2797666783200
Mitsui Osk Lines27921111106100
Hulic Co Ltd27879224294231
Oracle Corp Japan2781086939900
Airtac International Group27799386186000
Haci Omer Sabanci Holding277560801439165
Hamamatsu Photonics KK2774485975746
CCC SA2774030143545
China Oilfield Sevcices Ltd276353162867040
Shree Cement Ltd2754647813071
Taisho Pharmaceutical Holding2752155330100
Hikari Tsushin Inc2746907919300
Hyundai Marine & Fire Insurance Co2739977491235
Koninklijke Vopak NV2739594764491
Eutelsat Communications27355777168058
Inter Rao Ues CLS2735027347275453
Synnex Technolgy Intl Corp273084131967700
Eclat Textile Company Ltd27261623247892
Yokogawa Electric27074594161300
Andritz AG2700893861064
Cervezas26996411233414
Remy Cointreau SA2693640021480
China Everbright269236861408000
Suntec Reit268922132281600
Hyundai Motor Co Pref2684836835415
Rosneft OJSC GDR26808053494222
Kerry Properties26727252585000
Capitacommercial Trust266420802392564
IRPC Pcl Nvdr2658700414287401
Mahindra & Mahindra Financial Services26569526446014
Ezdan Holding Group265501001270241
Empire Co Ltd A26535537163291
Hartalega Holdings Bhd265092311979800
Shinsei Bank Ltd26468259180847
Takashimaya Co26435649364000
Marui Co26406883151200
Schaeffler Ag26363995190031
Zeon26331065226200
China Southern Airlines Co H263307612895734
Yuhan Corp2625789713564
Telenet Group Holding2616922554172
Turk Hava Yollari26163176820581
Kalbe Farma2613358833286900
Havells India Ltd26118948388216
Kcc Corp260918368807
Under Armour Inc-Class C26076288165612
Bumrungrad Hospital Pu-NVDR26047433499388
Interconexion Electrica Sa26035462626659
Easyjet Plc26018317126536
Colony Northstar Inc-Class A26010623512674
Winbond Electronics Corp260082024413000
PSG Group Ltd25992998179851
Keikyu Corp25871010180868
Adaro Energy PT2582861621932300
Hanon Systems25708401282796
Gjensidige Forsikring ASA25575199188804
Seven Generations Energy A25570284207860
Jiangxi Copper254046291979000
Lagardere25392113107416
SIEMENS HEALTHINEERS AG2538232772777
Wistron Corp253499623768323
IGM Financial Inc2529592194753
Bangkok Dusit Med Servi Nvdr252311643538200
Pargesa Holdings2521058931337
Charoen Pokphand Indon2514835111929800
Bank of Queensland Ltd25109254365745
National Bank of Greece250970628631777
Fuyao Glass Industri Group H25065950777000
Nomura Real Estate Holdings25042094117800
Taimed Biolocigs Inc25000026263000
Malaysia Airports Hldgs249830031264678
Air Water Inc24949286141700
Colbun2485653312917126
Jiangsu Express Co Ltd-H248565111974000
Range Resources Corp Common Stock24781371186749
Grupo Argos SA Nvp24727038441123
Qatar Islamic Bank2469285592595
DGB Financial Holdings24596263278009
Cimic Group Ltd2455914986512
United Overseas Land Ltd24496372449436
Teradyne Inc2446004474786
Cosan SA24457491262079
Lee & Man Paper244514742406000
Bezeq Israeli Telecom Corp243957192328339
Alior Bank SA24262744140512
Imerys2425760931882
Bosch Ltd2425582110650
Chongoing Rural Commercial-H242065663893000
Toyo Suisan Kaisha2419303377700
GT Capital Holdings Inc24164451140105
Jumbo SA24116355168273
Ambuja Cements24104913890807
Hitachi Metals24100287224900
Bts Group Holdings Pcl NVDR240144899354400
Semen Gresik239074104445200
Home Product Center Plc-Nvdr238525586183310
Showa Shell Sekiyu23770557181200
GS Engineering and Construction Corp2371738562570
Aldar Properties Pjsc235959174763550
Rinnai Corp2357314927800
Sumitomo Dainippon Pharma Co Ltd23502681144300
Lotte Corporation2348991748073
Gamuda234847822607300
Autonation Inc2344474158000
M Bank2343140722753
First Capital Realty Inc23386192165907
KINDRED GROUP PLC23298046199555
Bangkok Expressway And Metro Plc2329363310993020
Aguas Andinas SA-A232285904384216
Mitsubishi Tanabe Pharma23205438150200
Entel23204841247077
Moneta Money Bank As23155553761998
Persol Holdings Co Ltd23115269117000
Casio Computer Co23052996169600
Envision Healthcare Corp2301202262636
Makino Milling22952474274000
Kumho Petro Chemical Co2292722526276
Haitian International Holdings22823747980000
Li and Fung Ltd228025595796880
Cj E And M Corp2278023731499
Vanguard International Semi226276931228000
Tokyo Seimitsu2262281562300
Kungsleden AB22611750365000
Engie Brasil SA22592403250355
Mixi Inc2258322275700
Hang Lung Devel Co22560542823000
PETRONET LNG LTD22521218801068
LG Innotek Co2250703121579
Bank Of Phil Islands224866271352252
Kakaku Com Inc22475233131000
Natura Cosmeticos22460884273660
Yue Yuen Indl Holdings22396484911500
China Communications Servi-H223368283930400
Asics Corp22310612145300
Fresnillo Plc22288610148371
Krung Thai Bank Public Co Ltd222857794854176
Petronas Dagangan22270638384800
Inventec Co Ltd222201613324755
BGF Retail Co Ltd/New2209209814594
Linamar Corp2201693846100
Grupo Aval Acciones y Valores219891876037569
Amerco Uhal219059667040
Credit Saison Co21842941138200
Alibaba Pictures Group Ltd2181425421512179
Cia Siderurgica nacional218061211008275
Hino Motors21769241209800
Nippon Elec Glass2172167586300
Hap Seng Consilidated216998201007500
Phosagro Oao-Gdr Reg S21652324179889
Realtek Semiconductor21595804647684
S1 Corp Korea2156002228318
Dubai Islamic Bank215036111881167
Bic2147364924337
AMMB Holdings214618002760700
Lundbergs B2139579271510
ATACADAO DISTRIBUICAO COMERC21362620603600
MAGNITOGORSK IRON & STEEL WO213362793414526
Atrium Ljungberg SER21210000150000
Cyfrowy Polsat Sa21207621359677
IJM Corp211882354908700
Ryanair Holdings21107446132479
Cosco Shipping Ports Ltd210805432649531
Sumitomo Rubber Inds21076170134900
Korea Gas Corp2103978142494
GCL Poly Energy Holding2097286419811600
Mitsubishi UFJ Lease & Finance20963154376800
PRESS METAL ALUMINIUM HOLDIN208939712005800
NEKTAR THERAPEUTICS2089241028000
LG Chem Pref2088119612428
Itau Corpbanca20694060226930487
Polyus PJSC2068214539727
RioCan Real Estate Investment20673665128238
Hk Electric Investments205982202525248
Atlas Copco Ltd -Class I2059716178900
Hanergy Thin Film Power Group Ltda205304674712024
NWS Holdings Ltd205191141245861
SJM Holdings204643942036000
Bharti Infratel Ltd20438598502788
RTL Group2039510630359
Iida Group Holdings Co Ltd20338560115100
COPART INC2033790943000
CANFOR CORP2030036892074
Ibiden Co Ltd20229867144300
Suzuken Co Ltd2019207650100
Husqvarna B20187567232415
Enerplus Corp20178332179717
PTT201454861301000
Mizrahi Tefahot Bank Ltd20112376119884
Calbee Inc2007096863100
Schibsted ASA - B shares2004323284542
Amorepacific Corp Pref2003813814962
Kumba Iron Ore2000791598446
AaronS Inc1995768555485
Zhejiang Expressway Co-H199395882336000
Fortress Income Fund Ltd A198722691747733
Showa Denko K K1986822657400
Flight Centre Travel Group Ltd1986808048149
Matahari Department Store197926143638300
DINO POLSKA SA1978761977873
Sime Darby197832563219744
Berli Jucker Public Co-Nvdr197418271252950
Anglo American Platinum1970668980908
Aeon Mall Co Ltd19692474116280
Azrieli Group1962693246939
Qatar Insurance Co19624583233251
S/Industrial Holding19609791836000
MMI Holdings Ltd196013851402158
Kaneka Corp19576380213000
Tokyo Tatemono Co Ltd19547125154400
Leopalace2119494714274400
Meridian Energy Ltd194548171057986
Lion Corp19266825114300
Okuma Corp1925087034800
Ooredoo QSC19189320120818
Yokohama Rubber Co Ltd1912916991000
Qatar Electricity and Water Co1911896140602
Hanwha Life Insurance Co Ltd19118805401272
Nissan Chemical Industries1910925447600
Manila Electric Co19069175354350
Cementos Argos Sa19061988730934
Bank Danamon189391025446467
Grupo De Inv Suramericana Pf18894920182707
Hyundai Dept Store1885799921315
Liberty Holdings18793857221742
Multiplan Empreendim On18746394136491
Lg Houshold And Heal Th-Pref187337153219
Tatneft ADR1872665533650
Feng Tay Enterprise Co Ltd18722349475923
Teco Electric and Mach.186764022601000
Cycle and Carriage1867303587000
Casino Guich-Perr1857116546453
Metro Pacific Investments Co1856090922665200
Toho Co (Film)1855938861000
Nippon Suisan Kaisha Ltd18555910410500
Telekom Malaysia185432291725414
Indofood Cbp Sukses Makmur Tbk185392713748700
MEITU INC185268831956000
Commercial Intl Bank-GDR Reg18506701431769
Mettro Wholesale & Foods Spec AG Npv18410106156032
NEXTEER AUTOMOTIVE GROUP LTD183755121332000
Toyo Seikan Group Holdings Ltd18210138122700
Rushydro CLS18205039175449533
Shangri-La Asia181869221078000
Sumco Corp1816860178600
Siam Cement Fgn18110645144300
Perusahaan Gas Negara1808190214772600
Aeon Financial Service Co LTD1805662184500
Yamaguchi Financial Group In18008098163000
Suruga Bank ltd17973248161300
Amada Holdings Co Ltd17927349173700
Energy Absolute Pcl-Nvdr178465371728800
Grupo Carso Sa De Cv17802668692663
Japan Airport Terminal Co Ltd1778532243700
Yaskawa Elec Corp1776805548300
Phison Electronics Corp17713385214000
Resilient REIT Ltd17694747456125
Hokuetsu Kishu Paper Co Ltd17689226355300
Evraz Group Sa Ord17568324296797
Getinge Industrier AB B17540077206451
H&R Real Estate Inv-Reit Uts17457696126471
Tryg A/S1738695087277
SP Setia173493382416535
Dena Co Ltd17325783101500
Idea Cellular Ltd173054232583280
Nippon Shinyaku Co Ltd1723371727500
SILTRONIC AG1721102811341
Shandong Weigao Gp Med H171876792460000
Chicony Electronics Co Ltd17060682806783
Mediclinic International Plc17058445217829
Hitachi Chemical1703442085300
Bank Millennium S.A16990234867271
Highwealth Construction168940101258400
Unipolsai Assicurazioni SPA16860893779094
Giant Manufacturing16847926422000
Pagegroup PLC16838107267521
Sohgo Security Services1682538740400
Kurita Water Ind1676983164500
Spectrum Brands Holdings Inc1676653624697
ING LIFE INSURANCE KOREA LTD1674798750265
Rural Electrification Corp Ltd166583091154689
Central Glass Co1664994882300
JC Decaux SA1662869258731
Jastrzebska Spolka Weglowa S1661292081647
Alliance Bank Malaysia Berhad166046821769900
Metropolitan Bank & Trust165791251198809
KINGSTON FINANCIAL GROUP LTD165769803874000
Grupa Lotos SA16572733121873
Golden Agri Resources Ltd165579347590194
Qualicorp SA16547622340671
PCCW Ltd164810893250573
M Dias Branco SA16462954169139
Taiwan High Speed Rail Corp164548292394000
Fletcher Building ltd16439230418758
Kamigumi Co Ltd1630408885500
Cheil Worldwide Inc16294345101645
CJ Logistics1628131912382
China Everbright Bank Co L-H162032573626130
Sibanye Gold Ltd161925092713828
Shanghai Lujia B SS USD161844921301122
Mitsui E and S Holdings Co Ltd16158719122000
Israel Chemicals Ltd16131540399740
Macquarie Infrastucture Cor1603933049530
Korean Airline1600753260963
Gome Electrical Appliances1599734016693013
High Tech Computer Corporation15960473936000
Porto Seguro15893995149105
Damac Properties Dubai Co158552442945925
Airasia BHD157716392231000
Anadolu Efes Biracilik VE15722268316669
Nishio Rent All Co Ltd1560430855700
Whiting Petroleum Corp1553625434149
Coronation Fund Managers Ltd15535112343282
Shimamura Co Ltd1545933415700
D.A.Consortium Holdings Inc1545305173100
Turkiye Halk Bankasi153532791025153
Rightmove Plc1530622326981
Titan Cement Co1527731169501
Transneft Pref15277101626
Embotelladora Andina-Pref B15245026387452
Dominos Pizza Enterprisec1522694953863
Bangkok Bank Public Co-Nvdr15188314296601
SP Ausnet151447591395801
Qatar Gas Transport15126015459561
Bangkok Dusit Med Service150986222117300
Nien Made Enterprise Co Ltd15084544214000
Alfa Laval AB1503926264685
Benesse Corporation1496115045400
Thai Union Group PCL149566673041800
McDonalds Holdings Co Japan1492938236400
Tata Motors Ltd A14910657640509
Kyushu Financial Group Inc14786660330000
Capital Power Corp1477089486967
Hanssem Co Ltd1462617816089
EDP - Energias Do Brasil14524346466682
Ruentex Development Co145091481403302
BYD ELECTRONIC INTL CO LTD144029191039000
YTL Corp143753656593431
Siemens India Ltd14325085107466
BEACH ENERGY LTD143121931222732
British Amer Tobacco My14203260199300
Soho China Ltd141877973231500
Banpu Public Co Ltd141562582423731
RHB Bank141536381181400
Toyo Construction Co Ltd14129064341200
Doosan Heavy Industries & Construction Cp Ltd1408724685077
Aselsan Elektronik Sanayi14064266300507
Taiyo Yuden Co Ltd1402314570500
Shanghai Elec- H139193434220000
Tsubakimoto Chain13899982195000
TMB Bank Public Corp NVDR1385380121981400
Hi-Lex Corp1382212560900
Ishihara Sangyo Kaisha Ltd13779150133100
Pioneer Foods Ltd13769807190218
El Puerto De Liverpool Sab De Cv13741676278089
Sra Holdings Inc1374074353500
Hachijuni Bank13723500320400
GENERAL INTERFACE SOLUTION13702267244000
Nippon Sanso Corp13683101100200
Toho Gas Co Ltd1364986349000
Hakuhodo Dy Holdings Inc13588973103900
Glow Energy Pcl Nvdr13571453611101
Odontoprev On13558873415716
Daicel Corporation13541019131100
STX Pan Ocean13517820324011
Sul America Units13516571309817
Globe Telecom1347955549240
KROSAKI HARIMA CORP1344186532900
Ebara Corp1344123243500
Daewoo Engineering and Construction13422291233566
Smart Real Estate Investment1340372768335
Samsung Aerospace Co Ltd1330881856057
Standard Foods13226506757477
Mitsubishi Logisnext Co Ltd13181678142200
Line Corp1314369742000
Hong Leong Financial Grp13138540312350
Emlak Konut Gayrimenkul Yati131289052889491
Abc-Mart Inc1296991822700
DUBAI INVESTMENTS PJSC129649552735742
Dip Corp1288926459700
Mattel Inc1288155897266
Bharat Heavy Electricals128805871311201
Alliance Global Group127444155830000
BANK TABUNGAN NEGARA PERSERO127199087482200
Brait Se12653494478796
WH Smith1265119253667
Cyberdyne Inc12648675114000
Taiwan Business Bank125993534622011
Surya Citra Media Pt TBK125757069081600
Ruentex Industries12569582721063
Oil & Gas Development Co Ltd125043771022700
Aboitiz Power124526161917900
Telkom South Africa12452380336849
Acom Co12451520324200
Bumi Serpong Damai Pt1243373112492622
Emaar Malls Group124283882533406
Hanmi Science Co Ltd1241517420313
Megaworld Corp1240551416386000
Toyoda Gosei Co Ltd1238981653200
Hrg Group Inc12337084114757
Cadila Healthcare Ltd12331119259406
Sankyo Co1226045735300
AZBIL Corp1224469128800
Ford Otomotiv Sanayi AS12241369104449
Dainippon Ink and Chemicals1222098339200
CP All Pcl12183799550300
Glenmark Pharmaceuticals Ltd12162934188962
Sihuan Pharmaceutical Hldgs120571615128000
Fortress Income Fund Ltd120438181209718
Hutchison Port Holdings Trust120057004289000
Shinmaywa Industries Ltd11999709119000
Transmissora Alianca De-Unit11999027273570
Samsung Card1194988137272
Argo Graphics Inc1182039838600
Toei Company1181447112500
Eva Airways Corp117848142668360
Boskalis Westminster1176902648601
Hitachi Zosen Corp11768209263100
Emera Inc1176350342568
Mitsui Mining and Smelting1171205226800
Orange Polska SA11667648972421
Shimachu Co1164974042300
Eagle Industry Co Ltd1164611373100
International Container Ter Se11640586849410
Evergreen Marine Corp116397622670893
Container Corp of India Ltd1158707264502
ACC Ltd1157210065485
United Arrows1153029135200
Turkiye Vakiflar Bankasi115281541040783
Zhen Ding Technology Holding Ltd11491349591700
Arcelik AS11415034347397
Kureha Corporation1133588618800
Kansai Paint Co1133273358700
Doha Bank Qsc11322855177714
Lucky Cement Ltd11278981267650
Delta Electronics Thai-Nvdr11249411657300
Ottogi Corporation111871311758
Doosan Bobcat Inc1110865441223
O2 Czech Republic AS1110102797999
Deckers Outdoor Corp1108835612490
Mgm China Hldgs Ltd11057190442978
Idfc Bank Ltd110494192095958
Daiichikosho Co Ltd1102934227100
Bunka Shutter Co Ltd10930061132100
Paltac Corp1087010321000
Yokogawa Bridge Holdings1084005052900
China Airlines107329073669577
Gs Retail Co Ltd1049275634704
Apergy Corporation1043999826587
Nishimatsu Construction1042075842400
Keihan Holdings Co Ltd1041759735200
Piraeus Bank S.A10414910367845
Tav Havalimanlari Hldg10373673248117
C Uyemura Co Ltd1035050416900
Taihei Dengyo Kaisha Ltd1034457742500
Kepco Plant Service and Engine1031308729310
VTB Bank OJSC GDR Reg S10306558665294
Electrecity General Pcl Nvdr10284502164600
MARUZEN SHOWA UNYU CO LTD10254644243000
DAIHO CORP10191265208000
PIRELLI & C SPA10188262130000
Dainichiseika Color Chemicals Mfg1014681331900
Barwa Real Estate10103720123692
Harvey Norman Holding10069495419527
Shinagawa Refractories Co Ltd1002815435200
Sanyo Denki Co Ltd1001187512300
Dmci Hldgs Inc99764055852350
TPG Telecom Ltd9968712280731
ALLISON TRANSMISSION HOLDING991992626263
Petkim Petrkimya Holding AS98713241022631
Security Bank Corp9834447294370
KS Holdings Corp979802986400
Yapi Ve Kredi Bankasi96689621248930
Sime Darby Property BHD96604883067544
Jean Coutu Group Inc A959972957651
Nichicon Corporation959230785600
Element Fleet Management Corp9580390242200
Kaken Pharmaceutical Co954135119600
Bank Handlowy W Warszawie Par Pln 4951859448707
Wesports Holdings95078391277300
Starhub Ltd9502994672500
Felda Global Ventures94426872343000
MSA SAFETY INC942612211826
MMC Norilsk Nickel Pjsc ADR941203962666
OSAKA SODA CO LTD939147738900
PLAY COMMUNICATIONS SA9375189152557
Dongsuh Companies Inc926814542527
Airports Of Thailand Pcl9239182487600
Software AG920917421226
Berli Jucker Public Co Ltd9132338579600
Penta-Ocean Construction Co9115714153800
Ohmoto Gumi Co Ltd901685121900
Pakuwon Jati Tbk Pt898727729076100
Inabata Co Ltd895962069300
Power Finance Corp8952355938973
TAKASAGO INTERNATIONAL CORP894391032900
Topy Industries Ltd890629332200
RAITO KOGYO CO LTD885964499300
Hyundai Wia Corp876706720892
Japan Aviation Electronics875163859000
Formosa Taffeta Co8739772875000
Aida Engineering Ltd867162478100
Siam Commercial Bank8631017237100
Tofas Turk Otomobil Fabrika8615578181366
AES Gener SA86064823526385
Teradata Corp856182625298
YAMABIKO CORP845001870300
Umw Holdings8338824603900
Turk Sise VE Cam Fabrikalari8296226996326
SANDERSON FARMS INC82633498808
Tower Bersama Infrastructure82565462671200
Heiwa Corp816602041300
Sapura Energy Bhd81611154876000
Robinsons Land Co81329072503260
CKD Corp813175443000
Alps Logistics Co Ltd8113104112200
Svenska Cellulosa AB B810003179490
Turk Telekomunikasyon8027916722232
Sk Networks8025613189057
Nippon Konpo Unyu Soko Co Ltd801922033000
Mabuchi Motor Co797299019000
Mcb Bank Ltd7918283529900
FCC787519430900
Fujikura Kasei Co Ltd7835720143700
Jasa Marga(Persero)78078133181390
Nippon Chemi Con Corp779320424200
Gentera SAB de CV77910981275737
1St Pacific Co77904241783448
Edion Corp778595088600
Square Enix Co Ltd775345419200
United Bank Ltd7688265610000
Ulker Gida Sanayi VE Ticaret7663889208823
Grupo Lala Sab De Cv7630237814010
GS Yuasa Corp7559207169000
IOI Properties Group75063412130277
Nippon Pillar Packing Co Ltd748650255400
Salmar Asa747082518616
Waskita Karya Persero Tbk74542365825200
Tachibana Eletech Co Ltd733188742500
Nippon Soda Co Ltd7243337151000
Navient Corp721659858635
Kandenko Co721228073600
Comsys Holdings Corp715307330600
Infocom Corp712029334000
Astro Malaysia Holdings Bhd71192622085600
AIPHONE CO LTD708910948700
Yamazen Corp700390376800
Nok Corp699780238500
Fujitsu Frontech Ltd698413053400
Metawater Co Ltd695070227400
Asia Pacific Telecom Co Ltd68325312884000
Nexity679388212569
Global Telecom Holding67464482636452
Sinfonia Technology6651270181000
Mercury NZ Ltd6579226339900
Tauron Polska Energia65058951281386
JGC Corp646517731808
Toda Corp644572284000
Akr Corporindo Tbk Pt64284522300626
Kitagawa Iron Works Co Ltd640380727600
PTT Global Chemical Public Co Ltd Shs6378317247800
HAEMONETICS CORP/MASS63455468159
Grupa Azoty Sa625140354654
Coca-Cola European Partners Usd620764218587
Coca Cola Icecek AS613489285815
Surgutneftegaz - Sponsored ADR6114846148228
Genting Plantations6105780280900
Robinson Dept Store -Nvdr6048339363500
Matsumotokiyoshi Holdings Co Ltd604663813400
Takuma Co Ltd603721857700
Nippon Seiki Co Ltd603142636500
Indivior PLC USD 2.06030268111633
Chioyda Integre Co Ltd597355432400
Haseko Corp595493644800
SSP GROUP PLC580498877340
Asia Pile Holdings Corp5798021101900
Nissin Electric Co Ltd576674265800
Tohokushinsha Film Corp576562889300
Adastria Co Ltd564561841900
Toshiba Machine Co Ltd5614679107000
Press Kogyo Co Ltd5565019111600
Steinhoff International Nv55054604454604
Yamazaki Baking Co548441230200
Atlas Copco AB A redemption 1805095436794680535
Nafco Co Ltd539236235800
Habib Bank Ltd5363160422000
XL Axiata TBK52858193995550
Magnit Ojsc52536417369
Nippon TV Network507157733200
Loomis AB498562715026
NEC System Integration Construction Ltd497846824100
Iamgold Corp486382192340
William Hill4835813123838
YTL Power Intl48130952601794
Bangkok Bank Fgn475174089700
H20 Retailing Corp472607330700
PTT Exploration & Prod4711561119200
Advanced Info Service470471690200
Toridoll Holdings Corporation467995318000
Mirait Holdings Corp459693531700
Yuasatrading Co Ltd454971714800
H.I.S Co Ltd453414915300
Sotheby'S44519548921
Robinson Department Store4442659267000
Takara Shuzo Co441486640600
Osaki Electric Co Ltd440370867300
Dfds A/S43561998210
Meitec Corp433950610400
Grafton Group Plc GBP427288248079
SODICK CO LTD424910044000
VAKRANGEE LTD4240403640364
Ezaki Glico Co42313989700
Nippon Signal Company Ltd420200050400
JSB CO LTD41415458100
Logitech International SA412814711583
Paramount Bed Holdings Co Lt40436319600
Avex Group Holding401834332000
Nikkiso Co Ltd401081939900
Philips Lighting Nv397665115382
Hoshizaki Corp39677664800
Meisei Industrial Co Ltd391677857100
KT Corp391020117614
Sanyo Chemical Ind38964848900
Suncall Corp386096169300
Itausa Investimentos Itau S.A.3859795142622
Relia Inc380437030800
Nippon Shokubai Co37887706300
Regal Beloit Co37832355386
Dxb Entertainments Pjsc37650454272929
JM AB375442820158
Kce Electronics - Nvdr3722284201500
Yurtec Corp367277549600
Nittan Valve Co Ltd3669875124500
Banpu Public Company Limited3664448627400
Daiichi Jitsugyo Co Ltd363798813500
Distribuidora Internacional3530981110417
Glow Energy3475583156500
CORECIVIC INC343621719023
Seven Bank Ltd3424189122400
Infosys Ltd-Sp ADR341432422484
Asahi Diamond Ind Co Ltd341339447000
Severstal GDR Reg S336801424170
Furukawa Sky Alumi328876915300
Kewpie Corp326819115600
DANA INC316745314969
Central Pattana Pub Co Ltd3144396151800
Kce Electronics Pub Co Ltd3142236170100
Aoyama Trading Co31231309500
Atlas Copco AB B redemption 1805093103969388579
Gestevision Telecino309856336684
FF Group SA309386540608
Enel Chile Sa - Adr W/I308965762404
Nippon Carbide298575016600
Sanki Engineering Co Ltd286816631100
Thai Oil2863948119800
Nitta Corp27430127800
Saint Marc Holdings Co Ltd264555611200
Organo Corp26439139600
Indorama Ventures2584063155300
Irpc Public Company25486481369600
Sk Telecom ADR KRW245183612176
Dubai Islamic Bank rights issue 1805102434087627055
Tsubakimoto Kogyo Co Lttd24324387600
Step Co Ltd239189717100
Take and Give Needs Co Ltd238438122300
Pal group Holdings Co Ltd237354710300
Kasikornbank232483945400
Minor International Pcl2166828212700
ICA Gruppen AB21226517824
Electricity Generating Pcl209314033500
Krung Thai Bank2083764453875
China Huishan Dairy Holdings19533454173640
Charoen Pokphand Foods1937784282500
Bumrungrad Hospital Pcl189336136300
Cookpad Inc182924439100
True Corp Pcl1745882892600
Hitachi Capital Co17057097100
Bangkok Expressway & Metro P1665069785800
Ferrovial SA bonus issue 1805171628005511728
Surgutneftegaz Adr Pref159280035152
Boliden AB redemption 1805161542416270220
Thai Union Group Pcl-F1538731281800
Tesaro Inc13492633233
KT Corp Sponsored ADR KRW126254511094
Siam Cement Public12174179700
Delta Electronics Thai Pcl115181167300
NS Solutions Corp10721934500
Septeni Holdings Co Ltd104335650200
Lawson10227621800
Foster Electric Co Ltd7807825000
Alpha Systems Inc7802134300
Hisamitsu Pharmaceutical Co7088681000
Chubu Steel Plate Co Ltd68772111100
Nakano Refrigirators Co Ltd5874831400
Federal Hydrogenerating Co54194354346
Tata Steel Ltd - Partly Paid42925420697
NVENT ELECTRIC PLC2733241236
Banpu Public Company Limited (Foreign Line)23161742000
Banco Espirito Santo Nom SA1733951684144
Hitachi Construction Machine165363500
Bollore Investissement SA temporary 1710051353163021
SAAB B00
Telekom Austria interim share00
Syngenta Ag 2Nd Line00
Sawai Pharmaceutical Co Ltd00
Inmobiliaria Colonial Sa00
Lenzing AG00
Fomento de Const Y Contra00
CK-SAN-ETSU CO LTD00
Antena 3 Television00
Sulzer AG00
Home Retail Group00
Prosegur Comp Seguridad00
Asahi C Ltd00
Tomoku Co Ltd00
Eurocash SA00
Abertis Infraestructuras SA00
Systemair AB00
Schibsted ASA00
Panalpina Welttransport -Reg00
Core Laboratories NV Ord00
Energa SA00
National Bank of Greece rights issue 10092100
Immofinanz Immobil00
FLS Industries B00
Grifols SA B00
Atlas Copco AB A Redemption shares 15051500
Kinder Morgan Management LLC00
Banco Santander Spain bonus issue 15102000
Kabel Deutschland Holding AG00
Royal Dutch Shell A00
Valmet Corp00
Denka Co Ltd00
Sumitomo Bakelite00
Xstrata Plc00
Tokyu Land Corp00
Aberdeen Asset Management Plc00
Level 3 Communications Inc00
BK Popular Esp00
Fosters Group Limited00
XACTOMXS3000
Nokia (AB) Oy SEK00
Tecnicas Reunidas SA00
Adways Inc00
Salzgitter AG00
Coconomy00
Fugro NV00
Akastor ASA00
Osaka Titanium00
Holmen AB B00
Nippon Thompson Co Ltd00
Modern Times Group B00
Nichirei Corp00
Hikma Pharmaceuticals Plc00
NCC B00
Industrivarden AB A00
Unicredit rights 2012-01-0900
Novion Property Group00
Iluka Resources00
Portugal Telecom00
Sonae00
SeaDrill00
Japan Steel Works Ltd00
Zardoya Otis SA00
Ihara Chemical Industry Co00
HgCapital Trust Plc00
Syngenta AG00
Indra Sistemas SA00
QLIRO Group AB00
Gemalto00
Eniro AB00
Konecranes OYJ00
Vienna Insurance Group00
Intu Properties PLC00
Ebro Puleva00
Acerinox SA00
DCM Japan Holdings Co Ltd00
Medco Health Solutions Inc00
AstraZeneca00
CSM NV00
Oest Elektrizitatswirts00
Aoki Holdings Inc00
Prima Meat Packers00
Swiss Reinsurance00
Wienerberger AG00
Reynolds American00
Sims Metal Management00
Atlas Copco AB B Redemption shares 15051500
Enplas Corp00
Rhoen-klinikum AG00
Oesterreichische Post AG00
Scripps Networks Inter Cl A00
TDC A/S00
Volvo AB A00
Elekta B AB00
Gvc Holdings Plc-133356-1164
MEDIASEEK INC-316027-4300
DAIKO DENSHI TSUSHIN LTD-523140-6600
Nishimatsuya Chain co ltd-723014-7000
Fujikura-864155-13500
UUUM INC-908805-2300
Via Holdings Inc-960813-17100
SAMURAI&J PARTNERS CO LTD-1137809-37300
Yamashin-Filter Corp-1219222-11600
DIGITAL MEDIA PROFESSIONALS-1250753-1900
SAKAI MOVING SERVICE CO LTD-1271695-2700
ALTPLUS INC-1310387-19600
Sumitomo Seika Chemicals Co-1461675-3400
GOYO INTEX CO LTD-1623996-75000
YAMAURA CORP-2067841-29600
MEC CO LTD-2595201-14900
JEOL LTD-2708398-28000
Systena Corp-3076109-7500
BP Castrol KK-3211007-24000
ABM INDUSTRIES INC-3217223-12371
Bic Camera Inc-3437679-24900
Carphone Warehouse Group-3661405-135472
Nihon Kohden Corp-3662691-15600
RELO GROUP INC-3666595-16600
Itbook Co Ltd-3744753-81700
Murphy USA Inc-3764658-6329
Daiseki Co Ltd-3810029-13600
Banco Comercial Portugues-3837579-1360344
Toyota Boshoku-3843536-21000
Citizen Watch Co-3856496-61000
Maxar Technologies-3875664-9379
Unipres Corp-3935373-18700
Mitsubishi Pencil Co Ltd-4051976-21800
ROCKET INTERNET SE-4062159-15922
MONOLITHIC POWER SYSTEMS INC-4066066-3605
Bank of Kyoto-4095472-8200
Cousins Properties Inc-4124731-54387
Adeka Corp-4135065-25000
Ain Holdings Inc-4275495-7100
Kumiai Chemical Ind Co Ltd-4403328-78700
Fireeye Inc-4564325-29314
Outokumpu-4607502-77211
Education Realty Trust Inc-4608147-15877
PEPPER FOOD SERVICE CO LTD-4640756-10600
SRG Takamiya Co Ltd-4698287-89000
Compass Minerals Internation-4871900-8107
Sanwa Holdings Corp-5067278-49400
JUST EAT PLC-5083065-51771
Monro Muffler Brake Inc-5138454-10471
Icu Medical Inc-5315315-2208
PRESTIGE INTERNATIONAL INC-5343223-45500
Ulvac Inc-5545768-12900
Pigeon Corp-5660040-13800
Ultragenyx Pharmaceutical In-5779305-10021
Sm Energy Co-5821840-24983
Matador Resources Co-6009632-20687
MOLITEC STEEL CO LTD-6078138-103100
The Awa Bank Ltd-6262302-109000
Chiyoda-6467557-30300
Fukuyama Transport-6539290-15100
Acadia Pharmaceuticals Inc-6682352-42440
Net One Systems-6717637-45800
Sankyu-6795099-14500
Miraca Holdings Inc-6823627-23400
TOHO TITANIUM CO LTD-7133870-65700
RYOSAN CO LTD-7219076-22500
Nevro Corp-7225887-11305
FP Corporation-7499621-14600
Canon Sales Co Inc-7605406-38900
Meidensha Corp-7613103-223000
Banco BPM SpA-7622477-278642
PIA CORP-7648032-16600
Sumitomo Osaka Cement Co Ltd-7677588-192000
Plenus Co Ltd-7735531-51600
Japan Post Insurance Co Ltd-7774791-38000
Essentra Plc-7823476-140032
Zensho Holdings Co Ltd-7834630-36800
Kagome Co-7949874-26300
Maruichi Steel Tube-7951297-26100
TV Asahi Holdings Corp-7957658-41000
JVC Kenwood Corp-8280719-283200
VALUECOMMERCE CO LTD-8406450-62500
SANSHIN ELECTRONICS CO LTD-8503574-49000
Kato Sangyo Co Ltd-8609312-26800
Amano Corp-8914575-42600
Topcon-9460854-58200
Unione Di Banche Italiane-9516245-242214
TRI CHEMICAL LABORATORIES IN-9985796-27000
Toagosei Co Ltd-10010263-96400
Jins Inc-10355640-21000
Tokai Holdings Corp-10862074-115600
Western Alliance Bancorp-10963671-20403
Saizeriya Co Ltd-10980203-55400
Joshin Denki-11119037-33500
Seiko Pmc Corp-11245163-117600
Dowa Holdings-11441465-38100
Sho-Bond Holdings Co Ltd-11485957-18100
Izumi Co Ltd-11533926-21000
Ams Ag-12151523-15323
Aomori Bank Ltd-12736869-48400
Nifco Inc-13344188-41900
Towa Phatmaceutical-13729758-22800
Ito En Ltd-14127578-40400
Oki Electric Ind-14146545-135000
IVANHOE MINES LTD-CL A-14675555-627697
Sembcorp Ind-14945695-747600
ELLIE MAE INC-15048052-16581
Capital Counties Properties Plc-15154609-443662
Viasat Inc-15810150-29100
BBA Aviation Plc-16055869-412287
Balfour Beatty Plc-16878899-472927
Medicines Company-17310425-61899
Ritchie Bros Auctioneers Inc-17865419-62601
Stella-Jones Inc-17975723-58001
Fujitsu General-18167155-130100
Advantest-18255135-84000
CALLON PETROLEUM CO-18659264-157193
UT GROUP CO LTD-18818713-64100
Ya Man Ltd-19279952-95300
United Bankshares Inc-20286561-64600
Cellnex Telecom Sau-20571039-89038
Nomura Co Ltd-21361519-122700
Kennedy-Wilson Holdings Inc-22014489-127750
LEC Inc-22145692-68600
Iriso Electronics Co Ltd-22261308-39900
Morphosys AG-22805889-24476
SHOEI CO LTD-22880757-64700
Link And Motivation Inc-23277305-221800
Welcia Holdings Co Ltd-23510402-50000
Galapagos Nv-23553124-27709
Daio Paper Corp-23730546-190900
Tokai Carbon Co Ltd-24742584-175500
MARKETAXESS HOLDINGS INC-25534703-14259
MARUWA UNYU KIKAN CO LTD-26611206-86900
Furukawa Electric-27242036-69500
Dexcom Inc-28961902-38210
Monotaro Co Ltd-30841300-89000
Howard Hughes Corp-31832286-28179
Fuji Kyuko Co Ltd-31890576-127100
Tele2 B-32064544-282507
Nippon Gas Co Ltd-32394567-73200
Axfood AB-32420000-200000
Shima Seikii Mfg Ltd-41937104-84100
Castellum-42838724-303283
Colowide Co Ltd-43795492-182900
KITANOTATSUJIN CORP-45411546-691500
Fabege AB-52862133-524530
Harmonic Drive Systmes Inc-54808871-126100
Nihon M&A Center Inc-67792460-253800
SSAB Svenskt Stal AB A-97739154-1933897
Industrivarden AB C-101683176-519587
Atlas Copco AB A-657104390-1800286

Innehavet uppdateras dagligen med viss eftersläpning