AP7 Räntefond
111.96
AP7 Aktiefond
399.65

AP7 Aktiefond

AP7 Aktiefond är en global aktiefond med hög risk. Det innebär att avkastningen kan variera kraftigt mellan åren. Den långsiktiga avkastningen beräknas dock vara avsevärt högre än i en räntefond. Låg risk går inte att förena med hög avkastning.

AP7 Aktiefond är en av de två byggstensfonder som AP7:s övriga fyra portföljer skapas med.

AP7 Aktiefond fondbestämmelser

AP7 Aktiefond hållbarhetsprofil

Fakta

Start
2010-05-21
Förvaltat kapital (uppdaterad 2019-12-31)
616,7 miljarder SEK
Jämförelseindex (normalnivå)
MSCI ACWI SEK
Förvaltningsavgift per år
0,08%
Insättningsavgift
ingen
Uttagsavgift
ingen
Prestationsbaserad avgift
ingen
Årlig avgift
0,11%
Normanbelopp
1167 SEK
Morningstar Kategori™
Global, mix bolag
Risk/Avkastningsprofil
1 2 3 4 5 6 7
Fondnummer: 581371
ISIN-KOD: SE0003299999

Innehav

Branschfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2019-05-31

Regionsfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Nordamerika 53%
Europa 19.41%
Asien exkl Japan 14.42%
Japan 7.5%
Australien & Nya Zeeland 2.04%
Afrika & Mellanöstern 1.71%
Syd & Centralamerika 2.01%

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2019-05-31

Värdepapper

Värdepapper Marknadsvärde Andel Position
Apple Computer Inc143690822965464418
Microsoft Corp127936687958637066
Amazon.com Inc8287046861492947
Alibaba Group Holdings Adr61774725723092905
Facebook Inc-A55778919402873256
JP Morgan Chase and Company49928554273866088
Tencent Holdings Ltd474715798010488300
Alphabet Inc - Class A4727352414371788
Alphabet Inc Class C4717903273371493
Taiwan Semiconductor462209428845048387
Johnson and Johnson43570187993170017
Samsung Electronics39670153828737362
Nestle SA37298854643667808
Visa Inc A Shares35550636172009523
Bank of America Corp342280774610404340
Procter and Gamble Co34219838662900831
Berkshire Hathaway Inc32364657401519745
AT T Inc31865627788649563
Unitedhealth Group Inc31655339681149717
Intel Corp31385320315657782
Mastercard Inc Class A31152099021108778
Verizon Communications30823299745277167
The Walt Disney Company28842089392086736
Roche Holdings AG GS2868206237954247
XACTOMXS30277274082312328772
Chevron Corp27540226132445397
Merck and Co27238406603160709
Atlas Copco AB B27237297498123262
Home Depot Inc26556375521275871
Pfizer Inc25323318096859710
Wells Fargo and Co24509339224883863
Coca-Cola Co24345100964706405
Cisco Systems Inc24120454885401977
Novartis AG22221770172503498
Comcast Corp A21926985275284967
Citigroup Inc21347443642889511
Pepsico Inc21149391741629574
Toyota Motor Corp19263132532901591
Bristol Myers Squibb18953738503171438
Atlas Copco AB A18491409524806709
Amgen Inc1805252007789274
Adobe Systems Inc1743064029565405
HSBC Holdings174091692523622449
Philip Morris International17258166492150809
Abbvie Inc17056522302029977
Abbott Laboratories16787365962058578
Medtronic Plc Npv16652617961555868
Mcdonalds Corp1637493199882690
Accenture Ltd1632509332821809
Netflix Inc1604687711506166
Sap SE15956251731264820
Oracle Corp15775866773127749
Investor AB B15510859882975990
LVMH Moet Hennessy1519762853354920
Nvidia Corp1516298020673160
Starbucks Corp15057604271808891
Salesforce Com Inc1504857785971854
Texas Instruments Inc14731572251214035
Intl Business Machines Corp14651427821148301
AstraZeneca14514502761513928
Thermo Electron Corp1428506821464633
Total Fina ELF14263706312786661
Costco Wholesale Corp1422765000512820
BP p.l.c142062240723852561
China Construction Bank1405488714175996333
Union Pacific Corp1391625735819765
Broadcom Ltd1385609328461587
ASM Holding NV1372357076497216
Glaxosmithkline Plc13646912736129592
Nike Inc Cl B13589659741444727
AIA Group Ltd135553693314063675
Paypal Holdings Inc13228904971292701
Nextera Energy Inc1296070585567472
LINDE PLC USD1292738850647669
Royal Bank of Canada12924129881732138
Allianz SE Germany1257381033546052
Sanofi S.A12481448121316922
Naspers N1245744665802200
Lilly (Eli) and Co1245550610999490
Qualcomm Inc12051394161441396
UnileverN Euro.1611753611962180302
American Tower Corp Class A1142171430532961
Ping An Insurance Co112103112810123000
Novo Nordisk A/S B11202512262050927
Danaher Corp1119705651778470
Siemens N1114561704904430
Toronto Dominion Bank11111196452105110
Lowes Cos1105591495981285
Reliance Industries Ltd11028783305212330
3M Co1095404958663778
Diageo Plc10865555332773985
Commonwelth Bank of Australia10752068122036760
Altria Group Inc10556454202194046
CVS Caremark Corp10523681901499508
General Electric Co104160367910035302
British American Tobacco10225866782532860
United Parcel Service Inc1007246233911740
US Bancorp9872945551755363
American Express973035968822158
CSL Limited959212139524510
Housing Dev Fin Corp Comstk9522554422993511
Sony Corp9429471391497130
Booking Holdnings inc USD 0.00893720364049225
Fidelity National Information932181527713698
Caterpillar Inc928902439668922
Gilead Sciences Inc9278477701474955
Goldman Sachs Group Inc926958962430290
ConocoPhillips8992392541499695
Target Corp898824580739578
Anthem Inc898405530315089
Biogen Inc879467606310445
Mondelez International Inc8730610791674705
China Mobile (HK)86733827811243000
ICBC853665034118337000
Cigna Corp new USD 0.01852319143442712
Charter Communications Inc-A817810660182494
Truist Finl Corp 5.08157532651539763
Automatic Data Processing811292754503914
Bayer AG8108469511087178
L Oreal804362770291317
TJX Companies Inc7998062821417039
Becton Dickinson and Co798400220312319
Enel79501830310576712
CME Group Inc790927417415023
Chubb Ltd782300035534484
PNC Financial Svc Group Inc774821817515198
Stryker Corp773449965391396
Rio Tinto7700805321383545
SK Hynix Inc768635639997933
Basf AG7602426111072740
Banco Santander Spain75904690419036580
BNP Paribas7587830471358141
Bank of Nova Scotia7547049771433540
Intuit Inc751697810299070
Itau Unibanco Holding SA7450044208849613
Dominion Resources Inc744243437960756
Mitsubishi UFJ Financial Group73972329914273653
S+P Global Inc737842576288630
Intuitive Surgical Inc736592997132378
Softbank Group Corp7355629321830502
Duke Energy Corp732844631859392
Fiserv Inc723945719659402
Keyence Corp716741916215200
Air Liquide713697037539163
Applied Materials Inc7101434001220930
Iberdrola SA7082323557325842
Unilever7066971361317932
Morgan Stanley7032470891474311
Canadian National Railway Co701698925822237
Sumitomo Mitsui Financial Group6969646541977270
Zoetis Inc696404923557776
KDDI Corp6920065672448779
Allergan Plc691776276386305
Anheuser Bush Inbev685014798886715
Zurich Insurance Group AG680611742176075
Boston Scientific Corp6793885251591303
Lauder Estee Inc678717261348671
Micron Technology Inc6783212661309190
HCA Holdings Inc674784323486058
Adidas672401013221173
Schneider Electric654746830679459
Takeda Chem Ind6542254021727510
Illinois Tool Works650282284383253
Hon Hai Precision64796630822807117
Lloyds Banking Group Plc64655803184479872
Lam Research Corp646277899230923
Crown Castle International Corp646135472483547
AXA6458563982437163
Westpac Banking Corp6409187814067827
Schwab (Charles) Corp6373495231407523
Vodafone Group63065298634086131
Icici Bank6287314948701076
Edwards Lifesciences Corp627223599281966
Blackrock Inc626333717133228
Vertex Pharmaceuticals Inc625958445301416
Reckitt Benckiser Group Plc621686738819268
Honda Motor Co6200517342275138
Marsh and Mclennan Co616581213583360
MetLife Inc6160393061274638
Vinci615413156593657
Colgate-Palmolive Co615327879949743
Humana Inc609355190175588
Capital One Finan Corp608252158625306
Sberbank RF USD60794042216415853
Baidu Inc Sp Adr607652861506504
Prologis Inc607651538733546
Banco Bradesco SA pref6042925837341064
Infosys Limited6022185116221427
CSX Corp599910384871159
Global Payments Inc599228759347119
Australian and New Zealand Bank Group5917830023672671
Schlumberger Ltd5910413061592922
Kimberly-Clark Corp588969781453509
Tesla Inc583208966152806
Ecolab Inc580881577322818
Intercontinental Exchange Group578078973660340
Norfolk Southern Corp575127667314085
Bank of China Ltd H574437602143863000
Air Products and Chemicals Inc573412195259300
Recruit Holdings Co Ltd5722686341643960
Walgreen Co5710683181039329
Servicenow Inc568495490213753
Danone567556214726820
Deere and Co566414807344643
Hitachi5648780641405139
Daimler AG5537087201062282
McKesson Corporation553423811427284
Waste Management Inc552122865518497
Samsung Electronics Pref5504486271503708
Nippon Telegraph and Telephone Corp5500761351145000
Best Buy Co Inc548554843664470
American International Group5483856071130694
Suncor Energy Inc5482716771809051
National Australia Bank5450526723370426
Bank of Montreal Canada544045328745135
Synchrony Financial5398937251561610
Aflac Inc5381875931076256
Aon Plc536834731271750
Simon Property Group Inc536647570391976
Petrol Brasileiros5360647577680803
Illumina Inc535977711172525
UBS Group AG5358494864565733
Equinix Inc Com53464207398346
Prudential5322573423003988
Sherwin Williams Co52700196796395
Itochu Corp5263066332411100
Kering52500641686762
Kinnevik Investment AB B5248928452281151
EOG Resources Inc523091638672490
DowDuPont Inc522673511874014
General Motors Co5219114351488929
Relx Plc5214975042221881
Ing Groep Nv5164457094532218
Sysco Corp514634419640090
Astellas Pharma Inc5135451573215799
HP INC5083612792627561
Banca Intesa SPA50612315720174786
Exelon Corp5052018151181230
American Electric Power504521514564959
Emerson Electric Co501749687699096
National Grid PLC4997227754230551
NTT Docomo4975448471898700
Activision Blizzard Inc Common Stock496443163890850
Nintendo Co495450757133400
Prudential Financial Inc494450560555790
Cnooc Limited49212189932636000
Manulife Financial Corp4916294072604910
Koninklijke Philips N V4906108481072105
Ebay Inc4886391971434839
Advanced Micro Devices4864632391170908
Baxter International Inc485558797625524
Tata Consultancy4830139831642176
Kao Corp482168686617800
Cummins Engine480686584282048
Analog Devices479045558424865
Valero Energy Corporation476506747531516
BBVA (Bilb-Viz-Arg)4742055008841019
ABB Ltd CHF4688667992073710
Munchener Ruckvers N467677030168488
Marriott Intl Inc466334091328624
Autozone Inc46464979240251
America Movil SA ser L46453081661337957
Kinder Morgan Inc Del Com4640978772351877
Hoya Corp464061884527900
Bank of New York Mellon Corp462514914970781
Sempra Energy461347023323864
Ross Stores456554561421047
Dollar General Corp454199648308002
DOW Inc450481157876613
Autodesk Inc449074350261006
Jd Com Inc Adr4479895811348260
Progressive Corp-Ohio445408301659598
Deutsche Post AG4440872361234542
Essity Ab4407637361444180
ENI-Ente Nazionale Idrocarburi SPA4396263253015996
Essilor Luxottica437409022304967
Barclays43703632419948804
CIE Financiere Richemont435932314600510
Moodys Corporation435572412194371
Allstate Corp435097842414385
Shin-Etsu Chemical434102093419900
Anglo American4319332671640721
Eaton Corp PLC430506518484631
Hong Kong Exchanges and Clear4296657441389143
Johnson Controls International4293242851106830
Roper Industries Inc429046390129297
Compass Group Plc4276768941835595
Qatar National Bank4270671128237950
Discover Financial425099776521045
B3 SA-Brasil Bolsa Balcao4246201603749535
Nxp Semiconductors Nv424369943353176
General Mills Inc423106494843896
Shopify Inc - Class A422007110115064
Murata Mfg Co420949965745935
Industria de Diseno Textil4185051371276510
Cadence Design Sys Inc417797303633451
Pernod Ricard416360643248925
Canadian Imperial Bank of Commerce416230651524020
Tokio Marine Holdings411427599773111
Ally Financial Inc4104530291415713
Cognizant Tech Solutions Crp409813054688866
Rio Tinto Limited409383162607841
Volkswagen AG VTG Pref Npv409222289221693
Mizuho Financial Group Inc40739586028006274
Orix Corp4052387912556860
Canadian Natural Resourses Ltd4045852871362581
Ford Motor Co4037958434526442
FedEx Holding Corp403585281289551
Peugeot SA4023435261732765
Bank Central Asia40217474517939100
CBRE Group Inc401058646702833
Petrol Brasilerios com3998322535429217
BLACKSTONE GROUP INC/THE-A396751586755593
Mitsubishi Corp3959310301580950
Daiichi Sankyo Co Ltd394361635651200
Telefonica SA3932252855770276
Ingersoll Rand Plc388690946305944
Fast Retailing Co Ltd38738240567605
Fanuc Corporation387292713219000
Canadian Pacific Railway Ltd387153099162388
Citrix Systems Inc385821566369175
Public Storage385220215193554
Occidental Petroleum Corp3850138531048827
TE Connectivity Ltd384552901426040
Hennes och Mauritz B3839108541989794
Travelers Cos Inc383672912298851
Tokyo Electron383555314186278
Mediatek Inc3829632482753332
Daikin Industries382382621287506
Credit Suisse Group3820037883019397
DBS Group Holdings3814562652114635
Central Japan Railway380744941197400
NRG Energy Inc380404393995197
NHN Corp380038244255444
Kla-Tencor Corp380002876227544
Amadeus IT Holding SA375801595498987
Swiss Re Ltd375666287357291
Ambev SA3753996548607175
PROSUS374974469537092
Alimentation Couche Tard Inc3740788331241023
Netease Icn Adr373292440129986
O Reilly Automotive Inc37305977289864
Axis Bank India3712428353792227
AL RAJHI BANK3691514242233021
Nordea Bank ABP Sverige3659705214773321
Woolworths Ltd3643489901505841
LyondellBasell Industries NV363869522411622
Glencore Plc36348621012509049
CRH Plc358091091959447
VIACOMBS INC USD356948328894840
Newmont Goldcorp Corp356609570925880
Electronic Arts Inc354820804349293
Equity Residential354005195468487
Mitsui and Co3525474982067400
London Stock Exchange Group Plc351852269375855
Xcel Energy Inc351677275582574
Amphenol Corp Class A350638506347753
Welltower Inc349771922462309
VF Corp348719222381096
MMC Norilsk Nickel USD347137144115989
China Life Insurance Co Ltd34711440313446000
Wesfarmers3470091101278332
Ameriprise Financial Inc346183849218861
Agilent Technologies Inc345752739431301
Japan Tobacco Inc3456608301593889
China Merchant Bank H3428298557043189
Engie3426761032227202
East Japan Railway341406218403198
Tesco34120175111031281
Zimmer Biomet Holdings Inc340918193241011
EQUITABLE HOLDINGS INC3403795731450924
Public Service Entrp339734048615356
Koninklijke Ahold Delhaize NV3387040251441849
PPG Industries Inc338328301271409
Experian Plc3367668241072609
Macquarie Group Ltd335684455368383
Hewlet Packard Enterprise3353932662287654
Constellation Brands Inc A334860018188380
United Overseas Bank3334047811816777
Hilton Worldwide Holdings Inc331839382316496
Swedish Match AB331620513687724
Akzo Nobel330857886349320
YUM Brands Inc330498597349155
Seven I Holdings Ltd329659191950300
WEC Energy Group Inc329480130377095
Oneok Inc328177583463823
Legal and General Group3280080678741260
Volvo AB A3275843912062874
T Rowe Price325144032281969
Regeneron Pharmaceuticals Inc32504907991961
Tatneft3244556302745805
Kroger Co3236928151186147
Williams Co Inc3235908741444850
Orange3233858932330097
Transurban Group3221506133180417
State Street Corp321031852430588
Novatek Pjsc-Spons GDR Reg S320355497165743
Nidec Corp319567719244384
Avalonbay Communities Inc319340888163145
Unicredit SPA3185267412268656
Shiseido Co318025966473400
Deutsche Boerse AG317518782215120
SAUDI BASIC INDUSTRIES CORP3169600381368915
Consolidated Edison Inc316748038371403
Ihs Markit Ltd315816628445346
Fomento Econ Mexico (FEMSA UBD)3151165663538510
Volvo AB B3145800541991013
Tal Education Group Adr311985860700786
Societe Generale310561155948168
Paychex Inc310433914385704
Fujitsu309751379346100
PPL Corp309284096917306
Transdigm Group Inc Com30853643955451
Check Point Software Technologies Ltd306220789291382
SMC Corp30526991970035
Eversource Energy304567276382620
Carlsberg B304340651218740
Hindustan Unilever Ltd3033799881179972
Canon Inc3024553781139999
Shinhan Bank301620520820329
New Oriental Educatio Sp Adr301524477258950
SBA Communications Corp301183855132685
Mitsubishi Electric Corp3003543722287884
Infineon Tech N3001678621408522
CGI Group Inc A299883341377373
Givaudan29916607410298
Yum China Hldgs Inc298272402651395
Heineken297911650297560
Bank Rakyat Indonesia297151604101232900
Vivendi SA2971295071102354
Cdw Corp296863132219199
Vonovia Se296039767596226
Newcrest Mining2959301301584797
LafargeHolcim Ltd CHF295741604575027
Bayer Motoren Werke294472318380716
Motorola Inc294400025194307
Ericsson AB B2941572833556060
Paccar Inc294157202389916
Idexx Laboratories Inc294126200119504
Firstenergy Corp293911673639768
Mercadolibre Inc29333643652608
Monster Beverage Corp292175260485747
Parker-Hannifin Corp291347118149671
Pandora A/S290556280717417
Aptiv Plc290453799320353
Smith and Nephew Plc2901758261286456
SunLife Financial Services of Canada Inc289643598674617
Michelin287181565249038
KB Financial Group286921472721487
DTE Energy Co286786780234686
Rockwell Intl Corp286206293148836
Largan Precision Co Ltd285497974182000
Workday Inc285397377181435
Archer-Daniels-Midland Co284048365659212
Iqvia Holdings INC. USD 0,01283868356193435
Lonza reg28352197783894
Sandvik AB2826196411524789
Edison International282547736399333
Tyson Foods Inc -Cl A281929754329740
CK Hutchinson Holdings Ltd HKD 1.02808977773121359
Fabege AB2804400001800000
Microchip Technology278606884282861
Oversea Chinese Banking Corp2781614823653836
Standard Chartered2781369333132154
Trip.com Group Ltd278013853854615
Willis Towers Watson Plc277282879143291
Oriental Land Co276880163216508
Waters Corporation276757619126074
Pioneer Natural Resources276711201199225
VMware Inc A276666336194656
Digital Realty Trust Inc276462591248934
NATIONAL COMMERCIAL BANK2759255592178082
Hershey Foods Corp275619019198654
Hyundai Motor Company273615007272159
Fleetcor Technologies Inc27245546899736
RWE ST A272355549963818
Lululemon Athletica Inc271461536125267
Wal-Mart De Mexico V (Walmex)2695046259507130
PTT Pcl Nvdr26837218919341947
Ferguson Plc265715137312899
Las Vegas Sands Corp264592626410299
Stanley Black and Decker264590416169751
Koninklijke DSM NV264467076217534
Omnicom Group264317053347501
Alexion Pharmaceuticals Inc264249184255866
Komatsu2635221531155800
Standard Bank Group2629178452353525
Assicurazioni Generali2621650481324527
DSV A/S261969436248538
Fifth Third Bancorp261565278892330
American Water Works Co Inc260601013225665
ALCON INC259944661483356
UPM-Kymmene OYJ259876891799536
Xilinx Inc259872055282547
Ansys Inc259169598106383
Hyundai Mobis258199475121551
Firstrand2579607806105933
E. On SE2575400082585560
Public Bank BHD2561386785685587
Grupo Financiero Banorte2561175354733903
Itausa Inv SA2558643888009739
DNB ASA2550290601496301
Fresenius SE & KGaA254961689488749
Formosa Plastics 13012544722858078960
China Petroleum & Chemical25442906145850400
Centene Corp254363045436472
Regions Financial Corp New2539584111564505
New Waste Connections Inc253184780296512
BT Group Plc25306583910090538
Twitter Inc252940506836587
Sun Hung Kai Prop2528885381778073
Sika AG252411314144223
Mitsui Fudosan Co2518448421066772
Mitsubishi Estate2511201121373261
Verisk Analytics Inc-Class A249645943177241
Kone B NEW249432495404881
Grainger (W W) Inc24927498878468
Imperial Brands PLC2490363071096904
Hermes International Npv24883452235509
Host Hotels and Resorts Inc2482115501409781
Realty Income Corp248131917363704
Credicorp247987184122956
China Overseas Land2478905836942287
Palo Alto Networks Inc247340078114275
Cerner Corp247320555358754
Boston Properties Inc247150033193432
Resmed Inc245967638167630
Ametek Inc245593210261563
Hartford Finl Service Group Inc244874082427226
Telekomunikasi Indonesia24449732090339595
Costar Group Inc24408378042918
Aviva Plc2436694414733939
Legrand243591015316598
Terumo Corp243548873722300
Sunac China Holdings Ltd2428008284512836
3I Group2422015141783465
Corning Inc241872409886017
Royal Caribbean Cruises Ltd241713223195960
Splunk Inc241650823170110
Kraft Heinz Co241565488796733
Northern Trust Corp240971971240222
Celltrion240064407162690
Woodside Petroleum2398797461059405
Bridgestone Corp239618107659678
SQUARE INC - A239346668399732
Softbank Corp2391831241920000
Weyerhaeuser Co239024223842477
Mettler Toledo International23892264132005
Chunghwa Telecom2385788306892000
Chipotle Mexican Grill Inc23825375930339
Unibail Rodamco237869712163468
M T Bank Corp237667279148997
Citizens Financial Group237295132622026
Ventas Inc Reit236344702437179
MSCI Inc23547327596522
Dollar Tree Inc234819338265297
CORTEVA INC234736650885204
Link Reit2347299182399285
CP All Pcl Nvdr23469318510036029
Chinatrust Financial Holding C23433619933544993
United Airlines Holdings233281172277670
Fastenal Company233037977667148
Synopsys Inc232877026176919
Kyocera Corp232765456361280
Align Technolgy Inc23199502790343
Geberit Reg23019456344394
China Resources Land2300414545126222
Ball Corp230026605375031
Verisign Inc229303092126618
MEITUAN DIANPING-CLASS B2289877761861000
Kubota Corp2285967471529447
Keycorp2283736131189650
Hongkong and China Gas22766703112498487
Constellation Software Inc22744787823911
Halliburton Co227397363986734
XEROX HOLDINGS CORP226192861643564
Telia Co AB2261711465512336
Dassault Systemes SA225604433147179
Carnival Corp225138450476500
Ferrari Nv225105938142915
Denso Corp225048908515900
Essex Property Trust Inc22427116380151
MCcormick and Co Non VTG shares223937558141441
Pembina Pipeline Corp223925496642238
Masco Corp223677389496549
Chugai Pharm Co223320116260800
Equinor ASA2229892121218244
Wolters Kluwer222760943326036
Bharti Airtel Ltd Comstk2227085823708962
Skyworks Solutions Inc222611983198962
Agricultural Bank Of China-H22205114353980000
Xylem Inc221936581300023
Republic Services221527846263828
Nokia2206965176457332
Sunny Optical Tech2203491821317900
Singapore Telecom2202353319521500
Saint Gobain217036895560372
Asahi Group Holdongs LTD216348072490636
First Rep Bk San Francisco Calif New Com214923825195160
KWEICHOW MOUTAI CO LTD-A214843258139649
Marubeni Corp2141233683052200
Kerry Group214073224181615
Castellum213526430971900
Kirin Brewery Co213194381996700
Brown-Forman Corp -Cl B212862239339087
Scottish and Southern Energy2124668391193345
Shionogi and Co212460045358100
Clorox Co212453334147891
Sasol2119873411027182
Nan Ya Plastic2118126529316670
D R Horton Inc211461384418544
Fortinet Inc211402679210114
LG Chem Ltd21128642282862
Cap Gemini211073828181969
KBC Group SA210548469297620
Daiwa House Inds209987616720286
Magna International -Cl A209928543398699
Vestas Wind System209663937224619
Olympus Corp2095094851469800
CK Asset Holdings Ltd2084932843165437
Dexcom Inc208452974103795
Dai-Ichi Life Holdings Inc.2077059311298200
Panasonic Corp2065374142363363
STMicroelectronics NV206196410812469
Sumitomo Corp2056700661450300
Akamai Technologies205607507251549
IAC InterActiveCorp20554481588850
National Bank Canada205467414394564
Sampo-Leonia Insurance Comp A205238474501671
Assa Abloy B205223712915360
Swisscom AG20434402441350
Eisai Co203875178290790
Ameren Corp203680886282680
Wellcare Health Plans Inc20333966566063
OMV AG203298313387466
Arthur J Gallagher and Co203220057226324
AmerisourceBergen Corp203048615251869
Vulcan Materials Co203022501152182
ITC2026407996350670
Arch Capital Group Ltd201779416502525
Intl Paper Co201636501464403
UNI President Enterprises Co2014990488719491
Orsted A/S201070111213433
Country Garden Holdings Co20083354513827511
Keysight Technologies Inc200576444206700
COPART INC200321494234654
Secom Co200120055238300
Fiat Investments NV2000362521404895
Henkel AG and Co KgAA VZ199410669206490
Veeva Systems Inc-Class A199359570149331
Nomura Securities1986208304113007
Franco-Nevada Corp198264257218456
Fortescue Metals Group Ltd1978433242780856
First Abu Dhabi Bank1975700955040480
Martin Marietta Materials Inc19732642876744
CMS Energy Corp196951636331691
China Mengniu Dairy Co.1960642245087000
Fuji Photo Film Co195838147430200
Fortis Inc Canada195368549502827
Maxim Integrated Products195275593336276
Subaru Corp194855791808736
OTP Bank Regd194580039406038
Otsuka Holdings Co Ltd194468108455217
Nucor Corp194368211363072
Qorvi Inc193848669176566
Freeport McMoran Inc1938291111620604
ACS Actividades Cons Y Serv193455920536166
MS&AD Insurance Group Holdng193332687617793
Conagra Brands Inc193306337585752
Kellogg Co193223491299148
Swiss Life Holding19308510241113
NVR Inc1923835445323
Swedbank AB1917067861383665
Western Digital Corp191024977332186
Cspc Pharmaceutical Group Ltd1902417448646000
WPP Plc1901347911453968
Restaurant Brands Intern189883826310629
Cathay Financial Holding Co Ltd18972590814214095
Veolia Environnement189479244762264
Rogers Communication -Cl B189366925409249
SAUDI TELECOM CO189196198739411
Lojas Renner1886961371468548
Maruti Suzuki India187785517195441
Banco Do Brasil SA Ord.1871409481589082
Expeditors Intl lf Washington Inc187107420260086
Mega Financial Holdings Co Ltd18682701119609422
Alexandria Real Estate186457903124432
Galaxy Entertainment Group Ltd1856071252764800
Merck KGaA185492513170331
NetApp Inc185481236317557
Partners Group Holding Ag18458826821900
Sanlam1844885643465380
Nortonlifelock Inc184311437767795
Equifax Inc184200325141221
Delta Electronics Inc1841117654029770
CLP Holdings1839589201852914
Samsung SDI Co Ltd18375386799187
MGM Mirage183628725586003
Vornado Realty Trust183570171291551
Seagate Technology183327678326768
Credit Agricole1831201621343676
Cooper Cos Inc18289653260911
Laboratory Crp of Amer Hldgs182492445115573
Huntington Bancshares1822482521278363
Petrochina18161260839002544
Hess Corp181085202296786
China Pacific Insurance Gr-H1810794654873632
Kimco Realty Corp180667779935180
Church & Dwight Co Inc180552181273124
Healthpeak Properties Inc180533300569963
Grupo Mexico Sa De Cv1802548386475807
Dover Corp180253909166582
Formosa Chemical N Fiber Corp1802301936500730
Shenzhou International Group1801778971389400
XIAOMI CORP-CLASS B17985954214419400
Fubon Financial Hldg Co Ltd17926827512295839
Incyte Corp179141485211288
Western Union Co179099431693860
Bank Mandiri17887627334505800
Teleflex Inc17846331250869
TRANSUNION178330358222115
Tenaga Nasional1779162475850100
Genuine Parts Co177227764177693
Anta Sports Products Ltd1771638841990000
Bajaj Finance Ltd175633826320959
Cardinal Health Inc175631098360309
Marvell Technology Group Ltd175412834718059
Pulte Group175361031470351
Celanese Corp175304543151028
Erste Group Bank AG175149971491110
Principal Financial Group174819683337471
Astra International17444738237417500
Markel Corp17441044016282
LG hsehold & healthcare17397163916856
MTN Group1731347233056948
Airports Of Thailand Pcl Nvdr1728991907369010
Concho Resources Inc172305207219262
Tractor Supply Co Com Stk171988769198296
Banco Bradesco Common1718357202235974
Kia Motors Corp171683453473724
Kansas City Southern171309027117374
New Melrose Industries PLC1704334505967439
Royal Bank of Scotland Group1702677905704143
TDK Corp169655193159399
Lennar Corp CL A169281640317607
Circuit City Stores Carmax169097583193827
Skanska AB B169034349790989
ASE Technology Holding Co1686703156392999
Hana Financial Group168417100538848
Yahoo Corp Jp1682667484509700
Thomson Reuters Corp168235892248621
Tiffany and Co167982720133677
SKF AB B167793678868048
BURLINGTON STORES INC16778129578428
E Sun Financial Holding Company16733567619335789
Cincinnati Financial Corp167034080170464
Resona Holdings Inc1667461964000667
Hollyfrontier Corp166656760344157
Goodman Group1663846721865151
Scentre Group1663158006563570
INVITATION HOMES INC166215563599370
Sino Biopharmaceutical16613229512799000
Quest Diagnostics166081604164761
Hang Seng Bank165909124855300
Discovery Communications C165594927571718
Deutsche Bank1655755482246417
Hexagon AB165351347313998
S-E Banken A1647947501864194
Korea Tobacco and Ginseng Corp164756511209712
Fresenius Medical Care164404050241583
Aristocrat Leisure Ltd164289941725154
MARKETAXESS HOLDINGS INC16417839646362
Idex Corp163687117101504
Voya Financial Inc163568762284301
Geely Automobile Holdings1632966269259000
Poste Italiane Spa1629314001497574
Biomarin Pharmaceutical Inc162425715203666
Deutsche Wohnen Ag BR162283047432274
Baker Hughes Co162084994686508
Ferrovial SA161902910579578
Japan Post Holdings Co Ltd1618313851811700
Snap-On Inc161807829101338
ADYEN NV16171683320877
Asahi Kasei corp1616550541499446
Take-Two Interactive Software160900395138327
China Steel16089166121814172
Unicharm Corp160338502503100
KKR & CO INC -A160243520574327
Annaly Capital Management Inc Reit1595795331779458
Wirecard AG159489742145409
Sumitomo Mitsui Trust Holdings INC158408960422022
Siam Cment Co THB1 Nvdr1580592281283351
Coloplast B157957340137577
Sompo Holdings Inc.157512279417054
MTU Aero Engines Holding AG15732417158526
Genmab A/S15732342777158
SUN COMMUNITIES INC157015547111603
Bank Leumi Le Israel1569255242361510
CHINA TOWER CORP LTD-H15646991476750000
Broadridge Financial156420956134476
Ashtead Group Plc156223269522504
Darden Restaurants Inc155051245149465
Cheniere Energy Inc154881675268894
Continental AG154672146127519
Atmos Energy Corp154581645146331
Mid America Apartment Comm154510473126246
Intact Financial Corp154508800154447
Intertek Group154378278217898
TD Ameritrade Holding Corp153934794326189
SGS Holding N1534468066062
Neste Ojy153408843485854
Zebra Technologies A15315494764460
Expedia Inc153117022147815
Wabtec Corp152227906211713
Symrise AG151551054157101
Nissan Motor Co1515174282653800
SAUDI ARABIAN OIL CO1514883251701079
Ss&C Technologies Holdings151369714264395
JXTG Holdings Inc1513245753494432
Hcl Technologies1512498262005747
Agnico Eagle Mines Common Stock151120939277592
Telstra Corp1511185566320351
Cboe Holdings Inc150698829134553
Robert Half Intl150640120257865
Segro Plc1504808281400606
Teleperformance15028708266333
Hologic Inc150073858306576
Enn Energy Holdings Ltd1500148961468200
SAMBA FINANCIAL GROUP1498698091815900
FOX CORP - CLASS A149259953426731
Telenor149242382891842
Aercap Holdings Nv149211077256493
Southwest Airlines149148499290129
Picc Property & Casualty -H14914386112798601
MAGAZINE LUIZA SA1490427501329910
Spirit Aerosystems Hold -Cl A148973400212356
Phonak Holding Ltd14846878569745
Aramark147936967359913
State Bank Of India1478687553307748
Loews Corp147404324303221
Ulta Beauty Inc14726401562473
Hasbro Inc147123253150927
Suzuki Motor Corp146423320361600
Anglogold Ashanti146321703766440
Aena SA14620654881443
UDR Inc146175224335358
Mitsubishi Heavy Ind145755775396300
Atlantia SpA145627406632570
Pentair PLC145462693339663
Diamondback Energy Inc145407285175553
Liberty Broadband C144843080125579
PING AN INSURANCE GROUP CO-A1448153991261568
Sm Prime Holdings14440587218816600
Enel Americas SA14440575069356267
WH Group Ltd14428385715393273
EXACT SCIENCES CORP144047996156713
Associated British Foods143860850452187
Centurylink Inc1436554111154766
Elekta B AB1436484001172640
Seattle Genetics Inc143224874129766
Malayan Banking1429760497297260
Arconic Inc USD 1.0142766766483325
Sekisui House142258532697300
Next Plc142205036165023
Gartner Inc14215869798706
Lamb Weston Holdings Inc142124633175968
Berkeley Group Holdings Plc141991143234943
Advanced Info Service Nvdr1419854012108204
Sumitomo Electric141800340991800
United Rentals Inc14178646890046
Wynn Resorts141779333109139
Informa Plc1415659131364087
Longfor Properties1415497963343000
Nippon Steel Co141240721968664
ELANCO ANIMAL HEALTH INC140953508520100
Samsung C&T Corp140463081159675
Extra Space Storage Inc140423898142841
JM Smucker140288481143749
Hormel Foods Corp140183864331341
Norweigan Cruise Line holding140180188258803
Anhui Conch Cement H1401100722193500
Centerpoint Energy Inc140092734556955
Brambles Inds Ltd1400809471765772
Bid Corp Ltd140080746622695
WP CAREY INC139972797189462
Alnylam Pharmaceuticals Inc139815412128163
China Resources Ent. Wheelock and Co1397068212709042
FMC Corp139463539149642
Nitori Holdings Co Ltd13922705594400
Alleghany Corp13879527218469
OKTA INC138749982126869
West Japan Railway138232694169000
AQUA AMERICA INC138019740315083
Dentsply Sirona Inc137812321257609
Svb Financial Group13778906258351
E*Trade Financial Corp137620914320016
Caixabank SA1375463694594466
SK Holdings Co Ltd13748226465598
Suntory Beverage & Food Ltd137465645344600
WestRock Company137397325343714
First Financial Holdings Co Ltd13735922718428767
Trimble Incorporated137310020347504
RIYAD BANK1363325552218233
Manpower Group136317655148821
Varian Medical136117788101859
Universal Health Sevices Inc136103420100225
Garmin Ltd135850458146297
BOC Hong Kong Holdings Ltd1356472494096405
Alliant Energy Corp135271188261602
Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA1349357181584386
Citic Pacific13490767510857596
Svenska Handelsbanken A1347985391334639
PAYCOM SOFTWARE INC13474565454334
Impala Platinum Holdings1346964241453949
Advantest134615304254600
OLD DOMINION FREIGHT LINE13436674475875
Fairfax Financial Hldg13386941430798
AMCOR PLC1338314611320523
Noble Energy Inc133649983600539
COLES GROUP LTD1335307541338016
Sumitomo Realty and Development133312951399856
Barclays Africa Group Ltd1329848481344587
Edenred132738739276395
Insurance Australia Group Ltd1326674002594542
ArcelorMittal132637590786560
Sberbank-Sponsored Adr132040124882495
DaVita Inc131938858190243
Barratt Devel1317901701451991
GODADDY INC - CLASS A130780425201622
Sands China Ltd Com1307386512736800
Emirate Telecom Group Co1307352653111652
M3 Inc130666703475700
United Utilities Group Plc1305601631119493
NOTRE DAME INTERMED PAR SA130514458841568
Ncsoft Corp13038854829837
TELEDYNE TECHNOLOGIES INC13036295540474
Intl Flavors and Fragrances129975800112478
Wheaton Precious Metals Corp129968212508016
FNF Group129751182303643
Fortune Brands Home & Security Inc129465995210691
Ageas129310693231366
RINGCENTRAL INC-CLASS A12910725481030
Steris Plc12907294591540
Lincoln National Corp128687931227886
Beiersdorf128654244115214
Nasdaq Inc128368825126780
SNAP INC - A128122016875582
Jardine Matheson127852510246046
Allegion Plc127413766109018
Daito Trust Const127138869107983
Cellnex Telecom SA127061449321822
Energias de Portugal SA1270377333183971
Shimano Inc12698084984111
Aurizon Holdings Ltd1269200403610806
Duke Realty Corp126832844393642
Discovery Communications A126732330408729
QBE Insurance Group1266434711492488
Asian Paints Ltd126638830531931
Globe Life Inc126608550126179
Sysmex Corp126210746195842
ZTO EXPRESS CAYMAN INC-ADR126137527585090
NN Group Nv125731693349985
PINDUODUO INC-ADR125495056356963
Remgro125205095978273
Julius Baer Group Ltd125176769259853
Metro Inc124978507322017
Nec Corp124975995323397
Mowi ASA124972307518536
Comerica Inc124797545184682
Open Text Corp124725710297433
Advance Auto Parts Inc12466794783786
Teradyne Inc124456183190710
Pinnacle West Capital124350885146519
Mitsubishi Chemical Holdings1239296321744100
Devon Energy Corp123929538517070
Hannover Rueckversicherung AG12374996167869
VICI PROPERTIES INC123683544518282
Intercontinental Hotels123007797194673
Persimmon Plc122971091383712
Interpublic Group Of Cos122939210567037
EQUITY LIFESTYLE PROPERTIES122661938187474
TYLER TECHNOLOGIES INC12237952743382
Weg SA Pref1223406061565155
AGL Energy Ltd122238374889546
Dell Technologies Inc Class C122231965261777
Porsche Automobile Holding pref122166564173404
Avery Dennison Corp12213261798384
Raymond James Financial Inc121988664143101
WUXI BIOLOGICS CAYMAN INC1219526201015000
Sirius XM Holdings Inc1218503501803457
Taiwan Cement Corp1217999759093276
Burberry Group Pls121732780452489
Suncorp Group Limited1213438361417012
Rumo Sa1211576032046365
Techtronic Industries Co Ltd1209773211599450
China Shenhua Energy1209158726312001
Jack Henry & Associates Inc12087879287492
Dominos Pizza Inc Us12033282043793
CHINA MERCHANTS BANK-A1202268982386282
ROKU INC12014368193268
Australian Stock Exchange119977831226493
Everest Re Group Ltd11987660745943
Steel Dynamics Inc119854920364637
China Gas Holdings Ltd1195439913376400
LKQ Corporation119335770352953
Kajima Corp119282679943200
WEST PHARMACEUTICAL SERVICES11904308683867
Arista Networks Inc11878022561230
Bandai Namco Holdings Inc118680423211400
CNH Industrial Nv1186450811150062
Eastman Chemical Co118124608159767
Fortum OYJ117914463506228
Localiza Rent A Car SA1178139001068182
Omron Corp117765898209771
OLD MUTUAL LTD1176963038930726
Bangkok Dusit Med Servi Nvdr11756231614932394
TWILIO INC - A117457200124496
Zions Bancorporation117213273241256
EPAM SYSTEMS INC11711224158732
USX Marathon Group116979499941045
Samsung Fire and Marine Insurance11693311157119
China Conch Venture Holdings1168356023069800
Yuanta Financial Holding Co Ltd11679274018402964
CF Industries Holdings Inc116623560256698
Snam SPA1165900722367028
Pearson1164914141519893
Chubu Elec Power116423322863916
Securitas116307442709408
Ayala Land11598967913618910
Kingspan Group115890259206698
Dollarama Inc115773659364880
ON SEMICONDUCTOR CORP115400698508434
Dxc Technology Co115349569326184
Heineken Holding NV115203626126581
Henry Schein Inc115153663183576
Umicore115071686256906
Standard Life1149853792826598
Sage Group1149642801253387
Sodexho Alliance114796587104265
Danske Bank A/S114750321773960
Whirlpool Corp11473396882712
Hotai Motor Co114213535530000
Polski Koncern Naftowy113999254553248
IRB BRASIL RESSEGUROS SA1138640201267469
Nice Systems Ltd11377602777393
Novozymes A/S B113412167253942
Rentokil Initial Plc1131245482008934
INSULET CORP11311651669532
China Vanke Co LTD H1129432882841445
BB Seguridade Participacoes1129265531297336
SAUDI BRITISH BANK1127457071314158
Kakao Corp11271998692686
Heidelberger Zement112553566167705
W R Berkley Corp112294787173123
Origin Energy1122056622003451
Power Assets Holdings Limited1120728731629896
C H Robinson Worldwide111968559154931
Toray Industries Inc1119247681727296
Straumann11186891412338
LG Electronics Inc111761195190133
Adecco SA111654309188379
MEDICAL PROPERTIES TRUST INC111484805572333
Inpex Corp1112679871107594
Taisei Corp111129907289500
Powszechny Zaklad Ubezp.1111227541117372
Regency Centers Corp111052761188370
Schindler Holding AG Part Cert11058309546692
Franklin Resources Inc110504353455159
Telefonica Brasil110445484827614
Grifols Sa Par EUR 0.5110392493334798
UCB110268618146984
Mirvac Group1102108645235409
Live Nation Inc109960048163316
Woongjin Coway Co Ltd109789957147511
Targa Resources Corp109717907293543
Auto Trader Group Plc1096771901502728
Kasikornbank Pcl-Nvdr1093766512346422
JB Hunt Transport Services Inc10899503199235
Perkinelmer Inc108952786119907
Vipshop Holdings Adr108949143800680
Cenovus Energy Inc1087060301173740
Kon Kpn NV1086766323893300
Taiwan Cooperative Financial10866714216752177
Ricoh Co1085006531088900
Reinsurance Group Of America10847435470199
Delta Air Lines Inc108420150195381
Guangdong Investment Ltd1079531725450000
HALMA PLC107724127413633
Hankyu Corp107640573264700
BOOZ ALLEN HAMILTON HOLDINGS107535018159136
Nitto Denko Corp107383449200488
58 Com Inc Adr107157283175191
Abu Dhabi Commercial Bank1071036815174104
Cimb Group Holdings1070870508939848
Packaging Corp of America107054142101187
Bausch Health Cos Inc106973955379546
Nippon Building Fund Inc1069628501563
Hd Supply Holdings Inc106957718282250
Emera Inc106773995271118
CI Financial Corp106658390679651
Pan Pacific Intl106641097674500
Crown Holdings Inc106584412157488
Ugi Corp106548521251952
OGE Energy Corp106440195254356
Raia Drogasil Sa Com Npv106338230429803
Li Ning Co1062478453624500
PTC INC106176777152188
Camden Property Trust106040494106540
Molson Coors Brewing Company105900750208947
Vail Resorts Inc10583004345578
AAC Technologies Holdings1057798501348000
Swire Pacific A1056920671214340
Aeon Co Ltd105687358548800
Campbell Soup Co105678624228397
Jones Lang Lasalle Inc10565703165086
APA Group Npv (Stapled Units)1054394181387038
Tokyu Corp105365681603432
Bancolombia Sa-Pref105193622806122
Santos Limited1050647641931981
Mylan NV104976458563702
BorgWarner Inc104920114252141
Liberty Global Inc C104622578513299
Flutter Entertainment Plc10457698593521
Solvay SA10454685695818
Taiwan Mobile1045079732952500
Terna1044525211667808
Carrefour104287111660784
Liberty Property Trust104204212185674
SIEMENS HEALTHINEERS AG104152472234494
Henkel AG and Co KgAA104086203118438
United Micro Electric10390179019950000
NEUROCRINE BIOSCIENCES INC103817488100469
Cognex Corp103755778199673
South32 Ltd AU1036507065738504
Nisource Inc103647591396774
Mondi Plc103584472482886
Kepco Korea Elect. Power103561963456191
LG Chemical Ltd103423957171456
Loblaw Companies Ltd103345470212983
Samsung Sds Co Ltd10329310564671
Publicis Groupe103260119242390
Cemex Cpo10303508328640214
TEMENOS GROUP AG-REG10300552271078
Federal Realty Investment Trus10291140385963
FACTSET RESEARCH SYSTEMS INC10277991741216
Daiwa Secs Group1027670982124302
Vereit Inc1027049361182478
Smurfit Kappa Group Plc102648057284080
Ingenico Group102388512100756
Valeo102287354307493
Kintetsu Group Holdings Co Ltd102222848200847
Kohls Corp102106750214568
Obayashi Corp102068382960532
RPM INTERNATIONAL INC102065425145140
Bank Of Communications H10198961315428000
Land Securities Group Plc101880854880254
Sensata Technologies Hldg BV Common Stock101857970202512
Ramsay Health Care101596104211394
Coca-Cola Amatil1015326201376832
Bdo Unibank Inc1013602473522877
THE SHANGHAI COMMERCIAL & SA1013104996187732
Black Knight Inc101292831167250
Tokyo Electric Power Company Holdings Inc1006866762460391
Metso OYJ100500813269577
China Unicom Hong Kong Ltd10045523511486000
DELIVERY HERO AG100306429139363
Hua Nan Financial Hldgs10022808214708701
Samsung Electro-Mechanics Co100153551103372
American Capital Agency Corp Reit Fund100145742600921
Dexus Property Group1001152021298137
A P Moller Maersk A/S1000323347495
Liberty Sirius Group-C99855608221303
Quanta Computer Inc997561974998000
Hufvudstaden AB A99738000540000
Tokyo Gas Co99495251431100
President Chain Store Corp994254661047000
James Hardie Industries Ltd99315530535968
Liberty Media Group-C99137633229225
EPIROC AB A99106106842739
Amorepacific Corp (New)9902633160615
National Oilwell Varco Inc99016757432484
Bunzl98985528393051
Ultratech Cement98845690181298
Samsung Biologics Co Ltd9873911730715
Cochlear Limited9866130064747
NTT Data Corp98517985780600
Baloise Holdings9847614658711
VISTRA ENERGY CORP98473366435843
PTT Explor & Prod Pcl Nvdr984721682526540
SAREPTA THERAPEUTICS INC9843370982907
OMEGA HEALTHCARE INVESTORS98406541245885
Severn Trent98246890319414
Grupo Televisa S A B De CV982068004500921
Whitbread Hldgs Plc97821856164908
Sumitomo Metal Mining97737937320600
Endesa SA97708706376639
Jazz Pharmaceuticals Plc9766371067723
Mahindra Mahindra975488421389424
MTR Corp974877021753005
CCR Rodoviarias Companhia de Concessoes973540412240430
Bouygues96908789243075
Nedbank Group96902065674535
Evraz Group Sa Ord968421221987129
American Financial Group Inc9673263892944
Swiss Prime Site9659083390627
Juniper Networks Inc96569001418866
Galapagos Nv9655767449607
Qiagen NV EUR96444818248344
Bank Hapoalim964370181283369
Chailease Holding Co Ltd964338502216622
RenaissanceRe holdings Ltd9638713151521
Galp Energia96234621608154
Japan Exchange Group Inc96174309577522
China Telecom Corp Ltd H9596597825416000
SEI Investments95931234154111
St James Place Plc95776060668675
Cabot Oil & Gas Corp95770847584572
Suzano Papel e Celulose SA NPV954886131030386
Otsuka Corp95264707243000
Toyoda Auto Loom95065828168562
China Citic Bank H9503962616727000
Lindt Sprungli AG94837596116
Huazhu Group Ltd94756638252245
Asustek Computer Inc947539161304000
Dish Network Corp94608939278811
POSTAL SAVINGS BANK OF CHI-H9457973714546000
Apache Corp94515796444033
Kuehne and Nagel International AG9441776360380
Swatch Group I9416739437075
Shaw Communications Inc -Cl B93942131495690
Sekisui Chemical93854547567400
Treasury Wine Estates Ltd93741320856762
Hengan Intl Group Co Ltd935633571365500
Smiths Group93452961445864
Gecina9342897356545
Keppel Corp934219691995500
Guidewire Software Inc9342114992051
Mediobanca SpA93389752887311
Croda International Plc93371026153311
Aegon NV933478302156893
Sonic Healthcare Ltd93308198485176
Vodacom Group932439861211120
New World Development Co931760707356129
Eiffage9303920787789
Teck Cominco Limited93033152586419
Commercial Intl Bank Egypt SA929714671942751
Titan Industries92969191584589
Dentsu Inc92811388290200
MONCLER SPA92803484217578
TechnipFMC Plc92782515480733
XPO LOGISTICS INC92282935124736
Exor NV92183237124294
Hitachi High Technologies Corp92154556137600
Brenntag AG92094430180992
Catcher technology917728191211000
Momo Inc-Spon Adr91591719278094
Lear Corp9154991468794
Signature Bank9140896270775
Japan Real Estate Investment911503941506
China Minsheng Banking-H9114549913026912
Sibanye Gold Ltd910802274021562
Isuzu Motors91075759793525
Gold Fields910327921562442
ALINMA BANK909957591397840
National Retail Properties90989286184987
Iron Mountain Inc90948420302407
AROUNDTOWN SA908491821091405
Surgutneftegaz USD9084545112476041
Groupe Eurotunnel SA90452001559441
Hydro One Ltd90374116498479
Industries Qatar903016913412321
Power Corp Canada90253870377679
Lindt Spruengli902452841263
Naturgy Energy Group SA90053834378150
Lennox International Inc8999437039227
Johnson Matthey89891435238853
BANQUE SAUDI FRANSI898353971017369
Jefferies Financial Group89812231447244
RSA Insurance Group PLC897245261315200
Taylor Woodrow896805923792146
Ralph Lauren Corp8959350280393
Fisher and Paykel89472426648871
Stockland Trust Gp894172972873143
Pvh Corp Com USD18922072190101
Randstad Hldgs89214947154941
Ajinomoto Co Inc89173138568187
Sun Pharmaceutical Ind891517621565808
Minebea Mitsumi Inc89144177447900
F5 Networks Inc8908752868444
Zayo Group Holdings Inc88835316272922
Newell Brands Inc88804476475181
Tech Mahindra Ltd88618369854964
Spirax Sarco Engineering Plc8856342580141
Smith Corp88465854198252
Mohawk Industries8841586168738
Orkla ASA88364424934315
Teva Pharmaceutical ADR88185264926017
Gerdau pref881222551995148
Covestro Ag88078602202150
Accor88006233205077
Wsp Global Inc87996579136956
Dcc Plc Gbp87674019109614
Meiji Holdings Co Ltd87384099138100
Capitaland Ltd872839393368900
Bunge Limited87116022160863
Sabesp Cia Saneame86957733631739
Banco De Chile8684639684183156
Suez SA86789539600305
OBIC8657785368928
Anglo American Platinum8652970398889
Quebecor Inc - Cl B86476819362090
SARTORIUS AG-VORZUG8641893743217
OWENS CORNING86347395141169
Ono Pharmaceutical86205451408185
Woori Financial Group Inc86171064885696
Idemitsu Kosan LTD86103866328908
Groupe Bruxelles Lambert SA8605991387825
Nomura Research Institute85819409412998
Brasil Food SA856481021066773
Yamaha Corp85604377163500
Fibra Uno Administracion SA855600445824841
Elisa Communications OYJ85510425166415
Alstom85453696192169
KIRKLAND LAKE GOLD LTD85381939222949
BIO-RAD LABORATORIES-A8525058924303
Bajaj Finserv Ltd8495002469182
Nestle India Ltd8490253643185
Atos SE84776006108276
PETROBRAS DISTRIBUIDORA SA847219661253680
Ecopetrol SA845797078999956
CHR Hansen Holding A/S84565604114376
Israel Chemicals Ltd845442351944058
Sl Green Rlty Corp8445927398880
British American Tobacco ADR84448309211157
Banco Santander (Brasil) SA84319591772088
Kinross Gold Corp842724792090884
M&G PLC842041712886224
Vifor Pharma AG8416918049391
Autohome Inc-Adr84096208112144
Tobu Railway Co83866265245100
China Evergrande Group838292153365190
CLICKS GROUP LTD83827135491718
Brown Brown Inc83628370220796
Stora Enso OYJ R83600546631561
Red Electrica De Espana Redesa83565210442359
Lenovo Group Ltd8353355213472000
Telus Corp physical shares83506484231394
Assurant Inc8348433067589
Sealed Air Corp83480803218345
Toyota Tsusho Corp83464088247028
Want Want China Holdings Ltd834033659497000
Nielsen Holdings PLC83376585426180
Mobile Telesystems ADR83349216886624
A2 MILK CO LTD83260891872671
Ionis Pharmaceuticals Inc83070084143214
SBI LIFE INSURANCE CO LTD82728480629789
Carnival Plc82571823187475
Israel Discount Bank A824739831908336
China Resources Gas Group Ltd823937161634000
GPT Group822872992176111
SAUDI ARABIAN MINING CO82115147772936
SSAB Svenskt Stal AB B820112632618495
Qatar Islamic Bank819360182077659
SAUDI ELECTRICITY CO817166031587474
Equatorial Energia SA816149171585381
Growthpoint Properties Ltd816090695579362
FLIR Systems Inc81571031165333
Albemarle Corp Com Stk81530105123139
Power Grid Corp Of India814416583307350
Sm Investments81269238412152
CD PROJEKT SA81231630122748
Lojas Americanas SA - Pref812149241347065
Dr Reddys Laboratories81074814213989
Taishin Financial Holdings Co8100890717852791
Mosaic Co/The80831922395664
Rakuten Inc80580740973294
Sydney Airport805038881372146
Ocado Group Plc80311615533931
Acuity Brands Inc8017996362431
Sumitomo Chemical801594201846300
Wabco Holdings8015675862934
Bureau Veritas Sa Par EUR 0.1279965637324970
Capitec Bank Holdings Ltd7982529883023
Unilever Indonesia796627302842700
Osaka Gas Co79518072428800
East West Bancorp Inc79431057171565
AGC Inc79274546231100
BCE Inc79246583182150
Eurofins Scientific7923234515314
GEA Group79186366257072
Oil Search Ltd791717731642244
JG Summit Holdings Inc790225335328430
Nippon Express Co78971234141100
Odakyu Elec Railway78877652356300
SSAB Svenskt Stal AB A788419352345788
Kansai Elec Power78361663707389
HDFC LIFE INSURANCE CO LTD78353938966480
RMB Holdings783360431454460
Sabre Corp78249092362011
Oil Natural Gas Corp782328144724306
Misumi Group Inc78201090342600
Petronas Chemicals Group781934644514600
SinoPac Holdings Company7817093418917588
Power Financial Corp78155474308421
Mitsui Chemicals78087554336900
Shimao Property779365712168000
Bharat Petroleum Corp Ltd778148041205592
Boliden AB77750893312755
Abn Amro Holding Nv Gdr Ipo77530731455151
DOCUSIGN INC77374790110845
Hargreaves Lansdown Plc77322412320877
Gvc Holdings Plc77268166738071
CDK Global Inc76989260148404
Inter Pipeline Ltd76901286478484
Samsung Life Insurance76775700124272
Autoliv Inc7669392694802
INTOUCH HOLDINGS PCL-NVDR766144604182400
Athene Holding Ltd-Class A76606481170453
Flextronics International Ltd76580053644341
Pegatron Corporation765592763502000
HEICO CORP-CLASS A7655561589263
Henderson Land Dev764892141662034
ALGONQUIN POWER & UTILITIES76453715574569
Saputo Inc76416635267399
Zalando76361934163442
JFE Holdings Inc76299610614177
Telecom Italia SpA Ord7625079512728387
Klepierre76246173218650
Hochtief7623036264274
Tapestry Inc USD 0.0176116347302836
Beijing Enterprices Water GR7610762815931888
BEIGENE LTD-ADR7562272446415
Jardine Strategic Hldgs Ltd75518894256562
Hong Kong Land Holding754869441412300
Uniper Se75451228242077
Citic Securities Co Ltd-H754166713677500
T D Holdings Inc75299216611200
Bank Polska Kasa Opieki SA Pln175205403306640
Ultrapar Participacoes SA Com Npv751277811323571
SK Telecom Co Ltd7500438437992
Arkema7500203775798
Sinopharm Group Co-H749576232239170
Ayala Corp74858852518690
Showa Denko K K74838007292600
British Land Co747999681008573
Semiconductor Manufacturing747027945548900
Altice USA Inc- A74667595291506
Alibaba Health Information Technology Ltd746380556867043
Grupo Aeroportuario74587611666510
Yamato Transport74533027467100
Lend Lease Group74523791636519
Ascendas Real Estate Inv Trt744757413684550
Wharf real estate investment742698101339865
Central Pattana Pcl Nvdr742690753811103
FOX CORP- CLASS B74211506217734
ARAB NATIONAL BANK741801571046750
Great West Lifeco Inc74075799310351
Rohm Co7391870098600
Invesco Ltd USA73734454435797
Surgutneftegaz Pref (RUB)7367675212879307
Flowserve Corp73554116156674
Capri Holdings Ltd73511861204770
ABIOMED INC7347416247934
Scor SE73343857188303
Turkiye Garanti Bankasi733323334270098
Nomura Real Estate Master Fund730679134619
Chang Hwa Commercial Bank7297648910285796
Alliance Data Systems Corp7294658869655
Meggitt Plc72937731919523
United Phosphorus72926546953290
Axalta Coating Systems Ltd72900069258146
Ryohin Keikaku72865516334600
Bidvest Group72735618534404
Nippon Shinyaku Co Ltd7267261190600
Barry Callebaut AG726358153538
CAE Inc72554520296174
Imperial Oil Ltd72366965297142
Puma72219650100340
Kikkoman Corp72159611156300
Coca Cola HBC AG72071056232181
China Everbright Intl Ltd720517649602592
BANCO BTG PACTUAL SA-UNIT72042849413278
WULIANGYE YIBIN CO LTD-A72017418415648
Prysmian Spa71835554313029
Unumprovident Corp71678900259000
Kurita Water Ind71589010257800
Lundin Petroleum AB71574335227148
Novatek Microelectronics Corp714399851078000
Kyowa Kirin Co LTD71346008335300
Wipro713452532141358
China Development Financial Hl7119899123272400
Medibank Private Ltd711577863328877
China Taiping Insurance Hold710419553054514
Peoples United Financial Inc70766411444195
Toppan Printing Co70717392358100
Dai Nippon Printing Co Ltd70695409274100
Centrica706689266455075
Yara International ASA70629462183510
Nexon Co Ltd Npv70556993556400
Trelleborg B70487703408980
Svenska Cellulosa AB B70379790734500
NEC Electronics Corp703530481068300
Mizrahi Tefahot Bank Ltd70336152286854
Arrow Electronics Inc7032477288170
Formosa Petrochemical Corp703224552308000
ITV Plc703139633844536
Middleby Corp7009270866966
PTT Global Chemical700849693926197
Tabcorp Holdings Ltd698737982264081
Country Garden Services Holdings697771432229000
Alfa Laval AB69672412290060
Orica Limited69642629459443
Eicher Motors Ltd6963431723683
Electrolux AB B69626575297804
Millicom Intl Cellular69491601150741
Santen Pharmaceutical69486911394265
Tata Motors Ltd Equity693851082980279
Bank Negara Indonesia6930051113196900
Shoprite Holdings69227195800571
Banco de Sabadell SA691932886133456
Magyar Olaj Gazi Regd (Mol)69172016750352
X 5 RETAIL GROUP NV-REGS GDR69154204219370
Aisin Seiki Co69106116192300
Akbank690331915359682
Caltex Australia69026877310917
ORIX JREIT INC690120623460
FINECOBANK SPA68865579607352
IA FINANCIAL CORP INC68807467134420
Commerzbank AG687039651179517
Perrigo Co pLC68678424133376
China National Building MA H685273987416000
STARS GROUP INC/THE68388257287124
Leggett and Platt Inc68380355141155
Sul America Units68350550523581
Haier Electronics Group Co Ltd682878702320000
Electricite de France68278362657059
Trend Micro Inc68118859137319
Makita Corp68012109210396
Realtek Semiconductor67870657908684
Weston (George) Ltd6777479790930
Zillow Group Inc - C W/I67675318163709
Sainsbury (J)676091002366201
Canadian Tire Corp l A6747267666491
Grupo Aeroportuario De Sur-B67426229382850
A P Moller Maersk673853805375
Vicinity Centres672766154029046
S-Oil Corporation Ord6726209885351
Masraf Al Rayan668677096533941
Toto66745476166600
Kroton Educacional SA665585202649928
United Urban Investment Corp663323253797
Bluescope Steel Ltd66204467649849
Gildan Activewear Inc65830495239769
Emaar Properties Pjsc657409886274152
Bajaj Auto65690279154961
Shin Kong Finl Hldgs6567968219868337
Altagas Ltd65660529465458
Admiral Group Plc65629863236398
Southern Copper Corp65380465164291
Lanxess AG65310502103867
Empire Co Ltd A64924664294973
Wilmar International Ltd648846982300800
First Quantum Minerals Ltd64732909707130
China Jinmao Holdings Group Limited646215959236000
Orion Oyj64455787145976
Encana Corp644200541573221
Kyushu Railway Company64390596203800
Computershare Limited64320989578594
Disco Corp6429387628500
WORLDLINE SA6422918096210
Far East One Telecommunication642105672836000
Bco Santander Chile New64167990116245562
CCL Industries Inc Cl B64047406158711
Weichaii Power Co Ltd-H640367813487780
Ishikawajima-Harima Heavy Ind63797955290439
Charoen Pokphand Indon6377927413983000
Alrosa AO637767914939884
Shimadzu Corp63687424214100
Japan Retail Fund Investment635844553217
Nagoya Railroad Co63370529218400
Koito Manufacturing Co63310348131500
CHINA YANGTZE POWER CO LTD-A633043642578899
Evonik Industries AG63298645224583
Vedanta Ltd632025443311301
Volkswagen AG6318574634594
Morrison Supermarket631314842561778
OTE (Hellenic Telecom)62962963438348
Schroders62950165152581
Sohgo Security Services62935678120600
ABB Ltd SEK62917364278642
Brothers Industries62762873321600
LATAM Airlines Group SA62696472568028
Coca-Cola European Partners Eur62680797131921
Hanesbrands62548832454648
ALMARAI CO62392350488638
Polaris Industries Inc6237145266755
MONGODB INC6213767150530
INDUSTRIAL BANK CO LTD -A620340762313392
Atlas Copco Ltd -Class I61927216173627
SAUDI ARABIAN FERTILIZER CO61916463324336
Ubisoft Entertainment SA6185944396208
Micro Focus International61807804470790
MULTICHOICE GROUP LTD61781859801366
Godrej Consumer Products61754729660272
Ingredion Inc6167836371649
Yamaha Motor co Ltd61628125312618
GLOBANT SA6161707961773
Fosun International615680384656708
Honam Petrochemical6150721832351
Atlas Copco AB B redemption 180509614132247676653
Empresa Bras De Aeronautica612763431352037
Coal India610698402298492
Keyera Corp61044689251242
Peoples Insurance Co6096653415408200
Coca-Cola European Partners USD60842655127830
HK Trust and HKT Ltd605902324557800
Direct Line Insurance Group605687541578994
JSR Corp60549556340400
Hikari Tsushin Inc6041736425000
Covivio6035153657002
Mr Price Group60305417488895
Discovery Holdings60269982743433
Lite-On Technology Corp602469863890921
Digi Com602353365824300
Hindalco Industries Ltd600992052107664
Harley-Davidson Inc60097512170624
Charoen Pokphand Foods-Nvdr600602687004502
Indian Oil Corp Ltd599512543556385
Campari59944536696146
Natura Cosmeticos59845663703940
Deutsche Lufthansa59795852343774
Guangzhou Automobile Group-H595814755374400
China Communic Constru-H593673457849000
Hero Honda Motors59348268187417
YAGEO CORPORATION59278860488010
Nanya Technology Corp591120462270000
AVENUE SUPERMARTS LTD59107437232708
New China Life Insurance Co Ltd590831461470800
Severstal58984869420723
Yakult Honsha Co58969239114700
Cheung Kong Infrastructure Hldgs58956191879000
Kingfisher Plc588663262210295
Tsuruha Holdings Inc5884800249103
Pao De Acucar Pn58818079291448
Aspen Pharmacare Hldgs58727212736172
Kghm Polska Miedz58644546251899
JIANGSU HENGRUI MEDICINE C-A58578972514101
WIX.COM LTD5846275952969
News Corporation Inc Class A58393280444828
Keisei Electric Railway Co58366941160118
LG Display58299571443869
Siam Commercial Bank P-Nvdr582682101557303
Advantech Co Ltd58261358619626
Ceska Energeticke Zavody (Cez)58245711281242
Marks and Spencer581337852200033
Melco Crown Resorts & Entertainment Adr58124670256299
BR Malls Participacoes581241431403946
PARKLAND FUEL CORP58122584169409
Far Eastern Textile580371356091596
Auckland International Airport Ltd578936901022880
HAPVIDA PARTICIPACOES E INVE57723859391357
ICICI LOMBARD GENERAL INSURA57527230308365
Dabur India Ltd57424360943859
Falabella573264681430519
Faurecia SA57271302111821
Empresas Copec SA57226703685789
Tohoku Elec Power57189149600904
Korea Zinc Co Ltd5704275116343
Hang Lung Properties569411872786425
B2W Cia Global Varcom56907490393514
UBER TECHNOLOGIES INC56895770198562
Orbia Advance Corp SAB de CV568385942751820
Aéroports de Paris5671514731176
FamilyMart UNY Holdings Co Ltd56640787248800
Bim Birlesik Magazalar AS Bimas56600497781764
Yy Inc Adr56577477106982
Haitong Securities Co Ltd-H565137375222709
YANBU NATIONAL PETROCHEMICAL56468126413029
Nepi Rockcastle Plc56387584682189
Grasim Industries Ltd56376207571439
Tenaris SA56294639530657
Adani Ports and Special Economic Zone560950241138705
Casio Computer Co56005396295300
Woolworths Holdings559897301738287
Colruyt SA55932217112885
Buenaventura Minas ADR55792599409460
AIR CANADA55781174157056
Hitachi Chemical55594722141500
Shimizu Corp55588789572200
Rollins Inc55531174177373
EMS-Chemie Holding AG-Reg554348039023
SBI Holdings Inc55261663279470
Genting Singapore Plc551950378544363
Tingyi Cayman Isln Hldg Co551626253496000
Yaskawa Elec Corp55132618153600
Coca Cola Femsa S A55063422945493
Thyssen Krupp55003569438869
Sino Land Co549943394034352
Weir Group Plc54959345293024
SHANGHAI PUDONG DEVEL BANK-A548326463289516
ICA Gruppen AB54791168125639
Hypera SA54790062671053
CRRC Corp Ltd547305677917892
Jsw Steel Ltd544643381555028
Asia Cement Corp544431813652178
Schindler Holding AG Reg5442789423840
Dialog Group Bhd543257636947862
Sumco Corp54320278343200
Lion Corp54304416295300
Atlas Copco AB A redemption 180509543019186796235
AMP Limited541783024365794
WAYFAIR INC- CLASS A5400540768314
Andritz AG53975107132338
Mazda Motor Corp53911371658001
Kasikornbank Fgn537987441158000
AMUNDI SA5358661773075
Spark New Zealand Ltd535820291953509
Seibu Holdings Inc53532235342500
Hamamatsu Photonics KK53510350136046
WIN SEMICONDUCTORS CORP53395600605000
Home Product Center Plc-Nvdr5339377610907210
MAGELLAN FINANCIAL GROUP LTD53389735140876
Zhuzhou Crrc Times Electric Co Ltd533313031598900
Hulic Co Ltd53165900462531
HEICO CORP5302092948269
Onex Corp5299669288932
Lpp Sa529210742477
Alpha Bank528864112696833
Square Enix Co Ltd52868095111000
CARL ZEISS MEDITEC AG - BR5280961844177
Tim Participacoes SA527860161497800
Pou Chen Corp525546304192000
Knight-Swift Transportation Holdings Inc52525844155917
Minor International Pcl-Nvdr525190764678830
Tokyu Fudosan Holdings Corp52420558784729
IPG Photonics Corp5237925738933
JD SPORTS FASHION PLC52362084520051
Maxis BHD523345614224700
Enagas SA52259063217161
GDS HOLDINGS LTD - ADR52214300108437
Daiwa House Reit Investment Co521643392181
Singapore Tech Enginering521453241920000
KION GROUP AG5207152880854
Marui Co51980899232100
Seek Ltd51979383345881
Redefine Properties Ltd5197444610342071
Jeronimo Martins51938774331615
Kimberly Clark de Mexico S A B519373742709712
Recordati Spa51890747130225
MESAIEED PETROCHEMICAL HOLDI518698667749422
Byd Co H518456061140000
Genting518212873799800
Hyundai Robotics Co Ltd5179156617969
Northam Platinum51764067637628
Inter Rao Ues CLS5132058668321302
GULF ENERGY DEVELOPMENT-NVDR512572081017900
Bts Group Holdings Pcl NVDR5123499212354857
Lixil Group Corp51232895302344
Wartsila51229257496480
BANDHAN BANK LTD51193456748638
Japan Air Lines Co51128477174554
Medipal Holdings Corp51116245246400
Wheelock and Company51067524822000
Soquimich B50977290199211
Grupo Fin Inbursa SA (GFINBUR)509222014274767
Brilliance China Automotive508737635386000
Norsk Hydro ASA508173671488480
QATAR FUEL QSC50807744866080
Hyundai Engineering And Const50798536146733
Bancolombia SA50585946408754
Industrial Bank Of Korea50553497506933
Petronas Gas505282501260200
Eaton Vance Corp50518913114176
Klabin units505005031170880
Nippon Paint Co50455699104800
Cmpc Empresas504020852131800
Grupo Bimbo Sa De Cv503126182901373
China Resources Cement502752074364000
Electric Power D Ord50173853216309
Amada Holdings Co Ltd50135141456300
IHH Healthcare BHD501197953895800
Kulun Energy Co Ltd501076245968000
Bank Zachodni5008064368822
SES Global50045754374822
Au Optronics Corp4986546815910000
KNORR-BREMSE AG4985046752321
IND & COMM BK OF CHINA-A498338376251040
Richter Gedeon Nyrt49794992247558
CGN Power Co Ltd-H4975491319640427
Siemens Gamesa Renewable Energy49749283304553
Kangwon Land49684508204953
Bangkok Expressway And Metro Plc4958804714074120
BUDWEISER BREWING CO APAC LT494988141484000
HLB INC4939633059614
Cheng Shin Ind493906933678818
Natixis Banques Populaires493075211179673
Spar Group Za49260141369647
Globalwafers Co Ltd49189505424000
Rea Group Ltd4916637970426
Bank of Ireland Group Plc49081432945214
Amcor Limited48908409479463
Shriram Transport Fin48883761312529
Proximus SA48876553178841
Polyus PJSC4884409747663
YIHAI INTERNATIONAL HOLDING48802038900000
Singapore Exchange Limited48749231775500
Novolipetsk Steel486948922258628
Reinet Investment SCA ZA48674915264451
Voest Alpine AG48475146184704
BARITO PACIFIC TBK PT4846671647993500
Magnit Ojsc4838554196973
Koninklijke Vopak NV4826591295404
Gail India481994373046999
Harvey Norman Holding481391311776779
ASAHI INTECC CO LTD48062561175800
Alibaba Pictures Group Ltd4804785028862179
City Developments Ltd48038873629300
Bankinter SA48030790679940
Toho Co (Film)48024389122500
Sun Art Retail Group Ltd480010844344000
Zee Entertainment Ent479824371276637
Sprint Corp47955466945481
Nisshin Flour Mill47911122285055
Capitalmall Trust478362502845800
Canadian Utilities l A47781412171135
PEPTIDREAM INC47745408101900
Telecom Italia SpA Savings476693298180991
Electrecity General Pcl Nvdr47635376485000
Compal Electronics475216638020000
Under Armour Inc-Class A47505735234807
Dufry AG Reg4736951451860
Daifuku Co4735380285000
Axiata Group473167814932948
ACCTON TECHNOLOGY CORP47188905898000
Kakaku Com Inc47174626195900
Cielo SA470242392407114
Sharp Corp46781533317100
Wistron Corp467001285076126
Antofagasta plc46581641413252
Industrivarden AB A46567816199178
AstraZeneca4656694048700
Samsung Enginnering Co Ltd46548407294425
International Container Ter Se465386131933530
Epiroc AB B46435319406614
Alfa S.A.B DE CV464228675664581
Eclat Textile Company Ltd46371977364892
China Resources Power Holding462776703619094
Sime Darby Plantation BHD462723003805144
Tupras Turkiye Petrol Rafine46264797234748
Persol Holdings Co Ltd46264329273300
Huatai Securities Co LTD-H461480542902500
Nordstrom Inc46109521120511
Swire Properties Ltd460669241506418
CHINA VANKE CO LTD -A460501781083080
Oji Holdings Co46016710867500
Cosan SA46010579286579
United Spirits46000304581158
Industrivarden AB C45986622202139
PING AN BANK CO LTD-A459424512063394
Ppb Group Berhad458659841010960
LAND & HOUSES PUB - NVDR4585935415085024
Mirae Asset Daewoo Co45835190730403
Weibo Corp Adr45756796105135
Wharf Holdings457295181944000
Hong Leong Bank457278671169651
Samsung Heavy Industries45686688790323
Alfresa Holdings Corp45686532234100
CHINA DING YI FENG HOLDINGS456609991640000
JARIR MARKETING CO45503384111557
RioCan Real Estate Investment45483561236870
Semen Gresik454716485457900
Boral Limited454579331561719
Line Corp45402564100400
Keihan Holdings Co Ltd4534315799700
Nikon Corp45250968387300
Hitachi Metals45107196327100
Alps Electric Co45077569207900
IQIYI INC-ADR45047918227095
Tsingtao Brewery Co Ltd-H44925621736000
Powertech Technology Inc448538321417000
HANGZHOU HIKVISION DIGITAL-A448141091036665
Commercial Bank Of Qatar Qsc447146793853521
Taiwan High Speed Rail Corp446991633757000
Dubai Islamic Bank445204913218165
CYBERARK SOFTWARE LTD/ISRAEL4450148540614
Nabtesco Corp44343692153737
NGK Insulators44333269269700
Zhen Ding Technology Holding Ltd443184101018700
Concordia Financial Group Ltd442852961134600
Alumina Ltd442789972851485
Enel Chile4421512749028804
Eurobank Ergasias SA441652074819548
INNOVENT BIOLOGICS INC441263071370000
Erie Indemnity Company4392560927510
Dongfeng Motor Group439113154966000
Raiffeisen Bank International AG43844749184515
Ryman Healthcare Ltd43807652440215
Engie Brasil SA43741058390865
BRITANNIA INDUSTRIES LTD43686534105745
Metropolitan Bank & Trust436559603467492
Korea Investment Hldg4356289074009
KINGDEE INTERNATIONAL SFTWR435310564522000
Hoshizaki Corp4345966550500
BANK ALBILAD43448564649908
Hyundai Motor Co Ltd4344594464796
Fukuoka Financial Group Inc43442703236900
SEB SA4343487430867
GRUBHUB INC4342271294211
Nissin Food Prods4340816761800
Under Armour Inc-Class C43401295238973
Sumitomo Dainippon Pharma Co Ltd43389056239300
Hino Motors43383665431300
Wynn Macau Ltd432848741927040
Infraestructura Energetica43254280967046
Nippon Prologis Reit Inc431425631809
Kuala Lumpur Kepong43133127771400
United Internet AG43039666141692
United Tractors430077493006200
AGRICULTURAL BANK OF CHINA-A429694958629800
The Foschini Group42859963420229
Komercni Banka AS CK 50042838112128721
NGK Spark Plug Co42814955227400
Turkcell Iletisim Hizmet AS427048701977667
Cameco Corp42701758526006
Pigeon Corp42655949119700
Indocement Tunggal Prakarsa426551403167900
Arca Continental42643058829938
ETIHAD ETISALAT CO42462908667737
NESTLE (MALAYSIA) BERHAD42425048125100
Universal Robina Corp423885671589890
Grupo De Inv Suramericana42282438453195
KOC Holding AS422506811353752
Life Healthcare Group422074972568588
SARTORIUS STEDIM BIOTECH4217350427711
Keio Electric Railway4215348173400
Japan Post Bank Co Ltd42145176465100
CHINA INTERNATIONAL CAPITA-H421205102362400
China Oilfield Sevcices Ltd420595243053040
Clariant42042242203076
Keikyu Corp42012536233368
Huaneng Renewables Corp H4200186811453264
Kalbe Farma4192751238681500
Nokian Tyres Plc41859721156756
Group 4 Securior PLC418576881592958
Konami Holdings Corp41821454108100
OPAP SA41797587353975
Emart Co4179750138908
PSG Group Ltd41630488271588
Great Wall Motor Company H415059436100500
Promotora y Operadoa De Inf41394348419960
Vanguard International Semi413381711717000
Misc BHD413215872166800
Hyundai Glovis Co4128131834403
Multiplan Empreendim On41229695558448
Dongbu Insurance Co4120613892744
Nissan Chemical Corporation4096800299900
Thai Oil Pcl Nvdr409441311931103
Tiger Brands40943919287245
RHB Bank409080133130000
Gjensidige Forsikring ASA40858282210821
Tryg A/S40854053148244
Sina Corp40833950112857
Havells India Ltd40745029480243
ASM Pacific Technology40672901315400
Innolux Display Corporation4065400815500429
Lupin40653153398518
Genting Malaysia405563495558500
Hotel Shilla Co Ltd4050129658019
Teva Pharmaceutical Ltd40390297432218
Icade4033297040340
Yokogawa Electric40259741239900
Energy Absolute Pcl-Nvdr401824082979700
INFO EDGE INDIA LTD40179579114922
Daelim Industrial Co Ltd4012972354035
Tosoh Corp40108017272500
Taiheiyo Cement40094949138800
Kobayashi Pharmaceutical4007431549800
Kose Corp4000227028900
Teijin40000886222300
Shree Cement Ltd3999684514707
ATACADAO DISTRIBUICAO COMERC39995376753946
GS Holdings Corp3975999193232
Hindustan Petroleum Corp395840361133602
Interconexion Electrica Sa39572680750001
Pennon Group39546009314058
Zhongsheng Group Holdings Limited Reg395060371075500
Banco De Credito Inversion3944110391919
PIDILITE INDUSTRIES LTD39247484215320
XINYI SOLAR HOLDINGS LTD391889896106420
Shandong Weigao Gp Med H391888033700000
PETRONET LNG LTD391883891073654
ANA Holdings INC39170415125100
PING AN HEALTHCARE AND TECHN39130730594100
Amerco Uhal3909064011054
William Demant39063056134199
Moscow Exchange Micex390399232400134
Kuraray Co38949405331900
Capitacommercial Trust387170522843864
Exxaro Resources38702712454102
Taiwan Business Bank385532229850387
Feng Tay Enterprise Co Ltd38521968630215
Yamada Denki38520951786070
DROPBOX INC-CLASS A38399051228477
LOGAN PROPERTY HOLDINGS CO L383944592518000
China Life Insurance Co Ltd383890214780421
Bollore Investissement SA38335921952602
Ipsen3831208945428
Hyundai Steel Co38277290145939
BANK OF COMMUNICATIONS CO-A382731425065241
Beijing Enterprises Hldgs38272747897500
ZIijin Mining Group Co Ltd-H382556599698000
CELLTRION HEALTHCARE CO LTD3822343487793
ISS A/S38212950168804
USS Co Ltd38182768215700
BOC AVIATION LTD38156058403700
Orion Corp NE NPV3804138444686
SHENZHEN INTL HOLDINGS380287791839229
Qatar Electricity and Water Co37960629912350
Cipla37817945613656
Mitsubishi Tanabe Pharma37734549218800
Meridian Energy Ltd377259381208290
H. Lundbeck A/S37722629104205
Bangkok Bank Public Co-Nvdr37718554765633
China Railway Construction-H376619823651500
GENSCRIPT BIOTECH CORP376185481748000
GAP Inc37566622226955
Travelsky Technology374967571682000
Aboitiz Equity Ventures374856583927510
Gruma B Sa De Cv37446309375883
Cyberagent Inc37437359113400
Liberty Siriusxm Group3733946382392
ENERGISA SA-UNITS37337194314335
CIFI HOLDINGS GROUP CO LTD372770364798326
VTB Bank (JSC) RUB372196565309083258
Korea Aerospace Industries37050276133036
Tata Steel37021855606928
Hankook Tire Co Ltd37002128132670
51JOB INC-ADR3693941345534
Hiwin Technologies Corp36930969419931
ZTE Corp-H368682481343400
IOI Corp368618123364600
Konica Minolta Inc36813265601400
Eregli Demir Ve Celik Fabrik366440832640410
Remy Cointreau SA3661551032086
Fuji Electric Co Ltd36493635125400
Comfortdelgro Corp Ltd364685112243700
Bumrungrad Hospital Pu-NVDR36384523818888
Guangzhou R&F Properties - H362533702058400
Hirose Electric3622683030293
China Merchant Holding362173462330961
SAVOLA36202551463292
Wendel Investissem3616530628844
Jumbo SA36156550191081
FILA Holdings Corp3611189084517
Fraport AG3607821946116
Coty Inc-Cl A36014549333380
CITIC SECURITIES CO-A360108611137900
Japan Post Insurance Co Ltd35954251219300
ICICI PRUDENTIAL LIFE INSURA35927892544741
Netmarble Corporation3588751649623
McDonalds Holdings Co Japan3588365979200
Stanley Electric35874717130400
Schibsted ASA - B shares35864023135199
Indorama Ventures Pcl Nvdr357623233186001
CHINA MINSHENG BANKING-A357121784223672
Coca-Cola Bottlers Japan Holdings Inc35689704147000
Agile Property Holdings Ltd356876502632000
NSK Ltd35674814390362
Azrieli Group3561828151321
Singapore Airlines35602749569513
Aldar Properties Pjsc355059666446218
Japan Prime Realty Investmen35398428865
CHINA STATE CONSTRUCTION -A352988404825900
Toyo Suisan Kaisha3527548787300
DP World Ltd35267458294871
JM AB35252380127865
China Medical System Holding352235852673900
Far East Horizon Limited352104364003853
Piramal Enterprises Ltd35200926162507
Biomerieux3513159841916
FOSHAN HAITIAN FLAVOURING -A35125763247164
Marico Ltd35067347785252
Yuhan Corp3504819817900
Chiba Bank35044066638900
MATCH GROUP INC3503092046615
Holmen AB B35014560122600
Krung Thai Bank Public Co Ltd350035526845276
Amorepacific Group3482311351132
VALMONT INDUSTRIES3481446824519
Cia Siderurgica nacional347560001091175
Giant Manufacturing34741211523000
Samsung Securities Co Ltd34671967109093
LUNDIN MINING CORP34581326628455
Shizuoka Bank34534797482806
Husqvarna B34531879456047
Sega Sammy Holdings Inc34530995249938
Sundrug Co Ltd3444060699900
SEAZEN GROUP LTD344250583112000
Mitsubishi Gas Chemical Co34411435236700
Oracle Corp Japan3440071439500
Welcia Holdings Co Ltd3439254758400
China Galaxy Securities Co H343507606341971
CHINA PACIFIC INSURANCE GR-A34335056680400
Foxconn Technology Co342774461625916
DLF342295881122061
China Cinda Asset Manageme-H3392375015978111
Hakuhodo Dy Holdings Inc33890466225000
Divis Laboratories Ltd33869148140796
Huaneng Power338495427068000
Kumba Iron Ore33827172121690
Atrium Ljungberg SER33750000150000
THK Co Ltd33729215131300
MAPLETREE COMMERCIAL TRUST336663672071300
China Longyuan Power Group336195325653000
NH Foods Ltd3356720886000
Winbond Electronics Corp335481485433000
Fuchs Petrolub Se -Pref3354216673415
Hartalega Holdings Bhd335045712675200
Oest Elektrizitatswirts3346157369434
SAUDI KAYAN PETROCHEMICAL CO333715561291555
Methanex Corp3326548090811
Acer Inc330958925783282
Worleyparsons Ltd33088856331992
EssilorLuxottica3307887223063
WALSIN TECHNOLOGY CORP33066507561000
Dassault Aviation Sa330646592700
Polymetal International Plc GB32946818233730
BNK Financial Group32937671514897
Grupa Lotos SA32929834162242
AKER BP ASA32896735111084
YPF S.A.-SPONSORED ADR32875452317313
Nomura Real Estate Holdings32736410141500
Hanon Systems32712052355481
Blackberry LTD32690738533786
HDFC ASSET MANAGEMENT CO LTD3267282576031
Kingsoft Corp Ltd326373251484911
Venture MFG32479351291700
Iliad SA3247868927075
Micro-Star International Co324551941188000
Cencosud324336852611957
Cyfrowy Polsat Sa32406416474068
Isetan Mitsukoshi HD32381799375900
Bendigo And Adelaide Bank32374337499277
WPG Holdings Co323595192653760
Kansai Paint Co32341133142600
CHINA AOYUAN GROUP LTD323394842201000
Airtac International Group32138715238000
WUXI APPTEC CO LTD-H32092114275680
CNP Assurances32088379179685
AVEVA GROUP PLC3208008755969
Inventec Co Ltd320785854491755
CHINA UNITED NETWORK-A320779664064844
Bayerische Motoren Werke AG3207691055258
Altice Nv A31974027549327
Kingboard Holding319072501147500
KWG Property Holding Ltd318928652452500
ANHUI CONCH CEMENT CO LTD-A31861581491818
Perusahaan Gas Negara3175037221534500
Stantec Inc31738441121016
Jollibee Foods Corp31733792804680
Hanmi Pharrm Co Ltd3167401713044
Motherson Sumi Systems Ltd315844111631580
SP Ausnet315630822775956
Challenger Ltd31554729579551
Moneta Money Bank As31525851915156
Polish Oil and Gas314998973052352
Container Corp of India Ltd31477878409141
Indofood Cbp Sukses Makmur Tbk313102604035300
Liberty Global Plc A31260244146795
H&R Real Estate Inv-Reit Uts31247703207233
SG HOLDINGS CO LTD31206602140800
Gudang Garam31094518869800
True Corp Plc-Nvdr3106893321474895
Mitsubishi Motor Co30988275757233
Sumitomo Heavy Ind30970831114000
Stora Enso OYJ R30956240233632
Husky Energy Ltd30941703417531
JGC Corp30882231199008
Eurazeo3084410948002
Kerry Properties307369501013111
QATAR INTERNATIONAL ISLAMIC306585711237050
LG Innotek Co3059500127747
DINO POLSKA SA3055538287824
Tripadvisor Inc30518748107890
Toyo Seikan Group Holdings Ltd30477459185700
CONTEMPORARY AMPEREX TECHN-A30455660244584
LIC Housing Finance30450962523032
GLOBAL POWER SYNERGY-NVDR304206951182600
National Bank of Greece304053781002705
Hitachi Construction Machine30352472106500
Nine Dragons Paper Holdings302914153029000
NIO INC - ADR302340331194393
GF Securities Co Ltd H302268912688511
J Front Retailing Co Ltd30223897239151
Shinsegae Co Ltd3016823812965
NH Investment and Securities Co Ltd30167774284038
Park24 Co Ltd30164406132400
Aeon Mall Co Ltd30121812180880
Barwa Real Estate301130623357990
Yamazaki Baking Co30103950179200
Bombardier Inc -Cl B300986142252310
Fortress Income Fund Ltd A300812542347326
HUTCHISON CHINA MEDITECH-ADR30035517124778
Hisamitsu Pharmaceutical Co2989109963100
Crown Ltd29728853372607
Malaysia Airports Hldgs297195401722678
POLY REAL ESTATE GROUP CO -A297109021383599
Bank of East Asia296910791398452
Chicony Electronics Co Ltd296869091057691
Qantas Airways29672287621348
SAIC MOTOR CORP LTD-A29645773921145
Polska Grupa Energe-Pda-Allt296029081519017
3Sbio Inc294857442305900
SRISAWAD CORP PCL-NVDR294806781421800
Bank Of Phil Islands294782601830052
China Everbright294514601858000
GREE ELECTRIC APPLIANCES I-A29428208339900
Gmo Pamyment Gateway Icn2939237146200
American Airlines Group Inc29356931107428
United Overseas Land Ltd29322313509836
Continental Resources Inc Common Stock2927726692267
Hanwha Solutions Corp29272726188047
Corp Mapfre SA292248611153434
Bankia Sau291415311443401
China State Construction Int291262553524750
Commercial Intl Bank-GDR Reg29066710611657
RMI Holdings290440821401937
Aurobindo Pharma Ltd29041628466588
Lundbergs B2902399870618
Mitsubishi Materials Corp29017190110661
Yuexiu Property Co Ltd2886981613754000
BERGER PAINTS INDIA LTD28835881430008
WIWYNN CORP28819871151000
Siemens India Ltd28808081141334
Grupo Aval Acciones y Valores287549147054429
Air China Ltd H287369513058000
ALSEA SAB DE CV287193501115952
Suntec Reit287083722258500
Grupo Argos SA Nvp28486923548132
Ambuja Cements284856061107127
Taisho Pharmaceutical Holding2839715039700
TOP GLOVE CORP BHD283329962591500
Yanzhou Coal Mining Co282155523380000
INTERGLOBE AVIATION LTD28206467164821
Investec Ltd28166145507023
VITASOY INTL HOLDINGS LTD28161750812000
Pargesa Holdings2815352436580
Banpu Public Co Ltd280324157555031
Fletcher Building ltd28011090861119
Pickn Pay Stores27985110651196
Aozora Bank Ltd27911025110275
LUXSHARE PRECISION INDUSTR-A27893633577802
CJ Cheiljedang Corp2785254814225
Magnit GDR27824849251330
SAHARA INTERNATIONAL PETROCH27765617635379
CHINA EVERBRIGHT BANK CO-A277323344664414
Yangzijiang Shipbuilding277320093731300
GS Engineering and Construction Corp27723941107700
Nippon Yusen K K27723760162700
PAGE INDUSTRIES LTD277003359519
CRRC CORP LTD-A276984152906772
Ooredoo QSC276871401508946
Suzuken Co Ltd2761247670900
Yue Yuen Indl Holdings27511056983000
MUELLER WATER PRODUCTS INC-A27483097247088
RATCH GROUP PCL-NVDR273730291310300
INNER MONGOLIA YILI INDUS-A27362235679360
Gamuda273207073050700
Turkiye Is Bankasi C273102622798445
Grupo Carso Sa De Cv27269240754963
Jiangsu Express Co Ltd-H272308502094000
MIDEA GROUP CO LTD-A27167407350215
TUI AG-DI27097070232786
GT Capital Holdings Inc27092248174407
Fuyao Glass Industri Group H27072555939000
Phil Long Distance Tel27029765145990
Doosan Bobcat Inc2698410393885
Jtekt Corp26940169233500
Synnex Technolgy Intl Corp269312042296700
AMMB Holdings268872652994700
China Communications Servi-H268004514160400
West Fraser Timber Co Ltd2678642464085
Shanghai Pharmaceuticals267612021475000
Sime Darby267130325109744
WANHUA CHEMICAL GROUP CO -A26712239374897
Beijing Capital Intl Airpo-H266390732898000
Mitsui Osk Lines26598986104700
BANK AL-JAZIRA26557175704832
SPX Corp2653300055146
China Huarong Asset Managem2645855817688000
Adaro Energy PT2639272325456200
Petronas Dagangan26390243504800
Swatch Group N2617024254609
Hyundai Marine & Fire Insurance Co26106207116034
BOE TECHNOLOGY GROUP CO LT-A260499794147400
China Everbright Bank Co L-H259970605888130
Haitian International Holdings259670751127000
Westlake Chemical Corp2595869839887
WENS FOODSTUFFS GROUP CO - A25947736563499
BANCO MACRO SA-ADR2590844881626
GRUPO FINANCIERO GALICIA-ADR25839331183060
IJM Corp258252505141100
Bosch Ltd2578942912973
Mahindra & Mahindra Financial Services25789025603223
Jiangxi Copper257487302105000
Easyjet Plc25746025146782
AIB Group Plc25708597784904
Tui AG25699948221065
CHINA INTERNATIONAL TRAVEL-A25634889217819
MAGNITOGORSK IRON & STEEL WO255902714144466
China Merchants Shekou Ind A25581838953051
Credit Saison Co25570210157700
PINTEREST INC- CLASS A25566898143148
INDAH KIAT PULP & PAPER TBK255329154846700
BAOZUN INC-SPN ADR2548710080370
Shanghai Fosun Pharmaceutical -H25455019911500
Nippon Sanso Corp25445705121500
Lotte Shopping Co2544092522821
Shinsei Bank Ltd25436344178447
IGM Financial Inc2539064893353
Kyushu Elec Power25313687307347
Eutelsat Communications25232480166137
Phison Electronics Corp25180119263000
Zozo Inc25138550136700
HAIDILAO INTERNATIONAL HOLDI25128677653000
NWS Holdings Ltd251135671848861
Hap Seng Consilidated250949151109600
Porto Seguro25094697173005
Thai Union Group PCL250817416003100
DALI FOODS GROUP CO LTD250611833613000
ARCADIS NV25029477115694
CAN APARTMENT PROP REAL ESTA2497636764747
DAR AL ARKAN REAL ESTATE DEV24950263943644
Cheil Worldwide Inc24918598125192
Singapore Press Holding249042271659900
First Capital Realty Inc24831908163907
Kawasaki Heavy Ind24743631116239
PRESS METAL ALUMINIUM HOLDIN246706312319200
JIANGSU YANGHE BREWERY -A24665494170169
China Molybdenum Co Ltd-H246325987017000
Haci Omer Sabanci Holding246070521671920
Telenet Group Holding2455838459694
Nien Made Enterprise Co Ltd24528014286000
CHINA RESOURCES PHARMACEUTIC244830072903500
Bharat Forge Ltd24418876374980
Mettro Wholesale & Foods Spec AG Npv24418015163526
S1 Corp Korea2421272931304
Qatar Insurance Co242037092982677
Sats Ltd24124881686400
Pririesky Royalty Ltd24062944221966
IRPC Pcl Nvdr2398977921021701
Momentum Metropolitan Hld239256771640918
GUOTAI JUNAN SECURITIES CO-A23897327979961
WISETECH GLOBAL LTD23873306148041
Hk Electric Investments238399122495248
CHINA PETROLEUM & CHEMICAL-A238212213514690
BANK OF BEIJING CO LTD -A237819563103315
CJ ENM Co Ltd2378124618985
BANK OF SHANGHAI CO LTD-A237502051854955
BANK OF NINGBO CO LTD -A23702667628500
NOAH HOLDINGS LTD-SPON ADS2349911972132
Cervezas23493802256239
SAUDI CEMENT23473209130870
Turk Hava Yollari234007321073452
Berli Jucker Public Co-Nvdr233409251814750
LG Telecom Ltd23298021197497
HUATAI SECURITIES CO LTD-A23292241895513
HM Sampoerna Tbk Pt2329030016473500
Mitsubishi UFJ Lease & Finance23198445372700
Cimic Group Ltd23196446103185
Lawson2317550843200
Calbee Inc2315913073500
Rural Electrification Corp Ltd231454951274483
Inds Penoles23065144241804
Phosagro Oao-Gdr Reg S23033722196923
Monotaro Co Ltd2300933992800
Hyundai Motor Co Pref2300285037829
Japan Airport Terminal Co Ltd2296857143300
M Bank2294556425027
Helixmith Co Ltd2293212133632
HANSOH PHARMACEUTICAL GROUP22871997800000
KINGBOARD LAMINATES HLDG LTD228395712076000
Motor Oil Hellas Corinth Refineries SA22709186107562
PIRELLI & C SPA22666308417232
Daicel Corporation22614226249800
CHINA LESSO GROUP HOLDINGS L225483991925000
BYD ELECTRONIC INTL CO LTD225168541228000
BANK OF CHINA LTD-A224712454525221
Cosco Shipping Ports Finance Co Ltd224376762915355
ADVANCED PETROCHEMICALS CO22431527186485
Dip Corp2242341880500
WUXI APPTEC CO LTD-A22407827180498
Metro Pacific Investments Co2236279837050100
Century Tokyo Leasing Corp2234397944200
MUANGTHAI CAPITAL PCL-NVDR223074031144700
Ashok Leyland Ltd222872472094982
Mebuki Financial Group Inc.22246347917590
QL RESOURCES BHD222438671172000
Air Water Inc22243013160100
Emaar Malls Group222374534717472
GUOTAI JUNAN SECURITIES CO-H222318851337400
FRASER & NEAVE HOLDINGS BHD22189243280200
STX Pan Ocean22141491587930
UNI President China Holdings Ltd221038672221000
CJ Logistics2205797517724
China Agri-Industries Hldgs219694944399000
Globe Telecom2193453558765
Telefonica Deutscland Holding AG21923415808356
Braskem SA Pref A21837795333622
Kcc Corp2180980811570
B GRIMM POWER PCL-NVDR218061981371300
Aluminum Corp Of China Ltd H217957596976000
Lg Houshold And Heal Th-Pref217837583526
TOTAL ACCESS COMMUNICA-NVDR217690011269400
Zhejiang Expressway Co-H217660352506000
SINOTRUK HONG KONG LTD217493871194000
Highwealth Construction217204931532400
Iida Group Holdings Co Ltd21670434128800
Tatung Co Ltd216651753316000
DAQIN RAILWAY CO LTD -A215715681955349
Sony Financial Holdings INC2151812592700
Robinsons Land Co214811374218960
Colbun2147558114281416
CJ Corporation2121970327178
Transneft Pref21171271801
PCCW Ltd211276683774573
Chugoku Elec Power21118586169059
Orange Polska SA210813931202551
GREENTOWN SERVICE GROUP CO L210522742176000
SJM Holdings210465802010000
PEPKOR HOLDINGS LTD210384191733837
SAUDI IND INVESTMENT GROUP20991281385259
MUYUAN FOODSTUFF CO LTD-A20978046188005
Cycle and Carriage2097357399000
CO FOR COOPERATIVE INSURANCE20973212107879
Sino-Ocean Group Holding209530835676240
COLGATE PALMOLIVE (INDIA)20924377107204
MEGACABLE HOLDINGS-CPO20881528542049
Chongoing Rural Commercial-H208275594338000
SHENWAN HONGYUAN GROUP CO-A207248813051799
ZHENRO PROPERTIES GROUP LTD207116553116000
Eva Airways Corp205491694809612
Benesse Corporation2029775881300
BAOSHAN IRON & STEEL CO-A202849952689385
Bharti Infratel Ltd20271612604949
SSY GROUP LTD202714652706000
QINGDAO HAIER CO LTD-A20248969802100
Kumho Petro Chemical Co2021990732473
SANY HEAVY INDUSTRY CO LTD-A20194656971403
Kamigumi Co Ltd2018534096700
A-LIVING SERVICES CO LTD-U20173680653250
Manila Electric Co20171465380670
Casino Guich-Perr2017026345941
Bosideng Intl Hldgs Ltd200640495696000
WASHINGTON H. SOUL PATTINSON20049780139570
SHENZHEN INVESTMENT LTD199515525284046
Itochu Techno-Science Corp1995075575100
ZHONGAN ONLINE P&C INSURAN-H19932686584900
AIER EYE HOSPITAL GROUP CO-A19917540380527
Aguas Andinas SA-A198541314813808
POLYMETAL INTERNATIONAL PLC USD19803237140085
LG Chem Pref1980205114452
Embotelladora Andina-Pref B19774650740182
RABIGH REFINING AND PETROCHE19758584385344
PEARL ABYSS CORP1974304113177
Yokohama Rubber Co Ltd19670398102600
Daihen Corp1962990562900
SHENZHEN EXPRESSWAY CO-H195830621424000
Cosco Shipping Holdings Co Ltd195079085117500
Kitagawa Iron Works Co Ltd1943299392600
JC Decaux SA1942013868096
KAISA GROUP HOLDINGS LTD194107984664000
Mercury NZ Ltd19354268618648
HAITONG SECURITIES CO LTD-A19253600957667
Gs Retail Co Ltd1915555060893
Nippon Suisan Kaisha Ltd19028981345300
HUBBELL INC1900051713586
PICO HOLDINGS INC18936955179358
Changsha Zoomlion Heavy In-H188767662437400
LUZHOU LAOJIAO CO LTD-A18875434171200
Medy-Tox Inc188354727775
Entel18825039271652
Dairy Farm International18818136349000
NCC B18686991120756
CHINA TRADITIONAL CHINESE ME186592074158000
Gome Electrical Appliances1864549020887013
Korean Airline1862917882652
Hyundai Dept Store1852067227689
TENCENT MUSIC ENTERTAINM-ADR18498471168449
CHINA MERCHANTS SECURITIES-A18485482775100
Aselsan Elektronik Sanayi18457185607736
China Southern Airlines Co H184441372895734
Argo Graphics Inc1842327763400
Liberty Holdings18380664243318
ZTE CORP-A18353642409808
EAST MONEY INFORMATION CO-A18242146887800
MERCARI INC1822835998800
OCI Company1817205535021
Zhaojin Mining Industry H181661561832000
NATIONAL INDUSTRIALIZATION C18097800575310
CHINA EASTERN AIRLINES CO-H180591063590000
PTT180515551301000
Abc-Mart Inc1790847227700
Posco Chemical Co Ltd1783777746367
Rinnai Corp1778106023800
Shanghai Lujia B SS USD176899831940024
MERITZ SECURITIES CO LTD17679198556264
KMW CO LTD1763977743427
Sanyo Denki Co Ltd1760679336900
TMB Bank Public Corp NVDR1756033735420803
SUNING.COM CO LTD-A174804751290852
HUYA INC-ADR17443244106288
CHINA LITERATURE LTD17423998428600
BGF Retail Co Ltd/New1740479513170
BEST INC - ADR17218362337595
NARI TECHNOLOGY CO LTD-A17151827603391
YUNNAN BAIYAO GROUP CO LTD-A17150134147900
YUZHOU PROPERTIES CO171073813492945
NMC HEALTH PLC16992053106409
NORDIC ENTERTAINMENT GROUP-B1698599056245
Lee & Man Paper168818502380000
CHINA LIFE INSURANCE CO-A16781931366800
Standard Foods16772255757477
Korea Gas Corp1667510953630
Bangkok Dusit Med Service166694432117300
PABRIK KERTAS TJIWI KIMIA PT166166272274800
SAUDI AIRLINES CATERING CO1645935570627
TELECOM ARGENTINA SA-SP ADR16414999160183
TITAN CEMENT INTERNATIONAL T1640613185758
XL Axiata TBK164015817338000
CHINA HONGQIAO GROUP LTD163575133033500
Telekom Malaysia163402891862414
CHINA REINSURANCE GROUP CO-H1633622710417000
JSB CO LTD1631075437200
AZBIL Corp1629248559500
Sinopec Shanghai Petrochem H161915165939000
S/Industrial Holding16177161916000
El Puerto De Liverpool Sab De Cv16177145326089
AALBERTS INDUSTRIES NV1613360038303
Samsung Card1611444749015
Evergreen Marine Corp161044624164481
Sumitomo Rubber Inds16055699133300
Seven Bank Ltd15908401514000
Shanghai Elec- H158857605124000
HUA HONG SEMICONDUCTOR LTD15852128764000
Formosa Taffeta Co158154231485000
NEW CHINA LIFE INSURANCE C-A15770741243792
CHINA RAILWAY CONSTRUCTION-A157689701169100
ZIJIN MINING GROUP CO LTD-A156683492904100
ACE HARDWARE INDONESIA1564534414524300
Inner Mongolia Yitai B155697142146000
Aboitiz Power155671872469300
EMAAR ECONOMIC CITY15332664664360
Legend Holdings Corp H15316450724700
Itau Corpbanca15294339282003403
Bank Millennium S.A152913291076975
Hong Leong Financial Grp15279249399650
Smart Real Estate Investment1522987867421
Lotte Corporation1522011048073
Makino Milling Machine Co Ltd1512226634900
TPG Telecom Ltd15099755339770
OSOTSPA PCL-NVDR150907801187700
Philips Lighting Nv1504491250714
Shimamura Co Ltd1493544818700
BAIC MOTOR CORP LTD-H149230132811500
Megaworld Corp1487287020082400
Maruichi Steel Tube1486318755500
Nippo Corp1463944372000
Ruentex Development Co145804201064981
Wesports Holdings144916311518000
Aeon Financial Service Co LTD1445987298300
Tav Havalimanlari Hldg14429057312336
Sembcorp Ind14425901910900
Flight Centre Travel Group Ltd1438503750216
Ruentex Industries14340135634237
Daewoo Engineering and Construction14338608382384
Daewoo Shipbuilding & Marine1430292863802
Orange Life Insurance Korea Ltd1425584559604
CHINA EDUCATION GROUP HOLDIN142370941124000
Sinopec Engineering Group H142063692484500
Sulzer AG1418738513744
WILL SEMICONDUCTOR LTD-A1412777470000
BUPA ARABIA FOR COOPERATIVE1392429353372
Dainichiseika Color Chemicals Mfg1383164349200
Luye Pharma Group Ltd138196561982000
China Power International136648246783000
Acom Co13624552320800
HUAYU AUTOMOTIVE SYSTEMS -A13589014414796
CRONOS GROUP INC13577567208558
Bumi Serpong Damai Pt1347912415641622
Soho China Ltd134246444061500
NEXTEER AUTOMOTIVE GROUP LTD133103201574000
Jasa Marga(Persero)132946163725890
Ford Otomotiv Sanayi AS13252002124661
Anadolu Efes Biracilik VE13110703370769
NORMA GROUP SE1307511332986
WELBILT INC1302992486650
TOWNGAS CHINA CO LTD130119431943495
AMREST HOLDINGS SE12995671123495
XINJIANG GOLDWIND SCI&TEC-H129333351218322
CHINA WATER AFFAIRS GROUP128694071796000
CP All Pcl12868801550300
GRANITE CONSTRUCTION INC1286747748801
Sra Holdings Inc1283638856300
China Coal Energy Co-H128138673460000
JASTEC CO LTD12805644132400
Shindengen Electric Mfg1271859737500
Dainippon Screen1268854919600
HITHINK ROYALFLUSH INFORMA-A1264192884586
Toyoda Gosei Co Ltd1261684852600
IFLYTEK CO LTD - A12553461279796
BBMG Corporation-H125447114561000
CHINA EAST EDUCATION HOLDING12537908708000
CHINA RAILWAY SIGNAL & COM-H125374982417000
Shinagawa Refractories Co Ltd1253556140900
ODELIC CO LTD1252245033600
Nipro Corp12449201109700
SHANGHAI INTERNATIONAL AIR-A12273681115600
Outsourcing Inc12266492118800
BANK OF NANJING CO LTD -A122222141038400
Metallurgical Corp Of Chin-H122104625784000
Shui On Land Ltd121999675949000
China Airlines121907404314577
SHENZHEN GOODIX TECHNOLOGY-A1215189044200
Sinotrans Limited H121304583928000
Aida Engineering Ltd12062023138500
Arcelik AS11943792381915
GF SECURITIES CO LTD-A11942553604100
HENAN SHUANGHUI INVESTMENT-A11922257297000
Telkom South Africa11888980491107
Security Bank Corp11868559350290
EVOQUA WATER TECHNOLOGIES CO1186517963489
CCC SA1185975645408
CSC FINANCIAL CO LTD-A11839637315399
QUDIAN INC-SPON ADR11816227261602
Genting Plantations11785190493800
WEICHAI POWER CO LTD-A11779163600729
Seazen Holdings11720839231098
Getinge Industrier AB B1169390067400
GOERTEK INC -A11676478426896
Siam Cement Fgn1163138595651
KOJIMA CO LTD11522483254800
CHANGCHUN HIGH & NEW TECH-A1150530120196
LONGI GREEN ENERGY TECHNOL-A11497780348961
SHANDONG GOLD MINING CO LT-A11452517272020
SHANDONG NANSHAN ALUMINUM-A114048093862600
Datang International Power Gen113572256074000
Nippon Thompson Co Ltd11353349261500
Amorepacific Corp Pref1134218714962
Toyo Construction Co Ltd11328030250500
Fischer (Georg)-Reg113225681211
BYD CO LTD -A11281156180300
HUAXIA BANK CO LTD-A112806171100155
Pakuwon Jati Tbk Pt1115786029076100
Robinson Dept Store -Nvdr11099518560600
Toshiba Machine Co Ltd1109117544000
CHINA FORTUNE LAND DEVELOP-A11086722291898
BANK OF JIANGSU CO LTD-A110624241146399
SANAN OPTOELECTRONICS CO L-A11030222433700
NEW HOPE LIUHE CO LTD-A11026236418099
Ottogi Corporation110122452506
SHAANXI COAL INDUSTRY CO L-A10982411935199
CHINA SHENHUA ENERGY CO-A10935530458529
Seiko Epson Corp1091861174400
CHINA NATL NUCL A (HK-C)109051711587000
S F HOLDING CO LTD-A10778676209200
HENGLI PETROCHEMICAL CO L-A10729519543478
BANK TABUNGAN NEGARA PERSERO107294847482200
Sankyo Co1072660834900
C Uyemura Co Ltd1067111215100
Nippon Pillar Packing Co Ltd1066141479800
Tokyo Seimitsu1057293128600
UNITED INC1037906387800
Adastria Co Ltd1036414646100
China Zhongwang Holdings Ltd102465972731200
GUANGDONG LY INTELLIGENT M-A10237835653100
Sumitomo Bakelite1019465128000
Oil & Gas Development Co Ltd101625251188900
PETROCHINA CO LTD-A101529231304300
HDC Hyundai Development Co1014850448143
Hi-Lex Corp1011734457800
YTL Corp100803165248331
Hanwha Life Insurance Co Ltd10079501525669
Huadian Power Intl Corp H100672492858000
EVE ENERGY CO LTD-A10050727141298
FOCUS MEDIA INFORMATION TE-A100331071188500
Airasia BHD99845512553900
YONYOU NETWORK TECHNOLOGY-A9978010254610
WANDA FILM HOLDING CO LTD-A9916989405997
NIPPON SYSTEMWARE CO LTD990238746500
SJW GROUP989464914766
Uponor Oyj989147879686
SHANXI XINGHUACUN FEN WINE-A988928685800
YUNNAN ENERGY NEW MATERIAL C9887885158100
WUCHAN ZHONGDA GROUP CO L-A98847301402878
Ebara Corp986460234200
ZHONGJI INNOLIGHT CO LTD-A9857663147400
SHIN-ETSU POLYMER CO LTD9784991110500
Takasago Thermal977811357500
YAMABIKO CORP965192291200
DKS CO LTD959959124300
INNER MONGOLIA BAOTOU STE-A95617225397300
Cosco Shipping Energy95549222182000
YANGO GROUP CO LTD-A9548145867600
LOMON BILLIONS GROUP CO -A9520367510700
Hitachi Transport Sys Ltd944445335900
BEIJING ENLIGHT MEDIA CO L-A9401732574199
Pola Orbis Holdings Inc939156240700
HEFEI MEIYA OPTOELECTRONIC-A9316202175512
TCL CORP-A93126821595144
AVICOPTER PLC-A9301104145900
GUANGDONG HEC TECHNOLOGY H-A9264768752800
Tachibana Eletech Co Ltd923386257900
JIANGSU ZHONGNAN CONSTRUCT-A9225074716000
CHINA CONSTRUCTION BANK-A9212583946799
Bank of Kyoto912824522400
Inabata Co Ltd912636263300
PANGANG GROUP VANADIUM TIT-A91076992356300
CONSOLIDATED WATER CO-ORD SH909837458210
Tambang Batubara Bukit Asam90850515190200
Kinder Morgan Management LLC90217449156
APPLUS SERVICES SA901512675878
Toei Company90126976300
CHINA MERCHANTS ENERGY -A8996515942799
YONGHUI SUPERSTORES CO LTD-A8958422884095
SHENZHEN MINDRAY BIO-MEDIC-A895490237900
SHANDONG HUALU HENGSHENG-A8940901378300
CHINA MOLYBDENUM CO LTD-A89257721783000
CHENGDU KANGHONG PHARMACEU-A8906835178400
ASAHI KOGYOSHA CO LTD889259330200
NAURA TECHNOLOGY GROUP CO-A889183577200
GIGADEVICE SEMICONDUCTOR B-A888535433899
Nippon Chemi Con Corp885390647900
GUANGDONG HAID GROUP CO-A8852709198799
Tatneft ADR881966612355
SHENZHEN SUNWAY COMMUNICAT-A8707640145407
ORIENT SECURITIES CO LTD-A8705063611900
CHINA JUSHI CO LTD -A8691713634299
HUAXIN CEMENT CO LTD-A8676554285300
SHANXI MEIJIN ENERGY CO LT-A8645366711000
MIDDLESEX WATER CO854666314444
UNIGROUP GUOXIN MICROELECT-A8542196128400
MIZUNO CORP853859235700
British Amer Tobacco My8515649249100
MARUZEN SHOWA UNYU CO LTD845916230700
NAVINFO CO LTD-A8424282379500
Nikkiso Co Ltd841370867400
ZHEJIANG NHU CO LTD-A8404007284499
Nippon Carbide840065765800
ZHEJIANG SANHUA INTELLIGEN-A8376479380800
YANTAI JEREH OILFIELD-A8369806181500
Kandenko Co836867591400
ZHEJIANG DAHUA TECHNOLOGY-A8354458322200
Shikoku Elec Power834258387500
MEINIAN ONEHEALTH HEALTHCA-A8319714409176
CHINA SOUTHERN AIRLINES CO-A8318363891800
CHONGQING ZHIFEI BIOLOGICA-A8316111126896
NS Solutions Corp831361026100
BEIJING NEW BUILDING MATER-A8280403264568
RONGSHENG PETRO CHEMICAL-A8254881498841
Mcb Bank Ltd8253876650500
DAIHO CORP821475032600
SHENNAN CIRCUITS CO LTD-A821344341300
FOXCONN INDUSTRIAL INTERNE-A8207623336942
Raysum Co Ltd816952891900
GUANGZHOU BAIYUN INTERNATI-A8158601335299
ZHEJIANG CHINT ELECTRICS-A8144373231000
AVIC JONHON OPTRONIC TECH-A8134035153746
DAWNING INFORMATION INDUST-A8114906171238
CHINA NATIONAL SOFTWARE -A810750381700
BEIJING SINNET TECHNOLOGY-A8085641305198
ANHUI GUJING DISTILLERY CO-A807926951198
WUHU SHUNRONG SANQI INTERA-A8072857235424
HUALAN BIOLOGICAL ENGINEER-A8060505180900
HUNDSUN TECHNOLOGIES INC-A805959976597
CHEMTRADE LOGISTICS INCOM FD Unit Trust8055980104091
WUS PRINTED CIRCUIT KUNSHA-A8050520259000
YEALINK NETWORK TECHNOLOGY-A804392482898
JIANGXI ZHENGBANG TECH -A8038562376700
FIBERHOME TELECOM TECH CO-A8037560224299
ICOM INC800922334000
TIANJIN ZHONGHUAN SEMICOND-A7978519546899
JIANGSU HENGLI HYDRAULIC C-A7972678127944
INSPUR ELECTRONIC INFORMAT-A7966238188973
HAPPINET CORP793401464400
EASTERN TOBACCO7896032904326
GEMDALE CORP-A7886747427998
VENUSTECH GROUP INC-A7872785169980
CHINA GREATWALL TECHNOLOGY-A7850102368100
TONGWEI CO LTD-A7811945444666
JAPAN MEDICAL DYNAMIC MKT780486639300
Sumitomo Seika Chemicals Co778689825300
ZHANGZHOU PIENTZEHUANG PHA-A776561056100
SDIC POWER HOLDINGS CO LTD-A7738193659694
SHENZHEN OVERSEAS CHINESE-A7729510760800
ZHEJIANG SUPOR CO LTD -A769577475798
SHENGYI TECHNOLOGY CO LTD -A7663189257200
EVERBRIGHT SECURITIE CO -A7661904454891
SANGFOR TECHNOLOGIES INC-A764495046500
COSMO ENERGY HOLDINGS CO LTD761387734500
Surgutneftegaz - Sponsored ADR7556584104902
BANK OF HANGZHOU CO LTD-A7536012613000
BETTA PHARMACEUTICALS CO L-A752065884000
ASYMCHEM LABORATORIES TIAN-A751924543300
Ohmoto Gumi Co Ltd751058116800
BEIJING ORIENTAL YUHONG-A7509702237499
Delphi Techologies PLC749727262734
Airports Of Thailand Pcl7489394319200
Kureha Corporation748822813000
JIANGSU KING'S LUCK BREWER-A7483280190300
GLODON CO LTD-A7476874166299
AUTOBIO DIAGNOSTICS CO LTD-A747153956159
MARUHA NICHIRO CORP746243631000
Berli Jucker Public Co Ltd7454691579600
CHINA EASTERN AIRLINES CO-A74468491018100
ANHUI KOUZI DISTILLERY CO -A7443176106940
BEIJING TIANTAN BIOLOGICAL-A7441976209800
KOA CORP742869261500
SHANGHAI M&G STATIONERY IN-A7388957118500
SODICK CO LTD736662885600
SHANGHAI BAOSIGHT SOFTWARE-A7360948166000
FOUNDER SECURITIES CO LTD-A7343562700600
Minor International Pcl7326447652700
Ishihara Sangyo Kaisha Ltd727351178700
FUYAO GLASS INDUSTRY GROUP-A7273068234799
INDUSTRIAL SECURITIES CO-A7269139791847
BEIJING SHUNXIN AGRICULT-A7234495110800
AIPHONE CO LTD722300245000
SHENZHEN KANGTAI BIOLOGICA-A721856363659
GUOSEN SECURITIES CO LTD-A7193963436500
GREENLAND HOLDINGS CORP LT-A7174058774694
ZHEJIANG LONGSHENG GROUP C-A7154973385200
GD POWER DEVELOPMENT CO -A71186152266700
TSUBAKI NAKASHIMA CO LTD710291649800
Citizen Watch Co7099666135600
SICHUAN SWELLFUN CO LTD-A707302499436
Tsubakimoto Chain705625820700
MAANSHAN IRON & STEEL-A69846651746400
Zeon697273659200
ALUMINUM CORP OF CHINA LTD-A69525221510298
Nichirei Corp694109832000
SDIC CAPITAL CO LTD-A6912996418770
GCL SYSTEM INTEGRATION TEC-A6894999876700
SHANGHAI FOSUN PHARMACEUTI-A6893440195000
SHENZHEN INOVANCE TECHNOLO-A6880703174500
JAFRON BIOMEDICAL CO LTD-A686590572400
SICHUAN CHUANTOU ENERGY CO-A6835002520200
LEPU MEDICAL TECHNOLOGY-A6830498148900
TAKASAGO INTERNATIONAL CORP681219930700
YIFENG PHARMACY CHAIN CO L-A676675270398
Hokuetsu Corporation6743773138100
GUANGZHOU BAIYUNSHAN PHAR-A6736284148234
Mitsubishi Logisnext Co Ltd671135358300
METALLURGICAL CORP OF CHIN-A66620081798500
XINJIANG GOLDWIND SCI&TECH-A6618987414786
AISINO CORP-A6618826225500
AVIC AIRCRAFT CO LTD-A6605193303798
WUXI LEAD INTELLIGENT EQUI-A6583591116796
Nippon TV Network658207552800
O-FILM TECH CO LTD-A6525645299400
SAAB B651168020400
SHANGHAI ELECTRIC GRP CO L-A6482000983653
AVIC CAPITAL CO LTD -A64793951009999
SPRING AIRLINES CO LTD-A6473072112400
HANGZHOU TIGERMED CONSULTI-A646499277883
PERFECT WORLD CO LTD-A6458428114222
Central Glass Co645177527600
ZHEJIANG WOLWO BIO-PHARMAC-A6435117107700
HUADONG MEDICINE CO LTD-A6429044199180
Modern Times Group B640068156245
DHC SOFTWARE CO LTD -A6389639451700
LINDSAY CORP62802016973
JONJEE HIGH-TECH INDUSTRIA-A6273653122273
SHANGHAI INTERNATIONAL POR-A6271302801500
NINESTAR CORP-A6264638138100
SOOCHOW SECURITIES CO LTD-A6256639480600
JIANGXI GANFENG LITHIUM CO-A6256422149700
AECC AVIATION POWER CO-A6229565228540
POWER CONSTRUCTION CORP OF-A62129191112799
WALVAX BIOTECHNOLOGY CO-A6196862150400
Yamazen Corp610760963600
LENS TECHNOLOGY CO LTD-A6102480316200
Advanced Info Service607487990200
CHINA NORTHERN RARE EARTH -A6072805435500
FIRST CAPITAL SECURITIES C-A6069491559700
SINOLINK SECURITIES CO LTD-A6049915497000
Daiichi Jitsugyo Co Ltd602574518300
Fujikura Kasei Co Ltd6010631118900
AVIC SHENYANG AIRCRAFT CO -A5946634142700
Sinfonia Technology590765349400
ZHESHANG SECURITIES CO LTD-A5905904417900
FUJIMI INC589993323200
SPACE CO LTD586553550500
Habib Bank Ltd5846934593600
NICHIBAN CO LTD579821034800
INNER MONGOLIA JUNZHENG EN-A57746431383500
ZHEJIANG HUAYOU COBALT CO -A5737367140299
Alps Logistics Co Ltd572350882700
Rengo Co LTD572144579700
HESTEEL CO LTD-A56722141644500
CHAOZHOU THREE-CIRCLE GROU-A5666989192895
CHONGQING CHANGAN AUTOMOB-A5647372432018
Toyo Tire Rubber Co Ltd562605840000
Bunka Shutter Co Ltd560309566300
Ryoshoku Ltd559682721000
Canon Sales Co Inc559156624900
SUZHOU DONGSHAN PRECISION-A5573759185900
NINGBO ZHOUSHAN PORT CO LT-A55727581092700
JINKE PROPERTIES GROUP CO -A5521113542000
HANGZHOU ROBAM APPLIANCES-A5512096126410
Hodogaya Chemical Co Ltd549830315300
BBMG CORPORATION-A54482671204600
CAITONG SECURITIES CO LTD-A5442464369998
DONGXING SECURITIES CO LT-A5430083315597
COSTAIN GROUP PLC5425690281807
YUNDA HOLDING CO LTD-A5402205126300
OFFSHORE OIL ENGINEERING-A5400170614300
Pal group Holdings Co Ltd539307217000
SONGCHENG PERFORMANCE DEVE-A5378614134800
TSINGHUA UNISPLENDOUR CO-A5374001132020
SHANXI TAIGANG STAINLESS-A5362158991400
XCMG CONSTRUCTION MACHIN-A5358060804897
MANGO EXCELLENT MEDIA CO L-A5322272115920
Robinson Department Store5286428267000
TIANMA MICROELECTRONICS-A5268358233797
ZOOMLION HEAVY INDUSTRY S-A5267489612294
ELSWEDY ELECTRIC CO5248132781646
Sanwa Holdings Corp524297249300
Taihei Dengyo Kaisha Ltd523477926200
BOHAI LEASING CO LTD-A52345871029100
Nippon Soda Co Ltd523399620300
HUANENG POWER INTL INC-A5219301670500
GUANGZHOU AUTOMOBILE GROUP-A5216311336800
77Th Bank518405532700
JIANGSU ZHONGTIAN TECHNOLO-A5168891465700
HENGTONG OPTIC-ELECTRIC CO-A5138409236920
SHIBAURA ELECTRONICS CO LTD512853418700
Cia Saneamento Minas Gerais Com Npv512326734200
AIR CHINA LTD-A5112331418593
SHANGHAI CONSTRUCTION GROU-A50879631077000
BGI GENOMICS CO LTD-A505976857400
Izumi Co Ltd505846614600
SIASUN ROBOT & AUTOMATION-A4992669262159
FANGDA CARBON NEW MATERIAL-A4978148315678
AVIC ELECTROMECHANICAL SY-A4970162545400
RISESUN REAL ESTATE DEVEL-A4964960389000
TIANQI LITHIUM CORP-A4941411126698
JIANGXI COPPER CO LTD-A4939554241500
WESTERN SECURITIES CO LTD-A4923906390298
CHINA RAILWAY HI-TECH INDU-A4917033342400
GUOYUAN SECURITIES CO LTD-A4888226402900
CHINA RESOURCES SANJIU MED-A4884696118399
SHANGHAI ORIENTAL PEARL GR-A4877663388700
CHANGJIANG SECURITIES CO L-A4846471526400
COSCO SHIPPING HOLDINGS CO-A4838616706912
CHINA CITIC BANK CORP LTD-A4833920584700
H.I.S Co Ltd481679617900
BANK OF CHENGDU CO LTD-A4800592401000
CHINA NATIONAL CHEMICAL-A4792254553598
SHANGHAI PHARMACEUTICALS-A4786574196500
BANK OF GUIYANG CO LTD-A4747157366160
SHANGHAI YUYUAN TOURIST MA-A4728116453400
CHANGZHOU XINGYU AUTOMOTIV-A471967239700
HUBEI BIOCAUSE PHARMACEUTI-A4709909506400
360 SECURITY TECHNOLOGY IN-A4705844158299
ZHONGJIN GOLD CORP-A4702267427797
OPT HOLDING INC469207632700
XINHU ZHONGBAO CO LTD-A4685521906800
Denki Kogyo467958415800
CHINA GEZHOUBA GROUP CO LT-A4674759559095
OPPEIN HOME GROUP INC-A467341632632
PTT Exploration & Prod4645833119200
TSINGTAO BREWERY CO LTD-A463526267800
KAWAI MUSICAL INSTRUMENTS MF462460414100
ANGEL YEAST CO LTD-A4623487113996
BEIJING TONGRENTANG CO-A4623389131786
ZHENGZHOU YUTONG BUS CO -A4596878240698
BEIJING SHIJI INFORMATION -A458827292000
SHENERGY COMPANY LIMITED-A4580629577500
HENGYI PETROCHEMICAL CO -A4506692259300
Itron Inc44922795709
CHINA GRAND AUTOMOTIVE SER-A4447717977579
PTT Global Chemical Public Co Ltd Shs4423378247800
FRANKLIN ELECTRIC CO INC43964168208
TONGKUN GROUP CO LTD-A4310390236500
SUNWODA ELECTRONIC CO LTD-A4310041167000
SICHUAN KELUN PHARMACEUTIC-A4274433135700
NANJI E-COMMERCE CO LTD-A4251860277900
TOLY BREAD CO LTD-A421289573222
YINTAI GOLD CO LTD-A4196483243900
JUEWEI FOOD CO LTD-A410384770700
NANJING KING-FRIEND BIOCHE-A410015773900
VA TECH WABAG LTD4005236181473
TONGHUA DONGBAO PHARMACEUT-A3953531232500
Ya Man Ltd393860260200
Fujitsu Frontech Ltd392861233600
TOPCHOICE MEDICAL CORPORAT-A388643328900
Intl Flavors & Fragrances Inc38701983330
Maruwa Co Ltd38001685300
FUKUDA DENSHI CO LTD37649205600
Nokia (AB) Oy SEK3722350109000
SHIBUSAWA WAREHOUSE CO LTD363428418500
Seiko Holdings Corporation362205014700
VTB Bank OJSC GDR Reg S3480774252661
Ihara Chemical Industry Co345221141100
Dai Nippon Toryo Co Ltd337824832800
Electricity Generating Pcl329027933500
Chioyda Integre Co Ltd320133415100
Mitsui E and S Holdings Co Ltd314787638300
NORITSU KOKI CO LTD308476322300
Tele2 B307932122485
MMC Norilsk Nickel Pjsc ADR301786710183
Central Pattana Pub Co Ltd2958211151800
Bangkok Bank Fgn291580659000
Sanki Engineering Co Ltd285979821600
Asanuma Corp28412287200
Nafco Co Ltd279631621800
Bangkok Expressway & Metro P2768648785800
Thai Oil2540055119800
Tohokushinsha Film Corp251384443000
Dainippon Ink and Chemicals24769619400
Charoen Pokphand Foods2422303282500
Banpu Public Company Limited2327924627400
Mitsui Matsushima Co Ltd226155721300
NORDEA BANK ABP Finland221351528875
GUANGZHOU HAIGE COMMUNICAT-A2211761153016
Home Retail Group2178789111110
HUAXI SECURITIES CO LTD-A2174415151700
Nittan Valve Co Ltd213921792500
Kasikornbank211628645400
China Huishan Dairy Holdings21146094173640
JOINTOWN PHARMACEUTICAL-A2086146113958
LIAONING CHENG DA CO LTD-A2082225103500
FF Group SA203322340608
Topy Industries Ltd203047011600
Surgutneftegaz Adr Pref201448435152
HUADIAN POWER INTL CORP-A1961805394000
XIAMEN C & D INC-A1960155166725
CHINA FIRST CAPITAL GROUP LT19546155892000
GIANT NETWORK GROUP CO LTD-A195361280600
Penta-Ocean Construction Co195249333300
CHINA SOUTH PUBLISHING -A1941211118947
YANZHOU COAL MINING CO-A1926158146000
CHINA AVIONICS SYSTEMS CO -A189951899601
TBEA CO LTD-A1893668214108
SHENZHEN ENERGY GROUP CO L-A1879287224400
JINDUICHENG MOLYBDENUM CO -A1864650185000
Matsumotokiyoshi Holdings Co Ltd18548635000
COSCO SHIPPING DEVELOPME-A1848773536000
TONGLING NONFERROUS METALS-A1823541617600
WANGSU SCIENCE & TECHNOLOG-A1811747139600
SOUTHWEST SECURITIES CO LT-A1807329271500
CHINESE UNIVERSE PUBLISHIN-A178069598500
HEILAN HOME CO LTD -A1780312173400
SHANGHAI TUNNEL ENGINEERIN-A1773441219500
Suncall Corp175427435000
Indorama Ventures1743216155300
HUBEI ENERGY GROUP CO LTD-A1741732306800
SHANXI XISHAN COAL & ELEC-A1731615219800
SHANDONG LINGLONG TYRE CO -A172534857700
TRANSFAR ZHILIAN CO LTD-A1721982189800
SUZHOU GOLD MANTIS CONSTR -A1703192151800
SHANXI LUAN ENVIRONMENTAL-A1684650178300
HUAAN SECURITIES CO LTD-A1672490172600
DONGXU OPTOELECTRONIC TECH-A1668201347200
JAIN IRRIGATION SYSTEMS LTD16570021527176
ANGANG STEEL CO LTD-A1652952387300
GUANGSHEN RAILWAY CO LTD-A1638593400300
Bumrungrad Hospital Pcl161286836300
SHENZHEN SALUBRIS PHARM-A160396063000
FINANCIAL STREET HOLDINGS-A1578864144700
Irpc Public Company15629751369600
HgCapital Trust Plc154713350000
ZHEJIANG SEMIR GARMENT CO-A1533178119871
SHANDONG BUCHANG PHARMACEU-A152653755484
SHANGHAI ZHANGJIANG HIGH-A150679874500
CHINA FILM CO LTD-A149752572502
SHANXI SECURITIES CO LTD-A1491590135700
BEIJING DABEINONG TECHNOLO-A1445560252245
DONGFANG ELECTRIC CORP LTD-A1424272113500
GUANGHUI ENERGY CO LTD-A1412922315200
Tadano Ltd139294816300
CHINA SPACESAT CO LTD -A138087749300
CHINA COMMUNICATIONS CONST-A1346510111600
TASLY PHARMACEUTICAL GROUP-A130893162800
True Corp Pcl1291374892600
ANXIN TRUST CO LTD-A1290800226300
DONG-E-E-JIAOCO LTD-A128143927500
SINOPEC SHANGHAI PETROCHE-A1257012243906
SHANGHAI 2345 NETWORK HOLD-A1200100277700
Siam Cement Public11946659700
Aoyama Trading Co9396486900
Corbion NV8487572855
Eniro AB732146762652
Thai Union Group Pcl-F711710281800
Chubu Steel Plate Co Ltd5096988200
Severstal GDR Reg S4322383112
Lojas Americanas SA Rights issue 19121027764913000
QLIRO Group AB17769826132
Banco Espirito Santo Nom SA1756761684144
Banpu Public Company Limited (Foreign Line)15452942000
Tata Steel Ltd - Partly Paid15445720697
Zardoya Otis SA1507652013
BOLLORE-NEW Drip 19091358273356
BK Popular Esp2979901
Hanergy Mobile Energy Hld Group Ca Ltd64712024
TIANQI LITHIUM RTS 23DEC2019038009
Systemair AB095000

Innehavet uppdateras dagligen med viss eftersläpning