AP7 Räntefond
112.43
AP7 Aktiefond
272.58

AP7 Aktiefond

AP7 Aktiefond är en global aktiefond med hävstång. Det innebär att avkastningen kan variera kraftigt mellan åren. Den långsiktiga avkastningen beräknas dock vara avsevärt högre än i en räntefond. Låg risk går inte att förena med hög avkastning.

AP7 Aktiefond är en av de två byggstensfonder som AP7:s övriga fyra portföljer skapas med.

AP7 Aktiefond fondbestämmelser

Fakta

Start
2010-05-10
Förvaltat kapital (uppdaterad 2017-05-31)
352,3 miljarder SEK
Jämförelseindex
MSCI ACWI 135 % SEK
Förvaltningsavgift per år
0,11%
Insättningsavgift
ingen
Uttagsavgift
ingen
Prestationsbaserad avgift
ingen
Årlig avgift
0,14%
Normanbelopp
1524 SEK
Morningstar Kategori™
Global, mix bolag
Risk/Avkastningsprofil
1 2 3 4 5 6 7
Fondnummer: 545541
ISIN-KOD: SE0003299999

Innehav

Branschfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2016-04-28

Regionsfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Nordamerika 50,2%
Europa 21%
Asien exkl Japan 7.9%
Japan 7.5%
Australien & Nya Zeeland 2.3%
Afrika & Mellanöstern 1.3%
Syd & Centralamerika 1.2%

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2016-04-28

Värdepapper

Värdepapper Marknadsvärde Andel Position
Apple Computer Inc67358894895044533
Microsoft Corp41424562026966253
Amazon.com Inc3193196503379126
Johnson and Johnson28524284152569446
Facebook Inc-A28220993732199404
Exxon Mobil Corp27696401243864059
JP Morgan Chase and Company24970729563395788
Alphabet Inc Class C2393763215290570
Alphabet Inc - Class A2323838964275649
Nestle SA21815905982949953
Wells Fargo and Co20692931084493988
General Electric Co20551167198403648
AT T Inc19292469325805592
Tencent Holdings Ltd19212528566264000
Bank of America Corp19055672059570313
Samsung Electronics1881691729108483
Procter and Gamble Co18070306202407661
Berkshire Hathaway Inc16501991851150997
Chevron Corp16060540461741840
Taiwan Semiconductor160485040827193387
Pfizer Inc15956484985703904
Roche Holdings AG GS1586310932663456
Home Depot Inc15572543431155545
Comcast Corp A15476317534529525
Verizon Communications15285269403865313
Philip Morris International14909969101462827
Novartis AG14901199962109196
Coca-Cola Co14885111603853784
Merck and Co14646071112625885
Citigroup Inc14567504652757936
HSBC Holdings143360572318993225
Visa Inc A Shares14261042181754441
Intel Corp14169147234579093
Unitedhealth Group Inc1366450005903553
Pepsico Inc13518363661353497
The Walt Disney Company13338166451432294
Alibaba Group Holdings ADR13313492551239287
Cisco Systems Inc13256699344816532
Toyota Motor Corp11695502322492791
Altria Group Inc11522436461829741
Intl Business Machines Corp1132768828854257
Oracle Corp11230338012902944
British American Tobacco10867312411763809
Total Fina ELF10193796642162775
Mcdonalds Corp1014657908789279
3M Co975141492566267
Medtronic Plc Npv9652917391313022
Sanofi S.A9404831291097972
Amgen Inc937503444703174
Mastercard Inc Class A924524626895015
Naspers N897274361483669
Bayer AG895798367779253
Siemens N888520044720660
Abbvie Inc8735692061524002
Commonwelth Bank of Australia8563708471624647
Glaxosmithkline Plc8563475094630132
Sap SE854922934927260
Royal Bank of Canada8485255341405049
Schlumberger Ltd8097610711301530
Banco Santander Spain77558189313716919
Broadcom Ltd772289924375825
Anheuser Bush Inbev750415664728130
Unilever Cert7487262221543519
Qualcomm Inc7461375911442220
Celgene Corp739839636726728
Union Pacific Corp735945613789325
Priceline Com Inc72860055446078
Starbucks Corp7234504151368857
Bristol Myers Squibb7229865071534849
Toronto Dominion Bank7171518501749525
Basf AG716106057862835
Allianz SE Germany715229535429351
US Bancorp7126479241600178
Gilead Sciences Inc7105536391267831
Atlas Copco AB B6961690402486318
AstraZeneca6912264981191203
AIA Group Ltd68956803211290475
Mitsubishi UFJ Financial Group67880176412557253
Allergan Plc676079649354732
CVS Caremark Corp6730951041009545
BNP Paribas6660019161035093
Novo Nordisk A/S B6570879091804855
China Construction Bank65415163192870333
China Mobile (HK)6516900896779500
Texas Instruments Inc645708528932944
Vodafone Group63970536025252041
Lilly (Eli) and Co633697531935535
Goldman Sachs Group Inc632681977338852
Westpac Banking Corp6305340703146599
Accenture Ltd623754493587025
Diageo Plc6221981472381893
Time Warner Inc621490190731237
Costco Wholesale Corp618462378412516
Abbott Laboratories6148930011608598
Walgreen Co612703890866885
Lowes Cos597886850828124
Nvidia Corp595702623500669
Mondelez International Inc5863635731455629
LVMH Moet Hennessy582450965262579
United Parcel Service Inc582376603648431
Unilever5716545411206120
Adobe Systems Inc568005311470830
Thermo Electron Corp563297116375221
Nike Inc Cl B5627060971233450
Dow Chemical5610629751060381
Daimlerchrysler560843911858774
Bank of Nova Scotia5576650851136239
DuPont (E I) De Nemours549783662817835
Charter Communications Inc-A547603254200267
Ing Groep Nv5406545773660069
Netflix Inc536600556392798
Enbridge Inc CAD5302804751532422
Chubb Ltd529585390435505
Nextera Energy Inc528773887437712
American International Group525613023988679
Softbank Group Corp518292747779051
Reckitt Benckiser Group Plc515671417600494
Hon Hai Precision51521814417208397
Colgate-Palmolive Co512134833791041
Australian and New Zealand Bank Group5072057532751089
Baidu Inc Sp ADR499231230300178
Lloyds Banking Group Plc49362348260651052
UBS Group AG4900904313459754
American Express489213794733034
National Australia Bank4872445982481533
Caterpillar Inc485190597546801
Canadian National Railway Co481344914731184
BHP Billiton Ltd4804032173030719
Morgan Stanley4798867481333536
PNC Financial Svc Group Inc478593761461843
Prudential4777167552433137
ConocoPhillips4723568651165454
Biogen Inc471525318217858
Duke Energy Corp470599464641031
Salesforce Com Inc466462169608420
ICBC46462375381423000
Reynolds American464037166802738
Kraft Heinz Co456841357574286
Shire Pharmaceuticals455187056846164
BBVA (Bilb-Viz-Arg)4548886426255539
Paypal Holdings Inc4481212141035381
American Tower Corp Class A447304541400082
Suncor Energy Inc4389745171585224
EOG Resources Inc437732680544502
L Oreal437250718238473
AXA4318762001845568
Rio Tinto4293270331189658
Danaher Corp428775923585237
Telefonica SA4249734624362931
Sumitomo Mitsui Financial Group4232642381338170
Monsanto420838151417617
KDDI Corp4171074971739779
Simon Property Group Inc410151596298897
ASM Holding NV406390493349077
Bank of New York Mellon Corp404631148998888
Southern Co402261155922565
Air Liquide402094839371692
Applied Materials Inc4020656201042713
CSX Corp400202330899841
FedEx Holding Corp399946933241242
TJX Companies Inc399354466614370
Aetna Inc New398411656326411
National Grid PLC3970881423279459
Blackrock Inc391847722113917
Barclays38745861616014566
Glencore Plc38722636811702439
Stryker Corp383588752316178
ABB Ltd CHF3798817631760450
Dominion Resources Inc378932931545649
Occidental Petroleum Corp378612988717915
MetLife Inc378090321868427
Bank of China Ltd H37718753687677000
Anthem Inc377057846246910
Schwab (Charles) Corp3737647161125067
General Motors Co3736951991291166
Yahoo Inc US373538616853548
Imperial Brands PLC373230080902787
Honda Motor Co3719572051549938
Kimberly-Clark Corp368465884332171
Automatic Data Processing368423136428061
Bank of Montreal Canada368093006605059
Prudential Financial Inc368015524406362
Sony Corp3676925861188330
Japan Tobacco Inc3673488491124689
Industria de Diseno Textil3658224201028907
CSL Limited365760569428405
Danone361482765554005
Zurich Insurance Group AG359498894140834
Vinci357906887478520
Schneider Electric357029704529611
Societe Generale356151284732155
Iberdrola SA3557326285214274
Illinois Tool Works353469366295914
ENI-Ente Nazionale Idrocarburi SPA3522251052414742
Mizuho Financial Group Inc35197567322837274
CIE Financiere Richemont351654455486075
Housing Dev Fin Corp Comstk3360746851661534
Itau Unibanco Holding SA3350524733565445
Ford Motor Co3347998483475022
Cigna334141717241360
Becton Dickinson and Co333786284206797
TransCanada Corp330076585810590
Enel3300687257172068
CME Group Inc325899118321935
Halliburton Co325507905800474
Tesla Inc325075257121158
Cognizant Tech Solutions Crp323369405565854
Canon Inc3217183631089299
Deutsche Bank3209521501932325
Capital One Finan Corp316079353459565
Marsh and Mclennan Co314344623485015
Ping An Insurance Co3110254625754000
Express Scripts Holding309224653595258
Emerson Electric Co308022814600063
Banca Intesa SPA30762654711737526
Adidas305618837184109
Phillips 66304351298447711
Keyence Corp30434150080100
S+P Global Inc302029301250592
Nordea AB3015378352647391
Praxair Inc301057841267654
Kinder Morgan Inc Del Com2991414081764243
Ebay Inc297603776990534
Takeda Chem Ind297480839657391
Boston Scientific Corp2944404921263893
Regeneron Pharmaceuticals Inc29353432872957
Crown Castle International Corp292494732335678
Fanuc Corporation292373600171200
Shin-Etsu Chemical291415510379700
Johnson Controls International291090583790127
Eaton Corp PLC290706967432611
Nippon Telegraph and Telephone Corp290205145708800
Travelers Cos Inc289949137274490
McKesson Corporation289378755210100
Unicredit SPA2889969121773776
NTT Docomo2879786731346300
Intuitive Surgical Inc28793319237010
Fresenius SE & KGaA286080211386519
Intercontinental Exchange Group285377290552955
CK Hutchinson Holdings Ltd HKD 1.02853378392552549
Marriott Intl Inc285114146314459
Aon Plc284936076255888
BB and T Corp284818375774105
Compass Group Plc2842785611568114
Orange2834504301858162
Canadian Natural Resourses Ltd2832380401049077
Manulife Financial Corp2830629271869675
Deutsche Post AG280873926908442
Linde AG280636823174333
Seven I Holdings Ltd280528468751000
HP INC2790897301693669
Public Storage278858773148760
American Electric Power278019849459029
Activision Blizzard Inc Common Stock276425311551469
Humana Inc275836130138352
General Mills Inc275560388558152
Nokia2746879684774959
Norfolk Southern Corp274481004278767
Electronic Arts Inc273744653290597
BT Group Plc2736809057701545
SK Hynix Inc273523752642786
Koninklijke Philips N V273335811887841
BHP Billiton Plc2730419202010676
Ecolab Inc271953958244668
PG and E Corp271475827473465
Deere and Co269882883256315
Kao Corp269519589499600
East Japan Railway266238684319398
JD Com Inc ADR265894305746189
Constellation Brands Inc A265835486164707
Allstate Corp265367560359983
Mitsubishi Electric Corp2651020182166984
Exelon Corp264642793860809
Samsung Electronics Pref26379754119244
Valero Energy Corporation262747742477243
Ambev SA2601207115204134
Standard Chartered2588498673130593
Waste Management Inc258838364420371
Infosys Limited2575450652005495
NXP Semiconductors Nv257229854274101
Hennes och Mauritz B2558948491116957
State Street Corp255720275365396
Munchener Ruckvers N255280181152087
Sberbank RF USD2540524469924986
America Movil SA ser L25373185736610038
Intuit Inc253096709228166
Canadian Imperial Bank of Commerce252867605366362
Mitsubishi Corp2518427181432050
Target Corp251415533525316
Reliance Industries Ltd2512997621431851
Nintendo Co250402009103700
Aflac Inc249785182388683
Micron Technology Inc2456992061020452
Swiss Re Ltd245513912314872
CRH Plc244702828773523
Hitachi2445882734683197
Banco Bradesco SA pref2441321033371179
Baxter International Inc243556320485391
LyondellBasell Industries NV242650768348146
Anadarko Petroleum Corp242436450524337
Bayer Motoren Werke242216687287856
Prologis Inc240681321498727
Koninklijke Ahold Delhaize NV2394765001214385
Vertex Pharmaceuticals Inc239095543232176
Sysco Corp238443195501348
Equinix Inc Com23811302762870
Air Products and Chemicals Inc238049134192274
Twenty-first Century Fox Inc A2378796211009631
Analog Devices237569170337701
Murata Mfg Co236603023191445
Corning Inc236494267933750
Tokio Marine Holdings236301398640511
Hong Kong Exchanges and Clear2352162851081193
Pioneer Natural Resources234803318157206
WPP Plc2342620971229518
Zoetis Inc233941421444251
Pernod Ricard233300362199479
Actelion Ltd New Line23320523793898
Volkswagen AG VTG Pref Npv232410714172539
Essilor Intl230662465198132
Saint Gobain229279739469927
China Life Insurance Co Ltd2292667208212000
Svenska Handelsbanken A2285918391840514
Aviva Plc2276217123795086
LafargeHolcim Ltd CHF226556383434718
PPG Industries Inc226224600244890
Mitsui and Co2259699231919500
Netease Icn ADR22572691487809
Marathon Petroleum Corp224951149489923
Tokyo Electron223782555186378
Hyundai Motor Company223426395170180
DBS Group Holdings2217886681688295
TE Connectivity Ltd220548505337805
Nissan Motor Co2204358672624800
Suntrust Banks Inc220384702470898
Gazprom21955032011617452
Fiserv Inc219042389205657
Panasonic Corp2188754032045363
Bridgestone Corp218114269587478
Sempra Energy217732617221113
PPL Corp216550000633465
Fidelity National Information216003546297147
Credit Suisse Group2158544771804898
Welltower Inc215840050337824
Kroger Co214343879845714
Sherwin Williams Co21271397874035
Williams Co Inc211406403798833
YUM Brands Inc210808960343045
Astellas Pharma Inc2101241471900399
HCA Holdings Inc209927430294055
Amadeus IT Holding SA209920838414910
Avalonbay Communities Inc209897904126455
Weyerhaeuser Co208985793725227
Danske Bank A/S208532009633162
Illumina Inc208435916136720
Unibail Rodamco20800182692671
Continental AG207563255106280
Cummins Engine207349917154123
Volvo AB B2068280621451425
Las Vegas Sands Corp206495392410183
Edison International206233528300271
CBS Corp Cl B205862666385397
Woolworths Ltd2057469411217934
Henkel AG and Co KgAA VZ203050622168624
Alexion Pharmaceuticals Inc202738169213576
Svenska Cellulosa AB B202736080666895
Kering20244036071263
Autodesk Inc201534076205660
Ross Stores201431878373987
Swedbank AB201146039977386
NHN Corp20108086730923
Consolidated Edison Inc200871960284909
Cnooc Limited20077848319710000
Western Digital Corp199745458264821
Discover Financial199144144386192
Edwards Lifesciences Corp198424075200832
Infineon Tech N1982720171061047
China Petroleum & Chemical19708427128158400
Archer-Daniels-Midland Co197065114548237
Baker-Hughes Inc196866684394457
Ctrip Com International ADR195681569411919
Lam Research Corp195112260148436
Michelin194676362170360
Progressive Corp-Ohio192912822534787
Equity Residential192414320341261
Vivendi SA1921407211014734
Central Japan Railway192022774134300
Delphi Automotive Plc191931652254740
Zimmer Biomet Holdings Inc191306682187405
Engie1910849301454386
Xcel Energy Inc190843806472136
Cardinal Health Inc190224005299767
Ingersoll Rand Plc189865856245466
Mitsubishi Estate1896917421165161
Newell Brands Inc189317059413057
Carnival Corp188490503350998
Oversea Chinese Banking Corp1884617532905178
Ventas Inc Reit187473565320842
O Reilly Automotive Inc18669457990795
Sun Hung Kai Prop1863128621478073
M T Bank Corp185517506134714
C R Bard Inc18479125669063
Itochu Corp1847040271476300
Relx Plc184653416997479
Roper Industries Inc18406359194823
Amphenol Corp Class A183876946287914
Canadian Pacific Railway Ltd183795758134685
Incyte Corp183762405157117
Heineken183758908216477
Subaru Corp183336016622236
Public Service Entrp183269340476630
DXC Technology Co182894197268992
Sampo-Leonia Insurance Comp A182569924416286
KB Financial Group182482612438385
Nomura Securities1819745873479107
Orix Corp1817133301320360
Synchrony Financial181288132781240
Paccar Inc180294211332777
Ericsson AB B1802517022957370
Shinhan Bank180064475471027
Vestas Wind System179529347226323
Komatsu178973078865000
Singapore Telecom1782107627576600
Assa Abloy B176577150927401
United Overseas Bank1762961601209526
Tata Consultancy176170407521930
Parker-Hannifin Corp174209411127832
Rio Tinto Limited172504838409156
Hoya Corp171350268404300
Newmont Mining Corp171335780588897
Akzo Nobel171292765230188
Daikin Industries171119526201506
Lauder Estee Inc169990072210002
Ameriprise Financial Inc169028742159499
Macquarie Group Ltd168838645294010
Stanley Black and Decker168668158142949
Kyocera Corp168665238333380
Monster Beverage Corp168573605394187
Statoilhydro ASA1685018681060728
Rockwell Intl Corp167832038122598
Experian Plc166617886892983
Dollar General Corp166458911270036
Sasol166414828611083
SunLife Financial Services of Canada Inc165394287571659
MS&AD Insurance Group Holdng164958907553693
Intl Paper Co164865942367255
Relx NV164777272927791
Moodys Corporation164728732165283
Omnicom Group164288476226600
Kirin Brewery Co163508042901300
Fomento Econ Mexico (FEMSA UBD)1633072882027483
Fresenius Medical Care163144174203555
Scottish and Southern Energy162920695932920
Daiwa House Inds162706732580086
Hyundai Mobis16262293175205
Anglo American1624826901338169
CLP Holdings1608004911741448
Symantec Corporation159884170628042
Telekomunikasi Indonesia15978531055625095
Tesco1597555757707472
Legal and General Group1596676585608867
Eversource Energy159567735301402
Steinhoff International Nv1593863913286171
Mitsui Fudosan Co159202751784872
Cheung Kong Property Holdings Ltd1591913342494937
Skyworks Solutions Inc158807041176096
Cerner Corp158696078284304
Shionogi and Co158617257334400
Recruit Holdings Co Ltd158379324350420
DTE Energy Co158280390169461
Keycorp1582478111033850
Deutsche Boerse AG157837806180207
Bank Central Asia15721529613605300
Alimentation Couche Tard Inc156729949395213
Woodside Petroleum156174339723850
Petrol Brasileiros1561323954327935
Hartford Finl Service Group Inc155983026368334
Largan Precision Co Ltd155781181111000
Kellogg Co155334989249984
Regions Financial Corp New1551134331269235
Nidec Corp154368477189184
Paychex Inc154266647307071
Nucor Corp154019500312849
Northern Trust Corp154008682203241
Agilent Technologies Inc153766698299859
Concho Resources Inc153609181134449
Apache Corp153439125354836
Fifth Third Bancorp152954768724594
Fortive Corp152914858283240
Assicurazioni Generali1529074241073397
Givaudan1527477158500
SMC Corp15211483656435
Boston Properties Inc151754282143263
KBC Group SA151674603233888
Renault151023765180253
ITC1504486213745178
Magna International -Cl A150426554379565
Principal Financial Group150325705282256
MTN Group1501704691871657
Royal Caribbean Cruises Ltd150009031161778
Denso Corp149621928400300
Credit Agricole1493341901052998
Level 3 Communications Inc149225557286876
Transurban Group1491269381892479
Autozone Inc14897793728300
Liberty Global Inc C148391228568741
Best Buy Co Inc147831663329565
Legrand147687345248148
Mylan NV147516612433893
Willis Towers Watson Plc147304659120671
Devon Energy Corp146739440444779
Telia Co AB1464656883737323
Fujitsu1456893522368000
Dai-Ichi Life Holdings Inc.1449378771014800
Digital Realty Trust Inc144451507143618
Molson Coors Brewing Company144314687174797
Rockwell Collins Inc144193690160836
Citizens Financial Group144177640481615
Sandvik AB1441004261078596
Otsuka Holdings Co Ltd143955996359917
Fast Retailing Co Ltd14382915949605
Ulta Beauty Inc14353284756121
Nippon Steel and Sumitomo Metal Co143526635740264
Vulcan Materials Co143492874130755
VF Corp143386141311987
Suzuki Motor Corp143360611356200
T Rowe Price142625803232256
Expedia Inc142017114114829
E. On SE1414556141916489
Standard Bank Group1407432281428551
Grupo Financiero Banorte1403454152755117
Dollar Tree Inc140059368203204
Geberit Reg14003501834997
Dr Pepper Snapple Group139921006175367
Microchip Technology139101607198244
Vonovia Se139085530412753
Mead Johnson Nutritional Company A138664586179422
Petrochina13833007023286544
DNB ASA137747195902591
Scentre Group1376970645034261
Tyson Foods Inc -Cl A137691646272197
Valeo137441471220804
Kubota Corp1371182221011847
SBA Communications Corp136507591117534
Link Reit1362589502104285
Hershey Foods Corp136094842138795
Cap Gemini135776619151858
Rogers Communication -Cl B135771964337754
Clorox Co135029048117154
WEC Energy Group Inc134985776251486
Fuji Photo Film Co134403989424400
Caixabank SA1338328693228134
Essex Property Trust Inc13278430060640
Wolseley PLC132100714238640
BOC Hong Kong Holdings Ltd1320556543444405
Kone B NEW132032138313167
Servicenow Inc131936792151651
Lincoln National Corp130693457236157
Equifax Inc130382436110266
AmerisourceBergen Corp130126245167818
Xilinx Inc129948176236330
YUM China Hldgs Inc129639884401721
Vornado Realty Trust129627770160587
Sompo Holdings Inc.129066351375554
Kla-Tencor Corp129049105145436
IHS Markit ltd129026389333602
Jardine Matheson128886514232200
Red Hat Inc128762497169794
New Waste Connections Inc128615682160646
Franklin Resources Inc128231210356508
Conagra Brands Inc127988660385107
Chunghwa Telecom1279828234194000
Hang Seng Bank127050706706300
Astra International12688889222340400
Merck KGaA126409558122888
Petrol Brasilerios com1259718783285634
Cathay Financial Holding Co Ltd1258051399010300
Smith and Nephew Plc125214739832567
Asahi Group Holdongs LTD124785497360636
Hongkong and China Gas1246757177062238
Investor AB B124608151314191
Christian Dior12426361250225
UPM-Kymmene OYJ124192806518621
Firstrand1241727393714626
Axis Bank India1239712621847211
Freeport McMoran Inc1238778331201358
Sumitomo Corp1237647411107600
Secom Co123505452195500
Centrica1232003535291898
Biomarin Pharmaceutical Inc122841092157392
Public Bank BHD1221398612999187
Republic Services121291684226156
Shiseido Co121082291425400
S-E Banken A1210442151153901
Sumitomo Electric120696709851600
Thomson Reuters Corp120405109320327
Dell Technologies Inc120186084205778
Lonza reg12002596666991
Carrefour119927649535593
Henry Schein Inc11986830776018
Sika AG1198386742205
JXTG Holdings Inc1197437983122632
Publicis Groupe119582710185826
Waters Corporation11951013677519
Idexx Laboratories Inc11942505184200
Quest Diagnostics119274552129049
JM Smucker118966550107290
Cemex Cpo11878815916099436
Mohawk Industries11818323058443
Citrix Systems Inc118039989164107
West Japan Railway117869817193700
Dish Network Corp117776770214601
HCP Inc117510565424406
Check Point Software Technologies Ltd116902990123203
Wal-Mart De Mexico V (Walmex)1162721405781505
Bank Rakyat Indonesia11578050112251900
Formosa Plastics 13011156730454565960
Darden Restaurants Inc115670746154118
SKF AB B114948128645776
Whirlpool Corp11492209773435
Laboratory Crp of Amer Hldgs11487010094208
Ametek Inc114603224217953
London Stock Exchange Group Plc114428868296170
Grupo Televisa S A B De CV1143374622698705
Kerry Group114303014149091
Wolters Kluwer114082338296325
NetApp Inc114018354331555
Peugeot SA113969052634742
MGM Mirage113961670417080
Host Hotels and Resorts Inc113915687723505
Nitto Denko Corp113355039162188
Mettler Toledo International11328846522814
LG Chem Ltd11322346850642
Credicorp11315172874677
BM and F Bovespa SA1130127672280452
Restaurant Brands Intern112965944217244
Nielsen Holdings PLC112939980330253
Martin Marietta Materials Inc11283901856479
National Bank Canada112482651326699
Telstra Corp1123687493851482
Centurylink Inc112042748513775
First Rep Bk San Francisco Calif New Com111821303141448
ArcelorMittal111799813574176
Agricultural Bank Of China-H11161448427140000
Teva Pharmaceutical Ltd111497749442958
Hess Corp111396548262457
Transdigm Group Inc Com11099643249147
Hermes International Npv11097042125949
Eisai Co110970051238190
Entergy Corp110958155166725
Genuine Parts Co110945695141443
Tokyo Gas Co1106872472433000
Huntington Bancshares1105958401009659
WestRock Company110586873243332
Mitsubishi Chemical Holdings1105345661693300
Daiichi Sankyo Co Ltd110362439577600
Terumo Corp110221405316400
Suncorp Group Limited1100467261201001
Koninklijke DSM NV109965718170804
Realty Income Corp109681372232640
China Merchant Bank H1094366294306689
American Water Works Co Inc109274541164700
Associated British Foods109188933328304
Deutsche Wohnen Ag BR109179744322976
AGL Energy Ltd109029758621914
Ameren Corp108982640221057
SGS Holding N1085722585206
Maxim Integrated Products108541190269334
Celanese Corp108412639146052
National Oilwell Varco Inc108040386357789
Henkel AG and Co KgAA107967190102293
Church & Dwight Co Inc107925321246564
British Sky Broadcasting107863877954834
Amcor Limited1077791841088093
USX Marathon Group107706644859351
Loews Corp107586580267657
Maruti Suzuki India107424911116689
Hana Financial Group107352569326690
Nan Ya Plastic1070201055250670
Coach Inc106918697267788
QBE Insurance Group1067256591266470
Chinatrust Financial Holding C10646351919361993
Sodexho Alliance10643996991736
GGP Inc106436573538310
Motorola Inc106405154149501
Noble Energy Inc106314274395244
Newcrest Mining106074349760416
Korea Tobacco and Ginseng Corp105933273128797
China Overseas Land1058950854232287
Circuit City Stores Carmax105894813188567
Loblaw Companies Ltd105841556213715
Galaxy Entertainment Group Ltd1057437312216800
Alliance Data Systems Corp10561489751542
Hilton Worldwide Holdings Inc105573495183458
Seagate Technology105402154285730
Novatek Pjsc-Spons GDR Reg S105322371100533
Teva Pharmaceutical ADR105126160417934
Verisk Analytics Inc-Class A104892509151762
Dover Corp104873077145696
Fortis Inc Canada104838599370108
Global Payments Inc104716457132185
CMS Energy Corp104466836257670
Tenaga Nasional1044435733742900
Aena SA10444199862678
3I Group1042424541101396
Hologic Inc104200176279252
Oriental Land Co104199400185308
Tata Motors Ltd Equity1041389871744906
Brown-Forman Corp -Cl B104122741205836
Adecco SA103790181154324
Nitori Holdings Co Ltd10359762182700
Quintiles Transnational Hold103452036142929
Dentsply Sirona Inc103427431190580
Delta Electronics Inc1033536602149770
Invesco Ltd USA103342935376781
Itausa Inv SA1031888674308038
Mitsubishi Heavy Ind1031613532962000
Westfield Group1029052071876660
Pembina Pipeline Corp102392982361351
Verisign Inc102367657131350
Teck Cominco Limited102236354627224
Old Mutual1021263804717982
A P Moller Maersk A/S1020832236330
Chipotle Mexican Grill Inc10183044624535
Grupo Mexico Sa De Cv1016362114210156
Swisscom AG10127010624574
Tiffany and Co100876613124261
Pentair PLC100852292173216
Comerica Inc100791479170119
Albemarle Corp Com Stk100766863104845
Whole Foods Market Inc100598534322126
Centene Corp100406100156556
Fleetcor Technologies Inc10025172084154
Brambles Inds Ltd1001982161496674
Fubon Financial Hldg Co Ltd1000379397338839
Wharf Holdings998182211350865
SK Holdings Co Ltd9979107147681
Carnival Plc99671886184761
Fiat Investments NV993378181052498
Mediatek Inc993006771658332
Power Assets Holdings Limited990634561285396
Asahi Kasei corp987875011190146
PTT Pcl Nvdr98708161995004
Carlsberg B98437714106581
Viacom Inc Class B Common98434376324857
Masco Corp98396131306844
Hindustan Unilever Ltd98394901716596
Firstenergy Corp98221820397690
D R Horton Inc98188957334887
MCcormick and Co Non VTG shares98008541109724
Sumitomo Realty and Development98006353394756
XL Group97940865269177
Magnit GDR97925200306662
Daito Trust Const9770017071683
Commerzbank AG976070141044083
Atos SE9758608881238
Annaly Capital Management Inc Reit97560185961098
L Brands Inc97444395222752
CNH Industrial Nv973458231003405
Dentsu Inc97296393214900
Erste Group Bank AG97009215296730
Telenor96881530696543
Aisin Seiki Co96852946225200
Centerpoint Energy Inc96637384400782
Eastman Chemical Co96250787140068
NN Group Nv96119384303326
Genmab A/S9610720852968
Amorepacific Corp (New)9605547135486
Ajinomoto Co Inc95851562518087
Rakuten Inc95831914938394
Unumprovident Corp95614269243498
Hexagon AB95490278247705
Resona Holdings Inc954847232173167
RWE ST A95423461559401
AMP Limited953114272869691
Swatch Group I9529798127457
Franco-Nevada Corp95130928149363
TDK Corp94839740178099
Toray Industries Inc948246921314396
Dassault Systemes SA94461975118567
Julius Baer Group Ltd94409622204653
Arconic Inc USD 1.094379142396122
STMicroelectronics NV94333800674919
Twenty-First Century Fox B94172917403638
China Pacific Insurance Gr-H938859992909832
Markel Corp9381465111319
New Oriental Educatio Sp ADR93582903148112
Arch Capital Group Ltd93375120114251
Universal Health Sevices Inc9332251889808
Formosa Chemical N Fiber Corp933058253557730
DSV A/S93111624181404
Sumitomo Mitsui Trust Holdings INC93020237315122
OMV AG92995402194786
Campbell Soup Co92941747184572
Hasbro Inc92495766105250
Kepco Korea Elect. Power92254973283410
Abertis Infraestructuras SA92071944566296
Sekisui House91995974623800
China Steel9184035513021172
Mid America Apartment Comm91793533106011
Endesa SA91714582434975
Sands China Ltd Com914315152367600
Ferrari NV91267145124474
Insurance Australia Group Ltd912090822240879
Toyoda Auto Loom91200266206062
CA Inc91056868332513
Workday Inc90748648106556
Everest Re Group Ltd9074489743079
CGI Group Inc A90699776213479
Pandora A/S90693205106178
Ansys Inc9052306284209
Atlantia SpA89997531376898
Wyndham Worldwide89888258106985
Oneok Inc89769537200319
Goodman Group896345351624996
Banco de Sabadell SA896217085000918
Kon Kpn NV896108493077888
DaVita Inc89346500158614
Ferrovial SA89312067460298
South32 Ltd AU893103045098115
Sl Green Rlty Corp8929510399969
Mobileye Nv89163940166198
TechnipFMC Plc89145261321306
Land Securities Group Plc89095996737196
Agnico Eagle Mines Common Stock89037608208775
Ball Corp88576634252350
Olympus Corp88553354270600
Burberry Group Pls88270415446890
Mercadolibre Inc8816972236698
Kia Motors Corp88036342290803
Veolia Environnement87789417456349
Royal Bank of Scotland Group877533152940554
Encana Corp87648479898224
Telecom Italia SpA Ord8758404010408693
Polski Koncern Naftowy87468232354038
UNI President Enterprises Co874372495328491
Shimano Inc8739483163611
Beiersdorf8739148595229
Schindler Holding AG Part Cert8718139047132
CBRE Group Inc87146207295823
Sun Pharmaceutical Ind870098591059178
Tesoro Corp86976437121323
Kasikornbank Pcl-Nvdr868804371806722
Origin Energy867625101697160
Coloplast B86754952118571
Swiss Life Holding8668487430339
Cincinnati Financial Corp86679495144084
United Rentals Inc8665252191089
Cimarex Energy Co8664857386447
FMC Corp86593953134510
Unicharm Corp86582577374200
Qorvi Inc86490521129462
Partners Group Holding Ag8644836516602
Daiwa Secs Group864399231642302
Thyssen Krupp86437522378932
Marubeni Corp863942091624300
Qatar National Bank86262002254849
Kingfisher Plc862065182119891
Remgro86199061584082
Liberty Interactive Corporation85950672414851
Solvay SA8567872374595
Palo Alto Networks Inc8565822083783
Grainger (W W) Inc8547931555489
Twitter Inc85418650536159
Mega Financial Holdings Co Ltd8536734512005422
Cabot Oil & Gas Corp85266835414415
Duke Realty Corp85143414340489
Hormel Foods Corp85032591278000
Fastenal Company85026208223194
Samsung C&T Corp8472111583742
Bunge Limited84717518139714
Novozymes A/S B84414278219466
Juniper Networks Inc84065659326105
UDR Inc83837478252788
Intercontinental Hotels83512324172347
Ashtead Group Plc83318881469823
Dollarama Inc83151275105905
Advance Auto Parts Inc8308553267170
Resmed Inc83035628137610
Fairfax Financial Hldg8299225521532
Tatneft829008431369314
Kansas City Southern82673263105027
TD Ameritrade Holding Corp82468448259315
Perrigo Co pLC82315125133085
Intl Flavors and Fragrances8227930369320
Bank Mandiri8221659910280400
Persimmon Plc81807743296659
Mondi Plc81729326365758
Flextronics International Ltd81584610559326
Align Technolgy Inc8143986868323
Luxottica81260541154910
Total System Sevices Inc81246620158680
Cielo SA810652141349256
Standard Life810388891874337
ITV Plc802052803582146
Arthur J Gallagher and Co80153232164170
United Utilities Group Plc80113487680000
Pvh Corp Com USD17985929888973
Lennar Corp CL A79846167175624
Xylem Inc79806600177024
Western Union Co79758333480977
Extra Space Storage Inc79737862118630
Constellation Software Inc7953088118323
China Shenhua Energy795137143751001
Cadence Design Sys Inc79443523274200
Samsung Fire and Marine Insurance7942849036601
Chugai Pharm Co79356312240200
Covestro AG79300327122579
Advanced Semiconductor Engineering Inc792465027224998
China Unicom Hong Kong Ltd792440486608000
Emirate Telecom Group Co791645191919675
Interpublic Group Of Cos79156863370647
Cooper Cos Inc7911489041780
Mazda Motor Corp79081739662301
Harley-Davidson Inc79051602172624
Vantiv Inc79018954145954
Synopsys Inc78832107125899
Expeditors Intl lf Washington Inc78805094171533
Jazz Pharmaceuticals Plc7875997759958
Heineken Holding NV7873554398358
Ultrapar Participacoes SA Com Npv78664512399144
EQT Corp78655146160162
Snap-On Inc7863028655499
Dominos Pizza Inc Us7845308345400
LG hsehold & healthcare7843954210343
LKQ Corporation78432800289673
Meiji Holdings Co Ltd78394117107800
Seiko Epson Corp78161876429000
ACS Actividades Cons Y Serv78099455224086
CP All Pcl Nvdr779671634902702
Brasil Food SA77931338672557
C H Robinson Worldwide77763118132161
Voya Financial Inc77250582257081
Skanska AB B77235800376760
JFE Holdings Inc77133965527077
Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA77091089961047
Wartsila77082882149446
CIT Group Inc77048940187514
FNF Group76868865212582
Pinnacle West Capital76832124103338
Delta Air Lines Inc76828213182184
Bunzl76659680277877
Geely Automobile Holdings765417165890000
Aegon NV765301381763821
Manpower Group7651657084994
Prosieben Media AG76450234210153
BorgWarner Inc76256831213244
Porsche Automobile Holding pref76211743147256
F5 Networks Inc7620515568759
Accor76026105186427
Kuehne and Nagel International AG7582766754562
Terna758241601536877
Sage Group75718440962201
Federal Realty Investment Trus7567193768930
Whitbread Hldgs Plc75500032158055
MTR Corp752194521530408
Lixil Group Corp75114393360044
Trimble Incorporated75009027243461
AAC Technologies Holdings74889676813500
Cheniere Energy Inc74808393174328
JARDINE STRATEGIC HLDGS LTD74775928206200
Lear Corp7475648559600
Shaw Communications Inc -Cl B74724450404885
Gas Natural74708461350511
Aspen Pharmacare Hldgs74677489403004
Malayan Banking744438453937520
Raymond James Financial Inc74431101119700
Samsung SDI Co Ltd7432976761109
Grifols Sa Par EUR 0.574252095304128
UCB74224643119713
Stockland Trust Gp741617582459571
Alexandria Real Estate7409797472200
LG Electronics Inc74003741118156
OTP Bank Regd73896183262675
E*Trade Financial Corp73814339250125
Varian Medical7379482388868
Intertek Group73645032152338
Taylor Woodrow735819593281377
Picc Property & Casualty -H735404965075734
Coca-Cola European Partners EUR73529112206326
Snam SPA734906181833885
Sanlam734872071554200
Mahindra Mahindra73477176411290
Phonak Holding Ltd7341710452124
Intact Financial Corp73414246121955
Sumitomo Chemical733483171553000
China Resources Land730077573068222
Splunk Inc72998653127525
Affiliated Managers Group7297447855247
Electrolux AB B72846968268808
Randgold Resources Ltd7270965288105
Bid Corp Ltd72597365371343
MSCI Inc7247475784300
Aurizon Holdings Ltd724241812033090
Huntington Ingalls Ind7224713442920
Ono Pharmaceutical72204473390685
Inpex Corp72183726874994
Scana72145456126178
Open Text Corp72118407256582
Klepierre72104194203693
Hcl Technologies72076228622968
Samsung Life Insurance7205687777753
RSA Insurance Group PLC720519481033298
Imperial Oil Ltd72033229283160
Banco Bradesco Common720271471011355
Sirius XM Holdings Inc718933821673320
Gartner Inc7183503473200
Brenntag AG71733304143412
Obayashi Corp71551673737932
Targa Resources Corp71535660162095
Broadridge Financial71355717111638
Chubu Elec Power71350952620516
Groupe Bruxelles Lambert SA7132462784813
Asahi Glass Co713142961000000
SSAB Svenskt Stal AB B711680692377023
Hong Kong Land Holding709931761105300
Smiths Group70912993398601
Orkla ASA70904866806599
Diamondback Energy Inc7067812779907
Altice Nv A70617711326833
Teleflex Inc7055321940851
Sealed Air Corp70513756183759
MMC Norilsk Nickel USD7048013654880
DCC Plc GBP7039299684035
Taisei Corp70188281960000
Japan Exchange Group Inc70032729522222
Bouygues70024938189070
Alliant Energy Corp69876412196787
Energias de Portugal SA697802192249128
Alkermes Plc69700625138239
Arkema6962329074771
State Bank Of India696129471790130
Next Plc69612382137610
Atmos Energy Corp6960241997900
Dai Nippon Printing Co Ltd69351589724000
Sysmex Corp69253522144242
Saputo Inc69140970245370
Liberty Broadband C6912977094994
Marks and Spencer687840021556399
Toshiba Corp687490773788000
Regency Centers Corp68734112129968
Wynn Resorts6859266162630
Southwest Airlines68527881133500
Kansai Elec Power68523849581689
Nippon Building Fund Inc684724371457
Akamai Technologies68468297166245
British Land Co68441043952261
SES Global68432688330128
Australian Stock Exchange68399934203272
Paddy Power Betfair Plc6837342271614
Kuraray Co68320081436200
Aramark68250260213500
Advanced Micro Devices68245776732783
Ugi Corp68221244159300
Autoliv Inc6811814672492
Hannover Rueckversicherung AG6809238066765
Cdw Corp68028850137600
Banco Do Brasil SA Ord.67950409948788
Fortune Brands Home & Security Inc67937496124300
Ageas67884224184431
T D Holdings Inc67754868559200
Symrise AG67711426108917
Valspar Corp6766533569500
Power Corp Canada67535462360085
Norsk Hydro ASA674761621362642
Iron Mountain Inc67439219223526
Catcher technology67344107722000
Yes Bank Ltd67338200358537
Emaar Properties Pjsc672850333884249
Costar Group Inc6722175030264
Hankyu Corp67196325213500
Siam Commercial Bank P-Nvdr671805791711503
Powszechny Zaklad Ubezp.67143878620903
Dufry AG Reg6711750844810
Ingredion Inc6699797967200
Goodyear Tire and Rubber Co66713702241400
Aristocrat Leisure Ltd66613831505126
Packaging Corp of America6658588577100
Cenovus Energy Inc66562664796878
Johnson Matthey66367788189042
Leucadia National Corp66334509311303
Dexus Property Group662504681003255
Metro Inc66153793223765
Qiagen NV EUR66149463231904
APA Group Npv (Stapled Units)659580451070624
Nisource Inc65676226301400
Tokyu Corp656367731032464
China Telecom Corp Ltd H6563257015416000
Smith Corp65592467140700
Yamato Transport65189313353700
Tenaris SA64910872467837
Autoliv Inc6489450069000
Citic Pacific647498954785596
Lindt Sprungli AG64672607103
Liberty Sirius Group-C64663934193507
Bank Hapoalim645507841171815
American Airlines Group Inc64446875160229
Shoprite Holdings64058060478576
Liberty Global Plc A64019136238042
Reinsurance Group Of America6395640459280
Bank Of Communications H637114219722000
Pulte Group63660041314442
Norweigan Cruise Line holding63627687146320
GKN635940161613483
Asustek Computer Inc63578154779000
Mattel Inc63372582333390
Henderson Land Dev633190411159455
International Consolidated Airlines Group63310568932394
Barratt Devel63183345915737
Kimco Realty Corp63044249398760
Bank of Ireland6302598426170059
CDK Global Inc62980459118100
Great West Lifeco Inc62970972288933
Celltrion6294419787170
St James Place Plc62927341476246
Severn Trent62803640223810
Crown Holdings Inc62705465126433
Galp Energia62590534450955
BCE Inc62559021159408
Alleghany Corp6244607912591
Canadian Tire Corp l A6242230563979
Ramsay Health Care62342066136560
Fortescue Metals Group Ltd623161141819177
Osaka Gas Co620695161885000
LG Chemical Ltd61942271105258
Inter Pipeline Ltd61883199353126
Torchmark Corp6179398795562
Oil Search Ltd617497211277884
Bank Leumi Le Israel616267971522871
Westar Energy Inc61519561137200
Isuzu Motors61469264564725
Boliden AB61411491248831
Rohm Co6140888192500
Acuity Brands Inc6138170841890
Tohoku Elec Power61345944495904
Umicore61336034105301
Mosaic Co/The61245498303361
COLONY NORTHSTAR INC-CLASS A61207776512674
Vereit Inc61197926886880
Pearson61061325773727
Macys Inc60937327300800
Bandai Namco Holdings Inc60936189204000
Lend Lease Group60883257566597
James Hardie Industries Ltd60818255470472
New World Development Co607520165701885
NTT Data Corp60621843131400
Group 4 Securior PLC605779381649743
Telefonica Brasil60437001494193
Ally Financial Inc60316903368951
Kroton Educacional SA603155381525463
Macerich Co60243015118260
Kohls Corp60068014181090
GPT Group600502761783548
Sumitomo Metal Mining60041320556000
Turkiye Garanti Bankasi599778212552159
Telus Corp physical shares59959306202239
WH Group Ltd599043147678488
Yamaha Motor co Ltd59823394270718
Signature Bank5979726649400
GEA Group59762438167467
Middleby Corp5974399253226
Scor SE59657750177710
Vicinity Centres596558073331044
Swedish Match AB59491653202215
Cspc Pharmaceutical Group Ltd594517604704000
BB Seguridade Participacoes59280233772545
Japan Real Estate Investment591973561303
Makita Corp59176434182796
Icici Bank591708901444583
Fortum OYJ59103132426278
Segro Plc590079571070120
Tractor Supply Co Com Stk58995508122955
Keppel Corp589171471437900
Randstad Hldgs58821130111759
Natixis Banques Populaires58735373938457
American Capital Agency Corp Reit Fund58726274330610
Staples Inc58650171775794
Avery Dennison Corp5861364081029
Morrison Supermarket586075162123545
Sonic Healthcare Ltd58574978398865
Mediobanca SpA58300043657428
First Financial Holdings Co Ltd5828374810572101
VMware Inc A5812576370693
Foot Locker Inc58082002111057
Sensata Technologies Hldg BV Common Stock58077869163400
Osram Light AG5807493289045
Taiwan Mobile579488001773500
Yara International ASA57869851171162
Nasdaq Inc5774625598100
CCR Rodoviarias Companhia de Concessoes577012531337657
United Internet AG57666882122896
Aercap Holdings Nv57529678147792
China Communic Constru-H574659694920000
LG Display57209575254565
Garmin Ltd57127369127048
Camden Property Trust5706320579742
Hanesbrands57028420316642
Treasury Wine Estates Ltd56982639667931
Bharti Airtel Ltd Comstk568124871143514
Wheaton Precious Metals Corp56766110308712
Liberty Property Trust56625668159120
Bank Polska Kasa Opieki SA Pln156582313174976
Toyota Tsusho Corp56527316208028
Baloise Holdings5647796343430
China Minsheng Banking-H564150956548344
Stericycle Inc5639650877287
Orion Oyj56344365102188
Ncsoft Corp5629499719361
Kinnevik Investment AB B56175683234554
Marvell Technology Group Ltd56151088401069
Michael Kors Holdings Ltd56150784174749
Flowserve Corp56139315132593
Pegatron Corporation560721282131000
Akbank560422662437800
NGK Insulators55915256310900
W R Berkley Corp5576004694850
Suntory Beverage & Food Ltd55682077133600
Ultratech Cement5561442397681
Iliad SA5559308725112
Suez SA55457916349160
Seattle Genetics Inc5531819196070
Lanxess AG5530824288938
Newfield Exploration Co55223489189300
Sina Corp5518202362584
Sunny Optical Tech55170856787000
Toppan Printing Co55133458592000
Quanta Computer Inc551322452983000
Unilever Indonesia550865431734400
Mirvac Group549701913751501
ARC Resources Ltd54946468464590
Wabtec Corp5491068177700
Lojas Renner54818352783796
Coty Inc-CL A54818072331357
Sprint Corp54654285777382
Caltex Australia54648170257248
JB Hunt Transport Services Inc5458823074800
OGE Energy Corp54582224180600
Ayala Land544660318202600
Brilliance China Automotive542751683396000
Electric Power D Ord54190997242909
Marine Harvest54124757346620
Eicher Motors Ltd5407400414646
ABN Amro Holding Nv GDR IPO54059085238518
Cochlear Limited5403452858063
Global Logistic Properties Ltd540257272957645
NSK Ltd53907402506162
Country Garden Holdings Co536507046017292
Siam Cment Co THB1 Nvdr53621949403851
ISS A/S53452392146926
Japan Post Holdings Co Ltd53401271504000
Power Financial Corp53164313254590
Dong Energy A/S53138125143886
Stora Enso OYJ R53098975484509
Wordpay Group Plc530726871495395
China Citic Bank H530548469795000
Swiss Prime Site5303570767172
Axalta Coating Systems Ltd52877013193952
Red Electrica De Espana Redesa52875426279750
Bharat Petroleum Corp Ltd52821301563811
Minebea Mitsumi Inc52585989389400
Helmerich & Payne Inc52553690106542
China Mengniu Dairy Co.525489253038000
CCL Industries Inc Cl B5240178126630
Exor NV52314544102786
Sm Prime Holdings523119749151200
Capitaland Ltd522166252398600
Xerox Corp52051696857319
Kajima Corp52038714797000
NH Foods Ltd51913210197000
Enagas SA51817556207596
Direct Line Insurance Group518085211335476
Leggett and Platt Inc51705001116325
Toll Brothers51557414155416
SNC Lavalin Group Inc51534271157243
Crescent Point Energy Corp51529914600686
Sberbank-Sponsored Adr51442813487401
Trend Micro Inc51437493119819
Woolworths Holdings513920941104393
Sinopharm Group Co-H513538321325970
Vipshop Holdings ADR51343451444262
Arrow Electronics Inc5132692279739
CHR Hansen Holding A/S5127864884050
Ryohin Keikaku5123165922600
Enel Americas SA5106286231571122
Navient Corp50928181417616
Tal Education Group ADR5089058047890
Nordstrom Inc50597686140502
Bank of East Asia505613121406709
President Chain Store Corp50500020631000
Tokyo Electric Power Company Holdings Inc504993471406991
Alps Electric Co50483797200500
Alfa Laval AB50458894292685
Keyera Corp50416607191397
Nec Corp503827562342974
Empresas Copec SA50184800509108
China Evergrande Group501482124531290
Yahoo Corp Jp498545971298500
Bureau Veritas Sa Par EUR 0.1249819432240053
A P Moller Maersk497277883236
E Sun Financial Holding Company496644059225422
Discovery Communications C49600657227581
Hengan Intl Group Co Ltd49466956799000
Honam Petrochemical4933000017287
United Therapeutics Corp4920659146499
Sydney Airport491760991031581
Macquarie Infrastucture Cor4915980971930
Sime Darby491539632608244
Falabella49137401671714
Genting490569652483200
United Continental Holdings4893650971576
New York Community Bancorp48890122431459
First Quantum Minerals Ltd48798134623664
Evonik Industries AG48739178160062
Parsley Energy Inc-Class A48628275179109
Concordia Financial Group Ltd485951801212600
Peoples United Financial Inc48553244333565
VTB Bank (JSC) RUB485483524704223258
Kinross Gold Corp485371741308565
Bancolombia Sa-Pref48490404498996
GAP Inc48398480250383
Admiral Group Plc48313000215668
Haitong Securities Co Ltd-H481990803399909
Wipro48188267685110
Omron Corp48015819137371
Tiger Brands47913901181279
Sino Land Co478980983255817
Block H and R Inc47705135214234
Berkeley Group Holdings Plc47679859126018
SEI Investments47666425109878
Hammerson47592434730980
Advanced Info Service Nvdr475472151058204
Hang Lung Properties474568442199425
Swire Pacific A47454068553685
Croda International Plc47376001105345
Belle International Holdings473048396981000
Bed Bath and Beyond Inc47135423154584
Provident Financial47061767134396
United Micro Electric4704816213233000
Fortinet Inc46942074134200
Ingenico Group4679529955388
Metro AG46682895156032
Asian Paints Ltd46648070317593
Bdo Unibank Inc465565632211387
Lululemon Athletica Inc46519933110167
National Retail Properties46464105141844
Anglogold Ashanti46421466435154
Yakult Honsha Co4641669277900
Neste Ojy46407917127707
Orica Limited46391851365690
Dexcom Inc4629750578372
Airports Of Thailand Pcl Nvdr462426444335910
Hyundai Heavy Industries4620867134586
Computershare Limited46189622482489
Coca Cola HBC AG46149504183069
Indiabulls Housing Finance46114808327069
Tobu Railway Co46045342993000
Nomura Real Estate Master Fund460253243611
Brothers Industries46021649242200
JG Summit Holdings Inc459621663162170
Mobile Telesystems ADR45862495556784
Gecina4583003734960
Barclays Africa Group Ltd45808252475150
Coway Co Ltd4580111759011
Weir Group Plc45788720214210
Wheelock and Company45776866710000
Samsung Sds Co Ltd4570546638430
Bankia Sau455727674468438
Edenred45447885202045
Zodiac Groupe45367195201730
Groupe Eurotunnel SA45319064439940
Schroders45303171129083
Nippon Express Co45179092893000
OAO Rosneft Oil Company45127369946509
Polaris Industries Inc4502195159731
Vodacom Group44991402410554
Techtronic Industries Co Ltd449546361152450
CF Industries Holdings Inc44930467181250
Hochtief4492404428310
Raia Drogasil Sa Com Npv44885272255289
THK Co Ltd44858569196800
Onex Corp4484632871800
Fibra Uno Administracion SA446989552865136
Brixmor Property Group Inc44564487276188
Medibank Private Ltd443994482434893
Eurofins Scientific443570019893
Voest Alpine AG44308468113537
Meggitt Plc44189557812011
Ishikawajima-Harima Heavy Ind440673551398396
Kyushu Elec Power43978783427047
Scripps Networks Inter Cl A4395907575042
Jeronimo Martins43796796257191
Cheung Kong Infrastructure Hldgs43769019591000
Innogy Se43738974126115
Zee Entertainment Ent43662948636013
Wabco Holdings4355876242400
Lenovo Group Ltd435249977970000
Assurant Inc4345350850656
Japan Air Lines Co43367517167554
Seek Ltd43178927380395
Genting Singapore Plc431765356027963
Tripadvisor Inc43058170118736
Sainsbury (J)430390651369763
Volkswagen AG4285844530717
Japan Post Bank Co Ltd42835988396100
Japan Retail Fund Investment428065942592
Challenger Ltd42796176511800
RenaissanceRe holdings Ltd4274753435735
HK Trust and HKT Ltd427264633743800
Nippon Elec Glass42704126738000
Industries Qatar42638792170685
CI Financial Corp42621035245786
Gemalto4258568380882
Travis Perkins Plc42459176225785
News Corporation Inc Class A42448366374037
Wilmar International Ltd423847111831200
Nuance Communications Inc42332057259422
Singapore Airlines42295013690613
Mitsubishi Tanabe Pharma42294398221400
Shimizu Corp42290785489000
Robert Half Intl42276984105649
Sekisui Chemical42215749280600
Nokian Tyres Plc42191233115115
Singapore Exchange Limited42187039910100
Sharp Corp421540211299000
Deutsche Lufthansa42049973265396
Citic Securities Co Ltd-H419088002389000
Yamaha Corp41891206148400
Dr Reddys Laboratories41818022121402
Cimb Group Holdings417415453446254
Santen Pharmaceutical41663701354265
Capita Plc41622314631088
Bankinter SA41552278517315
Telecom Italia SpA Savings415484726014468
Ayala Corp41514701273800
Masraf Al Rayan41378271392737
K S AG41243381180190
First Data Corp- Class A41188740285696
United Phosphorus41151205391630
First Abu Dhabi Bank410882681559321
Eiffage4103632253958
Adani Ports and Special Economic Zone41032042914261
Avnet Inc41000985129065
Wellcare Health Plans Inc4094142727727
Kintetsu Group Holdings Co Ltd407595841226476
Mednax Inc4071365486480
Fletcher Building ltd40704177821804
Blackberry LTD40413148412249
Woori Bank40318711335737
Aozora Bank Ltd401935191256756
Husky Energy Ltd40187513376983
IHH Healthcare BHD401726203390300
Hua Nan Financial Hldgs401191348125873
Redefine Properties Ltd400832935469634
China Taiping Insurance Hold399850551784914
Calpine Corp39960871344349
Kghm Polska Miedz39914951154514
Axis Capital Holdings Limited USD3989231972573
Zayo Group Holdings Inc39889166143930
SK Telecom Co Ltd3980500020952
Shizuoka Bank39789759541906
S-Oil Corporation Ord3972750149702
Alrosa AO396736822830828
China Resources Ent. Wheelock and Co396638741801042
Yuanta Financial Holding Co Ltd3963658610590964
EMS-Chemie Holding AG-Reg395624626631
Guangdong Investment Ltd395392833112000
Anhui Conch Cement H394815511362500
Sappi39464855597580
Securitas39460586285326
Petronas Chemicals Group393668732648800
Hankook Tire Co Ltd3934111382031
Nikon Corp39329177293100
Rexel39321532254519
Lupin39298769235022
Growthpoint Properties Ltd392974002353495
Genting Malaysia392927383276900
Digi Com391971213861500
New China Life Insurance Co Ltd39169711857200
Boral Limited39142321895745
Investor AB A39110000100000
Kyowa Hakko Kogyo38967476246700
Alfa S.A.B DE CV389261183110745
Wr Grace Co3878091762700
Samsung Electro-Mechanics Co3877784761990
Hitachi High Technologies Corp38736330113100
Transneft Pref386876481485
United Urban Investment Corp386871613039
Bidvest Group38638456351668
Royal Mail Plc38609700809801
Weatherford International PLC38587425845208
NTPC385291651820059
Hyundai Steel Co3848681685334
Proximus SA38478015123671
Tourmaline Oil Corp38461444213277
Far East One Telecommunication384496601762000
Seibu Holdings Inc38439797234200
Enn Energy Holdings Ltd38340738836000
Ricoh Co38309500528500
Range Resources Corp Common Stock38289116175471
CAE Inc38288975280554
Core Laboratories NV Ord3828283641356
Taiwan Cooperative Financial382814038496814
Prysmian Spa38249932158503
Bco Santander Chile New3819117372794034
Innolux Display Corporation381625519819429
Auto Trader Group Plc38053494825260
Grupo Fin Inbursa SA (GFINBUR)380474072579110
Coca-Cola Bottlers Japan Inc37970484142400
Grupo Aeroportuario De Sur-B37967232229285
Formosa Petrochemical Corp379357581261000
Eutelsat Communications37704552168058
Elisa Communications OYJ37700015110536
Santos Limited376425591610071
Abu Dhabi Commercial Bank376195792165804
Coca Cola Femsa S A37616416550158
PTT Global Chemical376153182041297
Ascendas Real Estate Inv Trt376142622312637
Emart Co3758811321536
Mallinckrodt Plc37459147109093
Sino Biopharmaceutical374271514924000
Mixi Inc3722856569200
Mitsui Chemicals37144426870000
Shenzhou International Group37032971624000
Want Want China Holdings Ltd370008736264000
Cencosud369266121568607
Hollyfrontier Corp36906977162294
Inmarsat Plc36901443405592
Fukuoka Financial Group Inc36896703918000
Fosun International368354932849208
Coca-Cola Amatil36799179603702
Grupo Bimbo Sa De Cv366873141763306
Amorepacific Group3667830431557
CRRC Corp Ltd366731674582892
Cheng Shin Ind366323662145818
Hyundai Motor Co Ltd3657382642096
Kangwon Land36555549129861
Kawasaki Heavy Ind365157321419392
IMI Plc36509805260950
Murphy Oil36496344158313
Stanley Electric36394219140400
Eaton Vance Corp3634472793031
Taiwan Cement Corp361996173666000
China Merchant Holding361929181452987
Man SE3617828138064
Bim Birlesik Magazalar AS Bimas36084989233839
Sm Investments36083878262747
Zillow Group Inc - C W/I36016529100254
Start Today Co Ltd35998706166800
DP World Ltd35957835185524
Getinge Industrier AB B35851896197640
Investec PLC35838552517728
Korea Aerospace Industries3582298075424
Vedanta Ltd358105111161897
Bank Negara Indonesia356152088297100
Singapore Press Holding356038231714300
Swire Properties Ltd355869421237618
Yangzijiang Shipbuilding355846434606000
China Resources Power Holding355598422099094
58 Com Inc ADR3555141894956
Taishin Financial Holdings Co354888519446350
GRASIM INDUSTRIES LTD35468656241888
China Development Financial Hl3536063814870400
Bajaj Auto3528141892798
Seven Generations Energy A35153503207860
TDC A/S35103157709801
Nagoya Railroad Co35100005875000
Hugo Boss AG3499722352738
Siliconware Precision Ind349932972407000
Mitsubishi Materials Corp34990951141161
Grupo Aeroportuario34862052388420
Nabtesco Corp34856984138437
Valeant Pharmaceuticals Intern CAD34828447294807
Byd Co H34798153708000
Mitsubishi Motor Co34768484620133
Spark New Zealand Ltd346816841547535
Discovery Communications A34617203154705
Cameco Corp34616514401115
FLIR Systems Inc34581943108444
Sabre Corp34519045174200
Amada Holdings Co Ltd34507205331800
Jones Lang Lasalle Inc3449941235100
Richter Gedeon Nyrt34486095153686
Nice Systems Ltd3430132852744
Canadian Utilities l A34248097130080
Sats Ltd340630841074000
Konica Minolta Inc34045257490300
Singapore Tech Enginering339970991472800
Distribuidora Internacional33993373649477
Lindt Spruengli33910046649
PTT Explor & Prod Pcl Nvdr337731991423340
Metso OYJ33757621112886
Qinetiq Group Plc33736896968739
Surgutneftegaz Pref (RUB)336691287337169
Discovery Holdings33666900394767
Guangzhou Automobile Group-H336626002356000
Lite-On Technology Corp334748722334921
Auckland International Airport Ltd33446570793865
Konami Holdings Corp3344476383700
Soquimich B33418277108376
Oil Natural Gas Corp332990241422437
Melco Crown Resorts & Entertainment ADR33248213171237
Tate and Lyle33220355371813
China Life Insurance Co Ltd331403903837240
Tatts Group Ltd330577701191583
Weston (George) Ltd3303882341800
Beijing Enterprices Water GR330265704873888
TechnipFMC Plc French Line32974218118662
Ezdan Holding Group32973852892462
Tegna Inc32958626165600
Mebuki Financial Group Inc.32931645981690
Daiwa House Reit Investment Co329100231469
Zalando3287820179972
RMB Holdings32797917787448
Au Optronics Corp327439749558000
Industrial Alliance Insurance3274305799691
Vermilion Energy Trust32696967108562
Hindalco Industries Ltd326809581275417
Mirae Asset Daewoo Co32662645435119
Piramal Enterprises Ltd3262416489138
SEB SA3261502022014
LATAM Airlines Group SA32595277338366
Grupo Fin Santander-B325631682005703
Aeon Co Ltd32460715250300
M3 Inc32419229131200
Alpha Bank323896571559584
Veresen Inc32376900268777
Ralph Lauren Corp3236153754870
Nedbank Group32345181221819
Millicom Intl Cellular3231707165116
Hargreaves Lansdown Plc32191403209798
Electricite de France32141672343849
AGCO Corp3210214958007
Tupras Turkiye Petrol Rafine32085654139275
Magyar Olaj Gazi Regd (Mol)3203289245439
Lion Corp32020119182400
Empresa Bras De Aeronautica31896294747748
Pao De Acucar Pn31846904175314
Taiheiyo Cement318444921177000
Bayerische Motoren Werke AG3182202543861
Inds Penoles31809526155006
Bank Zachodni3178236339427
Korea Zinc Co Ltd317679339522
Gold Fields31737194920233
Weg SA Pref31721309629269
China Cinda Asset Manageme-H317169219847111
Andritz AG3169868761064
Chiba Bank31688070550600
China Vanke Co LTD H316573041461145
Crown Ltd31647725378181
Logitech International SA31596967102989
Vifor Pharma AG3158043429990
GS Holdings Corp3153060659085
Pririesky Royalty Ltd31484090163048
Cabot Corp3145326470763
Godrej Consumer Products31375818132942
Lojas Americanas SA - Pref31358714811702
Schindler Holding AG Reg3129960117357
Banco Santander (Brasil) SA31293747462960
Keio Electric Railway31275072440000
Axiata Group312724002974154
Bharti Infratel Ltd31239400614148
Tsuruha Holdings Inc3119097132803
Huaneng Power311863354858000
Great Wall Motor Company H311561493455500
Aéroports de Paris3110510724399
Yaskawa Elec Corp31010701186100
ANA Holdings INC308171751142000
Turkiye Is Bankasi C307955381759371
Japan Prime Realty Investmen30782401923
Iida Group Holdings Co Ltd30737548216100
Haier Electronics Group Co Ltd307350921407000
Petronas Gas30712372791900
Equatorial Energia SA30692695221320
Poste Italiane Spa30678081491237
Kimberly Clark de Mexico S A B306627291683580
Banco De Chile3056421927782182
J Front Retailing Co Ltd30431031248351
Phil Long Distance Tel30417597107075
Hyundai Engineering And Const3040500881681
China Everbright Intl Ltd303056152755000
Aberdeen Asset Management Plc30243552925346
Rite Aid Corp30236256954400
Hypermarcas30125438382892
United Tractors300163461869000
Ceska Energeticke Zavody (Cez)29994830181521
Hindustan Petroleum Corp29972048445882
Hyosung Corporation2993050024529
Wynn Macau Ltd299242971573840
CGN Power Co Ltd-H2986236511649627
LIC Housing Finance29860165333736
Grupo De Inv Suramericana29856029255742
Aboitiz Equity Ventures298299512250630
Don Quijote Holdings Co Ltd2976464890200
China State Construction Int297483481986000
Bajaj Finance Ltd29690099179265
SinoPac Holdings Company2968581311135778
Yamada Denki29665410665570
KOC Holding AS29664102719159
OTE (Hellenic Telecom)29623830287169
Chugoku Elec Power29602223304559
Corem Property Group B29589633764590
Husqvarna B29569773334689
USS Co Ltd29514164172900
Cobham295102741836868
Lundin Petroleum AB29509799167384
Commercial Intl Bank Egypt SA29484997799770
Mondi Ltd29475932132275
Dongbu Insurance Co2946139956600
OBIC2945194157328
TUI AG-DI29341972228299
Tech Mahindra Ltd29279986527046
Nomura Research Institute2920280589666
Nippon Prologis Reit Inc291951811539
Odakyu Elec Railway29163794168000
Komercni Banka AS CK 5002912283584749
Nexon Co Ltd Npv29103270179800
Edgewell Personal Care Co2903226945801
Colruyt SA2902958061866
Kulun Energy Co Ltd289934463690000
Southern Copper Corp2893914594854
Peoples Insurance Co289342057796200
Universal Robina Corp289285411005380
Semiconductor Manufacturing288507953085400
Koito Manufacturing Co2880769163300
Fullshare Holdings Ltd287897047899600
Yokogawa Electric28764058196500
Mexichem Sab De CVcom287433931226439
Polish Oil and Gas287220321978209
Hotai Motor Co28659419272000
Arca Continental28632831468888
Pou Chen Corp285769402430000
Sunac China Holdings Ltd285460372211836
Matahari Department Store285330382819700
Hang Lung Devel Co28480380823000
Bendigo And Adelaide Bank28477171375668
Zhuzhou Crrc Times Electric Co Ltd28439701626200
Tui AG28430386221065
Industrial Bank Of Korea28401634289576
Wendel Investissem2837760021801
Life Healthcare Group283766291502151
Cmpc Empresas283731551386371
Tabcorp Holdings Ltd28372700947116
Haci Omer Sabanci Holding283670561058792
Indofood Sukses Makmur283571404935900
Samsung Biologics Co Ltd2834662218727
Methanex Corp2828041873400
Cipla28275273394313
Yue Yuen Indl Holdings28117663783500
Swatch Group N2809053741247
Liberty Siriusxm Group2806240683392
Sabesp Cia Saneame28035164376333
Anta Sports Products Ltd279898281160000
New Europe Property Invest27917152272899
CJ Corporation2791334017049
Hero Honda Motors2789940658079
Surgutneftegaz USD278636276509660
Spectrum Brands Holdings Inc2781139724697
Keisei Electric Railway Co27789719124218
Oji Holdings Co27738133638000
Turkcell Iletisim Hizmet AS27680765983083
Hanwha Chemical Corp27653152122417
Klabin units27638658621537
Compal Electronics275866484607000
Under Armour Inc-Class A27579354163030
Peyto Exploration & Dev Corp27566418162812
Plains Gp Holdings Lp Cl A27561605111889
Chang Hwa Commercial Bank274912115456805
Isetan Mitsukoshi HD27463745319000
Maxis BHD274548632114900
Huatai Securities Co LTD-H273904091678700
Promotora y Operadoa De Inf27386093299385
Gruma B Sa De Cv27353399241719
Coal India27352971760561
William Demant27298787126982
AZBIL Corp2727459087200
Motherson Sumi Systems Ltd27187315479110
Gudang Garam27183212569600
GF Securities Co Ltd H270549821562111
Southwestern Energy Co Common Stock27014134446533
West Fraser Timber Co Ltd2692368271128
China Resources Gas Group Ltd26921235992000
Nippon Yusen K K269145001679000
Fischer (Georg)-Reg269065343248
Kureha Corporation2690613364800
Kobe Steel26786632327495
Alstom2675859389089
Mr Price Group26756935270529
Samsung Heavy Industries26745066294733
China Railway Construction-H266926272268000
Signet Jewelers Ltd2668659751700
Continental Resources Inc Common Stock2662648772953
Gerdau pref265351651036346
Kakao Corp2647904734633
HM Sampoerna Tbk Pt2641852810429500
Resilient REIT Ltd26412834336933
Fibria Celulose26400031286292
Chailease Holding Co Ltd263643931151949
Sumitomo Heavy Ind26315601472000
Alumina Ltd263004822136792
ASM Pacific Technology26272612205700
Misumi Group Inc26251215137700
Mitsui Osk Lines262170741061000
Qatar Insurance Co26209509157077
Lotte Shopping Co2618552512558
Gildan Activewear Inc26102509107340
China Conch Venture Holdings260998791563300
Under Armour Inc-Class C26075569165612
China Galaxy Securities Co H260669803404471
Suruga Bank ltd26020686136100
Hyundai Glovis Co2597023521419
Shinsei Bank Ltd258788161808471
Bic2580561924337
China Huarong asset Managem257710607226000
Foxconn Technology Co257540591025916
Antero Resources Corp25697274136434
CNP Assurances25654210138699
CJ Cheiljedang Corp256344968959
Dun and Bradstreet Corp2562124027985
Bosch Ltd256011328262
Patterson Cos2558478767700
Lawson2556023243700
Eregli Demir Ve Celik Fabrik255345861599122
Fresnillo Plc25408813141389
Dassault Aviation SA253690831987
Fuchs Petrolub Se -Pref2528422453352
City Developments Ltd25283481389000
Truworths International25258544503573
Longfor Properties251982011660000
Polska Grupa Energe-Pda-Allt25190093956211
Hikma Pharmaceuticals Plc25116784134288
Spar Group Za25099471216089
China Gas Holdings Ltd250716821926000
Kuala Lumpur Kepong25028118499900
Jsw Steel Ltd25023073975031
Fuji Electric Co Ltd25001525541000
Dicks Sporting Goods Inc Com U2498739469900
Enel Generacion Chile SA249127603704670
Altagas Ltd24886484125488
Alfresa Holdings Corp24859413146100
Severstal24810654215242
Lagardere2477422690632
Kalbe Farma2475689024544500
Kose Corp2472025627300
Antofagasta plc24667254269288
Corp Mapfre SA24658150813433
Element Fleet Management Corp24645914347000
Capitalmall Trust246178532002700
Tokyu Fudosan Holdings Corp24609848479029
Far Eastern Textile246038903531596
Comfortdelgro Corp Ltd245868661610800
Moscow Exchange Micex245527351537805
Shimamura Co Ltd2454009419800
Advantech Co Ltd24531527353582
Infraestructura Energetica24528846611608
Casino Guich-Perr2452166746453
Cycle and Carriage2451804187000
Credit Saison Co24507408149600
Greek Organization of Football Prognostics24451322258531
China Longyuan Power Group243297743700000
Atlas Copco Ltd -Class I2430490074600
IGM Financial Inc2428747894753
Gail India24255542476411
Hyundai Development2425354865088
Beijing Enterprises Hldgs24250811586500
Imerys2419416131882
Contact Energy24191782783413
Telenet Group Holding2416759443447
Tim Participacoes SA24160480956541
Travelsky Technology24157248992000
Bombardier Inc -Cl B239916421772584
Orion Corp239733794117
Teradyne Inc2397185679500
Sohgo Security Services2396105659500
Capitec Bank Holdings Ltd2394767146152
Ecopetrol SA239474515636743
Hulic Co Ltd23835812294231
Bollore Investissement SA23829874600200
Azrieli Group2382333046939
IJM Corp237044283349400
IOI Corp236650982595000
SFR Group2357919877759
Lundbergs B2354466835755
Park24 Co Ltd2353500895700
Schaeffler AG23481418159753
Amerco Uhal234698537040
Casio Computer Co23460402169600
Central Pattana Pcl Nvdr233875131398500
Ebara Corp2338194098200
Tingyi Cayman Isln Hldg Co233414262228000
Icade2333605833662
Ooredoo QSC2329971392127
Altice Nv B23291624107847
Nestle India Ltd2328420626528
Aeon Mall Co Ltd23108957145080
Grupo Carso Sa De Cv23101581642105
BR Malls Participacoes23038591755191
Tata Steel23025415350634
Teijin22983886140300
BNK Financial Group22913750300609
Bajaj Finserv Ltd2291244043363
Medipal Holdings Corp22903579144500
Envision Healthcare Corp2290266947330
Samsung Securities Co Ltd2285868076384
Koninklijke Vopak NV2283848756915
Bank of Queensland Ltd22784913307714
Daicel Corporation22783627219900
Nissin Food Prods2275676742300
Fraport AG2274868032279
The Foschini Group22679418241621
Intu Properties PLC22632847757267
Novatek Microelectronics Corp22617887652000
Nisshin Flour Mill22568711155255
Gjensidige Forsikring ASA22558636159798
BGF Retail Co Ltd2255567823459
Bezeq Israeli Telecom Corp225487641538899
Toho Co (Film)2249778488800
BK Popular Esp224709823306521
Boskalis Westminster2241458674109
Weibo Corp ADR2237695233197
China Medical System Holding223302991437300
Brait Se22313639389543
Healthscope Ltd221899431614857
Sundrug Co Ltd2217608765800
Dabur India Ltd22112309601639
Telefonica Deutscland Holding AG22106561523498
Toyo Suisan Kaisha2209288765100
Wistron Corp220626492854276
Ambuja Cements22049213682803
Ibiden Co Ltd22003041144300
Inter Rao Ues CLS2199077036125453
Elbit Systems Ltd2196692221068
Buenaventura Minas ADR21841361201471
Suntec Reit218390641939500
Hino Motors21819203209800
Shriram Transport Fin21817058170057
Lpp Sa217824991486
Dominos Pizza Enterprisec2174111353863
Aurobindo Pharma Ltd21710547296758
Beijing Capital Intl Airpo-H216883831750000
Shree Cement Ltd215904538974
Localiza Rent A Car SA21568398193386
Hysan Development21521853536405
Fonciere Des Regions2150162026939
Finning International Inc21492148128700
Enel Chile2142847422477874
Grupo Argos SA Nvp21419106346520
Sun Art Retail Group Ltd214121632729000
Mediclinic International Plc21377893217829
Minor International Pcl-Nvdr213448722270030
Saipem21295597550983
Hyundai Robotics Co Ltd212318256925
Pargesa Holdings2117357431337
Semen Gresik211563653465900
Impala Platinum Holdings21138900722279
Yamana Gold Inc21108009857334
Titan Industries21047160327446
Raiffeisen Bank International AG2104612792402
Marico Ltd21044897496437
NWS Holdings Ltd210222801245861
Asia Cement Corp209937472623178
Barry Callebaut AG208946491677
Hyprop Investments Ltd20883734262803
RioCan Real Estate Investment20836436128238
Banco De Credito Inversion2082788042750
Pola Orbis Holdings Inc2078486493200
United Spirits2078260777334
Hyundai Marine & Fire Insurance Co2073102671679
Fortress Income Fund Ltd20720545904067
Keikyu Corp20711226207737
Otsuka Corp2070695039000
Dainichiseika Color Chemicals Mfg20622968333000
Shin Kong Finl Hldgs205534999188558
AMMB Holdings205456481931700
Hanergy Thin Film Power Group Ltda205337664712024
Hanssem Co Ltd2052047412330
Sinopec Shanghai Petrochem H204663444099000
Misc BHD204572591313900
Sumitomo Rubber Inds20453683134900
Sumitomo Bakelite20389477350000
Turkiye Halk Bankasi20357563652904
RTL Group2030328230359
Powertech Technology Inc20242960761000
Dubai Islamic Bank202201461472654
Dena Co Ltd20215140101500
Kansai Paint Co20211472104900
Intesa Sanpaolo Rsp20210190818632
Li and Fung Ltd201573415796880
Bunka Shutter Co Ltd20128100290200
Alibaba Pictures Group Ltd2006067013533479
Kingsoft Corp Ltd20030038816911
HK Electric Investments199823582525248
Hyundai Motor Co Pref1996862324393
Eldorado Gold Corp19935257651170
Remy Cointreau SA1976873321133
Perusahaan Gas Negara1974634312498500
Hitachi Chemical1969673585300
Autonation Inc1965865358000
Axel Springer SE1959795835657
Rumo SA19571393933369
Eclat Textile Company Ltd19501780218522
Daelim Industrial Co Ltd1947618329427
Tsumura Co1940440961500
Eurazeo1937987732319
RMI Holdings19225185698312
Gamuda191944311774300
GT Capital Holdings Inc1918202891720
Hong Leong Bank19158052676751
Shanghai Pharmaceuticals19126346756000
Rentokil Initial Plc19094188653158
Cimic Group Ltd1906919473094
ZIijin Mining Group Co Ltd-H190073166688000
Korea Investment Hldg1897908442009
Qualicorp SA18943389265791
Meridian Energy Ltd188907191057986
Linamar Corp1888804446100
Tosoh Corp18818529252000
Bank of Kyoto18755660263000
Indocement Tunggal Prakarsa187463791543800
Takashimaya Co18704364230000
Hitachi Metals18661872163800
Easyjet Plc18631066126536
Inventec Co Ltd185795242874755
Tokyo Tatemono Co Ltd18448133154400
Mizrahi Tefahot Bank Ltd18413295119884
Nippon Suisan Kaisha Ltd18405594397600
China Everbright18390055956000
Intrum Justitia1838086462435
Investec Ltd18380108263633
CONVATEC GROUP PLC18351711522227
Oracle Corp Japan1826459234400
Emera Inc1823526159652
Cairn India Ltd18224066477427
WPG Holdings Co181776951561000
Rea Group Ltd1816066243322
Petrofac18102490250691
Air Water Inc18090857116200
Frutarom1804642232934
Golden Agri Resources Ltd180429777590194
Mabuchi Motor Co1799348836700
H&R Real Estate Inv-Reit Uts17973531126471
Sony Financial Holdings INC17933966134200
Alior Bank SA17767722109843
True Corp Plc-Nvdr1770158811220095
Empire Co Ltd A17698138129100
Imperial Holdings17658723159242
Cervezas17641739156687
HRG GROUP INC17620237114757
Kcc Corp176087125961
Krung Thai Bank Public Co Ltd175673443624676
Nine Dragons Paper Holdings175173041731000
Turquoise Hill Resources Ltd17510985726449
Shimadzu Corp17445025107000
SBI Holdings Inc17442652154370
Metro Pacific Investments Co1740791415203100
Suzuken Co Ltd1739998461300
Bumrungrad Hospital Pu-NVDR17324340384488
Bic Camera Inc17305196189800
Shimao Property173003311285000
Showa Denko K K17286054103300
Nomura Real Estate Holdings1725336890800
Ppb Group Berhad17245962501700
Taihei Dengyo Kaisha Ltd17210517181000
Chongoing Rural Commercial-H172047843069000
Qatar Islamic Bank1716832470960
Toyo Seikan Group Holdings Ltd17164718122700
National Bank of Greece171633235334202
Netcare17156904969064
Jiangxi Copper171242381320000
Schibsted ASA - B shares1710620984542
WH Smith1704353184173
Idemitsu Kosan LTD1703062866300
JC Decaux SA1702186958731
Cosco Shipping Ports Ltd169165811705447
Toyo Construction Co Ltd16897266514500
LG Innotek Co1689278616826
Cementos Argos Sa16852791471764
Eurobank Ergasias SA168107271945964
Colbun167795138461029
Commercial Bank Of Qatar Qsc16771144228807
Seven Bank Ltd16733274519400
Rosneft OJSC GDR16723943354189
Fuyao Glass Industri Group H16715993505000
Jumbo SA16708426107102
DGB Financial Holdings16708114181804
Aldar Properties Pjsc166578713146763
SJM Holdings166555192036000
Aluminum Corp Of China Ltd H166393594182000
Far East Horizon Limited166094922069853
Liberty Lilac Group C1653531491151
PSG Group Ltd16534799100753
Hanmi Pharrm Co Ltd165084285754
Marui Co16503192127600
Malaysia Airports Hldgs16358346952878
Hydro One Ltd16356486109082
Rushydro CLS16309389131870781
Hotel Shilla Co Ltd1630756834335
Mitsubishi UFJ Lease & Finance16264164376800
Sapura Energy Bhd162514904207900
PCCW Ltd162301413250573
Adaro Energy PT1618523016807900
Charoen Pokphand Foods-Nvdr161534432559702
Aryzta AG1612352452371
Teco Electric and Mach.161212111931000
SP Ausnet160892731395801
Hachijuni Bank16034456320400
NH Investment and Securities Co Ltd16024339145609
Suzano Bahia Sul Papel e Celulose SA16013883414510
Air China Ltd H160134722018000
Bharat Forge Ltd15993904114097
Jiangsu Express Co Ltd-H159772731308000
Interconexion Electrica Sa15952817423179
Yokohama Rubber Co Ltd1583263491000
Amorepacific Corp Pref158228339574
Yamaguchi Financial Group In15817620163000
Saizeriya Co Ltd1581472763800
Gentera SAB de CV158057531104237
Capitacommercial Trust158053111508400
Jollibee Foods Corp15793462450850
Havells India Ltd15777272262270
Entel15720442161605
Unipolsai Assicurazioni SPA15709356779094
Charoen Pokphand Indon156597337864500
Ryanair Holdings1560252894130
M Dias Branco SA15568394110520
United Overseas Land Ltd15477151358048
Yuhan Corp154464528475
MMI Holdings Ltd154331131048237
Taro Pharmaceutical Ind1542469816502
Engie Brasil SA15403939172170
Fuji Oil Holdings Inc1540332575300
China Oilfield Sevcices Ltd153775841927040
Piraeus Bank S.A153697206794539
Alibaba Health Information Technology Ltd153468623263043
Meitec Corp1531713041900
Hutchison Port Holdings Trust152631664289000
Pickn Pay Stores15259004378394
Qatar Electricity and Water Co1524864530318
Nippon Sanso Corp15231545167200
Zhejiang Expressway Co-H152213671538000
Tryg A/S1521845287277
Aeon Financial Service Co LTD1518408084500
Telekom Malaysia150771441157814
Multiplan Empreendim On1507511391777
Japan Airport Terminal Co Ltd1506960243700
Kamigumi Co Ltd15029488171000
Israel Chemicals Ltd15015491399740
Acer Inc150139823229282
M Bank1499799415401
Vanguard International Semi14939448930000
Arcelik AS14930759246561
JSR Corp1485010099900
Idea Cellular Ltd148460231297268
Mgm China Hldgs Ltd14819681782178
Giant Manufacturing14811627294000
Ishihara Sangyo Kaisha Ltd14783829183200
Synnex Technolgy Intl Corp147828601477700
China National Building MA H147801993014000
Natura Cosmeticos14775699177860
Ipsen1470987613784
Tokyo Seimitsu1467135249900
YY Inc ADR1463904130903
Modec Inc1461227677700
Turkiye Vakiflar Bankasi14602865935949
Sibanye Gold Ltd14601099769956
CCC SA1456223728022
Cpfl Energia SA14558998210167
Braskem SA Pref A14548705170907
Hiwin Technologies Corp14512930245316
Moneta Money Bank AS14463104491928
Kerry Properties14453758466500
Samsung Techwin Co1444265039083
Tata Motors Ltd A14428150409715
Phison Electronics Corp14417226160000
Pagegroup PLC14416711267521
Shandong Weigao Gp Med H144163782124000
Siemens India Ltd1440741079225
Thai Oil Pcl Nvdr14400338753103
Ezaki Glico Co1439141329400
Rinnai Corp1436983118600
Emlak Konut Gayrimenkul Yati143435282028860
Hikari Tsushin Inc1434340116600
Hanon Systems14317244184466
S/Industrial Holding14316228533000
Shanghai Fosun Pharmaceutical -H14284854443500
Shinsegae Co Ltd142820458201
Glenmark Pharmaceuticals Ltd14280873162392
Weichaii Power Co Ltd-H142628651035390
S1 Corp Korea1425380618795
CAPITAL POWER CORP1423711786967
Gome Electrical Appliances1423049212518013
High Tech Computer Corporation14227453702000
Chugoku Bank Ltd/The14195830117200
Ashok Leyland Ltd141843621247471
Realtek Semiconductor14125056478684
Grupo Aval Acciones y Valores140795513889204
Telkom South Africa14022026283220
IRPC Pcl Nvdr1397577010856001
LG Houshold and Heal Th-Pref139554732977
Ryman Healthcare Ltd13948857269958
Aguas Andinas SA-A139436352861069
Frontier Communications138922991092526
Smart Real Estate Investment1385273568200
Guangzhou R&F Properties - H138208991067200
YTL Corp138129534494160
Indofood Cbp Sukses Makmur Tbk138031652395800
ZTE Corp-H13774098789200
Micro-Star International Co13764593698000
Grupa Lotos SA13745209108466
Anglo American Platinum1367384663297
Jtekt Corp13609551101900
Nien Made Enterprise Co Ltd13608848152000
Shanghai Lujia B SS USD135998251010222
Cyberdyne Inc13549716114000
Korean Airline1354284752582
Amano Corp1354141269800
3SBIO Inc134888281112400
Benesse Corporation1348168642000
Emaar Malls Group134796582168781
Tsingtao Brewery Co Ltd-H13461064360000
El Puerto De Liverpool Sab De Cv13459383196488
Gree Inc13431837185700
Nok Corp1342416669900
Hitachi Maxell1338707080000
A2A SPA13318118940068
Cadila Healthcare Ltd13236508223362
Phosagro OAO-GDR Reg S13202738106371
Power Finance Corp13175829654892
Cyfrowy Polsat Sa13143271208157
British Amer Tobacco My13129206146900
GS Engineering and Construction Corp1312827854925
LG Telecom Ltd13124500114827
China Everbright Bank Co L-H131056943303130
Chicony Electronics Co Ltd13087539564735
Highwealth Construction13067258902400
Apollo Hospitals Enterprise1305981279596
Bharat Heavy Electricals13025234620191
Itau Corpbanca13024894159398764
PIEDMONT OFFICE REALTY TRU-A1301250269439
Showa Shell Sekiyu12972446157100
Hanwha Life Insurance Co Ltd12966675243687
Commercial Intl Bank-GDR Reg12961608356402
Rightmove Plc1295830126981
Bank Of Phil Islands12938262702347
GCL Poly Energy Holding1292373813328600
Haitian International Holdings12910384633000
Pioneer Foods Ltd12706284131589
Line Corp1267705442000
Exxaro Resources12668270180080
CJ E and M Corp1265614220718
Grupo De Inv Suramericana Pf12588558110204
Gs Retail Co Ltd1257790729666
Dialog Group Bhd125742023255762
Sino-Ocean Group Holding125690023098240
China Communications Servi-H125329792482400
Cosan SA12512768132031
Kaken Pharmaceutical Co1248938524200
Hyundai Dept Store1243647515050
Cia Siderurgica nacional12414815652602
Daiseki Co Ltd1238095965400
Qantas Airways12369864390831
Mahindra & Mahindra Financial Services12358002302001
Calbee Inc1223134036000
Bts Group Holdings Pcl NVDR122214825763800
bangkok Expressway and Metro Plc122189136723020
1St Pacific Co121844321783448
Cathay Pacific Air12129267948000
Feng Tay Enterprise Co Ltd12088464349923
Central Glass Co12087773342000
JBS SA12082288836674
Titan Cement Co1207864949453
LG Chem Pref120739508316
Doha Bank Qsc12063194163778
Korea Gas Corp1205603330490
Eagle Industry Co Ltd1204431282900
Acom Co12041716324200
Tatneft ADR1202460033650
Sanyo Denki Co Ltd11999803153000
Yanzhou Coal Mining Co119760891840000
Tata Power Co Ltd119089031105899
OCI Company1189730817526
Bank Danamon118907613311567
Huaneng Renewables Corp H118216864111264
Anadolu Efes Biracilik VE11791734230991
Asia Pile Holdings Corp11753112238200
Yapi Ve Kredi Bankasi117485391066202
Japan Aviation Electronics11743948101000
Surya Citra Media Pt TBK117312956261100
Samsung Card1172971237272
Globe Telecom1172460733570
D.A.Consortium Holdings Inc1171525090800
Nissan Chemical Industries1169472339100
Hi-Lex Corp1168858553500
Qatar Gas Transport11677501257297
Indorama Ventures Pcl Nvdr115991531267601
China Southern Airlines Co H115959711891734
Flight Centre Travel Group Ltd1159561648149
Petronas Dagangan11532926231100
Aida Engineering Ltd11521247153000
Soho China Ltd114618982348000
Kumho Petro Chemical Co1142628218920
Schibsted ASA1140154552364
Fortress Income Fund Ltd A113923441014363
Idfc Bank Ltd113827781450841
Hirose Electric113667019970
Aboitiz Power113609041642000
Starhub Ltd11358678672500
Tofas Turk Otomobil Fabrika11348720160304
Daiichikosho Co Ltd1131598427100
China Power International112959253471000
Turk Hava Yollari11284083659361
Bangkok Dusit Med Servi Nvdr112450372434300
Sra Holdings Inc1124157349200
Hap Seng Consilidated11233089620700
Prima Meat Packers11217223253000
EDP - Energias Do Brasil11196097326255
Porto Seguro11179560133205
Shanghai Elec- H111518862978000
Metawater Co Ltd1114583048400
Pal group Holdings Co Ltd1111531850300
RHB Bank111095991038600
Sinopec Engineering Group H110928121363435
Pakuwon Jati Tbk Pt1104250326428600
Lotte Confectionery Co110138326775
Go-Ahead Group1101093452707
Cheil Worldwide Inc1099964474376
Izumi Co Ltd1098881423500
TPG Telecom Ltd10967073279740
Rostelecom USD10931868973792
Carphone Warehouse Group10931012295421
Nippon Shinyaku Co Ltd1090600521100
International Container Ter Se10899892622930
Nanya Technology Corp10859989747000
Paltac Corp1081318738200
William Hill10795305336213
PTT10781053108400
First Capital Realty Inc1075597084200
Bluescope Steel Ltd10723299138022
Grupo Lala Sab De Cv10678645704710
Chongqing Changan Automobile B10675566917500
Coronation Fund Managers Ltd10664169245905
Magnit Ojsc106355867369
China Jinmao Holdings Group Limited106289574024000
Nippon Pillar Packing Co Ltd1061574388500
Adeka Corp1060956584800
Daihen Corp10591815163000
Mercury NZ Ltd10572709535301
Metropolitan Bank & Trust10518844685861
Sankyo Co1051674735300
Morinaga Co Ltd1051010121200
Keihanshin Building Co Ltd10497277198000
Shangri-La Asia10473282820000
McDonalds Holdings Co Japan1043339134300
Sumitomo Dainippon Pharma Co Ltd1039980677100
Sul America Units10377215211790
Bank Millennium S.A10369764632268
Zhen Ding Technology Holding Ltd10353670484700
Takuma Co Ltd10341355125000
Harvey Norman Holding10327409419527
Shinmaywa Industries Ltd10299286147000
Jastrzebska Spolka Weglowa S1029044860797
C Uyemura Co Ltd1026503623400
CJ Korea Express Corp102303657339
Delta Electronics Thai-Nvdr10175115434600
Merida Industry Co Ltd10170370230150
Zeon10153373114000
MITSUBISHI NICHIYU FORKLIFT10138007183900
Kepco Plant Service and Engine1009352125477
Airasia BHD100816461534100
Tower Bersama Infrastructure99837872671200
VTB Bank OJSC GDR Reg S9949765496675
Keihan Holdings Co Ltd9936459176000
Astro Malaysia Holdings Bhd99351271854100
Massmart Holdings9912214119020
Bumi Serpong Damai Pt98692388398422
Energy Development Corp98578329442900
Toridoll Holdings Corporation984681542600
Taiwan Fertilizer Co Ltd9840448844000
Bangkok Dusit Med Service97806832117300
Lippo Karawaci Tbk Pt977436720096433
Lintec Corp977240447700
Petkim Petrkimya Holding AS9755017718401
Embotelladora Andina-Pref B9735517275957
Ensco Plc9654037147221
AES Gener SA96535443014512
Standard Foods9644519420344
Doosan Heavy Industries & Construction Cp Ltd961254951540
Inabata Co Ltd957769886500
Dmci Hldgs Inc95651794059450
Alps Logistics Co Ltd9558555164300
ACC Ltd953056043717
Ulvac Inc952421220300
Summarecon Agung952298110725575
Taiwan Business Bank95139813996128
Nippon Soda Co Ltd9465722212000
Hartalega Holdings Bhd9444585765700
Yorozu Corp942789871300
Home Product Center Plc-Nvdr93948803856810
Hakuhodo Dy Holdings Inc938564981100
Eva Airways Corp93832252263457
Liberty Holdings9352445127840
Siam Commercial Bank9306741237100
China Coal Energy Co-H93033802385000
Bangkok Bank Public Co-Nvdr9291944201701
Turk Sise VE Cam Fabrikalari9277595809714
Nitta Corp922941537000
Hyundai Wia Corp922731217291
FUJITSU FRONTECH LTD919135766900
Ulker Gida Sanayi VE Ticaret9188568182260
Westshore Terminals Inv914439971838
Hong Leong Financial Grp9130747272350
NGK Spark Plug Co909066550900
Barwa Real Estate9086118111783
Obi Pharma Inc9074245121000
Nippon Seiki Co Ltd906755052000
Infocom Corp905822955800
Wesports Holdings90389151152100
Turk Telekomunikasyon9011098588589
Taisho Pharmaceutical Holding895573113000
Aoyama Trading Co888926428000
ORGANO CORP8835466214000
Thai Union Group PCL88301441642300
Seino Holdings Co Ltd878972284200
Taimed Biolocigs Inc8789096172000
CP All Pcl8751364550300
Dongsuh Companies Inc870767135401
Makino Milling8704332123000
Daewoo Engineering and Construction8661368138119
Software AG863022621226
Ohl Mexico Sab De Cv8551822830431
Megaworld Corp853491711005000
Mitsubishi Gas Chemical Co852526449000
Ruentex Development Co8343886826919
Ruentex Industries8334111639063
Hitachi Zosen Corp8330167201000
Tauron Polska Energia83242541076064
Waskita Karya Persero Tbk82918095270100
Premier Inc-Class A828267427732
IOI Properties Group82207331954577
Glow Energy Pcl Nvdr8151081404901
Jean Coutu Group Inc A814110057651
Zardoya Otis SA809736495787
Espec Corp807915965600
Berli Jucker Public Co-NVDR8064917698350
Sumitomo Osaka Cement Co Ltd8021920206000
Akr Corporindo Tbk Pt79538511918626
MMC Norilsk Nickel Pjsc ADR794670262666
Alliance Financial Group7919112943700
Kandenko Co791729490000
Interdigital Inc785053711091
Resort Trust784175848800
Kaneka Corp7824555118000
Sinotrans Limited H77737861987198
Sistema JSFC GDR7729832179912
Seikagaku Corp770213254600
Energy Absolute Pcl-Nvdr76768841048700
Odontoprev On7651002239500
Penta-Ocean Construction Co7648834153800
Subsea 7 SA762903956195
New Melrose Industries PLC7602202290964
Enerplus Corp7594691105872
Credit Suisse Group rights issue 17052375766691804898
Septeni Holdings Co Ltd7565555282900
Aes Tiete Energia SA-Unit7500517218396
Lotte Chilsung Beverage Co7442493551
Nippon Signal Company Ltd742181686600
Jasa Marga(Persero)73853782271590
Unipres Corp736015137500
Aoki Holdings Inc732073364700
Ohmoto Gumi Co Ltd7309950117000
Copel parana energi Pref729572099900
Towa Corp725409557300
Umw Holdings7216837603900
Corp Financiera Colombiana721482485151
Global Telecom Holding72060602344929
Outokumpu7202783101893
Duratex7197003337651
Net One Systems719601989000
Yulon Motor Co7057762908000
Lojas Americanas SA7032681208494
Synthos6995559610819
China Airlines69803122661577
Ford Otomotiv Sanayi AS697406673165
Asics Corp689663247700
Dxb Entertainments Pjsc68947603615249
TMB Bank Public Corp NVDR684638912328300
Ottogi Corporation67886851072
Berli Jucker Public Co Ltd6693529579600
Hokuriku Elec Power668092378169
XL Axiata TBK66468293393750
Formosa Taffeta Co6620135743000
Orange Polska SA6612783624247
YTL Power Intl66118732165475
Robinsons Land Co66061091596000
Kasikornbank Fgn6537757135600
Evergreen Marine Corp65186501640821
Suncall Corp6515233135700
Grupa Azoty Sa649175442906
O2 Czech Republic AS647799363521
Foster Electric Co Ltd647377447800
Abc-Mart Inc645582012900
Nexity645478912569
Security Bank Corp6450014170550
Nafco Co Ltd639435946200
Capcom639044133100
FF Group SA638284331840
Coca Cola Icecek AS637849769772
Banpu Public Co Ltd63614591392331
Sk Networks6334320112050
Sekisui Jushi Corp631800139900
Meisei Industrial Co Ltd6312254124000
Teradata Corp629972325298
Container Corp of India Ltd629621638005
Surgutneftegaz - Sponsored ADR6291350148228
Media Nusantara Citra Tbk Pt62434665197500
Nakano Refrigirators Co Ltd624171327900
Prosegur Comp Seguridad6214213109320
Asia Pacific Telecom Co Ltd61666602243000
Kakaku Com Inc616108650800
Valvoline Inc614917931855
Kitagawa Iron Works Co Ltd614540033400
TOKYO DOME CORP614002078600
Hiroshima Bank Ltd6089475175000
Hoshizaki Corp60678148100
Nippon Konpo Unyu Soko Co Ltd605413832300
Tav Havalimanlari Hldg6041827147083
Hanmi Science Co Ltd601691611178
TACHIBANA ELETECH CO LTD601041151900
Tomoku Co Ltd5995249205000
Sankyu5955369112000
Tsogo un Holdings Ltd5906158363822
Venture MFG589756774000
Spirit Aerosystems Hold -Cl A580903612512
Adastria Co Ltd579624125000
Tupperware Brands Corp57871359491
Tsubakimoto Chain577645876000
Consol Energy Inc577232141281
Fujikura Kasei Co Ltd5737188113400
Minerals Technologies Inc56585138900
Transcend Information5637400198000
Bank Handlowy W Warszawie Par Pln 4562615833502
Yamazen Corp561576664700
YuasaTrading Co Ltd555657220900
Nipro Corp553849347600
Tohokushinsha Film Corp5536922101300
Dean Foods Co546037834490
FamilyMart UNY Holdings Co Ltd539525510900
Greif Inc A531435910770
Eurocash SA528172073770
Nippon TV Network522851136300
AIRPORTS OF THAILAND PCL5200272487600
Siam Cement Fgn517828639000
Faurecia SA516196511610
Toyoda Gosei Co Ltd515112124700
Haseko Corp505856144800
Genting Plantations4968764212200
Idec Corp493205644200
Takasago Thermal489253636000
BEC World Public Co Ltd Nvdr4870508838901
Alliance Global Group48647981831600
KS Holdings Corp484374226700
Divis Laboratories Ltd483739362289
Weingarten Realty Investors471207417782
Nippon Seisen Co Ltd470580585000
Electrecity General Pcl NVDR468787187600
Sumitomo Warehouse466592585000
Felda Global Ventures46639721195100
Relia Inc458116948700
OZ Minerals Ltd457208397780
PTT Global Chemical Public Co Ltd Shs4566252247800
Miraca Holdings Inc453413312578
Robinson Dept Store -NVDR4489066302700
Argo Graphics Inc447767022500
MINTH GROUP LTD4462502130000
Salmar Asa443296018616
Step Co Ltd443265338800
Kce Electronics Pub Co Ltd4401127170100
Takaoka Toko Co Ltd434992232800
NEW JAPAN RADIO CO LTD431828483800
Gestevision Telecino427606436684
Obayashi Road Corp425134157900
KT Corp424286317441
Studio Alice Co Ltd421079622400
T&K Toka Co Ltd416179947100
DOWNER EDI LTD415903899943
Kinden Corp411605531000
Advanced Info Service405286690200
Jsp Corp397733618700
Robinson Department Store3959632267000
Yurtec Corp390312867000
Take and Give Needs Co Ltd390050157800
Gerresheimer AG38778075317
Dfds A/S38644978210
Alpha Systems Inc379790924200
Rural Electrification Corp Ltd3786596132646
Kce Electronics - NVDR3777569146000
Lenzing AG37117692398
Nittan Valve Co Ltd3675658123700
NETMARBLE GAMES CORP36039563252
Pitney Bowes Inc359325727200
H.I.S Co Ltd356659816100
Hitachi Capital Co348914616800
Toei Animation Co Ltd34581186400
NCR Corp34426049963
Saint Marc Holdings Co Ltd341452412900
FCC339296520400
T M G Holding3349815913879
CHIMERA INVESTMENT CORP332940020864
Cookpad Inc328547847800
Pioneer Corp3277690211700
MEDY-TOX INC3186839816
Tokai Corp (GIFU)31863889400
Glow Energy3140633156500
Future Corporation311254845700
Rowan Cos Inc308974425665
Kurita Water Ind307112013300
FTI CONSULTING INC306317610147
Lafarge Malayan Cement3036029279600
Tsubakimoto Kogyo Co LTtd299762485000
Enel Chile Sa - ADR W/I295198262404
Infosys Ltd-Sp ADR293707322484
Casetek Holdings Ltd2911197106000
Kohnan Shoji Co Ltd288091016800
Banpu Public Company Limited2866545627400
Komehyo Co Ltd284043629200
NS Solutions Corp281710213600
Sihuan Pharmaceutical Hldgs2803463727000
PTT Exploration & Prod2798304119200
Severstal GDR Reg S277654924170
Daido Steel Co272573958000
Berjaya Sports Toto2715995503064
Japan Petroleum Exploration269188015000
OAO Gazprom Spon ADR267121271604
Sk Telecom ADR KRW259507112176
Hitachi Construction Machine254332412400
CENTRAL PATTANA PUB CO LTD2538595151800
ICA Gruppen AB24583017824
Mitsubishi Logistics Corp230059021000
Hyundai Electric & Energy Systems Co22973291024
Thai Oil2290737119800
TAIWAN HIGH SPEED RAIL CORP2266568324000
Hyundai Construction Equipment2218807989
Krung Thai Bank2199749453875
Wakita and Co Ltd219135122600
Kasikornbank218889545400
Hengten Networks Group LTD202819615688000
MINOR INTERNATIONAL PCL1999998212700
China Huishan Dairy Holdings19536584173640
GLOBALWAFERS CO LTD194264128000
DOOSAN BOBCAT INC19346086734
ELECTRICITY GENERATING PCL179273633500
Charoen Pokphand Foods1782765282500
Irpc Public Company17631921369600
Itausa Investimentos Itau S.A.164206060422
BUMRUNGRAD HOSPITAL PCL163561336300
Surgutneftegaz Adr Pref161707735152
KT Corp Sponsored ADR KRW157775411094
DELTA ELECTRONICS THAI PCL157142167300
Daiichi Jitsugyo Co Ltd154592530000
Ferrovial SA bonus issue 1705091463102460298
THAI UNION GROUP PCL-F1451132281800
BANGKOK EXPRESSWAY & METRO P1428171785800
Indorama Ventures1421069155300
TRUE CORP PCL1408227892600
Mirait Holdings Corp139550815600
Siam Cement Public12879339700
Fastighets AB Balder ser. B11858805607
Macnica Fuji Electronics11304258400
Bangkok Bank Fgn105827522300
Sega Sammy Holdings Inc8636088038
Toyo Ink Sc Holdings Co Ltd77695018000
Chubu Steel Plate Co Ltd68880914300
Federal Hydrogenerating Co64623954346
Toto6419852000
Chioyda Integre Co Ltd4498202500
BEC World32860956600
Dainippon Ink and Chemicals2912781000
Kyushu Financial Group Inc2725115000
Banpu Public Company Limited (Foreign Line)19931642000
Banco Espirito Santo Nom SA1642091684144
Bollore Nvp1586184067
Itausa Investimentos RCT289771140
Hitachi Kokusai Electric00
Fosters Group Limited00
Drillisch AG00
NCC B00
Tecnos Japan Inc00
Oest Elektrizitatswirts00
GS Yuasa Corp00
Nokia (AB) Oy SEK00
FLS Industries B00
Home Retail Group00
Shinko Electric Industries00
Ube Industries00
Dainippon Screen00
Akastor ASA00
Taikisha Ltd00
Yamato Kogyo Co Ltd00
Swiss Reinsurance00
Indra Sistemas SA00
Salzgitter AG00
Industrivarden AB A00
Citizen Watch Co00
Oesterreichische Post AG00
Nichirei Corp00
Technip SA00
Maeda Road Const Co Ltd00
Sanwa Holdings Corp00
Japan Steel Works Ltd00
Gunze00
Taiyo Yuden Co Ltd00
Hufvudstaden AB A00
Iluka Resources00
MTU Aero Engines Holding AG00
Vallourec00
Ebro Puleva00
Sugi Holdings Co Ltd00
CKD Corp00
Medco Health Solutions Inc00
ABB Ltd SEK00
Matsui Securities Co Ltd00
Kabel Deutschland Holding AG00
Royal Dutch Shell A00
Vienna Insurance Group00
XACTOMXS3000
Systemair AB00
Gamesa Teccnologica00
Atlas Copco AB A Redemption shares 15051500
Eniro AB00
Tecnicas Reunidas SA00
Sumitomo Seika Chemicals Co00
Chicago Bridge and Iron Co NV00
Nippon Thompson Co Ltd00
Telekom Austria interim share00
IT Holding00
Portugal Telecom00
Grifols SA B00
Sulzer AG00
Unicredit rights 2012-01-0900
Kinder Morgan Management LLC00
Konecranes OYJ00
Holmen AB B00
Banco Santander Spain bonus issue 15102000
AstraZeneca00
Hokuto Corp00
Straumann00
Square Enix Co Ltd00
Wienerberger AG00
Fomento de Const Y Contra00
Modern Times Group B00
Sonae00
Immoeast Immo Demerger 10042900
Sims Metal Management00
Energa SA00
Atlas Copco AB B Redemption shares 15051500
CSM NV00
Furukawa Co Ltd00
Nissah Printing00
SeaDrill00
Disco Corp00
HgCapital Trust Plc00
Tokyu Land Corp00
Ihara Chemical Industry Co00
Rohto Pharmaceutical Co Ltd00
Tokyo Ohka Kogyo00
Teleperformance00
Sanden Corp00
Syngenta AG 2nd Line00
Volvo AB A00
TS Tech Co Ltd00
SAAB B00
Valmet Corp00
Fugro NV00
Fresenius Medical Care ADR00
Anglo Irish Bank Corp plc00
Elekta B AB00
Syngenta AG00
Komeri Co Ltd00
Xstrata Plc00
Antena 3 Television00
Rhoen-klinikum AG00
Sumitomo Forestry00
National Bank of Greece rights issue 10092100
Novion Property Group00
QLIRO Group AB00
H20 Retailing Corp00
Xebio Holdings Co Ltd00
Chiyoda Corp00
Vocus Group Ltd-67344-3667
Kewpie Corp-388694-1700
JGC Corp-456554-3492
Hamamatsu Photonics KK-540127-1954
Nice Holdings Inc-559254-48000
EVOLABLE ASIA CORP-677767-3100
Ffri Inc-1124764-2900
Kintetsu Dept Store Co Ltd-1242136-45000
Yamagata Bank Ltd-1610593-43000
Dip Corp-1982663-10600
Acadia Pharmaceuticals Inc-2616573-10838
Japan Systems Co Ltd-2798148-56800
Sanyo Special Steel Co Ltd-2852572-64000
AERIA INC-2895032-8200
Kobayashi Pharmaceutical-2897143-5700
Kyowa Exeo Corp-2962046-20000
Rokko Butter Co Ltd-3069643-14000
Education Realty Trust Inc-3302603-9860
BP Castrol KK-3506005-23900
Northland Power Inc-3510654-23149
Panalpina Welttransport -Reg-3632109-3053
Kemper Corp-3738204-11245
Macdonald Dettwiler & Associates Ltd-3808903-9379
Fireeye Inc-3880160-29314
Banco Comercial Portugues-4103802-1948564
SM ENERGY CO-4224553-23547
Daishi Bank Ltd-4522671-121000
Intercept Pharmaceuticals-4532537-4609
Monro Muffler Brake Inc-4557890-10471
SRG Takamiya Co Ltd-4575375-106000
Imax Corp-4625752-19702
Compass Minerals Internation-4737413-8107
Kumiai Chemical Ind Co Ltd-4786386-94900
Fuji Kyuko Co Ltd-4798076-52000
Endo International PLC-4927327-46800
Toyo Engineering Corp-4958689-234000
Microsemi Corp-5079028-12247
Tamron Co Ltd-5292975-32700
Zensho Holdings Co Ltd-5412755-34200
Singapore Post Ltd-5516974-678400
Gourmet Navigator Inc-5853801-37300
Japan Cash Machine Co Ltd-6000269-64700
Platform Speciality Products-6135997-53394
Okuma Corp-6333836-81000
Nishimatsuya Chain co ltd-6451551-69100
Enplas Corp-6518651-25300
Yonex Co Ltd-6593241-83400
Adways Inc-6650527-157500
Yoox Net-a-Porter Group-6818778-26601
Sky Perfect Jsat Holings-7011790-183000
Ushio Inc-7265144-65200
Kawasaki Kisen Kai-7287430-327000
Blackhawk Network Holdings-7369732-19792
Star Micronics-7386519-56700
Kiyo Bank Ltd-7391211-52600
Nikkiso Co Ltd-7403268-88400
Nachi-Fujikoshi Corp-7461727-168000
Clarion Co Ltd-7535153-249000
The Awa Bank Ltd-7764344-134000
Ringer Hut Co Ltd-7813028-40600
Banco BPM SpA-8058157-278642
Towa Phatmaceutical-8202317-18900
VIA HOLDINGS INC-8360663-110000
OSG Corp-8560061-49200
Yamazaki Baking Co-8708437-47900
Fabege AB-8856902-55564
Topcon-8871803-56700
Toagosei Co Ltd-8914991-89000
COUSINS PROPERTIES INC-9229736-124153
TV Tokyo Holdings Corp-9443639-52600
Pandora Media Inc-9584455-120550
Paramount Bed Holdings Co LT-9774750-26400
FP Corporation-9784603-21500
Kagome Co-9882347-35600
Sakata Seed Corp-10029863-36700
Fancl Corporation-10158628-62100
Acadia Healthcare Co Inc-10323572-27475
Itoham Yonekyu Holdings Inc-10369544-126900
Inmobiliaria Colonial SA-10393744-146508
Diebold Inc-10534936-44664
Daifuku Co-11130660-43200
Sotetsu Holdings Inc-11253584-268000
DBV Technologies Sa-11262334-18797
Cellnex Telecom Sau-11298672-66388
Itbook Co Ltd-11689696-221800
Cognex Corp-11728718-14626
Maruichi Steel Tube-11967978-46100
Kabu Com Securities Co Ltd-12224021-441600
JVC Kenwood Corp-12246541-543800
Noritz Corp-12301575-72900
First Solar INC-12527075-39081
Shima SeikiI Mfg Ltd-12816868-31400
Nifco Inc-13398799-29800
Acerinox SA-13717761-116514
Ams AG-13847142-24531
Juno Therapeutics Inc-14333611-67294
Paysafe Group Plc-14450728-268433
Heiwa Corp-14515040-75000
Fujitsu General-14575446-72500
Tekken Corporation-14818125-559000
Balfour Beatty Plc-15115677-472927
Welcia Holdings Co Ltd-15189476-50000
Daio Paper Corp-15611145-142500
United Arrows-15717296-60000
Capital Counties Properties Plc-15844040-442074
Furukawa Electric-16013930-43900
RH-16152653-31806
Viasat Inc-16309043-29100
Cosel Co Ltd-16577759-156000
Hokuetsu Kishu Paper Co Ltd-16662304-250100
Sembcorp Ind-16786559-841200
Fujikura-16879249-227700
Seiko Pmc Corp-17962359-185700
Western Alliance Bancorp-18674253-47400
Nippon Paint Co-19681807-60000
LEC Inc-20190274-86500
Link and Motivation Inc-20520313-388200
Stella-Jones Inc-20733783-73885
Nippon Kayaku Co-21549820-173000
United Bankshares Inc-21587282-64600
JM AB-21737520-68100
Nomura Co Ltd-22058075-121800
Essentra Plc-22153180-346250
Colowide Co Ltd-22156601-151200
Castellum-22547249-177119
Kennedy-Wilson Holdings Inc-22675608-127750
National Instruments Corp-22714428-69600
Kikkoman Corp-22749260-83600
Hisamitsu Pharmaceutical Co-22940683-51200
Ito En Ltd-22961796-65400
Aomori Bank Ltd-23625441-793000
Toyota Boshoku-24648473-144000
BBA Aviation Plc-25656898-724529
Morphosys AG-26928218-44366
Axfood AB-28920000-200000
Nihon Kohden Corp-29688798-158000
Toho Gas Co Ltd-30646380-460000
Tele2 B-31522649-355987
Cavium Inc-32580326-51817
Jins Inc-32674146-65700
Howard Hughes Corp-32797308-29719
Nihon M&A Center Inc-38881305-115100
Trelleborg B-43196261-212371
Sumco Corp-68254866-476200
Advantest-68448666-458300
Harmonic Drive Systmes Inc-70396515-236600
SSAB Svenskt Stal AB A-71457494-1933897
Industrivarden AB C-116253316-577226
Atlas Copco AB A-434887416-1376226

Innehavet uppdateras dagligen med viss eftersläpning