AP7 Räntefond
112.20
AP7 Aktiefond
324.27

AP7 Aktiefond

AP7 Aktiefond är en global aktiefond med hävstång. Det innebär att avkastningen kan variera kraftigt mellan åren. Den långsiktiga avkastningen beräknas dock vara avsevärt högre än i en räntefond. Låg risk går inte att förena med hög avkastning.

AP7 Aktiefond är en av de två byggstensfonder som AP7:s övriga fyra portföljer skapas med.

AP7 Aktiefond fondbestämmelser

AP7 Aktiefond hållbarhetsprofil

Fakta

Start
2010-05-10
Förvaltat kapital (uppdaterad 2018-08-31)
476,4 miljarder SEK
Jämförelseindex (normalnivå)
MSCI ACWI 125 % SEK
Förvaltningsavgift per år
0,10%
Insättningsavgift
ingen
Uttagsavgift
ingen
Prestationsbaserad avgift
ingen
Årlig avgift
0,13%
Normanbelopp
1524 SEK
Morningstar Kategori™
Global, mix bolag
Risk/Avkastningsprofil
1 2 3 4 5 6 7
Fondnummer: 581371
ISIN-KOD: SE0003299999

Innehav

Branschfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2017-08-30

Regionsfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Nordamerika 51.9%
Europa 22.1%
Asien exkl Japan 12%
Japan 8.3%
Australien & Nya Zeeland 2.3%
Afrika & Mellanöstern 1.6%
Syd & Centralamerika 1.8%

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2017-08-30

Värdepapper

Värdepapper Marknadsvärde Andel Position
Apple Computer Inc105316642235363774
Microsoft Corp75880412137742469
Amazon.com Inc7515543578433456
Facebook Inc-A39899475012532636
JP Morgan Chase and Company38192714373653458
Tencent Holdings Ltd37326855148957600
Alphabet Inc Class C3662686080333485
Johnson and Johnson34956321132839480
Alphabet Inc - Class A3480943997312842
Bank of America Corp289402039110298828
Alibaba Group Holdings Adr28518565151817270
Samsung Electronics28399419127565678
Taiwan Semiconductor280257773138722387
Wells Fargo and Co26395845424941859
Berkshire Hathaway Inc25487371251349746
Nestle SA24799680803290719
Visa Inc A Shares24741925571910909
Unitedhealth Group Inc24349368071022232
Pfizer Inc24181834566288939
AT T Inc22740385147681547
Home Depot Inc22502437621233823
Cisco Systems Inc21802645645199519
Chevron Corp21695559662016144
Verizon Communications21637732614374944
Intel Corp21170600104945620
Procter and Gamble Co20247291732669534
Mastercard Inc Class A1849285523988974
Merck and Co17979828352861053
Novartis AG17944526342353354
Citigroup Inc17854979342767358
Coca-Cola Co17827030144281179
HSBC Holdings170422516321174688
Roche Holdings AG GS1667281640746370
The Walt Disney Company16246454131591993
Comcast Corp A15815079104915574
Pepsico Inc15362361091506302
DowDuPont Inc15239786482455662
Naspers N1512687956689321
Nvidia Corp1509282619620755
Abbvie Inc14728410031663848
Oracle Corp14700419133295254
Total Fina ELF14575530712551214
Netflix Inc1419146514459209
BP p.l.c137588597021102907
Toyota Motor Corp13738111672464991
Intl Business Machines Corp1273100421961144
Amgen Inc1272473027710339
Medtronic Plc Npv12484488141433072
Philip Morris International12345809331645943
Adobe Systems Inc1221188440521495
Mcdonalds Corp1219476038841473
China Construction Bank1216004247151170333
3M Co1165764887631031
Union Pacific Corp1140476372833108
Sap SE11292731691034123
Royal Bank of Canada11055182991525981
Abbott Laboratories11052678391842656
Altria Group Inc10962175802011180
Toronto Dominion Bank10730236731952738
Texas Instruments Inc10612878711036257
General Electric Co10495882159185906
British American Tobacco10378903072192650
Nike Inc Cl B10235016981354822
AIA Group Ltd100259960512711675
Lilly (Eli) and Co9952794691042081
Glaxosmithkline Plc9895470405288362
Salesforce Com Inc985006627731269
Accenture Ltd976425907648679
Costco Wholesale Corp968894407463314
Paypal Holdings Inc9556982631200354
Qualcomm Inc9531867411564632
Siemens N949606152805059
Gilead Sciences Inc9491244411420309
Bristol Myers Squibb9462369201728217
Sanofi S.A9417298311195008
LVMH Moet Hennessy931364234294852
AstraZeneca9222699911340947
Allianz SE Germany914237514467200
Thermo Electron Corp908912975425946
Booking Holdnings inc USD 0.00888293645251138
Unilever Cert8718301811664252
Commonwelth Bank of Australia8699974421854810
Baidu Inc Sp Adr867390825434087
Schlumberger Ltd8631722201465310
Lowes Cos855883891876644
Novo Nordisk A/S B8541559761908739
Diageo Plc8478923852630192
Goldman Sachs Group Inc819020822380328
China Mobile (HK)8183194339657500
Bayer AG817363102945687
Broadcom Ltd816007696435605
ConocoPhillips8118240951236598
US Bancorp8111260631654652
United Parcel Service Inc810826625731143
Basf AG809256768967353
Caterpillar Inc785306364630065
Banco Santander Spain78514200917086063
ASM Holding NV780789970427186
Nextera Energy Inc778197030497619
American Express746783889777819
Reliance Industries Ltd7388731274479162
ICBC723580143109173000
Anheuser Bush Inbev722791943806356
Biogen Inc721667027231660
CVS Caremark Corp7161160791067260
Starbucks Corp7133424321486681
Ping An Insurance Co7050743588197500
Softbank Group Corp698682611865351
CSL Limited694517126480325
Bank of Nova Scotia6935440581273806
Mitsubishi UFJ Financial Group69163415212634553
Atlas Copco AB B6861350142967712
Westpac Banking Corp6781943753608353
Sony Corp6765871071379930
Unilever6758355241303758
Celgene Corp662649482809496
PNC Financial Svc Group Inc656038099502790
BNP Paribas6556382921195480
Becton Dickinson and Co654661036283046
Anthem Inc654404155271758
TJX Companies Inc654194824668192
Suncor Energy Inc6519159081739326
EOG Resources Inc650214710613062
Canadian National Railway Co632970199787705
Morgan Stanley6270582411429857
Hon Hai Precision62660026625877397
American Tower Corp Class A620731250462238
Aetna Inc New616186488343802
Housing Dev Fin Corp Comstk6153091132483960
Automatic Data Processing608409044465799
Allergan Plc605520802355947
SK Hynix Inc603060335915209
Mondelez International Inc6019783691569649
CSX Corp600687657891479
Danaher Corp600165977660327
FedEx Holding Corp596064478267589
Chubb Ltd595848977490466
Australian and New Zealand Bank Group5935156153117135
Occidental Petroleum Corp586936471815595
Schwab (Charles) Corp5866510191283324
Vodafone Group58458692628411177
L Oreal583573840266918
Intuitive Surgical Inc583158372119136
UBS Group AG5696926494021128
Micron Technology Inc5625683491242280
Reckitt Benckiser Group Plc557899928708731
Prudential5570730652751024
Walgreen Co555938696880683
Rio Tinto5557491731297850
Stryker Corp552238207357778
Simon Property Group Inc551986000335753
CME Group Inc548659413359127
Blackrock Inc545729979127308
Duke Energy Corp545181838739777
Lloyds Banking Group Plc53899568975852909
Daimler AG535284316932797
Colgate-Palmolive Co533458305879473
Valero Energy Corporation533191767495657
Sumitomo Mitsui Financial Group5312901701496470
National Australia Bank5180499632825058
Bank of China Ltd H514782089124928000
Ing Groep Nv5142338884078766
Bank of New York Mellon Corp5141475121078295
Air Liquide510635124448715
Bank of Montreal Canada506068269681581
Shire Pharmaceuticals501743116970104
Infosys Limited4985866622745759
S+P Global Inc495851225268273
Activision Blizzard Inc Common Stock493705745761328
Intuit Inc493418877254894
Charter Communications Inc-A486208449181877
Express Scripts Holding481098100601847
Honda Motor Co4807743581768438
Norfolk Southern Corp478428028302390
Capital One Finan Corp475624122524405
Keyence Corp47433309596100
AXA4733547682065420
Illumina Inc472710286154532
Vinci471453384537017
Danone469672272651535
Itau Unibanco Holding SA4692452445076679
Twenty-first Century Fox Inc A4635157961123711
Cigna458411274270776
Humana Inc457094324152456
ENI-Ente Nazionale Idrocarburi SPA4561672032664280
Emerson Electric Co455881625662069
Glencore Plc45565750712548206
KDDI Corp4556509701871779
Boston Scientific Corp4521321051444572
American International Group450063819938872
Crown Castle International Corp445584921438273
Zurich Insurance Group AG438721801159148
General Motors Co4380803271347880
Adidas437735476195775
Target Corp435317383550982
Applied Materials Inc4350088421115723
CIE Financiere Richemont432116378546796
Iberdrola SA4309666546319596
Praxair Inc428832016303834
Dominion Resources Inc426535252658672
Schneider Electric425065108581740
Vertex Pharmaceuticals Inc422875248263664
Zoetis Inc422101559516619
Deere and Co420668762327015
ABB Ltd CHF4204832291967919
Cnooc Limited41866582428091000
Samsung Electronics Pref4181433111348997
Mizuho Financial Group Inc41613690826233474
Cognizant Tech Solutions Crp415619054607293
BBVA (Bilb-Viz-Arg)4119963527074216
America Movil SA ser L40972615852915565
Canadian Imperial Bank of Commerce406299435475054
Marsh and Mclennan Co405509090533304
HP INC4032493861796842
Intercontinental Exchange Group403021525605907
Enel4020783708690093
Exelon Corp4013432421003349
Illinois Tool Works401294945325897
Wesfarmers4005598051191466
Koninklijke Philips N V399830208999480
Linde AG Tender 171107399703906199255
Prudential Financial Inc396199539444243
Kimberly-Clark Corp395805489373864
BB and T Corp395530280834629
Canadian Natural Resourses Ltd3947392011235072
MetLife Inc392846221937883
Amadeus IT Holding SA391739948466623
Barclays38805767518118314
Mitsubishi Corp3851537651521250
Kering38434646579847
Prologis Inc381950509649600
Tata Consultancy3818467461443929
Tesla Inc380582667130486
Kao Corp377903775557700
Waste Management Inc376943294456462
Telefonica SA3760383034862188
LyondellBasell Industries NV375818238361709
Progressive Corp-Ohio374734147615577
Electronic Arts Inc370688627322597
Nintendo Co368648360120300
Ecolab Inc365739162272761
HCA Holdings Inc362672688303654
Sysco Corp361968628528197
Banca Intesa SPA36150133115580040
Marriott Intl Inc360646348323953
Credit Suisse Group3592014342641502
Baxter International Inc358017012545874
Shin-Etsu Chemical356398550412100
Aflac Inc355915764842022
Sherwin Williams Co35461235188487
Ross Stores351539725405989
Aon Plc349474015267913
Deutsche Post AG3489821361053792
Ford Motor Co3472629703957608
Manulife Financial Corp3471717172074517
China Petroleum & Chemical34620029640142400
Brookfield Asset Management345996374883434
Eaton Corp PLC345809136469009
Analog Devices344946531388721
Fidelity National Information344121226348468
Kinder Morgan Inc Del Com3430839582094167
National Grid PLC3429211333579390
Air Products and Chemicals Inc342483601228605
Industria de Diseno Textil3414532711142789
Allstate Corp339182806375441
Kraft Heinz Co339122903632966
Williams Co Inc3371278551229626
Imperial Brands PLC3369657821012942
Travelers Cos Inc336901394285474
Halliburton Co336306090903974
Constellation Brands Inc A336101456180041
Suntrust Banks Inc335465406498470
Nordea AB3343664423485162
American Electric Power334335200514195
NTT Docomo3325037421437000
Fanuc Corporation331846942187200
Banco Bradesco SA pref3316126085279875
Pernod Ricard330256559226336
Japan Tobacco Inc3291632841335989
Ebay Inc3290086601049662
Seven I Holdings Ltd328787515886400
Anadarko Petroleum Corp328372777571225
Jd Com Inc Adr3249253431136038
Epiroc AB B3240666483724904
Equinix Inc Com32317674182644
Fiserv Inc322807869444794
Compass Group Plc3212390921645306
Hong Kong Exchanges and Clear3207821231242625
Sberbank RF USD31904478813289613
Astellas Pharma Inc3188689262054199
Munchener Ruckvers N318504417163815
Pohang Iron and Steel317592431123308
Nippon Telegraph and Telephone Corp316707371781500
Orange3155673422088713
Hitachi3143580405350197
Public Storage314069056162842
Recruit Holdings Co Ltd3140656111151760
Ambev SA3140137667409753
Tokio Marine Holdings312637084716011
Mitsui and Co3125868152130100
Murata Mfg Co311162422210745
Fresenius SE & KGaA307492435438292
Johnson Controls International307254463861545
DBS Group Holdings3071136961809935
Societe Generale306008360807303
TE Connectivity Ltd305785104368868
Daikin Industries305334739272206
Sasol304882997872308
State Street Corp301883143388137
Nxp Semiconductors Nv301647795365081
Koninklijke Ahold Delhaize NV3012583181350548
Servicenow Inc298873582177447
Roper Industries Inc298585698110257
VF Corp293149429352309
Equinor ASA2931468161247770
Canadian Pacific Railway Ltd291606668155591
Qatar National Bank291036505711210
Edwards Lifesciences Corp290389509225980
Essilor Intl289625747220660
Moodys Corporation288900742185083
Tesco2885127079724095
Unicredit SPA2873961272076012
Autodesk Inc287385074231386
Regeneron Pharmaceuticals Inc28692591683045
Pioneer Natural Resources286828767180025
Lauder Estee Inc286051961235814
CK Hutchinson Holdings Ltd HKD 1.02853804622797049
Volvo AB B2845340321822184
Celltrion284514525127801
Dollar General Corp281032216285372
Nokia2807955925621600
Macquarie Group Ltd280726359341621
Amphenol Corp Class A279741760328357
Volkswagen AG VTG Pref Npv279464852192096
Canon Inc279262387973799
Central Japan Railway279042265154100
Swiss Re Ltd276970367342299
Takeda Chem Ind276524846746491
Bayer Motoren Werke276429482323260
NHN Corp27616952344029
Mitsubishi Electric Corp2756829642271084
Archer-Daniels-Midland Co275143238597836
Sempra Energy275101658260997
Discover Financial274281183386370
Vantiv Inc273135178314745
Infineon Tech N2719668301198828
Fomento Econ Mexico (FEMSA UBD)2719479003056549
Kroger Co271269567921435
Lam Research Corp271116765172222
Corning Inc269228716900292
PPG Industries Inc268730401268679
O Reilly Automotive Inc26859814288884
T Rowe Price268311871255927
CRH Plc267627441884775
Engie2664731651926489
East Japan Railway266237298324998
Align Technolgy Inc26333099879486
Centene Corp262747005199766
YUM Brands Inc262270400344635
Deutsche Boerse AG261408480211482
Vivendi SA2612436981109770
McKesson Corporation260555210221055
Woolworths Ltd2596279761386248
Komatsu2582114891032900
KB Financial Group257630139624185
Public Bank BHD2571448234575387
Grupo Financiero Banorte2567466123922891
Weyerhaeuser Co255482824810844
Oneok Inc254841754416076
China Life Insurance Co Ltd25417556011710000
General Mills Inc254109543611719
Tokyo Electron253216133164778
Nidec Corp253133755202584
Public Service Entrp250833910525258
Heineken250481317276030
Alexion Pharmaceuticals Inc249880835234796
Concho Resources Inc249234859203582
United Overseas Bank2491441091374177
Carnival Corp248677163447411
Zimmer Biomet Holdings Inc248023122218672
Petrol Brasileiros2474977676162286
Las Vegas Sands Corp246153895412382
Digital Realty Trust Inc245993046220712
Vonovia Se245730338529767
Standard Bank Group2457276292035664
NetApp Inc245188972323584
Hyundai Motor Company245105551242306
Hewlet Packard Enterprise2450437841670392
Ericsson AB B2449393043236513
Shiseido Co244795647395400
Avalonbay Communities Inc244324463148023
Aviva Plc2429644934233811
Ingersoll Rand Plc241986278267100
Dxc Technology Co240907546298379
Itochu Corp2404756661529400
Woodside Petroleum2394258481008497
Equity Residential239420065393002
Monster Beverage Corp239358372432916
Wirecard AG237850936120955
Consolidated Edison Inc237674157330100
BT Group Plc2375957139019418
Panasonic Corp2374304422154463
Hoya Corp237348708443200
Bank Central Asia23719938115497600
Oversea Chinese Banking Corp2371140843184978
SunLife Financial Services of Canada Inc237071413648098
Fast Retailing Co Ltd23700132456605
Xcel Energy Inc236095235543326
Formosa Plastics 13012353185707003960
Hindustan Unilever Ltd2350655421020403
Relx Plc2348765001160909
Red Hat Inc234776500184706
Netease Icn Adr233863478124745
Welltower Inc233769127389257
E. On SE2321932052313780
Axis Bank India2316244202821510
Anglo American2312408641287295
Tatneft2311417562262501
M T Bank Corp230699848143394
Lonza reg23027358179452
Standard Chartered2302652913053572
Best Buy Co Inc229695562305192
Synchrony Financial229475446805395
Henkel AG and Co KgAA VZ228132591193303
Aptiv Plc226224089278683
Shinhan Bank225862757670657
Northern Trust Corp225016023230066
Firstrand2249783255288977
Paccar Inc224770332370284
Kirin Brewery Co2240433731065200
Petrochina22362364733216544
Deutsche Bank2215032892134137
Keycorp2212051561137631
UPM-Kymmene OYJ221111570659481
PTT Pcl Nvdr22103991915306440
Suzuki Motor Corp220759474370400
Ctrip Com International Adr220104474618123
Parker-Hannifin Corp219832185142692
PG and E Corp219606927548263
Cummins Engine219515527170343
Petrol Brasilerios com2195016724678153
Sun Hung Kai Prop2192339231617073
Rio Tinto Limited219160166459259
Devon Energy Corp219134378565611
Dollar Tree Inc218862505255070
Wal-Mart De Mexico V (Walmex)2186704088231814
Relx NV2181866701079164
Eisai Co218072475275090
Akzo Nobel218051994259799
Experian Plc217777169975975
Regions Financial Corp New2177005931235389
ITC2175865865366857
Paychex Inc217452487328089
Rockwell Collins Inc217111468175024
JXTG Holdings Inc2168919813398932
Rockwell Intl Corp216440459137466
LafargeHolcim Ltd CHF215720786481946
Credicorp215296389106579
Edison International215289665349731
Andeavor213488887153903
Danske Bank A/S212666867807582
Bridgestone Corp212539641641278
Twitter Inc212121904687136
Ihs Markit Ltd211446342432142
Orix Corp2109387981465660
WEC Energy Group Inc210087609342548
Dai-Ichi Life Holdings Inc.2100421071242000
Sampo-Leonia Insurance Comp A209839239453731
Largan Precision Co Ltd209766541158000
Fresenius Medical Care209707606228285
Stanley Black and Decker209642307164814
Daiichi Sankyo Co Ltd209540265596400
Saint Gobain208950283540568
LG Chem Ltd20885773672106
Link Reit2086567112365285
China Merchant Bank H2082658426144689
Unibail Rodamco207525520106074
Royal Caribbean Cruises Ltd207199109192662
Motorola Inc207147501181743
Ventas Inc Reit206419532382610
Asahi Kasei corp2063023331588546
Centurylink Inc206206973992153
New Waste Connections Inc206123359289578
WPP Plc2057086041357226
Assicurazioni Generali2050620501319074
Peugeot SA204740643826423
Nissan Motor Co2047189832411700
Sandvik AB2045958281312774
Alimentation Couche Tard Inc203145770466807
Svenska Handelsbanken A2031253741830783
Nan Ya Plastic2027006498103670
SQUARE INC - A202674605288425
Givaudan2026242579430
Investor AB B201580044493464
PPL Corp201472029750810
Formosa Chemical N Fiber Corp2013015765528730
Cap Gemini201298904171717
Ameriprise Financial Inc201037720158743
Oriental Land Co200355708208108
Hyundai Mobis200102157107079
Dassault Systemes SA199538208138858
Agilent Technologies Inc199516855333335
Cathay Financial Holding Co Ltd19948757212836300
Novatek Pjsc-Spons GDR Reg S199421025143141
British Sky Broadcasting1993465391106860
Maruti Suzuki India199127441166145
Agricultural Bank Of China-H19909498045985000
Idexx Laboratories Inc19896296088775
Autozone Inc19847758628239
Hermes International Npv19835900533912
Citizens Financial Group198265946530202
Hilton Worldwide Holdings Inc198260062283429
Fiat Investments NV1980524671338074
Michelin197002290182590
Dell Technologies Inc196554017226331
S-E Banken A1958902892007484
Mitsui Fudosan Co195582770957872
DNB ASA1954567601057246
Covestro Ag195409006238823
Japan Post Holdings Co Ltd1950269631836600
Palo Alto Networks Inc19405347298275
Nucor Corp193925726343166
Hang Seng Bank193732067811000
Fifth Third Bancorp193572675720638
ArcelorMittal193247874716441
Assa Abloy B1932061561079364
Fleetcor Technologies Inc19298650498006
DTE Energy Co192439072189536
Chunghwa Telecom1922895485987000
Mitsubishi Estate1922562641307561
Grainger (W W) Inc19220194057397
Denso Corp191770742454200
Eversource Energy191746881337082
Microchip Technology191573129245418
Newmont Mining Corp191536517663959
Transurban Group1913240982462351
Intl Paper Co190279423407791
Iqvia Holdings INC. USD 0,01189963105167604
Rogers Communication -Cl B189855329399217
Daiwa House Inds189336455656286
Continental AG189238991116550
Twenty-First Century Fox B189155433464837
Freeport McMoran Inc1889879751462711
Cerner Corp188684050317265
Koninklijke DSM NV188674662199569
Boston Properties Inc188361747160738
Legrand187995209281951
Legal and General Group1874449046268269
Mylan NV187150146542513
Telia Co AB1859902024377270
Sumitomo Corp1858332211253400
Singapore Telecom1847444208481100
Yum China Hldgs Inc184068779577017
Global Payments Inc183242508167060
TDK Corp183175313194399
SBA Communications Corp182542948129930
Kellogg Co182504017277765
Kyocera Corp182242101324180
CLP Holdings1811191741728948
Workday Inc181005890136362
Sika AG180930118140058
SMC Corp18085435259335
MTN Group1806078912664912
Wolters Kluwer179904048310480
Deutsche Wohnen Ag BR179490886393949
Tyson Foods Inc -Cl A179204179314177
Clorox Co179081122134727
London Stock Exchange Group Plc178664064340248
Subaru Corp178661724653236
Bank Rakyat Indonesia17763859887223600
Pembina Pipeline Corp177406593553502
Willis Towers Watson Plc177139565132648
CK Asset Holdings Ltd1770976212796937
Verisign Inc177058988125896
Mediatek Inc1768455992361332
Kla-Tencor Corp176842765170353
Western Digital Corp176722995306159
Xilinx Inc176697502265068
Chinatrust Financial Holding C17595651327582993
Essity Ab175897708739066
UNI President Enterprises Co1753055127592491
Ferguson Plc175196409244422
Advanced Micro Devices175177633862520
Ametek Inc174724270252879
MS&AD Insurance Group Holdng174158445616993
Comerica Inc174079318193763
Fastenal Company173948150316332
Laboratory Crp of Amer Hldgs173924345108504
Kerry Group173355738172114
KBC Group SA172510006262716
USX Marathon Group172098398908933
China Overseas Land1718213616054287
Kone B NEW171748600354242
DSV A/S171619960205313
Hess Corp171356956291344
Tenaga Nasional1710920984897100
Verisk Analytics Inc-Class A170519213159420
Cspc Pharmaceutical Group Ltd1701589527374000
Hongkong and China Gas1696888089287807
Magna International -Cl A169651072352537
BOC Hong Kong Holdings Ltd1693711223839905
CBS Corp Cl B168368075349437
Otsuka Holdings Co Ltd168209085417517
Shionogi and Co168044452328200
Huntington Bancshares1677703581137987
Galaxy Entertainment Group Ltd1675615732561800
National Bank Canada167521845367538
Transdigm Group Inc Com16744998451804
Hartford Finl Service Group Inc166692520366620
Fuji Photo Film Co166652374441200
Asahi Group Holdongs LTD166613233410136
Equifax Inc166105948134837
Citrix Systems Inc164439977161207
Firstenergy Corp163985328489321
Country Garden Holdings Co16375895311698292
Icici Bank1636953993735867
Telekomunikasi Indonesia16277843379200395
E*Trade Financial Corp161967300304223
National Oilwell Varco Inc161817997396946
Terumo Corp161681805332200
Secom Co161141806222500
Sompo Holdings Inc.160909710413354
Principal Financial Group160900650319383
Scottish and Southern Energy1607239251096817
Hana Financial Group160431760465150
D R Horton Inc159823396390048
Maxim Integrated Products159217370283346
Biomarin Pharmaceutical Inc158974306176075
Caixabank SA1588905483868864
Svb Financial Group15855784053420
Skyworks Solutions Inc157864570187688
Republic Services157291053235827
Hennes och Mauritz B1572780851207973
Credit Agricole1572736061240190
TD Ameritrade Holding Corp156989804302590
Omnicom Group156937068251184
CGI Group Inc A156731672262128
Korea Tobacco and Ginseng Corp156448127183384
Total System Sevices Inc156411763179655
Expedia Inc156173754132950
Marubeni Corp1559720542105500
Realty Income Corp155768134292479
Apache Corp155556851398325
Cardinal Health Inc155112015331646
Fubon Financial Hldg Co Ltd15506482610455839
New Oriental Educatio Sp Adr155045970224103
Samsung SDI Co Ltd15417149386447
Hexagon AB153616848287672
ABIOMED INC15313628644588
First Rep Bk San Francisco Calif New Com153103330160150
Resmed Inc153090068155210
Tiffany and Co153056468129383
B3 SA-Brasil Bolsa Balcao1529850883235822
XL Group152748291294363
Geberit Reg15266765137935
Ameren Corp152045136262165
Seagate Technology151564345298529
China Steel15066804119960172
Geely Automobile Holdings1504617367790000
Essex Property Trust Inc15044023868178
Celanese Corp149986282142654
American Water Works Co Inc149898700186374
LG hsehold & healthcare14979894414726
Synopsys Inc149737251163209
Nomura Securities1496614843596307
CBRE Group Inc149375545344191
Kubota Corp1491682091082047
Waters Corporation14870438986962
Costar Group Inc14867412837554
Quest Diagnostics148627813147218
EVERGY INC148468701286166
Lululemon Athletica Inc148442594119614
Itausa Inv SA1478629146992983
Hollyfrontier Corp147776389222565
Conagra Brands Inc147535400441075
China Pacific Insurance Gr-H1472536394166232
Telenor147146321830216
Cemex Cpo14713268622888102
Ferrari Nv147114143129515
Astra International14709501531808700
OLD MUTUAL LTD1468704897751553
Mitsubishi Chemical Holdings1467597611836700
Mahindra Mahindra1466951591172160
Swedbank AB146456128704116
Splunk Inc145997806148734
Scentre Group1458267065391192
Mettler Toledo International14551194828362
Broadridge Financial145450855119825
Markel Corp14480212413059
Host Hotels and Resorts Inc144724541760698
Grupo Mexico Sa De Cv1446699865505178
MCcormick and Co Non VTG shares144469615127928
Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA1437357351375008
Take-Two Interactive Software143649284120641
Fairfax Financial Hldg14307558928718
AmerisourceBergen Corp142993180177768
Tal Education Group Adr142955567522278
Nippon Steel and Sumitomo Metal Co142827084767064
Kohls Corp142416388193681
CP All Pcl Nvdr1419563657354902
MSCI Inc14194455190001
Hershey Foods Corp141744143157150
China Resources Land1415372304386222
MMC Norilsk Nickel USD14151342796204
WestRock Company141259060282799
CA Inc140910163353480
Smith and Nephew Plc140720047874147
Ansys Inc14067973887884
GGP Inc140596796708790
MGM Mirage140509157540131
Fujitsu1404656102190000
Brown-Forman Corp -Cl B140182542291160
China Evergrande Group1398496404176190
CMS Energy Corp138368410309346
Fortis Inc Canada138353327465666
Loews Corp138071502306621
Noble Energy Inc138044313512698
Ashtead Group Plc137852726497361
Vulcan Materials Co137745004136070
Vestas Wind System137332320223186
Publicis Groupe137308555233735
Arista Networks Inc13721451653286
Check Point Software Technologies Ltd136994004130263
Merck KGaA136926390142106
IAC InterActiveCorp13642282676187
Lincoln National Corp135921640228023
Suncorp Group Limited1357967491343159
Liberty Global Inc C135515930589720
Genuine Parts Co135420943149235
TechnipFMC Plc134997678493533
Church & Dwight Co Inc134798977261749
Sanlam1344561062723581
Baker Hughes A GE Co134308369456212
Jardine Matheson134108116232332
Dover Corp134022355175105
Ulta Beauty Inc13375982961320
Shenzhou International Group1337442811168000
Darden Restaurants Inc133703814128369
Mercadolibre Inc13355363242079
Tapestry Inc USD 0.01133544039285198
Expeditors Intl lf Washington Inc133468298198671
Restaurant Brands Intern133350869249076
Mega Financial Holdings Co Ltd13329297517252422
Xylem Inc133173750195136
Cadence Design Sys Inc132778267314261
SGS Holding N1324544235501
New Melrose Industries PLC1319082594984162
Eastman Chemical Co131828370148056
Constellation Software Inc13106831120138
EQT Corp130840976278991
Sysmex Corp130394658176042
Pvh Corp Com USD113036436992917
Circuit City Stores Carmax130177377190415
Teck Cominco Limited130140036634356
Malayan Banking1300580045972853
TRANSUNION129971584193021
Coloplast B129548183133176
Burberry Group Pls129353738488980
Grupo Televisa S A B De CV1291316893842491
Yes Bank Ltd1289715572554075
Macys Inc128683577370388
Unicharm Corp128084350461400
Chipotle Mexican Grill Inc12789449827095
United Rentals Inc12786375791046
Molson Coors Brewing Company127729457205847
Goodman Group1276092671861528
COPART INC127201352221626
Dominos Pizza Inc Us12717630348229
Insurance Australia Group Ltd1265110672497716
Arthur J Gallagher and Co126461585193436
Partners Group Holding Ag12580812418031
Wynn Resorts12578032595110
Bank Mandiri12559067729438200
NN Group Nv124895763320057
Carlsberg B124248786111068
Cdw Corp123882904157489
Lennar Corp CL A123607104262343
C H Robinson Worldwide123430011140522
Alexandria Real Estate123378582107024
Thomson Reuters Corp123325814314776
Aristocrat Leisure Ltd123053720610561
First Data Corp- Class A122892173541876
Annaly Capital Management Inc Reit1226856201264284
South32 Ltd AU1224312225399754
Swatch Group I12224586330945
SKF AB B122080160707506
Kasikornbank Pcl-Nvdr1220646402025522
Franco-Nevada Corp122026194203561
Shopify Inc - Class A12191644797040
Sunny Optical Tech1217480241123000
Royal Bank of Scotland Group1216622544256566
RWE ST A121563954530428
ASE Industrial Holding Co1214098795549999
CF Industries Holdings Inc121318031269198
Symantec Corporation121299896678519
HCP Inc121293705498385
XPO LOGISTICS INC120925960126818
Sumitomo Electric120859163842400
Swisscom AG12074075029105
Henry Schein Inc120712636162853
Stora Enso OYJ R120682808748375
Aena SA12048628074789
Arch Capital Group Ltd120334437431870
Targa Resources Corp120119427238046
Sumitomo Mitsui Trust Holdings INC120051164334822
Samsung C&T Corp120001060119591
Sino Biopharmaceutical11988895810561000
Dentsu Inc119886057280300
Extra Space Storage Inc119729519143593
STMicroelectronics NV119152496665149
Resona Holdings Inc1187677702334167
VMware Inc A11853726884056
Incyte Corp118505943188001
Amcor Limited1181411841260259
Vornado Realty Trust117982954170196
Airports Of Thailand Pcl Nvdr1175894336415510
Cooper Cos Inc11748047049741
Encana Corp1174644081003022
JM Smucker117459017123418
Intact Financial Corp117457900159773
Michael Kors Holdings Ltd117313117173424
Alliance Data Systems Corp11712644254227
Swiss Life Holding11673465135950
Citic Pacific1165434249094596
Teva Pharmaceutical ADR116381213536669
Abn Amro Holding Nv Gdr Ipo116236597466995
Akamai Technologies116189345174513
Picc Property & Casualty -H11576384610666601
Jack Henry & Associates Inc11557398980997
Barclays Africa Group Ltd1154485781130435
Erste Group Bank AG115428938314046
Nitto Denko Corp115428898170388
CNH Industrial Nv1154268951093884
Mitsubishi Heavy Ind115165983338200
Kansas City Southern115022733110077
OTP Bank Regd114712642352002
UCB114682072138026
Voya Financial Inc114597085252904
Novozymes A/S B114568944233115
Ally Financial Inc114474438462572
Masco Corp114439057324118
Hasbro Inc114252668125479
Hcl Technologies114144809856445
Cheniere Energy Inc114074412199483
3I Group1139348081065430
Emirate Telecom Group Co1139080642733282
AAC Technologies Holdings1138795351159000
Dong Energy A/S113868165198705
Cabot Oil & Gas Corp113847878515245
Ss&C Technologies Holdings113723622219505
JFE Holdings Inc113721185565577
Martin Marietta Materials Inc11359545261302
Advance Auto Parts Inc11356751376344
Franklin Resources Inc113342815382276
Umicore113329262227802
Beiersdorf113271643106653
Mohawk Industries11308269765015
Polski Koncern Naftowy112872523474533
Heidelberger Zement112726238152602
China Mengniu Dairy Co.1126411994275000
Chugai Pharm Co112572772223400
Henkel AG and Co KgAA112198741108498
Informa Plc1121143851246312
Julius Baer Group Ltd112084636224719
Universal Health Sevices Inc11197388696226
Dollarama Inc111540510330768
Amorepacific Corp (New)11131263050554
Catcher technology1112430481031000
Neste Ojy111153094142961
Lear Corp11114158774759
MTU Aero Engines Holding AG11043839353507
Anhui Conch Cement H1104276081953500
Sunac China Holdings Ltd1104263803752836
Tokyo Gas Co110227926504800
Carnival Plc109951600203236
Sun Pharmaceutical Ind1096833151319595
GODADDY INC - CLASS A109668025157230
Aspen Pharmacare Hldgs109590196609692
Centerpoint Energy Inc109562421433936
Fortinet Inc109529149152644
Siam Commercial Bank P-Nvdr1094112542680103
Open Text Corp109241940307633
Sands China Ltd Com1091472062517600
Nasdaq Inc108980267128180
DaVita Inc108977913166068
Inpex Corp1087979211106994
Loblaw Companies Ltd108760812227526
Heineken Holding NV108559080123567
Isuzu Motors108464140814625
Olympus Corp108289155298000
Qorvi Inc108197202149931
Idex Corp10816233078640
Sekisui House108066453716800
FMC Corp108052220140206
Remgro107926260833658
SK Holdings Co Ltd10730714550122
Veolia Environnement107159683559188
F5 Networks Inc10699658163259
Jazz Pharmaceuticals Plc10691029669223
FNF Group106881962290711
Phonak Holding Ltd10686490163662
Vail Resorts Inc10682652639920
Cincinnati Financial Corp106811492153939
Delta Air Lines Inc106690186205640
State Bank Of India1066452992713505
Samsung Fire and Marine Insurance10654781348390
China Shenhua Energy1065052875285501
Kia Motors Corp106475399414053
Luxottica106297308176633
UDR Inc106159646296763
Newcrest Mining106147377802554
TEMENOS GROUP AG-REG10591271264773
Kansai Elec Power105895495826089
Raymond James Financial Inc105798426127962
Spirit Aerosystems Hold -Cl A105702703133711
Samsung Electro-Mechanics Co10549994188032
Norweigan Cruise Line holding105451084220946
Mid America Apartment Comm105415753113158
Tractor Supply Co Com Stk105380415130153
Sirius XM Holdings Inc1052028501673320
Brambles Inds Ltd1050847751591433
Associated British Foods104940244379416
Ono Pharmaceutical104891145459085
Bharti Airtel Ltd Comstk1046748332177712
Atos SE10460365098345
Teleflex Inc10451819646561
Atlantia SpA104456059531621
Daito Trust Const10438588478183
Cboe Holdings Inc104334917114415
Sm Prime Holdings10417696515883700
Aegon NV1038934191883509
Fortum OYJ103797570453742
China Unicom Hong Kong Ltd1036454579550000
Makita Corp103545637260296
ACS Actividades Cons Y Serv103466987272812
Bank Leumi Le Israel1033409841719193
Bajaj Finance Ltd103167953274354
Zions Bancorporation103020995211020
Delta Electronics Inc1029875793266770
Teleperformance10295025759959
Packaging Corp of America102723780102387
Taisei Corp102575344247900
Nitori Holdings Co Ltd10246063376600
Sumitomo Realty and Development102303824333756
West Japan Railway102284815168400
Diamondback Energy Inc10227677792309
Intercontinental Hotels102043015184783
Standard Life1019266502706678
Powszechny Zaklad Ubezp.101641308938734
Samsung Sds Co Ltd10158651254718
LG Electronics Inc101453541167382
Hormel Foods Corp101290219297790
Snap-On Inc10094298562728
Hologic Inc100663126285987
QBE Insurance Group1006138451411748
Ferrovial SA100557483520866
Edenred100430059274499
Kepco Korea Elect. Power100324793403522
Ball Corp100175270270259
JB Hunt Transport Services Inc9997323588849
British American Tobacco ADR99951760211157
Intertek Group99887088162936
Alliant Energy Corp99338790253307
Enn Energy Holdings Ltd993284871191000
Centrica991679935898864
AGC Inc99090931279300
E Sun Financial Holding Company9901437214965941
Trimble Incorporated98979105267624
Yamato Transport98826777355900
Swedish Match AB98800645190294
Viacom Inc Class B Common98661257349515
NEKTAR THERAPEUTICS98651166170475
Bid Corp Ltd98607111521624
United Micro Electric9850127718853000
58 Com Inc Adr98140260148154
Valeo98030200244472
Keysight Technologies Inc97869751170575
Origin Energy978574261786988
Marvell Technology Group Ltd97775302530175
Juniper Networks Inc97692159378321
Aeon Co Ltd97533306496500
Teva Pharmaceutical Ltd97518754442958
Invesco Ltd USA97492203440497
Persimmon Plc97173858333833
Wartsila97154197509078
Everest Re Group Ltd9714730448443
Cimb Group Holdings971336557367108
Steel Dynamics Inc97026758241629
Intl Flavors and Fragrances9702250181389
China Telecom Corp Ltd H9692335122032000
Carrefour96846380592807
Sl Green Rlty Corp96812014103306
Bunzl96757107356615
Duke Realty Corp96706735381094
Naturgy Energy Group SA96492726395549
Regency Centers Corp96481421163004
Samsung Biologics Co Ltd9607505526248
Galp Energia95915418518342
Varian Medical9588988093720
Solvay SA9586952079562
Iron Mountain Inc95857622291582
Bouygues95601015241720
Accor95479605207352
Avery Dennison Corp9541856199384
Commerzbank AG953262211085960
First Financial Holdings Co Ltd9519645815649205
Telstra Corp950058224290537
Perrigo Co pLC94958726140928
Mosaic Co/The94824186353614
Nielsen Holdings PLC94485383388232
Mondi Plc94405483379877
Woori Bank94351755714623
Veeva Systems Inc-Class A94275408115579
Daiwa Secs Group942394771729302
LKQ Corporation94170272311298
Yakult Honsha Co94131423149200
Shoprite Holdings94131195685880
Gartner Inc9410551071100
China Resources Ent. Wheelock and Co940507382315042
Qiagen NV EUR93882865264692
Adecco SA93825343171734
Bunge Limited93672651163963
Alleghany Corp9361532916127
Sodexho Alliance9359432295772
Treasury Wine Estates Ltd93429138763825
Symrise AG93417033115271
Next Plc93053642146480
Albemarle Corp Com Stk93048025108904
Toray Industries Inc928957821392996
Robert Half Intl92831006131902
Western Union Co92702978538595
Power Assets Holdings Limited926917711418396
NVR Inc926372873825
Japan Exchange Group Inc92316913593622
OMV AG92240730194786
Kuehne and Nagel International AG9223975761816
Ageas92078809195489
Dai Nippon Printing Co Ltd91247348461900
Aramark91207421244981
Qurate Retail Corporation91203675484957
Grifols Sa Par EUR 0.590930614342810
Cochlear Limited9092506165446
Santos Limited906676701959318
Shaw Communications Inc -Cl B90596134484690
Nec Corp90586466371997
BorgWarner Inc90327243226022
Cenovus Energy Inc902096111050459
Australian Stock Exchange90156238203272
Pearson90066290828637
Bank Of Communications H9002706413850000
Torchmark Corp89516206111958
Banco Do Brasil SA Ord.894791321367664
AGL Energy Ltd89228840660079
Newell Brands Inc89162147450735
Garmin Ltd88971741150224
Atmos Energy Corp88874993105883
Smurfit Kappa Group Plc88415788231837
Chubu Elec Power88409343664616
Whirlpool Corp8836587276604
Hengan Intl Group Co Ltd882921051137000
Federal Realty Investment Trus8820800474559
Hd Supply Holdings Inc88189062211002
OLD DOMINION FREIGHT LINE8774422265181
Porsche Automobile Holding pref87647620156093
Falabella875872361144514
Banco Bradesco Common875676071600662
Thyssen Krupp87491636421846
Ayala Land8719274511553600
Empresas Copec SA87141199619696
Wharf real estate investment869663551474865
Imperial Oil Ltd86873312300742
Sberbank-Sponsored Adr86770836895020
Electricite de France86464751584128
Advanced Info Service Nvdr864571591560504
Ugi Corp86449386174023
ON SEMICONDUCTOR CORP86441590459413
Vifor Pharma AG8642476952513
Schindler Holding AG Part Cert8641945941068
President Chain Store Corp86222654899000
Southwest Airlines86219169155097
Nisource Inc86196418349851
Lend Lease Group86174891643802
Energias de Portugal SA861589072405547
East West Bancorp Inc86130780147079
LG Chemical Ltd85899941149963
Industries Qatar85660719286393
A P Moller Maersk A/S856300726648
Banco de Sabadell SA856074385992580
China Conch Venture Holdings855782982647300
Segro Plc854193741116479
Ultratech Cement85321473151038
Tenaris SA85311182546360
Whitbread Hldgs Plc85218247182581
Sage Group850153241133020
Nippon Building Fund Inc848949351624
Camden Property Trust8488955099260
Johnson Matthey84835231205381
Brenntag AG84828145155032
Croda International Plc84727469141225
Sensata Technologies Hldg BV Common Stock84547890173993
Ajinomoto Co Inc84464763533987
Power Corp Canada84381953413283
Smiths Group84182918451020
Fortune Brands Home & Security Inc84041507170269
Groupe Bruxelles Lambert SA8401149988803
Ncsoft Corp8399514926817
Kon Kpn NV839225913536533
Tata Motors Ltd Equity838859462512856
T D Holdings Inc83805177618200
Bluescope Steel Ltd83063478703879
Asustek Computer Inc828914261109000
Seattle Genetics Inc82662144119906
Sumitomo Chemical825695901628000
Taiwan Cement Corp825630046471300
CHR Hansen Holding A/S8238521987228
RSA Insurance Group PLC822768451097550
Pinnacle West Capital82079099111445
Interpublic Group Of Cos82056643397249
MTR Corp820199611786643
Toyoda Auto Loom81729378167362
First Abu Dhabi Bank816280312325531
Morrison Supermarket814983302588680
Telecom Italia SpA Ord8142610712867488
Yamaha Corp81426090186800
Sonic Healthcare Ltd81200834478628
Gecina8117880752148
Asian Paints Ltd81109578447526
PTT Explor & Prod Pcl Nvdr810887412085640
Marine Harvest81015755417062
Straumann8061329610944
Land Securities Group Plc80567065749222
Anta Sports Products Ltd805258201690000
Ralph Lauren Corp8050740764147
China Citic Bank H8048629614297000
Arconic Inc USD 1.080439701415835
Taiwan Mobile804296742527500
Liberty Sirius Group-C80418536193507
Samsung Life Insurance80361550107625
Aisin Seiki Co80303484197000
China Gas Holdings Ltd801982702704200
Oil Search Ltd801339881367327
Canadian Tire Corp l A7998704969719
Tokyu Corp79874049550132
Lennox International Inc7983604139627
Alnylam Pharmaceuticals Inc7969954990184
Reinsurance Group Of America7969518261147
Sumitomo Metal Mining79661187273100
Nordstrom Inc79373149140502
Sinopharm Group Co-H792502571860370
Red Electrica De Espana Redesa79214471409866
Techtronic Industries Co Ltd791422511438450
Smith Corp79123353149410
First Quantum Minerals Ltd79080679668880
Coca-Cola European Partners Eur79078338206326
FLIR Systems Inc78989802141767
New World Development Co788633096558129
CHINA TOWER CORP LTD-H7869892953810000
Norsk Hydro ASA786848271554107
Bandai Namco Holdings Inc78582007231100
Genmab A/S7855927851976
MONCLER SPA78526292193441
Petronas Chemicals Group785012913782500
Bank Polska Kasa Opieki SA Pln178408752268096
Metro Inc78268491269584
Eiffage7816869776614
Snam SPA781599351996446
Vodacom Group78137850946783
Growthpoint Properties Ltd780302714724112
Suzano Papel e Celulose SA NPV77893269692097
Ecopetrol SA776991227840174
Athene Holding Ltd-Class A77628343172253
Autoliv Inc7756759095802
Eicher Motors Ltd7756177420749
China Taiping Insurance Hold773070072642914
Affiliated Managers Group7725799257881
Omron Corp76684725192971
Wabtec Corp7668334977338
Lanxess AG76572721105743
Arkema7651659768122
Allegion Plc7647823897101
Discovery Communications C76469477315743
Fuji Electric Co Ltd763853841079000
SSAB Svenskt Stal AB B763737492377023
Aercap Holdings Nv76327349147792
Taiwan Cooperative Financial7628916414160376
Ubisoft Entertainment SA7619710776614
ITV Plc761843943889161
Lindt Sprungli AG76158321100
Dexus Property Group761306321091570
American Financial Group Inc7609013375314
British Land Co760601351028744
Chemours Company75994751190332
Hong Kong Land Holding759478421208000
Osaka Gas Co75939979433600
Agnico Eagle Mines Common Stock75825755239128
OAO Rosneft Oil Company758160511312509
Dish Network Corp75581088236728
APA Group Npv (Stapled Units)754919871220470
Brothers Industries75476311418900
Soquimich B75306486189165
Obayashi Corp75267794890132
NTT Data Corp74987964657000
Nomura Research Institute74930789175866
Momo Inc-Spon Adr74839794186715
SEI Investments74756064132116
Cimarex Energy Co7470044398739
Exor NV74599874127907
Kakao Corp7444164573005
Jardine Strategic Hldgs Ltd74366181220465
Shimano Inc7436078953511
Dcc Plc Gbp7431917389442
St James Place Plc74091348547569
Kinnevik Investment AB B74066188250647
Helmerich & Payne Inc74050572124666
Live Nation Inc74020783165116
GAP Inc74009096250383
PTT Global Chemical739016223275197
Campbell Soup Co73828725199523
Klepierre73711607221172
VISTRA ENERGY CORP73636955359501
Hannover Rueckversicherung AG7345578060093
Baloise Holdings7336633351349
Liberty Broadband C73360052103539
Kingfisher Plc732649032237395
Japan Real Estate Investment731741451524
American Capital Agency Corp Reit Fund72929691414713
Indiabulls Housing Finance72777758439666
Fibria Celulose72767463400020
Alstom72764228183685
Bancolombia Sa-Pref72738720720620
Gvc Holdings Plc72680584561404
Bank Hapoalim726661061114177
Magnit GDR72638515535753
Bco Santander Chile New72520897102575668
YAGEO CORPORATION72502348390010
W R Berkley Corp72475170102435
Tokyo Electric Power Company Holdings Inc721272501657791
Coca Cola HBC AG72074519231254
Keppel Corp720728561593600
Formosa Petrochemical Corp720431421947000
Tabcorp Holdings Ltd719124822288410
Guangdong Investment Ltd718813414594000
Terna717325691463924
Unumprovident Corp71688812223898
Hankyu Corp71635263220500
Hargreaves Lansdown Plc71439948281505
Unibail Rodamco SE and WFD Unibail Rodamco NV71371243734340
Lojas Renner713461911109093
Leucadia National Corp71259766337244
Pentair PLC71176184183111
Great West Lifeco Inc71144167314151
CDK Global Inc71124313127442
INVITATION HOMES INC70627388332959
Flextronics International Ltd70585288559326
Nikon Corp70247553411000
Bank of Ireland Group Plc70072034935767
Trend Micro Inc69713870128719
Dentsply Sirona Inc69709695200697
Yuanta Financial Holding Co Ltd6946156115138964
Toyota Tsusho Corp69357236225728
WUXI BIOLOGICS CAYMAN INC69349249781500
Emaar Properties Pjsc693371625534953
Randstad Hldgs69329644122367
Grasim Industries Ltd69195610509303
China Development Financial Hl6917248821243400
Bidvest Group69094287522460
Sealed Air Corp69032107194711
United Therapeutics Corp6896380160031
Ricoh Co68948932729200
Telus Corp physical shares68791899202239
Bdo Unibank Inc687154273156197
Stockland Trust Gp686958882490837
Yamaha Motor co Ltd68427295301818
Fosun International683344524181208
Boliden AB68325127270220
United Internet AG68324977146303
M3 Inc68235122188200
Polaris Industries Inc6816461069455
Pulte Group68058875259805
Honam Petrochemical6805068426931
Bausch Health Cos Inc67979548319919
United Utilities Group Plc67960570798015
AMP Limited679106713003942
Vereit Inc67830235956851
Alps Electric Co67778902257700
S-Oil Corporation Ord6771547470036
Yokogawa Electric67709207382400
Fibra Uno Administracion SA676471045327720
Jones Lang Lasalle Inc6742911448204
Ingredion Inc6727421072449
Meiji Holdings Co Ltd67233126109700
Harley-Davidson Inc67225665172624
Lenovo Group Ltd6718544811394000
Inter Pipeline Ltd67135060386635
Bombardier Inc -Cl B669982612079892
Tech Mahindra Ltd66934495708871
Wipro669118941777143
SES Global66806438363832
Kajima Corp668050101023000
Swiss Prime Site6675648281745
Sainsbury (J)667485551676214
CIT Group Inc66736573133679
Godrej Consumer Products66713365361638
Cmpc Empresas665330721894012
Kimco Realty Corp66498058428292
Zayo Group Holdings Inc66443704205470
Henderson Land Dev664407531402940
Scor SE66423879177710
SK Telecom Co Ltd6629159231563
Micro Focus International66253875446607
Marks and Spencer661775521853483
GPT Group660932711932037
Autohome Inc-Adr6604869093714
Saputo Inc66005884232438
Yara International ASA65899487162026
Endesa SA65814002318785
Sina Corp65778274103857
Taylor Woodrow657752083281377
Quanta Computer Inc657022804252000
Idemitsu Kosan LTD65691499149300
Xerox Corp65672001262566
Alkermes Plc65555358160344
Ayala Corp65370809387605
Raia Drogasil Sa Com Npv65304797365744
Enel Americas SA6514686644675355
OGE Energy Corp65112021193763
Lundin Petroleum AB65029538224472
LG Display64949172361711
Aéroports de Paris6486024732097
Liberty Media Group-C64814993195853
Genting647885423378300
China Minsheng Banking-H647775869859912
Taishin Financial Holdings Co6477585315249112
National Retail Properties64478406154440
WOOD GROUP JOHN PLC64251906715368
Discovery Holdings64089614580896
Arrow Electronics Inc6371548889170
Capitaland Ltd635446442822500
Cielo SA634570161904671
Nice Systems Ltd6319821960265
West Fraser Timber Co Ltd63056330101612
China Communic Constru-H629279436915000
Nedbank Group62915964361770
Bureau Veritas Sa Par EUR 0.1262898048265055
Macerich Co62831920118260
Rohm Co6282267182800
Unilever Indonesia627749412325100
Telefonica Brasil62659501699229
Liberty Property Trust62590184159120
WH Group Ltd625259808787488
Mr Price Group62485653412947
Aurizon Holdings Ltd624796952141875
Barratt Devel62380298976206
Huazhu Group Ltd62329522207291
Direct Line Insurance Group622875891596063
Longfor Properties622503022373000
Orkla ASA62233995806599
Flowserve Corp62231685132593
Hua Nan Financial Hldgs6213355111693514
OBIC6206097478328
Mazda Motor Corp61975329586801
Gail India619213701240297
Power Grid Corp Of India618329912501798
SIEMENS HEALTHINEERS AG61816340154628
Natixis Banques Populaires61698786993551
Paddy Power Betfair Plc6169532374000
Hyundai Engineering And Const61686504119563
Middleby Corp6161743257241
Sm Investments61554040384797
James Hardie Industries Ltd61465292431622
Acuity Brands Inc6144762545696
Pandora A/S61415439113472
Citic Securities Co Ltd-H614057943684000
Don Quijote Holdings Co Ltd61396984139800
Minebea Mitsumi Inc61355049389400
China Vanke Co LTD H610872022028045
Hanesbrands61027184376697
Stanley Electric60853502201000
L Brands Inc60751822236016
NEC Electronics Corp60712015911400
Gildan Activewear Inc60467589226240
OWENS CORNING60272050113950
Ipsen6025605938892
GEA Group60242031171890
Computershare Limited60232354482489
Sabre Corp60214435259665
Royal Mail Plc600288211101958
Sekisui Chemical60004235395000
Suntory Beverage & Food Ltd59973263163200
Ceska Energeticke Zavody (Cez)59914879255927
SNC Lavalin Group Inc59867936159878
Vicinity Centres598469143331044
BCE Inc59725356159408
Evonik Industries AG59716100176994
William Demant59511137163267
IPG Photonics Corp5946056739333
Brilliance China Automotive593307604804000
Toll Brothers59325106174601
Innogy Se59291815155170
Bankinter SA59288777733497
Signature Bank5927914354726
Rakuten Inc59202615945494
Zalando59187798122238
Onex Corp5913871089932
BB Seguridade Participacoes588721051088599
Gerdau pref588061411663415
China National Building MA H587499726180000
China Resources Gas Group Ltd586774261426000
Pegatron Corporation586662523087000
Berkeley Group Holdings Plc58659476135563
NGK Spark Plug Co58627709234600
A2 MILK CO LTD58554728819869
Deutsche Lufthansa58505780236962
Mirvac Group584473783751501
Siam Cment Co THB1 Nvdr58425619459351
Jsw Steel Ltd583456141322157
Eurofins Scientific5817032111529
Medibank Private Ltd581285182765909
Titan Industries58023363489664
Odakyu Elec Railway57929712300600
Alfa S.A.B DE CV578980284812726
Vedanta Ltd578590902072907
Qatar Islamic Bank57844265186406
Wabco Holdings5768459553022
CCL Industries Inc Cl B57670454131110
Start Today Co Ltd57660945197400
Axalta Coating Systems Ltd57567641211658
Mediobanca SpA57522214657428
Tripadvisor Inc57480646118736
Dr Reddys Laboratories57453906179470
Nomura Real Estate Master Fund573471794441
Commscope Holding Co Inc57321860205656
Yahoo Corp Jp573113081807400
CD PROJEKT SA57296737111406
Avnet Inc57130156129065
Want Want China Holdings Ltd570545017852000
Swire Pacific A57038278553685
Faurecia SA57015730106250
Prosieben Media AG56799807231835
United Tractors567018682601200
Abu Dhabi Commercial Bank566896353264712
Tingyi Cayman Isln Hldg Co566287413034000
Tohoku Elec Power56479064495904
Grupo Aeroportuario De Sur-B56309655334201
SARTORIUS AG-VORZUG5624482236728
Electric Power D Ord56236261233609
Redefine Properties Ltd561090028476021
Byd Co H560627701011500
Ramsay Health Care56060764146501
Coway Co Ltd5603463275373
Far Eastern Textile559887935077596
Caltex Australia55973529257248
Wheaton Precious Metals Corp55932536347123
Eaton Vance Corp55898221115576
Severn Trent55672711242632
Wsp Global Inc55636755113037
Kintetsu Group Holdings Co Ltd55624722158247
Ishikawajima-Harima Heavy Ind55547323178639
Grupo Fin Inbursa SA (GFINBUR)555373053695867
New China Life Insurance Co Ltd555349051378800
Melco Crown Resorts & Entertainment Adr55522385259299
Block H and R Inc55407354231213
Methanex Corp5532700382282
United Continental Holdings5526565271576
Nestle India Ltd5526311036840
Goodyear Tire and Rubber Co55260849257202
Continental Resources Inc Common Stock5522054993467
Bank Negara Indonesia5518661211736300
Power Financial Corp55165166254590
Elisa Communications OYJ55132304139808
Bajaj Finserv Ltd5497768959656
News Corporation Inc Class A54963537449828
Bharat Petroleum Corp Ltd548914451180776
Leggett and Platt Inc54692798132155
Randgold Resources Ltd5465013492097
Manpower Group5461526766897
Santen Pharmaceutical54555898398465
Banco De Chile5452781840348583
Sydney Airport544802371133467
RMB Holdings544366001069256
CAE Inc54326015299374
DP World Ltd54286751272051
Chailease Holding Co Ltd542329921796167
Far East One Telecommunication541894382539000
Lindt Spruengli54017811846
Rumo Sa539832801767509
Lixil Group Corp53946487320544
Hyundai Steel Co53928267125708
Emart Co5391413131979
Peoples United Financial Inc53895705315635
Au Optronics Corp5389398413898000
Nippon Express Co5388606997000
Seek Ltd53792008380395
Toppan Printing Co53778323745000
Magyar Olaj Gazi Regd (Mol)53716740590033
Groupe Eurotunnel SA53556184467801
Mobile Telesystems ADR53520891785276
Ultrapar Participacoes SA Com Npv53489424554916
Hindalco Industries Ltd534845281862002
Weibo Corp Adr5348100975192
Uniper Se53440091195636
Parsley Energy Inc-Class A53350969206825
Japan Air Lines Co53310758162254
SinoPac Holdings Company5305341616442588
INDAH KIAT PULP & PAPER TBK529392144364600
RenaissanceRe holdings Ltd5285848244304
Fisher and Paykel52788734554469
Weg SA Pref527734901319117
Dabur India Ltd52693548837914
Bank Zachodni5267425156330
Enagas SA52569009207596
Masraf Al Rayan52548731571537
International Consolidated Airlines Group52445542636380
Admiral Group Plc52436716215668
Newfield Exploration Co52408500209613
Klabin units523754191125380
Hitachi High Technologies Corp52320271154800
Rollins Inc5214268698445
FamilyMart UNY Holdings Co Ltd5203267664800
Keio Electric Railway52003342117100
Surgutneftegaz Pref (RUB)5189868710803597
Yy Inc Adr5187307474438
Keyera Corp51790216195563
Liberty Global Plc A51783007219426
Alumina Ltd517569802710718
Yamada Denki517464871167370
Kuraray Co51707291396400
Weir Group Plc51674066237619
Crown Holdings Inc51658382136285
Concordia Financial Group Ltd515935641215600
ISS A/S51572287160897
Auto Trader Group Plc51520574971851
Mexichem Sab De CVcom514060471661570
Hammerson51369493902874
CLICKS GROUP LTD51248938408335
Fukuoka Financial Group Inc511739861055000
Cognex Corp51127721105992
Alrosa AO510979734072551
Zillow Group Inc - C W/I51048771118023
NMC HEALTH PLC50982580114721
Kose Corp5091834532000
Southern Copper Corp50889855129046
Ryohin Keikaku5087123218900
Oil Natural Gas Corp508457072276255
CRRC Corp Ltd508439556646892
Grupo Aeroportuario50813186577101
China Resources Power Holding507993953095094
Woolworths Holdings507776471573544
Seiko Epson Corp50651119325700
Blackberry LTD50588600539886
Genting Malaysia505735574441400
Zee Entertainment Ent50570051769713
Shimao Property505659651906500
Axis Capital Holdings Limited USD5048324997975
Securitas50349784315080
Electrolux AB B50086470251060
Clariant50076547225291
Japan Post Bank Co Ltd50041629469800
Alibaba Health Information Technology Ltd500068435595043
Hugo Boss AG5000467867674
Meggitt Plc49988842812011
Banco Santander (Brasil) SA49932418658291
Prysmian Spa49931982223213
Commercial Intl Bank Egypt SA497775941158300
Digi Com495803894673000
Scana49568216144721
Mitsubishi Motor Co49470440765233
Husky Energy Ltd49421548329583
Puma4942140610002
Coca Cola Femsa S A49353040867393
Stericycle Inc4934646788204
Grupo Bimbo Sa De Cv492931852533176
Sino Land Co492821163337851
Haier Electronics Group Co Ltd492672992026000
TUI AG-DI49070719289274
Shimizu Corp48971503610500
Nepi Rockcastle Plc48873573576208
Nexon Co Ltd Npv48800347440200
Volkswagen AG4872658033996
Bankia Sau486857081413838
Cencosud485909072139294
Sappi48561949807412
IHH Healthcare BHD484558833884400
Tobu Railway Co48443753192900
Group 4 Securior PLC484267471649743
Assurant Inc4824248950656
ABB Ltd SEK48150000225000
New York Community Bancorp48022289485751
Peoples Insurance Co4802078212132200
Innolux Display Corporation4800616614288429
SBI Holdings Inc47988632204570
Kroton Educacional SA478914722104613
United Phosphorus47811137566098
AMUNDI SA4776344873806
Kghm Polska Miedz47587635222946
Maxis BHD475681883682200
Mondi Ltd47469796189700
Tiger Brands47452641258809
A P Moller Maersk474308993903
Boral Limited474237691112482
Bank of East Asia473729871449830
DELIVERY HERO AG4731775494972
Ascendas Real Estate Inv Trt471615282601237
Genting Singapore Plc470742156502963
OTE (Hellenic Telecom)46934050397330
Knight-Swift Transportation Holdings Inc46932598157517
Schroders46888440129083
Japan Retail Fund Investment468372252798
Rexel46711659335404
Hyundai Robotics Co Ltd4668621714677
Industrial Bank Of Korea46675666384264
EMS-Chemie Holding AG-Reg466642218342
Challenger Ltd46648268619937
Vermilion Energy Trust46622165160854
Spark New Zealand Ltd464919581977266
H. Lundbeck A/S4646731886829
Semiconductor Manufacturing464502934526900
Asia Cement Corp463045873515178
Komercni Banka AS CK 50046216239121485
KION GROUP AG4614980675836
Wheelock and Company46144790788000
Severstal46138039327255
Seibu Holdings Inc46095392292400
Hong Leong Bank459292051045051
Pao De Acucar Pn45881555252377
Kangwon Land45834314189620
Shin Kong Finl Hldgs4580988913004558
Voest Alpine AG45754425113537
Empresa Bras De Aeronautica457360161046625
Indian Oil Corp Ltd456322132289226
Campari45475549566970
Piramal Enterprises Ltd45464845124280
Cipla45213414528831
Bajaj Auto45143384129361
Dialog Group Bhd450552015935162
HK Trust and HKT Ltd447594923743800
Lpp Sa447147682028
Marui Co44701324223500
Hikari Tsushin Inc4468964828100
Singapore Exchange Limited44666184910100
Dassault Aviation Sa444520202728
Kyushu Railway Company44434540163100
Petronas Gas444336661064800
Andritz AG4442498983245
Kyowa Hakko Kogyo44269234278500
Osram Light AG44189823110464
Tosoh Corp44180456311500
Daiwa House Reit Investment Co441527212035
JG Summit Holdings Inc437409474668380
NSK Ltd43588027436762
Cheung Kong Infrastructure Hldgs43573749654000
Auckland International Airport Ltd435699711035380
Koito Manufacturing Co4352328879400
Banco De Credito Inversion4349027671856
Kyushu Elec Power43423271427047
Nokian Tyres Plc43415827115115
Anglogold Ashanti43313083621321
Sprint Corp43278789777382
Kasikornbank Fgn43262384708100
Swire Properties Ltd432402701237618
Vipshop Holdings Adr43219508677614
Brighthouse Financial Inc43161812114947
United Urban Investment Corp430527373039
Dufry AG Reg4304011938328
Chang Hwa Commercial Bank429221027816645
Sime Darby Plantation BHD428279523620044
Hankook Tire Co Ltd42791074119969
Bayerische Motoren Werke AG4274202657362
Lion Corp42707533235000
Central Pattana Pcl Nvdr426316401924900
American Airlines Group Inc42575049120334
Adani Ports and Special Economic Zone42479914850217
Mirae Asset Daewoo Co42377509656894
Lupin42355773360847
Weston (George) Ltd4230861058854
Banco Santander Mexico-B422009862918188
Axiata Group421821644113397
Haitong Securities Co Ltd-H421077225017509
BRITANNIA INDUSTRIES LTD4201993646864
Kikkoman Corp4196904393300
Novatek Microelectronics Corp41934955932000
CELLTRION HEALTHCARE CO LTD4190699155105
SILLAJEN INC4187891882076
Grupo De Inv Suramericana41839680369693
Dongbu Insurance Co4164652276163
Orica Limited41554303365690
AVENUE SUPERMARTS LTD41502064205411
Hochtief4138297928310
Mattel Inc41371993297740
Tourmaline Oil Corp41230321271791
Kulun Energy Co Ltd412183744932000
Swatch Group N4116289255292
CI Financial Corp41116545278086
Fortescue Metals Group Ltd410913741530395
HLB INC4107393050807
Kawasaki Heavy Ind40980394161339
Disco Corp4077367827600
Charoen Pokphand Foods-Nvdr407656245539302
Gruma B Sa De Cv40764449351578
Zhuzhou Crrc Times Electric Co Ltd40760978837100
Aozora Bank Ltd40725878125675
Lojas Americanas SA - Pref406927281185568
Cheng Shin Ind406364502977818
Alfresa Holdings Corp40585389190000
Discovery Communications A40583120154705
Beijing Enterprices Water GR405325688999888
Korea Zinc Co Ltd4051570312819
NGK Insulators40486770273300
Hyundai Motor Co Ltd4039796456824
Indorama Ventures Pcl Nvdr403046462513101
Shimadzu Corp40277145161700
Capitec Bank Holdings Ltd4025858062502
AIB Group Plc40239564794865
Shriram Transport Fin40205577234514
China Merchant Holding401226932212961
Globalwafers Co Ltd40032602349000
Tata Steel39867973536706
Huaneng Power397628286626000
Hang Lung Properties397240972199425
Arca Continental39665215664554
USS Co Ltd39587137239300
Antero Resources Corp39559102235955
Coal India395296781052429
Hotel Shilla Co Ltd3950314646085
Antofagasta plc39398188418490
Charoen Pokphand Indon3937899311929800
VIROMED CO LTD3934255622263
Enel Chile3932914343385021
Thai Oil Pcl Nvdr392889651664403
Jtekt Corp39280057325900
Venture MFG39257700319700
Coca-Cola Amatil39102928603702
Sun Art Retail Group Ltd391028073764000
WALSIN TECHNOLOGY CORP39074247500000
Polish Oil and Gas390478932833574
Wendel Investissem3903660129190
Fuchs Petrolub Se -Pref3900937674331
The Foschini Group38857450342515
Investec PLC38846759664073
Altagas Ltd38821034219683
Netmarble Corporation3881685339000
Wilmar International Ltd387946431831200
Fraport AG3871694646669
X 5 RETAIL GROUP NV-REGS GDR38716037185063
Alpha Bank386252202141688
China Resources Cement385610203576000
Wynn Macau Ltd385459121573840
Raiffeisen Bank International AG38468711151033
Novolipetsk Steel384262021810423
Kimberly Clark de Mexico S A B382963012331084
Hufvudstaden AB A38270807267441
Motherson Sumi Systems Ltd38223953974350
Mitsubishi Gas Chemical Co38205875200900
Travis Perkins Plc38130080288532
NH Foods Ltd38095106115800
Oji Holdings Co38090108652000
Reinet Investment SCA ZA38079809222560
Korea Investment Hldg3805463368375
Shizuoka Bank38049386488306
Coty Inc-Cl A38023532358509
Coca-Cola Bottlers Japan Holdings Inc37997848148400
Cameco Corp37977819401115
Keisei Electric Railway Co37963692124218
CCR Rodoviarias Companhia de Concessoes379444121859465
China Longyuan Power Group379254685050000
LATAM Airlines Group SA37910373458859
Kingboard Holding378939831147500
Hamamatsu Photonics KK37890407107046
Qatar Electricity and Water Co3787807980429
Guangzhou Automobile Group-H378614834474400
Brasil Food SA37832496871562
Bollore Investissement SA37782899866575
Amorepacific Group3766198846123
Kuala Lumpur Kepong37654206686800
Industrial Alliance Insurance3763680499691
Spar Group Za37590171298596
Tui AG37584059221065
Braskem SA Pref A37546666288822
Chiba Bank37545290646300
Aurobindo Pharma Ltd37544502423089
MAGAZINE LUIZA SA37541267126370
KINGDEE INTERNATIONAL SFTWR375404733638000
Man SE3749556938064
AKER BP ASA37439428122070
Localiza Rent A Car SA37362984777396
Truworths International37263338677061
Travelsky Technology372272821520000
Singapore Airlines37151145576113
CJ Cheiljedang Corp3705211813512
Eutelsat Communications36849562168058
Exxaro Resources36831024392874
United Spirits36755538439115
ANA Holdings INC36684298116200
Bancolombia SA36508120360810
Nagoya Railroad Co36506612175000
SEB SA3649809122014
Ingenico Group3645625351917
Richter Gedeon Nyrt36367574210396
Greek Organization of Football Prognostics36366727357506
3Sbio Inc363527222159900
Ryman Healthcare Ltd36327993445121
Huatai Securities Co LTD-H363270762556900
Gudang Garam36280197771300
JSR Corp36245694207100
Proximus SA36232308166848
Compal Electronics362103866559000
Samsung Heavy Industries36088830622965
Icade3604236440756
Barry Callebaut AG360204342275
J Front Retailing Co Ltd35943016270451
Life Healthcare Group358871492246405
CGN Power Co Ltd-H3587003416179427
Capitalmall Trust358628942477100
Metso OYJ35836471112886
Eregli Demir Ve Celik Fabrik357898022143002
K S AG35699369180190
Havells India Ltd35678278388216
China Jinmao Holdings Group Limited356729808806000
Jeronimo Martins35669759257191
Schindler Holding AG Reg3556066017357
Fischer (Georg)-Reg355049263067
Infraestructura Energetica35477084845046
Crown Ltd35251462378181
Konica Minolta Inc35200862392700
Poste Italiane Spa35199400491237
Finning International Inc35194054163636
Dubai Islamic Bank351765962830449
Marico Ltd35163175708567
Hartalega Holdings Bhd351579002272500
China Life Insurance Co Ltd351503763971386
Yanzhou Coal Mining Co351200733236000
Surgutneftegaz USD351016549292272
China Cinda Asset Manageme-H3504794714447111
Wharf Holdings350448951350865
CHINA RESOURCES PHARMACEUTIC349644872704000
Tupras Turkiye Petrol Rafine34918224189443
Amada Holdings Co Ltd34893995360600
Chugoku Elec Power34861247304559
Plains Gp Holdings Lp Cl A34844159142744
Equatorial Energia SA34833198275537
ARC Resources Ltd34810608341690
Tsuruha Holdings Inc3480681433903
LIC Housing Finance34785796465723
Hydro One Ltd34757674256670
Lite-On Technology Corp347369293300921
Tim Participacoes SA347358771305664
Taiheiyo Cement34730975123400
Hanmi Pharrm Co Ltd347156329548
Netcare346821341916917
Toyoda Gosei Co Ltd34636183154900
Pou Chen Corp346297293456000
Mitsubishi Tanabe Pharma34594208221400
Liberty Siriusxm Group3457285183392
Kinross Gold Corp345628001308565
Promotora y Operadoa De Inf34533443350340
CNP Assurances34472057162289
Frutarom3443275236907
Isetan Mitsukoshi HD34431401343600
Agile Property Holdings Ltd344096532508000
Millicom Intl Cellular3438124865116
Daicel Corporation34291093339700
GS Holdings Corp3427885979304
Inventec Co Ltd339357494261755
Colruyt SA3382483561866
Foxconn Technology Co336708331463916
Advantech Co Ltd33651331558626
Convatec Group Plc336336251316818
Shanghai Pharmaceuticals336255031475000
GDS HOLDINGS LTD - ADR33560751103637
Hotai Motor Co33554417431000
Hindustan Petroleum Corp33528832993931
Ppb Group Berhad33490003899160
Mitsui Chemicals33483794144300
Hero Honda Motors3344549578357
Bim Birlesik Magazalar AS Bimas33443498341067
Medy-Tox Inc334295476581
Telecom Italia SpA Savings334165526014468
Hypera SA33324455524236
Minor International Pcl-Nvdr332652373194230
PSG Group Ltd33237742227094
China Medical System Holding332040402075900
Dairy Farm International33187363395900
Orion Oyj33065410102188
HM Sampoerna Tbk Pt3302929114256100
Suez SA33028381246390
Biomerieux3301994842423
Eclat Textile Company Ltd32993329286892
China Railway Construction-H329853663150500
Singapore Tech Enginering329624121472800
Korea Aerospace Industries32933670102101
Bendigo And Adelaide Bank32880545444011
Universal Robina Corp328722591368520
Beijing Enterprises Hldgs32865218786500
Yangzijiang Shipbuilding328372854454500
PIRELLI & C SPA32763960422085
Iliad SA3274964624713
Micro-Star International Co326506771103000
Nisshin Flour Mill32640820181655
NESTLE (MALAYSIA) BERHAD3259635899900
IOI Corp325911443198900
Feng Tay Enterprise Co Ltd32452899557923
Phil Long Distance Tel32443379131795
Singapore Press Holding323333321714300
Under Armour Inc-Class A32294345163030
Seven Generations Energy A32232021293063
ASM Pacific Technology32067510319200
Inds Penoles32054353206364
Showa Shell Sekiyu32039425181200
Jollibee Foods Corp31980234640700
China Huarong Asset Managem3197764615137000
Recordati Spa3196406398881
Canadian Utilities l A31951582139880
CHINA FIRST CAPITAL GROUP LT319385295892000
Acer Inc319071604463282
Skanska AB B31877889188962
China Everbright Intl Ltd318557214030000
AGCO Corp3184996458007
Samsung Enginnering Co Ltd31835414237469
Turkiye Garanti Bankasi318252673536292
Corp Mapfre SA318107001167697
Pririesky Royalty Ltd31771922184836
Sumitomo Heavy Ind31532929107200
Cyberagent Inc3149753265600
Imperial Holdings31482116240068
Israel Chemicals Ltd31475287639544
Teijin31437228174400
THK Co Ltd31426527132900
Realtek Semiconductor31288087757684
GS Engineering and Construction Corp3126668580005
Vanguard International Semi312603151429000
Hyundai Marine & Fire Insurance Co31237060102386
Commercial Bank Of Qatar Qsc31116921318499
Ambuja Cements310781271008071
Mebuki Financial Group Inc.31048223981690
Crescent Point Energy Corp31040146528838
Ashok Leyland Ltd310315321805036
Weichaii Power Co Ltd-H309963303296780
Medipal Holdings Corp30975182175100
Beijing Capital Intl Airpo-H309472102898000
Sega Sammy Holdings Inc30900952214038
Nissin Food Prods3087031253900
Kerry Properties30859516859000
Akbank308497383479833
Hysan Development30755223662405
Toho Co (Film)30717050110100
Nanya Technology Corp306200301537000
Buenaventura Minas ADR30570335268620
Hanon Systems30561810318770
Shree Cement Ltd3045721613071
Siemens Gamesa Renewable Energy30440252225310
Fonciere Des Regions3043871231750
Hyundai Glovis Co3041161329944
Fullshare Holdings Ltd303787888415400
Park24 Co Ltd30330886115500
China State Construction Int303137503188750
Aldar Properties Pjsc303014556296526
Japan Prime Realty Investmen30288607923
Wellcare Health Plans Inc3028322011148
Comfortdelgro Corp Ltd302301901979100
CIFI HOLDINGS GROUP CO LTD301783355652000
Telefonica Deutscland Holding AG30156664777415
WPG Holdings Co301016452669000
Under Armour Inc-Class C30089597165612
Orion Corp NE NPV3006201434259
Krung Thai Bank Public Co Ltd300221165543876
Indofood Sukses Makmur298758597268100
Rosneft OJSC GDR29868672524741
Indocement Tunggal Prakarsa297664572811400
Sharp Corp29726894128200
JIAYUAN INTERNATIONAL GROUP296274931748263
Powertech Technology Inc296133061142000
Ezdan Holding Group295947411270241
Far East Horizon Limited295943113511853
Mitsubishi Materials Corp29549480121061
Shanghai Fosun Pharmaceutical -H29513753754500
CHINA INTERNATIONAL CAPITA-H294668471923200
Bangkok Dusit Med Servi Nvdr294565074002600
Nippon Prologis Reit Inc294480901657
Bosch Ltd2942727212005
Rea Group Ltd2933675750063
CJ ENM Co Ltd2928365614669
Tokyu Fudosan Holdings Corp29280313479029
Cervezas29207844233414
Nissan Chemical Corporation2916718972500
ZIijin Mining Group Co Ltd-H291346209262000
Interconexion Electrica Sa29110021689633
Husqvarna B29092190406770
Turkcell Iletisim Hizmet AS290698231762680
CHINA TRADITIONAL CHINESE ME289099004158000
Aboitiz Equity Ventures288431872970360
Empire Co Ltd A28810146163291
Gjensidige Forsikring ASA28809376188804
Koninklijke Vopak NV2880521964491
PETRONET LNG LTD28781694961130
Healthscope Ltd287261401951786
Eurazeo2872008341511
Oracle Corp Japan2863861939900
Moscow Exchange Micex286288782137134
Nine Dragons Paper Holdings285935062666000
Suntec Reit284867342281600
Sinopec Shanghai Petrochem H284762825513000
Misc BHD284291232103100
BNK Financial Group28381339425990
Inter Rao Ues CLS2834232652745189
Shinsegae Co Ltd2831050611240
Fuyao Glass Industri Group H28262404880600
Cimic Group Ltd2824715386512
Macronix International282441402927000
Polska Grupa Energe-Pda-Allt282340171303812
51JOB INC-ADR2822546043234
Wistron Corp282143814443514
Capitacommercial Trust281243272392564
LUNDIN MINING CORP28102073636355
SHENZHEN INTL HOLDINGS280848231692000
LG Innotek Co2806011224321
Bharat Forge Ltd27985826330192
Nippon Yusen K K27954355167900
Keikyu Corp27934967180868
Sabesp Cia Saneame27918260511368
PIDILITE INDUSTRIES LTD27837591184575
LOGAN PROPERTY HOLDINGS CO L278345672398000
Showa Denko K K2775387465900
Grupo Argos SA Nvp27726446470644
Sony Financial Holdings INC27698059153100
Hiwin Technologies Corp27615785344248
Synnex Technolgy Intl Corp276126542280700
Aeon Mall Co Ltd27480465181980
Kalbe Farma2746912433286900
Daelim Industrial Co Ltd2745706142401
Gold Fields274517621253507
Mahindra & Mahindra Financial Services27436850446014
Remy Cointreau SA2736653821480
Alfa Laval AB27332504113838
Daifuku Co2721465360500
Great Wall Motor Company H271830665004000
Kcc Corp271615849994
Suzuken Co Ltd2713722369000
Axel Springer SE2710803342519
China Communications Servi-H268712173930400
RMI Holdings268528781053449
City Developments Ltd26846276430500
Telenet Group Holding2673864454172
Investec Ltd26685808457016
Guangzhou R&F Properties - H266616521525200
Bank of Queensland Ltd26634197366219
TOP GLOVE CORP BHD266317791113000
CJ Corporation2655402624031
Adaro Energy PT2649973221932300
Hanwha Chemical Corp26452497166960
IRPC Pcl Nvdr2638566614287401
HDC Hyundai Development Co2635574657009
China Galaxy Securities Co H262772465645471
VTB Bank (JSC) RUB262045784714633258
Sumco Corp26137357160300
Shandong Weigao Gp Med H261194563516000
Pickn Pay Stores26077947577968
Persol Holdings Co Ltd26038755139200
DALI FOODS GROUP CO LTD260314253744000
Commercial Intl Bank-GDR Reg25995536622243
Westlake Chemical Corp2594814229526
Minth Group Ltd25928630730000
Hyundai Motor Co Pref2591608140122
WIN SEMICONDUCTORS CORP25907410547000
Samsung Securities Co Ltd25900040100718
GF Securities Co Ltd H258081742171311
POSTAL SAVINGS BANK OF CHI-H258048024854000
KOC Holding AS257780761155321
Gamuda257044163055500
Kungsleden AB25659500365000
Hitachi Construction Machine2565221494300
Bank Of Phil Islands256036121568832
Toyo Suisan Kaisha2559305677700
Malaysia Airports Hldgs255451001264678
Schibsted ASA - B shares2549603284542
AMMB Holdings254304222760700
Hyprop Investments Ltd25409066392536
Tsingtao Brewery Co Ltd-H25400725582000
Anglo American Platinum2534933593778
Yuhan Corp2534750713564
Aluminum Corp Of China Ltd H251958316826000
Taiwan High Speed Rail Corp251946303261000
Mitsui Osk Lines25193519106100
BR Malls Participacoes251889971239824
Bezeq Israeli Telecom Corp251864022328339
Bangkok Expressway And Metro Plc2518628710993020
Colbun2512956512917126
Semen Gresik251242744445200
China Everbright251204761596000
Toei Company2511561524700
Lotte Shopping Co2511393117268
BAIC MOTOR CORP LTD-H249744843325500
OCI Company2493742528288
Grupo Carso Sa De Cv24928306692663
Grupa Lotos SA24889189143669
Bumrungrad Hospital Pu-NVDR24824717499388
Kingsoft Corp Ltd248099671409911
Drillisch AG2474366552603
Home Product Center Plc-Nvdr247272996183310
KWG Property Holding Ltd246635212395500
Toto2457016662800
Nabtesco Corp24559039104437
Hulic Co Ltd24542075294231
Casio Computer Co24527068169600
Kumho Petro Chemical Co2450809630014
Nippon Elec Glass2450129986300
IGM Financial Inc2449058394753
China Molybdenum Co Ltd-H244838566114000
Amerco Uhal244089767040
Lee & Man Paper243763952756000
GENSCRIPT BIOTECH CORP242337161390000
Konami Holdings Corp2422275762900
Huaneng Renewables Corp H241560818129264
ALSEA SAB DE CV24097487732972
Sino-Ocean Group Holding240375785242740
Qatar Insurance Co23858472269239
China Oilfield Sevcices Ltd238276972867040
Bts Group Holdings Pcl NVDR237700569354400
Bank Danamon237447995446467
Alior Bank SA23719884140512
CCC SA2363844143545
True Corp Plc-Nvdr2361411013604995
Sats Ltd23608176694300
Winbond Electronics Corp235694674855000
First Capital Realty Inc23568064165907
McDonalds Holdings Co Japan2346288258800
Hk Electric Investments234199582525248
Nomura Real Estate Holdings23406265117800
Cosco Shipping Ports Ltd234039392649531
Air China Ltd H233965672934000
Kaneka Corp23316545286000
NEXTEER AUTOMOTIVE GROUP LTD232829771572000
Itau Corpbanca23163130261442549
Easyjet Plc23122214126536
Kobe Steel23053062298995
Hitachi Metals23034275224900
Petronas Dagangan22890544384800
Pargesa Holdings2282178931337
Moneta Money Bank As22810822716833
Atrium Ljungberg SER22800000150000
Turk Hava Yollari22747875952608
Polyus PJSC2270783539727
Schaeffler Ag22667609190031
UNI President China Holdings Ltd226653702478000
M Bank2258653322753
DGB Financial Holdings22565449278009
Jumbo SA22539112168273
Pola Orbis Holdings Inc2248784372800
RioCan Real Estate Investment22482221128238
Air Water Inc22407956141700
AURORA CANNABIS INC22361649398535
NH Investment and Securities Co Ltd22340004216501
Manila Electric Co22335386354350
BOC AVIATION LTD22284623338600
Bank Millennium S.A222317151009427
Alibaba Pictures Group Ltd2222335921512179
Sinopec Engineering Group H222230812480000
Yue Yuen Indl Holdings22165421911500
GT Capital Holdings Inc22109264145008
Line Corp2210307256200
ZTE Corp-H220780721337600
Grupo Aval Acciones y Valores220686326037569
Atlas Copco Ltd -Class I2201947178900
Azrieli Group2197251946939
Hap Seng Consilidated219381661007500
PETROBRAS DISTRIBUIDORA SA21937574550503
Jiangsu Express Co Ltd-H219048521974000
Lundbergs B2188206071510
Perusahaan Gas Negara2185994817290100
NOAH HOLDINGS LTD-SPON ADS2185820851501
Taisho Pharmaceutical Holding2184169623000
Idea Cellular Ltd217020783163078
Chongoing Rural Commercial-H215262654458000
Container Corp of India Ltd21519232257488
El Puerto De Liverpool Sab De Cv21486977326089
Aguas Andinas SA-A214819274384216
Cosan SA21462400262079
PRESS METAL ALUMINIUM HOLDIN214595652005800
Haitian International Holdings214321521130000
Hanergy Thin Film Power Group Ltda213855064712024
Aselsan Elektronik Sanayi21361686568425
Imerys2135196931882
Jiangxi Copper212712041979000
Korea Gas Corp2123582948945
Takashimaya Co21182110281000
Ooredoo QSC21164520120818
Hang Lung Devel Co21111904823000
MAGNITOGORSK IRON & STEEL WO210906373414526
Lg Houshold And Heal Th-Pref210711613764
Kakaku Com Inc21037903131000
Credit Saison Co21027857138200
Turquoise Hill Resources Ltd21016007939893
Phosagro Oao-Gdr Reg S20980411179889
Zhongsheng Group Holdings Limited Reg209588721011000
Indofood Cbp Sukses Makmur Tbk208374463748700
Meridian Energy Ltd208322251057986
Kurita Water Ind2072531780300
United Overseas Land Ltd20624869449436
SSY GROUP LTD204790912706000
Nippon Suisan Kaisha Ltd20429216412800
Giant Manufacturing20393797518000
Toyo Seikan Group Holdings Ltd20388609122700
Bic2038009524337
Globe Telecom2034237958765
National Bank of Greece203263358131901
IRB BRASIL RESSEGUROS SA20321603159170
NWS Holdings Ltd202746281245861
IJM Corp202658904908700
INTERGLOBE AVIATION LTD20195914147457
MMG Limited201133184560000
SJM Holdings200641492036000
Teco Electric and Mach.200516013079000
Kobayashi Pharmaceutical2005139332200
LG Chem Pref1999337312428
Cyfrowy Polsat Sa19985344359677
Mizrahi Tefahot Bank Ltd19982324119884
RTL Group1997978030359
China Everbright Bank Co L-H199313455235130
Engie Brasil SA19914108250355
Hyundai Dept Store1984587624524
RHB Bank198410811715700
Inner Mongolia Yitai B198335121809400
Eurobank Ergasias SA198150082525240
Shanghai Lujia B SS USD197834201616687
BRP INC/CA- SUB VOTING1971387943687
S1 Corp Korea1969499928318
Metro Pacific Investments Co1969196422665200
Flight Centre Travel Group Ltd1968900448149
Dominos Pizza Enterprisec1968302553863
Berli Jucker Public Co-Nvdr196596311252950
Cycle and Carriage1965616887000
CANFOR CORP1962912992074
Taimed Biolocigs Inc19573829271000
Mettro Wholesale & Foods Spec AG Npv19541862156032
Nien Made Enterprise Co Ltd19532683265000
Yuexiu Property Co Ltd1944607811798000
Trelleborg B19431500110000
Ruentex Industries194003361057063
Pagegroup PLC19397460267521
Ryanair Holdings19379482132479
Benesse Corporation1931003566200
Makino Milling19309707246000
ATACADAO DISTRIBUICAO COMERC19286011603600
Tryg A/S1925047087277
Cementos Argos Sa19236988686588
Glow Energy Pcl Nvdr19141261735201
Chicony Electronics Co Ltd19131065986691
CHONG SING HOLDINGS FINTECH1910263829388000
GUOTAI JUNAN SECURITIES CO-H19026168964200
Cia Siderurgica nacional189731731008275
Lotte Corporation1896313348073
FUTURE LAND DEVELOPMENT HOLD189398092590000
Mitsubishi UFJ Lease & Finance18925460376800
HUNTSMAN CORP1891266465685
Glenmark Pharmaceuticals Ltd18888410222907
Cadila Healthcare Ltd18824860370082
Iida Group Holdings Co Ltd18814527115100
PTT187877091301000
Gome Electrical Appliances1866819620887013
Hanwha Life Insurance Co Ltd18637648473943
Hokuetsu Corporation18617339373100
PEARL ABYSS CORP186164349213
Entel18605469247077
Sime Darby185815073219744
Bharti Infratel Ltd18548457502788
Energy Absolute Pcl-Nvdr184841151728800
Grupo De Inv Suramericana Pf18460786170974
Porto Seguro18342643149105
CHINA LITERATURE LTD18239882291000
Ibiden Co Ltd18160702144300
H&R Real Estate Inv-Reit Uts18151529126471
DINO POLSKA SA1812813277873
CHINA REINSURANCE GROUP CO-H180203639241000
Taiwan Business Bank180002395528011
Sumitomo Rubber Inds17994568134900
Aeon Financial Service Co LTD1782428994500
Amorepacific Corp Pref1780930214962
FRASER & NEAVE HOLDINGS BHD17761640210800
Nippon Shinyaku Co Ltd1775792034900
Fortress Income Fund Ltd A177332541747733
Mabuchi Motor Co1761953048000
China Southern Airlines Co H176126722895734
Metropolitan Bank & Trust175668351401059
Japan Airport Terminal Co Ltd1754496943700
Highwealth Construction175279261223400
STX Pan Ocean17475301405816
MMI Holdings Ltd173715331640918
S/Industrial Holding17350384836000
JC Decaux SA1729423958731
Airasia BHD172826862231000
Telkom South Africa17281012526059
Hoshizaki Corp1723017020800
Embotelladora Andina-Pref B17218383476796
Natura Cosmeticos17218354273660
Linamar Corp1718530246100
EDP - Energias Do Brasil17105745551189
Yokohama Rubber Co Ltd1708956891000
Kumba Iron Ore1707694498446
Asics Corp17074664127300
Bangkok Bank Public Co-Nvdr17050461296601
D.A.Consortium Holdings Inc1703614656500
Zhejiang Expressway Co-H170281622336000
Siemens India Ltd17025743126562
Cosco Shipping Holdings Co Ltd170157424524500
Yamazaki Baking Co1700599396000
EMAAR DEVELOPMENT PJSC169732061315830
Korean Airline1694537874887
Evraz Group Sa Ord16931545296797
Li and Fung Ltd168889765796880
Jastrzebska Spolka Weglowa S1687917190563
Resilient REIT Ltd16862825456125
Multiplan Empreendim On16775621409473
Rural Electrification Corp Ltd167750701154689
Shinsei Bank Ltd16673734122147
Tokyo Tatemono Co Ltd16560064154400
Liberty Holdings16500137221742
British Amer Tobacco My16456463199300
Phison Electronics Corp16375366214000
PCCW Ltd163374063250573
Toyo Construction Co Ltd16314862479800
M Dias Branco SA16273359169139
Banpu Public Co Ltd162606452942331
Sime Darby Property BHD162449455629744
Titan Cement Co1624382577163
Fletcher Building ltd16236971418758
BGF Retail Co Ltd/New1619738912538
Alliance Bank Malaysia Berhad161464411769900
KINGBOARD LAMINATES HLDG LTD161370261727000
Misumi Group Inc1613514468400
Yamaguchi Financial Group In16093471163000
Airtac International Group16077276186000
Cheil Worldwide Inc16062948101645
Legend Holdings Corp H16035078554800
Angang Steel Company159802451802000
SHENZHEN INVESTMENT LTD158990865228000
Sundrug Co Ltd1588940948300
Haci Omer Sabanci Holding158301381439165
CJ Logistics1579465312382
SP Setia157698182416535
YTL Corp157268325248331
CHINA RAILWAY SIGNAL & COM-H156396262419000
Sul America Units15597419309817
Bangkok Dusit Med Service155819372117300
AaronS Inc1556464333593
Dena Co Ltd15551874101500
Rightmove Plc1551506326981
Casino Guich-Perr1551112646453
Kamigumi Co Ltd1547522385500
SG HOLDINGS CO LTD1545322373500
Damac Properties Dubai Co154193082945925
Matahari Department Store152952953638300
Hitachi Chemical1529225185300
CELLTRION PHARM INC1517816225008
Shanghai Elec- H150475205124000
Tokyo Seimitsu1504153557100
Transneft Pref15035024739
Dip Corp1502777871700
Enerplus Corp15006081131269
Sra Holdings Inc1499757657200
SILTRONIC AG1498123911341
Tsubakimoto Chain14972668188000
Smart Real Estate Investment1492636368335
SP Ausnet148984641395801
BEACH ENERGY LTD148750851222732
Orange Life Insurance Korea Ltd1484532650265
Soho China Ltd148030564061500
MEITU INC147979962937500
Otsuka Corp1479208148400
Doosan Bobcat Inc1478339151986
Turkiye Is Bankasi C146821412490495
China Power International146334617204000
Rushydro CLS14546057175449533
Capital Power Corp1454521775805
TPG Telecom Ltd14438644281017
LAND & HOUSES PUB - NVDR144380594520826
Sihuan Pharmaceutical Hldgs144331176908000
KINDRED GROUP PLC14403951127075
Shangri-La Asia143897051078000
Siam Cement Fgn14335223113200
Ruentex Development Co143313441403302
Svenska Cellulosa AB B14316584143424
GCL Poly Energy Holding1425130322736600
Sohgo Security Services1423352337000
Luye Pharma Group Ltd141244991671500
SINOTRUK HONG KONG LTD141203901163000
Golden Agri Resources Ltd141141987590194
Sumitomo Dainippon Pharma Co Ltd1397884976300
Century Tokyo Leasing Corp1397173729000
Tatneft ADR1388545722779
Argo Graphics Inc1386980841900
GENERAL INTERFACE SOLUTION13867805244000
Deckers Outdoor Corp1382504812490
Megaworld Corp1378983916386000
Telekom Malaysia137873901725414
Thai Union Group PCL137200372760000
Shimamura Co Ltd1369839816200
Hengten Networks Group Ltd1368360338028000
China Coal Energy Co-H136659133504000
Teradyne Inc1363615137163
TOWNGAS CHINA CO LTD135804081645538
International Container Ter Se13479057849410
Doha Bank Qsc13378397208908
Dainichiseika Color Chemicals Mfg1337667649100
DUBAI INVESTMENTS PJSC133690982735742
Barwa Real Estate13337835152235
Alliance Global Group133284725830000
CHINA EASTERN AIRLINES CO-H132834262326000
Gs Retail Co Ltd1325805044102
Doosan Heavy Industries & Construction Cp Ltd13231834110410
Electrecity General Pcl Nvdr13164337207000
BBMG Corporation-H131529823894000
Zhen Ding Technology Holding Ltd13136495591700
Hanmi Science Co Ltd1305479920313
Shui On Land Ltd130402286040000
Zhaojin Mining Industry H129862531804500
Nippon Sanso Corp12889689100200
Samsung Card1284773245834
TONG REN TANG TECHNOLOGIES-H12835473950000
YUZHOU PROPERTIES CO128264892742000
Emaar Malls Group127573832533406
Sinotrans Limited H127396423336000
Delta Electronics Thai-Nvdr12732129657300
Hong Leong Financial Grp12715314312350
Robinsons Land Co126974473549260
China Agri-Industries Hldgs126859693560000
Coronation Fund Managers Ltd12664777343282
Tav Havalimanlari Hldg12660721312336
KAISA GROUP HOLDINGS LTD126202253496000
Hi-Lex Corp1258953360900
Nishio Rent All Co Ltd1254674646900
Pioneer Foods Ltd12519139190218
Fortress Income Fund Ltd124980521209718
Mediclinic International Plc12406233217829
Eva Airways Corp123616222668360
Hisamitsu Pharmaceutical Co1231031918300
BANK TABUNGAN NEGARA PERSERO123023717482200
Metallurgical Corp Of Chin-H122867444878000
VIRGIN MONEY HOLDINGS UK12282045268047
High Tech Computer Corporation12232726936000
Whiting Petroleum Corp1222778228128
Nippon Paint Co1219253635900
XINYI SOLAR HOLDINGS LTD121712974810000
ZHONGAN ONLINE P&C INSURAN-H12169585274100
AZBIL Corp1216955332500
Dainippon Ink and Chemicals1215582939300
Greentown China Holdings121335501264000
Sankyo Co1206107035300
Emera Inc1205837642568
Relia Inc12057973103200
Aboitiz Power120562331917900
Datang International Power Gen120077255096000
Dmci Hldgs Inc119638475852350
Odontoprev On11906159415716
Anadolu Efes Biracilik VE11841966370769
Orange Polska SA11821057972421
Standard Foods11704602757477
Sanwa Holdings Corp11698945115800
JGC Corp1167796567708
ALLISON TRANSMISSION HOLDING1166351026263
Piraeus Bank S.A11639885466067
Acom Co11608324324200
Bank Handlowy W Warszawie Par Pln 41160390566792
China Zhongwang Holdings Ltd116003562768400
Oil & Gas Development Co Ltd115693211022700
Mitsui E and S Holdings Co Ltd1156793080400
Nok Corp1155775369900
Prima Meat Packers11525782253000
Nichicon Corporation11475178112400
Keihan Holdings Co Ltd1146449435200
Hanssem Co Ltd1146431916089
Surya Citra Media Pt TBK114253459081600
Daewoo Engineering and Construction11416373265114
MARUZEN SHOWA UNYU CO LTD11407958255000
Lucky Cement Ltd11402078267650
Ebara Corp1132020437800
TMB Bank Public Corp NVDR1131142218683900
Formosa Taffeta Co112690131133000
Kewpie Corp1126703651100
Edion Corp11250804112000
CHINA TRAVEL INTL INV HK111723633702000
Abc-Mart Inc1115969122700
Daiichikosho Co Ltd1100241527100
United Arrows1092191333200
Daewoo Intl Corp1085564074434
Wesports Holdings107736471277300
Evergreen Marine Corp107130342670893
Nishimatsuya Chain co ltd10679661109900
KROSAKI HARIMA CORP1067331915200
Ottogi Corporation106555861758
DAIHO CORP10648410228000
Hitachi Zosen Corp10627787263100
CP All Pcl10621296550300
O2 Czech Republic AS1060888897999
XINJIANG GOLDWIND SCI&TEC-H105883461023800
104907253400200
BYD ELECTRONIC INTL CO LTD104802251039000
Fresnillo Plc1044037096595
United Bank Ltd10327008863600
C Uyemura Co Ltd1030231216900
Harvey Norman Holding10290909419527
Bumi Serpong Damai Pt1026200312772822
China Airlines102216813669577
Huadian Power Intl Corp H101844102858000
Ford Otomotiv Sanayi AS10167810124661
Skyworth Digital Hldgs101493563134000
Shinagawa Refractories Co Ltd1014171825600
Security Bank Corp10129878294370
Chongqing Changan Automobile B100766051261800
Central Glass Co1006813946900
Waskita Karya Persero Tbk98987828235100
Square Enix Co Ltd984805925600
Ishihara Sangyo Kaisha Ltd983380272300
CKD Corp982697775100
Fuji Television974981862300
Siam Commercial Bank9679258237100
Yaskawa Elec Corp961314832500
Pakuwon Jati Tbk Pt959771029076100
Car Inc95003041293000
Tower Bersama Infrastructure94828052671200
Sanki Engineering Co Ltd943972297800
Teradata Corp931251525298
Fang Holdings Ltd Adr9264580345843
Nishimatsu Construction925844742400
Toho Gas Co Ltd924337131600
Ohmoto Gumi Co Ltd918732721900
Bunka Shutter Co Ltd9163754128700
Jasa Marga(Persero)91342613181390
Berli Jucker Public Co Ltd9094315579600
China Shipping Container H90819276575000
FGV Holdings BHD90491502343000
China Shipping Development-H90418702182000
Genting Plantations9023779430200
H.I.S Co Ltd901452333800
Inabata Co Ltd897593268000
Turkiye Halk Bankasi88893801025153
Shinmaywa Industries Ltd885892781600
Astro Malaysia Holdings Bhd88420032085600
Meitec Corp882254721600
Avis Budget Group877510428552
Petkim Petrkimya Holding AS87637251124894
Kepco Plant Service and Engine863263729310
Sanyo Denki Co Ltd852987218200
IOI Properties Group84639942130277
JSB CO LTD843777519000
Salmar Asa832482618616
Ulvac Inc820007923800
PLAY COMMUNICATIONS SA8183963152557
Kohnan Shoji Co Ltd817980839600
Penta-Ocean Construction Co8128139153800
Lawson809872414600
Umw Holdings8042712603900
Taihei Dengyo Kaisha Ltd803383137000
Turk Sise VE Cam Fabrikalari8029747996326
Dongsuh Companies Inc799899442527
HAEMONETICS CORP/MASS79390218159
Clarion Co Ltd7924200314000
Mitsubishi Logisnext Co Ltd789453982000
Mcb Bank Ltd7874609529900
Alps Logistics Co Ltd7851015112200
Cyberdyne Inc7818175114000
EASTERN TOBACCO7644188146977
Infocom Corp755458727400
TAKASAGO INTERNATIONAL CORP755122724000
NICHIBAN CO LTD753564333800
Mgm China Hldgs Ltd7517351442978
China International Marine H7503229753400
Rinnai Corp741767211000
Emlak Konut Gayrimenkul Yati74174812889491
YAMABIKO CORP733516273500
Fujikura Kasei Co Ltd7260928135500
Coca-Cola European Partners USD710969818587
Navient Corp708434858635
Hirose Electric69807466893
Nexity696613812569
Paltac Corp688951214700
Loomis AB672584222271
Nippon Pillar Packing Co Ltd670545051600
Arcelik AS6703957347397
Tachibana Eletech Co Ltd652928042500
Kaken Pharmaceutical Co647753714400
Metawater Co Ltd639826425900
Japan Aviation Electronics638953841000
Robinson Dept Store -Nvdr6384959363500
Yamazen Corp638462266600
SSP GROUP PLC620835877340
Hino Motors620549365800
Yapi Ve Kredi Bankasi61936412426852
CANCOM SE618013814490
Nippon Chemi Con Corp614827722500
Nippon TV Network602849539900
Chioyda Integre Co Ltd600234132400
AIPHONE CO LTD598488847400
Nippon Carbide596592041300
Meidensha Corp5962569191000
Kitagawa Iron Works Co Ltd589433328200
Aida Engineering Ltd588951572900
Airports Of Thailand Pcl5850594319200
Pal group Holdings Co Ltd574596328300
RAITO KOGYO CO LTD571709752900
ROYAL UNIBREW57169197365
Coca Cola Icecek AS5681973135003
Akr Corporindo Tbk Pt56740972300626
Tofas Turk Otomobil Fabrika5668122181366
Sanyo Special Steel Co Ltd566650928900
KS Holdings Corp566174953400
Nipro Corp562586146900
PTT Global Chemical Public Co Ltd Shs5591365247800
Sinfonia Technology5576240181000
ELSWEDY ELECTRIC CO555767662422
Surgutneftegaz - Sponsored ADR5534796148228
Nippon Soda Co Ltd5528308109000
Takuma Co Ltd545284550000
Turkiye Vakiflar Bankasi53434931040783
Suruga Bank ltd5336088115675
Haseko Corp531155444800
Toda Corp524456384000
TRANSCONTINENTAL INC-CL A522509623619
Shimachu Co519064918100
Fujitsu Frontech Ltd511482653400
Advanced Info Service499738390200
Grupa Azoty Sa489013554654
Nafco Co Ltd483160632400
LAMAR ADVERTISING CO-A48196617006
Nippon Seiki Co Ltd481759528200
Habib Bank Ltd4796926422000
MMC Norilsk Nickel Pjsc ADR476488232582
Nikkiso Co Ltd472313946600
Kumagai Gumi Co Ltd471681318600
Robinson Department Store4689915267000
PTT Exploration & Prod4634442119200
Adastria Co Ltd460724841900
Zeon456600246400
Tohokushinsha Film Corp448203480800
Ulker Gida Sanayi VE Ticaret4391329208823
H20 Retailing Corp438943830700
Grafton Group Plc GBP434078248079
CORECIVIC INC432809719023
GN Store Nordic42938359128
Dun and Bradstreet Corp42881903298
Osaki Electric Co Ltd412954565200
Magnit Ojsc41150877369
Regal Beloit Co40781845386
Glow Energy4074542156500
KT Corp407359417685
Software AG40005988706
Heiwa Corp398963118800
Yuasatrading Co Ltd398905713000
Mirait Holdings Corp398040529300
Dfds A/S39769258210
SODICK CO LTD397389948500
Eagle Industry Co Ltd396439431500
Nippon Konpo Unyu Soko Co Ltd387259317300
Daiichi Jitsugyo Co Ltd387147913500
Contact Energy3848821110311
Suncall Corp380453759000
Sotheby'S37879038921
Tokyo Steel MFG Co Ltd374221750300
William Hill3687293123838
Nippon Signal Company Ltd364956340200
ITOCHU ENEX CO LTD364911342700
Topy Industries Ltd358521114600
COMPUTACENTER PLC357216620309
Nittan Valve Co Ltd3570364124500
Indivior PLC USD 2.03560189111633
Bangkok Bank Fgn350638059000
Banpu Public Company Limited3467295627400
Central Pattana Pub Co Ltd3361984151800
Iamgold Corp331646092340
Ezaki Glico Co30197536500
Kandenko Co301223233300
VTB Bank OJSC GDR Reg S2983614252661
Furukawa Sky Alumi297860515300
Yurtec Corp286191240900
Thai Oil2827932119800
Kasikornbank273595445400
DANA INC267194014969
Aoyama Trading Co26426439500
Seven Bank Ltd255198189500
Irpc Public Company25293481369600
Indorama Ventures2490672155300
Krung Thai Bank2457899453875
Calbee Inc24312488300
Paramount Bed Holdings Co Lt24285856000
Saint Marc Holdings Co Ltd237680111200
Minor International Pcl2215093212700
ICA Gruppen AB21711607824
Electricity Generating Pcl213046033500
VAKRANGEE LTD2122270378936
Step Co Ltd211006717100
Charoen Pokphand Foods2079014282500
FF Group SA205575640608
China Huishan Dairy Holdings20346964173640
Tsubakimoto Kogyo Co Lttd20020267600
Sanyo Chemical Ind18710924400
Bumrungrad Hospital Pcl180448336300
Bangkok Expressway & Metro P1800359785800
Surgutneftegaz Adr Pref165272035152
Organo Corp15892736700
Thai Union Group Pcl-F1573005281800
True Corp Pcl1549281892600
Cookpad Inc142244339100
KT Corp Sponsored ADR KRW135555311094
Delta Electronics Thai Pcl130362467300
NS Solutions Corp12536224500
Siam Cement Public12337599700
Kureha Corporation11644751900
Sankyu10628752300
Alpha Systems Inc9075894300
China Everbright Intl Ltd rights issue 1808217203791492592
Septeni Holdings Co Ltd69512950200
Chubu Steel Plate Co Ltd60026411100
Foster Electric Co Ltd5231625000
Severstal GDR Reg S4369603112
Tata Steel Ltd - Partly Paid35568120697
Banpu Public Company Limited (Foreign Line)25193942000
Banco Espirito Santo Nom SA1776221684144
Jins Inc96029200
Modern Times Group B3251
Logitech International SA00
Akastor ASA00
Acerinox SA00
CSM NV00
QLIRO Group AB00
Vienna Insurance Group00
Schibsted ASA00
National Bank of Greece rights issue 10092100
Getinge Industrier AB B00
Abertis Infraestructuras SA00
Eurocash SA00
Atlas Copco AB A Redemption shares 15051500
Konecranes OYJ00
Intu Properties PLC00
Atlas Copco AB B redemption 18050900
Valmet Corp00
Energa SA00
Novion Property Group00
Iluka Resources00
Wienerberger AG00
Westfield Group00
Fomento de Const Y Contra00
Gestevision Telecino00
Aberdeen Asset Management Plc00
Reynolds American00
Ebro Puleva00
Xstrata Plc00
SeaDrill00
Holmen AB B00
Distribuidora Internacional00
Grifols SA B00
Banco Santander Spain bonus issue 15102000
Unicredit rights 2012-01-0900
JM AB00
Core Laboratories NV Ord00
Altice USA Inc- A00
Salzgitter AG00
SAAB B00
TDC A/S00
Antena 3 Television00
Syngenta Ag 2Nd Line00
Oest Elektrizitatswirts00
Philips Lighting Nv00
Nokia (AB) Oy SEK00
Swiss Reinsurance00
Oesterreichische Post AG00
Kinnevik Investment AB B rights issue MTG 18081000
NCC B00
Level 3 Communications Inc00
Immofinanz Immobil00
Eniro AB00
Systemair AB00
Rhoen-klinikum AG00
Fosters Group Limited00
Home Retail Group00
Boskalis Westminster00
Fugro NV00
Tokyu Land Corp00
AstraZeneca00
BK Popular Esp00
Scripps Networks Inter Cl A00
Prosegur Comp Seguridad00
Kinder Morgan Management LLC00
Royal Dutch Shell A00
Coconomy00
Atlas Copco AB B Redemption shares 15051500
Portugal Telecom00
Volvo AB A00
Atlas Copco AB A redemption 18050900
HgCapital Trust Plc00
Zardoya Otis SA00
Sonae00
Panalpina Welttransport -Reg00
Indra Sistemas SA00
Syngenta AG00
Ihara Chemical Industry Co00
Tecnicas Reunidas SA00
Hiwin Technologies Corp00
Sulzer AG00
Sims Metal Management00
Inmobiliaria Colonial Sa00
Lagardere00
Innogy Se00
Industrivarden AB A00
Gemalto00
Rengo Co LTD00
XACTOMXS3000
FLS Industries B00
Medco Health Solutions Inc00
Lenzing AG00
Kabel Deutschland Holding AG00
Telekom Austria interim share00
Brait Se00
Elekta B AB00
OLYMPIC GROUP CORP-379774-5000
Nichiha Corp-477155-1900
Via Holdings Inc-796992-13700
SAKAI MOVING SERVICE CO LTD-1064759-2300
TOHO TITANIUM CO LTD-1100532-12600
RECOMM CO LTD-1113101-55000
Bank Of Iwate Ltd The-1267715-3200
Furukawa Electric-1468827-5100
M&A CAPITAL PARTNERS CO LTD-1685916-3200
TKP CORP-1721477-5500
Bank of Kyoto-1834221-4100
EPCO CO LTD-1995274-18200
Matsui Securities Co Ltd-2033129-21100
YAMAURA CORP-2136696-29600
Nissin Electric Co Ltd-2278290-29300
JAPAN ELEVATOR SERVICE HOLDI-2373196-10400
PORTOLA PHARMACEUTICALS INC-2444870-10388
JEOL LTD-2473158-28000
MT GENEX CORP-2552718-1500
CLOVIS ONCOLOGY INC-2839339-8668
Maxar Technologies-2923550-9379
BP Castrol KK-2969363-24000
Itbook Co Ltd-3114390-72400
LITALICO INC-3148803-18000
Joshin Denki-3165346-13100
Kagome Co-3200422-12400
Anritsu Corp-3412407-25900
ABM INDUSTRIES INC-3421078-12371
FIXSTARS CORP-3424305-28200
PRESTIGE INTERNATIONAL INC-3444502-35900
GOYO INTEX CO LTD-3564219-100000
Nihon Kohden Corp-3722519-14400
WHITECAP RESOURCES INC-3733613-61066
Systena Corp-3793902-35400
EXACT SCIENCES CORP-3801340-6137
LCI INDUSTRIES-3820864-4558
JVC Kenwood Corp-3820949-151900
RELO GROUP INC-3827430-16600
PEPPER FOOD SERVICE CO LTD-3848987-11700
KINAXIS INC-3884274-5870
Shikoku Elec Power-3914495-32500
Hakuhodo Dy Holdings Inc-3915724-27000
FUJI PS CORP-3935512-78100
HEALTHCARE SERVICES GROUP-3941395-10517
Nachi-Fujikoshi Corp-3947188-9300
Izumi Co Ltd-4072550-7600
Fireeye Inc-4209502-29314
Toridoll Holdings Corporation-4216266-22000
RAKSUL INC-4348101-19000
Sm Energy Co-4450867-16348
Cousins Properties Inc-4574001-54387
Compass Minerals Internation-4653719-8107
HIOKI E E CORP-4717223-14800
JUST EAT PLC-4728603-51771
MONOLITHIC POWER SYSTEMS INC-4780980-3605
Ain Holdings Inc-4799405-7100
UNIVERSAL DISPLAY CORP-4857396-4384
IR JAPAN HOLDINGS LTD-4898629-17900
Murphy USA Inc-5022878-6329
ROCKET INTERNET SE-5057912-15922
Tokuyama Corp-5265949-19300
TECHNOPRO HOLDINGS INC-5424167-10000
Acadia Pharmaceuticals Inc-5514350-42440
RYOSAN CO LTD-5771371-17500
Outokumpu-5809468-107542
Seiko Pmc Corp-5922338-69500
The Awa Bank Ltd-5936268-105000
Banco BPM SpA-6008310-278642
ADVENTURE INC-6052617-8900
Matador Resources Co-6069498-20687
SANSHIN ELECTRONICS CO LTD-6295803-41200
Fukuyama Transport-6445992-15100
Nevro Corp-6699625-11305
Zensho Holdings Co Ltd-6702894-36800
Monro Muffler Brake Inc-6797864-10471
Outsourcing Inc-6806060-40500
Ultragenyx Pharmaceutical In-6895606-10021
Kato Sangyo Co Ltd-7215945-24600
MOLITEC STEEL CO LTD-7222270-154100
Resort Trust-7384733-52400
Tokai Holdings Corp-7422096-87100
HODEN SEIMITSU KAKO KENKYU-7452486-59100
GOLDWIN INC-7495183-12600
Essentra Plc-7513564-140032
HEALTHCARE TRUST OF AME-CL A-7607096-29039
NISSEI ASB MACHINE CO LTD-7613663-20400
Plenus Co Ltd-7682096-51600
Welcia Holdings Co Ltd-7743941-17900
Amano Corp-7754167-42400
Mandom Corp-7783762-28400
Toagosei Co Ltd-7786646-77200
Citizen Watch Co-7889853-129600
Canon Sales Co Inc-7983850-42000
FP Corporation-8001056-15500
Star Micronics-8075225-49600
Miraca Holdings Inc-8331644-35100
BBA Aviation Plc-8339572-228264
Unione Di Banche Italiane-8371328-242214
Capcom-8459341-41100
Hokkoku Bank Ltd-8548471-24900
TRUST TECH INC-8592962-23100
MEC CO LTD-8623148-56400
TOA Corp-8791182-37100
VALUECOMMERCE CO LTD-8900477-52300
Kansai Paint Co-9025273-51400
NTN Corp-9266280-258200
PIA CORP-9550549-22900
Tesaro Inc-9619996-34368
Taiyo Yuden Co Ltd-9871247-39500
Ams Ag-9888793-15323
Sky Perfect Jsat Holings-9920851-232400
SRG Takamiya Co Ltd-10222277-181600
ATOM CORP-10379988-124200
Net One Systems-10465496-57200
Western Alliance Bancorp-10793703-20403
TRI CHEMICAL LABORATORIES IN-11091889-31300
UT GROUP CO LTD-11123721-38900
Chiyoda-11127589-62700
Fujitsu General-11227944-83000
Sho-Bond Holdings Co Ltd-11583465-18700
Dydo Drinco Inc-11887284-26000
Aomori Bank Ltd-12111379-47000
Maruichi Steel Tube-12412944-45700
Ito En Ltd-12428430-31900
Takara Shuzo Co-13021803-139900
Towa Phatmaceutical-13291340-21600
Capital Counties Properties Plc-13504357-445324
Yamashin-Filter Corp-13861615-168000
Sembcorp Ind-14299047-747600
Advantest-15305394-73600
Medicines Company-15366640-43254
ELLIE MAE INC-15438977-16581
Topcon-15931271-108200
CALLON PETROLEUM CO-16041709-157193
TERILOGY CO LTD-16099969-200300
Balfour Beatty Plc-16326976-472927
Nifco Inc-16398093-66800
Viasat Inc-16587813-29100
Link And Motivation Inc-16886334-171600
Saizeriya Co Ltd-16989671-92900
Tokai Carbon Co Ltd-17126710-106700
Stella-Jones Inc-18180950-58001
Morphosys AG-18547202-17224
Oki Electric Ind-18620117-171900
Dexcom Inc-18849607-14548
Ritchie Bros Auctioneers Inc-19527265-56004
Iriso Electronics Co Ltd-19944220-40300
MARUWA UNYU KIKAN CO LTD-20054260-73500
KITANOTATSUJIN CORP-20919956-453500
Cellnex Telecom Sau-20997416-89038
Nomura Co Ltd-21693948-121900
Kennedy-Wilson Holdings Inc-22463051-114665
Daio Paper Corp-22897163-187300
LEC Inc-23104822-55400
United Bankshares Inc-23279756-64600
Kumiai Chemical Ind Co Ltd-25000068-343600
Monotaro Co Ltd-25832473-56400
Galapagos Nv-26026885-27709
MARKETAXESS HOLDINGS INC-26206193-15203
SHOEI CO LTD-27523511-71700
Nippon Gas Co Ltd-30541175-74400
Axfood AB-31355547-179277
Tele2 B-32474180-282507
Howard Hughes Corp-32962668-28179
Fuji Kyuko Co Ltd-33062675-130800
Shima Seikii Mfg Ltd-33190659-76000
Colowide Co Ltd-34141650-139500
Harmonic Drive Systmes Inc-36665731-106800
Nihon M&A Center Inc-44943002-200700
Castellum-49950710-303283
Fabege AB-65345947-524530
SSAB Svenskt Stal AB A-77742659-1933897
Industrivarden AB C-99059262-519587
EPIROC AB A-235364006-2459394
Atlas Copco AB A-445890783-1759285

Innehavet uppdateras dagligen med viss eftersläpning