AP7 Räntefond
112.91
AP7 Aktiefond
364.46

AP7 Aktiefond

AP7 Aktiefond är en global aktiefond med hög risk. Det innebär att avkastningen kan variera kraftigt mellan åren. Den långsiktiga avkastningen beräknas dock vara avsevärt högre än i en räntefond. Låg risk går inte att förena med hög avkastning.

AP7 Aktiefond är en av de två byggstensfonder som AP7:s övriga fyra portföljer skapas med.

AP7 Aktiefond fondbestämmelser

AP7 Aktiefond hållbarhetsprofil

Fakta

Start
2010-05-21
Förvaltat kapital (uppdaterad 2019-08-30)
556,4 miljarder SEK
Jämförelseindex (normalnivå)
MSCI ACWI SEK
Förvaltningsavgift per år
0,09%
Insättningsavgift
ingen
Uttagsavgift
ingen
Prestationsbaserad avgift
ingen
Årlig avgift
0,13%
Normanbelopp
1524 SEK
Morningstar Kategori™
Global, mix bolag
Risk/Avkastningsprofil
1 2 3 4 5 6 7
Fondnummer: 581371
ISIN-KOD: SE0003299999

Innehav

Branschfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2019-05-31

Regionsfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Nordamerika 53%
Europa 19.41%
Asien exkl Japan 14.42%
Japan 7.5%
Australien & Nya Zeeland 2.04%
Afrika & Mellanöstern 1.71%
Syd & Centralamerika 2.01%

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2019-05-31

Värdepapper

Värdepapper Marknadsvärde Andel Position
Apple Computer Inc113866174795565854
Microsoft Corp113211140308478383
Amazon.com Inc8383314394477840
Facebook Inc-A48831403722765202
Alibaba Group Holdings Adr42551621932523858
Tencent Holdings Ltd413605096610138400
Alphabet Inc Class C4091848061357025
Johnson and Johnson40049377653164849
Alphabet Inc - Class A3993278032348328
JP Morgan Chase and Company39571355703822173
Nestle SA38713241223626787
Visa Inc A Shares34681224051992241
Taiwan Semiconductor335763300343012387
Procter and Gamble Co32446991922829308
Samsung Electronics30180176598476391
Mastercard Inc Class A29849667731100163
Berkshire Hathaway Inc28230150991472715
AT T Inc28180790258330793
Verizon Communications27353336485024035
Chevron Corp27120766262391354
Home Depot Inc27046031001275481
Bank of America Corp269519478010402455
The Walt Disney Company26544556102032290
Cisco Systems Inc26091051835560590
Unitedhealth Group Inc26012412581124912
Merck and Co25942900793102636
Intel Corp25002684695511718
Roche Holdings AG GS2489285889927027
Coca-Cola Co23860780924584262
Comcast Corp A22466101335293863
Pfizer Inc22335879786657837
Novartis AG21269307642448876
Wells Fargo and Co21138507704882518
Pepsico Inc20436108281605052
Citigroup Inc18388904003021881
Mcdonalds Corp1834613830863982
Toyota Motor Corp17681879232832191
Naspers N1688034530778550
Oracle Corp16350477933192085
Abbott Laboratories16187279191981747
Starbucks Corp15946044321720753
HSBC Holdings157833076422603847
Medtronic Plc Npv15698952241513820
Adobe Systems Inc1545083336550872
Philip Morris International15136185491894344
Amgen Inc1502387133765705
Accenture Ltd1490811839791676
Intl Business Machines Corp14509884831123393
Sap SE14271460621217145
Netflix Inc1413313201493266
Costco Wholesale Corp1372325700517409
Salesforce Com Inc1364904819962600
Union Pacific Corp1362228438840146
BP p.l.c134063187923027294
LVMH Moet Hennessy1337774427339588
Texas Instruments Inc13363377061102021
Paypal Holdings Inc13275170701256437
AIA Group Ltd129559323613629275
Total Fina ELF12886071492720181
Broadcom Ltd1253445507453158
Royal Bank of Canada12393335451712606
AstraZeneca12385447391431791
China Construction Bank1207488478170613333
Thermo Electron Corp1205395001450241
Abbvie Inc11884114751828891
Glaxosmithkline Plc11738172095969032
Allianz SE Germany1167230742540999
Nextera Energy Inc1165978563547734
LINDE PLC USD1161174070639463
Nike Inc Cl B11313570141421236
Lilly (Eli) and Co11098168891034938
Diageo Plc11083081182724575
UnileverN Euro.1611061411881886407
Ping An Insurance Co11060456339931000
American Tower Corp Class A1094718040500417
Toronto Dominion Bank10870486312070661
Sanofi S.A10526230991265557
Nvidia Corp1044264092633888
Danaher Corp1010612012748595
ASM Holding NV1009707510482673
Bristol Myers Squibb10093935152196278
Qualcomm Inc10091415531367536
3M Co1007181302649620
Commonwelth Bank of Australia10062649772000401
Lowes Cos992645596955328
American Express972782793825395
Novo Nordisk A/S B9695074841935095
Altria Group Inc9666229322172338
Booking Holdnings inc USD 0.00895872164550952
Gilead Sciences Inc9122805821478595
Fidelity National Information905077106680706
China Mobile (HK)89427826610890000
United Parcel Service Inc879727585788741
Mondelez International Inc8736984831672414
CVS Caremark Corp8736851711473004
Reliance Industries Ltd8640776105056192
US Bancorp8591509871721944
Siemens N846897289890367
Automatic Data Processing846325691518398
British American Tobacco8408463032382135
Softbank Group Corp8115501201872602
CME Group Inc811074286394880
Housing Dev Fin Corp Comstk8054237292898039
Goldman Sachs Group Inc801286705415017
Stryker Corp800357714379824
Anthem Inc800326884310534
Sony Corp8000375701476830
Anheuser Bush Inbev796085436860904
CSL Limited781205746508337
Chubb Ltd776933677521164
General Electric Co7704469729813742
Intuit Inc769802922289651
Unilever7669804751284317
Bayer AG7535680241050202
Caterpillar Inc741089641654561
L Oreal739632208287430
TJX Companies Inc7367708741431399
Celgene Corp736305407799869
Becton Dickinson and Co735878394301879
Canadian National Railway Co730665233817687
Duke Energy Corp729975551831582
Iberdrola SA7237712847262079
ConocoPhillips7225952171427065
S+P Global Inc715750596281139
ICBC701277059115736000
Biogen Inc698340853311285
Itau Unibanco Holding SA6976322418580561
Westpac Banking Corp6918039593848955
Enel68948856710224944
Bank of Nova Scotia6887773021393944
Target Corp686597038692862
Banco Santander Spain67956173718272667
Cigna Corp new USD 0.01674747556432014
Dominion Resources Inc673382067909095
Charter Communications Inc-A672646972178295
Infosys Limited6679547936213768
Fiserv Inc665066217642682
Zoetis Inc664314789540965
Basf AG6545091451039563
Air Liquide653658467490149
Crown Castle International Corp650841383465994
Mitsubishi UFJ Financial Group64923099514317853
Colgate-Palmolive Co642770643920114
Rio Tinto6304440071353870
Boston Scientific Corp6292812481537189
PNC Financial Svc Group Inc624543469515198
Australian and New Zealand Bank Group6220743823611939
Intuitive Surgical Inc621561151128880
Vinci601671617572201
Ecolab Inc600676604301469
KDDI Corp5928234972361579
Zurich Insurance Group AG591698734171448
Danone590706191686673
AXA5861913262545080
Kimberly-Clark Corp586028858429228
SK Hynix Inc585673367965685
Adidas583640533205733
Lauder Estee Inc582464877297179
Allergan Plc582271018375325
Keyence Corp581795553105100
General Motors Co5789411131621095
CSX Corp578317726919961
Micron Technology Inc5782343821360688
HCA Holdings Inc577854504486018
Reckitt Benckiser Group Plc575699468792428
Sumitomo Mitsui Financial Group5715883461828170
Prologis Inc570154678711426
Intercontinental Exchange Group569485798638398
Norfolk Southern Corp569410634339750
Waste Management Inc568932886498145
Banco Bradesco SA pref5635609287134613
Air Products and Chemicals Inc559887298254525
Morgan Stanley5579631221452043
DowDuPont Inc550372551844239
National Australia Bank5501870423102764
Edwards Lifesciences Corp550024685257764
Exelon Corp5457250121248296
Illinois Tool Works543841439371569
BNP Paribas5425370721251882
American International Group5404314401046235
Blackrock Inc539539624133228
Vodafone Group53549617630398725
Marsh and Mclennan Co531567437564939
Takeda Chem Ind5314931641668110
Simon Property Group Inc531117560374571
Progressive Corp-Ohio529294606711705
Schneider Electric526461552663347
Vertex Pharmaceuticals Inc524433282292433
Servicenow Inc523206918204613
MetLife Inc5220324181185751
Bank of China Ltd H521460593141241000
Nippon Telegraph and Telephone Corp5209251321152500
Applied Materials Inc5182936491150360
Deere and Co513483715344643
Baidu Inc Sp Adr511893588493106
Capital One Finan Corp509345283615453
Relx Plc5078565182221881
Aflac Inc5052916351072273
Aon Plc505041644271750
Walgreen Co5020856421025279
Baxter International Inc501694753597252
Autozone Inc49951026147721
Schlumberger Ltd4989255551539277
Suncor Energy Inc4956886061809051
American Electric Power493601882561630
Lloyds Banking Group Plc49342271285368567
Schwab (Charles) Corp4930014991362470
Hon Hai Precision49011851621740117
Sberbank RF USD48557261615191893
Bank of Montreal Canada485283481719191
EOG Resources Inc478861320644558
Prudential4771371942886224
Honda Motor Co4751072062119638
Sherwin Williams Co47211276192998
Tata Consultancy4706813381601166
Koninklijke Philips N V4688521681037280
Nintendo Co467136550128500
Equinix Inc Com46558345187652
Illumina Inc464744819166284
HP INC4558238022498853
Public Storage454293827180875
Ebay Inc4519532841163347
Cnooc Limited45177614031752000
Petrol Brasileiros4508277177425258
Sysco Corp448447697645143
Johnson Controls International4478611721085096
UBS Group AG4447000634402314
Kinder Morgan Inc Del Com4438086322262354
CIE Financiere Richemont443144148585452
Humana Inc441917422154137
Hitachi4375047581326839
ENI-Ente Nazionale Idrocarburi SPA4364851763063386
Daimler AG436072089973841
Occidental Petroleum Corp432731001998180
Samsung Electronics Pref4301647911453056
Ross Stores428177185421047
Analog Devices426481249408218
Compass Group Plc4249496661747202
Epiroc AB B4239836554314038
Travelers Cos Inc422773897298851
FedEx Holding Corp421423885276917
Roper Industries Inc420856570121578
Sempra Energy419874304309889
Cummins Engine418441214294347
Pernod Ricard418217362236123
McKesson Corporation415615631294894
Munchener Ruckvers N415249752176447
YUM Brands Inc415164471368098
Kering41486861188534
NTT Docomo4147266911738800
Itochu Corp4120142562173800
Marriott Intl Inc411728270333424
General Mills Inc411414058786361
Prudential Financial Inc411402688525321
Daiichi Sankyo Co Ltd411014317644900
Hong Kong Exchanges and Clear4108462781316643
Shopify Inc - Class A410234491109115
Moodys Corporation409612176194371
Cognizant Tech Solutions Crp407430435683698
Kao Corp406481509586100
Hoya Corp403903931519200
Valero Energy Corporation403645218535138
Telefonica SA4033496026328129
Shin-Etsu Chemical402867395424400
Lam Research Corp402481482201134
B3 SA-Brasil Bolsa Balcao4001934743661033
Activision Blizzard Inc Common Stock399427972846584
Recruit Holdings Co Ltd3989538101321860
Essilor Luxottica398133051284212
National Grid PLC3970352923971962
Manulife Financial Corp3959000092458806
Qatar National Bank3958267628046697
Emerson Electric Co393200069699096
Dollar General Corp393025739294337
Bank of New York Mellon Corp391712699970781
Ing Groep Nv3912525684360952
Jd Com Inc Adr3863675571306408
Fast Retailing Co Ltd38314940566805
Mizuho Financial Group Inc38219852327411474
America Movil SA ser L38213558259437480
Ford Motor Co3818502244390426
BB and T Corp381409861857717
Tokio Marine Holdings379899212762311
Ambev SA3761146978385929
Welltower Inc374230406437394
ABB Ltd CHF3734976772073710
Daikin Industries371379356306706
Allstate Corp370901066371079
Nxp Semiconductors Nv370017239372093
Eaton Corp PLC366714325484631
Amadeus IT Holding SA365022673498987
Canadian Pacific Railway Ltd362516228155619
BBVA (Bilb-Viz-Arg)3622729028022437
Autodesk Inc360679880256862
Deutsche Post AG3604288881161085
Mitsubishi Corp3598081001550850
Central Japan Railway358706812192700
Ingersoll Rand Plc358500109314027
Canadian Imperial Bank of Commerce356371019494490
Rio Tinto Limited354454296648400
Bank Central Asia35391609917534100
TE Connectivity Ltd353567349404510
Xcel Energy Inc353109665582574
Fanuc Corporation352018187212700
Industria de Diseno Textil3512439901212586
Volkswagen AG VTG Pref Npv350700831230361
Petrol Brasilerios com3506696465268448
DOW Inc349759070839970
Best Buy Co Inc349696948535624
Newmont Goldcorp Corp348735961940762
Astellas Pharma Inc3480138532643299
Ally Financial Inc3448729521151495
Public Service Entrp344822750608813
Twitter Inc344487001836587
East Japan Railway343187408377898
CBRE Group Inc342944505675106
Constellation Brands Inc A342230375175358
Banca Intesa SPA34139445916637230
Woolworths Ltd3373612631430857
Synchrony Financial3369821361060105
Advanced Micro Devices3366506161103830
Glencore Plc33615814812391316
Link Reit3360289622905165
DBS Group Holdings3352257801961035
Motorola Inc334803149194193
Cadence Design Sys Inc333103159496810
Alimentation Couche Tard Inc332896337566368
Discover Financial332184159432834
O Reilly Automotive Inc33199758889864
Swiss Re Ltd331253587338779
Tokyo Electron327975228189978
Peugeot SA3272495341599032
Xilinx Inc324299687317727
Shiseido Co324009404443000
Wesfarmers3238584411278332
Equity Residential323670175407143
SBA Communications Corp321636985128373
Mitsui and Co3207776572163900
Orange3187996562208483
Koninklijke Ahold Delhaize NV3183680511428264
Oneok Inc317634906463823
Tyson Foods Inc -Cl A317561994367606
WEC Energy Group Inc315977641354137
China Merchant Bank H3157288386938189
Engie3155550812181973
Consolidated Edison Inc315446483371403
Idexx Laboratories Inc315219550116614
Credit Suisse Group3141097792866058
Oriental Land Co312863020228308
Anglo American3126678911554896
Williams Co Inc3115055921355856
Canadian Natural Resourses Ltd3097957311362581
Barclays30939315419047466
Workday Inc308475691167939
Kla-Tencor Corp307792688225454
Heineken305898631297560
Tesla Inc305644149143860
Avalonbay Communities Inc305243222152570
Seven I Holdings Ltd305004219909300
Netease Icn Adr304936805125099
Vivendi SA3030773281102354
Nokia3026505926101486
Agilent Technologies Inc302010968434778
Novatek Pjsc-Spons GDR Reg S301031121161952
Deutsche Boerse AG301002422215120
Zimmer Biomet Holdings Inc300515210227283
Axis Bank India2999719063356249
Experian Plc298233405996259
Macquarie Group Ltd298172653368383
United Overseas Bank2973597831726877
Electronic Arts Inc297125783328405
VF Corp297023616381096
China Life Insurance Co Ltd29696491913230000
Orix Corp2965748252170660
Suntrust Banks Inc296154408510062
Nordea Bank ABP Sverige2957539824992471
Japan Tobacco Inc2956115871461089
Nidec Corp295603969232584
Fomento Econ Mexico (FEMSA UBD)2951761093458208
Alexion Pharmaceuticals Inc294560525266602
NHN Corp293949647249075
Mercadolibre Inc29317377448382
Iqvia Holdings INC. USD 0,01292535064193435
Vonovia Se291363950624409
Transurban Group2911913392984256
Verisign Inc290777973145256
PPG Industries Inc289061215271409
Lonza reg28891989482752
Fleetcor Technologies Inc28880688599736
Hewlet Packard Enterprise2886255042295309
LyondellBasell Industries NV287373060408444
Paychex Inc287113516361640
London Stock Exchange Group Plc285474217354504
Hindustan Unilever Ltd2843373341143040
ALCON INC283666238483356
Smith and Nephew Plc2831460551247367
CRH Plc282696981906162
IAC InterActiveCorp282664400113406
Swiss Life Holding28148428360744
Mediatek Inc2805959962636332
Volvo AB B2794310292158602
Ihs Markit Ltd279059359445346
Hilton Worldwide Holdings Inc278982185316496
Murata Mfg Co278655084680735
Yum China Hldgs Inc278564592640291
Amphenol Corp Class A278478820328324
Fifth Third Bancorp2783835841132491
T Rowe Price277941580265599
Ventas Inc Reit276961640396138
Ericsson AB B2766308753433849
Tesco27589560311031281
Digital Realty Trust Inc274915536231768
Carlsberg B274703639189722
Global Payments Inc274316690175364
Eversource Energy273547818357372
Regeneron Pharmaceuticals Inc27334836695412
CK Hutchinson Holdings Ltd HKD 1.02720096743110288
DTE Energy Co271541328216259
Tatneft2711292432580695
American Water Works Co Inc270832574226927
Verisk Analytics Inc-Class A270585388177241
Bank Rakyat Indonesia27003410398685800
Willis Towers Watson Plc267102887143291
CGI Group Inc A267084649354427
Hyundai Motor Company267019049265918
Transdigm Group Inc Com26681931552040
Oversea Chinese Banking Corp2668086753598923
Atlas Copco AB B2664194311068670
Imperial Brands PLC2653045831080958
Hartford Finl Service Group Inc265107128467989
Ball Corp265098440345595
CP All Pcl Nvdr2646505519788302
New Oriental Educatio Sp Adr263896994253882
Public Bank BHD2637484415521787
New Waste Connections Inc263534932296512
Telekomunikasi Indonesia26238737888063395
China Petroleum & Chemical26205472745360400
MSCI Inc261868686115809
Firstenergy Corp261405826597416
Hershey Foods Corp260644259170654
Koninklijke DSM NV260544260218350
SunLife Financial Services of Canada Inc260292565674617
Wal-Mart De Mexico V (Walmex)2583083039210949
Aptiv Plc257139619320353
Shinhan Bank256338866795972
Mitsubishi Electric Corp2556772242267184
PTT Pcl Nvdr25553674819012340
Edison International255113028363338
Givaudan25507868810046
Mitsubishi Estate2542247741396561
Sun Hung Kai Prop2538614651778073
Standard Bank Group2535603662302100
Monster Beverage Corp253540797454127
Canon Inc2509125621017299
Cerner Corp247752567358754
LafargeHolcim Ltd CHF246310728536991
Total System Sevices Inc246294236194942
Omnicom Group246171335331052
Softbank Corp2459903061807600
Paccar Inc245720047392683
Cdw Corp245346233220066
Kroger Co2439283021086284
SMC Corp24306239667635
CORTEVA INC242869830825502
Ctrip Com International Adr242724771727054
Waters Corporation242223016119786
Bridgestone Corp241887711674778
MMC Norilsk Nickel USD241650661109316
Chipotle Mexican Grill Inc24154189630339
Michelin240459416242620
Neste Ojy239820398758603
Credicorp239056225120531
Costar Group Inc23900764139982
Dollar Tree Inc238347911257846
Fujitsu238254139315500
Hermes International Npv23815578135509
Corning Inc237743431886017
Hyundai Mobis237487244121150
Infineon Tech N2366218651408522
Parker-Hannifin Corp236271460149671
Icici Bank2348431504238647
Wolters Kluwer234120417336748
Mitsui Fudosan Co2339951541054572
Bayer Motoren Werke233684519361362
Unicredit SPA2332473502268656
Ameriprise Financial Inc232984089189264
Essity Ab232252731789170
Realty Income Corp231771611331594
Assicurazioni Generali2314880811324527
Investor AB B231029317516036
PPL Corp230715944805799
DNB ASA2301181821474606
Itausa Inv SA2294885997852605
Essex Property Trust Inc22920361674841
NRG Energy Inc228351727663355
United Airlines Holdings228170385278063
SQUARE INC - A228114738362486
Standard Chartered2277339683132154
Republic Services226668046263828
Legal and General Group2253556538733394
Firstrand2251504905984006
Pioneer Natural Resources225077644184296
Grupo Financiero Banorte2250455734613943
Clorox Co224910202147891
Microchip Technology224630677262279
Ameren Corp224416703303248
Hongkong and China Gas22265885211205487
Stanley Black and Decker222640939167097
Formosa Plastics 13012219743727789960
Daiwa House Inds221686013739386
Terumo Corp221433788743700
Lululemon Athletica Inc220947032125267
KB Financial Group220522284698642
3I Group2201020391717612
Goodman Group2192610552229178
Chunghwa Telecom2191065416645000
MCcormick and Co Non VTG shares219101891141441
Boston Properties Inc218671754178027
Archer-Daniels-Midland Co218593635602828
Constellation Software Inc21823133823551
Las Vegas Sands Corp217623810410299
Veeva Systems Inc-Class A217506095139570
Mettler Toledo International21748177533760
Ametek Inc217248111261563
Woodside Petroleum2172115121033487
China Overseas Land2165418526816287
Asahi Group Holdongs LTD216443629487636
Kyocera Corp216365498372380
Resmed Inc216299602164632
Ferrari Nv216292049142915
Akzo Nobel215980219248083
Sumitomo Corp2155078401528300
LG Chem Ltd21409588981580
Fresenius SE & KGaA213355109455357
Cap Gemini212471772181969
Fortinet Inc212321082269228
VMware Inc A211995280148793
E. On SE2117630272424365
M T Bank Corp211268152148997
Singapore Telecom2112351769521500
Carnival Corp210652384476500
Kerry Group210313893181615
Splunk Inc210240180170110
Kone B NEW208129965372718
Tal Education Group Adr208111593632303
Synopsys Inc207906445163909
Dassault Systemes SA207886742147169
Pembina Pipeline Corp207869473584623
Darden Restaurants Inc207317135180277
Church & Dwight Co Inc207300227273124
Largan Precision Co Ltd206758482176000
Weyerhaeuser Co206688442842477
UPM-Kymmene OYJ206326468817405
Viacom Inc Class B Common206159942816936
State Street Corp206081860423825
Societe Generale205287826869544
Dong Energy A/S204699698213433
Palo Alto Networks Inc204552538104339
Ansys Inc20399378997244
Hennes och Mauritz B2037411221147191
Ferguson Plc203662944287872
Subaru Corp203427823825836
Sandvik AB2033431001462900
Royal Caribbean Cruises Ltd202992551195960
Rockwell Intl Corp202769026138766
Coloplast B201493883166620
CK Asset Holdings Ltd2005908252951937
Northern Trust Corp200447241240222
Equinor ASA2001866151218244
DSV A/S199941635215085
Fiat Investments NV1997509061623485
Franco-Nevada Corp199684850218456
Xylem Inc199651427273157
Wirecard AG199567243129266
UNI President Enterprises Co1994181418443491
Grainger (W W) Inc19924877375358
D R Horton Inc199124810418544
Newcrest Mining199114615870553
Unibail Rodamco198830559151028
China Resources Land1986534284930222
Restaurant Brands Intern198560547273838
Vulcan Materials Co198233714143805
Akamai Technologies198050273231634
ITC1980259496099499
AmerisourceBergen Corp197949987238356
Sampo-Leonia Insurance Comp A197896206501671
Chinatrust Financial Holding C19738802331700993
Ulta Beauty Inc19721639862473
Secom Co197116750242700
Sika AG196960292144223
Denso Corp196361414504300
Magna International -Cl A196354714418161
Rogers Communication -Cl B196290187409249
Equifax Inc195948856141221
Legrand195449660291508
China Pacific Insurance Gr-H1953074484683232
MTN Group1951643913015110
Komatsu195141541961500
Samsung SDI Co Ltd19511036497737
Host Hotels and Resorts Inc1948567561270601
Nucor Corp194753704411520
Kubota Corp1942799481395647
Celltrion194247447155128
Fortis Inc Canada193752207488229
China Mengniu Dairy Co.1933153204887000
Telia Co AB1930966464690227
Incyte Corp192378423232320
Saint Gobain192164722560372
Masco Corp191974307487629
MS&AD Insurance Group Holdng191758972615993
Citizens Financial Group191444532610390
Agricultural Bank Of China-H19104768951919000
Citrix Systems Inc190986106214120
Tractor Supply Co Com Stk190172689195090
First Abu Dhabi Bank1900541294843800
Brown-Forman Corp -Cl B190031251339087
Swisscom AG18989639639621
Nan Ya Plastic1876838699011670
Sunac China Holdings Ltd1875746244313836
Henkel AG and Co KgAA VZ187493114202432
Keycorp1874783251189650
Laboratory Crp of Amer Hldgs187447820115573
CLP Holdings1873872931852914
Kirin Brewery Co185613574971200
AL RAJHI BANK1854475591087074
Hess Corp185113201296786
Shenzhou International Group1836821661333500
CMS Energy Corp182404975305497
Kellogg Co182326872299148
Expedia Inc182296781144762
Otsuka Holdings Co Ltd182290207463217
Aviva Plc1820374444350858
Centene Corp181931916402940
Cincinnati Financial Corp181190031170464
Fastenal Company181068437611642
Western Digital Corp180091495332186
Teleflex Inc17999451350869
Hang Seng Bank179709092855300
Marubeni Corp1791280662937200
Petrochina17898652437512544
Kraft Heinz Co178097614732546
Alexandria Real Estate177837234124432
Keysight Technologies Inc177268294206700
Fuji Photo Film Co177210628429500
Veolia Environnement177164009760388
Sasol177042532999462
Halliburton Co176575724986734
Geberit Reg17584396540639
Vestas Wind System175363336229929
BT Group Plc1752952119285435
Tenaga Nasional1749464345561000
SAUDI BASIC INDUSTRIES CORP174833611665556
National Bank Canada174757452394564
AXA EQUITABLE HOLDINGS INC174412649889084
Cooper Cos Inc17407811554399
Arthur J Gallagher and Co173571372199436
Arch Capital Group Ltd173549702452893
COPART INC173541282234654
XEROX HOLDINGS CORP173521543630843
MTU Aero Engines Holding AG17345732165086
Banco Do Brasil SA Ord.1726414141528318
Wellcare Health Plans Inc17245431466063
NVR Inc1724409614966
Delta Electronics Inc1724312923747770
WP CAREY INC172218360202699
Partners Group Holding Ag17182369421900
Assa Abloy B171654463799881
Celanese Corp171539810157549
CHINA TOWER CORP LTD-H17126567974668000
Dai-Ichi Life Holdings Inc.1692307161342500
Korea Tobacco and Ginseng Corp169225368207355
Broadridge Financial169078900133877
HCP Inc168938699512685
Merck KGaA168551092164161
Dexcom Inc168529759101143
ACS Actividades Cons Y Serv168424998469238
Marvell Technology Group Ltd167656326702102
Lojas Renner1666254981393261
Pearson1663514531719394
Extra Space Storage Inc165970119142841
Country Garden Holdings Co16523554013471292
Block H and R Inc165063810634259
Mega Financial Holdings Co Ltd16422059019019422
Chugai Pharm Co163873319241800
TRANSUNION163869970202721
Formosa Chemical N Fiber Corp1638650966147730
Sunny Optical Tech1634727061247900
Shionogi and Co163355159312600
RWE ST A163205088598958
First Rep Bk San Francisco Calif New Com162540078186390
WPP Plc1622558071453968
Idex Corp161973056101504
Bank Mandiri16176169633138200
Seagate Technology161287535354873
Delta Air Lines Inc160949814288383
MGM Mirage160736688586003
Take-Two Interactive Software160672628124434
Japan Post Holdings Co Ltd1606001631811700
Siam Cment Co THB1 Nvdr1604557231252051
Airports Of Thailand Pcl Nvdr1602002647295710
Cathay Financial Holding Co Ltd15999162913205300
Kia Motors Corp159716941467490
OTP Bank Regd159584863398259
Expeditors Intl lf Washington Inc159313775234481
Markel Corp15921988014551
Maxim Integrated Products159165559301122
Agnico Eagle Mines Common Stock159039862277242
Huntington Bancshares1590269301278363
Principal Financial Group158925153307381
Telstra Corp1585376246614157
Sompo Holdings Inc.158348533426054
Telenor158226645800668
Nissan Motor Co1580557102653800
Lennar Corp CL A157550916317607
Maruti Suzuki India157442299187979
Intl Paper Co157378782419219
Regions Financial Corp New1573122491157184
TWILIO INC - A156979709124496
Bank Leumi Le Israel1567781772270066
Symantec Corporation156649342686719
Check Point Software Technologies Ltd156628438149070
Sino Biopharmaceutical15625629812179000
CBS Corp Cl B155711123367164
Liberty Global Inc C155301830622524
Fresenius Medical Care154808058241583
Poste Italiane Spa1547337991494915
Cspc Pharmaceutical Group Ltd1545050678454000
LG hsehold & healthcare15431352116655
Anglogold Ashanti153834808745324
KBC Group SA153830347273596
Astra International15343137135762800
Biomarin Pharmaceutical Inc153268993203666
Fubon Financial Hldg Co Ltd15300590611627839
Mid America Apartment Comm152785346126246
Scottish and Southern Energy1527809851193345
Bharti Airtel Ltd Comstk1522932863191347
Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA1522156741555699
Pulte Group152179297480921
Panasonic Corp1515756492038163
Banco Bradesco Common1510922452146158
Cardinal Health Inc151036053360309
Concho Resources Inc150953082215641
Nitori Holdings Co Ltd150899946109900
West Japan Railway150840695190600
Galaxy Entertainment Group Ltd1505000042468800
Deutsche Bank1498583902211860
Centerpoint Energy Inc149607539556955
Swedish Match AB149378878396546
Nec Corp148669296354197
Hologic Inc148539457306576
Skyworks Solutions Inc148503904198962
MEITUAN DIANPING-CLASS B1483565821759300
Lennox International Inc14803552058863
Dover Corp147876346167651
Tokyo Electric Power Company Holdings Inc1475751223346591
Circuit City Stores Carmax147357719184157
Diamondback Energy Inc146861392152495
Olympus Corp1467338411290800
Kimco Realty Corp146639130822539
Continental AG146608028127519
Scentre Group1463991105822184
China Steel14619582420678172
INVITATION HOMES INC146112350531754
Empire Co Ltd A146109684555560
Credit Agricole1458485191343676
Anta Sports Products Ltd1457958921911000
Cheniere Energy Inc145767080247081
Lincoln National Corp145674556280500
OKTA INC145640726110439
Freeport McMoran Inc1455750821655476
Conagra Brands Inc144606881529240
Sumitomo Realty and Development144601031399856
Svenska Handelsbanken A1445650461712856
Quest Diagnostics144511448145618
Eisai Co144258862290790
JXTG Holdings Inc1442055193654332
EXACT SCIENCES CORP144117793125636
Sanlam1431507513168844
Thomson Reuters Corp142955612219861
SGS Holding N1425059236062
Loews Corp142479666303221
KKR & CO INC -A142007184574327
Universal Health Sevices Inc141881174100225
Intact Financial Corp141724064154447
Mitsubishi Heavy Ind140858782389800
Martin Marietta Materials Inc14081784057795
Align Technolgy Inc14073547582930
Intertek Group140527327217898
Advanced Info Service Nvdr1404875331971304
NATIONAL COMMERCIAL BANK1404130331064888
Kansas City Southern140399576117374
E Sun Financial Holding Company13998854118255788
Hasbro Inc139610313125637
Southwest Airlines139579262286773
Mitsubishi Chemical Holdings1393833202151600
Teleperformance13904572266333
Resona Holdings Inc1388336643785167
Hcl Technologies138792813964543
CF Industries Holdings Inc138564370294587
UDR Inc138369578301575
Enn Energy Holdings Ltd1382122161398900
Informa Plc1379931831364087
TD Ameritrade Holding Corp137674942326189
BOC Hong Kong Holdings Ltd1376726484096405
China Resources Ent. Wheelock and Co1376121992597042
Genuine Parts Co137263354158806
Phonak Holding Ltd13715687360647
Ferrovial SA136871400500745
Beiersdorf136863275115214
Snap-On Inc13668153695758
Deutsche Wohnen Ag BR136137018422360
Brambles Inds Ltd1359690961765772
JM Smucker135888262124618
Hana Financial Group135814671532950
Dollarama Inc135683710364880
MARKETAXESS HOLDINGS INC13541060736160
Malayan Banking1352309976883760
Bajaj Finance Ltd135057423307969
Zebra Technologies A13471405668041
Edenred134518351276395
SUN COMMUNITIES INC13405851194899
Cboe Holdings Inc134026902116898
Coca-Cola European Partners USD133878538252730
Voya Financial Inc133706375275360
Picc Property & Casualty -H13360767912266601
Arista Networks Inc13345262361230
Hollyfrontier Corp133410879305636
Steris Plc13312687891540
Atmos Energy Corp133110253124554
Gildan Activewear Inc133029386377911
Spirit Aerosystems Hold -Cl A132815014186425
Ashtead Group Plc132814091522504
Nomura Securities1327797613707807
Discovery Communications C132763063520731
Dentsply Sirona Inc132324088257609
Grupo Mexico Sa De Cv1319535826228589
PAYCOM SOFTWARE INC13167938954334
Atlantia SpA131502669524747
Insurance Australia Group Ltd1314965042594542
Alliant Energy Corp131279405261602
Pinnacle West Capital130778397141994
Fairfax Financial Hldg13061288830798
Hormel Foods Corp130604788331341
Emirate Telecom Group Co1303237183063784
BURLINGTON STORES INC13006965178428
Annaly Capital Management Inc Reit1299603271514356
FNF Group129298248303643
Suntory Beverage & Food Ltd129125669309300
ASE Industrial Holding Co1290249646069999
STMicroelectronics NV128790133732660
Bandai Namco Holdings Inc128568310226200
Swedbank AB1282261431033665
Aercap Holdings Nv128116077254615
Aena SA12811178173415
Sberbank-Sponsored Adr127953594988074
Suncorp Group Limited1273364221459333
NetApp Inc127196426281953
Norweigan Cruise Line holding126737474258803
Fortescue Metals Group Ltd1266551832667453
Australian Stock Exchange126432949226493
Jardine Matheson126408280246046
Centurylink Inc1260978871154766
Snam SPA1256514182609805
Ncsoft Corp12545871429254
Suzuki Motor Corp125129284355700
Sekisui House124640112738200
GODADDY INC - CLASS A124573647201622
Unicharm Corp124356915440100
Mowi ASA124191851518536
Erste Group Bank AG124170609375778
Wheaton Precious Metals Corp124135494474358
FMC Corp124073191149642
Devon Energy Corp123956929551072
Hexagon AB123671257277352
Duke Realty Corp123633199387294
Covestro Ag123400694294347
Barclays Africa Group Ltd1233281561276386
Trimble Incorporated123287323339007
C H Robinson Worldwide123043785151782
EQUITY LIFESTYLE PROPERTIES12291163693737
AMCOR PLC1226002181320523
Sands China Ltd Com1225265322736800
Chubu Elec Power121323720875816
QBE Insurance Group1211640431492488
Nasdaq Inc121144978126780
Royal Bank of Scotland Group1210932025704143
Heineken Holding NV121049512126581
China Gas Holdings Ltd1210235353122400
Nippon Steel Co120944244921464
Aristocrat Leisure Ltd120869462633785
OLD DOMINION FREIGHT LINE12083517575875
Shimano Inc12048702488011
WH Group Ltd12022813214695557
Ageas120157331231886
Anhui Conch Cement H1200780422195000
Symrise AG119874208136272
W R Berkley Corp119790508173123
Intl Flavors and Fragrances119566225112478
Garmin Ltd119529604155066
KIRKLAND LAKE GOLD LTD119366829271995
SKF AB B119353724793048
TEMENOS GROUP AG-REG11933596973746
Genmab A/S11926707960551
Wynn Resorts119240369109139
FOX CORP - CLASS A118985620370169
USX Marathon Group118517740991845
Intercontinental Hotels118460458194673
Regency Centers Corp118451820188370
Geely Automobile Holdings1183788438742000
Ayala Land11826895812988210
Kohls Corp118074419260787
State Bank Of India1180386853164588
Sm Prime Holdings11801964817970900
South32 Ltd AU1178059446559077
Heidelberger Zement117400370180917
Ss&C Technologies Holdings117316877264395
Polski Koncern Naftowy117272034532309
Arconic Inc USD 1.0117181151483325
Discovery Communications A116465132428054
Burberry Group Pls116390163452489
Robert Half Intl116133248218596
Citic Pacific11605429510295596
Auto Trader Group Plc1160445381864125
Lamb Weston Holdings Inc115867505175968
Daito Trust Const11578402192883
COLES GROUP LTD1157020551338016
Asahi Kasei corp1156715311353146
Jack Henry & Associates Inc11567144584454
NN Group Nv115603009356529
Franklin Resources Inc115250048443013
Liberty Broadband C115229438117802
China Shenhua Energy1149354975999001
Sumitomo Mitsui Trust Holdings INC114827396369722
Alleghany Corp11450173015927
Sodexho Alliance114342290104265
Mirvac Group1141236715600533
Aramark113861549298330
Nice Systems Ltd11380864777393
SNAP INC - A113723510732367
Kon Kpn NV1136479773893300
Bid Corp Ltd113533932592679
Baker Hughes A GE Co113487657555362
Nisource Inc113222388396774
First Financial Holdings Co Ltd11306519317428767
Swire Pacific A1129657521127967
Live Nation Inc112878964163316
Kajima Corp112793965995400
Energias de Portugal SA1126504183139414
UCB112217678152689
ZTO EXPRESS CAYMAN INC-ADR112162582580008
Comerica Inc111980155189163
Open Text Corp111658592297433
Loblaw Companies Ltd111379156212983
EPAM SYSTEMS INC11129940258732
Longfor Properties1112037703170000
WestRock Company111011129343714
TechnipFMC Plc110956345480733
Next Plc110933731165023
Publicis Groupe110880040242390
Teck Cominco Limited110443550699138
Fortum OYJ110166588506228
Carrefour110160794660784
FACTSET RESEARCH SYSTEMS INC11010248441216
Hd Supply Holdings Inc109959204298723
Samsung C&T Corp109893967151766
E*Trade Financial Corp109874811275921
Advance Auto Parts Inc10981512883786
Toray Industries Inc1098066191607796
China Telecom Corp Ltd H10978712425072000
Ugi Corp109787039232503
Nippon Building Fund Inc1097414481563
Everest Re Group Ltd10955349445943
Ajinomoto Co Inc109547987637387
Vornado Realty Trust109468971189195
Kasikornbank Pcl-Nvdr1093036872248822
Metro Inc109285668275184
Svb Financial Group10916268558351
United Utilities Group Plc1091174871202070
Techtronic Industries Co Ltd1090786301599450
Interpublic Group Of Cos109008305550817
Avery Dennison Corp10882457198384
Power Assets Holdings Limited1086559861629896
Qorvi Inc108631218151173
Rumo Sa1084122451928002
Noble Energy Inc108406147507098
Dexus Property Group1083535541298137
Federal Realty Investment Trus10828509785963
Dxc Technology Co108267898326184
Segro Plc1082507351217568
Localiza Rent A Car SA108142847998460
Hannover Rueckversicherung AG10807538367869
Asian Paints Ltd107958835505234
TDK Corp107883368142299
Varian Medical107880736103299
Tokyo Gas Co107779283446300
Henry Schein Inc107652930182476
Coca-Cola European Partners Eur107410383203926
Fortune Brands Home & Security Inc107382973214312
Guangdong Investment Ltd1073816635236000
Rentokil Initial Plc1073107532008934
Raymond James Financial Inc106919769143101
China Unicom Hong Kong Ltd10674266610824000
Globe Life Inc106476594126179
Berkeley Group Holdings Plc106462680235473
Western Union Co106419523508095
Enel Americas SA10639991566420569
Bangkok Dusit Med Servi Nvdr10630163114722400
Camden Property Trust106265215102660
Vail Resorts Inc10622751145578
Abu Dhabi Commercial Bank1061848064931866
Evraz Group Sa Ord1060996411846287
Wabtec Corp106099570160267
CNH Industrial Nv1060771941150062
Vereit Inc1047959301140573
MTR Corp1047143811753005
Baloise Holdings10456450258711
Porsche Automobile Holding pref104270742173404
Sumitomo Electric104097849950100
Molson Coors Brewing Company104091710208947
Grifols Sa Par EUR 0.5103983002334798
Yahoo Corp Jp1039428544260300
Associated British Foods103847600390784
Sage Group1035362441253387
Mylan NV103531728563702
Remgro103153572956102
Ionis Pharmaceuticals Inc103096081148521
Telefonica Brasil102856532804520
S-E Banken A1027903841242330
Barratt Devel1025988141406134
Endesa SA102411567411466
Sysmex Corp102369372173142
Tiffany and Co102362458125867
Gartner Inc10218435080062
AGL Energy Ltd102092309841309
Tokyu Corp102076288603432
ArcelorMittal101914752786560
SAUDI TELECOM CO101784727353001
OGE Energy Corp101669582246157
Manpower Group101558681124232
Kintetsu Group Holdings Co Ltd101399070214147
Athene Holding Ltd-Class A101381032269502
Crown Holdings Inc101350669157488
Bank Of Communications H10116621415562000
APA Group Npv (Stapled Units)1010984121387038
OLD MUTUAL LTD1009873238738095
Treasury Wine Estates Ltd100889903856762
Eastman Chemical Co100834437159767
Meiji Holdings Co Ltd100711743149200
Reinsurance Group Of America10069931770199
Novozymes A/S B100582986253942
Bluescope Steel Ltd1005454411249568
Taiwan Cement Corp1002028008608276
Allegion Plc100123863109018
Powszechny Zaklad Ubezp.999947841092049
Pentair PLC99926961284325
M3 Inc99898729475700
Henkel AG and Co KgAA99863013118438
Samsung Fire and Marine Insurance9982627854364
PTC INC99447998152188
Sirius XM Holdings Inc994044421677286
KWEICHOW MOUTAI CO LTD-A9939972468456
Schindler Holding AG Part Cert9918588746692
Pandora A/S98951437229960
WUXI BIOLOGICS CAYMAN INC98865036977000
HEICO CORP-CLASS A9885617693376
Terna987928571667808
Cimb Group Holdings987197438454629
United Rentals Inc9868586792193
Danske Bank A/S98602824773960
Packaging Corp of America98568401101187
Yuanta Financial Holding Co Ltd9855140217461964
Volkswagen AG9839055563055
Skanska AB B98277012551963
National Retail Properties98260035184987
Samsung Sds Co Ltd9815735661648
BB Seguridade Participacoes981073921235312
New Melrose Industries PLC979591505009610
Swatch Group I9795524637075
PINDUODUO INC-ADR97743225337410
Julius Baer Group Ltd97682216259853
Dominos Pizza Inc Us9754638343793
JB Hunt Transport Services Inc9731613699235
Bancolombia Sa-Pref97245574803847
Bank Hapoalim971821231351587
SK Holdings Co Ltd9710550161141
HALMA PLC96595952413633
Cenovus Energy Inc965766241173740
Seattle Genetics Inc96562731125506
Perkinelmer Inc96304135119907
Juniper Networks Inc96153148418866
Adecco SA96143234188379
Woongjin Coway Co Ltd96010068146515
Naturgy Energy Group SA95693440378150
Taiwan Cooperative Financial9556206915855177
Taiwan Mobile952985202824500
Straumann9525303012338
LG Chemical Ltd95098280169070
Whitbread Hldgs Plc94977111191936
IRB BRASIL RESSEGUROS SA94847891389319
Dell Technologies Inc Class C94820318201217
Japan Real Estate Investment947163381506
CIT Group Inc94662757235501
China Conch Venture Holdings944924972957300
VISTRA ENERGY CORP94365257406815
Steel Dynamics Inc94315216352503
Origin Energy942113012003451
Li Ning Co941104923495500
Bunzl94037143393051
Aurizon Holdings Ltd940011862435309
Hankyu Corp93762828264700
MAGAZINE LUIZA SA937481641075432
Rakuten Inc937273951016894
Sonic Healthcare Ltd93478795485176
Sealed Air Corp93402053230052
RenaissanceRe holdings Ltd9336151051521
Nedbank Group93292849657638
Bdo Unibank Inc931510993492237
Inpex Corp929810561129994
Brasil Food SA928654291014762
Apache Corp92830979444033
Whirlpool Corp9273983868774
Kakao Corp9271101088116
XPO LOGISTICS INC92546163139571
Iron Mountain Inc92287520302407
New World Development Co922134887356129
Kepco Korea Elect. Power92195640447489
Mahindra Mahindra921456121315587
Ingenico Group9197651595223
American Capital Agency Corp Reit Fund91924751600921
China Vanke Co LTD H918503082650745
Taisei Corp91751212280100
Shaw Communications Inc -Cl B91696516495690
Lindt Sprungli AG91466695116
LG Electronics Inc91371632188136
Lindt Spruengli912273481263
Dentsu Inc91086547271700
Liberty Media Group-C91081461229225
Cochlear Limited9107023864747
Mondi Plc90677037482886
Ultratech Cement90560460171750
58 Com Inc Adr90344184167685
ABIOMED INC9031565447934
Sekisui Chemical90273948650400
ON SEMICONDUCTOR CORP90201438508434
OMV AG90147790179404
Sumitomo Metal Mining90061559332000
CHR Hansen Holding A/S89524982114376
Smith Corp89303184198252
Power Grid Corp Of India892662243239996
PTT Explor & Prod Pcl Nvdr891619752338140
NTT Data Corp89138736710700
President Chain Store Corp88861856999000
Zayo Group Holdings Inc88645959272922
HEICO CORP8863721663890
GPT Group882601022176111
Hengan Intl Group Co Ltd878376331263000
Sensata Technologies Hldg BV Common Stock87266947202512
Jazz Pharmaceuticals Plc8721125267723
Metso OYJ87139216246884
Eiffage8713839687789
Persimmon Plc86779805399984
Dcc Plc Gbp86760185109614
Industries Qatar867523153188130
Santos Limited865602991931981
CCR Rodoviarias Companhia de Concessoes863916532221636
Omron Corp86255490186071
Ayala Corp86138650491090
Coca-Cola Amatil860989031262715
Raia Drogasil Sa Com Npv85964659402611
Showa Denko K K85850986356900
Bouygues85613203243075
Inter Pipeline Ltd85602443478484
United Micro Electric8556990920665000
Accor85472125205077
Suez SA85356963585895
Gecina8533557756545
Idemitsu Kosan LTD85307429335008
Mediobanca SpA85207991917223
Hydro One Ltd85083400484408
Bunge Limited84656722160863
Croda International Plc84595536153311
Securitas84566006590751
SEI Investments84439436154111
SARTORIUS AG-VORZUG8440967243217
Kingspan Group84302982176626
Lenovo Group Ltd8403453812782000
Newell Brands Inc83998147527538
Japan Exchange Group Inc83863908577522
ADYEN NV8381611711593
Kansai Elec Power83778651747689
Caixabank SA837248903918357
Sun Pharmaceutical Ind836769841492345
Qiagen NV EUR83599152248344
Liberty Property Trust83474412166724
Unilever Indonesia832253702745000
Galp Energia83179956608154
Red Electrica De Espana Redesa83047625442359
Dish Network Corp83002866270703
Qatar Islamic Bank829564302061780
Smiths Group82944460445864
PETROBRAS DISTRIBUIDORA SA828678991197780
Aeon Co Ltd82862089482500
Hua Nan Financial Hldgs8283871013605701
Emaar Properties Pjsc825604486144342
A2 MILK CO LTD82445248902752
Momo Inc-Spon Adr82433605256071
MONCLER SPA82345566217578
Sabesp Cia Saneame82187199622071
Beijing Enterprices Water GR8214210816413888
Quanta Computer Inc821300594756000
Swiss Prime Site8203129985700
Bausch Health Cos Inc82004835379546
BCE Inc81837573182150
F5 Networks Inc8157524965535
Israel Chemicals Ltd815015791785678
Autohome Inc-Adr81477183103631
Weg SA Pref813128371478048
Campbell Soup Co81312673195323
POSTAL SAVINGS BANK OF CHI-H8123272114366000
Sabre Corp81136011351386
Brenntag AG81055291180992
Aegon NV809763522110439
Vodacom Group809401751131308
Saputo Inc80763963267399
Gold Fields807056821446242
DaVita Inc80669900148194
Exor NV80656664124294
Stockland Trust Gp805019342873143
Elisa Communications OYJ80441711166415
Assurant Inc8041893967589
Wabco Holdings8037206162934
James Hardie Industries Ltd80371583535968
Atos SE80316267108276
A P Moller Maersk A/S802945837495
Central Pattana Pcl Nvdr802706273847300
Ralph Lauren Corp8024207395789
Cabot Oil & Gas Corp80180979494893
Orkla ASA80116722934315
Hitachi High Technologies Corp79963854153100
Cemex Cpo7995507027047785
Chailease Holding Co Ltd795811052075621
Bco Santander Chile New79523167116245562
Hong Kong Land Holding794878561412300
National Oilwell Varco Inc79390104432484
Catcher technology793563891155000
Johnson Matthey79306655238853
Sm Investments79271399426657
Jardine Strategic Hldgs Ltd79185315256562
Standard Life791060842826598
Zions Bancorporation79105991200886
Henderson Land Dev790980621662034
Kuehne and Nagel International AG7884410157671
Toyoda Auto Loom78815319159162
Telus Corp physical shares78671415231394
THE SHANGHAI COMMERCIAL & SA783831295363000
Carnival Plc78307205187475
Titan Industries78275432546453
Targa Resources Corp78160071226483
Woori Financial Group Inc78148911842004
Albemarle Corp Com Stk78084510123139
Odakyu Elec Railway77850751356300
BorgWarner Inc77772301252141
China Citic Bank H7770629315604000
Abn Amro Holding Nv Gdr Ipo77652359455151
Growthpoint Properties Ltd776314815280884
Land Securities Group Plc77357004880254
Micro Focus International77291827408407
Groupe Bruxelles Lambert SA7725690087825
Isuzu Motors77132199785625
China Minsheng Banking-H7703513812338912
Vifor Pharma AG7689719649391
Wharf real estate investment767488961339865
Tech Mahindra Ltd76701199847843
ELANCO ANIMAL HEALTH INC76671523301979
Commercial Intl Bank Egypt SA765444771750430
Nielsen Holdings PLC76484244384232
FLIR Systems Inc76176733165333
LKQ Corporation76153552304438
OBIC7608870170228
Brighthouse Financial Inc75875814222846
Ubisoft Entertainment SA7586205196208
Asustek Computer Inc757489731241000
Sinopharm Group Co-H756048072162770
Solvay SA7551232978612
Alstom75443920178999
Spirax Sarco Engineering Plc7533849980141
Falabella751750221309344
Power Corp Canada74926708377679
CAE Inc74653119296174
Scor SE74622312188303
British American Tobacco ADR74597816211157
Nomura Real Estate Master Fund745839124395
Bureau Veritas Sa Par EUR 0.1274570703324970
Israel Discount Bank A745271891790269
China Resources Gas Group Ltd743365961550000
Coca Cola HBC AG74191949232181
China Evergrande Group741562163282190
Electricite de France74123102658286
Quebecor Inc - Cl B74088665338594
Sydney Airport739343151372146
Ono Pharmaceutical73843420408185
Osaka Gas Co73775542428800
St James Place Plc73731256668675
Sumitomo Chemical737019511761600
Pan Pacific Intl73668625126200
Wipro735840712168172
Lear Corp7357938068794
Alnylam Pharmaceuticals Inc7352597291667
Sl Green Rlty Corp7349894798880
Medibank Private Ltd734862743328877
Obayashi Corp73408007841832
Ocado Group Plc73334211505724
Macys Inc72928450492859
China Everbright Intl Ltd728895389343592
Puma72823160100340
Hargreaves Lansdown Plc72818746320877
SIEMENS HEALTHINEERS AG72810289186544
Oil Natural Gas Corp726246104456362
Mosaic Co/The72593074395664
HK Trust and HKT Ltd725644944557800
Samsung Electro-Mechanics Co7256393198901
PING AN INSURANCE GROUP CO-A72544071607068
Nomura Research Institute72415526401898
RIYAD BANK723932531060904
Banco De Chile7230501651600993
Banco Santander (Brasil) SA72149301716822
INTOUCH HOLDINGS PCL-NVDR720227573731500
Bank Polska Kasa Opieki SA Pln171952289298916
Equatorial Energia SA71868508309737
Nitto Denko Corp71740121162188
Toyota Tsusho Corp71654242247028
Middleby Corp7162422366966
American Financial Group Inc7151032374514
Huazhu Group Ltd70838772232417
Fibra Uno Administracion SA708069465540295
CD PROJEKT SA70800197121310
Weston (George) Ltd7074799390930
Taishin Financial Holdings Co7063082016869791
X 5 RETAIL GROUP NV-REGS GDR70554126218907
WAYFAIR INC- CLASS A7049577963666
Colruyt SA70486500144039
Liberty Sirius Group-C70399000178775
Imperial Oil Ltd70398981297142
Kroton Educacional SA703345342644128
Uniper Se70189796239577
Yamaha Corp70104301163500
Kinross Gold Corp700912701548325
Petronas Chemicals Group700494984254000
Oil Search Ltd700394371642244
Mobile Telesystems ADR69837317929434
Umicore69497977240368
FOX CORP- CLASS B69442883217734
Advantest69338881186700
Suzano Papel e Celulose SA NPV69253518954898
Flutter Entertainment Plc6924962689125
Orion Oyj69218908193191
DELIVERY HERO AG69150216139363
Daiwa Secs Group690451841708602
Alliance Data Systems Corp6897798751927
United Urban Investment Corp688961563797
Nexon Co Ltd Npv68880831556400
SAMBA FINANCIAL GROUP68836345865597
Ricoh Co68744563800800
United Phosphorus68692532953290
Axalta Coating Systems Ltd68646974258146
SinoPac Holdings Company6839975418056588
Mohawk Industries6839304561293
Dr Reddys Laboratories68390193203204
XIAOMI CORP-CLASS B683870886222600
Jones Lang Lasalle Inc6818865451647
Nestle India Ltd6804042140179
SK Telecom Co Ltd6797660335697
Capitaland Ltd679430042791300
Bank Negara Indonesia6787611213262500
Ecopetrol SA678292498697786
Ascendas Real Estate Inv Trt678164633176337
Rohm Co6778255995800
Electrolux AB B67750410297804
MULTICHOICE GROUP LTD67642953791484
Misumi Group Inc67526904318400
Want Want China Holdings Ltd673955058694000
Ramsay Health Care67100436144743
Stora Enso OYJ R66988585631561
China Taiping Insurance Hold667806052865514
Meggitt Plc66728287919523
UBER TECHNOLOGIES INC66690496198562
Lundin Petroleum AB66622508227148
Samsung Biologics Co Ltd6660007129361
Lend Lease Group66473970636519
Zalando66416546145292
Unumprovident Corp66407164259000
NOTRE DAME INTERMED PAR SA66388042567335
East West Bancorp Inc66338349171565
Magyar Olaj Gazi Regd (Mol)66252711704098
WORLDLINE SA6623178296210
Groupe Eurotunnel SA66090869491066
Smurfit Kappa Group Plc65923607229105
Acuity Brands Inc6588499254912
GEA Group65876944257072
Encana Corp657487251573221
Boliden AB65693136329421
Shoprite Holdings65659191831195
Deutsche Lufthansa65579718466549
Invesco Ltd USA65281602435797
Digi Com652353205687900
Signature Bank6521186157026
Citic Securities Co Ltd-H651349513677500
Cellnex Telecom SA65095365167327
Formosa Petrochemical Corp650418732166000
JG Summit Holdings Inc650213375263730
Hotai Motor Co64978258502000
JFE Holdings Inc64871005592077
Keppel Corp648361621574800
Vicinity Centres647335044029046
Taylor Woodrow647258243792146
Samsung Life Insurance64684827121571
Tabcorp Holdings Ltd646197362264081
RSA Insurance Group PLC644206731030595
Bajaj Finserv Ltd6438353267007
Kasikornbank Fgn643674211324300
PTT Global Chemical642940573862797
Trelleborg B64246988506480
Klepierre64105405218650
Canadian Tire Corp l A6407179466491
Orica Limited64035062459443
Lion Corp63815894334700
Arkema6376475475798
CDK Global Inc63750710148404
China Development Financial Hl6369364522945400
Great West Lifeco Inc63435438310351
Vipshop Holdings Adr63428691779287
Tapestry Inc USD 0.0163370148302836
Flowserve Corp63369108156674
Japan Retail Fund Investment632558423217
Trend Micro Inc63159561137319
Kinnevik Investment AB B63146377247730
New China Life Insurance Co Ltd631416431470800
Mizrahi Tefahot Bank Ltd63139954278676
Fisher and Paykel63100408648871
Nagoya Railroad Co62659518218400
Grupo Televisa S A B De CV626065574212168
Vedanta Ltd625815603325621
Valeo62557662239726
Bim Birlesik Magazalar AS Bimas62453887763978
ABB Ltd SEK62427781346052
Pvh Corp Com USD16240505190101
Power Financial Corp62259079308421
Far East One Telecommunication622382662830000
Commerzbank AG620636961179517
Sprint Corp62037621945481
Pao De Acucar Pn62031376286677
Peoples United Financial Inc62009615444195
Telecom Italia SpA Ord6198838912728387
Cognex Corp61913702143421
OWENS CORNING61765075112550
Otsuka Corp61540870175300
Hang Lung Properties615196812786425
Perrigo Co pLC61491127133376
Auckland International Airport Ltd614797611017335
CYBERARK SOFTWARE LTD/ISRAEL6144394553354
Campari61334371696146
Yara International ASA61331319151151
Masraf Al Rayan612789616533941
Hanesbrands61238039454648
Innogy Se61096454153675
Wilmar International Ltd609640812300800
AAC Technologies Holdings606811331280000
Autoliv Inc6064455294802
EMS-Chemie Holding AG-Reg6057412910540
News Corporation Inc Class A60343318444828
Keisei Electric Railway Co60045289160118
Admiral Group Plc60006697236398
Ceska Energeticke Zavody (Cez)59901382281242
RMB Holdings598227161344359
Charoen Pokphand Foods-Nvdr598028176485602
Kurita Water Ind59773179237600
Chang Hwa Commercial Bank597275509663796
Yangzijiang Shipbuilding596877028893800
NEC Electronics Corp596794911036800
Semiconductor Manufacturing596309895342400
Woolworths Holdings596242741765662
Turkiye Garanti Bankasi596102514017159
Keyera Corp59407907248547
Toto59390862160500
Minebea Mitsumi Inc59342229410700
Zhuzhou Crrc Times Electric Co Ltd593108031422200
Siam Commercial Bank P-Nvdr592975341536103
Gerdau pref591796611976594
FINECOBANK SPA59118283607352
Kyushu Railway Company58931141203800
Sino Land Co588863954034352
S-Oil Corporation Ord5869698779481
Erie Indemnity Company5867521027510
Byd Co H584988101104000
Altice USA Inc- A58481043222901
China Communic Constru-H584382547849000
Arrow Electronics Inc5824284788170
Lanxess AG58177884103867
Capitec Bank Holdings Ltd5817530582850
Grupo Aeroportuario58169123651201
Empresas Copec SA58142687685789
Kose Corp5813513336700
Bidvest Group58089325522429
CLICKS GROUP LTD57985607465431
British Land Co577119691008573
BANCO BTG PACTUAL SA-UNIT57614892365859
Akbank576107345024965
Axiata Group575757565040301
Covivio5749213257002
Kyowa Kirin Co LTD57461549344100
Tosoh Corp57365999470600
Sainsbury (J)573271242508712
L Brands Inc57258945292744
Teva Pharmaceutical ADR57132500797093
Amorepacific Corp (New)5701138856551
SES Global56906760374822
Bajaj Auto56873566152984
Home Product Center Plc-Nvdr5671593510488410
Severn Trent56700191239918
Lojas Americanas SA - Pref566872961335668
AGC Inc56481173210100
Hikari Tsushin Inc5647688125000
China National Building MA H563638836728000
Yakult Honsha Co56103772104700
GLOBANT SA5609611362273
GRUBHUB INC5606079894211
Computershare Limited56041127578594
China Jinmao Holdings Group Limited559635289236000
CHINA MERCHANTS BANK-A559158911157984
Surgutneftegaz Pref (RUB)5561583812089774
Leucadia National Corp55595315307044
T D Holdings Inc55533636611200
Nepi Rockcastle Plc55418738666566
Recordati Spa55387173130225
Shimao Property553455312051000
SBI Holdings Inc55280460279470
Wsp Global Inc55173148106299
CCL Industries Inc Cl B55100812127129
Tobu Railway Co55028091190600
Daiwa House Reit Investment Co548675522181
Yamaha Motor co Ltd54812530346618
Shimizu Corp54770801699100
Randstad Hldgs54710601120898
Santen Pharmaceutical54703315329365
Honam Petrochemical5449415629872
Morrison Supermarket543092192561778
Realtek Semiconductor54214389837684
Dabur India Ltd54198414943859
Coal India541954932134816
Empresa Bras De Aeronautica541825111252018
IA FINANCIAL CORP INC54171741134420
Korea Zinc Co Ltd5408008215292
OTE (Hellenic Telecom)54062673422114
Direct Line Insurance Group538833401578994
Coca Cola Femsa S A53817673945393
Wartsila53749646465438
Godrej Consumer Products53744197651609
Indian Oil Corp Ltd537085633299727
Mitsui Chemicals53631097259400
Tingyi Cayman Isln Hldg Co536013413496000
Lite-On Technology Corp535754413638921
Novatek Microelectronics Corp535505331018000
Caltex Australia53507772310917
PEPTIDREAM INC53406346101900
Rollins Inc53339124166839
Pegatron Corporation533262233389000
Polaris Industries Inc5328719466755
Dai Nippon Printing Co Ltd53144149258400
Singapore Tech Enginering531440301920000
Evonik Industries AG53116952224583
Banco De Credito Inversion5307699689084
Seibu Holdings Inc53062560332700
Kimberly Clark de Mexico S A B528586682709712
Ingredion Inc5280278971649
Natura Cosmeticos52791060351970
Shimadzu Corp52771438230100
Leggett and Platt Inc52760056141155
Qurate Retail Corporation52742702456839
Harley-Davidson Inc52644989170624
Tupras Turkiye Petrol Rafine52624335231365
WIX.COM LTD5253303337122
CRRC Corp Ltd524258407564892
Fosun International523235714476208
Minor International Pcl-Nvdr523030264318230
Toho Co (Film)52298496127200
Genting522915893796900
Severstal52261339374618
Capitalmall Trust522490612845800
Bharat Petroleum Corp Ltd522332541185052
Buenaventura Minas ADR52202724368360
Anglo American Platinum5213216597659
Konami Holdings Corp52128161125000
Ultrapar Participacoes SA Com Npv519586611302598
Hypera SA51741552671053
CGN Power Co Ltd-H5161765119944427
Aéroports de Paris5160819931176
Grupo Aeroportuario De Sur-B51590996377481
AROUNDTOWN SA51560142661042
Cyberagent Inc51541344121100
Peoples Insurance Co5143742413840200
Alibaba Health Information Technology Ltd513042596215043
Advantech Co Ltd51220085619626
Yamato Transport51213887317600
Dialog Group Bhd512055476407462
Melco Crown Resorts & Entertainment Adr51116860256299
Swire Properties Ltd510898761506418
Haier Electronics Group Co Ltd509756112271000
Guangzhou Automobile Group-H509746645526400
Maxis BHD509610774052700
Eicher Motors Ltd5095314523683
WIN SEMICONDUCTORS CORP50938906605000
Lixil Group Corp50865482313944
IHH Healthcare BHD507825593895800
Soquimich B50693755205134
Alfresa Holdings Corp50656780229000
Helixmith Co Ltd5053579133632
Polyus PJSC5047917947663
Spark New Zealand Ltd504744451953509
Schindler Holding AG Reg5040852123840
Mr Price Group50220602453334
Brilliance China Automotive502081435386000
Hindalco Industries Ltd501656612107220
Disco Corp5011622928500
Adani Ports and Special Economic Zone499821001059932
Makita Corp49965825177796
Grasim Industries Ltd49847281530503
Proximus SA49780721178841
Kulun Energy Co Ltd496688426008000
ITV Plc496244513844536
Wheelock and Company49462814841000
Asia Cement Corp492850463821178
Electrecity General Pcl Nvdr49269078485000
Electric Power D Ord49246859232009
Kingfisher Plc492181482210295
Cimarex Energy Co49141835125653
Redefine Properties Ltd491143759524119
ASAHI INTECC CO LTD49113525202200
MONGODB INC4908274034452
Japan Air Lines Co49046879166854
CARL ZEISS MEDITEC AG - BR4903611744177
Centrica488473446455075
Rea Group Ltd4883448670426
Koito Manufacturing Co48809038108900
Far Eastern Textile487116115631596
Kikkoman Corp48634095111200
Nippon Express Co48601926101100
Schroders48560400152581
Haitong Securities Co Ltd-H485578285222709
Flextronics International Ltd48551725505151
Onex Corp4854234388932
Yaskawa Elec Corp48528415154100
Hufvudstaden AB A48406821267441
Tenaris SA48291361463589
Banco de Sabadell SA481856616042191
QATAR FUEL QSC48071967866080
Universal Robina Corp480430141554550
Marks and Spencer480267912200033
DOCUSIGN INC48010868110845
Shin Kong Finl Hldgs4788066317658589
YIHAI INTERNATIONAL HOLDING47871394826000
Eurofins Scientific4782589011437
Samsung Heavy Industries47805427790323
Alrosa AO476857564586753
Weichaii Power Co Ltd-H476456673377780
Magnit Ojsc4758555791145
BEIGENE LTD-ADR4757898933863
LATAM Airlines Group SA47560267573613
KNORR-BREMSE AG4751613152321
Kangwon Land47476138210042
Bangkok Expressway And Metro Plc4744601113799320
Canadian Utilities l A47387623171135
Country Garden Services Holdings473617282009000
Mazda Motor Corp47278178606401
Nippon Paint Co47277656109800
Yy Inc Adr4723019588724
MESAIEED PETROCHEMICAL HOLDI472157526873940
Prysmian Spa47203791227917
Harvey Norman Holding469875631567395
Indocement Tunggal Prakarsa466056483167900
Cheung Kong Infrastructure Hldgs46585207674000
Helmerich & Payne Inc46571708123266
Liberty Global Plc A46543989184226
Seek Ltd46467871345881
CHINA DING YI FENG HOLDINGS464273471640000
Hyundai Engineering And Const46380099142076
Kghm Polska Miedz46266768251899
BR Malls Participacoes462581371365490
Enagas SA46169766217161
Bank Zachodni4615158862609
Cmpc Empresas461429222125644
Hyundai Robotics Co Ltd4613970318049
BANQUE SAUDI FRANSI46119061476237
Parsley Energy Inc-Class A46103736286947
Medipal Holdings Corp46071716226500
Persol Holdings Co Ltd46008417235500
Remy Cointreau SA4599155632086
Fuji Electric Co Ltd45948100165900
Amcor Limited45907205479463
Ipsen4589134145428
Nippon Prologis Reit Inc458524051809
First Quantum Minerals Ltd45833267707027
Tokyu Fudosan Holdings Corp45808167784729
Gail India457424992777046
Sina Corp45679251112857
Hong Leong Bank456321781169651
Novolipetsk Steel455304622204915
SAUDI ARABIAN MINING CO45528575362940
Cameco Corp45413894526006
Energy Absolute Pcl-Nvdr454042492979700
Grupo Bimbo Sa De Cv453977132808276
Grupo Fin Inbursa SA (GFINBUR)453944624104967
China Resources Power Holding453133533525094
AVENUE SUPERMARTS LTD45308879227409
Pou Chen Corp452871563855000
Komercni Banka AS CK 50045227743133691
Gudang Garam45000292869800
Southern Copper Corp44982259156265
Koninklijke Vopak NV4487414195404
Discovery Holdings44857970677683
Hamamatsu Photonics KK44820876131046
Singapore Exchange Limited44764123775500
Natixis Banques Populaires445834911179673
Bancolombia SA44558199399612
GDS HOLDINGS LTD - ADR44537066108437
AMUNDI SA4453397373075
LAND & HOUSES PUB - NVDR4429224013120626
ZIijin Mining Group Co Ltd-H4425959611988000
Eaton Vance Corp44246838114176
Klabin units442127841261580
Aisin Seiki Co44096715163100
Tripadvisor Inc43894115118441
Ppb Group Berhad437716911010960
Jsw Steel Ltd437129511484449
Zillow Group Inc - C W/I43654726127708
Orbia Advance Corp SAB de CV436521432559720
Semen Gresik435404554966800
Hyundai Steel Co43495911145939
United Internet AG43478013141692
Nokian Tyres Plc43432554156756
Sul America Units43394839405117
Industrial Bank Of Korea43167889440427
Daelim Industrial Co Ltd4310851452564
Atlas Copco AB A43085849154818
Hyundai Glovis Co4307858634403
Thyssen Krupp42961767407912
Barry Callebaut AG429508632239
Sohgo Security Services4292297291700
Reinet Investment SCA ZA42868255264451
Korea Investment Hldg4281279974009
LG Display42774844411239
Tryg A/S42695876148244
Sun Art Retail Group Ltd426792274344000
Tsingtao Brewery Co Ltd-H42601291666000
Richter Gedeon Nyrt42586473269201
Alfa S.A.B DE CV425514845538504
Surgutneftegaz USD4248143411242698
Bts Group Holdings Pcl NVDR4246921210698457
Tim Participacoes SA424539641486664
Comfortdelgro Corp Ltd424181662479400
Faurecia SA42416384105332
Nanya Technology Corp423969601969000
Under Armour Inc-Class A42357495234807
Methanex Corp42347173134621
Nabtesco Corp42312218154537
Mirae Asset Daewoo Co42210672713883
Marui Co42156242232100
Hitachi Chemical42131076141500
Taiwan High Speed Rail Corp421049873646000
Tata Motors Ltd Equity420888122784836
International Container Ter Se420709251745800
SARTORIUS STEDIM BIOTECH4202742527711
Kuala Lumpur Kepong41962468771400
OPAP SA41927512413078
Hyundai Motor Co Ltd4173446664796
Huatai Securities Co LTD-H417247802902500
Affiliated Managers Group4167128157081
KOC Holding AS416710561418557
Tohoku Elec Power41622432448504
Marico Ltd41558979785252
Bangkok Bank Public Co-Nvdr41547991781901
Zee Entertainment Ent41416647894877
Keihan Holdings Co Ltd41328020104300
Havells India Ltd41299729472062
JSR Corp41296257265700
Toppan Printing Co41270865279000
Japan Post Bank Co Ltd41229307465100
Engie Brasil SA41199079387466
Start Today Co Ltd41190080209000
Capitacommercial Trust411379212843864
Hochtief4108473239120
Keikyu Corp40973663233368
Indofood Sukses Makmur409393817869400
Weibo Corp Adr40845324102473
IQIYI INC-ADR40835214227095
Oest Elektrizitatswirts4075880069434
Knight-Swift Transportation Holdings Inc40752024123240
United Tractors406723553006200
Alfa Laval AB40670879234077
Capri Holdings Ltd40662961151379
Korea Aerospace Industries40651430130108
Grupo De Inv Suramericana40614036439322
City Developments Ltd40614012629300
Commercial Bank Of Qatar Qsc406041953493095
NESTLE (MALAYSIA) BERHAD40568236118700
Cheng Shin Ind405593353305818
Dufry AG Reg4033245451860
William Demant40302835134199
Metropolitan Bank & Trust402681863076599
Alumina Ltd402269052851485
ATACADAO DISTRIBUICAO COMERC40211294730616
Arca Continental40166051817364
ANA Holdings INC40096751125100
ALINMA BANK40058859652280
Ryohin Keikaku4001274124600
Banco Santander Mexico-B399849773250200
Turkcell Iletisim Hizmet AS398367661977667
Beijing Enterprises Hldgs39814266861000
WULIANGYE YIBIN CO LTD-A39766402228349
Keio Electric Railway3973080864000
Wynn Macau Ltd397094821927040
Enel Chile3970809549028804
Andritz AG39694128114646
Alpha Bank396242762471752
Cencosud396130232611957
Atlas Copco Ltd -Class I39612699116042
Dubai Islamic Bank395771052956949
PIDILITE INDUSTRIES LTD39557712215320
Antofagasta plc39509503413252
Raiffeisen Bank International AG39501868179578
DP World Ltd39433454294871
The Foschini Group39428721420229
Bollore Investissement SA39423542952001
Yokogawa Electric39421170217800
Charoen Pokphand Indon3941902412683500
Lupin39396185398518
True Corp Plc-Nvdr3939493520165595
Genting Malaysia393739255515000
Compal Electronics393393847308000
Alibaba Pictures Group Ltd3929313524642179
Siemens Gamesa Renewable Energy39282222304553
Lpp Sa392708182278
Tiger Brands39245682287245
Thai Oil Pcl Nvdr392345011931103
ISS A/S39217697168804
Cielo SA391777562065671
Spar Group Za39045777337279
Brothers Industries39030603238900
CIFI HOLDINGS GROUP CO LTD390145136654326
A P Moller Maersk389794023857
Sime Darby Plantation BHD389542843591144
Under Armour Inc-Class C38901572238973
Gjensidige Forsikring ASA38877067210821
Genting Singapore Plc388702456279963
Kalbe Farma3886188136520300
Nissin Food Prods3881181661800
Aldar Properties Pjsc388112166644665
United Spirits38800797498510
Wendel Investissem3863542828844
Cipla38620506613656
Bankinter SA38578210679940
CI Financial Corp38551586278668
Exxaro Resources38539695454102
Interconexion Electrica Sa38496036750001
Japan Prime Realty Investmen38495772865
Jeronimo Martins38465087243758
Petronas Gas384561871055500
China Resources Cement383793944364000
Nikon Corp38378779320300
VITASOY INTL HOLDINGS LTD38245599812000
USS Co Ltd38234740216100
Gvc Holdings Plc38214175554790
Oji Holdings Co37862327867500
Huaneng Power378039096926000
Azrieli Group3779755151321
Far East Horizon Limited375272824552853
FamilyMart UNY Holdings Co Ltd37510643185400
Telecom Italia SpA Savings375021008180991
Fukuoka Financial Group Inc37419431236900
Pigeon Corp37225268107700
Inter Rao Ues CLS3718849562116189
Eclat Textile Company Ltd37149799317892
GAP Inc37032545226955
Aurobindo Pharma Ltd36984360466588
Shree Cement Ltd3698381514707
ICICI LOMBARD GENERAL INSURA36950978242258
Piramal Enterprises Ltd36949404154136
SAUDI ELECTRICITY CO36919573723208
Fraport AG3690486146116
Amerco Uhal3690344411054
China Railway Construction-H368830823440500
KINGDEE INTERNATIONAL SFTWR368588093923000
Boral Limited368282841132297
KION GROUP AG3675324280854
Feng Tay Enterprise Co Ltd36751515608215
Giant Manufacturing36735763523000
Hoshizaki Corp3672063654400
ASM Pacific Technology36713190315400
Kyushu Elec Power36666184393947
3Sbio Inc366555452305900
Dassault Aviation Sa365977172700
Cia Siderurgica nacional365748041091175
Kuraray Co36559618331900
Meridian Energy Ltd365097931208290
Wistron Corp364262814877126
POPULAR INC3631095772552
Au Optronics Corp3630325715039000
Hugo Boss AG3618958867197
Norsk Hydro ASA361626161236071
Hirose Electric3613941333693
Emera Inc3604647087127
INTERGLOBE AVIATION LTD36009176164821
Polish Oil and Gas360031583052352
Dongbu Insurance Co3590068293381
Concordia Financial Group Ltd358840551134600
Infraestructura Energetica35860528967046
Indorama Ventures Pcl Nvdr358488343058401
Ryman Healthcare Ltd35832811440215
Plains Gp Holdings Lp Cl A35795056164117
China Life Insurance Co Ltd357773254780421
FILA KOREA LTD3577260284517
Shriram Transport Fin35767421262888
Gmo Pamyment Gateway Icn3573604046200
Nisshin Flour Mill35733131201755
Hindustan Petroleum Corp356883001111685
YAGEO CORPORATION35621754451010
Bank of East Asia355583241390404
Qatar Electricity and Water Co35551778912350
CHINA INTERNATIONAL CAPITA-H355464271990400
DROPBOX INC-CLASS A35517653206010
Singapore Airlines35408811569513
Netmarble Corporation3537550447490
Clariant35291594203076
IPG Photonics Corp3528904329523
H. Lundbeck A/S35288709100580
Sumitomo Dainippon Pharma Co Ltd35242161206900
NGK Insulators35215956269700
Altagas Ltd35080918257490
West Fraser Timber Co Ltd3507408799906
NIO INC - ADR350481461194393
NGK Spark Plug Co35018956218700
Misc BHD350186762103100
GENSCRIPT BIOTECH CORP350156831572000
Bendigo And Adelaide Bank35000733494831
Stanley Electric34955575151700
Metro Pacific Investments Co3495385038002200
Life Healthcare Group349208482514782
PSG Group Ltd34850556271588
China Merchant Holding348238282330961
GULF ENERGY DEVELOPMENT-NVDR34808240837300
Samsung Enginnering Co Ltd34800590286149
Eurobank Ergasias SA347911804643501
Hotel Shilla Co Ltd3478898254692
Amada Holdings Co Ltd34620780356400
Yamada Denki34592414786070
Kobayashi Pharmaceutical3456059849800
Kerry Properties34499002964881
PETRONET LNG LTD344890501073654
Emart Co3448431137973
Alps Electric Co34347360217700
ENERGISA SA-UNITS34334825299835
Icade3429321440340
Toyo Suisan Kaisha3423691887300
Biomerieux3417902741916
ZTE Corp-H341090721343400
China Galaxy Securities Co H340994277413471
Globalwafers Co Ltd34098218386000
Alkermes Plc33923648158544
Malaysia Airports Hldgs339212401722678
BRITANNIA INDUSTRIES LTD33904543105745
WOOD GROUP JOHN PLC33884205707446
Tsuruha Holdings Inc3384668933503
Cosan SA33774007286579
Great Wall Motor Company H337682075550500
AMP Limited337161242966857
Innolux Display Corporation3366114415500429
Agile Property Holdings Ltd335866252638000
Multiplan Empreendim On33576227525349
SEB SA3356557521749
Kansai Paint Co33461784176000
Bank of Ireland Group Plc33452700945214
LOGAN PROPERTY HOLDINGS CO L334020992368000
B2W Cia Global Varcom33386347318057
Jollibee Foods Corp33335568804680
GS Holdings Corp3328912787683
Blackberry LTD33221852485367
Line Corp33114429100400
Teijin33069338199000
Shandong Weigao Gp Med H329482663700000
IOI Corp329324373364600
Cyfrowy Polsat Sa32852899474068
Krung Thai Bank Public Co Ltd328417536003976
Gruma B Sa De Cv32655646375883
Jumbo SA32630520191081
BOC AVIATION LTD32623469392000
LIC Housing Finance32590049523032
Park24 Co Ltd32556383147900
Zhongsheng Group Holdings Limited Reg325553021094500
Axel Springer SE3255513648378
NEKTAR THERAPEUTICS32540962198842
Micro-Star International Co325401681188000
DINO POLSKA SA3247696787824
Travelsky Technology323906651682000
Taiheiyo Cement32380021136300
Oracle Corp Japan3233821039500
CNP Assurances32333737179685
Hiwin Technologies Corp32265438419931
Bumrungrad Hospital Pu-NVDR32253339721588
Moscow Exchange Micex322480462400134
EssilorLuxottica3220891123063
McDonalds Holdings Co Japan3218043770800
Indofood Cbp Sukses Makmur Tbk321711634035300
Pennon Group32150627379870
Liberty Siriusxm Group3207221082392
NWS Holdings Ltd320662291848861
Ishikawajima-Harima Heavy Ind31912993171439
Hero Honda Motors3183220087220
SAUDI ARABIAN FERTILIZER CO31819550149443
Indiabulls Housing Finance31807689489204
Sumco Corp31803225269900
Dairy Farm International31715115460400
HM Sampoerna Tbk Pt3171350315965700
FUTURE LAND DEVELOPMENT HOLD317024333946000
Investec PLC31693345656109
Foxconn Technology Co315684831625916
Group 4 Securior PLC314465491592958
Kungsleden AB31444750365000
Thai Union Group PCL314385635587800
Hanon Systems31294941349225
Millicom Intl Cellular3113651964252
Magnit GDR31107999251330
WPG Holdings Co310940222653760
SAUDI BRITISH BANK31070931328237
Venture MFG30957163291700
Promotora y Operadoa De Inf30872177395060
Grupa Lotos SA30833718162242
Samsung Securities Co Ltd30812176109093
Eurazeo3079075348002
Nordstrom Inc30771280120511
51JOB INC-ADR3074009745534
Kakaku Com Inc30694055129400
Coca-Cola Bottlers Japan Holdings Inc30658001147000
China Longyuan Power Group306475295653000
VTB Bank (JSC) RUB305448985309083258
YPF S.A.-SPONSORED ADR30528525317313
ICA Gruppen AB3052784962957
Aboitiz Equity Ventures305191223272260
NH Foods Ltd3050203486000
Hysan Development30450663733405
China Cinda Asset Manageme-H3037745215978111
Shizuoka Bank30364951482806
INDUSTRIAL BANK CO LTD -A303618361231496
Suntec Reit303143032258500
VALMONT INDUSTRIES3027539923386
Worleyparsons Ltd30139372331992
Moneta Money Bank As30012024957363
SP Ausnet299796982600703
H&R Real Estate Inv-Reit Uts29940767182908
Ambuja Cements299371351107127
IND & COMM BK OF CHINA-A299144574044500
XINYI SOLAR HOLDINGS LTD298961775056784
Hakuhodo Dy Holdings Inc29863023212800
Hankook Tire Co Ltd29835272131996
TOP GLOVE CORP BHD298266722878000
Sega Sammy Holdings Inc29824141243938
Teva Pharmaceutical Ltd29803193432218
Aspen Pharmacare Hldgs29754135678072
CELLTRION HEALTHCARE CO LTD2971331087793
Phil Long Distance Tel29675747145990
China State Construction Int296583273524750
SHENZHEN INTL HOLDINGS296575961633729
Orion Corp NE NPV2957121841856
NSK Ltd29559851390362
Berli Jucker Public Co-Nvdr294534651736950
CHINA AOYUAN GROUP LTD293726522201000
Barwa Real Estate293640003357990
Vanguard International Semi293525701541000
Atrium Ljungberg SER29280000150000
Corp Mapfre SA292746091153434
Chiba Bank29270594638900
Nissan Chemical Corporation2926704367900
Monotaro Co Ltd29264151129800
Hartalega Holdings Bhd292451552539700
Mitsubishi Motor Co29217839757233
Divis Laboratories Ltd29024285140796
Gamuda289745043391100
Nomura Real Estate Holdings28958634146000
Yuexiu Property Co Ltd2893761013180000
Welcia Holdings Co Ltd2891905558400
Powertech Technology Inc289169871274000
J Front Retailing Co Ltd28904542267451
Wharf Holdings288975871308865
Bayerische Motoren Werke AG2886327755258
Cervezas28802461256239
Inventec Co Ltd287948114491755
AQUA AMERICA INC2873332367584
Telenet Group Holding2870836059694
Huaneng Renewables Corp H2867067011865264
GT Capital Holdings Inc28506088174407
Weir Group Plc28499948185141
AKER BP ASA28430525111084
China Medical System Holding284198442565900
Coty Inc-Cl A28338095332820
ALMARAI CO28330213216966
China Oilfield Sevcices Ltd283089562867040
RATCH GROUP PCL-NVDR282598051310300
Chicony Electronics Co Ltd282571831057691
Macerich Co28233080106055
Eregli Demir Ve Celik Fabrik282241172751880
Tourmaline Oil Corp28168692292191
WUXI APPTEC CO LTD-H28167252275680
Winbond Electronics Corp281629605433000
Crown Ltd28156337372607
Polymetal International Plc GB28146898218160
Tata Steel27991877606928
Husky Energy Ltd27973850417531
YANBU NATIONAL PETROCHEMICAL27951677195269
Yuhan Corp2791470815506
Eutelsat Communications27838929166137
Guangzhou R&F Properties - H276806641696800
Hanmi Pharrm Co Ltd2754342411709
Iliad SA2753320227075
Konica Minolta Inc27531874416800
SHANGHAI PUDONG DEVEL BANK-A275248261771016
RioCan Real Estate Investment27510993142738
GS Engineering and Construction Corp27488888107700
Truworths International27461901814451
GRUPO FINANCIERO GALICIA-ADR27457281183060
Phosagro Oao-Gdr Reg S27410864231069
LUNDIN MINING CORP27402644628455
BAOZUN INC-SPN ADR2737587465009
Fortress Income Fund Ltd A273720332021706
NH Investment and Securities Co Ltd27330194277707
American Airlines Group Inc27306640107428
Taiwan Business Bank272746067229387
Continental Resources Inc Common Stock2726115092267
Sappi27167748978226
Doosan Bobcat Inc2711778493885
IJM Corp271139655141100
CHINA RESOURCES PHARMACEUTIC269976092704000
Swatch Group N2699253754609
Synnex Technolgy Intl Corp269808072296700
Cheil Worldwide Inc26945090125192
Taisho Pharmaceutical Holding2694146039700
Jiangsu Express Co Ltd-H269173422094000
AMMB Holdings268979652994700
Zhen Ding Technology Holding Ltd26889921736700
JIANGSU HENGRUI MEDICINE C-A26832208274701
Hulic Co Ltd26795348290431
Yue Yuen Indl Holdings26706776983000
Kumba Iron Ore26697568106298
Bank Of Phil Islands265394761639432
Hanwha Chemical Corp26480724188047
BANCO MACRO SA-ADR2646527381626
Polska Grupa Energe-Pda-Allt264431761445486
Kingsoft Corp Ltd264096501484911
Dialog Semiconductor Plc2639527356489
Perusahaan Gas Negara2636458620867500
Telkom South Africa26348555491107
First Capital Realty Inc26343689163907
Husqvarna B26270965348052
GF Securities Co Ltd H262383182728511
CJ Cheiljedang Corp2617766414225
Banpu Public Co Ltd261031567017731
Commercial Intl Bank-GDR Reg26098740611657
Toyo Seikan Group Holdings Ltd26093539185700
Shanghai Pharmaceuticals260524591475000
Yes Bank Ltd260371482960840
Acer Inc260034195031282
Mitsubishi Materials Corp25879123110661
S1 Corp Korea2579810731304
Nippon Sanso Corp25763850127000
PRESS METAL ALUMINIUM HOLDIN255843992319200
Air China Ltd H255809153058000
Container Corp of India Ltd25500455392645
United Overseas Land Ltd25493506509836
Shanghai Fosun Pharmaceutical -H25435032911500
WALSIN TECHNOLOGY CORP25380886561000
Air Water Inc25375325160100
Lundbergs B2536598670618
China Communications Servi-H253621284160400
RMI Holdings253433061401937
Manila Electric Co25279712380670
Challenger Ltd25246971579551
Aguas Andinas SA-A252263074813808
Yanzhou Coal Mining Co252044053236000
BNK Financial Group25180205480471
HANGZHOU HIKVISION DIGITAL-A25157874584481
Turkiye Is Bankasi C251316052798445
Grupo Aval Acciones y Valores251062127054429
Fletcher Building ltd25063821861119
Aozora Bank Ltd25051459110275
Suzuken Co Ltd2502693948000
Pargesa Holdings2496904336580
Kingboard Holding249126641147500
Shinsei Bank Ltd24859414187147
Fuyao Glass Industri Group H24840726969000
Singapore Press Holding248193601659900
Grupo Argos SA Nvp24808108548132
UNI President China Holdings Ltd247904362221000
Fuchs Petrolub Se -Pref2477611373415
China Huarong Asset Managem2473305717688000
Bankia Sau247179951443401
Investec Ltd24690242507023
Ooredoo QSC246706491414910
SG HOLDINGS CO LTD2466264199500
Sime Darby245950065109744
Mahindra & Mahindra Financial Services24542256579341
Bank of Queensland Ltd24537230418367
Hap Seng Consilidated245323521109600
SPX Corp2450017567476
Casio Computer Co24434049188300
Nippon Shinyaku Co Ltd2442476029900
Motor Oil Hellas Corinth Refineries SA24383716107562
Chugoku Elec Power24351548201259
Rural Electrification Corp Ltd243259701274483
CJ ENM Co Ltd2407635018985
NMC HEALTH PLC24042542106409
Jtekt Corp24011530233500
Nien Made Enterprise Co Ltd23992486286000
Pickn Pay Stores23942495651196
IGM Financial Inc2392257393353
Bosch Ltd2387698912973
National Bank of Greece238651711002705
TOTAL ACCESS COMMUNICA-NVDR238066931269400
Navient Corp23804655189163
Hk Electric Investments237503302495248
Voest Alpine AG23721142110574
Colbun2371880314281416
BANK ALBILAD23716851333762
Philips Lighting Nv2370233085645
Vermilion Energy Trust23700064163442
Phison Electronics Corp23676404263000
Inds Penoles23611623241804
HUBBELL INC2360309819077
Emaar Malls Group236005434717472
Medy-Tox Inc235148927775
CHINA YANGTZE POWER CO LTD-A23514022919700
Mettro Wholesale & Foods Spec AG Npv23507319154129
CHINA HONGQIAO GROUP LTD234872003572500
Nippon Yusen K K23449788162700
Isetan Mitsukoshi HD23420646334000
THK Co Ltd23378149105900
Westlake Chemical Corp2335507639887
BARITO PACIFIC TBK PT2334661147993500
Mitsui Osk Lines23340305104700
MAGNITOGORSK IRON & STEEL WO232888334144466
Cosco Shipping Ports Finance Co Ltd232433662915355
Mitsubishi Tanabe Pharma23211655218800
INDAH KIAT PULP & PAPER TBK231676254846700
Sundrug Co Ltd2314395583700
JARIR MARKETING CO2309846653279
PAGE INDUSTRIES LTD230914649519
Bombardier Inc -Cl B230893301864204
LG Innotek Co2308873627747
AGRICULTURAL BANK OF CHINA-A229927714935700
BRP INC/CA- SUB VOTING2298580880730
Shinsegae Co Ltd2297719612965
Zhaojin Mining Industry H229652181832000
AZBIL Corp2293328393100
Jiangxi Copper229018172105000
Stantec Inc22898584110232
DALI FOODS GROUP CO LTD228671413613000
Highwealth Construction228668781532400
RHB Bank228638201828300
PING AN BANK CO LTD-A228496071160899
Sats Ltd22770147686400
Mitsubishi Gas Chemical Co22713917208600
Petronas Dagangan22695493425500
MERCARI INC2258749998800
Braskem SA Pref A22564152333622
Amano Corp2247111278200
M Bank2245605228142
Haci Omer Sabanci Holding224457581558466
Schibsted ASA - B shares2243929083505
Amorepacific Group2241940751132
WENS FOODSTUFFS GROUP CO - A22379844412299
Nihon Kohden Corp2231596882900
CHINA VANKE CO LTD -A22303057597800
Entel22221986271652
Aeon Mall Co Ltd22157825145180
Daicel Corporation22149781306400
Hyundai Marine & Fire Insurance Co22142387116034
TENCENT MUSIC ENTERTAINM-ADR22137934168449
JGC Corp22101060199008
Qatar Insurance Co220916032806100
Lotte Shopping Co2203318821347
FOSHAN HAITIAN FLAVOURING -A21958915154936
MUELLER WATER PRODUCTS INC-A21928197220854
Hitachi Construction Machine21903451106500
Beijing Capital Intl Airpo-H218964302898000
CHINA PACIFIC INSURANCE GR-A21892630416600
SHENZHEN INVESTMENT LTD217538046012000
Airtac International Group21707064210000
ETIHAD ETISALAT CO21622004339863
Sino-Ocean Group Holding215832415676240
Hyundai Motor Co Pref2155041537829
Zhejiang Expressway Co-H215473222506000
ALSEA SAB DE CV214580511065120
TUI AG-DI21435347232786
Itochu Techno-Science Corp2139582882100
Motherson Sumi Systems Ltd212585131631580
MERITZ SECURITIES CO LTD21185499556264
Chongoing Rural Commercial-H210706994338000
IRPC Pcl Nvdr2101510317064201
Valmet Corp21011019120552
Cycle and Carriage2100620499000
Dip Corp2099426499500
CITIC SECURITIES CO-A20945491679200
Calbee Inc2092129673500
PIRELLI & C SPA20876213417232
CHINA STATE CONSTRUCTION -A208065982727700
Itau Corpbanca20700827282003403
Shanghai Lujia B SS USD206993451940024
Makino Milling Machine Co Ltd2063272254300
SSY GROUP LTD206318802452000
BGF Retail Co Ltd/New2060076413170
Porto Seguro20562413161105
Globe Telecom2053944158765
PCCW Ltd205100053774573
Argo Graphics Inc2045836682000
SAREPTA THERAPEUTICS INC2040549620896
Tui AG20390166221065
OSG Corp20314328110200
Nine Dragons Paper Holdings201370302816000
Cimic Group Ltd1996448697630
Haitian International Holdings199334921127000
China Everbright197793361774000
China Everbright Bank Co L-H196908514970130
Grupo Carso Sa De Cv19684077754963
OCI Company1958648535021
Lg Houshold And Heal Th-Pref195790933526
Megaworld Corp1954283520082400
China Power International194183188651000
Yamazaki Baking Co19376088112500
Netcare193684172020108
Mitsubishi UFJ Lease & Finance19365019372700
EVOQUA WATER TECHNOLOGIES CO19340034132250
Mebuki Financial Group Inc.19319473917590
Luye Pharma Group Ltd193187572660500
MUANGTHAI CAPITAL PCL-NVDR192317801144700
Telefonica Deutscland Holding AG19196373808356
Casino Guich-Perr1919635345941
Robinsons Land Co191698464218960
KWG Property Holding Ltd191280802395500
AIB Group Plc19100199784904
MEGACABLE HOLDINGS-CPO19019577503949
Inner Mongolia Yitai B189122482146000
Sharp Corp18873038188500
Hitachi Metals18872676184500
Kumho Petro Chemical Co1883697732473
HUTCHISON CHINA MEDITECH-ADR1880692995823
SJM Holdings187864732010000
SAVOLA18775526234208
Gome Electrical Appliances1870223120887013
FRASER & NEAVE HOLDINGS BHD18673639231400
Turk Hava Yollari18667995999201
Iida Group Holdings Co Ltd18656925128800
Bank Millennium S.A186453801076975
CJ Logistics1860476016433
JC Decaux SA1857671768096
Kcc Corp1854657610465
Aluminum Corp Of China Ltd H185184416452000
PICO HOLDINGS INC18504541193887
CHINA MINSHENG BANKING-A184753092330517
WASHINGTON H. SOUL PATTINSON18449915139570
BANK OF COMMUNICATIONS CO-A183892362463580
Aselsan Elektronik Sanayi18383128607736
LG Telecom Ltd18380973183784
GUOTAI JUNAN SECURITIES CO-H183727241337400
Bharat Forge Ltd18258463348310
BYD ELECTRONIC INTL CO LTD182555621228000
Bharti Infratel Ltd18248666546690
ARCADIS NV18221347100190
SAUDI KAYAN PETROCHEMICAL CO18182284653851
QL RESOURCES BHD181383751172000
Yokohama Rubber Co Ltd18106741102600
Seiko Epson Corp18038336143200
POLYMETAL INTERNATIONAL PLC USD18025035140085
BAIC MOTOR CORP LTD-H179882853325500
China Molybdenum Co Ltd-H179662626510000
Tatung Co Ltd179010743316000
JSB CO LTD1787375844300
ALLISON TRANSMISSION HOLDING1787213942238
Sumitomo Heavy Ind1781664963500
Orange Polska SA177820461202551
Sinopec Shanghai Petrochem H177744995939000
Embotelladora Andina-Pref B17762618583781
CCC SA1770037154641
PAMPA ENERGIA SA-ADR REG S17644538110948
RTL Group1760890738729
ONEMAIN HOLDINGS INC1756238846319
Telekom Malaysia175428861862414
CJ Corporation1750508227178
PTT174861861301000
Pririesky Royalty Ltd17478736143984
SINOTRUK HONG KONG LTD173986271194000
TITAN CEMENT INTERNATIONAL T1739060885758
LG Chem Pref1728634013015
Cosco Shipping Holdings Co Ltd172617485117500
Benesse Corporation1725915472900
Grupo De Inv Suramericana Pf17228444201037
Sanyo Denki Co Ltd1717132145900
STARS GROUP INC/THE17128788126870
S/Industrial Holding17100324916000
CHINA TRADITIONAL CHINESE ME170343344158000
Comsys Holdings Corp1700689765600
TELECOM ARGENTINA SA-SP ADR16890594160183
Hikma Pharmaceuticals Plc1688277570087
Hisamitsu Pharmaceutical Co1688139243700
STX Pan Ocean16869111463882
Deckers Outdoor Corp1685203312490
Momentum Metropolitan Hld167167621640918
Chemours Company16715367123132
KAISA GROUP HOLDINGS LTD166473744664000
Sanwa Holdings Corp16593260154700
Century Tokyo Leasing Corp1653534644200
Japan Airport Terminal Co Ltd1653123543300
Abc-Mart Inc1652016527700
China Southern Airlines Co H165160362895734
Adaro Energy PT1649691023705900
Kamigumi Co Ltd1638880574300
Credit Saison Co16345033157700
Dainichiseika Color Chemicals Mfg1634195265100
Alliance Global Group163097076716700
Liberty Holdings16227312243318
M Dias Branco SA16218738183939
Ulvac Inc1621735941400
SAIC MOTOR CORP LTD-A16200412493711
CHINA FIRST CAPITAL GROUP LT161884395892000
Ashok Leyland Ltd161473381940035
SAHARA INTERNATIONAL PETROCH16143718322722
Transneft Pref16098417739
Eva Airways Corp160883833733225
PABRIK KERTAS TJIWI KIMIA PT160087932375400
Hino Motors15980391214100
CHINA REINSURANCE GROUP CO-H1597154410417000
Nipro Corp15839922153900
Formosa Taffeta Co158282591485000
Cementos Argos Sa15821325755981
Easyjet Plc15818283146782
El Puerto De Liverpool Sab De Cv15755504326089
HLB INC1571645059614
MAGELLAN FINANCIAL GROUP LTD1564216144909
Smart Real Estate Investment1561203867421
Gs Retail Co Ltd1539196649773
CHINA EDUCATION GROUP HOLDIN153859641124000
Alior Bank SA15379528148829
Korean Airline1537542482652
KS Holdings Corp15305488160700
Bangkok Dusit Med Service152877552117300
Shanghai Elec- H152724825124000
Anadolu Efes Biracilik VE15260668370769
PEARL ABYSS CORP1521159510568
CRRC CORP LTD-A151688821511018
TFI INTERNATIONAL INC1513131654290
Korea Gas Corp1511633248945
CRONOS GROUP INC15046155130158
CHINA RAILWAY SIGNAL & COM-H150306872417000
NOAH HOLDINGS LTD-SPON ADS1501135449881
BANK OF CHINA LTD-A149017793081721
Toshiba Machine Co Ltd1489426481800
CP All Pcl14878699550300
Aboitiz Power148104502236400
Kobe Steel14794433294995
AaronS Inc1475512523896
Daihen Corp1472266454400
EMAAR DEVELOPMENT PJSC146592641319979
KINGBOARD LAMINATES HLDG LTD146453091990000
Brinker International Inc1463297538642
Showa Corp14620012126400
TPG Telecom Ltd14601676339770
Golden Agri Resources Ltd145425057210594
Siam Cement Fgn14365535113200
Nippon Elec Glass1434641172100
Tatneft ADR1433825622779
Dainippon Screen1433157326000
MIDEA GROUP CO LTD-A14328060203500
Sembcorp Ind14316911910900
YUZHOU PROPERTIES CO142913533406850
Jasa Marga(Persero)142858083725890
Commscope Holding Co Inc14181361136356
CHINA INTERNATIONAL TRAVEL-A14174068114602
Wesports Holdings140539801518000
Bumi Serpong Damai Pt1400253315641622
Ruentex Development Co139973101064981
Sinopec Engineering Group H139795732196000
Sra Holdings Inc1396079662600
Sumitomo Rubber Inds13888334133300
HDC Hyundai Development Co1388638548143
Hyundai Dept Store1385309424524
Standard Foods13847380757477
Aeon Financial Service Co LTD1382145698300
Hong Leong Financial Grp13759725359050
Daewoo Shipbuilding & Marine1375763763802
CHINA UNITED NETWORK-A137538411641846
Evergreen Marine Corp136347673556197
Taimed Biolocigs Inc13597204310000
Shangri-La Asia135806421280000
Mgm China Hldgs Ltd13462566898178
Ube Industries1345273974400
Ruentex Industries13403638634237
Maruichi Steel Tube1329014055500
DAR AL ARKAN REAL ESTATE DEV13252789434861
CHINA LITERATURE LTD13247896428600
POLY REAL ESTATE GROUP CO -A13192273666099
Legend Holdings Corp H13183648633000
HUA HONG SEMICONDUCTOR LTD13175676764000
Pakuwon Jati Tbk Pt1316193929076100
Alliance Bank Malaysia Berhad131252051769900
GREENTOWN SERVICE GROUP CO L130844181772000
TOWNGAS CHINA CO LTD129919441943495
Glenmark Pharmaceuticals Ltd12975178265758
AALBERTS INDUSTRIES NV1293446135260
Kawasaki Heavy Ind1291222270739
SJW GROUP1285907820248
INNER MONGOLIA YILI INDUS-A12832982334326
Samsung Card1282411949015
Seven Bank Ltd12819258514000
Datang International Power Gen128143766074000
ANHUI CONCH CEMENT CO LTD-A12754493234620
Tadano Ltd12716515153800
ASM INTERNATIONAL NV1270913515697
XINJIANG GOLDWIND SCI&TEC-H126871481218322
CHINA WATER AFFAIRS GROUP126741541672000
British Amer Tobacco My12632594249100
GREE ELECTRIC APPLIANCES I-A12621907169900
TRANSPORTADOR GAS SUR-SP B12593915141975
Daewoo Engineering and Construction12528654382384
BANK AL-JAZIRA12501639330172
Metallurgical Corp Of Chin-H124153955784000
Imerys1234103131558
NEXTEER AUTOMOTIVE GROUP LTD123367231574000
Domtar USA1233020738291
Sinotrans Limited H122858693928000
Security Bank Corp12281938350290
Flight Centre Travel Group Ltd1227598442874
Lotte Corporation1226994748073
Ford Otomotiv Sanayi AS12220616124661
YTL Corp122079885248331
China Airlines122017204314577
BBMG Corporation-H121958144561000
Kitagawa Iron Works Co Ltd1217054273000
Kaneka Corp1212635442200
Barco N.V.121185196315
Shui On Land Ltd121128485949000
JIANGSU YANGHE BREWERY -A1206945483600
Tav Havalimanlari Hldg12058674312336
Soho China Ltd120558004061500
Toyo Construction Co Ltd12038648315700
SINCLAIR BROADCAST GROUP -A1203836528931
Bic1202518919409
SILLAJEN INC12009337108765
Pola Orbis Holdings Inc1200626251800
Hitachi Transport Sys Ltd1198755740200
Lee & Man Paper119689222380000
HUNTSMAN CORP1188084163458
China Coal Energy Co-H118406223460000
ADVANCED PETROCHEMICALS CO1183047979239
Foot Locker Inc1180981730873
Kumagai Gumi Co Ltd1179823745700
Sihuan Pharmaceutical Hldgs117777236908000
Shimamura Co Ltd1162176715800
Aida Engineering Ltd11588152160300
Orange Life Insurance Korea Ltd1149326059604
Bosideng Intl Hldgs Ltd114846703344000
Dmci Hldgs Inc114100816712750
Sankyo Co1136897734900
CHINA EVERBRIGHT BANK CO-A113476462227500
ODELIC CO LTD1124594832200
Daifuku Co1122679124700
Arcelik AS11180542381915
Taiyo Yuden Co Ltd1116243458600
Huadian Power Intl Corp H111126002858000
Cosco Shipping Energy111070072182000
Genting Plantations11088102493800
Southwestern Energy Co Common Stock10993017620985
Maanshan Iron Steel Co109698523042000
BANK TABUNGAN NEGARA PERSERO109697817482200
HUATAI SECURITIES CO LTD-A10957242402413
Nippon Suisan Kaisha Ltd10819868198900
SAUDI IND INVESTMENT GROUP10783689181192
GUOTAI JUNAN SECURITIES CO-A10717924450661
Airasia BHD106682902545200
Acom Co10667751320800
China Merchants Shekou Ind A10642038388698
Shinko Electric Industries10617961141400
SAUDI CEMENT1060422361605
CHINA EASTERN AIRLINES CO-H105986412292000
BANK OF SHANGHAI CO LTD-A10504924860733
Sulzer AG1047316911671
MIDDLESEX WATER CO1046334817997
Shinagawa Refractories Co Ltd1037934844400
SP Setia103744682713665
SANY HEAVY INDUSTRY CO LTD-A10347189556103
BOE TECHNOLOGY GROUP CO LT-A103409401961700
NATIONAL INDUSTRIALIZATION C10253456269337
Uponor Oyj10245808102781
CHINA PETROLEUM & CHEMICAL-A101271051478090
CHINA SHIPBUILDING INDUSTR-A100859241248661
TMB Bank Public Corp NVDR1007534820931000
Hanwha Life Insurance Co Ltd10052198525669
China Zhongwang Holdings Ltd100500672731200
ZHONGAN ONLINE P&C INSURAN-H10045740459600
Nippon TV Network999376980200
CONSOLIDATED WATER CO-ORD SH996898871807
MMG Limited98440034560000
GN Store Nordic984023322125
Berli Jucker Public Co Ltd9828278579600
Ottogi Corporation98160142090
Hi-Lex Corp980876062600
APPLUS SERVICES SA980723475878
Shindengen Electric Mfg977004934000
Toei Company97592057200
LAMAR ADVERTISING CO-A973033013318
Nippon Pillar Packing Co Ltd9717213104100
TONG REN TANG TECHNOLOGIES-H9647248933000
Lawson956402119600
Fischer (Georg)-Reg95606841211
ZTE CORP-A9484852231108
YAMABIKO CORP9473152108300
Outsourcing Inc9463537104000
BANK OF BEIJING CO LTD -A94583191320115
Robinson Dept Store -Nvdr9436290477300
BANK OF NINGBO CO LTD -A9425553311000
DAQIN RAILWAY CO LTD -A9387349899700
RABIGH REFINING AND PETROCHE9343872179960
NS Solutions Corp931597529000
LUXSHARE PRECISION INDUSTR-A9304150274102
BAOSHAN IRON & STEEL CO-A92740131152030
Angang Steel Company91973522678000
Posco Chemical Co Ltd916553423426
Azimut Holding Spa913710152185
NEW CHINA LIFE INSURANCE C-A9127378130392
China Agri-Industries Hldgs90825453560000
CANADA GOOSE HOLDINGS INC907876823726
CO FOR COOPERATIVE INSURANCE907676850331
Shikoku Elec Power9050398102200
Dominos Pizza Enterprisec902779232693
CHINA RAILWAY CONSTRUCTION-A9027008722700
Takasago Thermal898997260700
CHEMTRADE LOGISTICS INCOM FD Unit Trust8982302120870
MIZUNO CORP897784535700
Bed Bath and Beyond Inc8945982116668
Pagegroup PLC8847430170664
AMEDISYS INC87935626826
Bunka Shutter Co Ltd8780285115400
Itron Inc875609513263
HUAXIA BANK CO LTD-A8745160879485
Tamron Co Ltd867802141700
Turk Sise VE Cam Fabrikalari86559171230692
Kandenko Co8624354107600
LUZHOU LAOJIAO CO LTD-A856388872600
Oil & Gas Development Co Ltd85448211188900
Sime Darby Property BHD85288464331344
Grafton Group Plc GBP8502442101821
OPT HOLDING INC848611759400
Vodafone Idea Ltd846463911241381
PETROCHINA CO LTD-A84328761003400
Sony Financial Holdings INC841691738300
MEITU INC84069473427000
DAIHO CORP837933535900
Nippon Carbide824237277300
Surya Citra Media Pt TBK823341510371300
Ohmoto Gumi Co Ltd823270319100
EMAAR ECONOMIC CITY8224348314312
Amorepacific Corp Pref822426614962
Dicks Sporting Goods Inc Com U820857225878
Saizeriya Co Ltd818824435000
MARUZEN SHOWA UNYU CO LTD815083428100
EASTERN TOBACCO8123938904326
Inabata Co Ltd804242572300
Raysum Co Ltd793952082500
Drillisch AG792485730406
Nippon Chemi Con Corp790621262900
Minor International Pcl7905597652700
NORMA GROUP SE788059525799
Chesapeake Energy Corp7849048503598
MUYUAN FOODSTUFF CO LTD-A778070681405
QINGDAO HAIER CO LTD-A7778583373000
Zeon769806169600
77Th Bank769187163100
SAUDI AIRLINES CATERING CO766525433017
SUNING.COM CO LTD-A7654429527156
CIRRUS LOGIC INC765246214467
HAITONG SECURITIES CO LTD-A7577319404867
JASTEC CO LTD753808277600
AIPHONE CO LTD749561250000
SPACE CO LTD743412970800
SHENWAN HONGYUAN GROUP CO-A74099171110199
CHINA MERCHANTS SECURITIES-A7408834322800
Jastrzebska Spolka Weglowa S740418690563
Loomis AB739397222271
RETAIL PROPERTIES OF AME - A736338467730
Hengten Networks Group Ltd733247744612000
Hokuetsu Corporation7319648157900
CHINA ORIENTAL GROUP CO LTD73025391952000
Tambang Batubara Bukit Asam72640874442800
Denka Co Ltd721559528600
MMC Norilsk Nickel Pjsc ADR719726632582
Dena Co Ltd718514237900
NARI TECHNOLOGY CO LTD-A7111782292991
Hanmi Science Co Ltd704544620719
Airports Of Thailand Pcl7009040319200
C Uyemura Co Ltd699075414300
UNITED INC696396167900
Kewpie Corp695162631400
EAST MONEY INFORMATION CO-A6920084343500
AIER EYE HOSPITAL GROUP CO-A6907804159627
EASTGROUP PROPERTIES INC68918335813
BYD CO LTD -A688362497900
CHINA SHENHUA ENERGY CO-A6868637266100
LONGI GREEN ENERGY TECHNOL-A6836303185540
Mcb Bank Ltd6805645650500
TENET HEALTHCARE CORP675296933093
Tachibana Eletech Co Ltd673992449200
NIPPON SYSTEMWARE CO LTD673032730500
Taihei Dengyo Kaisha Ltd671501132100
DKS CO LTD668627526100
VA TECH WABAG LTD6663992181473
LPL FINANCIAL HOLDINGS INC66378459350
HAPPINET CORP661197059200
SHIN-ETSU POLYMER CO LTD6522863107900
MANILA WATER COMPANY64917281593200
SHANGHAI INTERNATIONAL AIR-A648370756000
Tokyo Seimitsu646804925500
Nos SGPS6466123113241
CELLTRION PHARM INC646297225008
Central Glass Co645911233200
Advanced Info Service642822090200
Greggs Plc640154927371
Tsubakimoto Chain635297121800
ELSWEDY ELECTRIC CO6315137781646
GF SECURITIES CO LTD-A6304026354100
Toyoda Gosei Co Ltd625997936100
SHAANXI COAL INDUSTRY CO L-A6254526505699
YONGHUI SUPERSTORES CO LTD-A6249291467200
Svenska Cellulosa AB B623519679490
CORECIVIC INC617065537031
Fujikura Kasei Co Ltd6160155124400
LINDSAY CORP60941736973
BUPA ARABIA FOR COOPERATIVE607412822680
FOCUS MEDIA INFORMATION TE-A6066998892600
Tech Data Corp60465877019
Cia Saneamento Minas Gerais Com Npv603685034200
Alps Logistics Co Ltd597601390100
CHINA NATL NUCL A (HK-C)5932407800600
GRANITE CONSTRUCTION INC578363921093
KOA CORP573591950700
CHINA FORTUNE LAND DEVELOP-A5714072152600
BANK OF NANJING CO LTD -A5626711533700
Nachi-Fujikoshi Corp561832015000
Ishihara Sangyo Kaisha Ltd561819471300
Wienerberger AG558263824465
NEW HOPE LIUHE CO LTD-A5577861233199
OPTORUN CO LTD557639220200
Surgutneftegaz - Sponsored ADR5570324148228
FRANKLIN ELECTRIC CO INC556967612517
Sanki Engineering Co Ltd556318148400
BANK OF JIANGSU CO LTD-A5560942616700
ASAHI KOGYOSHA CO LTD551803522600
POWER CONSTRUCTION CORP OF-A5481369856199
Pal group Holdings Co Ltd544563618600
COSTAIN GROUP PLC5327991281807
Ya Man Ltd530806872700
Robinson Department Store5278629267000
Sumitomo Seika Chemicals Co526568819700
UNIPOL GRUPPO SPA5249401107248
Delphi Techologies PLC523125739487
Mitsubishi Logisnext Co Ltd522221452300
HENAN SHUANGHUI INVESTMENT-A5219145175200
NICHIBAN CO LTD520556037800
INNER MONGOLIA BAOTOU STE-A51985782527500
Tegna Inc519693436572
AECC AVIATION POWER CO-A5116838164040
TAKASAGO INTERNATIONAL CORP510016121600
ICOM INC507015124300
Nippon Soda Co Ltd505447323200
Penta-Ocean Construction Co5038641102500
Daiichi Jitsugyo Co Ltd500853220400
Square Enix Co Ltd491294612600
SODICK CO LTD489586870000
SHANDONG GOLD MINING CO LT-A481911195620
MARUHA NICHIRO CORP471206019700
FOXCONN INDUSTRIAL INTERNE-A4711238228300
Hiroshima Bank Ltd4701027111400
Okamura Corp466724950000
Maruwa Co Ltd46161048600
PTT Exploration & Prod4545539119200
Bank of Kyoto446203513400
OUTFRONT MEDIA INC445067616557
SHIBUSAWA WAREHOUSE CO LTD433379226600
Habib Bank Ltd4300913593600
GAZTRANSPORT ET TECHNIGA SA42898374712
KAWAI MUSICAL INSTRUMENTS MF428160716100
Seazen Holdings4217596120998
JAIN IRRIGATION SYSTEMS LTD41788251527176
Fujitsu Frontech Ltd415930149600
PTT Global Chemical Public Co Ltd Shs4124490247800
AMERICAN EQUITY INVT LIFE HL411881619044
Mitsui E and S Holdings Co Ltd411513155000
Crescent Point Energy Corp4079864135079
Tate and Lyle406147949616
Centerra Gold Inc406057047071
SSAB Svenskt Stal AB B4055009180624
Element Fleet Management Corp404664453980
Sakata Seed Corp403909112900
B2GOLD CORP4037225119356
Asahi C Ltd401891336100
HUAYU AUTOMOTIVE SYSTEMS -A3970832130200
Salmar Asa39467178612
Chioyda Integre Co Ltd394543022800
Sinfonia Technology394304441400
Citizen Watch Co392215288400
COMPUGROUP MEDICAL SE38928966908
Kohnan Shoji Co Ltd386166318500
YONYOU NETWORK TECHNOLOGY-A373907288010
BRAVIDA HOLDING AB372961144666
Tohokushinsha Film Corp367922070200
Regal Beloit Co36708185386
WELBILT INC362065723894
Cousins Properties Inc361421510965
GOERTEK INC -A3585065186400
Intl Flavors & Fragrances Inc35651553330
OSHKOSH CORP35357935307
Prosieben Media AG353430629422
NEXSTAR MEDIA GROUP INC-CL A35160973849
Dai Nippon Toryo Co Ltd346544039700
YUNNAN BAIYAO GROUP CO LTD-A340357632300
Electricity Generating Pcl340312233500
BBVA BANCO FRANCES SA-ADR338959566600
ZHANGZHOU PIENTZEHUANG PHA-A331807125100
IFLYTEK CO LTD - A328934873200
DANA INC327687326630
ZIJIN MINING GROUP CO LTD-A3232016648300
CHINA LIFE INSURANCE CO-A321986481400
H20 Retailing Corp318945332000
Tokyo Steel MFG Co Ltd317065743000
Central Pattana Pub Co Ltd3167177151800
Bangkok Bank Fgn315353459000
CHINA CONSTRUCTION BANK-A3147459330100
WEICHAI POWER CO LTD-A3081614204000
Nafco Co Ltd304776424800
HENGTONG OPTIC-ELECTRIC CO-A3010402145400
NORDEA BANK ABP Finland297325650167
Patterson-Uti Energy295384335909
Yamazen Corp295384036200
ORIENT SECURITIES CO LTD-A2915380208000
FOUNDER SECURITIES CO LTD-A2892105312700
VTB Bank OJSC GDR Reg S2873252252661
Asanuma Corp28464359000
Nissin Kogyo Co Ltd282463922800
Rinnai Corp28200494700
Nishimatsuya Chain co ltd279045535700
Sumitomo Osaka Cement Co Ltd27901846900
CHINA SOUTHERN AIRLINES CO-A2781890299900
TSINGHUA UNISPLENDOUR CO-A274332156320
SHENZHEN MINDRAY BIO-MEDIC-A273110011900
CHINA MOLYBDENUM CO LTD-A2728992547400
SNC Lavalin Group Inc272181421634
Yuasatrading Co Ltd270885710500
Bangkok Expressway & Metro P2701805785800
SHANGHAI INTERNATIONAL POR-A2674992323000
WUHU SHUNRONG SANQI INTERA-A2616637122826
Charoen Pokphand Foods2604892282500
NINGBO ZHOUSHAN PORT CO LT-A2571324476700
Dainippon Ink and Chemicals256901110700
Nittan Valve Co Ltd2523947105800
WUXI LEAD INTELLIGENT EQUI-A246157251900
S F HOLDING CO LTD-A245709445900
Thai Oil2433994119800
CHONGQING ZHIFEI BIOLOGICA-A242960037300
SHENZHEN KANGTAI BIOLOGICA-A236297925459
Banpu Public Company Limited2333677627400
HANGZHOU TIGERMED CONSULTI-A231524329700
DONGXU OPTOELECTRONIC TECH-A2293707347200
SHANXI XINGHUACUN FEN WINE-A227381424200
WALVAX BIOTECHNOLOGY CO-A224849359400
TONGWEI CO LTD-A2226503108466
CONTEMPORARY AMPEREX TECHN-A220818521387
ZHEJIANG DAHUA TECHNOLOGY-A220688092900
Kasikornbank220666145400
HUADIAN POWER INTL CORP-A2189641394000
GUOSEN SECURITIES CO LTD-A2182269114600
SUZHOU DONGSHAN PRECISION-A217650476600
HUNDSUN TECHNOLOGIES INC-A216327022400
China Huishan Dairy Holdings21500994173640
HENGLI PETROCHEMICAL CO L-A2129120117880
GEMDALE CORP-A2123000126100
NINESTAR CORP-A211379863600
SONGCHENG PERFORMANCE DEVE-A210446058500
GREENLAND HOLDINGS CORP LT-A2098869226600
FF Group SA208036440608
GUANGZHOU BAIYUNSHAN PHAR-A205273539286
GUANGZHOU AUTOMOBILE GROUP-A2051554139200
HUAXI SECURITIES CO LTD-A2047744151700
GIANT NETWORK GROUP CO LTD-A204094380600
JINKE PROPERTIES GROUP CO -A2036692210300
SUZHOU GOLD MANTIS CONSTR -A2026349151800
SHENZHEN INOVANCE TECHNOLO-A200468664100
HEILAN HOME CO LTD -A1998186173400
Topy Industries Ltd199364312600
JOINTOWN PHARMACEUTICAL-A1991535113958
Tsubakimoto Kogyo Co Lttd19767366700
TBEA CO LTD-A1959831214108
WANGSU SCIENCE & TECHNOLOG-A1947161139600
CHINA EASTERN AIRLINES CO-A1940753274000
CHAOZHOU THREE-CIRCLE GROU-A192672469000
TSINGTAO BREWERY CO LTD-A192507827400
TONGHUA DONGBAO PHARMACEUT-A192427283100
LENS TECHNOLOGY CO LTD-A1919722158000
HANGZHOU ROBAM APPLIANCES-A191521056810
ZHONGJIN GOLD CORP-A1896098144400
HUADONG MEDICINE CO LTD-A189549948793
YANZHOU COAL MINING CO-A1891254146000
TONGLING NONFERROUS METALS-A1884394617600
XIAMEN C & D INC-A1880388166725
ZOOMLION HEAVY INDUSTRY S-A1874718253000
TRANSFAR ZHILIAN CO LTD-A1869179189800
CAITONG SECURITIES CO LTD-A1859865138200
CHONGQING CHANGAN AUTOMOB-A1859527162520
OFFSHORE OIL ENGINEERING-A1856242264100
GD POWER DEVELOPMENT CO -A1847080549000
ALUMINUM CORP OF CHINA LTD-A1841564365400
SHANXI LUAN ENVIRONMENTAL-A1838500178300
ZHEJIANG HUAYOU COBALT CO -A183800851700
XCMG CONSTRUCTION MACHIN-A1836340308500
SHANGHAI PHARMACEUTICALS-A182825374900
Indorama Ventures1820338155300
SDIC CAPITAL CO LTD-A1812311103300
HITHINK ROYALFLUSH INFORMA-A179187315000
HUANENG POWER INTL INC-A1772915193400
CHINA SHIPBUILDING INDUSTR-A176202853103
SHANGHAI ORIENTAL PEARL GR-A1760335134200
ZHEJIANG LONGSHENG GROUP C-A174953490900
LEPU MEDICAL TECHNOLOGY-A174628652200
True Corp Pcl1743758892600
TCL CORP-A1742808378544
WESTERN SECURITIES CO LTD-A1738069137500
AIR CHINA LTD-A1732338157400
RONGSHENG PETRO CHEMICAL-A1712019115841
CHINA CITIC BANK CORP LTD-A1710116225400
EVERBRIGHT SECURITIE CO -A1709356114500
INDUSTRIAL SECURITIES CO-A1692546196300
OPPEIN HOME GROUP INC-A169211011232
Irpc Public Company16867061369600
HUBEI BIOCAUSE PHARMACEUTI-A1684467173200
TIANMA MICROELECTRONICS-A168410884800
XINJIANG GOLDWIND SCI&TECH-A1679531101400
BEIJING SHIJI INFORMATION -A166910236600
BEIJING DABEINONG TECHNOLO-A1666406252245
SICHUAN CHUANTOU ENERGY CO-A1665768129000
JIANGXI COPPER CO LTD-A166424883800
PERFECT WORLD CO LTD-A166208442222
CHINA GRAND AUTOMOTIVE SER-A1654701317179
CHINA RESOURCES SANJIU MED-A165382641102
BANK OF HANGZHOU CO LTD-A1651199150400
Suncall Corp164147140100
SDIC POWER HOLDINGS CO LTD-A1638771132500
SSAB Svenskt Stal AB A163208366103
ZHENGZHOU YUTONG BUS CO -A162961692100
FUYAO GLASS INDUSTRY GROUP-A162855556000
Bumrungrad Hospital Pcl162252736300
COSCO SHIPPING HOLDINGS CO-A1621499259917
DONGXING SECURITIES CO LT-A1621261109700
Surgutneftegaz Adr Pref161995735152
AVIC CAPITAL CO LTD -A1615865250800
AVIC AIRCRAFT CO LTD-A161516277400
BANK OF CHENGDU CO LTD-A1615045146200
GUOYUAN SECURITIES CO LTD-A1614525135000
AVIC SHENYANG AIRCRAFT CO -A159972139200
Zensho Holdings Co Ltd15892597500
SPRING AIRLINES CO LTD-A158509526900
FIRST CAPITAL SECURITIES C-A1585027168400
SICHUAN KELUN PHARMACEUTIC-A158074442200
CHINA NORTHERN RARE EARTH -A1573348101500
MANGO EXCELLENT MEDIA CO L-A157258227600
SHANGHAI ELECTRIC GRP CO L-A1561270229700
CHANGJIANG SECURITIES CO L-A1558849162100
SOOCHOW SECURITIES CO LTD-A1555929122300
FANGDA CARBON NEW MATERIAL-A1554861106982
AISINO CORP-A155401952000
CHINA COMMUNICATIONS CONST-A1541412111600
BEIJING TONGRENTANG CO-A153813440200
SINOLINK SECURITIES CO LTD-A1537055125800
BBMG CORPORATION-A1527616337800
HUAAN SECURITIES CO LTD-A1521113172600
FINANCIAL STREET HOLDINGS-A1519635144700
SHENZHEN OVERSEAS CHINESE-A1510069158600
HESTEEL CO LTD-A1503944426300
CHINA NATIONAL CHEMICAL-A1502831200600
CHINA SPACESAT CO LTD -A149347649300
SHENERGY COMPANY LIMITED-A1483156191700
RISESUN REAL ESTATE DEVEL-A1481411127500
SHANXI SECURITIES CO LTD-A1462086135700
DONGFANG ELECTRIC CORP LTD-A1460980113500
BANK OF GUIYANG CO LTD-A1459378131460
SINOPEC SHANGHAI PETROCHE-A1458490243906
TASLY PHARMACEUTICAL GROUP-A144992662800
TIANQI LITHIUM CORP-A144722945600
360 SECURITY TECHNOLOGY IN-A144716355800
Fresnillo Plc144228518528
INNER MONGOLIA JUNZHENG EN-A1441147351500
CHINA GEZHOUBA GROUP CO LT-A1431936190100
FUKUDA DENSHI CO LTD14291812400
XINHU ZHONGBAO CO LTD-A1426168359800
GUANGHUI ENERGY CO LTD-A1421120315200
ANXIN TRUST CO LTD-A1414861226300
SHANDONG BUCHANG PHARMACEU-A140798255484
CHINA FILM CO LTD-A140234572502
HENGYI PETROCHEMICAL CO -A138003588100
SHANGHAI FOSUN PHARMACEUTI-A137939538800
ZHEJIANG CHINA COMMODITIES-A1357683262300
Aoyama Trading Co13330358000
JIANGXI GANFENG LITHIUM CO-A130925746300
ZHEJIANG CHINT ELECTRICS-A129464442000
SANAN OPTOELECTRONICS CO L-A127462977400
METALLURGICAL CORP OF CHIN-A1266562336900
SHANGHAI 2345 NETWORK HOLD-A1244481277700
Siam Cement Public12430979700
MEINIAN ONEHEALTH HEALTHCA-A124194773176
DONG-E-E-JIAOCO LTD-A118555827500
H.I.S Co Ltd9947884400
Ebara Corp9925924500
Thai Union Group Pcl-F713469281800
Fullshare Holdings Ltd6455442542500
Chubu Steel Plate Co Ltd5164439400
Severstal GDR Reg S4312913112
Banco Espirito Santo Nom SA1797491684144
CJ Corp - convert Pref171624390
Banpu Public Company Limited (Foreign Line)15622342000
Tata Steel Ltd - Partly Paid9489920697
Hanergy Mobile Energy Hld Group Ca Ltd64712024
Brait Se00
Innogy Se00
Atlas Copco AB A Redemption shares 15051500
Holmen AB B00
Intu Properties PLC00
Royal Dutch Shell A00
TDC A/S00
Syngenta AG00
Abertis Infraestructuras SA00
Antena 3 Television00
Hammerson00
Konecranes OYJ00
Panalpina Welttransport -Reg00
TECHNOPRO HOLDINGS INC00
Elekta B AB00
Corbion NV00
SeaDrill00
QLIRO Group AB00
Dfds A/S00
Atlas Copco AB B redemption 18050900
NORDIC ENTERTAINMENT GROUP-B00
Xstrata Plc00
Eurocash SA00
Dai-Ichi Seiko Co Ltd00
National Bank of Greece rights issue 10092100
Ebro Puleva00
DORMAKABA HOLDING AG00
Westfield Group00
TGS Nopec Geophysical Co00
Lagardere00
Lenzing AG00
JM AB00
Schibsted ASA00
Kabel Deutschland Holding AG00
SILTRONIC AG00
AstraZeneca00
Ceconomy00
Nokia (AB) Oy SEK00
Rhoen-klinikum AG00
Atlas Copco AB B Redemption shares 15051500
FLS Industries B00
ROYAL UNIBREW00
Portugal Telecom00
Home Retail Group00
Unicredit rights 2012-01-0900
Acerinox SA00
Fugro NV00
Getinge Industrier AB B00
Telekom Austria interim share00
Salzgitter AG00
Indra Sistemas SA00
Gemalto00
Akastor ASA00
Inmobiliaria Colonial Sa00
Volvo AB A00
Industrivarden AB A00
Medco Health Solutions Inc00
ROKU INC00
Atlas Copco AB A redemption 18050900
Nikkiso Co Ltd00
Tecnicas Reunidas SA00
Fomento de Const Y Contra00
Modern Times Group B00
Vienna Insurance Group00
Swiss Reinsurance00
Systemair AB00
Core Laboratories NV Ord00
NCC B00
Grifols SA B00
Tokyu Land Corp00
Shire Pharmaceuticals00
Fuji Soft ABC Incorporated00
Energa SA00
Scripps Networks Inter Cl A00
HgCapital Trust Plc00
LINDE PLC EUR00
Banco Santander Spain bonus issue 15102000
Immofinanz AG00
Kinder Morgan Management LLC00
Oesterreichische Post AG00
Sonae00
Man SE00
BK Popular Esp00
Osram Light AG00
XACTOMXS3000
Ihara Chemical Industry Co00
Zardoya Otis SA00
K S AG00
Distribuidora Internacional00
Eniro AB00
Relx NV00
Reynolds American00
O2 Czech Republic AS00
Novion Property Group00
Luxottica00
Level 3 Communications Inc00
Ams Ag00
Aberdeen Asset Management Plc00
JAPAN BEST RESCUE SYSTEM CO-273240-2600
IMPACT HD INC-800960-3300
Sanrio Co-903269-4900
GOYO INTEX CO LTD-1198918-23400
SANTEC CORP-1429859-7700
Via Holdings Inc-1550918-27200
PACIFIC INDUSTRIAL CO LTD-1910274-15100
BP Castrol KK-2027312-17100
JEOL LTD-2550659-11900
Asos Plc-2610651-9863
GREEN DOT CORP-CLASS A-2656671-8678
Miura Co Ltd-2740150-10700
PRESTIGE INTERNATIONAL INC-2966075-17600
YAMAURA CORP-2985341-39900
Mitsui Mining and Smelting-3009947-15500
Matador Resources Co-3160574-20687
Chiyoda-3183525-22700
AMICUS THERAPEUTICS INC-3187359-32227
ADVAN CO LTD-3215260-31600
JAPAN LIFELINE CO LTD-3374462-21800
Mitsubishi Logistics Corp-3378546-14200
Avex Group Holding-3448867-30100
LITTELFUSE INC-3464367-2260
FUJIO FOOD SYSTEM CO LTD-3505380-14600
Energizer Spinco Inc-3508500-10002
IVANHOE MINES LTD-CL A-3548699-137625
IMMUNOMEDICS INC-3554474-26522
Plenus Co Ltd-3591171-23200
Tokyo Ohka Kogyo-3600604-11600
Autobacs Seven Co-3723281-23900
Fujitsu General-3740116-25100
Fireeye Inc-3807385-29314
LCI INDUSTRIES-3879694-4752
CATALENT INC-3907687-7292
Hokuto Corp-3997407-24400
SENIOR HOUSING PROP TRUST-4095556-49499
ARGENX SE-4188496-3127
Yamashin-Filter Corp-4200696-75100
Kato Sangyo Co Ltd-4257905-15500
SUMMIT MATERIALS INC -CL A-4314604-22245
ALD SA-4349234-30593
COLUMBIA BANKING SYSTEM INC-4495023-13391
HUDSON PACIFIC PROPERTIES IN-4557049-14118
CYBOZU INC-4584793-45100
MILBON CO LTD-4635622-10000
AMBU A/S-B-4678888-29500
Brookfield Asset Management-4685312-9360
SITEONE LANDSCAPE SUPPLY INC-4686224-6420
WATSCO INC-4688635-3094
JUST EAT PLC-4763540-51771
OPTIM CORP-4806408-19700
Musashi Seimitsu Industry Co-4922380-47700
Banco BPM SpA-5052734-278642
CALLON PETROLEUM CO-5068652-113542
FLOOR & DECOR HOLDINGS INC-A-5094732-10896
NSD Co Ltd-5099474-19300
Nippo Corp-5145866-30600
BRINKS CO/THE-5157404-6892
Sankyu-5237440-10500
UNIVERSAL DISPLAY CORP-5282617-2576
DECHRA PHARMACEUTICALS PLC-5286198-15169
MONOLITHIC POWER SYSTEMS INC-5355830-3605
KAMAKURA SHINSHO LTD-5660484-37600
COMPUTER ENGINEER & CONSULT-5712858-26800
Sumitomo Forestry-5864559-50000
Zeria Pharmaceutical Co Ltd-5905783-35100
PREMIUM BRANDS HOLDINGS CORP-6301897-9083
JAPAN MATERIAL CO LTD-6365279-61200
Bluebird Bio Inc-6673587-5863
Yamana Gold Inc-6762011-210267
TKP CORP-6901927-13400
Unipres Corp-6958476-47800
Nof Corp-7074339-23300
PIA CORP-7122458-18700
SOUTH STATE CORP-7133511-9756
PURE STORAGE INC - CLASS A-7229385-54176
Mandom Corp-7514588-33000
KOTOBUKI SPIRITS CO LTD-7599077-12100
CARVANA CO-7747831-9692
HIOKI E E CORP-7782966-26100
PORTOLA PHARMACEUTICALS INC-7809185-28086
M&A CAPITAL PARTNERS CO LTD-7932065-14000
TERILOGY CO LTD-7942628-118300
SAAB B-8112010-29434
TAKEAWAY.COM NV-8148255-8987
INTERXION HOLDING NV-8190210-10704
BBA Aviation Plc-8258397-228264
FIXSTARS CORP-8960739-61900
HEALTHCARE SERVICES GROUP-9061992-42620
COHERENT INC-9185640-6330
Toagosei Co Ltd-9248058-97100
CYRUSONE INC-9280274-13903
Systena Corp-9592991-61400
Jins Holdings Inc-9750530-19200
House Foods Corp-9964781-27500
Hexpol AB-10018597-141107
POOL CORP-10138620-5349
Capital Counties Properties Plc-10259352-445324
Matsui Securities Co Ltd-10389406-131700
SANSHIN ELECTRONICS CO LTD-10499170-74100
Shima Seikii Mfg Ltd-10706363-46300
Nichirei Corp-10908351-51000
Aomori Bank Ltd-10924779-47300
TAKI CHEMICAL CO LTD-11124952-28400
INSULET CORP-11519630-7776
Chukyo Bank Ltd-11676256-60100
Sangetsu Co Ltd-11850567-67600
First Solar INC-11879937-19333
Toho Gas Co Ltd-11964063-33100
Finning International Inc-12173824-77099
CANTEL MEDICAL CORP-12304050-14541
Viasat Inc-12512192-16504
RUBIS-12596330-22523
Ito En Ltd-12790884-29800
RAKSUL INC-12926609-39300
KILROY REALTY CORP-13020077-17222
Takamiya Co Ltd-13108564-197100
PEBBLEBROOK HOTEL TRUST-13160274-51971
United Bankshares Inc-13615578-38709
RYOSAN CO LTD-13701870-56600
Morphosys AG-14008462-11564
Nifco Inc-14012773-64000
Kumiai Chemical Ind Co Ltd-14240307-175100
TAMA HOME CO LTD-14414346-108000
Tokuyama Corp-14896342-75000
Colowide Co Ltd-15260306-81900
Galapagos Nv-16585864-10137
KITANOTATSUJIN CORP-16790712-251100
Adastria Co Ltd-16824056-90600
Elecom Co Ltld-16881663-46300
GRACE TECHNOLOGY INC-17005234-61100
MARUWA UNYU KIKAN CO LTD-17069482-38200
Ritchie Bros Auctioneers Inc-17509262-46063
Nihon M&A Center Inc-17986432-67200
NTN Corp-18356279-744100
DMG Mori Co Ltd-18672649-143900
Net One Systems-18857649-70100
Towa Phatmaceutical-19654172-90400
Sho-Bond Holdings Co Ltd-19786924-57700
ATOM CORP-19805819-219400
Anritsu Corp-21399172-120700
Tele2 B-22036395-153350
MANI INC-22454033-33900
Mabuchi Motor Co-22994043-70100
Idorsia Ltd-23460138-98766
Daio Paper Corp-25476043-242000
Nomura Co Ltd-26695962-215800
Iriso Electronics Co Ltd-27182910-59100
IR JAPAN HOLDINGS LTD-27184989-71800
Howard Hughes Corp-27239928-21425
BWX TECHNOLOGIES INC-27498564-50135
TRI CHEMICAL LABORATORIES IN-30354742-64600
SHOEI CO LTD-33999715-86100
GOLDWIN INC-34936147-26000
Harmonic Drive Systmes Inc-37769660-99400
Axfood AB-41040000-200000
JAPAN ELEVATOR SERVICE HOLDI-42555908-162900
Fuji Kyuko Co Ltd-46266584-114800
Castellum-61687762-303283
Fabege AB-77129986-480411
Industrivarden AB C-96638976-484892
EPIROC AB A-316151942-3075408

Innehavet uppdateras dagligen med viss eftersläpning