AP7 Räntefond
112.42
AP7 Aktiefond
302.27

AP7 Aktiefond

AP7 Aktiefond är en global aktiefond med hävstång. Det innebär att avkastningen kan variera kraftigt mellan åren. Den långsiktiga avkastningen beräknas dock vara avsevärt högre än i en räntefond. Låg risk går inte att förena med hög avkastning.

AP7 Aktiefond är en av de två byggstensfonder som AP7:s övriga fyra portföljer skapas med.

AP7 Aktiefond fondbestämmelser

Fakta

Start
2010-05-10
Förvaltat kapital (uppdaterad 2018-03-29)
404 miljarder SEK
Jämförelseindex (normalnivå)
MSCI ACWI 135 % SEK
Förvaltningsavgift per år
0,10%
Insättningsavgift
ingen
Uttagsavgift
ingen
Prestationsbaserad avgift
ingen
Årlig avgift
0,13%
Normanbelopp
1524 SEK
Morningstar Kategori™
Global, mix bolag
Risk/Avkastningsprofil
1 2 3 4 5 6 7
Fondnummer: 581371
ISIN-KOD: SE0003299999

Innehav

Branschfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2017-08-30

Regionsfördelning enligt vår portfölj, listade bolag.

Nordamerika 51.9%
Europa 22.1%
Asien exkl Japan 12%
Japan 8.3%
Australien & Nya Zeeland 2.3%
Afrika & Mellanöstern 1.6%
Syd & Centralamerika 1.8%

Uppdateras årligen, senaste uppdatering 2017-08-30

Värdepapper

Värdepapper Marknadsvärde Andel Position
Apple Computer Inc73755880715295891
Microsoft Corp55773601887530853
Amazon.com Inc5345028094419457
Tencent Holdings Ltd40123676248688300
Facebook Inc-A33230869532443379
JP Morgan Chase and Company32493339623582965
Samsung Electronics2933665720147367
Johnson and Johnson29019849032762087
Alphabet Inc Class C2790253755322462
Alibaba Group Holdings Adr26759309641756989
Taiwan Semiconductor265558520537310387
Alphabet Inc - Class A2637407024303620
Bank of America Corp257925037510235893
Berkshire Hathaway Inc21258517291304138
Wells Fargo and Co20966959614839177
Nestle SA20645214953206118
Intel Corp20208151154820032
Visa Inc A Shares18564490801875778
AT T Inc18430462866317491
Cisco Systems Inc18381179445174185
Chevron Corp18304866641951864
Pfizer Inc17973351586121002
Unitedhealth Group Inc1767140859995525
Home Depot Inc17478366261208891
Procter and Gamble Co16495818192617382
Verizon Communications16332216734223777
HSBC Holdings162196231520580385
Citigroup Inc16168997172788107
Novartis AG15311425502306823
Naspers N1530637912668416
Coca-Cola Co14683174404163185
Toyota Motor Corp14553917422715191
Mastercard Inc Class A1403639596969555
Roche Holdings AG GS1361471402723985
Abbvie Inc13356645281650714
Comcast Corp A13315554054858166
Pepsico Inc13013752991461718
DowDuPont Inc12913601492385913
The Walt Disney Company12912287801556140
Philip Morris International12871286091597733
Merck and Co12529114862806765
Nvidia Corp1236089158619651
Oracle Corp12116868673201222
Total Fina ELF11540954532457654
Intl Business Machines Corp1145374448913041
3M Co1130933865614391
China Construction Bank1115008596128282333
Netflix Inc1113460921440154
Mcdonalds Corp1077686025832004
Amgen Inc1015379160699136
Altria Group Inc9820538961971577
General Electric Co9791203978891976
British American Tobacco9675898862142292
Royal Bank of Canada9637990951501557
Atlas Copco AB B9280035422967712
Adobe Systems Inc919861394505729
Union Pacific Corp910051753818077
Toronto Dominion Bank9075074231899487
Medtronic Plc Npv9002966551396869
Abbott Laboratories8998207211790475
Bristol Myers Squibb8919435471690987
AIA Group Ltd87978643812456675
Booking Holdnings inc USD 0.00887596622950242
Banco Santander Spain87541488616550606
Sap SE8714947741008133
Texas Instruments Inc8704708371015739
Allianz SE Germany862524044459436
Gilead Sciences Inc8561112611373486
Commonwelth Bank of Australia8544097251798365
Broadcom Ltd841054581418643
Siemens N822061093784169
Baidu Inc Sp Adr815577358418788
ICBC804995634112471000
Bayer AG791149006837670
Basf AG789800645942863
Accenture Ltd786021872634339
Goldman Sachs Group Inc781631032375156
Novo Nordisk A/S B7808747261921783
Schlumberger Ltd7723708551429208
Sanofi S.A7677230721170060
Paypal Holdings Inc7613073771174903
Glaxosmithkline Plc7602373745133651
Caterpillar Inc738019197609101
Unilever Cert7359929671667331
AstraZeneca7326732221303848
Ping An Insurance Co7325939177948000
US Bancorp7172835411716939
LVMH Moet Hennessy716546525283113
Diageo Plc7104911042571575
China Mobile (HK)7061750289364500
Starbucks Corp7060311921481716
Nike Inc Cl B7045464961325966
BNP Paribas7040205901153656
Qualcomm Inc6967577711519871
Thermo Electron Corp696710755407412
Mitsubishi UFJ Financial Group69176895612424753
ASM Holding NV688059569400793
Salesforce Com Inc686742802705356
Anheuser Bush Inbev680368537752234
Costco Wholesale Corp678900736450665
Westpac Banking Corp6561099873493047
Nextera Energy Inc646259114483983
Lilly (Eli) and Co6412586541015886
Daimler AG637928141937433
Morgan Stanley6374808201414490
Bank of Nova Scotia6364034951238008
Hon Hai Precision62443396423776397
Vodafone Group62253193827837180
Time Warner Inc622411879800560
Itau Unibanco Holding SA6139656224925024
PNC Financial Svc Group Inc609836380482360
United Parcel Service Inc608536719706353
Lowes Cos605354070856391
SK Hynix Inc604876647887881
ConocoPhillips5851283181255585
Celgene Corp581536164811242
American Express579705111768877
Prudential5664889032630338
Lloyds Banking Group Plc56635984873744945
Unilever5605591111286300
Ing Groep Nv5526060284005289
Softbank Group Corp551545863828451
Micron Technology Inc5498024531131325
Bank of China Ltd H546058997121109000
Schwab (Charles) Corp5453873891238247
Australian and New Zealand Bank Group5440120823042195
Blackrock Inc541714425121755
UBS Group AG5381128063707961
Chubb Ltd537325831473300
Applied Materials Inc5350203121100161
Sony Corp5323231691297730
Rio Tinto5311760681274820
Glencore Plc53033437612699652
Housing Dev Fin Corp Comstk5293391932309695
CVS Caremark Corp5292366121038425
Mondelez International Inc5266636031555477
Sumitomo Mitsui Financial Group5228815271473570
American Tower Corp Class A520964434441657
Danaher Corp518198813644436
FedEx Holding Corp513247081263367
EOG Resources Inc509805873592660
Honda Motor Co5093064081775338
National Australia Bank5083298562719145
Charter Communications Inc-A507007720190325
Sberbank RF USD50638593013218876
Reliance Industries Ltd4989314114337849
Biogen Inc497377198221787
Walgreen Co493175611908283
Colgate-Palmolive Co488027066859751
Becton Dickinson and Co482710417274436
Keyence Corp47701859993500
Anthem Inc476875138264181
CSL Limited476444383461414
Reckitt Benckiser Group Plc473889981691468
L Oreal471724563258786
Aetna Inc New469698122336063
Allergan Plc463666752345766
CME Group Inc463131095350585
Suncor Energy Inc4602162821683195
Stryker Corp459197140346202
Bank of New York Mellon Corp4585904101068804
Duke Energy Corp454389472723059
Canadian National Railway Co452160959762892
BBVA (Bilb-Viz-Arg)4518103156905115
AXA4463530132017248
Banco Bradesco SA pref4444469224656591
TJX Companies Inc439621256658017
Air Liquide439616014434675
Monsanto437427558451233
Nintendo Co432967551112900
Ambev SA4310158647188528
Occidental Petroleum Corp430965157801625
Illinois Tool Works430303307320551
Automatic Data Processing429372669460110
Samsung Electronics Pref42900351426480
Activision Blizzard Inc Common Stock428890080745389
American International Group424446288938872
Fanuc Corporation423632175201400
Vinci419134317520879
Barclays41614389917292252
Banca Intesa SPA41460117513672030
CSX Corp414098651908031
Bank of Montreal Canada413952437662023
Danone413072710625485
Cognizant Tech Solutions Crp410991880615393
Zurich Insurance Group AG410060114154662
Enel4097327788415099
Schneider Electric408301777572904
Simon Property Group Inc407859043324189
S+P Global Inc406440103260612
America Movil SA ser L40554036851296361
KDDI Corp4035794661889479
Mizuho Financial Group Inc40188553126553874
Intuitive Surgical Inc401038752117472
Adidas397518658198760
General Motors Co3961009311321128
CIE Financiere Richemont396014688530390
Capital One Finan Corp394450895505261
Prudential Financial Inc384959056444243
Infosys Limited3836455022608416
Valero Energy Corporation380314297495583
Crown Castle International Corp379296259422080
Emerson Electric Co375542271662069
Telefonica SA3710513774665988
ABB Ltd CHF3683497201903349
Shin-Etsu Chemical366126530417700
Deutsche Post AG3657211641009066
Intuit Inc363555897252115
Intercontinental Exchange Group362975158613507
ENI-Ente Nazionale Idrocarburi SPA3628488862522282
Cigna362739537265987
Marsh and Mclennan Co362590725533304
Vertex Pharmaceuticals Inc361224351263664
Marriott Intl Inc361003295318891
Mitsubishi Corp3596146021582150
Praxair Inc357045323296310
Deere and Co355008537283949
Dominion Resources Inc354843335633873
Unicredit SPA3537428202076012
Societe Generale352491344787224
Jd Com Inc Adr3511796941001571
Iberdrola SA3496802495944705
BB and T Corp349166928809267
Nxp Semiconductors Nv348939570349861
Canon Inc3475513431125199
Credit Suisse Group3468709582448830
MetLife Inc346208852918270
Hitachi3434952085530197
Linde AG Tender 171107342546026189396
Ford Motor Co3418257943855137
Ebay Inc3405419131017424
Humana Inc339397650154856
Halliburton Co337384674881938
Express Scripts Holding337311079580323
Zoetis Inc337298712498341
Canadian Imperial Bank of Commerce336852370455075
Cnooc Limited33551788627285000
Travelers Cos Inc330761976290274
Constellation Brands Inc A329720223178277
Hong Kong Exchanges and Clear3295968751187882
Wesfarmers3270481611211244
HP INC3266049071762232
State Street Corp324943338388137
Petrol Brasileiros3248243475988632
Twenty-first Century Fox Inc A3234345821067020
Takeda Chem Ind322826496735091
Shire Pharmaceuticals322621671926254
Norfolk Southern Corp321567517290533
Tesla Inc321377621126055
Manulife Financial Corp3201890142074517
Kimberly-Clark Corp318580197359364
NTT Docomo3183018301461300
LyondellBasell Industries NV317588746361203
Exelon Corp3175414121003349
Koninklijke Philips N V317528593977396
Mitsubishi Electric Corp3170555732326584
DBS Group Holdings3155566561791535
Electronic Arts Inc315038134310579
Kering31249659579847
National Grid PLC3120788963545130
Volkswagen AG VTG Pref Npv311970153194513
Kao Corp311045463532100
Aflac Inc308155141842022
Boston Scientific Corp3070750891381944
Kraft Heinz Co306477560613863
Target Corp305879823538317
Aon Plc305812704266144
Waste Management Inc303570758436903
Munchener Ruckvers N303472377157327
Netease Icn Adr302182367121108
Ecolab Inc301739641272761
Nordea AB3016756233485162
Panasonic Corp3015753412341463
Nippon Telegraph and Telephone Corp300962065767700
Allstate Corp300440519384841
TE Connectivity Ltd300035312361987
Tokyo Electron299783664179378
Standard Bank Group2993444301978805
Illumina Inc299275699150481
Lam Research Corp296917166167573
Celltrion296847459124335
Pernod Ricard295702596218015
Eaton Corp PLC295551518451120
Industria de Diseno Textil2953838551142789
KB Financial Group295351325601118
Progressive Corp-Ohio295216396591112
Air Products and Chemicals Inc290708701218657
Analog Devices290291984388721
Orange2890260112088713
Komatsu288542079994400
Canadian Natural Resourses Ltd2881628381154955
Sherwin Williams Co28690562788487
Suntrust Banks Inc285962602506870
American Electric Power285684368514195
Prologis Inc285343191560603
Baxter International Inc285333360527744
Mitsui and Co2850572561979200
Compass Group Plc2849107391645306
Standard Chartered2845021163365656
Brookfield Asset Management284256932883434
Nidec Corp283851326219984
Anadarko Petroleum Corp283509567566642
Equinix Inc Com28291860882142
Seven I Holdings Ltd281596987802800
Lauder Estee Inc281056726235814
China Petroleum & Chemical27670988639062400
Hyundai Motor Company276592970235881
Amadeus IT Holding SA274815917451760
Infineon Tech N2737213271198828
CK Hutchinson Holdings Ltd HKD 1.02728012522699549
Tokio Marine Holdings271935386691311
Fidelity National Information271316924337308
Anglo American2712513531375540
China Life Insurance Co Ltd26925238211386000
Bayer Motoren Werke268915938310422
Petrol Brasilerios com2688787674556503
Swiss Re Ltd268356153328660
Japan Tobacco Inc2681883591207789
Imperial Brands PLC266866887972660
Itochu Corp2658054971643600
NHN Corp26481947842890
Oversea Chinese Banking Corp2645371643184978
Fresenius SE & KGaA264400573421553
East Japan Railway263053016343598
Volvo AB B2587924581747417
Astellas Pharma Inc2585657732035999
Sysco Corp257441862522203
Deutsche Bank2564994912168694
Kinder Morgan Inc Del Com2560415382020983
Western Digital Corp254620489306159
Public Storage254350029157582
Engie2528309101848844
Continental AG252675186111558
Hewlet Packard Enterprise2524064341670392
Fiserv Inc252327560428820
Tata Consultancy252308523703606
Johnson Controls International252268410861545
HCA Holdings Inc249329092302921
McKesson Corporation248888016212965
Las Vegas Sands Corp248774662422782
Firstrand2467985015156685
Edwards Lifesciences Corp246760900217896
Pioneer Natural Resources246273901173251
Roper Industries Inc245373984105921
CRH Plc244161650879342
Koninklijke Ahold Delhaize NV2431591161282599
Servicenow Inc243113780174656
Aviva Plc2425024994138701
Ross Stores242411406391655
Dxc Technology Co240936839283492
Danske Bank A/S239840404769717
Daikin Industries239487297255106
Ctrip Com International Adr239279183601993
Sasol237615603848843
Bridgestone Corp237471817662078
Nokia2367772615132623
PPG Industries Inc236452471257545
Moodys Corporation236423848178136
Statoilhydro ASA2340630571221996
United Overseas Bank2335691191324177
Essilor Intl232865964211307
YUM Brands Inc231952408342197
Macquarie Group Ltd231285701341621
Red Hat Inc230091606184706
Heineken229621008264226
Saint Gobain229298409514604
Central Japan Railway229052642148500
Tesco2290394369724095
Shinhan Bank228942837645874
Amphenol Corp Class A228929141314792
Discover Financial228512362385376
Murata Mfg Co228340157199545
Vivendi SA2281030491062830
Nissan Motor Co2276920672605800
Deutsche Boerse AG227383552202691
Fomento Econ Mexico (FEMSA UBD)2265284582983253
Woolworths Ltd2263634471328561
Weyerhaeuser Co225880537778000
Kirin Brewery Co225278811994900
Recruit Holdings Co Ltd2248194991107360
Fiat Investments NV2247478221303600
Synchrony Financial224069023805395
Sempra Energy223856947245591
Public Bank BHD2232535934406287
Corning Inc222609085944992
LG Chem Ltd22139830970400
Alexion Pharmaceuticals Inc221221545234796
SMC Corp22089665562335
MTN Group2206389412600675
BT Group Plc2191048458611599
Autodesk Inc218527276201614
T Rowe Price218232378245804
Mediatek Inc2177861292290332
Michelin216096308172983
Dollar General Corp215960330285372
Sun Hung Kai Prop2158282481603073
M T Bank Corp215790041143394
General Mills Inc214892632586129
Regeneron Pharmaceuticals Inc21462412079407
Rio Tinto Limited214403868440052
Vantiv Inc214045474314745
PTT Pcl Nvdr2133801371488004
SunLife Financial Services of Canada Inc213133589618619
Bank Central Asia21296694015142300
Canadian Pacific Railway Ltd212892464149131
LafargeHolcim Ltd CHF212810206470580
China Merchant Bank H2115190115989689
Orix Corp2100372161401560
Cummins Engine209867310161499
Assicurazioni Generali2089084771319074
VF Corp207574912347648
Freeport McMoran Inc2074581231393467
Archer-Daniels-Midland Co206807860597836
Newmont Mining Corp205968661663959
Sampo-Leonia Insurance Comp A205675338453731
B3 SA-Brasil Bolsa Balcao2051452433161995
Denso Corp204625481440200
Akzo Nobel202143074256521
Daiwa House Inds202132956638386
Itausa Inv SA2017337286087605
Geely Automobile Holdings2006533797561000
Public Service Entrp200465239503611
Consolidated Edison Inc199484702315078
Stanley Black and Decker198880488156106
UPM-Kymmene OYJ197977537659481
Fifth Third Bancorp197823443742538
Henkel AG and Co KgAA VZ197595065183962
Vonovia Se197550489493377
E. On SE1973322932204025
Carnival Corp196924829360650
Grupo Financiero Banorte1962841403837274
Concho Resources Inc196144134155407
Parker-Hannifin Corp195963294135091
Monster Beverage Corp195105323416598
Northern Trust Corp194524911230066
Yum China Hldgs Inc194334002589023
CK Asset Holdings Ltd1938974732749437
Oneok Inc192664229407439
Aptiv Plc192601302278683
Unibail Rodamco19220685899802
Shiseido Co192116832385500
Mitsui Fudosan Co191832102971672
Zimmer Biomet Holdings Inc191099920208016
Tatneft1905058022140802
Agricultural Bank Of China-H19033173840154000
Xcel Energy Inc190322044517714
Hyundai Mobis190255868104845
Regions Financial Corp New1897317261235389
PG and E Corp189533316520709
Rockwell Intl Corp189230647130383
Fast Retailing Co Ltd18888663757005
Dr Pepper Snapple Group188744494193893
Dai-Ichi Life Holdings Inc.1882856961189600
Williams Co Inc188096000861202
Cathay Financial Holding Co Ltd18800292612440300
Bank Rakyat Indonesia18788203285357500
Keycorp1878546901137631
Citizens Financial Group187828323530202
Ameriprise Financial Inc187249931150285
Best Buy Co Inc187191144337471
Mitsubishi Estate1869250971334861
KBC Group SA186647753262716
Avalonbay Communities Inc186463918141063
Paccar Inc186391129351336
Dollar Tree Inc185985492241060
Petrochina18558262231930544
Agilent Technologies Inc185501821333335
AAC Technologies Holdings1852628961128500
Woodside Petroleum185253787991628
Formosa Plastics 13011852169846292960
Rockwell Collins Inc185140621166306
Microchip Technology185119993232458
Equity Residential184482381374335
Credicorp184441717102642
Chunghwa Telecom1833657595811000
Singapore Telecom1832770188481100
Sandvik AB1829857241226035
Svenska Handelsbanken A1826389121830783
Legrand182165493281951
Relx Plc1821299181077816
Sunny Optical Tech1820804451079400
Fresenius Medical Care180317683217344
Ingersoll Rand Plc180294041253935
Japan Post Holdings Co Ltd1800815251741100
ArcelorMittal179948399677172
Royal Caribbean Cruises Ltd179906244181492
Asahi Group Holdongs LTD179700061410136
Galaxy Entertainment Group Ltd1795396772412800
Cap Gemini179474167171717
Assa Abloy B1792570921023449
Maruti Suzuki India179225348162721
Digital Realty Trust Inc178283850210038
Tyson Foods Inc -Cl A178264128297285
Legal and General Group1782339945933028
China Overseas Land1774590095802287
Oriental Land Co176785584212508
Givaudan1762681329430
Nomura Securities1759583613596307
SBA Communications Corp175877759125868
Covestro Ag175241972209229
Kroger Co175116551907696
Cardinal Health Inc174686856331646
Tenaga Nasional1739734325231000
Ericsson AB B1738654783236513
O Reilly Automotive Inc17383947987395
Subaru Corp173735283613136
Otsuka Holdings Co Ltd173355816417517
WPP Plc1732511561357226
Intl Paper Co172918632407791
New Waste Connections Inc172352917289578
Edison International171847209331129
Paychex Inc171812021328089
Axis Bank India1716618992615578
Align Technolgy Inc17054446779486
Nan Ya Plastic1702833857240670
Investor AB B170019336464280
Welltower Inc169361794389257
Telekomunikasi Indonesia16926009476273795
ITC1688471635161317
Hana Financial Group168605305447961
Telia Co AB1682184864377270
Experian Plc168190042927967
Relx NV166882373990836
S-E Banken A1668642951808239
Magna International -Cl A166801509371337
Hoya Corp166369058382100
Twitter Inc165251058642145
Transurban Group1650794832328946
Sumitomo Corp1643709621176100
Wal-Mart De Mexico V (Walmex)1638146357927623
Nucor Corp163496295324475
JXTG Holdings Inc1633631973211432
Hindustan Unilever Ltd163272016982695
Skyworks Solutions Inc162919811187688
Chinatrust Financial Holding C16283008626698993
Grupo Mexico Sa De Cv1625156295772962
Boston Properties Inc162515477160738
Hartford Finl Service Group Inc162444721379620
Lonza reg16229640781877
Daiichi Sankyo Co Ltd162215967555000
CP All Pcl Nvdr1616119116966902
BOC Hong Kong Holdings Ltd1614307743839905
Ihs Markit Ltd161278256409321
Suzuki Motor Corp160896639360900
Hermes International Npv16088539833956
Link Reit1605550232238285
DTE Energy Co160318605189536
Cspc Pharmaceutical Group Ltd1601199577086000
PPL Corp160005437710064
Willis Towers Watson Plc159934456125374
Eversource Energy159895220337082
DNB ASA159837497996670
British Sky Broadcasting1597290161045603
China Pacific Insurance Gr-H1587260173990032
Kyocera Corp158593367334580
WEC Energy Group Inc158165508312209
NetApp Inc158043881308255
Alimentation Couche Tard Inc157622619430334
Novatek Pjsc-Spons GDR Reg S157023011137852
Scottish and Southern Energy1569024351112621
TDK Corp156569777202399
Credit Agricole1565432981152434
Ferguson Plc156271846258001
London Stock Exchange Group Plc155756956320286
Largan Precision Co Ltd155662078153000
Fleetcor Technologies Inc15457520192391
Mitsubishi Chemical Holdings1545158381929100
SKF AB B154071807895506
Hennes och Mauritz B1531226571207973
CLP Holdings1527642571794448
New Oriental Educatio Sp Adr152440481202829
Centene Corp152026602177500
Motorola Inc151731661171603
Essity Ab151472007691653
Liberty Global Inc C151419402589720
Autozone Inc15101557228458
Hang Seng Bank150637136764000
Xilinx Inc150589878246922
Cerner Corp150390330317265
Peugeot SA150164714794589
CBS Corp Cl B149958804361737
Mylan NV149118729453450
Ametek Inc148612169236514
Fubon Financial Hldg Co Ltd14841147710123839
MS&AD Insurance Group Holdng148207839562193
Lincoln National Corp148076833243923
Koninklijke DSM NV147876668181213
Kla-Tencor Corp147833465158725
Valeo147256085260596
Eisai Co147237856275090
Ventas Inc Reit147156603361743
Principal Financial Group146873332297127
Sika AG1463657092273
Terumo Corp145656638332200
Dassault Systemes SA145394075129899
Seagate Technology145374899298529
Malayan Banking1452402226538153
MMC Norilsk Nickel USD14521846191472
Hongkong and China Gas1451809588443461
Kone B NEW144177806354242
Devon Energy Corp143471063538691
Old Mutual1433373984993635
Barclays Africa Group Ltd1432497271062124
Workday Inc143061354132180
Global Payments Inc142942524152676
Nippon Steel and Sumitomo Metal Co142871814773364
UNI President Enterprises Co1427611967353491
Powszechna Kasa Oszczednosci Bank Polski SA1425485241448787
Telenor142145117774143
Idexx Laboratories Inc14196465988775
Asahi Kasei corp1419578881296446
Symantec Corporation141949240646986
Tal Education Group Adr141664952455097
Sompo Holdings Inc.141557731433254
Fuji Photo Film Co141104414416400
TD Ameritrade Holding Corp141052532292727
Palo Alto Networks Inc14094968692456
Maxim Integrated Products140318302283346
Formosa Chemical N Fiber Corp1402211084463730
Laboratory Crp of Amer Hldgs139973837102416
Swedbank AB139943055704116
Geberit Reg13967550537935
Shionogi and Co139638608327000
Clorox Co139472800134727
Country Garden Holdings Co1393251988073292
Caixabank SA1391227363585462
STMicroelectronics NV139016315705469
LG Electronics Inc138013772160979
Pembina Pipeline Corp137986088536854
E*Trade Financial Corp137934953304223
Comerica Inc137890499176422
Omnicom Group137576677235589
Vestas Wind System137241422230140
Verisk Analytics Inc-Class A136738538159420
Waters Corporation13648057780870
National Bank Canada136400122342898
Kellogg Co136341929260849
Teck Cominco Limited136303851634356
Sanlam1362968992133089
Bank Mandiri13618582428383400
Mohawk Industries13608083068663
WestRock Company135815487262451
United Rentals Inc13536824291046
Banco Do Brasil SA Ord.1350747681303676
Astra International13503881630633300
Korea Tobacco and Ginseng Corp134845201176607
XL Group134387042294363
China Evergrande Group1339341804968190
Huntington Bancshares1337729621059343
OTP Bank Regd133640210360181
Grainger (W W) Inc13348591457764
Fastenal Company133279637292307
Rogers Communication -Cl B133262264364334
Samsung SDI Co Ltd13315011983253
Smith and Nephew Plc133130449874147
China Resources Land1331284864208222
Wolters Kluwer133080420310480
Deutsche Wohnen Ag BR132639947362315
Incyte Corp132193803188001
Scentre Group1320543205391192
Twenty-First Century Fox B131485686440609
Essex Property Trust Inc13136317868178
Nitori Holdings Co Ltd13122396188700
Secom Co130864587212700
Erste Group Bank AG130559800314046
MGM Mirage130463424458074
Ferrari Nv130303484129515
Firstenergy Corp129892074457127
Dover Corp129769529158953
D R Horton Inc129652459360858
Republic Services129546089235827
China Steel12938509119169172
Transdigm Group Inc Com12935264351804
Centurylink Inc129216309992153
Icici Bank1288608523592049
Abertis Infraestructuras SA128788514696252
Banco Bradesco Common1287760401388082
Kubota Corp128678653907247
Kerry Group128461137160781
Andeavor128122059153903
Hilton Worldwide Holdings Inc127996136192916
Lennar Corp CL A126974390262343
Eastman Chemical Co126966926148056
Mettler Toledo International12692857226288
Fujitsu1266855332563000
Remgro126463973800900
Celanese Corp126306977152554
Hexagon AB125723498260351
Iqvia Holdings INC. USD 0,01124702874148399
Kasikornbank Pcl-Nvdr1246566832149522
DSV A/S124637114190896
Xylem Inc124543961195136
Dell Technologies Inc124390181202538
LG hsehold & healthcare12420513114182
Citrix Systems Inc124083826161207
Sberbank-Sponsored Adr124060996788316
Ono Pharmaceutical123964531475885
Verisign Inc123522730122102
Advanced Semiconductor Engineering Inc12351328610220998
Commerzbank AG1233249501085960
Tapestry Inc USD 0.01122204888285198
Insurance Australia Group Ltd1222018952497716
Sunac China Holdings Ltd1220428733645836
Cemex Cpo12196457122042355
AmerisourceBergen Corp121737044173639
National Oilwell Varco Inc121729928396946
Mercadolibre Inc12168411142079
First Rep Bk San Francisco Calif New Com121671896160150
Equifax Inc121591150125322
Shoprite Holdings121484738684533
Noble Energy Inc120932729479928
Aena SA12062502772119
Hess Corp120392756291344
Wynn Resorts11995543182849
Atlantia SpA119746961470675
Conagra Brands Inc119316656408064
Splunk Inc119293836136599
Mega Financial Holdings Co Ltd11922099416585422
Total System Sevices Inc119044757165477
Vulcan Materials Co118951797126951
Brown-Forman Corp -Cl B118841300267116
USX Marathon Group118752729908933
SQUARE INC - A118233887259873
Biomarin Pharmaceutical Inc118158559176075
CBRE Group Inc118132485308139
Fortis Inc Canada117980931427317
Wirecard AG117884678120955
Toray Industries Inc1178714511485396
Ansys Inc11772782887884
Publicis Groupe117673388209297
RWE ST A117294346583070
Jardine Matheson117253506230700
Sumitomo Electric117229353908800
Standard Life1171524192706678
Loews Corp116971935282277
Samsung C&T Corp116682728114962
Suncorp Group Limited1165987871343159
Autoliv Inc11652921195802
MSCI Inc11590181790001
Picc Property & Casualty -H1158853516969734
CGI Group Inc A115838521245873
Hershey Foods Corp115822680144691
South32 Ltd AU1158166995399754
Molson Coors Brewing Company115711348188584
Sumitomo Mitsui Trust Holdings INC115557516334822
Sands China Ltd Com1154986302517600
Host Hotels and Resorts Inc115448062760698
Stora Enso OYJ R115408913748375
Fairfax Financial Hldg11536635728718
Quest Diagnostics115272946136614
Sino Biopharmaceutical1146989826770000
Apache Corp114640037372824
Resmed Inc114508981143895
Markel Corp11423577211985
American Water Works Co Inc114186636172725
Julius Baer Group Ltd114122611224719
NN Group Nv113964894314178
SK Holdings Co Ltd11347255448070
China Shenhua Energy1133738415149001
Partners Group Holding Ag11320858518031
CNH Industrial Nv1129417541093884
Sumitomo Realty and Development112732233371756
Henkel AG and Co KgAA112352880108498
Umicore112292091240714
SGS Holding N1121001495501
Constellation Software Inc11201510920138
Realty Income Corp111479666271019
Voya Financial Inc111422551263432
Amorepacific Corp (New)11131329548743
3I Group1112353211098003
Bharti Airtel Ltd Comstk1112148812112898
Costar Group Inc11085369737554
TechnipFMC Plc110766673457089
Carnival Plc110648728203236
Ashtead Group Plc110613549497361
Svb Financial Group11044925653420
JM Smucker110030100112783
Annaly Capital Management Inc Reit1100154431264284
Ameren Corp109994190242819
Swatch Group I10987795030945
West Japan Railway109756699190800
Masco Corp109688530324118
Martin Marietta Materials Inc10944710065784
Delta Electronics Inc1092225732968770
Check Point Software Technologies Ltd108732191130263
Expedia Inc108732149123225
GGP Inc108621769623543
Pvh Corp Com USD110840634092917
Genuine Parts Co108295696149235
Westfield Group1082868641991198
Atos SE10827533096780
Nitto Denko Corp108060420170388
Airports Of Thailand Pcl Nvdr1078425406016310
Restaurant Brands Intern107835283229196
Aegon NV1077597391943312
Mitsubishi Heavy Ind107746685338200
Qatar National Bank107408889351213
Swisscom AG10739874526487
C H Robinson Worldwide107397252140522
Thomson Reuters Corp107376203335776
Carlsberg B106883015111068
Shopify Inc - Class A10672372089008
Lear Corp10641712668759
Dollarama Inc106393531110256
Emirate Telecom Group Co1063425822652904
Franklin Resources Inc106227176345557
Wyndham Worldwide106095016111657
Alnylam Pharmaceuticals Inc10599879090184
Cimb Group Holdings1059628406896597
Arista Networks Inc10531057446642
China Mengniu Dairy Co.1052929374183000
Pentair PLC105133862183111
CA Inc105126621371480
Broadridge Financial105089615119825
Ulta Beauty Inc10487782761320
Aspen Pharmacare Hldgs104866336589280
Mahindra Mahindra1046405381130480
Sekisui House104619694718000
Synopsys Inc104476518149371
Church & Dwight Co Inc104449760261749
Power Assets Holdings Limited1044266861418396
Marubeni Corp1043454681699000
Origin Energy1042119821786988
Porsche Automobile Holding pref103734145156093
Samsung Sds Co Ltd10368711153090
EQT Corp103663793257702
Heineken Holding NV103620302123567
Baker Hughes A GE Co103504513421384
Unicharm Corp103337603442300
Citic Pacific1032867928837596
Isuzu Motors103277309811725
CMS Energy Corp103136999284511
Akamai Technologies103133684174513
Dong Energy A/S103003069198705
Catcher technology1029596671005000
Tata Motors Ltd Equity1029410972403291
Invesco Ltd USA102815939396354
Tokyo Gas Co102774416478800
MCcormick and Co Non VTG shares102728504116880
Royal Bank of Scotland Group1026722343419062
Amcor Limited1025966261149919
Abn Amro Holding Nv Gdr Ipo102567427421658
Qurate Retail Corporation102319951484957
Resona Holdings Inc1022108172244167
Sysmex Corp102105215135842
Cielo SA1019810211863871
Take-Two Interactive Software101884712120641
Samsung Fire and Marine Insurance10175804246929
Tiffany and Co101551934129383
Everest Re Group Ltd10120585248443
Ally Financial Inc101030819462572
Adecco SA100586079171734
Brambles Inds Ltd1004828511591433
Merck KGaA100469778129941
Newcrest Mining100174949802554
Franco-Nevada Corp100036436178279
AMP Limited998857053003942
Hcl Technologies99862788847335
Carrefour99771964580140
Novozymes A/S B99551007233115
IAC InterActiveCorp9947600676187
Arthur J Gallagher and Co99183870175368
Asahi Glass Co98854797292600
LG Chemical Ltd98830198144418
Vodacom Group98773641920287
Goodman Group987543781861528
Teleflex Inc9862585546561
Alliance Data Systems Corp9856542554227
Aristocrat Leisure Ltd98372174610561
Thyssen Krupp98355146443997
Kia Motors Corp98348045400956
Kansas City Southern98338072110077
Whirlpool Corp9823868376604
Associated British Foods98201649347752
Encana Corp980038841003022
Yes Bank Ltd976966712586369
Siam Commercial Bank P-Nvdr976891592555803
Unumprovident Corp97648798243498
Universal Health Sevices Inc9764724896226
Bunge Limited97439802163963
LKQ Corporation97338952311298
Sumitomo Metal Mining96743718272400
Raymond James Financial Inc96679199127962
Shenzhou International Group966574901146000
Persimmon Plc96599703333833
Polski Koncern Naftowy96455136453658
Chugai Pharm Co96443811218400
Kepco Korea Elect. Power96323274391474
Sodexho Alliance9625782795772
Samsung Life Insurance96210163106489
Ultrapar Participacoes SA Com Npv95999337549016
Cboe Holdings Inc95823224103157
Centerpoint Energy Inc95671193433936
Packaging Corp of America95411987102387
Swiss Life Holding9525384532555
Cdw Corp95151230157489
Powszechny Zaklad Ubezp.95102616920427
NVR Inc950015033825
Lojas Renner949764891085093
Daiwa Secs Group948059461729302
Perrigo Co pLC94793335140928
Intercontinental Hotels94759051184783
Taisei Corp94690047226900
Beiersdorf94482329106653
Loblaw Companies Ltd94381229227526
Dentsu Inc94364177257800
Vornado Realty Trust94279352170196
Inpex Corp94245194904694
British American Tobacco ADR94153848211157
Kohls Corp94115358181090
China Unicom Hong Kong Ltd941116359260000
Pandora A/S94100723113472
58 Com Inc Adr94040300139211
Grupo Televisa S A B De CV940184113703437
Expeditors Intl lf Washington Inc94009024182449
OMV AG93991343194786
Idex Corp9386390178640
Makita Corp93856655227896
Sun Pharmaceutical Ind937662891456238
Alexandria Real Estate9372057692999
Varian Medical9360458293720
Circuit City Stores Carmax93319734188567
Cincinnati Financial Corp93247647153939
Ajinomoto Co Inc93166576630087
BorgWarner Inc92914886226022
Samsung Biologics Co Ltd9290171425303
Veolia Environnement92746544485289
Zions Bancorporation92369641211020
Solvay SA9232391879562
Brilliance China Automotive922683364606000
Cooper Cos Inc9222076749741
Spirit Aerosystems Hold -Cl A92045395133711
Norweigan Cruise Line holding92011299211637
Omron Corp91956890182371
Cabot Oil & Gas Corp91938230465214
Nielsen Holdings PLC91710309349431
Intertek Group91397854162936
Coloplast B91017592133176
China Resources Ent. Wheelock and Co909940912495042
Darden Restaurants Inc90993854128369
SSAB Svenskt Stal AB B909211302377023
Centrica904554655898864
DaVita Inc90116101166068
Dominos Pizza Inc Us9006192648229
Hologic Inc89990649285987
Bid Corp Ltd89855491510382
Arch Capital Group Ltd89835145129108
Japan Exchange Group Inc89764717601822
Luxottica89732848176633
Telecom Italia SpA Ord8956188811304300
Genmab A/S8954987251976
GKN895236251790802
Olympus Corp89509869280200
JFE Holdings Inc89468812521777
FMC Corp89462208140206
Intl Flavors and Fragrances8945188281389
AGL Energy Ltd89302502660079
Snam SPA892281572425891
Telstra Corp890307264290537
Michael Kors Holdings Ltd88829527173424
Bank Of Communications H8882047413393000
QBE Insurance Group886896381411748
Henry Schein Inc88559548162853
Cadence Design Sys Inc88497059286957
Extra Space Storage Inc88457160127203
Affiliated Managers Group8840222657881
Mondi Plc88302746397875
Viacom Inc Class B Common88301761349515
TRANSUNION88207477183939
Open Text Corp87977697307633
Aisin Seiki Co87919196197000
Banco de Sabadell SA878421005274292
Diamondback Energy Inc8781078283316
Falabella876055331116471
WH Group Ltd874622378787488
Ball Corp87248413270259
Dentsply Sirona Inc87172256200697
Bouygues87136089214627
JB Hunt Transport Services Inc8707603488849
Daito Trust Const8703414162083
Ncsoft Corp8701637326817
FNF Group86909685258764
Gartner Inc8682427388147
UCB86690196129536
Kon Kpn NV866716943536533
Rohm Co86641631104100
Treasury Wine Estates Ltd86470750763825
Newell Brands Inc86458567405657
Sirius XM Holdings Inc863992331673320
Hengan Intl Group Co Ltd862083731101000
Burberry Group Pls86036473446890
Jazz Pharmaceuticals Plc8603250769223
Sage Group855667871133020
Steel Dynamics Inc85539227241629
Asustek Computer Inc855230861089000
Woori Bank85444816714623
Ferrovial SA85201126511728
Ageas85121776195489
Vipshop Holdings Adr84747281603684
Anhui Conch Cement H847327581892500
A P Moller Maersk A/S846899416648
VMware Inc A8465272384056
Fortum OYJ84552348453742
Albemarle Corp Com Stk84534922108904
Yamaha Motor co Ltd84410219331718
Intact Financial Corp84394219136656
Autoliv Inc8438700069000
HCP Inc84239142451707
Yamato Transport84166317409200
Telefonica Brasil83835612684429
Vedanta Ltd836053632262247
Juniper Networks Inc83375560407761
T D Holdings Inc83277236618200
Hollyfrontier Corp83239333209462
Alliant Energy Corp83217382253307
Toyoda Auto Loom83209557167362
Bunzl83167216356615
F5 Networks Inc8295477068759
Advanced Info Service Nvdr829318771505304
Schindler Holding AG Part Cert8289876847132
PTT Global Chemical827150293201897
ACS Actividades Cons Y Serv82454797250751
Brothers Industries82324046418900
Mid America Apartment Comm82283621113158
Enel Americas SA8220500443990301
Targa Resources Corp82161689214266
Delta Air Lines Inc82151568182184
Empresas Copec SA82002818645737
Sl Green Rlty Corp81842609103306
Jack Henry & Associates Inc8183255680997
Dai Nippon Printing Co Ltd81826354469700
SEI Investments81717547132116
Wartsila81701928448338
Ss&C Technologies Holdings81622427188816
Arkema8160259374771
Macys Inc81279745348578
First Quantum Minerals Ltd81219328715427
Turkiye Garanti Bankasi811914643536292
Land Securities Group Plc81092714749222
Qorvi Inc81065375135283
Honam Petrochemical8067259323872
Galp Energia80645323518342
Aramark80401267244981
RSA Insurance Group PLC803871251097550
NSK Ltd80384912707562
Cheniere Energy Inc80359860187289
Hormel Foods Corp80318282297790
MTR Corp802748971786643
Flextronics International Ltd80273243559326
State Bank Of India802495262623171
United Micro Electric8022659618589000
Kajima Corp798570791023000
Tokyu Corp79834875605132
Enn Energy Holdings Ltd797603891183000
China Citic Bank H7971346113740000
Magnit GDR79480757507168
Smith Corp79462321149410
First Financial Holdings Co Ltd7913550313877263
Sina Corp7913053887574
Groupe Bruxelles Lambert SA7912983184813
Meiji Holdings Co Ltd79041150128600
Cognex Corp78974349177016
Trimble Incorporated78936728267624
Reinsurance Group Of America7887019561147
OLD DOMINION FREIGHT LINE7883698865181
Next Plc78829204146480
Agnico Eagle Mines Common Stock78823477238728
Keppel Corp787577061593600
Tenaris SA78708855546360
Bidvest Group78650319516362
Alkermes Plc78347350160344
New World Development Co783434686504476
Phonak Holding Ltd7827031660449
E Sun Financial Holding Company7823886714105029
Wharf real estate investment782348121417865
Nasdaq Inc78027010115337
Whitbread Hldgs Plc77964723182581
Arconic Inc USD 1.077789439415835
IPG Photonics Corp7777428239333
Hasbro Inc77600788111130
Torchmark Corp77412510111958
Bank Leumi Le Israel773170251522871
Boliden AB77039722270220
Teleperformance7682030759959
BB Seguridade Participacoes768040571073491
Ingredion Inc7679374972449
British Land Co767828051028744
Western Union Co76764748480977
Cimarex Energy Co7675852798739
Avery Dennison Corp7663518287719
Chubu Elec Power76494596664616
East West Bancorp Inc76402906147079
Chemours Company76374997190332
Byd Co H76207300996000
Regency Centers Corp76151429163004
Kingfisher Plc761354672237395
China Gas Holdings Ltd761034602600000
UDR Inc76084043265297
Taiwan Mobile759984472486500
Brenntag AG75689987155032
Terna755805111628682
Indiabulls Housing Finance75560310488878
Edenred75526412265977
Kroton Educacional SA754197832104613
Canadian Tire Corp l A7513370769719
Vail Resorts Inc7505621839920
China Telecom Corp Ltd H7501369221242000
Ayala Land7493347211309000
L Brands Inc74675234236016
Nippon Building Fund Inc746391621624
Segro Plc744669441079066
LG Display74338334356094
OWENS CORNING74325449113950
Hannover Rueckversicherung AG7428852166765
President Chain Store Corp74176750890000
Australian Stock Exchange74066403203272
Johnson Matthey74042941205381
Sensata Technologies Hldg BV Common Stock74009157173993
Neste Ojy73979054127707
Kinnevik Investment AB B73865671250647
Croda International Plc73768276141225
Dish Network Corp73748495236728
Lululemon Athletica Inc73693457110167
Symrise AG73656165115271
Fosun International734823943995208
Pearson73369049828637
United Internet AG73345686140283
Liberty Broadband C73239486103539
Swedish Match AB73161387202215
Kansai Elec Power73116225714489
Lindt Sprungli AG73078878121
Fortune Brands Home & Security Inc73019247148313
Bluescope Steel Ltd72998321732711
Mr Price Group72985850367757
Southwest Airlines72918009155097
Cenovus Energy Inc728923691050459
Eicher Motors Ltd7287985020529
Interpublic Group Of Cos72838136397249
Manpower Group7278189976194
Mobile Telesystems ADR72707348769868
SILLAJEN INC7266169783406
Weibo Corp Adr7255369070478
Klepierre72526208221172
Quanta Computer Inc725034334193000
Eiffage7249137876614
China Taiping Insurance Hold724756862480514
Bank Polska Kasa Opieki SA Pln172474042241726
Energias de Portugal SA723615402405547
Duke Realty Corp72316412340489
Garmin Ltd72287349150224
Sm Prime Holdings7226366313299700
MTU Aero Engines Holding AG7224778753507
Cochlear Limited7223365561394
Akbank721631203423972
Orkla ASA72078697806599
Minebea Mitsumi Inc72075231389400
Deutsche Lufthansa71975973271115
Marvell Technology Group Ltd71855711394911
Pinnacle West Capital71689584111445
Veeva Systems Inc-Class A71574735115579
Bank Hapoalim714955351230679
Obayashi Corp71443282777232
Electrolux AB B71261001268808
Smiths Group71178893398601
Sinopharm Group Co-H711779571850370
Emaar Properties Pjsc711525725379326
Hankyu Corp71144630231800
CF Industries Holdings Inc71106364231309
Direct Line Insurance Group711045121596063
Atmos Energy Corp70888916105883
Sonic Healthcare Ltd70756833476510
Gecina7064461848866
St James Place Plc70566111547569
Henderson Land Dev705079381275400
First Data Corp- Class A70327755517384
Shimano Inc7024711358411
Faurecia SA70178697106250
Federal Realty Investment Trus7012546474559
Taylor Woodrow700406933281377
Unilever Indonesia700161172300300
Jardine Strategic Hldgs Ltd69970706220000
Samsung Electro-Mechanics Co6993489187877
Grasim Industries Ltd69757987503970
Yamaha Corp69691916186800
China Minsheng Banking-H695499658323844
Techtronic Industries Co Ltd695438071438450
American Financial Group Inc6943165575314
Coca-Cola European Partners Eur69417468206326
Osram Light AG69328542110464
Teva Pharmaceutical ADR69297077485357
Campbell Soup Co69283786199523
Yakult Honsha Co69242024111100
Bdo Unibank Inc691980253052967
Grifols Sa Par EUR 0.569192746304128
Hong Kong Land Holding691485301208000
Pulte Group69009343288505
Randstad Hldgs68922825122367
Alleghany Corp6886661114091
Kakao Corp6886556564900
Toyota Tsusho Corp68791911238428
Dcc Plc Gbp6878488089442
Emart Co6878250332005
Mazda Motor Corp68726898613401
Bco Santander Chile New68726183101728150
Jones Lang Lasalle Inc6872011648204
Don Quijote Holdings Co Ltd68634756146100
Kuehne and Nagel International AG6863261654562
CDK Global Inc68609261127442
Anta Sports Products Ltd683133921656000
Marine Harvest68171547417062
Chipotle Mexican Grill Inc6813945124535
Natixis Banques Populaires68025232993551
Mosaic Co/The67986215333979
Genting679536913574500
Snap-On Inc6793676755499
Raia Drogasil Sa Com Npv67851428354244
Allegion Plc6775644697101
Yahoo Corp Jp676384161697200
Lanxess AG67632350105743
Alstom67599582183685
James Hardie Industries Ltd67591286470472
Citic Securities Co Ltd-H675796843427500
Rakuten Inc67514373945494
Advanced Micro Devices67358116748529
Formosa Petrochemical Corp673576292043000
Lennox International Inc6734732739627
Power Corp Canada67335340360085
Nedbank Group67281705339300
Commscope Holding Co Inc67274526205656
Iron Mountain Inc67216855257564
Sealed Air Corp67131031194711
Ultratech Cement67048163134872
Gas Natural67006090350511
Norsk Hydro ASA668271071362642
Great West Lifeco Inc66619928314151
Imperial Oil Ltd66308244300742
Yy Inc Adr6628135867825
Signature Bank6625476854726
Nec Corp66154044265697
Hd Supply Holdings Inc66099486211002
Electricite de France65961443566948
Shaw Communications Inc -Cl B65746973428634
Nomura Research Institute65662935169766
Advance Auto Parts Inc6561387571211
Liberty Sirius Group-C65502908193507
ITV Plc654479623889161
Mediobanca SpA65382162657428
Growthpoint Properties Ltd653775833270197
Exor NV65354202110343
Bank of Ireland Group Plc65170964935767
Tiger Brands65019316255329
Siam Cment Co THB1 Nvdr65004492487351
Sumitomo Chemical648038621348000
Fortinet Inc64750230146433
Petronas Chemicals Group647030393739300
Redefine Properties Ltd646190158062443
Red Electrica De Espana Redesa64600489409866
Dexus Property Group644884271091570
Swiss Prime Site6446582381745
GAP Inc64392828250383
Capitaland Ltd643534842822500
Royal Mail Plc642511941051888
S-Oil Corporation Ord6419018169859
Stockland Trust Gp641729272490837
Suntory Beverage & Food Ltd64145545163200
Nikon Corp64070145411000
Prosieben Media AG63972122231835
Discovery Holdings63949491518344
Baloise Holdings6394401251349
Tabcorp Holdings Ltd638950222288410
Santos Limited637826861959318
CHR Hansen Holding A/S6366182289852
China Vanke Co LTD H636071181825645
Teva Pharmaceutical Ltd63511927442958
Knight-Swift Transportation Holdings Inc63506061157517
Toll Brothers63437957174601
Nisource Inc63363841328439
Yara International ASA63268473185678
Qiagen NV EUR63261314231904
Woolworths Holdings632439011483150
Robert Half Intl63166231131902
Accor63111329137899
Aeon Co Ltd62809258438000
China Conch Venture Holdings628052402500300
Oil Search Ltd627322981367327
Ugi Corp62409792174023
Concordia Financial Group Ltd623632021327500
Lend Lease Group62273413566597
Asian Paints Ltd62258717444022
Bankinter SA62239058733497
Leucadia National Corp62197450337244
Bandai Namco Holdings Inc62176230225600
Morrison Supermarket620867932588680
Fibria Celulose62050102388241
Bank Negara Indonesia6196406011608400
Japan Post Bank Co Ltd61930692544000
Bharat Petroleum Corp Ltd616084291172998
Pegatron Corporation615646792920000
Osaka Gas Co61441299377000
GEA Group61356670171890
Bancolombia Sa-Pref61301868704344
SNC Lavalin Group Inc61131991171070
Aercap Holdings Nv61096811147792
West Fraser Timber Co Ltd60920599109969
INVITATION HOMES INC60638211332959
Ricoh Co60584868687200
Kuraray Co60519036436200
Innogy Se60492466155170
Nexon Co Ltd Npv60417259211700
APA Group Npv (Stapled Units)604090801220470
RMB Holdings603453981069256
Gerdau pref603410051573114
Autohome Inc-Adr6020838081469
W R Berkley Corp60156826102435
Harley-Davidson Inc59985901172624
China Development Financial Hl5987061220244400
Taishin Financial Holdings Co5971230814601703
Yuanta Financial Holding Co Ltd5969943115510964
China Communic Constru-H596812046883000
Guangdong Investment Ltd595925514580000
Disco Corp5957608031300
American Capital Agency Corp Reit Fund59439552384137
Cmpc Empresas591698101894012
Melco Crown Resorts & Entertainment Adr59029142259299
Randgold Resources Ltd5901948888105
OAO Rosneft Oil Company590081611293589
Fibra Uno Administracion SA589962754757063
Barratt Devel58992850976206
Berkeley Group Holdings Plc58880253135563
Middleby Corp5880880657241
Scor SE58725289177710
Soquimich B58723429149577
Haier Electronics Group Co Ltd586115411923000
Aéroports de Paris5839353332097
Telus Corp physical shares58365681202239
Camden Property Trust5836517986263
GPT Group583583361932037
Trend Micro Inc58352397119819
PTT Explor & Prod Pcl Nvdr583470921908140
Wabco Holdings5833590353022
Ramsay Health Care58317163146501
Helmerich & Payne Inc58306681106542
Metro Inc58212993223765
Aurizon Holdings Ltd581725902141875
Goodyear Tire and Rubber Co58042617257202
Liberty Global Plc A58024065219426
FLIR Systems Inc57951275141767
Guangzhou Automobile Group-H578533443320000
Taiwan Cooperative Financial5781480211911938
Southern Copper Corp57807062129046
Hanesbrands57760122376697
China Huarong Asset Managem5772724415738000
Bureau Veritas Sa Par EUR 0.1257719904265055
Wipro576949341579277
Saputo Inc57624837219780
Coca Cola HBC AG57471241195470
Wheaton Precious Metals Corp57444464346019
Zee Entertainment Ent57311609809220
LATAM Airlines Group SA57288244458859
Taiwan Cement Corp572784435390000
CIT Group Inc57236197133679
Haitong Securities Co Ltd-H571640915017509
Polaris Industries Inc5714974959731
Tractor Supply Co Com Stk57059920115260
Blackberry LTD57055647539886
Banco Santander (Brasil) SA57012999612074
Ayala Corp57005580385175
Ecopetrol SA569689947539935
Japan Real Estate Investment569273861303
CCR Rodoviarias Companhia de Concessoes568833581859465
Arrow Electronics Inc5678699389170
Athene Holding Ltd-Class A56525816139320
Macerich Co56457670118260
Industries Qatar56407488229748
Straumann5639654210944
TDC A/S56205379829839
Sm Investments56160813362817
BCE Inc56100389159408
Longfor Properties559702542247000
Japan Air Lines Co55924479165454
Coway Co Ltd5583348178671
NTPC558279882578541
Hua Nan Financial Hldgs5573576111189966
Zalando55732894122238
Endesa SA55649640318785
Turkcell Iletisim Hizmet AS556349371739677
KION GROUP AG5561801275836
Bajaj Finance Ltd55585555258839
Tech Mahindra Ltd55577853708871
Ryohin Keikaku5556667018900
Hitachi High Technologies Corp55495498139800
M3 Inc55440534151300
Hargreaves Lansdown Plc55308827281505
NEC Electronics Corp55122729625800
Onex Corp5511710489932
Volkswagen AG5491112033996
Suzano Papel e Celulose SA NPV54904806676497
International Consolidated Airlines Group54797309786586
Localiza Rent A Car SA54746018777396
Tohoku Elec Power54708049495904
Titan Industries54696493486584
Crown Holdings Inc54541289136285
Paddy Power Betfair Plc5448073063320
Nordstrom Inc54316779140502
Computershare Limited54284602482489
The Foschini Group54178987342515
Zillow Group Inc - C W/I54105541118023
Inter Pipeline Ltd54083174385974
New York Community Bancorp54008255485751
Santen Pharmaceutical53942094398465
Gildan Activewear Inc53878782226240
Momo Inc-Spon Adr53848123167828
Coty Inc-Cl A53818055358509
Weir Group Plc53741911234474
United Therapeutics Corp5368358860031
CCL Industries Inc Cl B53608747131110
Vereit Inc53588381956851
SK Telecom Co Ltd5319644229885
Power Financial Corp53185471254590
Empresa Bras De Aeronautica531314591001225
Boral Limited529461961112482
United Utilities Group Plc52919563680000
Zayo Group Holdings Inc52874286183470
Mirvac Group528492163751501
Cencosud527799252139294
Axalta Coating Systems Ltd52740223211658
First Abu Dhabi Bank526906992058172
Xerox Corp52680969214329
Medibank Private Ltd526550042765909
Seattle Genetics Inc52624832119906
Tingyi Cayman Isln Hldg Co526144913034000
Eaton Vance Corp52497580115576
Chailease Holding Co Ltd524382961798949
Bankia Sau523907741413838
Fuji Electric Co Ltd52369117899000
Kawasaki Heavy Ind52256681189339
Nepi Rockcastle Plc52207678576208
Caltex Australia52041622257248
American Airlines Group Inc51919395120334
Alrosa AO518443983849151
OBIC5181289973528
Discovery Communications C51773397315743
Groupe Eurotunnel SA51765354439940
Far East One Telecommunication517547442419000
Equatorial Energia SA51717979290871
Prysmian Spa51547525196953
Kintetsu Group Holdings Co Ltd51543208158247
Liberty Property Trust51447869159120
Rumo Sa513941481575830
TUI AG-DI51336687289274
Truworths International51197227677061
Au Optronics Corp5107375113173000
Vicinity Centres509422263331044
Magyar Olaj Gazi Regd (Mol)50916589551622
William Demant50873273163267
Evonik Industries AG50869880176994
OGE Energy Corp50838306193763
Banco De Chile5079541737190612
Ceska Energeticke Zavody (Cez)50765856247708
Acuity Brands Inc5075435945696
Kose Corp5066100032000
Bank of East Asia505384351431122
Voest Alpine AG50509386113537
Lojas Americanas SA - Pref504963821101953
Eurofins Scientific5044605110788
CI Financial Corp50387687278086
Semiconductor Manufacturing503375914526900
Elisa Communications OYJ50231355139808
Tsuruha Holdings Inc5021726543103
Nippon Express Co5021533689200
New China Life Insurance Co Ltd502147571229800
News Corporation Inc Class A50194793374037
Lixil Group Corp50186181269544
Kimco Realty Corp50163157428292
Sekisui Chemical50009259346000
Wabtec Corp4998548577338
RenaissanceRe holdings Ltd4985872944304
Want Want China Holdings Ltd498273247466000
Vifor Pharma AG4980849439942
Alfa S.A.B DE CV498027414661626
Adani Ports and Special Economic Zone497710851096938
Eregli Demir Ve Celik Fabrik497404542143002
Godrej Consumer Products49651480361638
Hugo Boss AG4957704967674
Industrial Bank Of Korea49490614384264
Innolux Display Corporation4948140313501429
VTB Bank (JSC) RUB493597996332643258
Sabesp Cia Saneame49241548511368
Peoples United Financial Inc49178317315635
Bim Birlesik Magazalar AS Bimas49162137316145
Live Nation Inc49149056140207
Genting Malaysia490503814441400
Liberty Media Group-C49044301195853
Wheelock and Company49029084788000
Schroders48907452129083
Ralph Lauren Corp4872433154870
Hyundai Robotics Co Ltd4869635214677
Ipsen4862470738892
Weg SA Pref48544178837892
THK Co Ltd48542178132900
AMUNDI SA4843455673806
Tobu Railway Co48406411192900
SinoPac Holdings Company4835800616120185
United Tractors482870792462100
Severn Trent48277705242632
Otsuka Corp4823106658500
Leggett and Platt Inc48212215132155
Seek Ltd48181004380395
Korea Zinc Co Ltd4815008412819
Yamada Denki48119567928370
Hindalco Industries Ltd480779371750966
National Retail Properties48062145154440
DP World Ltd48057879242771
Block H and R Inc48039333231213
Marks and Spencer480042651556399
United Phosphorus47927381527857
Nice Systems Ltd4788148760265
Jsw Steel Ltd478167861320096
Bank Zachodni4771153152511
Axiata Group476820074113397
Singapore Airlines47584353690613
Uniper Se47568187195636
Iliad SA4756732827408
ISS A/S47546907160897
Grupo Fin Inbursa SA (GFINBUR)475454623444314
Tupras Turkiye Petrol Rafine47539364189443
Lenovo Group Ltd4736470810730000
Micro Focus International47342016446607
Flowserve Corp47322104132593
Admiral Group Plc47237645215668
WOOD GROUP JOHN PLC47222234715368
A P Moller Maersk471886133903
Hammerson47165029730980
Odakyu Elec Railway47114041280400
Shizuoka Bank47089360583906
Swire Pacific A47077906553685
Wynn Macau Ltd470596511573840
Challenger Ltd47049959619937
Sydney Airport470399811133467
Taiheiyo Cement47017391157200
Hypera SA46998329524236
Grupo Bimbo Sa De Cv469548722533176
Anglogold Ashanti46926294621321
Sino Land Co468683063337851
Raiffeisen Bank International AG46843072151033
Rexel46735070335404
Fortescue Metals Group Ltd465178421530395
Hyundai Steel Co46484325118771
Digi Com463882414673000
Lundin Petroleum AB46353468224472
Globalwafers Co Ltd46322370349000
Peoples Insurance Co4631038810643200
Tim Participacoes SA462021731305664
Hankook Tire Co Ltd46153123111155
Siliconware Precision Ind461244933202000
Kghm Polska Miedz45915271207635
Abu Dhabi Commercial Bank459050753083186
Commercial Intl Bank Egypt SA458208801122824
Axis Capital Holdings Limited USD4581997997975
China Everbright Intl Ltd457854433749000
Group 4 Securior PLC457239961649743
CRRC Corp Ltd457137466195892
CELLTRION HEALTHCARE CO LTD4565056055228
YAGEO CORPORATION45627595318000
Genting Singapore Plc456211306502963
NTT Data Corp45608680520100
Nabtesco Corp45392417133737
Mitsui Chemicals45366587174000
Grupo Aeroportuario45341042538693
Grupo Aeroportuario De Sur-B45274297311447
Shimizu Corp45123241610500
Dr Reddys Laboratories45094339168881
Cheung Kong Infrastructure Hldgs44747069654000
Enagas SA44680410207596
Suez SA44618769389107
SES Global44564652363832
Stanley Electric44427576144200
Sappi44224548822762
WIN SEMICONDUCTORS CORP44193897512000
Scana44111289141707
China Resources Power Holding440896862897094
Continental Resources Inc Common Stock4404322293467
Clariant44030640225291
Toppan Printing Co43989664637000
Ubisoft Entertainment SA4398720961301
FamilyMart UNY Holdings Co Ltd4390244265200
Masraf Al Rayan43831771534201
Fisher and Paykel43804792554469
Bajaj Auto43792899121969
CAE Inc43781657299374
Amorepacific Group4377994442810
Komercni Banka AS CK 50043715381117033
Oil Natural Gas Corp437010361928735
Ascendas Real Estate Inv Trt436668082601237
Securitas43607072315080
Kyowa Hakko Kogyo43595668246700
Chiba Bank43588786643600
Spar Group Za43512594298596
Hang Lung Properties434120812199425
Surgutneftegaz Pref (RUB)4337775110083459
EMS-Chemie Holding AG-Reg432416578342
Lpp Sa432381802019
Hochtief4322649428310
Stericycle Inc4322195388204
Dassault Aviation Sa432043622721
Tokyo Electric Power Company Holdings Inc431837161406991
OTE (Hellenic Telecom)43115072382944
Seibu Holdings Inc43112844294300
Life Healthcare Group430638342134794
K S AG43044227180190
Investec PLC42986955664073
Bayerische Motoren Werke AG4291944357362
Beijing Enterprices Water GR428998397879888
Gail India42828580771355
Hyundai Motor Co Ltd4277527756824
JG Summit Holdings Inc427559464262880
Bombardier Inc -Cl B427339161772584
Sime Darby Plantation BHD427260843620044
Singapore Exchange Limited42584000910100
Lindt Spruengli42530004846
Shimao Property425073191851000
Dufry AG Reg4249996138328
Orica Limited42466325365690
Japan Retail Fund Investment424154332592
Aozora Bank Ltd42410051125675
Sabre Corp42378200237536
Electric Power D Ord42291176197709
Valeant Pharmaceuticals Intern CAD42174950319919
Start Today Co Ltd42116889197400
Klabin units42081985884122
Nokian Tyres Plc42037285115115
VISTRA ENERGY CORP42036317250440
Spark New Zealand Ltd420249051977266
Kyushu Railway Company41950000163100
Newfield Exploration Co41943586209613
Great Wall Motor Company H418693054579000
Cheng Shin Ind418417562977818
China Cinda Asset Manageme-H4183146813401111
Keio Electric Railway41716793117100
Kyushu Elec Power41695075427047
Telecom Italia SpA Savings415699096014468
Proximus SA41550940166848
SBI Holdings Inc41548423204570
Shriram Transport Fin41467413233684
Mexichem Sab De CVcom414264511650331
Antofagasta plc41338408374054
Yangzijiang Shipbuilding413175005193900
Yokogawa Electric41254585242700
Shanghai Fosun Pharmaceutical -H41232394781500
Rollins Inc4118408998445
Mirae Asset Daewoo Co41103181559164
Nomura Real Estate Master Fund410522283611
Tata Steel41034045557743
Coca Cola Femsa S A40935410739102
Keyera Corp40929889194404
Sainsbury (J)409141311536796
Ishikawajima-Harima Heavy Ind40839718155239
Mitsubishi Motor Co40834444683533
USS Co Ltd40807802239300
Mondi Ltd40763674186571
Brasil Food SA40602560663089
Gold Fields404822681253507
Kingboard Chemical40460482931000
Korea Aerospace Industries40431100102101
United Continental Holdings4041079871576
Alps Electric Co40402335192400
Petronas Gas403953861064800
Meggitt Plc40394834812011
KOC Holding AS403324251155321
Sega Sammy Holdings Inc40329951306238
Fukuoka Financial Group Inc40250690918000
Kurita Water Ind40245405152300
Konami Holdings Corp4022383592900
United Urban Investment Corp400934323039
Agile Property Holdings Ltd400287602328000
NGK Insulators39993698273300
Idemitsu Kosan LTD39983229123200
Imperial Holdings39971332240068
IHH Healthcare BHD399641593149800
Central Pattana Pcl Nvdr399585511924900
Seiko Epson Corp39951558263700
Methanex Corp3985194382282
China Medical System Holding398394252075900
Dongbu Insurance Co3964706576163
Tosoh Corp39641778239500
Hindustan Petroleum Corp39636454912813
Daiwa House Reit Investment Co396262362035
Shin Kong Finl Hldgs3954650412098558
Banco De Credito Inversion3951616165707
Korea Investment Hldg3932577360170
Tripadvisor Inc39281822118736
GS Holdings Corp3926985579304
Enel Generacion Chile SA392285735126127
Hanwha Chemical Corp39219494166960
Hirose Electric3917667332470
Hong Leong Bank39137187966151
Tui AG39107052221065
Indian Oil Corp Ltd390756001813813
HK Trust and HKT Ltd390328423743800
Piramal Enterprises Ltd38999478124280
JSR Corp38997593207100
Kinross Gold Corp389750111308565
Novolipetsk Steel389736841810423
Capitec Bank Holdings Ltd3886096862502
J Front Retailing Co Ltd38814472270451
Alpha Bank387791642220791
Huatai Securities Co LTD-H387732992380100
Wharf Holdings387597041350865
Polish Oil and Gas387456972752495
Lite-On Technology Corp386747903300921
Bajaj Finserv Ltd3864798959602
Antero Resources Corp38631916235955
Surgutneftegaz USD386200199292272
Wendel Investissem3855437729190
Kuala Lumpur Kepong38496952716300
Grupo De Inv Suramericana38468204355335
Severstal38448030303568
Weston (George) Ltd3844455358854
NH Foods Ltd38422074225000
Motherson Sumi Systems Ltd38371995974350
Thai Oil Pcl Nvdr383648151512103
CIFI HOLDINGS GROUP CO LTD383420185160000
Pao De Acucar Pn38319284235347
Jeronimo Martins38304358257191
Arca Continental38303419664554
Kangwon Land38256785175191
Fraport AG3825423746669
China Merchant Holding381808421982961
China Resources Gas Group Ltd380254551340000
Koito Manufacturing Co3789239865400
China Molybdenum Co Ltd-H378447245574000
Turkiye Is Bankasi C378423342490495
Auto Trader Group Plc37827424971851
Auckland International Airport Ltd378004361027389
Far Eastern Textile377925675077596
Husky Energy Ltd37710414329583
Kimberly Clark de Mexico S A B376744682419484
Hanmi Pharrm Co Ltd376624109548
ANA Holdings INC37529494116200
Compal Electronics374028926559000
Assurant Inc3738638050656
Amada Holdings Co Ltd37381466360600
Lion Corp37351369235000
Medy-Tox Inc373285786828
Moscow Exchange Micex373167722194024
Pou Chen Corp372641493456000
AIB Group Plc37249588794865
Sun Art Retail Group Ltd372455023890000
Swatch Group N3704574955292
Millicom Intl Cellular3701844665116
Swire Properties Ltd370062221237618
Inds Penoles36959412216719
Nagoya Railroad Co36940312175000
Nisshin Flour Mill36906788229155
Man SE3690456638064
Maxis BHD368778252970700
Travelsky Technology368676651392000
Ingenico Group3686489256508
Wilmar International Ltd368194711831200
Brixmor Property Group Inc36703976298255
Hyundai Engineering And Const36702807118298
Macronix International366276162719000
Buenaventura Minas ADR36509775301117
Kasikornbank Fgn36494835629300
Shimadzu Corp36481855156200
Nestle India Ltd3646341036719
Poste Italiane Spa36436197491237
BR Malls Participacoes364106551239824
Richter Gedeon Nyrt36293165210396
BNK Financial Group36288002421373
China National Building MA H362426104354000
Barry Callebaut AG362183422275
Cipla36217816528831
Hyundai Glovis Co3612304230506
Hotai Motor Co36043525431000
Huaneng Power360037586626000
LUNDIN MINING CORP35958970636355
HM Sampoerna Tbk Pt3591100214256100
Fullshare Holdings Ltd359092768415400
Coal India359086621052429
Greek Organization of Football Prognostics35696150357144
Jtekt Corp35690723290900
Netmarble Corporation3559418331278
Kulun Energy Co Ltd355592874932000
Cobham355253102504704
Campari35399530566970
Brighthouse Financial Inc3524097381538
Altice Nv A35235542480575
China Jinmao Holdings Group Limited352268327208000
Konica Minolta Inc35215518479500
Alfresa Holdings Corp35167678190000
SEB SA3515523422014
Fischer (Georg)-Reg348879233067
CGN Power Co Ltd-H3485963716179427
ASM Pacific Technology34826503289400
Zhuzhou Crrc Times Electric Co Ltd34796029837100
Hiwin Technologies Corp34672362318222
Beijing Enterprises Hldgs34635272786500
Nine Dragons Paper Holdings345204712666000
Chang Hwa Commercial Bank345067887109645
Infraestructura Energetica34362672848097
Hydro One Ltd34295189256670
Fuchs Petrolub Se -Pref3429024674331
NGK Spark Plug Co34111677168800
Hero Honda Motors3410014977990
ZIijin Mining Group Co Ltd-H339935598718000
United Spirits3397593787823
CNP Assurances33973481162289
Wellcare Health Plans Inc3392900921599
GF Securities Co Ltd H339114762171311
Pola Orbis Holdings Inc3384070896800
Industrial Alliance Insurance3379350999691
Coca-Cola Amatil33788718603702
Husqvarna B33631744406770
Kingsoft Corp Ltd335736311200911
Dabur India Ltd33569715836273
Advantech Co Ltd33515793558626
China State Construction Int335140053188750
Misumi Group Inc33465825144400
Pririesky Royalty Ltd33385192184836
IOI Corp333802433334300
Hotel Shilla Co Ltd3336406547999
Alumina Ltd333562992136792
Novatek Microelectronics Corp33337724863000
Finning International Inc33292285163636
Guangzhou R&F Properties - H331820341525200
Bollore Investissement SA33097003749096
Universal Robina Corp328559801368520
Foxconn Technology Co328535151463916
Range Resources Corp Common Stock32827071263049
Yue Yuen Indl Holdings32811275911500
Gruma B Sa De Cv32730207343823
Intesa Sanpaolo Rsp326351571035623
Sharp Corp32629696121500
Aboitiz Equity Ventures325602882970360
Banco Santander Mexico-B324996322843013
IMI Plc32491398260950
Ashok Leyland Ltd324625811805036
China Life Insurance Co Ltd324451823746591
Icade3233574340756
Turk Hava Yollari32287538820581
Sprint Corp32252176777382
Samsung Securities Co Ltd32177808100718
City Developments Ltd32138909389000
Nanya Technology Corp321316181179000
Lupin32114376334299
Mebuki Financial Group Inc.32051846981690
Isetan Mitsukoshi HD32041109343600
Travis Perkins Plc32024072225785
Singapore Tech Enginering320117921472800
CJ Cheiljedang Corp3197592612507
Capitalmall Trust319629972477100
Ezdan Holding Group319407401270241
Bancolombia SA31939594352720
CHINA RESOURCES PHARMACEUTIC319266682855000
Hyosung Corporation3191670133207
Phil Long Distance Tel31912496131795
Asia Cement Corp318925683846178
Persol Holdings Co Ltd31868653135000
Wr Grace Co3184665262700
Air China Ltd H318233332934000
Minor International Pcl-Nvdr317858723194230
Alfa Laval AB31784205164685
Misc BHD317563582092700
ZTE Corp-H317467361098400
Sats Ltd31706864982900
Corp Mapfre SA316996071167697
Skanska AB B31603894188962
Keisei Electric Railway Co31560354124218
Haci Omer Sabanci Holding315364571439165
Hikari Tsushin Inc3153150825700
Polska Grupa Energe-Pda-Allt315298651303812
Shinsegae Co Ltd3142529511778
Mitsubishi Materials Corp31374360121061
Indorama Ventures Pcl Nvdr313363422122801
OCI Company3132721225868
Drillisch AG3124127052603
Toto3123797571500
Crescent Point Energy Corp31232569528838
Coca-Cola Bottlers Japan Holdings Inc3113313594900
Siemens Gamesa Renewable Energy31062939225310
RMI Holdings310116201047837
LIC Housing Finance30981510465723
Braskem SA Pref A30952724262545
Indofood Sukses Makmur308284747189000
Crown Ltd30765802378181
Chugoku Elec Power30689698304559
Gudang Garam30632823701100
Canadian Utilities l A30582325139880
Lotte Shopping Co3053853617268
Oji Holdings Co30481630570000
Jollibee Foods Corp30323411669390
Eurazeo3018296439535
Yaskawa Elec Corp3017733078100
Medipal Holdings Corp30147687175100
Mitsubishi Tanabe Pharma30142762174200
Hyprop Investments Ltd30139955392536
Air Water Inc30139474190000
AGCO Corp3008496358007
Promotora y Operadoa De Inf30076530368685
Avnet Inc3004899985660
Cameco Corp30033854401115
Yanzhou Coal Mining Co299747372852000
Hyundai Development2997052697811
Kikkoman Corp2991319790000
Charoen Pokphand Foods-Nvdr298913794490902
Andritz AG2988096361064
Ppb Group Berhad29879139749300
Aurobindo Pharma Ltd29868095423089
Convatec Group Plc297684411302751
Nippon Prologis Reit Inc297228351657
Indocement Tunggal Prakarsa297186632811400
Daifuku Co2967501957600
Exxaro Resources29624686386349
Telefonica Deutscland Holding AG29581133777415
Schindler Holding AG Reg2957835117357
Acer Inc295550824001282
Teradyne Inc2943589874786
China Galaxy Securities Co H294212245098971
CJ Corporation2941708923616
Bendigo And Adelaide Bank29369491439529
Turquoise Hill Resources Ltd293517801095749
Minth Group Ltd29346760730000
ARC Resources Ltd29332656341690
3Sbio Inc292918531599900
Tokyu Fudosan Holdings Corp29254928479029
Bharat Forge Ltd29216961330192
Investec Ltd29201208450501
Dialog Group Bhd291924924809362
Altagas Ltd29165825187703
Axel Springer SE2915887142519
Orion Corp NE NPV2914064831582
Ryman Healthcare Ltd29017877445121
Marico Ltd28981779708567
Telenet Group Holding2895579954172
Tourmaline Oil Corp28946077213277
Metso OYJ28903303112886
WPG Holdings Co288161272669000
Fonciere Des Regions2875218731750
Nissin Food Prods2872684851100
Sino-Ocean Group Holding287050534660740
Eutelsat Communications28646541168058
Hyundai Marine & Fire Insurance Co2862200091235
Nippon Yusen K K28618822167900
Mitsui E and S Holdings Co Ltd28616817204300
Kalbe Farma2854873633286900
Gjensidige Forsikring ASA28541397188804
Recordati Spa2852983398881
Hysan Development28509091662405
PSG Group Ltd28455053179851
IRPC Pcl Nvdr2843486514287401
Far East Horizon Limited284040313138853
Vermilion Energy Trust28292259108806
Liberty Siriusxm Group2827668083392
China Southern Airlines Co H282735432895734
Netcare282439571577590
IJM Corp282436194908700
H. Lundbeck A/S2806782462192
Gamuda280254372607300
Cervezas27996866233414
CD PROJEKT SA27695458102766
Biomerieux2769329642423
Colruyt SA2764176161866
Nippon Sanso Corp27549972221300
Aluminum Corp Of China Ltd H275227366020000
Cosan SA27520692262079
Japan Prime Realty Investmen27497866923
Discovery Communications A27460167154705
Suntec Reit274395812281600
Capitacommercial Trust272754352392564
Bumrungrad Hospital Pu-NVDR27249557499388
Pickn Pay Stores27232359577968
Frutarom2719363532934
True Corp Plc-Nvdr2716472314514295
Beijing Capital Intl Airpo-H271475262460000
China Longyuan Power Group271297124651000
Enel Chile2709436326502654
Shree Cement Ltd2707407213071
Weichaii Power Co Ltd-H269927123035780
Samsung Heavy Industries26987344421344
Bank of Queensland Ltd26982398362495
Bezeq Israeli Telecom Corp269481692328339
NESTLE (MALAYSIA) BERHAD2692726490100
China Railway Construction-H268869393150500
Hulic Co Ltd26861459294231
Shanghai Pharmaceuticals268184191253900
Sinopec Shanghai Petrochem H268077885325000
GT Capital Holdings Inc26754671140105
Semen Gresik267271834445200
Powertech Technology Inc267133091026000
Singapore Press Holding266302501714300
DGB Financial Holdings26613779278009
Parsley Energy Inc-Class A26571766117147
Adaro Energy PT2657131521932300
Mitsubishi Gas Chemical Co26505606133700
Jumbo SA26411084168273
Sumitomo Heavy Ind2635023483200
Empire Co Ltd A26348557163291
Li and Fung Ltd262589555796880
BRITANNIA INDUSTRIES LTD2623055342807
China Everbright262223871408000
Ibiden Co Ltd26214194202300
Park24 Co Ltd26089781115500
Oracle Corp Japan2595295738100
Moneta Money Bank As25784075761998
Orion Oyj25780337102188
Ambuja Cements25751542890807
Inter Rao Ues CLS2574663047275453
Plains Gp Holdings Lp Cl A25713846142744
Mitsui Osk Lines25627909106100
Airtac International Group25608744186000
Alior Bank SA25594719140512
Polyus PJSC2559350639727
Chongoing Rural Commercial-H255723293893000
Imerys2555406531882
Micro-Star International Co25486911953000
Hanon Systems25441192282796
Fuyao Glass Industri Group H25438115777000
Cimic Group Ltd2541779486512
Sundrug Co Ltd2539893165800
Rea Group Ltd2538942450063
Idea Cellular Ltd253887922583280
Krung Thai Bank Public Co Ltd253356304854176
Tsingtao Brewery Co Ltd-H25293234582000
Winbond Electronics Corp252277084413000
Toyo Suisan Kaisha2521669677700
Sony Financial Holdings INC25190412164400
Taisho Pharmaceutical Holding2514626830100
Koninklijke Vopak NV2502373364491
Colbun2499103312917126
Lagardere24972773107416
Comfortdelgro Corp Ltd249172741979100
CCC SA2483291643545
China Oilfield Sevcices Ltd247993012867040
Huaneng Renewables Corp H247773638129264
Remy Cointreau SA2470736821480
Grupo Argos SA Nvp24501103441123
Schaeffler Ag24482084190031
Kobe Steel24463739298995
Mahindra & Mahindra Financial Services24436772446014
Keikyu Corp24420011169968
Matahari Department Store243850443638300
Havells India Ltd24382395388216
United Overseas Land Ltd24379370449436
Wistron Corp243709803357323
Healthscope Ltd243374611951786
AMMB Holdings243212962760700
NH Investment and Securities Co Ltd24304746216501
Hyundai Motor Co Pref2429016335415
Haitian International Holdings24256204980000
Engie Brasil SA24176396250355
Mettro Wholesale & Foods Spec AG Npv24172998156032
ABB Ltd SEK24143750125000
Synnex Technolgy Intl Corp240566491967700
Jiangxi Copper240025541979000
Charoen Pokphand Indon2396930611929800
Zeon23966284197100
Interconexion Electrica Sa23963181626659
Aldar Properties Pjsc239621734763550
Central Glass Co23955291126900
Eclat Textile Company Ltd23922656247892
Colony Northstar Inc-Class A23891658512674
Nomura Real Estate Holdings23777754117800
PETRONET LNG LTD23755948801068
Malaysia Airports Hldgs237225401264678
Daelim Industrial Co Ltd2370221042401
IGM Financial Inc2367121894753
Suzuken Co Ltd2363577169000
Mixi Inc2361929075700
Jiangsu Express Co Ltd-H235684671974000
Kcc Corp235659848807
KINDRED GROUP PLC23547490199555
Alibaba Pictures Group Ltd2351384221512179
Easyjet Plc23456340126536
Bosch Ltd2340253610650
M Bank2336706422753
Aguas Andinas SA-A232930124384216
Multiplan Empreendim On23208575136491
Home Product Center Plc-Nvdr231451696183310
Dubai Islamic Bank231079881881167
Tokyo Seimitsu2310327667600
Hang Lung Devel Co23008448823000
Ooredoo QSC22880936120818
LG Chem Pref2283902112428
Realtek Semiconductor22820493647684
Yuhan Corp2278859513564
Entel22785647247077
Lotte Corporation2276985548073
National Bank of Greece227667838631777
MAGNITOGORSK IRON & STEEL WO227365533414526
Pargesa Holdings2258892231337
MMI Holdings Ltd225733821402158
Bank Danamon225393545446467
Autonation Inc2253229658000
ATACADAO DISTRIBUICAO COMERC22504541603600
Eurobank Ergasias SA224524043071624
Vanguard International Semi224503641228000
Asics Corp22445812145300
Rosneft OJSC GDR22440677494222
Alibaba Health Information Technology Ltd223298705233043
Kerry Properties22257188585000
M Dias Branco SA22132790169139
Kewpie Corp2212143798000
VAKRANGEE LTD22035625640364
Inventec Co Ltd220175003324755
Lee & Man Paper219746142406000
Natura Cosmeticos21950680273660
Cia Siderurgica nacional219058131008275
Macquarie Infrastucture Cor2185085071930
Ryanair Holdings21781626132479
First Capital Realty Inc21691652165907
Cj E And M Corp2160428831499
Commercial Bank Of Qatar Qsc21501077318499
Energy Absolute Pcl-Nvdr214187241728800
Qatar Insurance Co21400031233251
S1 Corp Korea2136042628318
Bharti Infratel Ltd21345078502788
GCL Poly Energy Holding2123858519811600
Lundbergs B2116696035755
Under Armour Inc-Class A21152066163030
Getinge Industrier AB B21137289225874
Kansai Paint Co21137015107000
Grupo Aval Acciones y Valores210677006037569
PRESS METAL ALUMINIUM HOLDIN210527182005800
AaronS Inc2102437755485
Cyfrowy Polsat Sa21013695359677
Bangkok Expressway And Metro Plc2100903110993020
LG Innotek Co2098940721579
Hap Seng Consilidated209794071007500
Qatar Islamic Bank2097603592595
Atlas Copco Ltd -Class I2096884878900
Bank Of Phil Islands209536981184467
Phosagro Oao-Gdr Reg S20891220179889
Seven Generations Energy A20866505207860
Aeon Mall Co Ltd20811799116480
Bangkok Dusit Med Servi Nvdr207987983538200
Zhejiang Expressway Co-H207706012336000
Kumba Iron Ore2069914498446
Nippon Elec Glass2067639686300
Linamar Corp2067245646100
Liberty Holdings20655780221742
Sibanye Gold Ltd206426532609450
RTL Group2052693030359
Bts Group Holdings Pcl NVDR204665689354400
Sumitomo Rubber Inds20416741134900
Makino Milling20383489253000
Perusahaan Gas Negara2037803414772600
Damac Properties Dubai Co203098872945925
Hk Electric Investments203035202525248
YTL Corp202887616593431
Teijin20215465127000
Showa Shell Sekiyu20202765181200
MEITU INC201876701956000
Kungsleden AB20148000365000
Kumho Petro Chemical Co2012319426276
Coronation Fund Managers Ltd20116961343282
Petronas Dagangan20113051384800
Cementos Argos Sa20088186730934
Cosco Shipping Ports Ltd200496762649531
Telekom Malaysia200007931725414
Fresnillo Plc20000526148371
Grupo Carso Sa De Cv19995697692663
Sohgo Security Services1992240149600
Hanwha Life Insurance Co Ltd19901092401272
Amerco Uhal197427727040
Fortress Income Fund Ltd A197321461747733
Indofood Cbp Sukses Makmur Tbk196728033748700
Turkiye Halk Bankasi196105831025153
Giant Manufacturing19586137422000
Qualicorp SA19524458340671
Sumitomo Dainippon Pharma Co Ltd19489381144300
RioCan Real Estate Investment19465598128238
Nippon Paint Co1940924563400
Envision Healthcare Corp1938916662636
Hanergy Thin Film Power Group Ltda193637794712024
Bic1935835024337
Tokyo Tatemono Co Ltd19342380154400
Hamamatsu Photonics KK1927831959046
Siam Cement Fgn19247212144300
Berli Jucker Public Co-Nvdr192389191252950
Aselsan Elektronik Sanayi19220451300507
NWS Holdings Ltd191959421245861
Kakaku Com Inc19118765131000
Anglo American Platinum1904347580908
Credit Saison Co19011765138200
Mitsubishi UFJ Lease & Finance18969876376800
Spectrum Brands Holdings Inc1888748724697
Metro Pacific Investments Co1879483622665200
Rushydro CLS18786694175449533
Hino Motors18781260174200
Mizrahi Tefahot Bank Ltd18738392119884
Under Armour Inc-Class C18727759165612
Cycle and Carriage1869720687000
BYD ELECTRONIC INTL CO LTD186731471039000
PTT18656372130100
Hanssem Co Ltd1861846616089
BGF Retail Co Ltd/New1857165814594
Shangri-La Asia185583141078000
S/Industrial Holding18539354836000
Atrium Ljungberg SER18510000150000
Jastrzebska Spolka Weglowa S1850290881647
Porto Seguro18494709149105
Rural Electrification Corp Ltd184850631154689
Airasia BHD184792072231000
Manila Electric Co18469965354350
Grupo De Inv Suramericana Pf18441357182707
Schibsted ASA - B shares1843725884542
Amorepacific Corp Pref1840721014962
Iida Group Holdings Co Ltd18402367115100
Meridian Energy Ltd183923071057986
Boskalis Westminster1834819475179
Azrieli Group1829756846939
China Communications Servi-H182584913930400
Casino Guich-Perr1823215146453
Resilient REIT Ltd18183840456125
Itau Corpbanca18164180226930487
Hokuetsu Kishu Paper Co Ltd18073083330700
Tatneft ADR1806158233650
Teco Electric and Mach.180342852601000
Bunka Shutter Co Ltd18010148216800
NEXTEER AUTOMOTIVE GROUP LTD179192591332000
Commercial Intl Bank-GDR Reg17877703431769
Phison Electronics Corp17866039214000
Sime Darby177792673219744
Feng Tay Enterprise Co Ltd17778828475923
Lg Houshold And Heal Th-Pref177714863219
Calbee Inc1773643963100
Flight Centre Travel Group Ltd1769686548149
Anadolu Efes Biracilik VE17682636316669
CANFOR CORP1765812292074
ING LIFE INSURANCE KOREA LTD1756620350265
Qatar Electricity and Water Co1755765440602
High Tech Computer Corporation17482852936000
Yokohama Rubber Co Ltd1744196691000
SILTRONIC AG1738563711341
Petkim Petrkimya Holding AS172936211022631
Enerplus Corp17273346179717
Dainippon Ink and Chemicals1724602961100
Bank Millennium S.A17216697867271
El Puerto De Liverpool Sab De Cv17172260278089
JC Decaux SA1712435258731
BANK TABUNGAN NEGARA PERSERO170974677482200
Chicony Electronics Co Ltd17055711806783
Marui Co17037744108100
Sul America Units16982472309817
Nien Made Enterprise Co Ltd16957597214000
H&R Real Estate Inv-Reit Uts16785609126471
Takashimaya Co16748258212000
DINO POLSKA SA1670511077873
Yamaguchi Financial Group In16693138163000
Tryg A/S1664303787277
Golden Agri Resources Ltd166401667590194
Kandenko Co16464543174800
Pagegroup PLC16437074267521
TMB Bank Public Corp NVDR1622424021981400
Grupa Lotos SA16211254121873
Aeon Financial Service Co LTD1616964784500
Alliance Bank Malaysia Berhad161520571769900
Qatar Gas Transport16105320459561
Eizo Corp1607522140100
KINGSTON FINANCIAL GROUP LTD160611833990000
Hitachi Chemical1604890685300
Transneft Pref16023246626
Shinsei Bank Ltd16005465124647
Gome Electrical Appliances1596548016693013
Bangkok Bank Public Co-Nvdr15949746296601
Kamigumi Co Ltd1589909385500
Pioneer Foods Ltd15833012190218
Thai Union Group PCL157960273041800
EDP - Energias Do Brasil15791430466682
Odontoprev On15779799415716
PCCW Ltd157153343250573
Hyundai Dept Store1570106721315
Nissan Chemical Industries1567868846300
Shanghai Lujia B SS USD156470361301122
Korea Gas Corp1563464042494
Hitachi Metals15625094154700
Kureha Corporation1551054728300
SP Setia155082592321200
Tata Motors Ltd A15457634640509
Embotelladora Andina-Pref B15445998387452
Unipolsai Assicurazioni SPA15427591779094
Taiwan High Speed Rail Corp154133862394000
Nippon Shinyaku Co Ltd1537759928300
Sihuan Pharmaceutical Hldgs152524755128000
Emlak Konut Gayrimenkul Yati152397382889491
Korean Airline1516418160963
SJM Holdings151501482036000
Toho Co (Film)1511976856300
Hakuhodo Dy Holdings Inc15059480129000
SP Ausnet150132151395801
Surya Citra Media Pt TBK149786469081600
Toyo Seikan Group Holdings Ltd14958078122700
Hi-Lex Corp1491629165400
Siemens India Ltd14911184107466
Nippon Suisan Kaisha Ltd14844337352400
China Everbright Bank Co L-H148251413626130
Soho China Ltd147061133231500
Hachijuni Bank14675436320400
Turkiye Vakiflar Bankasi146598961040783
Standard Foods14641402757477
Taimed Biolocigs Inc14621682218000
Tsubakimoto Chain14609197213000
Shimamura Co Ltd1460528213900
Hanmi Science Co Ltd1460373720313
Cheil Worldwide Inc14537084101645
Mediclinic International Plc14374069217829
Nihon Kohden Corp1423462660400
Titan Cement Co1421766969501
Dip Corp1418107156600
Dominos Pizza Enterprisec1409579953863
Glow Energy Pcl Nvdr14095226611101
Israel Chemicals Ltd14080914399740
Rinnai Corp1407897218200
Kyushu Financial Group Inc13978283330000
Hrg Group Inc13961361114757
International Container Ter Se13953090849410
GS Engineering and Construction Corp1395219362570
Orange Polska SA13898945972421
Transmissora Alianca De-Unit13875209273570
WH Smith1376161961269
Shandong Weigao Gp Med H137547472460000
Japan Airport Terminal Co Ltd1375466843700
Cyberdyne Inc13710039114000
Toyo Construction Co Ltd13697512352000
Capital Power Corp1367796986967
Line Corp1363064642000
Ford Otomotiv Sanayi AS13586295104449
Arcelik AS13560026347397
Bharat Heavy Electricals135176911311201
Ruentex Development Co135027601403302
RHB Bank134456541181400
McDonalds Holdings Co Japan1338871036000
Hitachi Zosen Corp13374225317500
DUBAI INVESTMENTS PJSC133316012735742
FCC1324470758900
Banpu Public Co Ltd132253072423731
Fletcher Building ltd13196333342062
Bumi Serpong Damai Pt1318693212492622
Rightmove Plc1317120626981
Ishihara Sangyo Kaisha Ltd13159693124500
Tav Havalimanlari Hldg13138103248117
Highwealth Construction130876701025400
STX Pan Ocean13079688324011
Glenmark Pharmaceuticals Ltd13039480188962
Idfc Bank Ltd130338552095958
Lucky Cement Ltd12952594267650
Samsung Techwin Co1295247256057
Hufvudstaden AB A12908908104441
Adastria Co Ltd1289337569600
Oil & Gas Development Co Ltd128891151022700
Metropolitan Bank & Trust12852842957891
ACC Ltd1285032865485
CJ Logistics1280534912382
KROSAKI HARIMA CORP1280054631200
D.A.Consortium Holdings Inc1278134867400
CP All Pcl12765363550300
Smart Real Estate Investment1267394168335
Hong Leong Financial Grp12639618312350
Benesse Corporation1255626141600
Toho Gas Co Ltd1251065349700
Shanghai Elec- H125074114220000
Bangkok Dusit Med Service124462422117300
Globe Telecom1244393449240
GENERAL INTERFACE SOLUTION12429533244000
Acom Co12412650324200
Cadila Healthcare Ltd12395831259406
Telkom South Africa12390954336849
Megaworld Corp1231968516386000
Dmci Hldgs Inc122942385852350
Emaar Malls Group122318092533406
Mitsubishi Logisnext Co Ltd12215366168300
Alliance Global Group121552025830000
Abc-Mart Inc1212140222700
Daiichikosho Co Ltd1207325027100
Hartalega Holdings Bhd12058974989900
Rentokil Initial Plc12040692379791
Taihei Dengyo Kaisha Ltd1203708558300
PLAY COMMUNICATIONS SA12003861152557
Evergreen Marine Corp119050042670893
Yapi Ve Kredi Bankasi118933751248930
British Amer Tobacco My11820140199300
Aboitiz Power118143611917900
Daicel Corporation11806611123500
Eagle Industry Co Ltd1180516281500
C Uyemura Co Ltd1177971617700
Brait Se11778187478796
Delta Electronics Thai-Nvdr11738806657300
Ruentex Industries11733661721063
Hutchison Port Holdings Trust116741844289000
Shinmaywa Industries Ltd11658043169200
Zhen Ding Technology Holding Ltd11654759591700
SANDERSON FARMS INC1158911711746
Nok Corp1155335369900
Security Bank Corp11530945294370
Nichicon Corporation11519928122000
Taiwan Business Bank114846564622011
China Airlines114235533669577
Nippon Konpo Unyu Soko Co Ltd1142326351700
Sra Holdings Inc1142025646900
Taiyo Yuden Co Ltd1139022279800
Avex Group Holding1134961093100
Eva Airways Corp112895882668360
VTB Bank OJSC GDR Reg S11282186665294
Dena Co Ltd1125203674500
Emera Inc1114746942568
Doha Bank Qsc11099267177714
Fortress Income Fund Ltd110891601209718
O2 Czech Republic AS1102083197999
Capita Plc10979644631088
Pakuwon Jati Tbk Pt1081198329076100
Turk Sise VE Cam Fabrikalari10655602996326
Sankyo Co1064089335300
Sumco Corp1063106644300
Dainichiseika Color Chemicals Mfg1058831630700
Mercury NZ Ltd10500909535301
TPG Telecom Ltd10439231280731
Tofas Turk Otomobil Fabrika10377913181366
Toei Company1036615011800
Mattel Inc1034921397266
Power Finance Corp10322423938973
Turk Telekomunikasyon10248541722232
Electrecity General Pcl Nvdr10239832164600
Doosan Bobcat Inc1023812641223
Doosan Heavy Industries & Construction Cp Ltd1020504985077
Samsung Card1017394537272
Piraeus Bank S.A10157716367845
Kepco Plant Service and Engine1014160429310
Starhub Ltd10067622672500
Aida Engineering Ltd994485293600
Ulker Gida Sanayi VE Ticaret9921100208823
Harvey Norman Holding9903378419527
MMC Norilsk Nickel Pjsc ADR988271862666
Ottogi Corporation98272411758
Ohmoto Gumi Co Ltd980304122600
Astro Malaysia Holdings Bhd97583232085600
NEC System Integration Construction Ltd974973744600
Mgm China Hldgs Ltd9730481442978
Kaken Pharmaceutical Co966351720200
Daewoo Engineering and Construction9662071233566
Container Corp of India Ltd964747264502
Wesports Holdings96375611277300
Paltac Corp963235523300
Barwa Real Estate9583046123692
Steinhoff International Nv95516694454604
Japan Aviation Electronics941907575000
Whiting Petroleum Corp936821434149
Bank Handlowy W Warszawie Par Pln 4932922448707
Deckers Outdoor Corp932119512490
Metawater Co Ltd926631837100
Sime Darby Property BHD91805853067544
RAITO KOGYO CO LTD9172096102400
Grupo Lala Sab De Cv9171206814010
Jasa Marga(Persero)91587383181390
Software AG914331121226
Suruga Bank ltd908453777300
Waskita Karya Persero Tbk90836775825200
Siam Commercial Bank9062553237100
Edion Corp906000794000
Keihan Holdings Co Ltd903980635200
Gs Retail Co Ltd903267834704
Jean Coutu Group Inc A902677157651
H20 Retailing Corp901778959800
Penta-Ocean Construction Co9007423153800
Leopalace219002475139200
Hyundai Wia Corp899593620892
Ebara Corp898135829300
Tower Bersama Infrastructure89716422671200
Dongsuh Companies Inc894335442527
Alps Logistics Co Ltd8940965119200
Intrum Justitia894015937770
Element Fleet Management Corp8918844347000
Sanyo Denki Co Ltd890075214000
Berli Jucker Public Co Ltd8899699579600
Nishimatsu Construction889035442400
Tesaro Inc885767217602
Yokogawa Bridge Holdings885279549700
United Bank Ltd8846289610000
Aoyama Trading Co876044425900
Distribuidora Internacional8758709250504
Airports Of Thailand Pcl8740245487600
Felda Global Ventures86911282343000
Mcb Bank Ltd8686731529900
Topy Industries Ltd866774135200
Relia Inc865079884600
Takara Shuzo Co864628890000
Sk Networks8591294189057
Teradata Corp849461825298
AES Gener SA84774253526385
Inabata Co Ltd846114869900
Akr Corporindo Tbk Pt84169232300626
Argo Graphics Inc838497332700
Umw Holdings8273125603900
1St Pacific Co82661811783448
ALLISON TRANSMISSION HOLDING822510626263
Electrocomponents8208660121277
TAKASAGO INTERNATIONAL CORP811802132300
BEACH ENERGY LTD8108010986652
Hokuriku Elec Power8056089116000
Nippon Thompson Co Ltd7971842115700
Formosa Taffeta Co7961255875000
Sawai Pharmaceutical Co Ltd795085821200
DCM Japan Holdings Co Ltd792235896000
MSA SAFETY INC791753511826
Robinsons Land Co79077992503260
Global Telecom Holding78336802636452
Grupa Azoty Sa777231754654
Gentera SAB de CV77403671275737
Fujikura Kasei Co Ltd7716360148200
Nippon Pillar Packing Co Ltd769956558500
Tauron Polska Energia76158431281386
Logitech International SA758781724268
Asia Pacific Telecom Co Ltd75823442884000
Nippon Soda Co Ltd7536200156000
OSAKA SODA CO LTD753248834200
TV Asahi Holdings Corp752869143100
AZBIL Corp745739419300
IOI Properties Group74081752130277
Taiyo Holdings Co Ltd740309521200
Shimachu Co735228127700
Fujitsu Frontech Ltd732541055100
77Th Bank732174536600
Asia Pile Holdings Corp7281579148800
Toshiba Machine Co Ltd7261379123000
Shinagawa Refractories Co Ltd712824331200
Tokyo Steel MFG Co Ltd7030717106900
Tachibana Eletech Co Ltd700487940300
JGC Corp695121037908
FF Group SA689303040608
JM AB688637238731
AIPHONE CO LTD686355449000
Nichirei Corp684249232000
Yurtec Corp6782987104000
Interdigital Inc675124111091
Comsys Holdings Corp674917830600
Svenska Cellulosa AB B671372579490
Coca Cola Icecek AS671004985815
Yamazen Corp668946977600
Nexity668643012569
Habib Bank Ltd6628339422000
Asahi Diamond Ind Co Ltd651330272400
Subsea 7 SA648929456195
YTL Power Intl64054902642794
PTT Global Chemical Public Co Ltd Shs6401450247800
Navient Corp634522958635
Nippon Seiki Co Ltd633943741100
KS Holdings Corp630291126700
Chioyda Integre Co Ltd626528233300
Seven Bank Ltd6223072232400
Coca-Cola European Partners Usd618905918587
Kitagawa Iron Works Co Ltd613275028400
Robinson Dept Store -Nvdr6108514363500
Infocom Corp609735938400
Kaneka Corp608364275000
Genting Plantations6074217280900
XL Axiata TBK60628193995550
Surgutneftegaz - Sponsored ADR6047013148228
Salmar Asa598877718616
Cocokara Fine Inc592579610600
Japan Petroleum Exploration589720230200
Furukawa Sky Alumi584428927800
Toridoll Holdings Corporation575773318500
Haseko Corp570700444800
Citizen Watch Co569795393300
Tohokushinsha Film Corp566178092000
SSP GROUP PLC565369379919
Takuma Co Ltd562591257900
Sanyo Chemical Ind557017314200
Nippon Chemi Con Corp557003227800
Nafco Co Ltd556508437000
Sapura Energy Bhd55494344876000
Nippon TV Network553154237400
Lawson53770949700
EVOTEC AG534611635945
Indivior PLC USD 2.05298996111633
Bangkok Bank Fgn527288589700
Exedy Corp526293820400
Toda Corp516287584000
Office Depot Inc5122310288849
Magnit Ojsc51035507369
Meitec Corp510203810700
Foster Electric Co Ltd510180324000
Dxb Entertainments Pjsc50472974272929
SODICK CO LTD503340345400
Advanced Info Service496939890200
HAEMONETICS CORP/MASS49281348159
YAMABIKO CORP489870243600
Philips Lighting Nv485975915382
William Hill4759687123838
Sinfonia Technology4642359162000
Suncall Corp459096578600
Meisei Industrial Co Ltd456019578600
Japan Steel Works Ltd451105616700
Robinson Department Store4486859267000
Mirait Holdings Corp445658533700
Grafton Group Plc GBP442413148079
Loomis AB436655615026
Yuasatrading Co Ltd424069815300
Nakano Refrigirators Co Ltd420264610800
Nippon Signal Company Ltd407171851900
Nishio Rent All Co Ltd398506015400
Iamgold Corp393405592340
Denka Co Ltd385258213000
Saizeriya Co Ltd382259415800
Kce Electronics - Nvdr3797800201500
Nittan Valve Co Ltd3769979128400
Dfds A/S37399408210
Sotheby'S37328028921
KT Corp370419317614
Yamazaki Baking Co370170422000
BRINKS CO/THE36857586425
Nikkiso Co Ltd363632741100
Osaki Electric Co Ltd361861658800
Glow Energy3609719156500
NS Solutions Corp350533714800
Organo Corp344653613400
Banpu Public Company Limited3423465627400
MARUZEN SHOWA UNYU CO LTD341952487000
Daiichi Jitsugyo Co Ltd341189013900
Fuji Soft ABC Incorporated340691810600
Bank of Kyoto33893797300
Infosys Ltd-Sp ADR328063522484
CORECIVIC INC321026719023
Kce Electronics Pub Co Ltd3205984170100
Regal Beloit Co32030095386
DANA INC318049914969
Gestevision Telecino316784836684
Enel Chile Sa - Adr W/I316551362404
Central Pattana Pub Co Ltd3151181151800
Moneysupermarket.Com314168393088
Ensco Plc313377381183
Severstal GDR Reg S304818124170
Thai Oil3039545119800
Saint Marc Holdings Co Ltd293361511600
PTT Exploration & Prod2922202119200
Xebio Holdings Co Ltd292140117600
Press Kogyo Co Ltd289824159800
Tsubakimoto Kogyo Co Lttd28138619700
Samsung Heavy Industries Rights offer 1803072790786197489
Irpc Public Company27257861369600
Nitta Corp26799348600
Kasikornbank263287145400
H.I.S Co Ltd26041829100
Pal group Holdings Co Ltd241264610600
Krung Thai Bank2368931453875
Sk Telecom ADR KRW236411012176
Step Co Ltd231298217700
Indorama Ventures2292506155300
ICA Gruppen AB22806967824
Minor International Pcl2116584212700
Electricity Generating Pcl208404833500
Take and Give Needs Co Ltd200071223000
Itausa Inv SA rights issue 1802231983476140578
Bumrungrad Hospital Pcl198074236300
Charoen Pokphand Foods1880316282500
China Huishan Dairy Holdings18423414173640
Cookpad Inc183325940300
True Corp Pcl1670576892600
Hitachi Capital Co15460837300
Bangkok Expressway & Metro P1501762785800
Thai Union Group Pcl-F1493097281800
Septeni Holdings Co Ltd148963951700
Surgutneftegaz Adr Pref148013835152
Siam Cement Public12938189700
Mabuchi Motor Co12767043100
KT Corp Sponsored ADR KRW120237511094
Delta Electronics Thai Pcl120191967300
Tomoku Co Ltd10306806100
Morinaga Co Ltd8418842300
JSB CO LTD8268122000
Alpha Systems Inc8089604500
Sanki Engineering Co Ltd7833188500
Chubu Steel Plate Co Ltd72302911500
Metropolitan Bank & Trust Rights issue 180316643096240918
Federal Hydrogenerating Co55314554346
Tata Steel Ltd - Partly Paid35033620697
Banpu Public Company Limited (Foreign Line)24578442000
Banco Espirito Santo Nom SA1709791684144
Bollore Investissement SA temporary 1710051315743021
Novion Property Group00
XACTOMXS3000
Ebro Puleva00
Iluka Resources00
Core Laboratories NV Ord00
SAAB B00
Tecnicas Reunidas SA00
National Bank of Greece rights issue 10092100
Oesterreichische Post AG00
CSM NV00
Kabel Deutschland Holding AG00
Vienna Insurance Group00
Industrivarden AB A00
Eurocash SA00
Reynolds American00
Medco Health Solutions Inc00
Intu Properties PLC00
Elekta B AB00
Panalpina Welttransport -Reg00
Banco Santander Spain bonus issue 15102000
Rhoen-klinikum AG00
Schibsted ASA00
Royal Dutch Shell A00
Fugro NV00
Wienerberger AG00
Portugal Telecom00
Scripps Networks Inter Cl A00
Modern Times Group B00
Lenzing AG00
AstraZeneca00
Konecranes OYJ00
Sulzer AG00
Xstrata Plc00
FLS Industries B00
Level 3 Communications Inc00
Holmen AB B00
GMO Internet Inc00
Linde AG00
Aberdeen Asset Management Plc00
Kinder Morgan Management LLC00
Energa SA00
Telekom Austria interim share00
Nokia (AB) Oy SEK00
Prosegur Comp Seguridad00
Fomento de Const Y Contra00
Inmobiliaria Colonial Sa00
HgCapital Trust Plc00
Volvo AB A00
Gemalto00
Unicredit rights 2012-01-0900
Sims Metal Management00
Akastor ASA00
Eniro AB00
Atlas Copco AB B Redemption shares 15051500
Indra Sistemas SA00
Antena 3 Television00
Valmet Corp00
Tokyu Land Corp00
Ihara Chemical Industry Co00
Sonae00
Swiss Reinsurance00
NUTS INC00
Atlas Copco AB A Redemption shares 15051500
Zardoya Otis SA00
Salzgitter AG00
BK Popular Esp00
Fosters Group Limited00
Systemair AB00
QLIRO Group AB00
Oest Elektrizitatswirts00
Immofinanz Immobil00
Syngenta Ag 2Nd Line00
NCC B00
Gerresheimer Ag00
Grifols SA B00
SeaDrill00
Home Retail Group00
Syngenta AG00
GS Yuasa Corp00
Coconomy00
FUJI PS CORP-530295-8900
SHOEI FOODS CORP-881306-2800
Casio Computer Co-972318-7600
Prima Meat Packers-1035237-22000
Adways Inc-1154530-28800
Hitachi Construction Machine-1244250-3700
YAMAURA CORP-1254452-16200
Yamashin-Filter Corp-1303168-12000
UUUM INC-1423862-3700
ALTPLUS INC-1538887-20200
Via Holdings Inc-1823260-30600
DAIKO DENSHI TSUSHIN LTD-1895246-19000
SAKAI MOVING SERVICE CO LTD-1920223-4500
Hoshizaki Corp-1960389-2600
Sumitomo Seika Chemicals Co-2236149-5600
Education Realty Trust Inc-2544714-9860
Aoki Holdings Inc-2672590-20600
Carphone Warehouse Group-2727841-135472
DIGITAL MEDIA PROFESSIONALS-3077994-6300
BP Castrol KK-3151467-24800
PEPPER FOOD SERVICE CO LTD-3322984-8600
Maxar Technologies-3361762-9379
ABM INDUSTRIES INC-3422350-12371
Osaka Titanium-3535990-20500
KYUDENKO CORP-3569540-9400
Adeka Corp-3632960-25000
Murphy USA Inc-3672449-6329
Taikisha Ltd-3673674-13600
Izumi Co Ltd-3673674-6800
Fastighets AB Balder ser. B-3738494-18308
Japan Post Insurance Co Ltd-3876775-19000
RELO GROUP INC-3905667-16600
SRG Takamiya Co Ltd-3972078-81300
Koei Tecmo Holdings Co Ltd-3979571-24100
ROCKET INTERNET SE-4008774-15922
Showa Denko K K-4021193-11300
Compass Minerals Internation-4032125-8107
Fireeye Inc-4124874-29314
Amer Sports Oyj-4193085-16934
Kumiai Chemical Ind Co Ltd-4223629-88000
Ultragenyx Pharmaceutical In-4245146-10021
Toyoda Gosei Co Ltd-4246053-22400
Cosel Co Ltd-4249929-36900
Ain Holdings Inc-4302709-7100
JUST EAT PLC-4319074-51771
Monro Muffler Brake Inc-4491052-10471
MARKETAXESS HOLDINGS INC-4527380-2481
Icu Medical Inc-4532946-2208
Nishimatsuya Chain co ltd-4629792-49900
PRESTIGE INTERNATIONAL INC-4748036-46900
Matador Resources Co-4982381-20687
NICHIDAI CORP-5017243-17800
Sankyu-5033998-12200
Asahi C Ltd-5132339-50000
Banco Comercial Portugues-5473765-1948564
Hisamitsu Pharmaceutical Co-5528206-8600
Enplas Corp-5662093-20200
Itbook Co Ltd-5695604-129900
Singapore Post Ltd-5779117-678400
Okamura Corp-5833093-50000
The Awa Bank Ltd-5945527-112000
Net One Systems-6088637-50300
Fujikura-6117920-106600
Acerinox SA-6378128-53950
Maruichi Steel Tube-6529110-26100
Tokai Holdings Corp-6761447-81700
MOLITEC STEEL CO LTD-6766537-106300
OSG Corp-6855020-36000
PIA CORP-7016310-17200
Zensho Holdings Co Ltd-7305835-37900
Essentra Plc-7358467-140032
Toagosei Co Ltd-7375629-76400
Unipres Corp-7390693-39200
RYOSAN CO LTD-7867785-25700
Kato Sangyo Co Ltd-7909204-27600
Nevro Corp-7960354-11305
Mitsubishi Pencil Co Ltd-7978669-43400
TRI CHEMICAL LABORATORIES IN-8133446-21200
Banco BPM SpA-8265880-278642
Acadia Pharmaceuticals Inc-8348728-42440
Cousins Properties Inc-8724757-124153
Hikma Pharmaceuticals Plc-8726285-67713
GOYO INTEX CO LTD-8736721-215000
Daiseki Co Ltd-8799514-37400
Unione Di Banche Italiane-9162298-242214
Kagome Co-9217070-32700
Sm Energy Co-9371025-61017
Nihon Unisys Ltd-9419780-51000
Western Alliance Bancorp-9701746-20403
Ezaki Glico Co-9711278-22800
Sho-Bond Holdings Co Ltd-9870063-16500
Plenus Co Ltd-9946637-62000
Miraca Holdings Inc-10235551-31200
Square Enix Co Ltd-10273134-26400
Towa Phatmaceutical-10402793-19200
Seiko Pmc Corp-10409119-121300
Joshin Denki-10506105-34100
National Instruments Corp-10888382-25748
FP Corporation-11161956-21600
Sumitomo Bakelite-11579120-158000
IVANHOE MINES LTD-CL A-11887963-627697
Nippon Shokubai Co-11941790-20500
JVC Kenwood Corp-12491400-444400
Nifco Inc-12650217-21600
ELLIE MAE INC-12671053-16581
SCSK Corporation-13129705-37100
Monotaro Co Ltd-13178484-45800
Aomori Bank Ltd-13714267-52600
Capital Counties Properties Plc-13910887-443662
Sembcorp Ind-14469866-747600
Ams Ag-14860372-15323
Balfour Beatty Plc-14993426-472927
Nachi-Fujikoshi Corp-15230715-303000
UT GROUP CO LTD-15409701-56800
CALLON PETROLEUM CO-15779031-157193
Ritchie Bros Auctioneers Inc-15930457-62601
Ito En Ltd-16179199-50400
Oki Electric Ind-16190309-144300
Ya Man Ltd-16659000-97600
Medicines Company-16738455-61899
Jins Inc-16806824-38400
Daio Paper Corp-16824613-144800
Viasat Inc-17063105-29100
Welcia Holdings Co Ltd-17773317-50000
Gvc Holdings Plc-18194974-164483
Kennedy-Wilson Holdings Inc-18439770-127750
Stella-Jones Inc-18578999-64677
United Bankshares Inc-18995407-64600
LEC Inc-19672478-69600
Cellnex Telecom Sau-19732924-89038
Iriso Electronics Co Ltd-19919112-38900
SHOEI CO LTD-19994903-62900
MARUWA UNYU KIKAN CO LTD-20622059-80300
Castellum-20785175-153283
Nippon Gas Co Ltd-20842894-58700
Dexcom Inc-21033899-38210
Furukawa Electric-21672798-46600
Nomura Co Ltd-22038521-125100
Fuji Kyuko Co Ltd-24467523-116300
Link And Motivation Inc-24938704-254000
Advantest-26402568-145100
BBA Aviation Plc-26954258-724529
Tele2 B-27324077-282507
Axfood AB-29300000-200000
Tokai Carbon Co Ltd-31368792-246700
Howard Hughes Corp-31732933-28179
Colowide Co Ltd-34729734-179800
Morphosys AG-34879352-40876
KITANOTATSUJIN CORP-39785891-703800
Shima Seikii Mfg Ltd-42403454-72500
Fabege AB-46263546-262265
Trelleborg B-56204140-272571
Harmonic Drive Systmes Inc-63548455-134600
Nihon M&A Center Inc-78244483-134500
SSAB Svenskt Stal AB A-91415311-1933897
Industrivarden AB C-98175964-519587
Atlas Copco AB A-667380443-1900286

Innehavet uppdateras dagligen med viss eftersläpning