AP7 har deltagit i en emission från Nordiska Investeringsbanken (NIB) med syfte att bidra till företags klimatomställning. Obligationen är avsedd för finansiering av hållbarhetslänkade lån, Sustainability-Linked Loans Financing Bond (SLLB).
Obligationen är en relativt ny form av hållbarhetsobligation, där de medel som NIB tar in via emissionen används för att finansiera eller återfinansiera hållbarhetslänkade lån. Nordiska Investeringsbankens SLLB-obligation möjliggör därmed för AP7 att styra kapital till företags klimatomställningsarbete. Precis som för hållbarhetslänkade obligationer (SLB) innebär det för låntagande bolag att deras finansiering kombineras med tydliga hållbarhetskrav. Bolag som uppnår eller överträffar sina mål kan få förmånliga villkor, och lever bolagen inte upp till målen leder det till sämre villkor.
– Denna investering är ett viktigt steg i vår utveckling av AP7 Räntefond. Idag utgörs fonden av en stor andel gröna obligationer men vi utvidgar nu successivt placeringsmöjligheterna till flera viktiga format av hållbara obligationer. NIB:s obligation är ett mycket bra tillskott som möjliggör en välbalanserad risk och stärker AP7:s bidrag till klimatomställning, säger Charlotte Sillén, Head of Fixed Income AP7.
Nordiska investeringsbanken (NIB) introducerade nyligen ett ramverk för obligationer för finansiering av hållbarhetslänkade lån (SLLB-ramverket).
Läs mer här: https://www.nib.int/news/nib-issues-inaugural-sustainability-linked-loans-financing-bond-sllb-as-first-ssa-issuer