Hoppa till innehållet
ap7 logo Till AP7.se

ap7se

En unik röst har tystnat

”Finns med bland top 10, forever” var en spontan reaktion jag fick när jag nyligen kommenterade låten ”Ain’t No Love In The Heart Of The City”.

Utan tvekan är det en klassiker. Tyvärr har den säregna rösten tystnat.

För fyra veckor sedan dog Bobby ”Blue” Bland, 83 år gammal. Han framträde in i det sista och var aktiv som musiker i mer än ett halvt sekel.

Bobby Bland började spela in skivor på 50-talet och fick en del kommersiella framgångar på 60-talet. Sammanlagt släppte han ett 30-tal skivor. 1997 tilldelades han en Grammy för Lifetime Achievement.

Rock and Roll Hall of Fame beskriver honom som

”second in stature only to B. B. King as a product of Memphis’s Beale Street blues scene”

Ändå kom han aldrig i närheten av B. B. King om man ser till försäljningsframgångar och kännedom hos bredare målgrupper. Det blev långt musikerliv med en hel del slit och motgångar uppblandat med några framgångar. Som det anstår en riktig bluesman.

I en intervju han gav 2009 som sändes i “House of Blues Radio Hour” förklarar han

“Whatever moments you get of happiness, use it up, you know, if you can, because it don’t come that often.”

I videohyllan finns han fortfarande med på soundtracket till relativt nya filmer som Lincon Lawyer. Låten är förstås ”Ain’t No Love In The Heart Of The City”.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=WcF8Aos4XDA]

Johan Florén