Finanskrisen 2008 anses numer vara den största ekonomiska krisen sedan den stora depressionen på 1930-talet. Hur kommer det sig att ingen såg vad som var på väg att hända? I backspegeln är det lätt att se alla varningssignaler.
Den frågan besvaras delvis av filmen The Big Short. Det fanns nämligen ett antal personer som faktiskt förutsåg krisen OCH agerade därefter. De satsade sina pengar på att det var en bubbla som skulle spricka.
De som såg tecknen i skyn framstår i dag som visionära hjältar, men fram till bubblan sprack var hot och hån en stor del av livet för deras del. Just bemötandet från omvärlden är en av delarna i filmen som fascinerar. För att orka gå mot strömmen måste man vara beredd att betala ett högt pris.
The Big Short har just släppts på Netflix. Den är helt fascinerande om man arbetar med kapitalförvaltning. Men den är också ett stycke nutidshistoria, en studie i psykosocial logik och risktagande, och en välgjord film med utmärkta skådespelare.
Har in inte sett den än, är det dags. Här är ett smakprov.
Trevlig helg
Johan Florén